Laatste gemeentebode met gouden strepen neemt afscheid Geen vergunning opslag verse vis Raad van State buigt zich over sluiting Sint Maartenshof DE THOOLSE COURANT Filmer mag niet met auto over ventweg Zaterdag braderie in St. Annaland Buit inbraak sportwinkel 20 mille In oktober stemmen over ruilverkaveling J. van Duuren uit St. Philipsland blijft nog havenmeester Ook bezwaar SVRZ tegen opnamestop voor bejaardentehuis 41 1 Donderdag 12 augustus 1993 49e Jaargang no. 39 «.Cl Als laatste gemeentebode met gouden strepen in het St. Philipslandse gemeentewapen op zijn uniform gaat dhr. J. van Duuren met pensioen. Woensdag a.s. hoopt hij 65 jaar te worden en dat is een grens waaraan de veelzijdige voorman van gemeentewerken zich houdt. "Er is overal een tijd van", stelt Van Duuren nuchter vast. Bakkersknecht Brandweer Eerste keer afwijzing aanvraag hinderwet De Thoolse vishandel A.J. Schot en Zn. krijgt van de gemeente geen hinderwetvergunning voor een verwerkings- en bewaarruimte van verse vis aan de Be- bouwdendam. Voor het eerst beschikt het gemeente bestuur daarmee afwijzend op een vergunningaanvraag in het kader van de hinderwet. De vishandel heeft, aldus een woordvoerder van de ge meente, geen bezwaar ingediend tegen deze ontwerp beschikking. Twintig woningen Contr' Escarpe Deze week De stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ) is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de be slissing van provinciale staten om het bejaardentehuis Sint Maartenshof eind 1994 te sluiten. Ook is bij gede puteerde staten bezwaar gemaakt tegen de opname- en personeelsstop die op 1 juli van kracht is geworden. "Zolang we het niet eens zijn over het vervolg voor de ouderenzorg op Tholen en Sint-Philipsland, blijven we dat doen", licht directeur F. Bordui toe. Genegeerd Arob Eendrachtbode, de Thtx)lse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 23,75 per halfjaar. Per jaar t 43,50, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers f 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs I 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De heer A. den Braber uit Sint- Philipsland mag niet met zijn auto op de parallelweg van de Philipsdam komen. De bejaarde Sint-Philipslander had ontheffing gevraagd om bij het water en de slikken langs de dam te kunnen filmen. Hij is een natuurliefheb ber en fervent filmer. Op de hoofdrijbaan van de Phi lipsdam, een autoweg, mogen geen auto's geparkeerd worden. En de ventweg is verboden voor gemotoriseerd verkeer. Omdat Den Braber slecht ter been is, kan hij zich met zijn apparatuur niet zonder auto verplaatsen. Daarom schreef hij rijkswaterstaat in juni een brief, met de vraag om te mo gen rijden over het gedeelte tussen de Scharreweg en het Lage Bekken. Zowel rijkswaterstaat als gedepu teerde staten wijzen het verzoek van de Sint-Philipslander van de hand. Beide instanties zijn bang om een precedent te scheppen, want ontheffing wordt in principe alleen verleend voor voertuigen die niet op de autoweg mogen ko men én aan mensen die be roepsmatig over de parallelweg moeten rijden. Den Braber be hoort tot geen van beide catego rieën, stellen de instanties vast. Ze schrijven terughoudend te zijn met het geven van ontheffingen, omdat daardoor het effect van de sluiting verloren zou gaan en de onveiligheid voor met name fiet sers zou toenemen. De stemming over de ruilverkave ling Stavenisse wordt op 21 okto ber gehouden in Haestinge te Sint-Maartensdijk. Ongeveer vijf honderd stemgerechtigden (grondeigenaren en geregistreerde pachters) zullen worden opgeroe pen om zich uit te spreken over het door de landinrichtingscom missie opgestelde plan (voor een gebied van 2700 hectare). Gede puteerde staten van Zeeland zul len de leden van het stembureau en van het hoofdstembureau be noemen. Van laatstgenoemde