Flinke ronde door Lievensberg Provincie Zeeland Statenvergadering Bootdienst Gewijzigde dienstregeling van ZWN Pinkster keten 'vol vuur' Subsidie voor Technika 10 Ivo de Wijs op sprekersfestival Bekendmaking Woensdag 19 mei 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Wijzigingen in de dienstregeling van de provinciale stoombootdiensten op de veerlijn Kruiningen-Perkpolder Inspraak Strandwerk Mondriaan Vrijdag 28 mei vergaderen provinciale staten van Zeeland. De vergadering is openbaar en dat betekent dat ieder die dat wil een plekje kan zoeken op de publieke tribune van de statenzaal om de vergadering geheel of gedeeltelijk bij te wonen. Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Provincie Zeeland Ontwerp-vergunning I.F.F. te Tilburg Pak even uw zakboekje ft De dienstregeling op de veer lijn Kruiningen-Perkpolder is op een aantal onderdelen aangepast. De nieuwe dienst regeling gaat zondag 23 mei in. Zaterdags en zondags vertrekt de laatste boot uit Kruiningen ze ven minuten eerder dan voor heen. De nieuwe vertrektijd is 22.18 uur. De laatste afvaart uit Perkpolder is om 22.43 uur (was 22.45 uur). Voorheen gold voor deze twee afvaarten een reisduur van vijftien minuten. Passagiers krijgen nu te maken met een reis duur van twintig minuten. In de maanden september, okto ber, november en december is er op werkdagen (maandag t/m vrij dag) een extra afvaart vanuit Perkpolder. De extra afvaart is om 19.00 uur. Deze wijziging komt er op neer dat de dienstre geling voor de avonden een uur later ingaat. Deze extra afvaart is onder meer noodzakelijk vanwe ge de bietencampagne. De voorrangsregeling voor veeau to's geladen met vee komt te ver vallen. Volgens de oude dienstre geling kreeg het veevervoer voorrang bij de afvaart van 04.10 uur uit Kruiningen en bij die van 04.35 uur uit Perkpolder Tot 21 juni is het mogelijk schriftelijk bezwaren in te die nen tegen het ontwerpvoorstel Verordening waterhuishou ding Zeeland. De bezwaren moeten worden toe gestuurd aan Provinciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het ontwerpvoorstel van de ver ordening ligt ter inzage bij de di- rektie Milieu en Waterstaat van de provincie, Groene Woud 1 in Mid delburg, op de griffies van de wa terschappen in Zeeland en bij alle gemeenten in de provincie. Nieuws Rijkswaterstaat Zeeland is be gonnen met het opspuiten van de stranden aan de zeezijde van de Veersegat Dam en bij Oranjezon. In de planning is rekening gehouden met de recreatie. Tot uiterlijk eind juni wordt ge werkt voor de Veersegat Dam. Ook het gedeelte Onrustpolder aan de Noordbevelandse kant wordt voor juli opgespoten. Een extra hoeveelheid zand wordt in een depot gespoten. Vanaf half september wordt dit zand ver voerd naar de Veerse Meerzijde van de dam. De zandbekleding van het talud wordt vervolgens in geplant met helm. Het werkgebied bij Oranjezon strekt zich uit over een lengte van 1200 meter. Door de korte strandlengte en de afwezigheid van strandhuisjes zal de recreatie weinig last ondervinden, rede neert men bij rijkswaterstaat. De werkzaamheden vinden dan ook plaats tussen eind mei en begin september. Het provinciaal bestuur heeft 125 duizend gulden beschikbaar ge steld voor de manifestatie Zee land Mondriaan 1994. De aanlei ding voor een manifestatie is dat het volgend jaar 50 jaar geleden is dat de kunstenaar Piet Mon driaan is overleden. Het is onder meer de bedoeling dat er in Domburg een herhaling komt van de "Tentoonstelling van schilderijen Domburg, juli-augus- tus 1912", met behalve werken van Mondriaan, ook werk van Jan Toorop en Jacoba van Heems kerk. Het Zeeuws Museum zal de tentoonstelling "Mondriaan en zijn vrienden" brengen. Mondriaan wandel- en fietsroutes leiden belangstellenden langs di verse plaatsen die de kunstenaar inspireerden tot het maken van schilderijen. Als alles doorgaat komt er een speciale Mondriaan- buslijn die een verbinding zal on derhouden tussen de grote over zichtstentoonstelling in Den Haag en de Zeeuwse aktiviteiten. Vrijdag 18 mei vergaderen