Volop ideeën in Groene Keuken De snelheid VRIENS Commissie begeleidt sluiting Maartenshof NATUURSTEEN ÉN VLOERVERWARMING ABN'AMRO De bank Zak frites in plaats van boterhammen en twee uur muziek en tap stop 25 jaar schuurfeest PJZ Donderdag 1 juli 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Voor milieuvriendelijker huishouding Wie gisteren tussen tien en vier uur een bezoekje aan de Groene Keuken bracht, zal ontdekt hebben dat er nog legio mogelijkheden zijn om het huishouden mi lieuvriendelijker en energiezuiniger te doen. De bus stond bij Meulvliet in Tholen. Water Opstelling verhuisplan en overplaatsingsbeleid Zorgvuldig Overlast voorkomen Binnen een minuut geld opnemen. Verbaas u over de snelheid van onze nieuwe geldautomaat. Kaay 2, Tholen. Telefoon: 01660-2852 De nostalgie van vroeger is wat verdwenen, maar ook in een nieuw jasje blijkt het schuurfeest van de PJZ Tholen/St. Philips- land nog een enorme trekpleister te zijn. De 25ste uitgave van dit festijn trok maar liefst 780 be zoekers naar de boerderij van de familie Veraart in de Langeweg te Oud-Vossemeer. Strak werkplan Bourgondisch Twee vaten bier Eep goede band Rode zakdoeken Strikt nageleefd GELEGD EN WEL! BOUWMATERIALEN BV In de ochtenduren zagen de da mes die de bus van De Kleine Aar de bemanden al redelijk wat publiek. Soms wel vijftien mensen tegelijk, waarop dan spontaan een gezamenlijke rondleiding ont stond. Er viel zeker een half uur voorlichting te geven over wat er in de bus te zien was, waarop de nodige vragen, opmerkingen en tips volgden. Opvallend was dat de meeste be zoekers de tijd namen om de opti maal milieuvriendelijke keuken (zonder machines) te bekijken. Toch ontmoetten de voorlichters nog niemand die werkelijk alles toepaste wat gedemonstreerd werd. De gulden middenweg was te zien in de combinatiekeuken. En inderdaad: tijds- en arbeids besparing kosten meer energie. In beide keukens was te zien hoe in de toekomst de afvalstromen ge scheiden zullen moeten worden: blik, papier, droog restafval, nat restafval, glas, plastic. De tips om water te besparen ble ken eenvoudig, hoewel daarvoor wel het gedrag aangepast moet worden. Groente hoeft immers niet onder een lopende kraan ge wassen te worden, een harde borstel bij het wassen van worte len kan ook. Er zijn diverse hulp middelen die op een douchekop of kraan gezet kunnen worden, en de het toilet doorspoelen kan ook met minder water. Wie alles thuis nog eens na wilde zien, kon een hele stapel gratis documentatie meenemen. Verder was in de bus een ruim aanbod aanwezig van produkten van De Kleine Aarde, alsmede de schoonmaakproduk- ten van Ecover, die in Tholen in de Wereldwinkel te koop zijn. 's Morgens waren leden van de Plattelandsvrouwen Tholen in de bus aanwezig en 's middags van de natuurvereniging Rubia Tinc- torum. Op hun initiatief kwam de Groene Keuken naar Tholen. Voor deze rijdende expositie van milieuvriendelijke ideeën in huis betekende het het einde van een maand toeren door Zeeland, een toernee die tot stand kwam door een samenwerking tussen het Zeeuws biologisch museum, de Zeeuwse milieufederatie en het consulentschap natuur- en milieu educatie Zeeland. Gedeputeerde staten hebben dinsdag een provinciale begeleidingscom missie in het leven geroepen om de sluiting van Sint Maartenshof en vijf andere Zeeuwse bejaardenoorden te begeleiden. Gedeputeerde A.J. Dij kwel is voorzitter van de commissie, waarin vertegenwoordigers van de te sluiten tehuizen (elk 1), vereni ging bejaardenoorden, bewoner scommissies, gemeenten, inspectie verzorgingstehuizen, ouderenbon