Provincie Zeeland Zeeland Waterland Spa de grond in voor Welgelegen Bacterievuur en distel slaan toe Zeelandfilm Provincie kijkt naar opslag puin Pontkaartje flink duurder Tekens KvK wil een gemeentelijk bedrijvenloket Donderdag 29 juli 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Open aanbod Zeeland Waterland geldt de komende periode voor tal van Zeeuwen en toeristen. Zwemmen, duiken, varen en vissen zijn de komende tijd geliefkoosde bezigheden. In de gids Zeeland Waterland staan adviezen voor aktiviteiten in, op en rond het water. Voetgangersveer Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Pak avert uw zakboekje Uw partner voor uw huwelijksdag iasm®o VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS ZLM: boeren moeten actie ondernemen De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is be zorgd over de groeiende overlast van bacterievuur en distels. Het bacterievuur vormt dit jaar in het bijzon der een plaag voor de fruitteelt in Zeeland en Lim burg. De boeren moeten de zaken beter in de gaten gaan houden, vindt de ZLM. Verantwoordelijkheid Geslaagd dus gefeliciteerd Slagersvakschool S.V.O. Getij en tegenstellingen is de rode draad door het draaiboek voor een nieuwe Zeelandfilm. Door de ze combinatie steevast te hante ren is zichtbaar te maken waarin Zeeland opvalt. Hoog en laag wa ter vormen op zichzelf al een te genstelling. Aan de op en neer gaande beweging van het tij wor den in de film steeds beelden ge koppeld van kalmte en activiteit, ontspanning en dynamiek. Gedeputeerde Staten vinden dat er over Zeeland een nieuwe film moet komen met een uitgebalan ceerd promotioneel en voorlich tend karakter.-Deze moet wel een totaalbeeld geven van de provin cie. Per slot van rekening vinden er in Zeeland een groot aantal ac tiviteiten plaats op onder meer economisch, cultureel en agra risch gebied; ook is het er goed wonen, werken èn ontspannen. De film moet er toe bijdragen dat er een eind komt aan het eenzijdi ge Zeelandbeeld van zon, zee en strand. Gekozen is voor een film zonder gesproken commentaar. Dat heeft als voordeel dat het niet nodig is anderstalige of ondertitelde ver sies te maken. Bovendien levert een dergelijke rolprent een "dwin gender" kijkspel op. Het maken van een commentaarloze film is een intensief karwei. Immers, het verhaal moet worden verteld in een logische samenhang en op eenvolging van beelden. Dat resul teert er onder andere in dat op meer dan 100 lokaties moet wor den opgenomen, gedurende 20 dagen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Als de statencommissies akkoord gaan kan het bedrijf The Commu nication House uit Almere-Haven aan de slag om de film te maken voor een bedrag 290.000,=. De Nieuws Het Konsulentschap Natuur- en Mi lieu-educatie en het Zeeuws Biolo gisch Museum hebben de gids "Open aanbod" uitgebracht. In de gids staan materialen en diensten opgesomd waar met name basis scholen gebruik van kunnen ma ken. Tegen portokosten zijn diverse projectmappen beschikbaar met een diaserie of videoband, achter grondinformatie voor leerkrachten en diverse lessuggesties en werk bladen. Behandeld worden op de ze wijze onder meer: (huishoude lijk) afval, lucht en zure regen, de Schelde, water en waterleven, dui nen. Voor veel andere onderwer pen die op school aan bod kunnen komen zijn werkkisten gratis ver krijgbaar. Strand, vleermuizen, koeien, vlinders en paddestoelen zijn een greep uit de onderwer pen. Kweekpakketten kunnen wor den besteld voor paddestoelen, vlinders en bloembollen. Behalve aan rondleidingen in het museum, kan men in groepsver band ook deelnemen aan bijvoor beeld veldwerk en vlindertochten. Voor informatie kan gebeld wor den met het Zeeuws Biologisch Museum, 01188-2620. provincie wil de film zelf gaan ver tonen bij bijvoorbeeld de ont vangst van personen of gezel schappen die zich komen oriënteren op Zeeland als vesti- gingsgebied. Behalve voor dit doel komt de film via het informatiecen trum van de provincie beschikbaar