Polderman bakt 20 ton pinda's Bevolking Tholen zal snel vergrijzen Nieuw leven bungalows Port Keeten Beschermende woonvorm politiebureau van Tholen in oud Kindervakantieweek zoekt naar helpers Kinderdagverblijf Tholen in oktober van de grond Voorlopig in Dalempolder; later Buitenzorg of Hofstraat "lëtfeens Trekpaarden oogsten in Kerkwerve Baby's worden al vóór geboorte aangemeld Promotiefilm Budelpack wint prijs Autogordels. Vaste gewoonte. Donderdag 5 augustus 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Nieuwe eigenaar in St. Maartensdijk De activiteiten van de inmiddels failliet verklaarde pin dabakker Prianco in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk worden in afgeslankte vorm voort gezet door dhr. C.L.H. Polderman. Hij bakt 20 ton pinda's per week en beslist in september of hij een ei gen gebouw op het industrieterrein zal plaatsen. Flink investeren Failliet Tholen krijgt een nieuwe voorziening: een bescher mende woonvorm voor mensen die door sociale en/of psychische problemen (nog) niet zelfstandig kunnen wonen en leven. Beter Wonen stelt in Dalempolder 1 of 2 huizen beschikbaar. In de toekomst komt er nieuwbouw in Buitenzorg (Rosarium) of aan de Hof straat, waar nu het politiebureau staat. Historisch verwijspatroon Begeleiding Vier medewerkers Beeld veranderd De organisatie van de kindervakantieweek Tholen heeft twee weken voor het evenement nog steeds niet voldoende mensen bij elkaar om de week soepel te la ten verlopen. Niet alleen volwassenen, maar ook jon geren vanaf 14 jaar worden gevraagd mee te doen om de kinderen te begeleiden. Uw partner voor uw huwelijksdag TTwO VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS i Vanaf maandag 16 augustus wor- 1 den vijf dagen lang kinderen van Tholen en Sint-Philipsland ver maakt in de kindervakantieweek, j Het programma begint op maan- I dag om negen uur met een fietstocht met opdrachten rond Tholen. Ook ouders mogen hier aan nog meedoen. Dinsdag wordt er vanaf half tien druk gewerkt aan decors, kostuums en het in studeren van een toneelstuk dat woensdag opgevoerd gaat wor den. Na de laatste hand aan de uitvoering te hebben gelegd, zul len de kinderen woensdag om half twee in optocht naar verzorgings centrum Ten Anker gaan, waar ze een optreden geven. Kamperen De stichting kinderopvang Tholen en omstreken (SKOT) denkt dit najaar haar dagverblijf aan de Si mon Lindhoutstraat in Tholen te kunnen openen. Het zal plaats bieden aan 28 kinderen tot 12 jaar. Verkeerde opzet Vraag Bedrijven De directeur van de zilveruienfa- briek heeft het pindabedrijf privé in maart al overgenomen onder de naam Katjang Pedis International b.v. in oprichting, officieel ge vestigd aan de Geulweg 3. "Ik ben er in maart via de Rabobank per ongeluk ingerold nadat de initia tiefnemer naar Indonesië was ge vlucht", vertelt Polderman. De bedrijfsactiviteiten omvatten de groothandel in en het vervaar digen en ontwikkelen van snacks, het bewerken van aardnoten en aanverwante produkten daaron der begrepen. Inmiddels is hij een halfjaar bezig en het resultaat valt niet tegen. Er is veel vraag naar de pinda's die in containers uit Zuid Afrika en Amerika komen en in St. Maar tensdijk van een laagje beslag en kruiden worden voorzien. Dan gaan ze de oven in. Het eindpro- dukt wordt in zakken van 20 en 400 kilo verpakt en gaat naar groothandels, die voor de distri butie zorgen via notenbars, Albert Heijn en de Hema. Van de 34 mensen die er gewerkt hebben, zijn er maar 10 meer over: Indonesiërs, Surinamers