provinciale staten van Zee land. De vergadering is open baar, begint om 10.00 uur en is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Mid delburg. Zoals gebruikelijk beginnen de statenleden met de behandeling van een aantal brieven. De brie ven over de voorgenomen sluiting van verzorgingstehuizen komen later in de vergadering aan de orde, als gesproken wordt over de nota ouderenzorg. Leerkrach ten en inwoners van Ellewoutsdijk hebben hun bezorgdheid geuit over bedreigingen voor het voort bestaan van de school in hun dorp. Gedeputeerde staten zeg gen onder meer dat er mogelijk heden zijn een school met 23 leerlingen te laten bestaan: sa menwerking en blijven draaien als nevenvestiging van een grotere school zou een mogelijkheid kun nen zijn. Het dagelijks provincie bestuur wil hier met de staten commissie welzijn verder over doorpraten. De bewoners van de te slopen buurtschappen Boerengat/Hoogedijk, Koegors- straat en Axelsche Sassing vra gen aandacht voor problemen die kunnen ontstaan bij herhuisves ting. Gs zeggen dat het aan de gemeenteraden is zich uit te spreken over de amoveringsplan- nen (plannen voor de sloop) en dat zo goed mogelijk rekening wordt gehouden met individuele wensen en omstandigheden. De brief van de bewonersgroep Vlake over de mosselschelpenop slag Yerseke Moer komt aan de orde in de statencommissie ruim telijke ordening stellen gs voor. Het dagelijks provinciebestuur stelt verder voor de brieven van onder meer CNV en FNV over het kwijtscheldingsbeleid bij gemeen ten en waterschappen, van een inwoner van Middelburg over de gevolgen voor het'milieu bij de komst van glastuinbouw, en de oproep van kunstenaars die aan dacht vragen voor hun positie omdat ze voor de toekomst pro blemen zien in de uitoefening van hun beroep, voor kennisgeving aan te nemen. Het dagelijks provinciebestuur legt de statenleden een reeks voorstellen voor waar de staten een besluit over moeten nemen. De staten wordt gevraagd in te stemmen met een wijziging van de distelverordening. Het komt er op neer dat met beheerders van gebieden overeenstemming is be reikt over een meer milieuvriende lijke aanpak van de distelbestrij- ding en dat voor het overige de distelbestrijding wordt beperkt tot landbouwgronden en een aan grenzende strook van dertig me ter. Verkeersveiligheid Als de staten acoord gaan, kun nen gs de uitvoering van de be leidsnota verkeersveiligheid ter hand nemen. De hoofdlijnen zijn het beïnvloeden van het gedrag van de verkeersdeelnemers en verbeteren van de infrastructuur. Om de verkeersveiligheid duur zaam te verbeteren is het nodig verder te kijken dan langs de neus van de verkeersspecialisten. Dan moet er rekening worden ge houden met zaken als economi sche ontwikkeling, ruimtelijke om geving en verkeershinder. De wegen waar op niet harder dan 80 km/u gereden mag worden vragen speciale aandacht. Op deze wegen vallen ook bijna de helft van de verkeersslachtoffers. Het is de bedoeling in Zeeuwsch- Vlaanderen een demonstratiepro ject duurzame veiligheid van de grond te tillen. De provincie wil dat doen samen met het rijk, de gemeenten Oostburg, Sluis en Aardenburg en het waterschap Het Vrije van Sluis. Verder is het dagelijks provinciebestuur van plan extra aandacht te geven aan verkeersveiligheid bij wegenon- derhoud en aanleg en verbetering van wegen. Speciale aandacht wordt ook gevraagd voor het sti muleren van de weggebruiker zich te houden aan snelheidsbe palingen. Onderzoek naar de in zet van electronische hulpmidde len om dit soort rijgedrag te beïnvloeden is om die reden ge boden, zeggen gs. De SI4, het gedeelte van de weg Vlissingen-Koudekerke ter hoogte van het verpleeghuis Der Boede, moet worden aangepakt om de bewoners van het verpleeghuis in staat te stellen zich veiliger bui ten het terrein van het tehuis te begeven. Dat kan onder meer worden bereikt door de bushalte te verplaatsen, een middeneiland (vluchtheuvel zonder drempel) in de weg aan te brengen en een rolstoel-/voetpad aan te leggen. De staten wordt gevraagd een krediet