Afscheid gemeentebode Van Duuren Veertig procent graanoogst nog vast Subsidie zorgteam VAKGARAGE X-X- ZLM viert 150-jarig bestaan Het juiste adres voor een goede occasion ONTDEK DE BETROUWBAARSTE OCCASIONS VAN NEDERLAND! Kies voor 100% zekerheid van vak-occasions Van den Hoek vijfde in Aagtekerke Ruiters halen ereplaatsen in concours OCCASION Nu bij onze VAKOCCASIONS gratis een jaar pechhulp door geheel EUROPA met onze SERVICE PLUS PAS! Dus van Uw voordeur tot overal in EUROPA! EEN VEILIG GEVOEL. OCCASION. MET MËfMTl GARANTIEBEWIJS, ALTIJD APK GEKEURD VAN UW VAKGARAGE: VAKGARAGE VAN DAALEN B.V. VAKGARAGE DE VIET VAKGARAGE VAN VOSSEN VAKGARAGE ESKES ALTIJD VERTROUWD DICHTBIJ '.V^ Donderdag 12 augustus 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Gemechaniseerd Negentien huizen voor Tholen en Sint-Philipsland Bruidspaar Hele overgang Reorganisaties Schepen Paardensport Rozeboom Een vak-occasion is de betrouwbaarste occasion van Nederland! Een auto waar u absoluut geen zorg aan hebt. Elke vak-occasion heeft een volledige A tot Z-beurt achter de rug. Elke vak-occasion krijgt u inclusief een vol jaar APK. U komt dus nooit voor verrassingen te staan. De prijzen? Scherper dan u denkt. Compleet met de beste garanties die er bestaan! Vraag er naar bij uw Vakgarage Officieel Mazda sub-dealer VERVOLG VAN PAG 1 In datzelfde jaar werd Jan van Duuren ook lid van de vrijwillige brandweer. Hij bleef daar tot 31 december 1986, maar hij hoort nog regelmatig wat van de brand weer, want drie van zijn vier zoons dienen het korps St. Philipsland als vrijwilliger. "Het materiaal is veel beter dan vroeger, maar te genwoordig moet je als brand weerman bijna beroeps zijn om alles onder de knie te krijgen", zegt de oud-spuitgast. In 1983 overleed Rien van Duu ren; in zijn plaats werd broer Jan toen voorman bij gemeentewer ken, welke functie hij officieel tot 31 augustus uitoefent, zij het in de praktijk als vakantieganger. Per 1 september heeft de voorman eer vol ontslag gekregen van b. en w. C.J. Kunst, die al verschillende ja ren bij gemeentewerken zit, volgt Van Duuren dan op. Kunst vormt samen met H. Goe- degebuure en M.W. Reichart het St. Philipslands trio van gemeen tewerken. Door veel werk uit te besteden, lukt dat net, maar vroe ger waren er naast de drie vaste nog een paar tijdelijke krachten. "En toen hadden we nog niet zo- Tholen mag volgend jaar zestien woningen (vijf uitbreiding, elf vervanging) in de sociale sector bouwen en Sint-Philipsland drie (een uitbreiding, twee vervan ging). Dat blijkt uit het advies van gedeputeerde staten over de verde- lingslijst voor gesubsidieerde nieuwbouw en woningverbete ring. De Oosterschelderegio, waartoe beide gemeenten beho ren, krijgt 104 woningen toegewe zen. Voor heel de provincie zijn er 305 beschikbaar. De dertig ge meenten hadden 1229 woningen aangevraagd. Hoewel gedeputeerde staten bij de secretaris hebben aangedrongen op herziening van dat aantal - aanvankelijk ging men uit van de 665 woningen van 1993 - is de staatssecretaris daarop niet inge gaan. G.s. spreken van een 'dra matische daling', veroorzaakt door het hanteren van nieuwe cij fers uit de kwalitatieve woningre gistratie 1989-1991 in de verdeelsleutel én het relatief hoge aandeel vervanging in de voor Zeeland berekende woningbe hoefte. Volgens g.s. is de steek proef ^waarop het Zeeuwse programma is gebaseerd niet be trouwbaar. Het rijksbeleid ver toont onvoldoende continuïteit, waardoor