en 1 Nederlands meisje. Polderman heeft behoorlijk gemechaniseerd, maar volgens de huidige werkwij ze kan hij niet blijven draaien. "Ik zou flink moeten investeren en dat ga ik niet in een huurpand als het bedrijfsverzamelgebouw doen." Polderman wijst op het slechte voorbeeld van de sinaasap pelsapfabriek in St. Maartens dijk, die vele tonnen in het bedrijfsverzamelgebouw in vesteerde en voor de derde achter eenvolgende keer de activiteiten gestaakt heeft. "Bouwbedrijf Uytdewilligen on derzoekt nu of ik het bedrijfsver zamelgebouw kan kopen, anders wordt het nieuwbouw", aldus Polderman. Prianco Industries b.v. aan de Nij- verheidsweg 10c is vorige week woensdag door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. Ook directeur Enis Kustiman Tjahja uit het Indonesische Bandung, voorheen woonachtig in Tholen, is persoonlijk failliet verklaard. Dit in verband met het feit, dat hij bestuurder was van Priangan b.v. in oprichting, waardoor hij per soonlijk en hoofdelijk aansprake lijk was. De jonge Thoolse advocaat mr. G.P. den Hartog is tot curator be noemd. Prianco is zijn eerste fail lissement en dat is geen gemakkelijk begin omdat hij wei nig betrouwbare administratiege- gevens heeft aangetroffen. "Ik overweeg dan ook om aangifte te doen bij de rechter-commissaris dat er geen boekhouding is, wat wettelijk verplicht is", zegt mr. Den Hartog. Dankzij de Rabobank, die een be hoorlijke grote vordering heeft, is er nog wat administratie boven water gekomen. De boekhouder had de stukken naar Prianco te ruggestuurd omdat de rekeningen niet betaald werden. Het faillisse ment is aangevraagd door Hoka- tex linnenverhuur. Op Tholen stijgt de vergrijzing met 12.5%, in een tempo dat bijna twee keer zo hoog ligt als het landelijke en provinciale cijfer. In 1992 woon den er 2830 mensen boven de 65 jaar op het eiland. In hel jaar 2002 zullen dat er naar schatting 3190 zijn. Dat staat in het verslag Ouderen in Zeeland van de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschappe lijke ontwikkeling en Cultuur (VMC). Nu is er nog niets aan de hand. In 1992 was Tholen op 4 na de minst vergrijsde gemeente van Zeeland. Op Westerschouwen, West Zeeuws-VIaanderen en Noord- Beveland is ruim 20% van de be volking 65-plusser. En daarmee zijn zij op dit moment de sterkst vergrijsde gemeenten. Het lande lijk gemiddelde ligt op 13%, ter wijl van de Zeeuwen 15,9 ouder is dan 65 jaar. Tholen blijft met 14,6% voor Zeeuwse begrippen erg laag. Maar de voorspellingen voor de komende tien jaar zien er anders uit. Het VMC verwacht dat Tholen in plaats van een rela tief jonge, een sterk verouderende bevolking zal krijgen. De gemeen de zal in 2002 in Zeeland op de derde plaats staan wat de groei van het aantal 65-plussers betreft. Ook Arnemuiden, dat tot nu toe de minst vergrijsde bevolking heeft, zal dan een groei van om streeks 37% moeten incasseren. Sint-Philipsland volgt de provin ciale trend met een groei van on geveer 6% over de huidige 352 ouderen. Landelijk zal de vergrij zing in 2002 zijn toegenomen met zo'n 6,5% tegen 12,5% op Tho len. Ondanks dat de verschillen met de rest van Nederland wat te rug zullen lopen, blijft Zeeland vooralsnog de meest vergrijsde provincie waar bijna één op de zes inwoners ouder is dan 65 jaar. De rechter woning wordt ingericht als modelwoning. Er zit weer schot in de verkoop van zomerwoningen bij camping Stavenisse. Van de zes reeds ge bouwde huizen zijn er inmiddels vijf verkocht. Na de vakantie zal begonnen worden aan het