beschikbaar te stellen van 660 duizend. Het rijk trekt de Wet Uitkeringen Wegen in. Vandaar dat de op deze wet gebaseerde Verdelings verordening uitkeringen wegen Zeeland en wegenplannen moet 'worden ingetrokken, zeggen gs. Voor financiering en beheer van wegen gelden ondertussen ande re regels. Gs stellen voor gedeputeerde De Kok te benoemen als commissa ris bij de NV Beheersmaatschap- pij Neeltje Jans. Bij de beheers- maatschappij was een vacature onstaan door het vertrek van mevr. De Vries - Hommes als ge deputeerde. Het recreatieschap "Veerse Meer" kan wat het dagelijks provinciebe stuur betreft rekenen op een ex tra bijdrage van elfduizend gul den. Ondanks het schrappen of beperken van een aantal uitgaven krijgt het schap zijn begroting moeilijk rond nu het zogeheten Veersemeertientje van de baan is. Als alle deelnemers in het schap hun bijdrage tijdelijk verho gen, krijgt de organisatie even wat meer tijd om te zoeken naar andere oplossingen om de begro ting rond te krijgen en toch te zorgen dat de kwaliteit van het beheer niet inboet. Ouderenzorg Het college van gedeputeerde staten ziet geen mogelijkheden af te wijken van de hoofdlijnen van het beleid zoals die zijn aangege ven in de ontwerpnota ouderen beleid. Zou wel van de hoofdlijnen worden afgeweken dan betekent dat een aantasting van de kwali teit van de zorg, zegt het college. Wel wordt er druk overlegd om het maximale te halen uit aange reikte ideeën. Het gaat dan om het realiseren van woon-zorg-pro- jecten of omzetting tot service complex. De staten wordt gevraagd in te stemmen met het jaarverslag 1992 van de NV Delta Nutsbedrij ven en met het haalbaarheidson derzoek naar het warmte-kracht- project Dow. De provincie besteedt jaarlijks een fors bedrag aan onderzoek. Als de staten accoord gaan mag de Directie Milieu en Waterstaat bijna 440 duizend gulden beste den aan onderzoek, de Directie Economie, Ruimtelijke Ontwikke ling en Welzijn bijna twee ton, De Directie Algemeen Beheer onge veer vijftigduizend gulden en de Sociaal Economische Consultatie- groep veertigduizend gulden. Aan het eind van de vergadering wordt de staten gevraagd twee begrotingswijzigingen van de pro vincie goed te keuren en verte genwoordigers aan te wijzen in de Scheldemondraad en bij de NV Delta Nutsbedrijven. De agenda van de statenver gadering en de stukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Ab dij 9 in Middelburg. Het Ree houdt op woensdag 26 mei voor de derde keer een spre kersfestival. Deelnemers en oud deelnemers aan de cursus 'Spreken in het openbaar' wedijveren met elkaar in het houden van een gloedvol betoog. Het onderwerp wordt gekozen uit een tevoren op gegeven lijst van zes mogelijkhe den. Een jury beoordeelt de prestaties en het publiek kent pun ten toe voor de publieksprijs. De beste spreker sleept een speciaal vervaardigd beeldje in de wacht. Juryvoorzitter is Ivo De Wijs, een man die een flinke staat van dienst heeft op het gebied van cabaret. De Wijs zal ook zelf een speech af steken. Het sprekersfestival wordt gehou den in het Rec-gebouw aan de Zusterstraat in Goes en begint om half acht. Het Ree werkt voor de organisatie samen met het Rheto- ricagilde De Wijngaerdrancke uit Hansweert. Vanaf maandag wordt de dienstre geling van de ZWN-bussen tussen Tholen en Goes (lijn 29) gewijzigd. Reizigers uit Tholen moeten voortaan bij het NS-station Krui- ningen/Yerseke overstappen op lijn 10. Bovendien vallen in de voormiddag drie ritten naar Goes uit en ook komen vier ritten uit het Bevelandse naar Tholen te verval len. Op zaterdag rijdt er helemaal geen bus meer tussen Tholen en Goes. De vertrektijden vanaf de Ten An- kerweg zijn voortaan: 7.04, 8.04, 9,04, 13.04, 14.04, 15.04, 16.04, 17.04 en 18.04 uur. En de aan komsttijden vanuit Goes: 8.03, 8.43, 12.43, 13.43, 14.43, 15.43, 16.43 en 17.43 uur. In de totale dienstregeling van de ZWN worden nogal wat ritten en lijnen geschrapt als gevolg van be zuinigingen door de rijksoverheid. Daarom beginnen er in de Zak van Zuid-Beveland drie