voor onder meer scholen, vereni gingen en organisatoren van mani festaties. Via landelijke distribu teurs en de rijksvoorlichtings dienst kan de film zijn weg vinden naar tal van kijkers buiten Zee land. De provincie Zeeland en de provin ciale VW hebben gezamenlijk de gids Zeeland Waterland uitgege ven. Het boekwerkje Zeeland Wa terland bevat informatie voor wa tersporters, badgasten en strandliefhebbers. Op een in kleur uitgevoerde water- kwaliteitskaart is na te gaan hoe het is gesteld met het zwemwater in Zeeland, waar lozingen van ge zuiverd afvalwater gebeuren, waar er gemalen of uitwateringssluizen zijn en waar de ehbo-posten op de stranden zijn te vinden. De zwem waterkwaliteit is gebaseerd op de bacteriologische kwaliteit en de helderheid van het water waarvoor wettelijke eisen gelden. De aandui ding van het soort zwemwater ge beurt in twee klassen. Klasse 1, geschikt, is op de kaart in groen aangegeven. Dat geldt voor stran den en oevers in de monding van de Westerschelde in Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren, de Noordzeekusten, het Veerse Meer, de Oosterschelde en de Grevelingen. De oevers van de Westerschelde zijn stroomaf waarts tot Breskens en de sluis van Vlissingen rood ingekleurd, rood staat voor klassse 2, aan vaardbaar. Ter hoogte van de slui zen in het Kanaal van Gent naar Terneuzen is de kust paars inge kleurd. Dat is gedaan om aan te geven dat de waterkwaliteit welis waar aanvaardbaar is, maar dat het niet verantwoord is er te zwemmen. Geen kwaliteitstypering is aangegeven voor het water van de havens van Vlissingen, het Ver dronken Land van Saeftinge, het Schelde-Rijnkanaal en Zijpe en Krammer. De Oosterschelde is een groot na tuurgebied. Vis komt er paaien, er liggen rijke voedselgebieden voor vogels en er leven zeehonden. Vandaar dat er in het gebied spe ciale regels gelden voor gebruik en toegankelijkheid. Sportvissen vanaf drooggevallen slikken bij voorbeeld mag alleen in de toe gankelijke gebieden. Voor vissers op een boot gelden regels voor varen en ankeren. Een deel van de slikken en platen is verboden ge bied wanneer ze zijn drooggeval len. Op een aparte kaart van de Oosterschelde is in kleur aange ven welke de spelregels zijn voor recreatief gebruik van water, oe vers, slikken en platen. Net als elders in den lande is ook het varen op de Zeeuwse wateren gebonden aan regels: is het vaar tuig langer dan zeven meter dan moet de bestuurder tenminste 16 jaar zijn, voor het varen met sche pen die langer zijn dan vijftien me ter en met motorboten die sneller kunnen dan 20 km per uur is een vaarbewijs verplicht. Sneller varen dan 20 km per uur is maar op een beperkt aantal plaatsen toege staan, waterskiën mag op een deel van de plekken waar hogere Van zondag 22 augustus tot en met maandag 30 augustus is het Westerscheldeveer Kruiningen- Perkpolder alleen beperkt te ge bruiken voor voetgangers en (brom)fietsers. Het autoverkeer is dan aangewezen op het veer Vliss- ingen-Breskens. In die periode voert rijkswater staat Zeeland herstel- en onder houdswerkzaamheden uit aan de onder zijn beheer vallende aanleg- inrichtingen in zowel Kruiningen als Perkpolder. Om het verkeersaanbod op Vlis- singen-Breskens zo vlug mogelijk te kunnen verwerken, zet de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) twee dubbeldek kers in. Behalve met de op de dienst gebruikelijke Prinses Juliana wordt dan gevaren met de Prins Wtllem-Alexander, die daartoe van uit Kruiningen komt. Voor het voetgangers- en (brom)fietsverkeer wordt op de lijn Kruiningen-Perkpolder het ms Stad Veere ingezet, dat volgens een be perkte dienstregeling vaart: een uurdienst. Vanuit Kruiningen zijn de vertrektijden telkens op het he le uur en vanuit Perkpolder op het halve uur. Van de Zuidbevelandse kant vertrekt de laatste boot da gelijks om 22.00 uur en van de Zeeuws-Vlaamse om 22.30 uur. Van maandag tot en met vrijdag zijn de eerste afvaarten om 7.00 (Kruiningen) en 7.30 uur (Perkpol der). Zaterdag