den, indicatiecommissies, zieken huisraad, regionaal bestuur arbeidsvoorziening en werkne mersorganisaties zitting krijgen. Al naar gelang de onderwerpen, kunnen ook anderen incidenteel worden gevraagd de vergaderin gen bij te wonen. "Om een zorgvuldige gang van zaken rond de sluitingen te reali seren, is het nodig dat de commu nicatie optimaal gewaarborgd is en dat problemen in een vroeg sta dium kunnen worden herkend en zo mogelijk opgelost", aldus g.s. Onderwerpen die tot eind 1994 ze ker de aandacht zullen vragen zijn: - voorlichting aan de bewoners en de uitvoering van het sociaal sta tuut, inclusief opstelling van een verhuisplan - voorlichting aan het personeel en uitvoering van de cao met so ciaal plan - afstemming (financiering) van personele bezetting op bewoners bestand, mede ter waarborging van zorgverlening - overplaatsingsbeleid van bewo ners naar andere instellingen en woonvormen en het eventueel scheppen van tijdelijke onderbe zetting, alsmede het voeren van overleg met omliggende voorzie ningen - wachtlijstontwikkeling in de regio - voorbereiding van zorgalterna- tieven - arbeidsmarktontwikkeling en eventuele sturing daarin - financiële afwikkeling/sluitings kosten De problematiek valt uiteen in twee delen: de lokale (met uitstra ling naar de regio) en de pro vinciale. Het sociaal statuut voorziet in een begeleidingscommissie binnen ieder tehuis, waarin in elk geval bewoners en personeel deelne men. Alle zaken die het tehuis be treffen en de relatie naar de voorzieningen in de omgeving, kunnen hier worden voorbereid. De commissie kan incidenteel worden uitgebreid met deskundi gen. Het tehuis zelf is hiervoor verantwoordelijk. De provinciale commissie be waakt de voortgang van het slui tingsproces, mede om provinciale staten van informatie daarover te kunnen voorzien. Met zowel de instelling van de huis- als de provinciale commissie willen g.s. onnodige overlast voor bewoners en personeel voorko men. In de eerte helft van augus tus zal de provinciale begeleidingscommissie aan de slag gaan. Advertentie I.M. Schuurfeest PJZ ook met nieuwe formule trekpleister De Langeweg bleef hetzelfde, maar 23 jaar was het schuurfeest dichterbij Oud-Vossemeer, in de schuur van de familie Polderman. "Het was tijd om te stoppen", vond Piet Polderman. "Je ziet er immers niet zoveel meer van onze leeftijd." Vorig jaar kreeg de PJZ ook met strengere controle te maken en po litie en gemeente namen het hoog op, dat een loopje werd genomen met de drankvergunning en de sluitingstijd. Dat moest voortaan via duidelijke afspraken worden voorkomen. Zaterdag 19 juni was het dan zo ver. Rond negen uur druppelen de eerste bezoekers binnen. Nieuwe lingen zoals de 17-jarige John Ha- vermans die op de fiets met zijn vader uit Tholen het pad tussen de tarwe oprijdt. Hij zegt 'uit nieuwsgierigheid' op het schuur feest afgekomen te zijn. Voor de 43-jarige Otto Contant uit Tholen is het evenement gesne den koek. Hij kan zich niet herinneren, dat hij een keer heeft over geslagen. "Het schuur feest is grandioos", vertelt hij enthousiast. "Je komt op de fiets, je feest en je hoeft niet naar huis. In de café's is het wegwezen als het tijd is, maar hier kom je als het nog licht is en je gaat naar huis wanneer het weer licht is. En 's nachts gaan ze met een grote mand met belegde boterhammen rond, maar dat is blijkbaar verle den tijd als ik die friteswagen zo zie staan. Dat is wel een verande ring, evenals de bewegwijzering. Anders was het schuurfeest nooit zo goed aangegeven als nu met di verse bordjes." Met