zal gedeputeerde mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra voorzitter worden. Voorzitter van het stem bureau zal een Thoolse gemeente bestuurder worden. Deze krijgt een presentiegeld van honderd gulden. De gemeente is gevraagd een voordracht te doen. De overi ge leden van het stembureau zul len provinciale ambtenaren zijn. Het plan Stavenisse is de tweede ruilverkaveling op Tholen die in stemming komt. Eerder werd Sint- Annaland met een dubbele meer derheid (zowel aantal stemmen als aantal hectares) aangenomen. Het derde plan zal Poortvliet zijn en Oud-Vossemeer zal de rij sluiten. Voor de ruilverkaveling Sint- Philipsland ging enkele jaren gele den het licht op groen, zij het met uitsluitend een meerderheid qua hectares. Gemeentebode J. van Duuren uit St. Philipsland. dezelfde vraag en kreeg als ant woord: 'Bij gezondheid hoop ik door te gaan tot mijn 65ste.' Ik had dezelfde wens, want ik heb mijn werk bij de gemeente altijd met plezier gedaan." Tegelijk realiseert hij zich, dat er nog maar weinig mensen tot hun 65ste in het arbeidsproces door gaan. "De meesten zitten op de vut te wachten. Dat moet ieder voor zich weten natuurlijk. Als mijn vrouw in 1987 niet plotseling was overleden, was ik misschien ook eerder gestopt. Maar nu maak ik de rit vol met burgemees ter Vogel, die even oud is als ik. Samen spraken we zo'n 6 a 7 jaar geleden over het toekomstige af scheid. 'Wat doet je?", informeer de de burgemeester. Ik stelde hem De taak van de voorman bij ge meentewerken was afwisselend. Bestratingen en plantsoenen, hu welijken en begrafenissen, haven gelden innen en dwangbevelen bezorgen, Van Duuren was nauw bij het wel en wee van de inwoners betrokken. Zijn vader werkte bij het water schap de Prins Hendrikpolder, zijn broers Lau en Rien bij de ge meente, zodat het ambtelijk werk in de familie zat. De basis van Jan van Duuren was echter breed. Hij begon als bakkersknecht bij Bene- ker in de Achterstraat. Dat gaf te weinig brood op de plank, zodat hij overstapte naar de havens van Rotterdam, waar Van Duuren bij Progress in het stukgoed werkte. Een grote bus vol met St. Phi- lipslanders werkte daar toen, maar de verbindingen waren nog niet zo gemakkelijk als nu. De reistijd was vrij lang. Toen Van Duuren vlakbij huis te recht kon, het gemengde bedrijf van de gebr. Van Dijke, verander de hij van baan. Ze hadden 100 koeien en daarnaast akkerbouw. Via een kennis kwam hij in een zilveruienfabriek te Oosterhout terecht. Van Duuren maakte lange dagen van zes uur 's morgens tot negen uur 's avonds, maar finan cieel ging hij er flink op vooruit. Hij reed zelf met een busje met verschillende andere St. Phi- lipslanders elke dag naar Oosterhout. "In 1967 viel er een gaatje bij de gemeente", vertelt Van Duuren. "Kees Stouten stopte ermee en ik solliciteerde. Mijn jongere broer Rien werkte toen al bij de ge meente en ik rolde er ook tussen. Dat was nog onder burgemeester Van Velzen." ZIE VERDER PAG 11 De beslissing van burgemeester en wethouders houdt verband met de onmogelijkheid om via voor schriften de stank- en geluidhin der in te perken. Twaalf omwonenden uit de Bebouwden- dam, Wal, Kruittorenstraat en Dalemsestraat hebben schriftelijk bezwaar gemaakt tegen het verle nen van de vergunning. Drie van hen - van de Wal - alsme de vier andere bewoners van Wal, Kruittorenstraat en Contr'Escar- pe maakten tevens bezwaar tegen een hinderwetvergunning voor de aan laatstgenoemde straat gelegen ruimte voor het bewaren van le vende paling van dezelfde vishan del. Maar in dit geval denkt het gemeentebestuur dat de in de ver gunning gestelde voorwaarden eventuele hinder voldoende on dervangen. Binnen een straal van vijftig meter van het pand aan de Bebouwden- dam liggen ongeveer twintig wo ningen, stelt het gemeentebestuur vast. De bewoners ondervinden last