Wat weten we van onze voorouders? [S T -Jö Ti. MAGAZIJN VERKOOP NERGENS GOEDKOPER 1795.- 495.- 49.- 950.- 1245.- 695.- 140.- 895.- BOUMAN POTTER'S qp 1395.- s m*\± arbeidsbureau vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur IN POORTVLIET GAAT ER EEN WERELD VOOR JE OPEN Pt"" rv -v~rf3j "V 7 T"~l rrn lil li "T-E|+ F L' L Llrn flakkee expresse bv INDUSTRIETERREIN POORTVLIET EVELANDER Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Totale opruiming in de speciale Multihal van Bouman Potter Op het industrieterrein in Poortvliet Extra Opruiming Extra Opruiming Showroom modellen nu extra afgeprijsd Extra Opruiming EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 5 augustus 1993 door A.J. Smits Butterfabriek vroeger stamphuis? De Koe Geliquideerd Van fabriek tot boerderij ESTHETICA OPLEIDINGEN GOES Uiv (loop)baan begint bij het arbeidsbureau! Landelijk erkend installatiebedrijf Lid van het V.N.I. verhuizingen - verpakkingen Flakkee Expresse- opvallend goed in verhuizen (voor particulier en bedrijf) jttif In de Multihal altijd de laagste prijs Aktie OP= OP 995.- 1995.- Partij 1 e klas bankstellen sp,e9el eiken met leer AKTIE OP OP 350.- 650.- Het kan gewoon niet goedkoper. 1895.- 895.- 49.- 895.- 495.- 10 Ons vorig artikel eindigde met de vermelding, dat Abraham Smits in 1898 in een nieuwgebouwd huis, op de plaats van de gesloopte meestoot, ging wonen. Het is het eerste huis vanaf de 'butterfabriek', waar nu nog een kleinzoon van Abraham woont. Hij trok er in met vrouw en negen kinderen; zijn oudste dochter was toen 14 jaar. Zij huwde op z3 augustus 1906 te Stavenisse met Adriaan de Wit, een schipper van Sint-Maartensdijk. De twee jongste zonen van Abraham zou den nog in dit nieuwe huis gebo ren worden. Evenals alle Smitjes die voor en met hem leefden, vond hij in een mengeling van beroepen een middel van bestaan voor zijn tal rijk gezin. We zagen hem al han del drijven tijdens zijn bodedienst op Bergen. Daarnaast boerde hij op land dat hij in eigendom had en pachtte van het Kroondomein. Maar ook slopen en bouwen was een kolfje naar zijn hand. Omdat hij in het begin zeif geen stal of berging had, huurde hij op "t oef- je' van Adriaan Quist een schuur. Als het hem tussen zijn gewone werk uitkwam, was hij bezig met het slopen van een grote boerde rij, waarvan alleen het woonhuis moest blijven staan. Nu nog woont daar Toon de Boer in An- navosdijk. Met het sloopmateri aal van de boerderij herbouwde hij een door hem gekochte bouwval op de Stoofdijk. Nu had hij een eigen schuur, weliswaar niet helemaal naar zijn zin omdat het een eind van zijn huis van daan was. Maar onverwachts kwam er een mogelijkheid om zijn streven, huis en schuur onder één dak te hebben, te verwezen lijken. Of dit in werkelijkheid helemaal waar is, of dat er nieuwbouw of een verbouwing heeft plaatsge vonden, is tot nog toe onduide lijk. In ieder gevaal, we vertelden dat reeds, is in 1884 de zoge naamde koude stoof gesloopt. Ook de woning van de droger, die op het oosteinde van de stoof in gebouwd was en de 'Heerlijk heid' genoemd v erd, moest tegen de vlakte. De laatste droger - hij was de bedrijfsleider en eerstverantwoordelijke functio naris in het hele fabricageproces - woonde er met zijn gezin tot kort voor de sloop. De woon omstandigheden waren de laat ste jaren nog minder dan slecht. Als het regende, lagen de men sen met bekkens en teilen op bed. Het noodgedwongen ver trek uit de dienstwoning met de fraaie naam was het gezin dan ook niet onwelkom. Achter het opschrift boven dit ka der plaatsten we een vraagteken. In de akte van verkoop van de meestoof lezen we: 'Vierde per ceel. Het stamphuis van steen en met pannen dak, de fundamen ten, de steenen muren dienende tot afscheiding van de maalka- mer en machinekamer met der- zelver bezoldering en bevloering.Voor afbraak'. Dit perceel is bij de publieke veiling voor 650 gulden gekocht door Cornelis van der Lek de Clercq, die voor 9/16 deel eigenaar van de meestoof