vierde Vereniging nierpatiënten. De vere niging van nierpatiënten Ooster- schelde heeft van het provinciaal bestuur een subsidie van 3000 gul den ontvangen voor de officiële oprichting. Er wordt een voor schot van 2400 gulden betaald. blok van twee woningen. De bouw van de dertig zomerwoningen heeft tweeëneenhalf jaar stilgele gen nadat Amstelstede Project uit Breda failliet was verklaard. Er is nu een nieuwe aannemer gevon den die het project wil afmaken; Bouw-en Renovatiebedrijf Vlaar- dingen werkt samen met een Duit se projectontwikkelaar. De laatste probeert de bungalows onder de aandacht van Duitse kopers te brengen. Er zijn nu drie Duitse fa milies en twee Nederlandse die de bungalows bewonen of gaan be wonen. Het bungalowpark 'Port De toestemming van het ministe rie en de provincie is er en de stichting Zeeuwse Instelling Be schermd Wonen (ZIBW) heeft 4 personeelsleden aangetrokken. Het wachten is op de eerste bewo ners. Directeur G.J. Adan en het regio- hoofd voor de Oosterschelderegio A.J. de Jonge, doen er alles aan om de beschermende woonvorm in Tholen van de grond te krijgen. De huisartsen zijn op de hoogte, het centrum thuiszorg, het Riagg- kantoor Tholen en het psychia trisch ziekenhuis Vrederust. "Als we deze kans niet grijpen, gaat de mogelijkheid om in Tho len een beschermende woonvorm van de grond te krijgen, over een aantal maanden definitief voor bij", zegt directeur Adan. Volgens landelijke normen heeft 0.4 promille van de Nederlanders behoefte aan een beschermende woonvorm. In alle Zeeuwse re gio's is er dan ook zo'n voorzie ning: Hulst, binnenkort in Oostburg, Vlissingen, Middel burg, 's Heerenhoek en Zierikzee. Tholen vormt nog een laatste wit te vlek, die de ZIBW met 8 plaat sen wil gaan invullen. Totaal heeft de ZIBW dan 128 plaatsen in Zee land. In Kapelle is er nog een lan delijk werkende reformatorische stichting, de Toevlucht, met 40 plaatsen. Er is overal behoefte, er zijn zelfs wachtlijsten, maar op Tholen wil het maar niet lukken. "Zodra de beschermende woonvorm er is, zal die voorziening aanslaan", voor spelt regiohoofd De Jonge. "Maar het historisch verwijspa troon naar Brabant moet zich eerst verleggen naar Tholen. In Bergen op Zoom is er een grote beschermde woonvoorziening. Daarnaast is er op Tholen en St. Philipsland veel thuispsychiatrie. Men zorgt zo lang mogelijk voor elkaar. Die verzorging kan echter voor de familie een te grote be lasting gaan vormen of het kan om andere redenen thuis niet meer. Dan is de beschermende woonvorm nodig, maar die zorg is nog te onbekend bij de Thoolse gemeenschap." De Jonge geeft aan, dat het terug brengen van ex-psychiatrische pa tiënten in de maatschappij, het best via de vertrouwde woonom geving kan. "Het is belangrijk om terug te gaan naar de oude wor tels, want dat levert een meer waarde op. Het sociale netwerk van voor de opname in bijvoor beeld Vrederust, moet weer opge bouwd worden. Daarom willen we een voorziening vlakbij winkels, de bibliotheek en het openbaar vervoer. Het centrum van de grootste kern, Tholen, is daarvoor het meest ideaal." Eind vorig jaar is in Zierikzee een beschermende woonvorm ge opend met 15 plaatsen en dat is het paradepaardje van de ZIBW. De bewoners stellen met elkaar de menulijst samen, ze koken, doen boodschappen, onderhouden het huis en de tuin, werken overdag in een bedrijf, de sociale werkplaats of een dagbestedingscentrum en zoeken in hun vrije tijd ontspan ning bij een vereniging. "Desnoods is er 24 uur begelei ding, maar