gemeenten nauwelijks afspraken kunnen maken over een regionaal huisvestingsbeleid, stel len g.s. In de advisering zal de provincie geen rekening meer houden met specifieke projecten, maar dat overlaten aan de regio's. Wél wor den enkele projecten aangegeven die in de ogen van Middelburg prioriteit zouden moeten krijgen bij de verdeling. Daarbij wordt Tholen genoemd met 'enkele klei ne stads- en dorpsvernieu wingsprojecten'. De gemiddelde produktie per jaar is voor Tholen berekend op 105 woningen en voor Sint-Philipsland op 12, waarbij is gerekend met een leegstandspercentage van respec tievelijk 2,81 en 1,91. veel groen als nu en ook minder straten", aldus Van Duuren. "Re gelmatig komt de Betho ons dan ook helpen bij het groenonder houd. Daar is veel werk aan en de Betho heeft ook apparatuur als een versnipperaar voor grotere takken. Zo laten we verschillende dingen aan anderen over. Vier jaar geleden raakten we onze vrachtwagen kwijt. Vanaf die tijd is de gladheidsbestrijding uit besteed aan loonbedrijf Fase. Ik moest dan nog wel bellen, maar hoefde niet meer te gaan strooien in St. Philipsland en Anna Jaco- bapolder. Voor de begraafplaats geldt hetzelfde. Jarenlang heb ik samen met mijn broer graven ge dolven, sinds een aantal jaren komt er een aannemer uit St. An- naland met een kraantje." Vroeger waren er drie medewer kers van gemeentewerken bij be grafenissen betrokken. Nu maar één meer omdat de rouwonderne- mer de meeste zaken behartigt. Naast Van Duuren hebben ook Kunst en Goedegebuure nog een gemeentelijk uniform voor begra fenissen. Het verschil met het bode-uniform is, dat de strepen van het St. Philipslandse gemeen tewapen zilver- in plaats van goudkleurig zijn. Jan van Duuren had zijn bode uniform aan bij huwelijksvoltrek kingen en officiële ontvangsten. Hij deed de deuren open voor het bruidspaar en de gasten, bracht de getuigen naar hun plaats en zorgde ervoor dat de handteke ningen werden gezet. "Ik deed het graag en was er bijna altijd. Op een keer was ik vrij en toen belden ze vanuit het gemeentehuis naar Albert Heijn, waar ik net om boodschappen was: 'Denk je van middag toch aan het trouwen?' En de enkele keer dat ik niet kon, viel Marleen Walpot in, ambte naar van de burgerlijke stand." Een minder plezierig karwei was het innen van dwangbevelen. Van Duuren was er dan ook niet rou wig om, toen die taak enkele jaren geleden aan een deurwaarder werd uitbesteed. De overdracht van het gemeente lijk woningbezit aan Beter Wonen was een grote verandering voor gemeentewerken. "Voorheen moesten we bij een verstopte rio lering of afgewaaide dakpannen in het geweer komen, maar dat viel allemaal weg. Voor het onder houd van het sportveld gold het zelfde. Dat maaiden we in de beginperiode ook twee keer per week, maar op een gegeven mo ment heeft de gemeente dat aan Noad '67 overgedragen. Er is dus een hoop minder werk in vergelij king met vroeger, maar toch ko men we nog tijd tekort." Op de haven komt Van Duuren zonder uniform. "Naast de trouwpartijen had ik dat alleen bij bezoeken van de commissaris der koningin aan. Ik heb Van Aartsen nog meegemaakt, Boer den en bij het kennismakingsbe zoek ook Van Gelder. Het uit 1983 daterende uniform ziet er nog goed uit. De pet is eigenlijk splin ternieuw, want die heb ik nooit op." Het bode-uniform in zijn kast zal Van Duuren nog herinneren aan zijn 26-jarige periode in dienst van de gemeente St. Philipsland. Hij mag gaan