A A Concordia blies flink bij aubade voor Ons Dorpshuis Zwembad lonkt, disco niet Plezier in Poortvliet met het touwtrekken Jonge wijk 's Gravenkreek stimuleert de saamhorigheid Dodenherdenking blijft actueel Natte vangbal zorgt voor verkoeling autobedrijf krebbekx 10 EENDRACHTBODE. DE THOOLSE COURANT Donderdag 6 mei 1993 w k V CITROEN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Fancy fair/rommelmarkt Fiets- en speurtocht Oriëntatierit naar winter 4 Mei op Tholen en St. Philipsland Bloemen St. Philipsland Accelerando Poortvlietse dames zetten zich schrap bij het touwtrekken. Het Oranjecomité en de inwoners van Poortvliet kijken terug op een geslaagde en gezellige viering van koninginnedag. De hele dag door was er flinke belangstelling voor de verschillende activiteiten. De men sen klommen massaal op de fiets. Bij de aubade aan de Burgemeet verschenen ruim 300 belangstellen den: kinderen met hun ouders, grootouders, broers en zussen, al lemaal op de fiets. Na het zingen, op trompet begeleid door J.A. de Boe, vertrokken de aanwezigen voor een puzzeltocht. Die was uit gezet door het dorp en de omlig gende polders. Het werd een tocht met hindernissen, doordat een dag tevoren de Hogeweg was opgebro ken. "Het was een prachtig ge zicht, zoveel mensen op de fiets en in het dorp", vertelt secretaris M. Hage. Tijdens de tocht moesten verschillende opdrachten uitge voerd worden. Ondertussen deed de kleinste jeugd zijn best in de bejaarden- wijk, waar allerlei spelletjes waren uitgezet. Burgemeester en me vrouw Van der Munnik kwamen er een kijkje nemen. En toen de deel nemers aan de puzzeltocht terug kwamen, waagden zich nog verschillende volwassenen aan de spelonderdelen zoals een kruiwa genrace. 's Middags namen ongeveer veer tig dames het, verdeeld in vier ploegen, tegen elkaar op op het voetbalveld. Er werden wedstrijd jes van tien minuten gespeeld, waarbij Excelsior jr. als winnaar uit de bus kwam. Aansluitend speelden leden van SPS een ge kostumeerde voetbalwedstrijd, 's Avonds bij het touwtrekken wa ren de dames in de meerderheid: zes ploegen tegen vier bij de heren. Er was bovendien een hele variatie in leeftijd. Op het trapveldje aan de Burgemeet bestond voor dit on derdeel een flinke belangstelling. Bij de dames ging de wisselbeker (beschikbaar gesteld door een plaatselijke middenstander) naar Excelsior 1, bij de heren was het team van de A-markt het sterkst. Advertentie I.M. Olleke Bolleke hield in de peu terspeelzaal de gebruikelijke fancy fair. Er was een raadwedstrijd waarbij Anouk Hage met 191 het dichtst bij het werkelijke aantal van 192 zat. Zij won een multo map. 2. Bram Boogaard 190 knuf fel 3. J.H. van Dijke 195 j videoband 4. Evelien Kodde 187 kleurpotloden. De middenstand had de prijzen geschonken. Het bestuur sprak over een 'gezellige en succesvolle' fancy fair. In de Sakofahal werden aan de lo pende band taarten verloot bij het rad van avontuur. Accelerando hield daar de traditionele rommel markt met buiten de verkoop van meubilair en binnen kleinere spul len, zoals boeken. Ook was nog er enveloppen trekken. De bruto op brengst lag met 4400 gulden 100 gulden lager dan vorig jaar. Wethouder J. de Jager kreeg op Koninginnedag in Anna Jacoba- polder voor het eerst de ambtske ten omgehangen in zijn functie van tweede loco-burgemeester van St. Philipsland. Gemeentesecreta ris WJ. Pijl nam die 'installatie' voor zijn rekening voordat De Ja ger met het hijsen van de nationale driekleur de festiviteiten op Konin ginnedag opende. Oorspronkelijk zou wethouder L. Walpot dat doen, maar die was wegens familie-omstandigheden verhinderd. Concordia zorgde voor de muzikale begeleiding van kinderen, ouders en andere be langstellenden voor Ons Dorps huis tijdens de aubade, die werd besloten met het Wilhelmus en een door de loco-burgemeester aange heven driewerf hoera. Daarna begonnen de kinderspelen rondom de chr. basisschool