was. Ook perceel 5 en 8, waaronder inventaris en schoorsteen van het stamphuis, liet hij voor zich kopen. De andere percelen kwamen in handen van aannemers en een metselaar, kennelijk om de sloopmaterialen te hergebruiken. In die tijd gooide men alles zo maar niet op de schroothoop. Kunnen we nu uit deze gegevens de conclusie trek ken dat de afbraak van het stamphuis niet doorgegaan is? We zouden het bijna denken. Ook nog, omdat er altijd gezegd is dat de 'butterfabriek' het voormalige stamphuis was. Op 22 april 1895 wordt ten kan tore van notaris Jasper Franse de oprichting vastgelegd van de 'Coöperatieve Stoomroomboter- fabriek de Koe' te Stavenisse. Ons eiland, en vooral de noord westhoek, is altijd overwegend landbouwgebied geweest. Toch werden er op de meeste boerde rijen wel melkkoeien gehouden. V v - P - r v v v V v V v_ t>v 0) De roomboterfabriek - nu het bedrijf van C. den Hollander - aan de Stoofdijk, zoals ze was vóór 1919. Een gedeelte van de melk diende voor eigen gebruik en dat van knechten en arbeiders die bij de boerderijen woonden. Op het dorp had iedere koeiboer zijn vaste klanten, die iedere morgen verse melk kwamen halen. De rest van de melk werd gekarnd. En de boter die men niet voor ei gen gebruik nodig had, werd meestal aan winkeliers verkocht. Van margarine had men in die tijd nog geen weet op het platteland. De 'kunstbutter' was al wel in 1869 uitgevonden, maar werd al leen maar in de steden gecon sumeerd. Op Stavenisse waren een paar vooruitstrevende boeren, die van de omslachtige boterbereiding op de boerderij afwilden. Zodoende kwam men tot stichting van 'de Koe'. Het stamphuis zal na wat verbouwingen ingericht zijn tot machinale boterbereiding. Er le ven nog mensen, die zich de lek kere karnemelk en de goede boterkwaliteit van de fabriek her inneren. Lambrecht Quist was de man die de algehele leiding op de fabriek had. Zijn zoon Pieter was tweede man en dan waren er nog een paar mensen in vaste dienst. Er was ook een kantoorruimte waarin Marinus Pieter Tazelaar, als vaste boekhouder, de bedrijfs administratie bijhield. De brandstof voor de stoomma chine leverden de boeren zelf. Geen steenkool, maar mutserds en kliefhout, dat er in overvloed was. Voor boerengeriefhout en brandstof was men in die tijd, die nog niet eens zo ver achter ons ligt, op zichzelf aangewezen. Langs de wegen, rond boerderij en en weilanden, en plaatsen waar de grond minder geschikt was voor de teelt van landbouw gewassen, plantte men bomen. Hoofdzakelijk wilgen (kopbo- men), populieren, maar ook ol men die het duurzamer hout leverden. Iedere morgen brachten de boe ren uit de wijde omgeving met paard en kar de melk aan de fa briek. Die van verderaf kwamen, stalden hun paard in een aange bouwde stal en benutten tevens de tocht naar het dorp om bezoe ken af te leggen of boodschap pen te doen. In de loop van de dag werd het dan een geloop van mensen van het dorp naar de fa briek, om karnemelk en boter. De boter die men niet op het dorp verkocht werd, werd in houten vaatjes verpakt, met de beurt schippers naar andere plaatsen verzonden. Wat moet dat toch wel een rusti ge tijd en een gemoedelijk leven geweest zijn; althans zo lijkt het ons. Want evenals nu hadden de mensen en bedrijven toen ook hun zorgen en problemen. Na minder dan een kwart eeuw bestaan te hebben, wordt 'de Koe' geliquideerd. Wat precies de oorzaken van het sluiten van de boterfabriek geweest zijn, is door het ontbreken van schriftelijke gegevens niet te achterhalen. Voortgaande industrie, schaalver groting, economische neergang in de oorlogsjaren 1914-1918, zul len meegespeeld hebben bij het beëindigen van het op smalle ba sis draaiende bedrijf. Om uit de dreigende problemen te komen, zijn op 15 juli 1915 de statuten van de coöperatieve ver eniging nog gewijzigd. Maar ook dat kan het definitieve einde niet meer tegenhouden. In de zomer van 1918, op 24 juni vier maan den voor het einde van de eerste wereldoorlog, komen de leden in een