rusten in zijn wo ning aan de Oostdijk. Zijn enige dochter en drie van de vier zoons wonen in St. Philipsland, dus er is nog wel eens een karweitje als het knippen van een heg. Of een auto ritje met de kleinkinderen. En el ke dag naar de haven tot en met 31 december 1994. "De gemeentelij ke herindeling zal voor gemeente werken St. Philipsland een hele overgang zijn", voorspelt de ver trekkende voorman Van Duuren. Hij hoopt dat op een afstand te kunnen volgen, want de taak van Jan van Duuren zit erop. Van Duuren maakte vele reorgani saties mee. Hij werkte nog met de centrale dienst Noord-Zeeland, met gemeentewerken Tholen na de herindeling van 1971 en weer al verschillende jaren met de centra le dienst gemeentewerken Walche ren, Noord-Beveland, Schouwen en St. Philipsland. M.J. Laban is daarbij de belangrijkste contact man voor Van Duuren en zijn col lega's. "Vroeger ging ik elke dag even naar het gemeentehuis voor overleg, maar tegenwoordig is er telefoon in de werkplaats, naast de brandweerkazerne." Voor Van Duuren was het inmid dels allemaal routine geworden. Huisnummers plakken bij nieuwe woningen, de bestrijding van rat ten, wespen en ander ongedierte, het snoeien van iepen die door een ziekte aangetast zijn, het maaien van de sloot rond de begraaf plaats met de zeis, het lichten van putten in trottoirs of straten, het gelijk zetten van de torenklok bij de wisseling van zomer- en winter tijd of andere afwijkingen, het uithangen van de vlag in de toren en het gemeentehuis en 's winters was er volop snoeiwerk. Elke dag was de voorman op de haven te vinden, want haven- en kademeester behoorde tot zijn ne venfuncties. Zijn eerste werk was 's morgens om acht uur het praet- uusje op de dijk bij de haven ope nen. "De eerste bezoeker deed dan de olie kachel aan en ik doofde die weer rond half zes, wanneer ik de deur op slot deed. Anders komt de jeugd er soms in met alle gevolgen van dien." Van Duuren deed op maandag morgen ook de slagboom bij de trailerhelling open en sloot die weer op zaterdagavond om zes uur. Van de schippers inde hij het lig-, stroom- en watergeld. En in de oogsttijd, wanneer Cebeco graan op de kade opslaat, werd elke dag de hoeveelheid graan gemeten voor het berekenen van de kade- gelden. "Dat werk blijf ik doen, tot we 31 december 1994 naar Tholen ge blazen worden", zegt Van Duu ren. Veel levert het de gemeente niet op: zo'n 1000 tot 1200 gulden per jaar. Een schipper betaalt 2 cent per ton per dag en dan zijn zaterdag en zondag nog vrij. Een 500 tonner betaalt dus een tientje per dag. "Er zijn maanden, dat er maar 1 schip ligt", vertelt Van Duuren. "Momenteel zijn er dan 7 door de vakantie en de blokka des van de schippers. St. Philips land is nog een veilig oord voor wie niet aan die acties wil mee doen. Rond de jaarwisseling was het ook altijd druk. Ik heb nog wel 18 schepen geteld, maar door sanering en ouderdom zakt het aantal steeds verder af. Bes den Braber ligt nog met zijn 262 ton metend schip in de haven, maar die wil ook stoppen. Giel v.d. Doe is met de Zagri van 1535 ton het grootste schip dat regelmatig in de haven van St. Philipsland komt." ■■H Schipperskinderen vermaken zich in het graan op de kade van de St. Philipslandse haven. Gemeentebode Van Duuren sluit de deur van het gemeentehuis in St. Philipsland. De graanoogst verloopt dit sei zoen niet gemakkelijk. Tussen de buien door profiteren de boeren van zonnige perioden om te dor sen. Dan rukken