Vier scholieren halen het hoogste sportdiploma Warmte deert 456 kinderen niet op uitgestelde schoolsportdag A A 1 y Laatste sponsorloop bij Blokkendoos: kleuters verhuizen naar hoofdgebouw Elfde fietsdag VVV Tholen Vier dagen zwemmen in Haestinge Vier jongens halen hoogste prestatie met diploma E w autobedrijf krebbekx KAMERBREED FEEST M Tholenaren op Zeeuwse dag van het paard vaniloute van Al Donderdag 17 juni 1993 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Op de schoolsportdag haalden donderdag vier leerlin gen een E-diploma, de hoogste letter die er te halen valt. De laatste keer dat er vier kinderen een E haal den, was in 1989. Pechvogel Koersbal ouderen k r CITROËN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Donderdag, 456 kinderen van vijftien basisscholen op Tholen en Sint- Phïlipsland pemen deel aan de schoolsportdag op het sportterrein bij Haestinge in Sint- Maartensdijk. Zoals elk jaar wisselen teamsport en individuele prestaties elkaar af. De sportdag is een week uitgesteld om dat het veld te nat was. Nu- is het heel warm maar dat heeft geen negatieve invloed op de inzet en de prestaties van de kinderen uit groep zeven en acht. Vrijdagochtend liepen zo'n 70 kinderen van de Ooster scheldeschool in Scherpenisse geld bijeen voor de schoolkas. Daaruit worden allerlei aktiviteiten be taald, zoals de schoolkrant, Sinterklaasfeest, kerst maaltijden en er worden tekorten mee aangevuld van de schoolreisjes. Natte hoek In iedere plaats op Tholen kunnen zaterdag 19 juni deelnemers aan de elfde Thoolse fietsdag opstappen. Inwoners van Sint-Maartensdijk kunnen zelfs vanaf 16 juni voorin- schrijven bij het VVV-kantoor op de Haven. Dit is gedaan om wachttijden op 19 juni te voorkomen. De organiserende VVV heeft twee routes samengesteld, één van onge veer 35 km en één van rond de 70 km. Vertrekken kan tussen tien en twee uur. Tot vijf uur kunnen deel nemers zich afmelden op de eind punten. Onderweg kan men verschillende tractaties verwachten en de Thoolse rijwielhandelaren zullen langs de route eventuele pechvogels helpen. De vertrekpunten zijn: café Smer- diek te Sint-Maartensdijk, café Zeeland's Welvaren te Scherpenis se, café Tolrust te Poortvliet, bar The Pub te Tholen, café Hof van Holland te Oud-Vossemeer, café De Hoop te Sint-Annaland en café 't Packhuys te Stavenisse. De Zeeuwse dag van het paard, zaterdag in Kapelle, is dit jaar een onderdeel van de vandaag begon nen ZLM-manifestatie. Onder de zeshonderd paarden en pony's zijn er diverse van Thoolse eige naren. De catalogus vermeldt bij de fjordenpaarden K. Scheer- meijer uit Tholen, bij de Shetland pony's J.B. Groen uit Oud- Vossemeer, bij de haflingers C.P. de Boer uit Tholen, Th.J. Frigge en A. Geerts uit Oud-Vossemeer en J. v.d. Werf uit Scherpenisse. Bij de trekpaarden zijn de beken de stallen van A.L.C. Brooijmans en Zn. vertegenwoordigd. Brooij mans is voorzitter van de stichting Zeeuwse dag van het paard. Be halve keuringen omvat het pro gramma demonstraties en shows. De ZLM-manifestatie op zich kent ook Thoolse standhouders, namelijk R.J. Weggemans uit Sint-Maartensdijk en het Ploeg- comité. Bij het schapen drijven met border collies (vanmiddag) treedt Jan Boudeling uit Anna Ja- cobapolder voor het voetlicht. Het driedaagse programma omvat ondermeer runder- en schapen keuringen, ringrijden, trekker- trek, demonstraties, show van kle derdrachten en optredens van mu ziekkorpsen. In zwembad Haestinge te Sint- Maartensdijk begint maandag de nationale zwemvierdaagse. Deel nemers kunnen tot en met don derdag 500 of 1000 meter zwemmen. Dat kan op verschil lende tijdstippen: 's morgens tus sen half acht en negen uur, 's middags tussen half vier en vijf uur of 's avonds tussen half zeven en half negen. Wie mee wil doen, kan zich aanmelden bij de kassa van het zwembad. Het is mogelijk om zich te laten sponsoren, waar bij de opbrengst bestemd is voor het Ronald McDonald kin derfonds. Surfen. Vanaf de Speelmanspla ten wordt zaterdag een surf- wedstrijd georganiseerd, de 