Verdachte van brandstichting Scherpenisse nog voortvluchtig Muziek prominent op Oranjedag Vijf lintjes Vrouw gered van brandende bank Avond van Koninginnedag twee keer raak op Lage Markt Van Belzen niet in staten De Annewas krijgt er 3 plaatsen bij Kordaat optreden Rien Bolier Automobiliste ernstig gewond Donderdag 6 meimm 49e Jaargang n»T^$fc De politie is nog op zoek naar A.W.M. uit Scherpenisse, die ervan verdacht wordt de door hem gehuurde wo ning aan de Lage Markt 3 op de avond van Koningin nedag in brand te hebben gestoken. De bij hem wonende mevr. De G. werd tijdig gered. Zij verkeerde onder invloed van alcohol. ER IS WEER ANSJOVIS Tweede brand Overal gesprenkeld Pas eigenaar yjX) i ieSBKSM Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,75 per halfjaar. Per jaar 1 4350, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers f 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ter gelegenheid van Koninginne dag zijn vijf koninklijke onder scheidingen uitgereikt aan t inwoners van Tholen en St. Phi lipsland. Burgemeester T.A. Vogel uit St. Philipsland, tevens voorzitter van het Zeeuws Landschap, kreeg de hoogste onderschei ding. Hij werd ridder in de orde van Oranje Nassau. De waarne mend commissaris der konin gin, gedeputeerde A.M. Dek, speldde hem de versierselen in het gemeentehuis op. In Tholen vielen er drie lintjes. Oud-landbou wvoorlichter M.A. de Hond was de eerste die goud kreeg in zijn woning aan de Machteld van Gelrestraat. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik gingen vervolgens naar het kantoor van Schipper accountants op de Markt, waar P. Duinkerke goud kreeg op gespeld. De grootste verrassing die dag viel op het kantoor van notaris Schot in de Hoogstraat, waar oud-medewerker J.L. Duijzer volkomen overrompeld werd met een gouden medaille. Zilver was er tenslotte in St. Maartensdijk voor S. de Bruijn, oud-medewerker van loonbe drijf Wielaard en langdurig bestuurder van de Oud Gere formeerde Gemeente, SGP en chr. mavo. Zie verder pagina 3. "Ik voel me geen flinke jongen, want je doet zoiets gewoon", zegt Rien Holier, die vrijdagavond een vrouw uit het brandende huis aan de I.age Markt in Scherpenisse redde. "Een mens laat je immers niet verbranden, maar achteraf besef je wel aan wat voor gevaren je bent bloot gesteld. De bank waarop de vrouw zat, stond in brand, evenals de gordijnen. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat mijn broek geen vlam heeft gevat." De brandweer bluste nog na in het pand aan de Lage Markt 3 in Scherpenisse, terwijl de nieuwe eigenaar, dhr. Van Dijke (in korte broek) zijn pas verworven pand aan zijn vrouw en twee familieleden kwam laten zien. Om 19.03 uur werd vrijdag de eer ste brand aan de Lage Markt ont dekt. Uit de bovenverdieping van nummer 5, eigendom van de Duit se mevr. A. Weissmann, kwam rook. De brandweerkorpsen van St. Maartensdijk en St. Annaland werden gealarmeerd en waren respectievelijk om 19.09 en 19.13 uur ter plekke. Verschillende leden van het korps St. Maartensdijk waren op de Markt in hun woon plaats bij de Koninginnedag festiviteiten, dus vlakbij de brand weerkazerne. Twee persluchtmas- kerdragers van elk korps gingen de slaapkamer binnen, waar het schuimrubber van een bed als ver kapte rookmelder had gefungeerd. Het leek op kortsluiting, maar er was ook een spoor dat wees op in braak. Er was een ruit kapot. Daarom wordt ook hier brandstichting niet uitgesloten. De vliering boven het plafond van zachtboard zat vol rook. Er wer den uit voorzorg pannen van het dak gehaald, maar nadat van bin nenuit een gat was gemaakt, kon de rook weg en zag de brandweer, dat de onderkant van het dak gaaf was. Op de benedenverdieping was geen schade. De resten van het bed werden op de achterplaats ge gooid. Om 19.26 uur werd het sein ^.hooide oióhandel cA. Schot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Het betere adres voor al uw vissoorten Specialiteit in tong, paling en mosse len. Eigen vervoer direkt van de aan- voerplaats naar de konsument Tel. 01660-2540 Fax 01660-3252 VERSE ZEEUWSE PALING per kilo, v.af 18,50 (Bruto gewicht) KABEUAUWFILET per kilo, v.af 12,— WIJTING kilof 5,— 3 kg halen, 2 BETALEN LAMSOREN NIEUWE BLANKE ZOUTE VIS per kilof 19,50 PEL GARNALEN per 1/2 kilo... f 4,95 Advertentie I.M. brand meester gegeven. In de recreatiewoning was nie mand aanwezig. De eigenaresse, die in Amsterdam in het onderwijs werkt en daar ook een woning heeft, verbleef in Berlijn. De