algemene vergadering bijeen. Dan valt het besluit 'te willen overgaan tot de openbare ver koop van het gebouw der fabriek op het kadastrale perceel C no. 352 zonder erfpachtsrecht - voor afbraak; 2e Koop. De houten schutting - voor afbraak; 3e Koop. Het recht van erfpacht, tot den vijftienden November negen tienhonderd een en dertig, van perceel C 352 groot vijf aren 20 centiaren, en no. 387 groot 60 centiaren tot 1 Mei 1925, en op perceel C 511 groot 1 are 41 cen tiaren'. De openbare verkoop heeft plaats op 10 juli 1918, door nota ris Jan Meulenberg, in opdracht van 'Marinus Cornelis Steendijk, Leendert Gerardus Tuynman en Jacobus Droogendijk, allen land bouwers, wonende te Stavenisse, tezamen uitmakende het Bestuur der Coöperatieve Stoomroombo- terfabriek 'de Koe', gevestigd te Stavenisse. Na voorlezing van - de voorwaarden enz. - aan de ge gadigden te hebben gedaan, is tot verkooping overgegaan, met den volgenden uitslag. De massa van den eersten tot en met den derden koop, het erfpachtsrecht met den opstal is toegewezen voor de som van Vier Duizend Gulden, aan den hoogsten bieder Abraham Smits Marinuszoon, landbouwer wonende te Sta venisse'. Tot veler verrassing is de naaste buur de koper van de fabriek. In de verkoopvoorwaarden was op genomen, dat de gebouwen met inventaris voor afbraak moesten worden verkocht. Misschien met de gedachte dat er weinig be langstelling voor het gebouw als zodanig zou zijn, en dat bij sloop de geldelijke opbrengst hoger zou liggen. Deze voorwaarde zal niet bindend geweest zijn. Het strookte ook niet met de bedoe ling van de nieuwe eigenaar. Abraham had voor zichzelf een heel ander plan in het hoofd. Aanvankelijk begon hij wel te slo pen aan de stoommachine, die met toebehoren voor oud ijzer verkocht werd. De hoge fabrieks schoorsteen liet hij door de ge broeders Lambrecht en Adriaan Quist afbreken, binnenmuren haalde hij weg en bouwde met dezelfde stenen nieuwe op. Alles bij elkaar pleegde hij een in grijpende verbouwing en zo kreeg zijn plan, om in een gedeel te van de fabriek een huis te bou wen, meer gestalte. Als fundering van de binnenmuren benutte hij de muren van de twee grote kelders die indertijd voor het bewaren van melk en boter gebouwd waren. De zijgevels van de fabriek waren erg laag. In het gedeelte waar het huis inge bouwd werd, moest de muur op getrokken worden. Wat gaven de grote ramen in deze muur een prachtig uitzicht over 't Nieuw- landje en de toen nog lage zee dijk op het Keeten. Ook langs de Stoofdijk werd de muur opge metseld en daarin 'mendeuren' geplaatst. Door het verhogen van de zijgevels kreeg het gebouw een gebroken daklijn. Abraham, die intussen de zestig al gepasseerd was toen hij in de 'butterfabriek' trok, kon terug zien op een opmerkelijke presta tie. In huis en schuur had hij ruimte te over. Wat zijn er ontel bare 'voeren' tarwe de fabriek in gereden. Ook van kleine boeren die zelf geen schuur hadden en in de fabriek een 'vek' of een 'dilt' huurden. Men noemde dat 'schu ren'. En in de vroege wintermor gen hoorde men van verre het geklip-klap van de 'vluiers', die de kostbare tarwekorrels uit de volle aren sloegen. Wie sprak er niet over het Zeeuwse witte tarwebrood? Waar is dit alles gebleven? Ver dwenen en vergaan! Ons rest slechts een weemoedige herin nering. Toch, hoe men het dorp ook nadert over land of uit zee, nog altijd markeert het hoge dak van de fabriek het silhouet van de Stoofdijk. Bronnen: Gemeentearchief Tho- len. Kadastrale atlas dl. 2. Fami liepapieren. Ds. P.J. Steinz, Leerrede op het sterven van En gel Moerland. Rijksarchief Mid delburg. Een erkende vakschool met 20 jaar ervaring. Schoonheidsverzorging Voetverzorging Studiefinanciering Koning straat 1 GOES •Stivas Sepvo 01100- 51064 VACATURES SCHOONMAKER Mlv DE BAAN: Schoonmaken van kantoren en bedrijven. DE VEREISTEN: Ervaring in het vak is gewenst, opleiding is niet belangrijk. DE WERKPLEK: Tholen/Bergen op Zoom. VOOR INFORMATIE Krijnic Hoek. 0 FRUITPLUKKER