3-uur van Tholen. Deze maakt deel uit van Deltatour '93, een klassement van drie wedstrijden georgani seerd door de Kreekrakkers uit Bergen op Zoom en Zuid-West-7 uit Kamperland. De Thoolse wed strijd houdt in, dat deelnemers ge durende drie uren zoveel mogelijk ronden moeten varen. De wed strijd begint om elf uur, prijs uitreiking is omstreeks half vijf. Staand vlnr: Adas Eversen en Martijn Potappel, zittend Johny van Dijke. Martijn Potappel van De Schalm in Stavenisse, Adas Eversen van Die Heenetrechtschool uit Oud- Vossemeer, Peter Bazen van De Casembrootschool uit St. Anna- land en Johny van Dijke van De Oosterscheldeschool uit Scherpe nisse bleven bij de 60 meter hard lopen onder de 9.6 seconden, sprongen verder dan 3.70 meter, hoger dan 1.20 en gooiden minstens 44 meter met een kastie- bal en 22 meter met een handbal. Bovendien voldeden ze aan de be- hendigheidseis. Voor de meesten was het geen peuleschilletje; pas bij een tweede poging haalden ze bij hun moeilijkste onderdeel het hoogste resultaat. De 12-jarige Martijn uit groep 8 vond het ver werpen met de kleine bal het moeilijkst. "De eerst keer had ik net geen E, de tweede keer wel." Het gemakkelijkste vond hij de behendigheidsproef. Martijn speelt tennis. En wel bij twee ver enigingen; bij Eegedima in Tho len en tennisclub Sint-Annaland. "Ik train twee keer in de week, in de Halsterse competitie ben ik kampioen geworden." De zestig meter liep Martijn heel snel: in 8.6 seconden. Voor Peter was het kastiebalwer- pen juist een peuleschilletje. Hij is bij de tafeltennisvereniging Smash '76 in St. Annaland gewend hard te slaan. "Ik was liever doorge gaan naar F, zei hij, "maar dat is er niet." Peter ondervond op geen enkel onderdeel moeite. "Het was allemaal heel simpel", aldus de 12-jarige uit groep acht die op school aan alle sportieve evene menten meedoet, zoals dammen, volleyballen en voetballen. Zijn grote voorliefde is echter tafelten nis. Deze week is hij op kamp, maar zijn tafeltennisuitrusting is mee. Johny had moeite met het werpen van de grote bal. "De eerste keer gooide ik schuin. De tweede keer was goed, toen gooide ik een E." Johny uit groep acht beoefent de judosport bij de Centrale Judo vereniging Eiland Tholen. Hij traint elke week in zijn woon plaats Scherpenisse. Maar hij is ook lid van een atletiekvereniging in Halsteren, vandaar dat hij geen moeite had met hoogspringen, verspringen en hard lopen. Adas was vorig jaar nog de pech vogel van de schoolsportdag. Hij kneusde zijn linkerpols bij het hoogspringen en moest voortijdig afhaken. De 11-jarige uit groep acht kon zich nu revancheren. Bij na was de E hem ontgaan toen hij bij het verspringen achterover viel. De tweede keer lukte het hem echter de limiet te halen. 'Het was niet makkelijk en ook niet moei lijk, blikt Adas terug op de ver schillende onderdelen. Hij voetbalt bij vv Vosmeer (Dl) en tennist bij T.O.V. in zijn woon plaats. Een overzicht van de laatste 17 jaar leert dat het behalen van een E-diploma niet voor iedereen is weggelegd. In 1991, 1987, 1980 en 1979 haalde niemand een E. Vorig jaar, in 1985, 1982 en 1978 was het maar één leerling. In 1990, 1984, 1983 waren het er steeds twee. Drie scholieren haalden een E- diploma in 1986 en 1981. In 1989 en 1976 waren het er evenals dit jaar, vier en in 1988 viel de score hoger uit met vijf. Absoluut topjaar was 1977, toen maar liefst 12 kinderen met een E- diploma naar huis gingen. De uitslag van de op maandag gespeelde koersbalwedstrijd te Sint-Maartensdijk luidt: mevr. T. Goode/dhr. C. van Haaften 30 punten, mevr. M. Dane/dhr. A. Leemreijze 30 p., mevr. C. Free/dhr. L. Kloet 21 p., mevr. C. Bolier/dhr. W. Bijl 19 p., mevr. M. Geuze/dhr. J. Geuze 14 p., mevr. C. van Mierlo/mevr. M. Bijl 7 p., mevr. N. van Driel/mevr. Wolse 6 P- p Advertentie I.M. Vier leerlingen behalen het schooldiploma E voor lichamelij ke geoefendheid. Dat is de hoog ste prestatie op de zes onderdelen; zestig' meter snelloop, versprin gen, hoogspringen, kastiebalwer- pen, handbalwerpen