Vroedvrouwen en vroedmannen houden spreekuur in Ten Anker Maai tijdig bij de kruispunten met folklore A All Distel-professor Venekamp blij wijziging Zeeuwse 1 PERSIA autobedrijf krebbekx Verandering provinciale verordening brengt milieuwinst Welke Bijbelvertaling gebruikt H. Venekamp? Maatschap verloskundigen uit Bergen op Zoom en Steenbergen Donderdag 3 juni 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Beleidsnota verkeersveiligheid accoord De SGP-fractie heeft bij de behandeling van de beleids nota verkeersveiligheid bij gedeputeerde Hennekeij meer aandacht gevraagd voor Noord-Zeeland en voor het tijdig maaien van gras e.d. bij kruispunten. De eerste maanden zullen ze steeds met z'n tweeën in Tholen spreekuur hou den. Dan kunnen de zwangere vrouwen alvast wennen aan de nieuwe ge zichten van de drie vroed vrouwen en twee vroedmannen die sinds 1 juni de verloskundige zorg hebben overgenomen van de huisartsen R.P. Kale, E.N. Mellema uit Tholen en A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer. Mannen en vrouwen i Onrust Opbrengstderving Drempelverlagend Distelhaat Waterschap wanklank 4 etages Oosterse Tapijtkunst M1 Amendement Geen sluipverkeer Milieuwinst Halvering groei CITROËN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 Het Thoolse PvdA-statenlid H. Venekamp was vrijdag weer in zijn element. In de Middelburgse statenzaal kon hij een biologieles geven bij de behandeling van het voorstel om de distelverordening te wijzigen. Het was voor hem en de overgrote meerderheid van provinciale staten 'een stap in de goede richting.' "Misschien dat ik de volledige intrekking nog eens mee mag maken", filosofeerde Venekamp, die door zijn collega De Waal als 'een goede professor' werd gekarakteriseerd. Achter links T. Wennekers en P. van Heesch, zittend Ph. Wouters-Hilders en M. van Kempen. Elke donderdagmiddag gaan ze spreekuur houden in het zorgcen trum Ten Anker. Ze hebben er de maatschap Tholen/Oud- Vossemeer voor opgericht: de drie vroedvrouwen D. Dikken, Ph. Wouters-Hilders en M. van Kem pen van de maatschap Bergen op Zoom en de twee vroedmannen T. Wennekers en P. van Heesch van de maatschap uit Steenbergen. Mevrouw Wouters: "We kregen een telefoontje van dokter Melle ma of we een verloskundige wisten die op Tholen zou willen begin nen. Omdat wij al regelmatig men sen van Tholen hebben die poliklinisch willen bevallen, beslo ten we om het zelf te doen. We hebben contact gezocht met de maatschap in Steenbergen om het samen op te vullen." Van Heesch: "Tholen is voor één verloskundige te klein, de norm praktijk is 155 bevallingen per jaar. Het regelen van waarnemin gen is in je eentje ook moeilijker?' De verloskundigen zijn enthousi ast over het vergroten van hun praktijk. Wouters: "Met een ande re maatschap is onze groep wat groter geworden. Het is voor ons ook leerzaam om de praktijk met drie vrouwen en twee mannen te doen." Dat de maatschap nu twee vroedmannen kent is volgens de verloskundigen puur toeval. Van Heesch heeft sinds drie jaar een praktijk in Steenbergen. Zijn werkterrein omvat ook Dinteloord, Moerstraten en Lepelstraat. Wen nekers kwam veertien dagen gele den voor enkele dagen in de maand Van Heesch's praktijk ver sterken. Wennekers is docent aan de opleiding voor verloskundigen in Rotterdam. Hij staat dan ook vaak in de verloskamer van het Franciscusziekenhuis in de Maasstad waar hij twee tot drie bevallingen per dag doet. Verloskundige Wouters heeft al tien jaar ervaring in Bergen op Zoom. Marlies van Kempen (af komstig uit Poortvliet) werkt in middels zes jaar als vroedvrouw samen met Wouters. Sinds twee jaar is de maatschap uitgebreid met Alice Dikken. De praktijk ruimte is op 1 maart verhuisd van de Antwerpsestraatweg in Zuid naar de Melanendreef in Noord, niet ver van de gemeentegrens met Halsteren en de randwegen Noord en West. De