afhankelijk van de groep kan dat ook 4 uur per dag zijn", legt De Jonge uit. "Als de bewoners het allmaal goed oppik ken, dan trekken wij ons terug. Want het gaat om zorg op maat, resocialisatie, opnieuw deelgenoot worden van de samenleving. In een beschermende woonvorm wordt men bewoner in plaats van patiënt en dat geeft een positief effect." Voor de Thoolse beschermende woonvorm zijn vier personeelsle den benoemd: Rob Verburg uit Tholen, nu werkzaam in Vrede rust, als coördinator. Daarnaast drie groepleidsters: één uit Scher- penisse die nu bij het ZIBW in Zierikzee in dienst is en twee me dewerkers uit Goes. "Een beschermende woonvorm van 15 bewoners heeft 6 perso neelsleden", zegt het regiohoofd. "Tholen krijgt 4 medewerkers op 8 bewoners. Dankzij ons groter verband binnen de ZIBW kunnen we de andere voorzieningen iets korten en Tholen meer geven", al dus De Jonge. Ex-psychiatrische patiënten wor den volgens het regiohoofd steeds meer geaccepteerd. "Het beeld is veranderd, de hele visie op de geestelijke gezondheidszorg is be hoorlijk gewijzigd. Wij zijn met ons gezicht naar de maatschappij gekeerd. Een aantal mensen gaat na resocialisatie weer zelfstandig wonen en voor een vrij grote cate gorie van de bewoners zijn onze woonvormen een definitief thuis tot hun opname in een bejaarden- of verpleeghuis, zoals ook voor andere mensen geldt." De minimum leeftijd is 18 jaar en gezien de spreiding in leeftijd, denkt het ZIBW in Tholen aan twee groepen van vier bewoners. "Het potentieel is er" zegt De Jonge, "maar men blijft nog wo nen waar men nu zit of kijkt de kat nog uit de boom. Er moet nog een drempel overwonnen wor den." Men kan pas in een beschermende woonvorm - de financiering ge beurt via de AWBZ - na een posi tief advies van de centrale indicatiecommissie t? Goes. Wie meer inlichtingen wil over de beschermende woonvorm Tholen kan bellen met dhr. De Jonge: tel. 01110-20267 of 01105-1889. Keeten' ligt tussen de camping en de zeedijk in. De huizen kosten ongeveer 150.000 gulden. De fundering, plus een aantal muren voor het vierde blok staan er nog zoals de vorige bouwer het heeft achterge laten. Een van de drie-kamer wo ningen wordt op dit ogenblik ingericht als modelwoning. Kandidaat-kopers kwamen voor heen een kijkje nemen in de wo ning van J. van der Sanden die een van de bungalows bewoont. Hij begeleidt het project. Het is de be doeling dat er vijftien blokken ko men, allemaal in dezelfde stijl. De eigenaren zullen gebruik maken van de nutsvoorzieningen van camping Stavenisse. Het project zou ook voorzien in de aanleg van twee tennisbanen. Die zijn er niet gekomen omdat de bouw werd stilgelegd. Onze bruidsshow is op 12 januari en niet op 16 september. Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640 - 34480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/'s avonds op afspraak Advertentie I.M. Donderdag wordt in beslag geno men door sport, spel en clowns op het terrein van zwembad De Spet ter. Om drie uur worden de eerste tenten opgezet voor het kampeer- avontuur. Na het eten om zes uur volgen in de avond nog een zingen bij het kampvuur, een lampion optocht en een spannend verhaal. Dan worden de tenten bezocht om te gaan slapen. De volgende mor gen ontbijt en een zwempartij waarna alles weer opgeruimd wordt. Eigenlijk is de vakantieweek al leen voor kinderen van het eiland Tholen en Sint-Philipsland, maar ook logees mogen meedoen. De belangrijkste eisen zijn volgens de leiding een mok aan een touwtje, een goed humeur, een