zijn de eerste af vaarten om 8.00 en om 8.30 uur. Zondag zijn de vertrektijden voor de vroegste oversteek weer een uur later, respectievelijk om 9.00 en 9.30 uur. Rijkswaterstaat heeft geconsta teerd dat in de staalconstructies van de aanleginrichtingen in beide veerhavens metaalmoeheid is op getreden. De laadbruggen dateren van 1968. Zij zijn opgebouwd uit een stalen vakwerkconstructie. De belasting door zwaar verkeer op de bruggen wordt door de vakwer ken opgevangen. De schade wordt toegeschreven aan de steeds wisselende belasting in zwaarte van het verkeer. De on derdelen die haarscheurtjes verto nen, worden vervangen. Het herstel moet zijn beslag krij gen vóór de bietentransporten van het veer gebruik gaan maken tij dens de suikerbietencampagne dit najaar. Rijkswaterstaat maakt van de ge legenheid gebruik de brug en de brugoprit te voorzien van een nieu we slijtlaag. Als alles naar wens verloopt, kan de normale dienstregeling voor al le verkeer op Kruiningen-Perkpol der met ingang van dinsdag 31 augustus worden hervat. snelheden dan 20 km per uur zijn toegelaten. In de gids zijn de loka ties aangegeven. Voorts staan in de gids nuttige tips en adressen voor duikers, surfers, sportvissers en mensen die een spitvergunning nodig heb ben omdat ze zelf zeewormen wil len spitten. Behalve adressen en informatie van de overheden bevat de gids een overzicht van jachtha vens en havens in Zeeland en met welke watersportaccommodaties deze havens zijn uitgerust. Adres sen van watersportwinkels, jacht werven, campings, botenverhuur en restaurants completeren de gids. Behalve bij het informatiecentrum van de provincie (Abdij 9 in Middel burg, tel 01180-31400) is de gids verkrijgbaar bij de WVs. THOLEN tot 31 juli VVV-stadswandeling, hoek Kerkstr./Markt 19 u. 23 t/m 29 aug. avond-fiets vierdaagse Markt 18.30. 16 t/m 20 aug. kindervakantiespel 9.30-12.30, woensdag tot 17 u. 27 en 28 aug. braderie. 1 sept, open avond regionaal edu catief centrum, Rec-gebouw Tho- len 19 u. SINT-ANNALAND 14 aug. braderie. t/m aug. expositie in rest. De La gune van werk van dhr. De Ron. t/m 29 okt. 3 tentoonstell. in streekmuseum De Meestoof. 1. De watersnoodramp 1953 en haar gevolgen; 2. werk van kunstenares Marie Slager o.a. schilderijen; 3. akkerbouw- en veeteeltonderwijs, geopend van di t/m za 14.15-16.45 u. STAVENISSE 1 aug. zomer-ambacht-markt camping Stavenisse 10-17 u. SINT-MAARTENSDIJK 3 aug. ophaalronde rommelmarkt Euterpe 18.30 u. 7 aug. braderie. 18 en 19 aug. fietsmeerdaagse Sportlaan 18 u. SCHERPENISSE 31 juli braderie camping Goris- hoek 11 u. 21 aug. back to the sixties cam ping Gorishoek 20 u. POORTVLIET 21 aug. fietstocht plattelandsvrou wen Markt 12.30 u. BERGEN OP ZOOM 29 t/m 31 juli bourgondische Krabbenfoor 14-22 u. 29 t/m 31 juli bezichtiging Ger- trudiskerk van 13-21 u. Orgelcon certen om 16 en 20.15 uur. t/m 28 aug. schilderijen van Dou- we Elias in Markiezenhof, di t/m vr 11-17 u., za en zo 14-17 u. t/m 29 aug. 2 Tentoonstell. in Markiezenhof. Werk van Martha van Meurs-de Jonge, schilderijen, en Kas Stuart, beeldhouwwerk, di t/m vr 11-17 u., za en zo 14-17 u. t/m aug. Elke maandagavond woensdagmid. wandeling door stad o.l.v. vvv-gids, vertr. Markie zenhof 19.30 en 14 u. t/m 5 sept. Tentoonstelling in Markiezenhof met werk van Arja van den Berg. di t/m vr 11-17 u., za en zo 14-17 u. t/m 6 sept. Tentoonstelling in Markiezenhof. Schilderijen en te keningen van Diederik Kraaij- Vier elementen. In de Grote Kerk en de openbare bibliotheek van Goes is tot en met 14 augustus de tentoonstelling De Vier Elemen ten te zien. Johan Cornelissen, Marinus van Dijke, Frank van Helfteren, Teja van Hoften en Ron Spronk exposeren werken rond de thema's aarde, water, lucht en vuur. poel. di t/m vr 11-17 u., za en zo 14-17 u. t/m 18 sep. Bezichtigen St. Ger- trudiskerk, iedere donderdag 13-16.30 u. t/m sept. Elke zaterdag huifkar tocht met gids door historische stad, vertrek 13 t/m 16 u. vanaf VVV-kantoor Beursplein film