brandweerlieden zaten in hun kazernes nog na te praten over de eerste brand, toen om 20.41 uur alarm werd gegeven voor een uit slaande brand bij de buurman: La ge Markt 3. Er was in eerste instantie veel zelfverwijt bij de brandweer: had men eerder op de avond wat over het hoofd gezien? Toch waren alle voorzorgsmaat regelen genomen bij de eerste brand. De panden direct naast nummer 5 waren allebei gecontro leerd. Commandant R.J. Wegge- mans van het korps St. Maartensdijk had persoonlijk bij nummer 3 aangebeld en boven de situatie geïnspecteerd. Hij had nog een stoel gepakt om alles goed te kunnen zien, maar er was geen spoor van rook of vuur waar te nemen. Om 20.41 brandde het echter vol op en ook nog op verschillende plaatsen in het pand, boven en be neden. De ruiten van de bovenver dieping waren al verdwenen tot de brandweer arriveerde. Met de hoge drukspuiten werd direct het vuur bedwongen en om 20.52 uur was men de brand al meester. P. van Belzen blijft lid van de Thoolse gemeenteraad en wordt geen statenlid. Hij was de eerst aangewezene om L.C. van Dijke uit Middelburg te vervangen, die M. Leerling gaat opvolgen als RPF-lijsttrekker bij de kamerver kiezingen in 1994. Het nieuwe sta tenlid wordt de burgemeester van Arnemuiden, drs. H. Visser, die in verband met de komende herinde ling zijn baan op termijn gaat kwijtraken. Van Belzen zegt mede op aandrin gen van zijn Thoolse partijgenoten voor het raadslidmaatschap te hebben gekozen. "Te combineren valt deze taak in elk geval niet met het statenlidmaatschap. Met zes (commissie) vergaderingen in één week van de gemeente heb ik mijn handen al meer dan vol." De Thoolse RPF'er is naast zijn dagelijks werk als leraar Duits aan de Rehoboth scholengemeenschap in Tholen, waar hij ook nog de caan is, nog actief als voorzitter van het gezinsvervangend tehuis van Philadelphia in St. Annaland en als adviserend bestuurslid van CNS de Regenboog in Tholen. "Er was geen vuurhaard", zegt centraal commandant L.T. Steen- '■i-lKTorte. "De brand was dan ook zo uit. Er was geen doorslag. Geluk kig was er ook weinig wind. De si tuatie wees erop, dat er overal wat gesprenkeld leek te zijn. met name boven. Met een kettingzaag heb ben we nog een gat in het dak ge maakt, maar het vuur was niet ingevreten." De twee branden trokken veel pu bliek, maar de brandweer kon on gehinderd zijn werk doen. "We hebben twee keer goed werk afge leverd", stelt Steenpoorte vast. "De tweede brand had niets met de eerste te maken!' Het onderzoek van de technische recherche bracht geen duidelijke oorzaken aan het licht. "Het blij ven voor ons voorlopig twee aparte zaken", aldus wachtmeester P. Voorwinden. "De vrouw die uit pand nummer 3 is gered, weet niet hoe het gebeurd is. En de man is nog kwijt. Het is een raadsel waar die uithangt. Beide branden zijn echter wel verdacht en de tweede nog meer dan de eerste. Dat kan niet anders dan brandstichting zijn." Tijdens de blussingswerkzaamhe- den kwam de eigenaar van num mer 3 - nog onwetend van de' brand - zijn pas verworven pand bekijken. Dhr. Van Dijke uit Woer den, die bij familie in Poortvliet verbleef, wilde het huis aan zijn vrouw laten zien. De twee bewo ners aan wie hij de woning had verhuurd, waren bekenden van hem. De geredde vrouw werd voor één nacht in Hof van Holland te Tho len ondergebracht. Op Koninginnedag rukte ook de brandweer van Tholen nog uit voor een personenauto in de Kruit- torenstraat, vlakbij de brandweer kazerne. Het alarm werd om 15.16 uur gegeven, toen verschillende vrijwilligers net deelnamen aan de meerkamp op de Markt. Een in woner van Amersfoort had bij het starten van zijn Alfa Romeo een plof gehoord en rook gezien, waarna alarm werd geslagen. Er was zelf onder de motorkap al geblust voordat de brandweer arri veerde. Die bluste nog na en spoot de weg schoon. Bolier was bij zijn schoonmoeder aan de Lage Markt op bezoek. "We waren net aan het koffiedrin ken toen ik de vlammen uit het hoekpand zag komen. Samen met mijn zwager Van de Klooster vloog ik naar buiten. Hij ging terug om 06-11 te bellen. Door het grote raam zag ik beneden een vrouw op een brandende bank zitten. Ik trok haar aandacht, waarop ze naar de voordeur kwam, maar die kon ze niet goed open krijgen. Door er een duw tegen te geven, kwam ik toch binnen. De vrouw was inmid dels terug in de kamer. Ze wilde niet mee. Ik sloeg eerst een glas uit haar hand en vervolgens gaf ik haar een klap in het gezicht. Toen schrok ze en kon ik haar aan haar hoofd mee naar buiten trekken. Aan de voordeur nam Jaap Slager de vrouw van mij over. Ik ging te rug om in de bijkeuken, douche en w.c. te kijken of er nog een man binnen was. Er kwam steeds meer rook en ik kreeg amper nog lucht. Mijn vrouw riep toen: kom naar buiten, want boven staat alles in brand. Jan Brandwijk wilde ook nog de trap op, maar dat was on mogelijk. 