fiets en ver der sport-, zwem- en kam- peerspullen. Opgave voor hulp of deelnemen kan bij zwembad de Spetter in Tholen: 01660-2862 Ouderen en educatie. Van 9 au gustus t/m 1 september is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg de fototentoonstelling Oude ren en educatie te zien. Naast de tentoonstelling presenteren 22 or ganisaties hun aanbod. Het Seni oren Orkest Zeeland zal voor de muzikale noot zorgen. Op dinsdag 10 augustus houdt de stichting het werkende trekpaard Zeeland een demonstratie graan oogsten met 14 trekpaarden in Kerkwerve. Vorig jaar trok dit eve nement zo'n 1500 bezoekers. Er wordt gewerkt met twee zelfbin- ders die elk door drie Zeeuwse trekpaarden worden voortbewo gen. De gerestaureerde zelfbinders maaien het graan en binden het in schoven. Het trekken ervan is voor de paarden een zwaar karwei omdat zo'n machine veel draaien de onderdelen heeft. Bovendien moet voor een goed resultaat met een hoge snelheid worden gere den. Het graan wordt verwerkt door een oude dorsmachine met een oldtimer tractor ervoor. Daar na wordt het afgevoerd door een gerestaureerde boerenwagen, ge trokken door twee paarden. Eén trekpaard zal voor een zoge naamde ros lopen. Dat is een ho rizontaal draaiend tandwiel dat wordt bewogen door een rondstappend paard. De ros zal een hekelmachine voor vlas aan drijven. De overblijvende graanstoppels worden met twee paarden omgeploegd en met de cultivator bewerkt. Stichting het werkend trekpaard zal in een in formatiestand foto's van trek paarden in actie verkopen. Daarnaast kan het publiek mee doen aan een prijsvraag en een touwtrekwedstrijd met twee paar den. De demonstratie wordt ge houden aan de Heuvelsweg 3 in Kerkwerve van vier tot negen uur. Wanneer het politiebureau aan de Hofstraat in Tholen volgend jaar leeg komt, bestaan er plannen om het pand te slopen en een beschermde woonvorm voor ex-psychiatrische patiënten te bouwen. Zeeland Airport. Het is nog steeds niet zeker of het vliegveld Midden-Zeeland een verharde baan krijgt. Het bestuur wijdt het uitblijven van een beslissing aan tijdgebrek en een wisseling van voorzitter en vice-voorzitter. Er is een commissie ingesteld die de za ken op een rijtje gaat zetten. Op dit moment wordt het keuken gedeelte van de voormalige huis houdschool De Oesterschelp in Tholen verbouwd voor de SKOT. Architect Van Velzen uit Poort vliet en bouwbedrijf Muller- Franke uit Sint-Maartensdijk heb ben het karwei aangenomen. De planning is om half oktober de deuren te openen. "De behoefte is er", zegt coördinatrice van de SKOT, Marleen Francke. Tot nu toe kunnen de kinderen al leen bij gastouders worden onder gebracht. In de twee jaar dat de stichting bestaat, zijn er 57 kinde ren ingeschreven voor 37 gastou dergezinnen. Dit jaar worden er gemiddeld zes kinderen continu opgevangen en een aantal staat nog op de wachtlijst. Wethouder Versluys stelde in de raadscommissie welzijn dit gerin ge aantal ter sprake, maar Francke zegt dat de gemeente te hoge eisen stelt. Volgens haar kun je op Tho len niet verwachten dat er 30 kin deren in gezinnen worden opgevangen. Eigenlijk vindt Francke het gastouderbureau voor Tholen een verkeerde opzet: "Een aantal ja ren geleden is er een onderzoek gedaan naar de behoefte aan kin deropvang onder de Tholenaren. Daaruit bleek dat de mensen die interesse hadden, meestal een kin derdagverblijf wilden. Toch werd toen begonnen met een gastou derbureau. Dat vind ik een ver keerde keus. Voor mensen die op Tholen zijn geboren, zijn er