afstand naar Tholen en Oud-Vossemeer is volgens de verloskundigen vanaf dit punt en vanuit Steenbergen geen enkel probleem. Van Heesch: "Wij kunnen twee kanten op; via Nieuw-Vossemeer of de brug bij Tholen. Binnen vijf tien minuten zijn we er?' Volgens Wennekers zijn zijn collega's in Rotterdam jaloers op deze snelle verbindingen. Wouters voorziet geen problemen met zwangeren die vanuit Oud- Vossemeer naar Tholen moeten H.Venekamp PvdA, Tholen Wijziging van de distelverordening komt er op neer, dat met beheer ders van de desbetreffende gebie den overeenstemming is bereikt over een meer milieuvriendelijke aanpak van de distelbestrijding. Verder wordt de distelbestrijding beperkt tot landbouwgronden en een aangrenzende strook van der tig meter. Sinds 22 april 1977, toen de herzie ning van de distelverordening door provinciale staten werd behandeld, houdt Venekamp zich al bezig met I komen. "Dat is een kwestie van gewenning. Wij zijn ook pas ver huisd van de ene naar de andere kant van de stad. Het kost de men sen geen enkele moeite om voor vervoer te zorgen. Bijna iedereen vindt het leuk eens een keer mee te mogen. Niet alleen de partner, maar ook familie, buren of vrien den." Het spreekuur voor zwangeren kent volgens de verloskundigen een heel ander karakter dan het spreekuur bij een huisarts. Van Heesch: "Er is meer tijd voor en het zijn allemaal zwangere vrou wen onder elkaar?' Wennekers: "Ze wisselen automa tisch ervaringen uit. Dat kun je niet als je met zieke patiënten in een wachtkamer bij de dokter zit. Als verloskundigen zien wij ook meer zwangere vrouwen. Als je als arts steeds minder bevallingen doet, kun je ook het normale uit het oog verliezen." Wouters: "Voor zwangere vrouwen die op controle komen is het een stuk gezelligheid. Het is ook een gelegenheid voor de familie om - wat hij noemde - 'een stukje Zeeuwse folklore.' "Een ieder is het er over eens, dat distels bestreden moeten worden op plaatsen, waar zij last veroorza ken. Dat is voornamelijk op ak kers en in tuinen, waar zij de plaats van wel gewenste planten in nemen. Maar dat geldt voor elke ongewenste plant, dan wel onkruid genoemd. Ook klein hoefblad, kleefkruid en paardestaarten zijn zeer hardnekkig en worden voort durend geweerd. Toch hebben wij daarvoor geen verordening, hoewel de eerste twee zich ook - evenals distels - via zaadpluis door de wind laten verspreiden. Waarom dan wel een speciale verordening voor de akkerdistel en - helemaal onbegrijpelijk - voor de akker melkdistel?" Venekamp legde uit, dat de akker distel een meerjarige, tweehuizige, paarsbloeiende plant is, die zich zowel generatief als vegetatief voortplant: zowel via zaad als via worteluitlopers. Vooral de laatste vermeerderingswijze levert distel haarden op. Deze bestaan echter uit mannelijke of uit vrouwelijke planten en het zal duidelijk zijn, mee te komen. Die kunnen dan eens luisteren naar het kind." Vol gens Wouters komt het steeds meer voor dat de man meekomt naar de het spreekuur van de verloskundi ge. "Voor ons geldt: hoe vaker, hoe liever?' Wennekers: "Het is ook heel pret tig als je de partner kent. Wij sti muleren dat hij meekomt, maar het komt veel uit de mannen zelf voort, hoor?' Wouters licht toe dat vrouwen kunnen kiezen voor het bevallen in het ziekenhuis of thuis. In Bergen op Zoom bevalt 25 procent poli klinisch. In Steenbergen volgens Van Heesch nog geen tien procent. In Rotterdam bevalt maar tien procent thuis. Wennekers: "Het is onze taak ook om een stuk voorlichting te geven. Er zijn vrouwen die in het zieken huis willen bevallen, maar ze kun nen ook thuis bevallen. Wij kunnen ze advies geven zodat de mensen hun keus kunnen maken." De verloskundigen stellen vast dat dat alleen vanuit vrouwelijke plan ten zaad verspreid kan worden. De helft van alle distelhaarden kan dus niet als verspreider van