de combines ook in slagorde uit om met man en macht van het droge weer gebruik te maken. "De gerst en de erwten zijn nu weg, evenals de zomertarwe, die al begon uit te vallen en eerder rijp was dan de wintertarwe", vertelt H. Roggeband uit Tholen van Ce beco Zuidwest. "Maar van de wintertarwe staat nog wel 40% vast. Door de late oogst van gras zaad is ook de tarwe in de ver drukking gekomen. Maar hoe gek het ook klinkt, de vochtgehaltes zijn goed, evenals trouwens de op brengsten. Slechts enkele partijen halen de 18%, terwijl het vochtge halte 16% moet zijn." Op de havenkade van St. Philips land wordt het graan door de boe ren los gestort, waarna het per vrachtwagen naar de silo's van Cebeco in Sirjansland en Zierik- zee wordt gebracht. Bij de aan voer vindt er al een scheiding plaats van bak- en voertarwe. Ook het storten op de havenkade in St. Annaland gebeurt om die reden, want in de gebouwen is er vol doende opslagruimte. Anders vervoert Cebeco ook nog wel graan per schip, maar in ver band met de blokkades en andere acties van de schippers, was er volgens Roggeband geen schip te krijgen. Daarom zijn er meer vrachtwagens dan anders ingezet. Van de opslag op de havenkades lijdt het graan niet. "Bij een re genbui wordt het maai 5 cm nat. De hoop graan werkt als een para plu", aldus Roggeband, die vol gende week de laatste 40% hoopt binnen te halen. Dan kan hij even pauzeren tot het begin van de cichorei-oogst op 13 en 14 sep tember. Kevin van den Hoek uit Sint- Maartensdijk haalde een vijfde plaats in de supercross van Aagte kerke. Met zijn 80cc-motor ein digde hij in de eerste manche als zesde en in de tweede, waar de de butanten in meereden, werd hij als vijfde afgevlagd. Joey Moerland verscheen aan de start voor de su perklasse. In de eerste manche werden de vijf beste crossers ge plaatst voor de finale. Door een val eindigde Moerland op een ne gende plaats. In de herkansing viel hij ook net buiten de boot omdat er nu maar vier werden ge plaatst. Moerland eindigde als vijfde. Jamy Mullens uit Le pelstraat reed in de twee ronden van de recreatieklasse naar een twaalfde en negende plaats. In het Brabantse Arkel reed Kevin van den Hoek een sterke wed strijd. Hij eindigde in de eerste ronde op de vierde plaats van de kleine wielen. De tweede manche ging minder goed. Maar ondanks een val wist Van den Hoek toch nog op een vijfde plaats te eindi gen. Joey Moerland hield na een goede eerste manche zijn achtste plaats vast, ondanks een valpartij in de volgende ronde. Er werd gestart met een rennersveld van 30 crossers. Jamy Mullens had minder geluk bij zijn tweede manche. Na een negende plaats in de eerste ronde, vertrok hij als laatste. Mullens kwam als elfde over de finish. VERVOLG VAN PAG 1 quenties voor zowel bewoners als personeel. Uit het jaarverslag van de SVRZ blijkt, dat Sint Maartenshof vorig jaar een voordelig resultaat heeft geboekt van 111.000 gulden. De lasten van de exploitatie bedroe gen 2.687.000 gulden. De totale exploitatie van de SVRZ- voorzieningen op Tholen en Sint- Philipsland kostte 8.048.000 gul den, er was een voordelig resultaat Helen Noteboom en Mariska Ver maas van de Eendrachtruiters uit Tholen haalden op het concours hippique in Vlissingen een eerste en tweede plaats. Noteboom reed met Goofy in de L2-categorie 126 punten bij elkaar. Genoeg voor goud. Vermaas haalde met Rade- tha in de Ml-klasse een puntento taal van 122 en dat bracht haar op de tweede