Mlv DE BAAN: Het verrichten van diverse werkzaamhe den binnen het bedrijf. Het betreft een seizoensbe trekking van 1 september 1993 tot 1 oktober 1993. DE WERKPLEK: Oud-Vossemeer. VOOR INFORMATIE Krijnie Hoek. ZELFSTANDIG WERKEND KOK "h DE BAANZelfstandig bereiden van Joegoslavische gerechten. DE VEREISTEN: Koks-diploma en bekend zijn met Joegoslavische keuken. DE WERKPLEK: Bergen op Zoom. VOOR INFORMATIE Krijnie Hoek. ARBEIDSBUREAU THOLEN Tel. 01666-4300 INSTALLATIEBEDRIJF Gas, water, C.V., dakbedekking en zink- en loodwerk Voor aanleg van gas- en waterleiding Vernieuwen en onderhoud CV ketels Alle werkzaamheden op het gebied van dakbedekking Vernieuwen en reparatie zinken goten en loodwerk Tevens kunnen wij u adviseren inzake installatie van badkamers in alle prijsklassen. Bel vrijblijvend voor informatie: 01666-2876, fax 4097 Gladiolenstraat 24, 4695 HS Sint-Maartensdijk Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-82188 Cricketpad 15 3223 EA Helievoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Enorme partij kleinmeubelen voor de halve prijs Daar heb je gelukkig op gewacht! De periodieke magazijn-leegverkoop van Bouman Potter. Alles wat, om welke reden ook weg moet, gaat de deur uit met uit zonderlijke kortingen. Hiér 50% op een bankstel, daar 60% op een wandmeubel. Kortingen die op kunnen lopen tot zo'n 80% van de normale verkoopprijs. Wat een spektakel, wat een kans. De Multihal van Bouman Potter is een schitterende belevenis de komende dagen. Niet alleen de spullen van Bouman Potter zélf, maar ook die van diverse fabrikanten worden in de Multihal verzameld. Totdat er genoeg is om spektakulair van leer te trekken. Zo zijn er meer dan 250 bank stellen, slaapkamers en wandmeubels, van sommige modellen slechts enkele stuks. En mocht je in de Multihal niet slagen, zijn er nog altijd Bouman Potter zélf en Dormilux. Ook daar is het voordeel niet van de lucht Je merkt het direkt! In Poortvliet gaat er een wereld voor je open. tmmm. AJL.L '-ft mm ïïy/j' 'y Partij 1 e klas bankstellen eiken met leer. 3-1 -1 2795.--4- 500.- 3-2 2295.--4- 500.- 3 - 2 Bankstel Leatherlook Superlage prijs Diversen Rieten stoeltjes Vanaf Bankstel Calibra in zware kwaliteit leather look. Nu voor In stof nu voor Nuookin leer Luxe slaapkamer in wit essen struktuur, kompleet met achterwand en nacht- Schitterende kast met massief eiken front kastjes. Leverbaar in 140 x 200 Nu van 2895.-voor 1545.- 160 x 200 of 180 x 200 cm. Inruil 300.- 140 x 200 voor Multiprijs 3-laden kommode bijpassende Salontafel met plavuizen in wit of zwart, bladmaat 108 x 68 cm. van 225.- voor Modern wandmeubel in zwart of wit Nu van 1795. voor 3-deurs draaikast Relax fauteuil Scandia geheel verstelbaar in zwart leder Nu met voeten bank van 745.- voor MULTIHAL jpp Hoekbankstel Calibra in div. kleuren stof Van 1995.- voor Rotterdam j Dordrecht r poóirvuET MWcfciburg, 1SMenhèrgeriA» Breda JJalder^R^senkool Bergen op Zdom ^Antwerpen Tel. informatie 01662 - 2672 Dinsdag f/m zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Q Enorme partij lederen bankstellen 3 - 2 nu Vele merkbanken zoals: Himola Hummel/Lamous Koinor ID Design Montcl Nu voer halve prijs. *3-2-1 wit lederen bank stel montel van 4295- voor 1 995.- Moderne eethoeken in wit of zwart kompleet voor 495.— Honoerden massief eiken sttfelen in blank en donkervanaf 100.- Eiken eetkamertafels nu vanaf 295 .—ook in 6- persoons Grote partijen slaap kamers vanaf 695.- Eiken ledikanten nachtkastjes vanaf Rieten stoelen vanaf Eiken wandmeuhelen in blank en donker'a;.".f Partij kleinmeubelen voor Halve prijs Moderne eethoeken in wit of zwart kompleet ;en bank snkuipki 3-2 vanaf 1795.- voor1 Partij eiken bankstellen rr,et lederen kuipkussens Honderden massief eiken stoelen in blanken donkervanaf 100.- Eiken eetkamertafels nu vanaf 295 .—ook in 6- persoons Vele merkbanken zc' Himola Hummel/Lamous Koinor ID Design Montel Nu voor halve prijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 10