zaad aangemerkt worden. Het lijkt dus altijd twee keer zo erg als het is. Maar omdat voor de bloei gezui verd moet worden, gaan ze alle maal voor de bijl of de spuit. De akkerdistel is een pionier, zodat t op het ogenblik veel vrouwen in het ziekenhuis willen bevallen. Van Heesch: "Ze willen zekerheid. De keuze om zwanger te worden is te genwoordig in veel gevallen veel bewuster. En er bestaat een neiging een bevalling als ziekte te zien." Dat wordt volgens hem veroor zaakt door de televisie uitzendingen waarin vooral moei lijke bevallingen besproken wor den. "Dat zorgt voor onrust. De ellende is dat de ervaringen met zwangerschap in zulke program ma's altijd slechte zijn." Van Heesch wijst er ook op dat de drempel om poliklinisch te beval len heel laag is omdat het zieken fonds een groot deel betaalt. Volgens Van Kempen komen er per jaar ongeveer dertig vrouwen uit Tholen die poliklinisch willen be vallen. "De nazorg konden we niet opvolgen, nu kan dat wel." De verloskundigen zorgen niet al leen voor de controle tijdens de zwangerschap, de hulp bij de be valling, ook tijdens de kraam zal er intensieve nazorg wordt ge- hij zich voornamelijk op open grond vestigt, dus op ongebruikte bouwgrond, zand- en speciede pots, pas aangelegde duinvalleien en geploegde/geëgde akkers. Dat laatste is heel vervelend, vooral omdat de plant stekelig is; daar dankt hij zijn Zeeuwse naam ook aan. Het vroegere handmatige oogsten was door veel distels geen pretje; dat heeft de afkeer van de distel zeer vergroot. Nu gaat het pleegd. Na zes weken houdt de controle op. In de praktijk van de verloskundi gen en de huisartsen komen ook Marokkaanse en Turkse vrouwen die alleen in het ziekenhuis willen bevallen. Wennekers: "Het geeft in die landen een bepaalde status dat je in een ziekenhuis bevalt. Dat geeft daar aan dat je dat kan beta len." Dat deze vrouwen per se geen man bij de bevalling wensen, is volgens Wennekers niet altijd het geval. In zijn verloskundekliniek in Rotterdam heeft dat nooit tot problemen geleid. Van Heesch: "Natuurlijk zullen we het cultuur patroon in de gaten houden, maar is het niet nodig dat er per definitie een vroedvrouw op afgestuurd wordt." De verloskundigen beschouwen de gebiedsuitbreiding als een nieuwe uitdaging. Van Heesch: "Zeker omdat de samenwerking met de huisartsen tot nu toe zo goed is meer om opbrengstderving. In mei 1992 is naar aanleiding van klachten bij het Markiezaatsmeer door Wageningen een rapport ge maakt in opdracht van de recht bank te Den Bosch. Eén van de eindconclusies was, dat de belang rijkste schade, veroorzaakt door onkruiden, is gelegen in de extra kosten, nodig voor bestrijding. De zeer lage tolerantie voor akker- distels als één van die onkruiden, kost extra tijd en dat betekent dus extra kosten. Het Thoolse statenlid wierp de vraag op, hoe het toch komt, dat spciaal in Zeeland er zo'n lage to lerantie is voor distels. "Zelfs in typische akkerbouwprovincies als Groningen en Flevoland bestaat er geen provinciale distelverordening. Wellicht is door de dagelijkse bij bellezing de distelhaat, dan wel niet met de paplepel, maar wel vlak daarna, ingegoten. Veel van onze spreekwoorden en gezegden hebben we aan de Bijbel te dan ken. Zo ook de elf zegswijzen waarin de distel genoemd wordt. Het zou een studie waard zijn, maar de promovendus moet wel opschieten, want ook in onze pro vincie verzacht langzamerhand dit oordeel. Dat bewijst ook het huidi ge voorstel." Volgens Venekamp is de wijziging van de distelverordening in grote overeenstemming met het werkveld tot stand gekomen. "Het lijkt op dit moment het best bereikbare. Met rijkswaterstaat ben ik van me ning, dat het opnieuw een goede verlopen." Het team krijgt in Ten Anker de beschikking over de ka mer van de doktersassistente en een onderzoekskamer. De 'tip van Mellema' is bij de vroedvrouwen