experimenten met de zogenaamde tele-taxi. Van 4 juli tot 28 augustus rijdt de ZWN in de kustgebieden weer met de zogenaamde zomerbus. Er ko men dienstregelingen voor Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Schouwen-Duiveland en Voorne- Putten. Bezoekers tijdens de open dag in de revalidatieruimte van Lievensberg. Het zilveren ziekenhuis Lievens berg te Bergen op Zoom organi seerde zaterdag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een open dag, die ruim 5000 bezoekers trok. On der hen ook heel wat inwoners van Tholen die een kijkje kwamen ne men in dit enorme gezondheidsbe- drijf. Via een routebeschrijving kwam men langs 62 punten, maar wie alles goed wilde bekijken, kwam tijd tekort. Het was een hele flinke ronde langs vele stands van instellingen zoals o.a. de Nierstich ting en de Diabetesvereniging. De operatiekamers trokken veel be langstelling en de talrijke jeugdige bezoekers lieten grif een gipsver band aanleggen. Zo'n 60 personeelsleden en 240 vrijwilligers waren aanwezig om alles in goede banen te leiden. Lievensberg telt nu 367 bedden. In de afgelopen 25 jaar verdubbelde het aantal medewerkers van 429 naar 905. Het aantal bezoeken aan de polikliniek werd eveneens twee keer zo groot tot 150.000. Jaarlijks worden er 10.000 patiënten opge nomen. Het aantal medisch spe cialismen breidde zich uit van 14 tot 23; in mensen uitgedrukt van 18 naar 55. Onlangs is de afdeling cardiologie na een verbouwing heropend en zaterdag werd de verbouwde afde ling spoedeisende hulp weer in ge bruik genomen. In de week van 24 t/m 28 mei wordt voor de dertien de keer de pinksterketen gehouden. Elke avond om zeven uur is er een bijeen komst in een aantal kerken in de regio: 24 mei r.k. kerk Lepelstraat, 25 mei geref. kerk (Ichtuskerk) Tholen, 26 mei r.k. kerk Oud- Vössemeer, 27 mei r.k. kerk Tholen en 28 mei r.k. kerk Halsteren. In verschillende plaatsen vertrekken de deelnemers gezamenlijk per Fiets. Het thema van de pinkster keten is dit jaar 'Vol vuur'. Leidraad voor deze oecu menische voorbereiding op Pinksteren zijn de grote verhalen uit de Handelin gen van de Apostelen: twee waarin Petrus en drie waar in Paulus een rol speelt. Directie Milieu en Waterstaat t Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Aanvraag International Flavors Fragrances IFF (Nederland) BV te Tilburg (IFF) heeft bij hen op 15 februari 1993 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een opslagbassin, be stemd voor de opslag van plantaardige pulp. Deze pulp is bestemd om uitgespreid te worden over landbouwgrond. De inrichting is gelegen in een perceel landbouwgrond in de Hollairepolder, Hollaireweg 2 te Oud Vossemeer, kadastraal bekend sectie G, nr. 221. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 24 mei 1993 tot en met 7 juni 1993 op de vol gende plaatsen tijden: in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur (met uitzondering van de vrijdagmiddag) en op maandagavond van 17.30-20.30 uur in het bejaardenhuis-Sint Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk; bij de Directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 7 juni 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 7 juni 1993 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbren gen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 19 mei 1993. Braderie Lepelstraat. Tweede Pinksterdag organiseert de stich ting braderie Lepelstraat voor de achttiende keer weer een dorps feest met muziek, een rommel markt en een hondenshow. THOLEN 21 mei Bingo soos, Ten Anker 14 u. 22 mei Oriëntatierit MAC, start Zoekweg 19 u. 22 mei Thoolse Dag en open dag waterrecreatie, Speelmansplaten, 9-17.30 u. 1 juni Middagreis NCVB naar Prinsenbeek 4 juni Reis plattel.vrouwen naar Kalmhout en Essen 6 juni Viswedstr. De Pieterman, vanaf Salamander 1 6 juni Zangavond Christenge meente, Oesterschelp 19 u. OUD-VOSSEMEER 22 mei Clubwedstr. hsv 't Scharre tje, de Noord 15.30-18.30 u. 26 mei Koersballen Anbo, Vossen- kuil 14 u. 1 t/m 4 juni Avondwandelvier daagse 5 of 10 km., start café De Hoop 5 juni Muziekfestival met alle mu ziekkorpsen van Tholen en St. Philip. SINT-ANNALAND 27 mei Zangavond in N.H. Kerk, 19.30 u. VZOS, jongeren- en kin derkoor 8 juni Reis plattel.vrouwen naar Betuwe, vertr. 