plaats. In dezelfde ring haalde Arianne Stoutjesdijk op Velieneke 110 punten. De Ll-categorie leverde Christianne Verduit en haar paard Evita 123 punten op, terwijl Magda Smits met Harmony op 117 punten eindigde. van 368.000 gulden. De verdeling per instelling is als volgt: Ten An ker verpleeghuis 117.000 (exploita tielasten 2.010.000), Ten Anker verzorgingshuis 118.000 (2.185.000), 56 woningen Tholen 14.000 (605.000). De lasten van het substitutieproject bij Sint Maartenshof bedroegen 238.000 gulden, het resultaat was precies nul. In Sint-Philipsland boekten de 24 woningen van De Rozeboom een voordelig resultaat van 5000 gul den en de 8 andere woningen van de SVRZ 3000 gulden. De exploi tatielasten bedroegen respectieve lijk 275.000 en 48.000 gulden. Ondanks het kroonberoep van de SVRZ tegen de nota ouderenzorg, willen gedeputeerde staten het zorgteam voor De Rozeboom in passen in de financiering op grond van de wet op de bejaarden oorden. Van de 38 plaatsen die in de planning voor Tholen/Sint- Philipsland beschikbaar zijn, houden g.s. er negen vast voor het woon-zorgproject in Sint- Philipsland. Om het zorgteam in stand te houden, is besloten tot het eind van dit jaar 28.556 gul den subsidie te verlenen. Eerder werd voor de periode december 1992 t/m augustus 1993 eenmalig 64.249,50 beschikbaar gesteld. Het geld moet komen uit de mid delen die voor de ouderenzorg in de regio beschikbaar zijn. Omdat de besparingen als gevolg van de nota ouderenzorg er nog niet zijn, stellen g.s. de adviescommissies welzijn en algemeen bestuur voor om de overbruggingssubsidie te betalen uit de rentebaten bejaar denoorden. Op dinsdag 31 augustus is het pre cies 150 jaar geleden dat de zuide lijke landbouw maatschappij (ZLM) werd opgericht. Toen was het nog de Zeeuwsche landbouw maatschappij. De ZLM viert het jubileum met een herdenkingsbij eenkomst in de Grote Kerk in Goes. Hoogtepunt van de dag is het bezoek van koningin Beatrix als beschermvrouwe van de ZLM. De koningin zal uit handen van voorzitter H.C. van der Maas een speciale uitgave krijgen van het jubileumboek Werken aan mor gen. Ook minister Bukman van landbouw, natuurbeheer en visse rij is van de partij. Ongeveer 800 leden van de ZLM zullen bij de viering aanwezig zijn. Op vrijdag 3 september organi seert de ZLM een taptoe op de Grote Markt in Goes. Daaraan doen mee de showkorpsen Adven- do uit Sneek, DVS uit Katwijk en K&G uit Leiden. Vanaf acht uur 's avonds wordt er drie uur lang ge musiceerd en gemarcheerd. BMW 315beige 1982 Ford Sierra 1.6 LPGrood 1989 Mazda 626 GLX LPGgrijs 1987 VW Jetta 1.3 CLblauw met. 1989 Opel Manta HB 2.0 Swit 1979 Mazda 626 2.0 Dwit 1987 Opel Kadett HBblauw met. 1988 VW Golf 1.3 LPGgrijs met. 1988 Opel Corsa 1.0sbeige 1985 Toyota Starlet 1.0 DXwit 1986 Ford Fiesta 1.6 Dblauwmet. 1988 Opel Corsa 1.4iwit 1990 Hofstraat 25, Oud-Vossemeer Tel. 01667-2546 Renault 19 Chamade GTX. Ford Escort 1.6 i CLX 1990 1990 z.g.a.n. passend voor alle types VW Golf: set magnesiumvelgen en 175/70 x 13 banden Markt 34, Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2397 Spuistraat 1, Sint-Annaland Tel. 01665-2758 Mazda 626 Sedan 2.0 diesel GLX, rood1990 Mazda 323 Hatchback 1.5 Ensign, rood1989 Mazda 626 Sedan 1.8 LX, groen1989 Ford Escort 1.3, wit1988 Mazda 323 F GLX, wit1990 Mazda 323 F GLX, rood1991 Mazda 323 sedan 1.3, rood1988 Ohmstraat 2 - Tholen - tel. 01660-3682

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 11