en behendigheidseis. Dat laatste on derdeel wordt om de twee jaar an ders samengesteld, op basis van richtlijnen van de consulent licha melijke opvoeding. Vorig jaar was er overigens één leerling met een E-diploma. Te voet, op de fiets, met auto en bus zijn de -kinderen naar de Sportlaan gekomen. Om negen uur begint de dag met een wed strijd estafette. Dat is duidelijk te horen aan de aanmoedigingen van de klasgenoten. Iedereen heeft nog adem genoeg om de mond open te doen. Na de estafette wordt het stil omdat iedereen zich moet concentreren op de eigen prestaties. In de gymzaal van Haestinge vindt het hoogspringen plaats. De leerlingen zetten hun schoenen buiten omdat de zaal niet met buitenschoeisel betreden mag worden. Op het oefenveld worden de behendigheidsoefenin gen verricht; met een stok op gestrekte armen omhoog komen uit hurkzit. En een bal opgooien, vlug onder een koord door lopen om de bal weer op te vangen. Ook het slaan tegen een bal met een plankje en knuppel maken deel uit van dit onderdeel, dat sommi gen veel en anderen weinig moeite kost. Op het achterste veld staan de bordjes klaar voor het balwer- pen en in de schaduw van de strui ken aan de uiterste westkant van het terrein harken de leerlingen het zand na elke sprong in de bak die er speciaal voor is gegraven. In de pauze-gaan de ijsjes en de frisdrankjes er goed in. De leerlin gen hebben dan tijd hun ervarin gen uit te wisselen. Ze weten ongeveer welk diploma ze zullen krijgen, maar helemaal zeker zijn ze er nog niet van. Uitsluitsel moet van de heer K. Vroege ko men. Die is in de bestuurskamer van sv. Smerdiek dan al druk be zig te bepalen welke prestatiezegel .hij op welk diploma moet plak ken: een A, B, C, D, of E-zegel. Kinderen die vroeg klaar zijn om dat hun groep niet zo groot is, gaan alvast oefenen voor het par tijtje slagbal dat op het middag programma staat. Zoals elk jaar zijn er ouders die de leerkrachten bijstaan om alle onderdelen in Vierdaagse. Van 27 t/m 30 juli wordt 'vanuit Sportpunt Zeeland te Goes de vijfde Zeeuwse rijwiel en toervierdaagse verreden. Er zijn routes uitgezet van 120, 60 en 40 kilometer. Op de kleinste af stand kan ook gestart worden in Middelburg. 1 T Verspringen is een van de onderdelen op de sportdag. goede banen te leiden. Met stop watch staan ze klaar om de tijd te meten bij het hardlopen over zestig meter, of ze beuren een leer ling op die teleurgesteld over zijn prestatie het huilen nader staat dan het lachen. En houden de ver richtingen op papier bij. 's Middags volgt weer een enerve rend onderdeel. Slagbal. Wie speelt tegen wie? Hoe sterk is de tegenstander? Wie maakt de meeste home-runs en wie vangt de meeste ballen? Er wordt gestreden in drie categoriën: gemengd, jon gens, en meisjes. Om kwart voor drie is de strijd beslecht. Om vijf voor drie neemt C. van Broekho ven van Die Heenetrechtschool uit Oud-Vossemeer de microfoon. Hij is blij dat de jaarlijkse schoolsportdag toch is doorge gaan. Als het veld weer te nat zou zijn geweest dan was er dit jaar geen schoolsportdag gehouden, onthult hij. Van Broekhoven ver telde dat de kinderen uit groep acht van zijn school en groep acht van De Rieburch uit St. Maartens dijk wel een applausje verdiend hebben omdat ze de week daar voor alle spullen weer hadden moeten opruimen toen bekend was dat de dag niet door kon gaan. Een sportieve dag. Maar, zo stelde hij vast, bij de estafetteloop moesten ér 'nogal wat ploegen ge diskwalificeerd worden.' Omdat ze het stpkje verkeerd doorgaven of omdat ze de paal verkeerd pas seerden. Hij maakte de uitslagen bekend: Estafette meisjes: 1. De Casembrootschool I uit St. Annaland, 2. Ter Tolne II uit Tho len, 3. Sint-Anthonius uit Oud- Vossemeer. Estafette jongens: 1. De Regenboog uit Tholen, 2. Ter Tolne II, 3. De Rieburch I uit St. Maartensdijk. Bij het slagbal gemengd was het een spannende strijd tussen de School met de Bijbel uit Anna Ja- cobapolder en de openbare basis school De Schalm uit Stavenisse. Uitslag: 1. De Luyster