aan Steintjeskreek. Danielle van Hek ken, Tim Nicoll, Arjo Dupon en Michiel de Jager werden eerste van groep 1 t/m 4. Corné W'agemaker, Kees Lozekoot, Miranda v.d. Vel de, Tamara Visser en Heieen Wisse zegevierden bij de fietstocht over 10 km. waaraan de groepen 6, 7 en 9 deelnamen. Om twaalf uur was er een behen digheidswedstrijd per fiets en krui wagen, waarbij zoveel mogelijk water binnen een bepaalde tijd in een emmer moest worden verza meld. Jos Verwijs/Kees van Strien vormden het meest handige duo. Een paar kinderen tijdens de aubade in Anna Jacobapolder vonden de muziek van Concordia wel een beetje hard. In Scherpenisse werd 's middags de discoshow op het Pluimpotter- rein afgelast. De disc jockey's wa ren er wel maar de jeugd liet het afweten. Die koos voor het zwem bad. Bij de spelen voor volwasse nen viel de deelname niet tegen, maar er was weinig publiek. Van wege de warmte mocht het trekken van auto dit keer met twee man te gelijk worden gedaan. Verder was er paalgooien, skippybal springen, zandzakken gooien, een parcours rijden met hobbelfietsen. René Wessels werd eerste bij het zand zakken gooien. Piet Goedegebuure was het beste bij het skippy- balspringen, Herman Munter werd eerste bij het paalgooien en bij het hobbelfietsen ging Dennis van As met de eer strijken. Het autotrek- ken werd opgeëist door Herman Munter en Johan Bijl. 's Morgens werd de Hoge Markt bezet door de kleintjes. Dit jaar was er een optocht met ongeveer vijftig versierde fietsen die achter Euterpe een zonnige rondgang door het dorp maakten. Op de Hoge Markt parkeerden ze hun kleurrijke tweewielers om te gaan kijken naar Leo Troost die een goochelprogramma voor de kinde ren bracht. Verschillende kinderen mochten de goochelaar op de po- De 7-jarige Willeke van Poortvliet won als Saartje in de categorie grote fietsen de eerste prijs. Bij de kleintjes was het de 4-jarige Jar- do van Dorst met een portret van Beatrix aan zijn stuur. diumwagen 'assistenteren'. Na het optreden dat ook door burgemees ter H.A. van der Munnik en zijn echtgenote werd bijgewoond, reik te Troost prijzen uit voor de mooiste fietsen. Het water tijdens het oberspel was welkom bij de zeskamp in St. Annaland. Bewoners van de nieuwe woonwijk 's Gravenkreek in St. Annaland grepen de Koninginnedag aan om de saamhorigheid te bevorderen. Ze vormden een ploeg voor de zes kamp en de onderlinge verstand houding was zo goed, dat coach Sander Goedegebuure de wisselbe ker nog in ontvangst nam ook. Het programma begon traditioneel met de aubade bij de Schutse, maar er was een nieuw onderdeel: het hijsen van de vlag. Twee in hel der wit gestoken personeelsleden van het bejaardencentrum kregen de vlag in top, maar ver voor zons ondergang was de nationale drie kleur weer beneden. Bij de tweede poging bleef het rood-wit-blauw fier in top. Voorzitter J.W. van Popering van de Dorpsgemeenschap hield een korte toespraak, waarin hij bena drukte, dat het een voorrecht is om in vrede en onder zulke fraaie weersomstandigheden Koningin nedag te kunnen vieren. Aan de aubade werd meegewerkt door leerlingen van de basisscholen, VZOS o.l.v. de nieuwe dirigent Ri- nus van Gorsel en Accelerando o.l.v. Pierre van Broekhoven. Er was veel belangstelling, o.a. van wethouder P. van Schetsen en raadslid K.A. Heijboer. Voordat met het volkslied de aubade werd afgesloten, sprak wethouder Van Schetsen de aanwezigen nog toe. Intussen was WIK aan de Ring al uren bezig om oliebollen te bak ken. De kinderen gingen echter eerst naar hun school voor allerlei spelletjes. De School met de Bijbel hield een fietstocht via de Oude Zeedijk, het tunneltje door, Kleine Dijk en Langeweg. De kleuters ble ven op school. De Casembrootschool hield met groep 4 t/m 8 eerst een speurtocht in het dorp, waarbij iedereen in de geest van Koninginnedag een eer ste prijs kreeg. Na enkele con sumpties had de jeugd weer energie