't Was één vuurzee. La ter bleek, dat twee buurtbewoonsters de man op de fiets hadden zien wegrijden. De vrouw werd door Ella Geluk uit de Kerkstraat meegenomen, 't Was een benauwde toestand, maar in de snelheid van handelen had ik niet gezien dat het huis boven al zo hevig brandde", aldus redder Rien Bolier. Dhr. M. Bolier uit Scherpenisse. Met milieuboxen meer klein chemisch afval inzamelen Plan Slachtveld Tholen valt bewoners Kruidoren rauw op hun dak Adviescommissie blijft verdeeld over nieuwbouwwijk in Scherpenisse Drukke en zonnige viering koninginnedag op heel Tholen en Sint-Philipsiand Alleen plantenbakken zitten Nieuwstraat Sint-Annaland dwars Ziekenhuis Lievensberg viert zilveren jubileum met open dag Noad '67 speelt voor promotie naar tweede klasse, maar Tholense Boys doet na een jaar stapje terug Badmintonners Batho promoveren onverwacht naar overgangsklasse De Regenboog voor het eerst Zeeuws kampioen schoolvoetbal OPHOUDEN MET ROKEN IS NIET MOEILIJK; NIKT OPNIEUW BEGINNEN, DAAR ZIT HET PROBLEEM Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Op de Bram Groenewegeweg tus sen Sint-Annaland en Poortvliet is gisterenmiddag een ernstig eenzij dig auto ongeluk gebeurd. Ter hoogte van de boerderij van C.P. Kleppe raakte mevrouw J. van O. uit Sint-Annaland omstreeks kwart over een, door onbekende oorzaak, de macht over het stuur kwijt. Volgens de politie raakte ze met haar auto in de berm, waarna ze waarschijnlijk één keer over de kop is gegaan en in de sloot aan de andere kant van de weg belandde. Bij boer Kleppe werd 06-11 gebeld, waarna de brandweerkorpsen van Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk, ambulance en poli tie arriveerden. Ondertussen trok Kleppe met een tractor de auto uit de sloot op het land. Door het dak naar achteren te slaan kon de brandweer de 44-jarige bestuurster bevrijden. Zij is naar het zieken huis vervoerd. Gezinsvervangend tehuis de Anne was in St. Annaland heeft van het ministerie van WVC toestemming gekregen voor drie extra plaatsen. Dit gaat met terugwerkende kracht in tot 1 januari 1993. Voorzitter P. van Belzen zegt erg blij te zijn met dit bericht. "Einde lijk is het definitief gelukt om blij vende financiële medewerking te krijgen." Toen het GVT vijf jaar geleden be gon, ging men uit van 16 bewo ners. Er kwam echter slechts goedkeuring voor 10, hoewel men van Beter Wonen ruimte huurde voor 13. Het Wezen Armbestuur sprong bij in het financieel tekort dat toen ontstond. In de loop der jaren werden er 2 zogenaamde grijze plaatsen ingevuld. Die wor den nu ook wit en er kan nog een 13de bewoner bij van de centrale wachtlijst met urgentie I. "We kunnen ons beleidsplan nu verder invullen, inclusief perso neelsuitbreiding", zegt Van Belzen. Dat laatste gebeurt overigens door deeltijdwerkers meer uren te geven. De Annewas had vooruitlopend op de goedkeuring al een gehandicapten-begeleidster en twee huishoudelijke krachten aan getrokken. "Eventueel kunnen we aan een volgende ronde gaan denken", al dus de GVT-voorzitter, "want tenslotte is de Annewas oorspron kelijk opgezet voor 16 bewoners." Koninginnedag 1993 zal de ge schiedenis ingaan als een van de warmste van deze eeuw. Zijn er in de voorafgaande jaren wel eens buitenspelen verzet omdat het pij- pestelen regende, vrijdag was het een zomerse dag waarvan vooral de gemeentelijke zwembaden en de horeca profiteerden. Overal op Tholen en St. Philipsland kijken de Oranjeverenigingen en andere comité's terug op een geslaagde dag, ook al moesten enkele onder delen van het middagprogramma afgelast worden vanwege gebrek aan belangstelling. De muziekver enigingen maakten zoals gewoon lijk op deze dag overuren. Zo speelde Concordia uit St. Philips land eerst in St. Philipsland en la ter in Anna Jacobapolder en pendelde Euterpe uit St. Maar tensdijk tussen de smalstad en Scherpenisse. Dat gold ook voor G. de Waardt die in Tholen en in St. Maartensdijk een carilloncon cert. verzorgde. Dodenherdenking blijft actueel Vijf streekbewoners koninklijk onderscheiden I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1