film film ROXY 1: Hot Shots 2 - a.l., do en ma t/m wo 14 en 20 u., vr t/m zo 14, 19 en 21.30 u. ROXY 2: Dennis the Menace - a.l., do en ma t/m wo 14 en 20.15 u., vr t/m zo 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Cliffhan- ger - v.a. 16 jaar, do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Indecent proposal - a.l. do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Made in America - a.l., do t/m za en ma t/m wo 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u., Bambi - a.l., do t/m wo 14 u. De veerdiensten over de Wester schelde maken het kaartje vol gend jaar een stuk duurder. Niet alleen komt er een aanpassing van 2,5% bij, maar daar bovenop nog eens 10% wat te maken heeft met de bouw van de Westerschelde oe ververbinding (WOV). Het rijk draagt volgend jaar 49,5 miljoen gulden bij aan de provinciale stoombootdiensten (PSD). Met het inzetten van de nieuwe boot Koningin Beatrix - en het afstoten van de Prinses Beatrix - zullen er vijf schepen dienst doen op de twee verbindingen Kruiningen- Perkpolder en Vlissingen- Breskens. Het provinciaal bestuur gaat er van uit dat in 1995 begonnen kan worden met de bouw van de WOV. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. In de eerste plaats moeten provin ciale staten in de tweede helft van dit jaar het besluit nemen om de verbinding te bouwen. Verder moeten contracten worden af gesloten tussen exploitant en bou wer, tussen provincie en exploitant, én tussen rijk en pro vincie (over de - financiële - voor waarden voor medewerking). Gedeputeerde staten gaan uit van een gunstige afloop, nog dit jaar, van de kroonprocedure over de plaats waar de verbinding moet komen. De vergunningen kunnen dan in 1994 verleend worden. Zolang de WOV er niet ligt, blijft de PSD verantwoordelijk voor de verbinding over de Westerschelde. De dienst zorgt voor 363 volledige banen: 83 waldienst, 230 varende dienst, 21 werkplaats en 29 direc tie en kantoor. De PSD had over 1992 een batig saldo van ruim 8,5 miljoen gulden. Het begin voor het nieuwe Thool- se industrieterrein Welgelegen in de Oud-Vossemeerpolder is ge maakt. Aan de Langeweg, tegen over de boerderij van A. Goorden, is aannemer Van Gelder uit Brouwershaven begonnen met het maken van een riolering met pompinstallatie en persleiding. Van Gelder gaat ook de Langeweg verbreden. Het bedrijf nam het karwei aan voor 266.000 gulden. In de commissie openbare werken noemde M.J. Klippel het onge wenst dat oude leidingen in de berm van de Langeweg blijven zit ten en dat daar de nieuwe weg overheen wordt gelegd. Hij noem de kabels, maar ook een waterlei ding van asbestcement. "Moet je die niet opruimen? Dan ben je er vanaf." Hij verwees in dit kader nog naar het nieuwe bouwstoffen besluit. Technisch ambtenaar W.A. Blaas legde uit dat welis waar nieuwe leidingen worden ge legd en de oude blijven zitten, maar dat die oude hun functie pas op termijn verliezen. De zuidoostpunt (ten noorden van de Langeweg) van de 582 jaar geleden bedijkte Oud- Vossemeerpolder wordt het nieu we bedrijvenspeerpunt in de ge meente. Aan de overkant van de dijk is het industrieterrein Slabbe- coornpolder praktisch vol. De provincie gaat bekijken waar in het Zeeuwse de opslag van bouw- en sloopafval moet gaan plaatsvinden. Mede doordat puin van Tholen en Sint-Philipsland nog maar korte tijd in West- Brabant gestort mag worden, is het nodig om actie te on dernemen. Het sturen van de afvalstromen is ook volgend jaar een belangrijke peiler van het milieubeleid. De ge scheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval per 1 januari zal leiden tot een forse stijging van het hergebruik van afval. Naar verwachting kan er in sep tember in het Sloegebied gecom- posteerd worden. Volgend jaar wordt ook begonnen met het ge scheiden inzamelen van marktaf- val, een haalsysteem voor glas en het hergebruik van bouw- en sloopafval. Er komt een nieuwe provinciale milieuverordening, die alle deel- verordeningen op milieugebied vervangt. Verder zal er een nieuw milieubeleidsplan vastgesteld wor den, gebaseerd op Kerend Tij. Zoet water. Eind dit jaar wil het waterschap beginnen met deel- plan West in het kader van het ba sisplan waterbeheersing. De gemeenteraad heeft besloten het bestemmingsplan Buitengebied daartoe aan te passen. Reserveer nu reeds uw kaarten voor onze grote najaarsbruidsshow op 16 september. Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640 - 34480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/'s avonds op afspraak Bij de laatste keer dat bacterie vuur Tholen trof, werden bijna al le meidoorns op het eiland gekapt. Ze waren voor een groot deel verantwoordelijk voor de besmetting. In de gemeenteraads vergadering van 5 juli vroeg CDA- raadslid W.C. van Kempen nog om maatregelen tegen de plante- ziekte. Wethouder J. van der Jagt meldde toen dat de bestrijding al was begonnen. De voorzitter van de tuinbouw- commissie van de ZLM, C. Ha melink, wijst de fruittelers erop, dat de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij hen zelf ligt. "Wie op eigen of andermans grond een besmetting constateert, moet onmiddellijk maatregelen nemen. De planteziektenkundige dienst komt pas op afroep in ac tie." De ZLM wil dat het provinci aal overleg bacterievuur, dat bij de vorige uitbraak is ingesteld, weer wordt geactiveerd. In dat overleg zitten de georganiseerde landbouw, de provincie en het mi nisterie van landbouw, natuurbe heer en visserij. Ook de distels vormen nog steeds een probleem. Vooral in West- Brabant loopt het uit de hand. Het onkruid waait over uit het na tuurgebied Krammer-Volkerak. Ook uit West Zeeuws-V laanderen wordt disteloverlast gemeld. De ZLM vraagt de natuurbescher- Advertentie I.M. Aan de slagersvakschool S.V.O. in' Goes zijn de volgende leerlingen geslaagd. PATROON EN WORSTMAKEN: Tholen: Krijn Moerland. WINKELSLAGER: Sint-Annaland: Theo Slager. VERKOOPGEZEL: Sint-Annaland: Christina Slager. Poortvliet: Marita Andriesse. De heer A.L. van Elzakker uit Tholen is geslaagd als docent techniek tweedegraads aan de Ho geschool Katholieke Leergangen te Sittard. mingsorganisaties het onkruid te bestrijden. Maar ook de boeren zelf moeten meedoen. "Als we zelf in gebreke blijven, mogen we anderen niets verwijten. De boe ren moeten het goede voorbeeld geven", zegt het bestuur van de ZLM. In Zeeland is onlangs een wijziging aangebracht in de distel verordening. Bestrijding van dis tels is alleen nog verplicht in stroken van 30 meter rondom landbouwpercelen. De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland zou graag in iedere gemeente een be drijvenloket zien. De desbetref fende ambtenaar moet afspraken bewaken en ondernemers bij pro cedures begeleiden. De Kamer van Koophandel schrijft dat in een brief aan alle lokale politieke par tijen. In de brief staan aandachtspunten voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Verder komt in de lijst onder andere naar voren dat de bedrijven financiële voordelen moeten krijgen in de vorm van bijvoorbeeld meer vestigingsmo gelijkheden met goedkopere grond. Elk dorp binnen een ge meente moet zijn eigen bedrijven terrein hebben. Voor met name de detailhandel zou het zomersei zoen moeten worden verlengd. Dat kan door musea langer open te houden. Het geld dat binnen komt uit de toeristenbelasting, moet volgens de Kamer van Koop handel weer worden geïnvesteerd in de recreatieve sector. Met het vaststellen van het bestemmingsplan en het uitgeven van bouwvergunningen moet flexibeler worden omgegaan. Bij het naleven van de wetten en rege lingen die aan een bedrijf worden opgelegd, zou de gemeente de on derneming moeten steunen met bijdragen uit de algemene midde len. Want, zo redeneert de Kamer van Koophandel, veel wetten en regelingen hebben in de uitvoering feitelijk tot doél het behartigen van algemene belangen. Het nieuwe industriegebied Welgelegen Oud-Vossemeer in wording links de Langeweg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7