voor een spelletjescircuit. De groepen 1 t/m 3 hadden maar liefst 15 spelletjes zoals blaasvoet- bal, dropveter happen, een voel- doos, bussen gooien, balletje slaan, enz. Een twintigtal ouders zorgde voor de begeleiding, ook bij het daaropvolgende bezoek aan de speeltuin. Om twaalf uur wer den de prijzen uitgereikt. Alle leer lingen kregen een grote bal. 122 p 5. Burg. Smithstraat 110 p 6. Huijgensstraat 96 p 7. De Plakkers 93 p 8. EHBO 91 p 9. Tennisclub 84 p 10. De Bikkels 75 p 11. De Dwergjes 41 p 12. WIK II 35 p. Bij de prijsuitreiking stonden al 49 equipes in de rij voor de oriëntatie- rit. Door het fraaie weer en moge lijk ook de korte tijd na de zeskamp was het deelnemersveld aanmerkelijk minder dan vorig jaar (78). WHS denkt er dan ook aan om deze inmiddels traditionele rit te verplaatsen naar de win terstop in de voetbalcompeti- tie(eind december/begin januari). Koninginnedag biedt al zoveel ac tiviteiten, dat de oriëntatierit blijk baar net iets teveel van het goede is. 't Was ook een moeilijke rit, maar Han van Vossen had de route zo danig goed in elkaar gezet, dat er weinig mogelijkheden waren om te verdwalen. Het puzzelelement was ook wat minder dan voorgaande jaren. De echte reglementsrijders waren daardoor iets in het voor deel. De meeste deelnemers zaten 2 tot 3 km boven de werkelijke leng te van 32 km. De cracks Dies Dorst en Nico Kod de waren de besten met 60 straf- punten. 2. S. de Korte, Tholen 62 p 3. C. Smits, Bergen op Zoom 63 p 4. W.J. de Voogd van der Straa- ten 91 p 5. M. en J. Saarloos 92 p 6. Corné van I waarden en J. Hage 92 p 7. Kees en Elna van Dijke 93 p 8. William en Marion Quist 124 p 9. Kees en Maya Westdorp 151 p 10. P. Saarloos 151 p. Een lampionoptocht besloot 's avonds de festiviteiten in St. Anna land. Accelerando maakte een enorme rondgang, waarbij voor het eerst ook de nieuwbouwwijk H ui jgensst raat/Casembrootst raat werd aangedaan. Een hele schare mensen, met en zonder lampions, volgde de fanfare bij de finale. Coach Rien Hage van de brandweer kreeg er van langs aan de schandpaal met het roomsoezen-gooien. De herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog heeft 4 mei zowel bij het monument in Tholen als aan de Kerkring te St. Philipsland weer veel belangstellenden getrokken. 'Zie, hoe de rechtvaardige sterft en niemand neemt het ter harte!', zong het Gereformeerd gemengd zangkoor Canticum o.l.v. Iz. Rie- dijk in het Bosje van Tholen. 'De rechtvaardigen worden weggeno men en niemand slaat er acht op. Voor 't aangezicht der ongerech tigheid wordt de rechtvaardige weggenomen en in vrede zal zijn gedachtenis zijn. In vrede is zijn rustplaats bereid en in Sion is zijn woning.' Behalve Canticum werkte ook de koninklijke harmonie Concordia o.l.v. Marcel Hartendorp mee aan de plechtigheid. Uitgevoerd wer den: Angelus, Onward christian soldiers, Crimond en drie koralen van Bach. De Last Post werd ge blazen door Arnold van Bavel. Zeven Thoolse militairen van het korps Nationale Reserve vormden de erewacht bij de met oranje vi ooltjes omgeven gedenksteen. De bloemen vormden als het ware een wimpel voor de halfstok hangende vlag. Na de twee minuten stilte klonk een couplet van het Wilhelmus, waarna er bloemen werden gelegd. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik deden dat namens het ge meentebestuur, de dames Aal- brechtse en Meerman namens Tholen Stad Actief, de heren Re- nes en Withagen als vertegenwoor digers van het comité Dodenherdenking, de dames Wee- da en Bierings namens de Neder landse Christen Vrouwen Bond. Verder werden er bloemen gelegd door het echtpaar Hage uit St. Maartensdijk, alsmede drie kinde ren van de r.k. parochie o.l.v. eme ritus pastoor A. van den Brule: Wieteke en Meike Sauter en Domi nique van Hooijdonk. Een steeds groter aantal jeugdige inwoners woont de Dodenherdenking bij. De sfeervolle plechtigheid werd ook bijgewoond door de wethou