onder hun familie genoeg mensen die de kinderen op kunnen vangen. Je hoort zo vaak dat de kinderen 'naar tante' gaan". Er bestaat een redelijke vraag naar het nog te openen kinderdag verblijf op Tholen. Soms is het echt druk op het spreekuur van de SKOT. "Ik kwam terug van va kantie en kreeg gelijk 5 aanmel dingen voor kinderen die nog niet eens geboren waren", vertelt Francke. De gemeente heeft van het rijk geld gekregen uit een zo genaamde stimuleringsregeling. Daarmee worden projecten als kinderopvang financieel on dersteund. Tholen is goed voor ruim 47 opvangplaatsen. Die wor den berekend naar het aantal wooneenheden in een gemeente. Voor die plaatsen krijgt SKOT voor 4 jaar een subsidie. "Maar dat geld wordt in één keer uitbe taald. Wij krijgen het op 31 de cember. Als er dan nog niets bereikt zou zijn, gaat het aan onze neus voorbij. Daarom werkte de gemeente dit jaar ook wat beter mee", zegt Francke. De stichting moet in ieder geval een deel van het geld teruggeven omdat de 47 opvangplaatsen niet worden gehaald. In totaal komt SKOT maar op 32. Daarvan zijn er veertien in het kinderdagver blijf, veertien in de na-schoolse opvang en vier in het gastouder bureau. Dat laatste cijfer betekent niet dat er vier kinderen bij gastouders terecht komen, maar het staat voor 10 opvangplaatsen van minimaal acht uren. De stichting zette ook een cam pagne op om bedrijven warm te maken voor kinderopvang. Het is mogelijk om met subsidie van de gemeente een plaats in een op- vangverblijf te huren voor kinde ren van werknemers. Marleen Francke beweert dat een slim be drijf er zelfs winst op kan maken. Maar tot nu toe heeft zich nog geen bedrijf gemeld dat een plaats wil huren. "De meeste gastouders zien liever een meisje van twee jaar met blonde krullen en blauwe ogen dan een jongetje van acht. Daar om ben ik blij dat ook de na schoolse opvang meteen begint, zodat die kinderen daar opgevan gen kunnen worden", zegt Franc ke. Maar ze weet niet of het in vergelijking met de rest van Zee land goed zal blijven gaan. "Ik heb er wel vertrouwen in, anders zou ik hier niet aan begonnen zijn. De behoefte aan kinderop vang is op Tholen net zo groot als ergens anders, maar misschien iets minder zichtbaar. Je schept met het nieuwe verblijf ook meer vraag, dus zal de behoefte wel groter worden", denkt de coördi natrice. Ze vertelt dat in Wissen- kerke de dagopvang twee jaar geleden erg aarzelend begon, maar dat er nu een tweede groep bij is gekomen en één voor na schoolse opvang. "Als de mensen het gewend zijn en ze zien dat er een stukje vertrouwen en gebor genheid is, dan komen er steeds meer. Misschien grijpen we in Tholen wel erg hoog door alles in één keer op te zetten, maar we zul len zien", besluit Francke De promotiefilm The winning team van Budelpack uit Poort vliet, heeft in Milaan de 'silver award' gekregen. De prijs werd uitgereikt in de internationale 1M- PA advertentie en marketing wed strijd. Daarin moest de maker, produktiebedrijf Ben de Groot audiovisuals uit Bergen op Zoom, één concurrent voor laten gaan naar het goud. In totaal waren er 40 deelnemers. In de film wordt Budelpack vergeleken met de Whitbread zeilrace. Beelden van de beroemde wedstrijd worden af gewisseld met gedeelten over het verpakkingsbedrijf. Budelpack wil met de film duidelijk maken dat geen uitdaging te ver gaat. Re clamebureau Sigma 10 uit Bergen op Zoom, die het scenario voor de opnames maakte, stuurde de vi deo naar Milaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 9