uit Sint- Philipsland, 2. Die Heenetrecht school, 3. De Schalm. Slagbal meisjes: 1. De Rieburch, 2. Ter Tolne I, 3. De Regenboog I. Slagbal jongens: 1. De Regenboog, 2. De Rieburch, 3. Ter Tolne. Noe nog mÖÖier. In overleg met de stichting Ons Zeeland - voor blinden en slechtzienden - is besloten het in Bevelands dialect geschreven boekje 'Noe nog mÖÖier' van Bei Cok in te spre ken op muziekcassette. Eraan toe gevoegd zijn de meest gevraagde liedjes uit het boekje 'Oelje- broelje'. Meters gezelligheid over de vloer met tapijt in vele kleuren. U heeft 't voor het uitzoeken in de gevarieerde Esfera collectie. i erzorging Mark, 21 Advertentie LM. De kinderen van groep 1, 2 en 3 moesten hindernissen nemen die rond de Blokkendoos aan de Wil- helminastraat waren opgesteld. De kinderen uit de andere groepen liepen rondjes rond het hoofdge bouw aan de Laban Deur- loostraat. Aanvankelijk zouden deze leerlingen rondjes op het speelveld aan de Langeweg lopen, maar het terrein was te nat. Molenstraat 13, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde ffi iwfn lijstenmaker EEUWEN voorhet IJSTWERK eiland Tholen Advertentie I.M. Vorig jaar haalde de school met deze sponsorloop zo'n 1500 gul den op. Dit jaar verwacht men tussen de 1200 en 1500 gulden. Volgens directeur I.C. Moerland brengt de loop 'goed geld op.' Voor de kinderen op de Blokken doos is het waarschijnlijk de laat ste sponsorloop rond het gebouw aan de Wjlhelminastraat. Zoals bekend streeft het ministerie van onderwijs er vanaf 1985 naar om de kinderen zoveel mogelijk onder één dak te brengen. Dit levert een besparing op. Voor sommige scholen, waar dit samenvoegen van lokalen niet mogelijk blijkt, maakt het ministerie een uitzon dering. Dat is het geval voor de Juliana van Stolbergschool in St. Maartensdijk, de School met de Bijbel in St. Annaland en de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse. Die krijgen weer geld. Voor de Blokkendoos gaat dat niet op. Het bestuur van de school- de gemeente Tholen- is bezig een oplossing te zoeken voor de huisvesting van de 18 kinderen uit de onderbouw van de Ooster scheldeschool. Wethouder J. Versluys licht toe dat er gekeken wordt naar een ruimte in het hoofdgebouw waar de jongste kinderen onderge bracht kunnen worden. Het ge bouw is verdeeld. Boven huist de openbare school, die via een trap in de hal bereikbaar is. Op de be gane grond bevindt zich ook de kamer voor de leerkrachten van de Oosterscheldeschool. De Groen van Prinstererschool bezet de lokalen op de beneden verdieping. "De onderbouw wordt niet op straat gezet. We zoe ken naar de meest optimale oplos sing. Bijbouwen kan niet, want dan kom je te ruim in de vierkante meters te zitten. Dat kan ook niet voor de exploitatie." Volgens Ver sluys is de situatie aan de L^ban Deurloostraat 'een moeilijk geval.' "Er zal intern iets gedaan moeten worden. Het gaat om één lokaal met een natte hoek. Het is in on derzoek. We bespreken dat samen met de directie en de medezeggen schapsraad van beide scholen." De wethouder gelooft dat er op korte termijn een oplossing ge vonden zal worden. Dat is nodig omdat de Blokkendoos vanaf au gustus geen geld meer van het mi nisterie krijgt. "Met de inspectie hebben we vér woede pogingen gedaan om de dislocatie bekostigd te krijgen. Dat is niet gelukt. Het ministerie kijkt naar het aantal vierkante meters en het aantal te verwachten kinderen op de school. Op grond daarvan is de Blokkendoos afge wezen. De onderbouw van de Groen van Prinsterer groeit wel. Daarom wordt voor die depen dance wel betaald." Het betekent ook dat juffrouw Wil Potter na bijna negentien jaar moet verkassen van de Wilhelmi- nastraat naar het hoofdgebouw. Nu beschikken de jongste kinde ren over een aparte speelplaats met zandbak, grasveld en klim- rek. Ze zal haar stek tussen het groen missen. "Er is geen school die zo vrij ligt dan deze." Kinderen van groep 1, 2 en 3 moesten hindernissen nemen rond de Blokkendoos. f I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 17