en mannen in goede aarde geval len. Van Heesch: "De combinatie is prachtig. Het is drempelverla gend. Ouderen zitten op deze ma nier niet apart. Het bevordert de integratie." Volgens Van Heesch behoorde ook het kruisgebouw aan de Molen- vlietsestraat tot de mogelijkheden. "In Ten Anker is 's avonds ook toezicht. Je hebt er je apparatuur staan en je persoonsgegevens. De toegang is redelijk beperkt." fè- Fortuinstraat 3. Bergen op Zoom. MS Tel.: 01640-43509 kif Specialist in Perzische PRI en Nepalese tapijten. |SI Advertentie I.M. stap in de richting van totale in trekking van de verordening is, wat ook het voornemen was in Kerend Tij. Een uitstekend gevolg ook van het overleg in het landbouwcon- tact, dat nu alleen nog op mecha nische wijze de noodzakelijke bestrijding zal worden uitgevoerd door beheerders. Eén wanklank in dit convenant is de brief van de Zeeuwse waterschapsbond, waarin nog een slag om de arm wordt ge houden. Blijft nog over het trieste feit, dat een volkomen onschuldig speci men van de vaderlandse flora het slachtoffer blijft van de toepassing van deze verordening: de akker melkdistel. Stond akker maar niet in zijn naam, hij werd net zo on schuldig geacht als hij is. Moet nou dat woordje akker hem de kop kosten, letterlijk? Ik dacht van niet!" Venekamp wilde de akkermelk distel (een 1-jarig, licht prikkelend kruid met gele bloemen als een kleine paardebloem, een compo siet, net als echte distels) via een amendement uit de verordening halen. In de desbetreffende com missievergadering had hij dat door afwezigheid toen niet aan de orde kunnen stellen. "Misschien komt het nu te abrupt en te prikkelend Statenlid Goud was onlangs getui ge geweest van een verkeersonge luk bij Waarde met twee doden. "Mensenlevens zijn zeer kostbaar en daarom is het niet op tijd maai en van kras en bossages op kruispunten zo gevaarlijk. Alle wegbeheerders dienen daar op ge wezen te worden", zei Goud. Volgens gedeputeerde Hennekeij wordt daaraan ook goed de hand gehouden. Zodra het groeiseizoen begonnen is, wordt er een strook gemaaid. Op de vraag van Goud, of Noord- Zeeland meer aandacht kan krij gen, liet de gedeputeerde weten, dat de aandacht in die regio niet verslapt gezien de inspanningen voor de bochtverbetering bij Scherpenisse en de nieuwe rond weg bij Poortvliet. Maar hij maak te ook duidelijk, dat de verkeersproblemen in Zeeuws- Vlaanderen ernstiger zijn. Overigens was er, behalve bij Groen Links, veel lof voor de be leidsnota verkeersveiligheid van de provincie. De eenmansfractie in de Zeeuwse staten noemde de aanleg van nieuwe wegen 'uit den boze? De PvdA pleitte ervoor om be paalde wegen waar veel gefietst wordt, autovrij te maken. De gede puteerde antwoordde, dat in elk geval sluipverkeer vermeden dient te worden, dat kan leiden tot het over en ik wil niemand stekelig maken. Maar als ik positieve reac ties krijg, zou ik het amendement alsnog kunnen indienen. Brabant, die als één van de weinige provin cies ook nog een distelverordening heeft, bestrijdt ook uitsluitend de akkerdistel. Hoewel totale intrekking van de verordening mijn rentree in de sta ten onvergetelijk had gemaakt, kan onze fractie met de nieuwe verordening leven, evenals veel dis tels", zei Venekemp. De meerderheid van de Zeeuwse staten dacht er zo over. Alleen de SGP stemde tegen. "Alles lijkt te moeten wijken en de landbouw niet in het minst", merkte SGP- woordvoerder Hamelink op. CDA-woordvoerder De Waal had daarentegen vrede met de wijzi ging. "Het gaat erover, dat de bestrijdingsmiddelen verminderen. Maar als het te gek is met de dis tels, moet je kunnen ingrijpen." De Waal noemde zich een man uit de praktijk. "Venekamp komt over als een goede professor, die niet weet hoe stekelig de distels zijn. Ik heb er vaak genoeg aan gepakt", aldus de CDA-woordvoerder. Gedeputeerde Dek stelde