van stank en geluid. Dit laat ste door de aan- en afvoer van vis met vrachtwagens via de achter zijde van het pand. Het accent iigt daarbij op de vroege ochtend, tus sen 4 en 7 uur. Dan wordt motor geluid geproduceerd met een sterkte van 80 decibel, nog ver hoogd met het lawaai van het la den en lossen van kisten op nog geen tien meter afstand van een aantal woningen. Tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's morgens mag de geluidssterkte maximaal 40 decibel bedragen. Een voorzie ning als bijvoorbeeld een meters hoog geluidsscherm om dat te bereiken, acht het gemeente bestuur niet uitvoerbaar. En het blokkeren van de toegangsweg zou het bedrijf ernstig be lemmeren. Ook aan de aanwezige stank kan weinig worden gedaan als gevolg van de slechte bouwkundige staat en gebrekkige isolatie van het be drijfspand. Een volledige verbou wing zou daarvoor nodig zijn. Om die redenen wil het gemeente bestuur de vergunning weigeren. De bezwaarmakers wezen ook nog op de opslag van visafval in de buitenlucht, de lozing van af valwater op het riool, parkeerpro blemen en het feit dat er aan de Bebouwdendam meer plaatsvindt dan alleen het verwerken en bewa ren van verse vis. De bezwaren tegen de bewaar plaats voor levende paling aan de Contr' Escarpe waren in grote lij nen dezelfde. Verschil is, dat het laden en lossen hier uitsluitend op werkdagen tussen 7 uur 's mor gens en 7 uur 's avonds mag ge beuren. Dat komt enigszins tegemoet aan de geluidsoverlast. Klachten over het buiten schoon maken van viskisten hebben ge leid tot de bepaling, dat in de open lucht alleen schoongemaak te kisten opgeslagen mogen wor den. Dat de dichtstbijzijnde woning op 20 meter afstand zou liggen, ontkent het gemeente bestuur. Die afstand geldt slechts het bedrijf - met woning - van mossel- en zeevishandel Deurloo. De andere woningen liggen 45 en 60 meer of meer van Schot's be drijf verwijderd. De laatste zaterdag van de bouw vakvakantie organiseert mid denstandsvereniging Activa traditioneel de braderie in St. An naland. Het is al weer de voor laatste van dit seizoen; alleen Tholen volgt nog eind augustus. Het bestuur van Activa rekent op 80 stands voor 37 plaatselijke on dernemingen en verenigingen en 33 deelnemers van elders, met na me voor de snuffelmarkt. Van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds kan men weer kijken en kopen, proeven en ruiken, rondlo pen of actief meedoen aan de at tracties. Buiten het bekende parcours Voorstraat, Ring, Brug- en Nieuwstraat om, heeft streekmu seum de Meestoof weer verschil lende activiteiten op touw gezet. Mevr. Stoutjesdijk-Engelvaart gaat boter karnen en verkopen. Verder is er ook een klompenma ker en de kinderen kunnen een duik nemen in de grabbelton. Het museum heeft ook een show van oude legervoertuigen georgani seerd. De koninklijke fanfare Acceleran do besluit 's avonds de braderie met een muzikaal optreden. Tüssen De Zeester en De Speelman klotst het water te gen de glooiing Nieuwelingen zorgen voor verscheidenheid op braderie in Sint-Maartensdijk Veel aandacht voor natuur tijdens kindervakantiespel in Anna Jacobapolder Beroepsvaart door Bergse- diepsluis met een kwart toe genomen Oude legervoertuigen maken rondrit over Tholen ter gele genheid van braderie in Sint- Annaland Peter v.d. Sterren uit Poort vliet vangt weer een re- cordvis Wisselende verwachtingen over oogstresultaat in zaadteelt Raymond Schrauwen mist WK-finale fietscross Jan Groenewegen en doel man Mabelis geven visite kaartje af tegen Willem II Met vrijwilligerswerk schopt een vereniging het ver, zegt wethouder Van Schetsen bij opening tribune Tholense Boys DE STAD VERLOST ONS NIET VAN DE EENZAAM HEID, HET PLATTELAND SCHENKT ZE ONS NIET, EENZAAMHEID ZIT IN ONSZELF Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De watersportzaak van K. Ras aan de Havenweg in Sint- Annaland is zaterdagnacht voor 20.000 gulden bestolen. De winkel is ondergebracht bij Jacht- en Me taalbouw Sint-Annaland. De in brekers forceerden de deur en gingen er met kleding en diverse materialen voor watersporters vandoor. De technische recherche stelde een onderzoek in, maar dat leverde tot nu toe niets op. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Dialectonderzoek. De Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek uit Kapelle heeft van de provincie een subsidie ontvangen van 7200 gulden. Hoewel de SVRZ dus alle moge lijkheden om bezwaar te maken gedurende de hele procedure zal aangrijpen, wil de organisatie niet 'puur weerstand bieden'. Bordui vertelt dat er achter de schermen nog steeds hard wordt gewerkt aan een alternatief voor de regio. Nog deze maand zitten SVRZ, De Schutse en procescoördinator Korver voor overleg rond de tafel. Als alle partijen het eens zouden worden, is het overigens nog af wachten wat provinciale staten in oktober beslissen. Tot nu toe is Bordui teleurgesteld in de staten. "Ze hebben eind mei de nota ouderenzorg 1993-1996 vastgesteld zonder dat er alterna tieven lagen." In zijn optiek is daardoor alleen de afbraak van de Zeeuwse ouderenzorg in gang ge zet, en is aandacht voor de bijbe horende zorgvernieuwing uitgebleven. In het beroepschrift voor de Raad van State verwijt de SVRZ de pro vincie onbehoorlijk bestuur. Een aantal belangen zou onvoldoende zijn gewogen. De stichting merkt op, dat de staten de door haar voorgestelde alternatieven voor vermindering van het aantal ver zorgingsplaatsen op Tholen en Sint-Philipsland hebben gene geerd. Terwijl de voorstellen zou den voldoen aan de bezuinigingsdoelstelling van de provincie. De SVRZ heeft voorgesteld het aantal verzorgingsplaatsen in Sint Maartenshof te verminderen van 70 naar 38 en dat aan te vullen met 24 verpleeghuisbedden. Vanaf 1996 zou dan nieuwbouw moeten plaatsvinden in de smalstad, waardoor uiteindelijk een voor ziening tot stand zou komen met 30 verpleeghuisbedden, 30 verzor gingsplaatsen en 30 aanleunwo ningen. Nieuwbouw zou, aldus de SVRZ, in eerdere afspraken met de provincie zijn voorzien voor 1997. Dat in de nota ouderenzorg de bouwkundige staat als aanlei ding voor de sluiting van Sint Maartenshof wordt genoemd, is volgens de SVRZ dan ook 'be paald ondeugdelijk en onjuist ge motiveerd'. De stichting wijst er verder op, dat het aantal 75-plussers in de re gio toeneemt met 8,5% terwijl de provinciale nota een afname van het aantal verzorgingsplaatsen met 13,5% voorziet. Daar komt bij dat het aantal plaatsen nu al 1,75% onder de norm van het mi nisterie zit en 2% lager zal uitval len dan in andere Zeeuwse regio's. Dat laatste maakt dat de SVRZ zich beroept op het gelijkheidsbe ginsel. Een adviescommissie van de pro vincie behandelt op 24 augustus in een openbare hoorzitting het bezwaarschrift van de SVRZ - op grond van de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkin gen (Arob) - tegen de afgekondig de opnamestop voor Sint Maartenshof. Ook hierin komt de beschuldiging van onbehoorlijk bestuur naar voren, alsmede het negeren van de aangedragen alter natieven. De stichting vindt bo vendien, dat deze maatregel te vroeg is afgekondigd omdat de nota ouderenzorg nog niet onher roepelijk is geworden. Ook wordt geen rekening gehouden met het natuurlijke verloop onder de be woners, zodat in feite nu al een vermindering van capaciteit plaatsvindt. De stop heeft, aldus de SVRZ, aanzienlijke conse- ZIE VERDER PAG 11 Sint Maartenshof blijft in de belangstelling staan door het beroep tegen de sluiting bij de Raad van State. Eerder toonden ds. Van Loon en de heren Brinkman, Bogerd en Voshol interesse voor een CNV-bijeenkomst over de sluiting van het bejaardenoord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1