plezier vertelt Otto Contant, hoe bij een eerder schuurfeest zijn fiets eens gestolen werd. "Ik ging de volgende dag terug om die te zoeken en toen kwam er nog een feestje achteraan, samen met de bestuursleden van de PJZ die alles opruimden." Aan de hand van een strak werk plan is dit keer alles tot in de puntjes georganiseerd. Dat moest voor de gemeente en de politie. Met name naar de veiligheidseisen is gekeken. Zo zijn er vluchtwegen gepland. Ook hangen er aanplak biljetten, dat aan minderjarigen geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht. En de sluitingstijd is twee uur. De fietsen kunnen goed gestald worden. Bij de woning van de fa milie Veraart zijn dranghekken geplaatst. De toegangsroute is verlicht. Er zijn twee entreehokjes weggezet om de stroom bezoekers goed te kunnen verwerken. Tegen betaling van vijf gulden krijgt men een stempel. Het wordt alsmaar drukker. Een groepje jonge meisjes is voor het eerst naar het schuurfeest geko men omdat ze Havenzicht in St. Annaland die avond gesloten von den. Buiten kijken ze de kat even uit de boom of ze nog bekenden zien komen. "Het is weer eens wat anders", vertellen ze giechelend. Rond half tien komen er drom men fietsers uit Tholen. Ervaren schuurfeest-gangers. Ze vallen on der de categorie 'oudere jongeren.' Ton van Riet ziet het met plezier aan. "Het schuurfeest heeft iets Bourgondisch", vertelt hij. "Daar komen de jonge mensen op af. Het is in feite een ontmoe tingsplaats van de Thoolse jeugd. Er zit hier wel wat commercie in. Bij andere schuurfeesten worden alleen leden of genodigden toege laten, die alleen voor een toe gangskaart betalen. Hier heb je naast je 5 gulden entree nog de consumpties van 2 gulden. Maar het is wel gezellig." De initiatiefnemers van 25 jaar geleden en de mensen die daarna hielpen om de fakkel van het schuurfeest brandende te houden, vermaakten zich de avond tevoren prima met een barbecue. Zo'n ne gentig (oud-) PJZ-bestuurders met aanhang lieten zo het zilveren jubileum niet ongemerkt voorbij gaan. Rien Geluk uit Oud-Vossemeer en Kees de Rijke uit Tholen legden destijds de basis voor het schuur feest. De toenmalige PJZ- voorzitter Hans van Nieuwenhuij- zen uit Poortvliet zag het eigenlijk niet zitten. Hij was beducht voor de kosten en hield Geluk en De Rijke dan ook voor, dat ze eventu ele verliezen uit eigen zak moesten betalen. Bij Sturris van de Gou den Leeuw in Scherpenisse bestel den ze twee vaten bier, de band kostte 100 gulden en uiteindelijk bleef er 75 gulden over. Een suc cesvol begin, mede dankzij het uitnodigen van alle ZLM-leden en een groep Duitsers die in het ka der van een uitwisselingsweek op bezoek was. Tal van activiteiten heeft de PJZ in de loop der jaren kunnen fi nancieren dankzij de fikse baten van het schuurfeest. De grote doorbraak was 1973 met het or kest van André Moss. Een dure jongen van 1500 gulden, maar met bijna 400 bezoekers kwam de PJZ er goed uit. In 1971 werd het schuurfeest in de molen van Donken te Poortvliet georganiseerd omdat Polderman toen al stro in zijn schuur had. In 1972 werd een keer overgeslagen. Het schuurfeest 1993 is zakelijker geworden. Het ongebondene ten aanzien van sluitingstijd en con sumpties is eraf. De nieuwe regels vielen samen met een nieuwe plaats, zodat het gemakkelijker te aanvaarden was. De PJZ was blij met de schuur van de familie Veraart. "Lang niet alle schuren zijn geschikt", zegt Paul Versluys uit Scherpenisse, tot vorig jaar nog voorzitter en nu één van de leden van de schuur- feestcommissie. "Met een koel huis kun je niets