8 u. vanaf Brug straat t/m 29 okt. 3 Tentoonstell. in streekmuseum De Meestoof. 1. De watersnoodramp 1953 en haar ge volgen; 2. werk van kunstenares Marie Slager o.a. schilderijen; 3. akkerbouw- en veeteeltonderwijs, geopend van di t/m za 14.15-16.45 u. STAVENISSE 2-3-4 juni Avondfiets-driedaagse, afst. 20 km., vertr. Voorstraat 18.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 8 juni Muziekver. Euterpe haalt spullen op voor rommelmarkt, vanaf 18.30 u. SCHERPENISSE 22 mei Bekerwedstr. hsv De Zee baars, Anna Vosdijkpolder 15-18 u. 22 mei Verkoping/rommelmarkt, Ons Huis 13.30-17.30 u. 5 juni Bekerwedstr. hsv De Zee baars, Anna Vosdijkpolder 15-18 u. 16 juni Fietstocht Plattel.vrouwen naar Z.Beveland SINT-PHILIPSLAND 7 juni Bloeddonoravond Rode Kruis, De Wimpel 18.30-21 u. BERGEN OP ZOOM t/m 23 mei Expos, beeldende kunst 'Watzeels en Watzeels' van Anton Watzeels, Markiezenhof 25 mei Opera: Ariadne auf Naxos, van opera Zuid, de Maagd 20.15 u. 4-5-6 juni Philip Morris jazz- weeken in centrum 6 juni Koffieconcert, viool: R. Szreder, piano: B. Strobel, Markie zenhof 12 u. 12 juni Muzikale tocht met Lau rens van Rooijen, de Maagd 20 u. t/m 27 juni Expos, hedendaagse figuratieve beeldhouwkunst uit Brabant, Markiezenhof t/m sep. Elke zaterdag huifkar tocht met gids door historische stad, vertrek 13 t/m 16 u. vanaf VVV-kantoor Beursplein t/m 18 sep. Bezichtigen St. Gertru- diskerk, iedere donderdagmid. 13-16.30 u. film film film ROXY 1: Sommersby - a.l., do 20 u., vr, za en zo 18.45 en 21.30 u., ma, di en wo 20 u. Ferngully, het laatste regenwoud - a.l., do 14 u., za en zo en wo 14 u. ROXY 2: Candyman - a.l., do 20.15 u., vr, za en zo 19 en 21.30 u., ma, di en wo 20.15 u. Sister act - a.l., do 14 u., za, zo en wo 14 u. CINEM ACTUEEL 1: Forever young - a.l., do, vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. De Noorderlin gen - a.l., ma, di en wo 20 u. CINEMACTUEEL 2; Nowhere to run - 12 jaar, do, vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Passenger 57 - 12 jaar, do t/m zo 19 en 21.30 u., ma en di 20 u. The junglebook - a.l. do, vr en za 14 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. De gemeente Tholen wil 4300 gul den subsidie uit de welzijnspot be schikbaar stellen voor het jeugd- en jongerenwerk. Het geld moet gebruikt worden voor Technika 10, een project dat jonge meisjes ken nis laat maken met technische be zigheden. Technika 10, dat al op meerdere plaatsen in Zeeland en elders in het land loopt, kan door jeugd- en jongerenwerkster M. Velthuis vrij snel gerealiseerd worden. Het gemeentebestuur vindt Techni ka 10 passen binnen de opzet van een zinvolle vrijetijdsbesteding en groepsvorming. Ook is het een aanvulling op mogelijke beroeps- oriëntatie en vervult het een rol op het gebied van de vrouwenemanci patie. De kosten van het project zijn begroot op 5100 gulden. Uit gaande van veertig bijeenkomsten en tien deelnemers die zelf per keer twee gulden betalen, blijft er een tekort van 4300 gulden. Burge meester en wethouders verwachten meevallers op het gebied van zaal- huur (mogelijk onderdak in De Veste), reiskosten en gereed schap/materiaal. Het nationaal jeugdfonds Jantje Beton is om een aanvullende subsidie gevraagd. Het gemeentebestuur wil haast maken met Technika 10. De leden van de adviescommissies welzijn en sociaal-cultureel werk is daar om schriftelijk om een reactie ge vraagd. Beide commissies vergaderen pas volgende maand weer. De overleggroep jongerenbe leid staat positief tegenover het project. Beleg Willemstad. In het Arsenaal te Willemstad is t/m 23 mei een historische overzichtstentoonstel ling te zien van het beleg van de stad door de Fransen in 1793. De expositie, die gratis toegankelijk is, is dagelijks tussen 13.30 en 16.30 uur te bezoeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7