vast, dat de oude distelverordening het 30-jarig bestaan niet haalt. Dat autoluw maken van een aantal we gen. D'66 vond de plannen op zich goed, maar meer politie op de we gen en een betere controle zou ook zeker bijdragen aan de verkeersvei ligheid. Volgens de hoofdlijnen van de no ta dient het gedrag van de ver keersdeelnemers beïnvloed te worden. Daarnaast dienen wegen en fietspaden verbeterd te worden. De economische ontwikkeling, ruimtelijke omgeving en verkeers- hinder moeten daarbij in ogen schouw genomen worden. De 80 km-wegen vragen speciale aandacht. Gedeputeerde Hennekeij bracht naar voren, dat andere, nieuwe middelen aangewend zullen moe ten worden in het belang van de verkeersveiligheid. "Dat zal finan ciële gevolgen hebben, maar con creet kunnen we daarin nu nog niet zijn. Alle partijen dienen zich echter tot het uiterste in te span nen. Betere wegen en fietspaden bieden perspectief. Daarnaast ge dragsbeïnvloeding, maar de feiten zijn, dat het effect afneemt als de acties verminderen. Met deze nota willen we er in elk geval aan mee werken om de groei van de mobi- biteit te halveren", aldus Hennekeij vrijdag in de Zeeuwse staten. zou, zonder wijziging, in novem ber het geval zijn. "Doel van de verandering is het behalen van mi lieuwinst en dit voorstel is een stap in de goede richting." Voor het wijzigingsvoorstel van Venekamp over de akkermelkdistel zag hij geen aanleiding, want deze distel komt alleen op zandgronden voor. "En voor de Zeeuwse land bouw is de akkerdistel de kwade." Overigens gaf hij het Thoolse sta tenlid toe, dat de kennis over dis tels in de Zeeuwse staten vrij gering is. Dat bleek eerder uit een enquete. Gedeputeerde Dek constateerde dan ook, dat Vene kamp net op tijd terug was in de staten. Babyartikelen. Speel-o-theek de Bromtol te Halsteren organiseert op zaterdag 12 juni een babyartikelen-beurs. Deze wordt gehouden van een tot drie uur in café Tivoli aan de Dorpsstraat. Spitten zeeaas. Gedeputeerde sta ten hebben de staatssecretaris posi tief geadviseerd over het verzoek van de Delta federatie om vergun ning voor het handmatig spitten van zeeaas in het natuurmonu ment Oosterschelde-buitendijks. De Delta federatie heeft de vergun ning gevraagd voor drie jaar, in gaande 1 januari 1994. Advertentie I.M. Akkermelkdistel De Bijbelvastheid van het Thoolse PvdA-statenlid H. Venekamp werd vrijdag op de proef gesteld tijdens het debat over wijziging van de distelverordening. Volgens Venekamp staan er in het Oude Testament verschillende minder positieve teksten over distels. De zondeval leidde ook tot verbanning naar een land met doornen en distels. Het PvdA-statenlid somde een vijftal uitdrukkingen op: - Dat is vijgen aan de distels gezocht - Distels zijn de salade der ezels - Distels en doornen steken zeer, maar kwade tongen nog veel meer - Wie op zijn land geen koren zaait, 't is zeker dat hij distels maait - Het is ene distel van een wijf Geen enkele heeft een gunstige betekenis, concludeerde het Thool se statenlid. De SGP-fractie greep tijdens het debat frequent naar de interrup tiemicrofoon. Welke Bijbelvertaling gebruikte Venekamp wel, wil de statenlid Goud weten. En Rentier betwijfelde of alle teksten wel uit de Bijbel kwamen. Hij wilde de juiste hoofdstukken genoemd zien. SGPfractievoorzitter Kolijn wist in elk geval zeker, dat er ook uitdrukkingen van Jacob Cats bij waren. Dat vond Venekamp in elk geval vertrouwd, want die komt uit het Zeeuwse Brou wershaven. Volgens de SGP'er Hamelink wordt milieu en natuur verheven tot een soort religie. "Maar de God van de natuur, daar is te weinig oog voor." Meer Bijbelstudie zou volgens Hamelink gewenst zijn. Commissaris Van Gelder vond 'zending' in deze discussie een beter woord. Maar Venekamp hield het op studie. "Studie is altijd goed."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 13