doen, je moet een wat oudere schuur hebben." Met netten aan de zolder en en en kele bloemstukken is de ruimte sfeervoller gemaakt. "Velen kijken naar ons schuur feest uit", zegt Paul Versluys. "Niet alleen bezoekers uit Tholen en St. Philipsland, maar ook uit Zuid-Beveland, West-Brabant en Schouwen-Duiveland. We hebben naamsbekendheid, 't is bij ons ge zellig en sfeervol en we hebben al tijd een goede band." Rond tien uur steekt Flat Out van wal. De band uit Bergen op Zoom bestaat uit maar liefst 11 leden. De decibellen rollen de schuur in. Er wordt muziek gemaakt, gezon gen en ook veel gesprongen op het podium. De bar doet ondertussen goede zaken. Frisdrank of een blad bier voor 20 gulden. Alle leden van de schuurfeestcommissie zijn her kenbaar aan blauwe overhemden en rode zakdoeken. Dat is zo met de gemeente en de politie af gesproken. Voorwaarde van de overheid was ook, dat er een ver gunninghouder was op grond van de Drank- en Horecawet die 's avonds aanwezig was. De be heerder van Haestinge in St. Maartensdijk, Hans Visser, ver vulde die rol, waardoor de PJZ ook aan die regel voldeed. De nieuwe PJZ-voorzitter Mart van Nieuwenhuijzen uit Poort vliet kon ook weer rekenen op oude rotten in het vak, zoals Frans Donken uit Oud-Vossemeer, die het langst meedraait van alle maal. Hij verzorgt elk schuurfeest de technische installatie en ook in de veelal originele uitnodiging heeft hij een creatieve hand. Om twee uur werd achter het 25ste schuurfeest een uitroepteken gezet. "De organisatie is zeer te vreden", laat Paul Versluys weten. "Het publiek is netjes afgevloeid, nadat de band en de tap om twee uur waren gestopt. Het werkplan heeft goed uitgepakt. Veraart was ook heel tevreden." Versluys geeft aan, dat de band het feest maakt. "Die zorgt voor de sfeer en bepaalt eigenlijk ook je publiek. Flat Out deed het goed. De leden, die soms alle kan ten uitsprongen, speelden prima in op het publiek. We hadden nog wel iets concurrentie van het schuurfeest van de KPJ Kruis land; dat moeten we volgend jaar beter op elkaar afstemmen. Onze EHBO'er moest nog optreden toen iemand zich aan een glas ver wondde en voor de rest viel er nog een jongen flauw, die aan het be gin van de avond al knap beroerd was. Maar er is niks verkeerds ge beurd. Zoals vorig jaar kon het niet meer. De PJZ wil ook nog langer een schuurfeest houden dan 25 keer. Daarom hebben we de regels strikt in acht genomen", zegt Paul Versluys. Nieuwe en ervaren schuurfeestgangersJohn Hovermans (midden) met zijn vader (links) en Otto Contant (rechts). Voorpret voor hun eerste schuurfeest in de Langeweg te Oud-Vossemeer. De 11 leden tellende Bergse band Flat Out luisterde het 25ste schuurfeest van de afdeling Tholen/St. Philipsland van de Plattelands Jongeren Zuid op. Voorzien van een stempel trokken er 780 bezoekers voorbij de twee toegangshokjes van het zilverer schuurfeest van de PJZ. Advertentie I.M. Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom, 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur zaterdag van 8.00 - 12.00 uur Natuursteen en vloerverwarming een ideale kombinatie. Het leggen ervan brengt maar al te vaak moeilijkheden -»met zich mee. Vriens biedt u nu dé totaal oplossing. Samen met haar partners Schetters en T&B heeft Vriens een totaalpakket ontwikkeld waarbij natuursteen, en het leggen ervan optimaal op elkaar afgestemd zijn. Dus voor een en hetzelfde karwei 3 specialisten die staan voor gecoördineerd vakwerk! IBERGEN OP ZOOM 01640-34664 RILLAND BATH 01135-2456

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 13