ders Van der Jagt en Van Schetsen, gemeentesecretaris Izeboud en en kele raadsleden. Enkele inwoners maakten nog gebruik van de gele genheid om bloemen bij het ge denkteken te leggen. Gezien de huidige wereldsituatie (o.a. de burgeroorloog in Joegosla vië) heeft de Dodenherdenking nog niets aan actualiteit verloren. In St. Philipsland vond dinsdaga vond de Dodenherdenking plaats bij het gemeentehuis aan de Kerk ring. Muziekvereniging Concordia nam om kwart over zeven plaats in de prachtig opgeknapte muzieknis, waar alle aanstootgevende teksten en tekeningen verdwenen waren. Er werden vijftien nummers uitge voerd: 14 uit de liederenbundel zo als 'Wilt heden nu treden' en het menuet from Berenice. Om tien voor acht gingen de kerk klokken luiden. Na het trompet signaal van Sam Feleus werden twee minuten stilte in acht geno men, waarna de Last Post door Fe leus werd gespeeld. De plechtigheid, die zeer veel inwoners trok, werd besloten met het volkslied. Concordia stelde in verband met de Dodenherdenking het ophalen van oud papier uit tot dinsdag 11 mei. De koninklijke fanfare Acceleran do uit St. Annaland werkte 4 mei op uitnodiging van de deelgemeen- teraad Kralingen mee aan de Do denherdenking in die Rotterdamse wijk. Bij het nog nieuwe 'monu ment der duizend tranen' werden koralen gespeeld, alsmede het Wil helmus. Een lid van de Mariniers kapel blies de Last Post. Kransen werden er gelegd door onder meer vertegenwoordigers van de deelge- meenteraad en studentenverenigin gen. Na afloop van de plechtigheid werd Accelerando in een vereni gingsgebouw koffie aangeboden. Op de terugweg sprak de bus chauffeur een dankwoord tot de muziekvereniging omdat hij voor eerst van nabij de Dodenherden king had meegemaakt, wat hem bijzonder had aangegrepen. Deze PI alt is van 1893 en naait nog perfect PFAFF SPECIALIST Oi NAAIMACHINES... SINDS 1928 ONS VAK BERGEN OP ZOOM: Kortemeestr. 17 tel. 35878 ROOSENDAAL: Nieuwe Markt 48 tel. 35S46 BREDA: Lange Brugstr. 30 tel. 211745 Advertentie I.M. Oranjecup 's Middags zorgden 12 ploegen voor veel kijkplezier tijdens de zes kamp van WHS op het sportveld. Het oberspel, de Ben Hur race, het hindernisglijwaterbakspel, het fietsbandenkruiwagenspel, het boomstam ketsen en het ski- loopspij kerpoepspel zorgden voor veel spektakel en hilariteit. Na het afwerken van die zes onder delen was er nog een speciaal spel, waarbij de coaches in een soort schandpaal van jute plaatsnamen om zich, zoals in een echte slapstick film, te laten bekogelen met roomsoezen. De Oranjecup werd in ontvangst genomen door de 's Gravenkreek, die 1 punt voorbleef op de ploeg van de brandweer. Joke de Witte- Goedegebuure uit de Burg. Smithstraat was de leukste coach, inclusief de joker. De Dwergjes werden als leukst verklede ploeg aangewezen. 1. 's Gravenkreek 141 p 2. Brand weer 140 p 3. WIK I 133 p 4. WHS Het onderdeel natte vangbal zorgde in Sint-Maartensdijk voor enige verkoeling. Marco van den Hoek (rechts) bleek de snelste. In Sint-Maartensdijk was het vooral 's ochtends heel druk op de Markt tijdens de spelletjes van de leerlingen van De Rieburch die achter Euterpe een rondgang door het dorp hadden gemaakt. Leerlin gen van de Juliana van Stolberg verzorgden een aubade in Sint Maartenshof waar de rommel markt maar matig bezocht werd en het terras het beter leek te doen. Het evenementencomité Smalstad zorgde voor een nieuw spel om pu bliek naar de Markt te trekken. Bij de natte vangbal moesten deelne mers een bal van een verticaal be vestigde buis spuiten. De dames van de brandweerploeg, de Fire- cats, mochten het voor doen. Het publiek had toen de kat uit de boom gekeken. Een attractief spel dat snel gespeeld kon worden en waarbij het niet per sé noodzake lijk was om een nat pak te halen. Marco van den Hoek was de snelste met 10.6 seconden en won een levensmiddelenpakket. Tweede werd Kees van den Hoek met 11.41, goed voor twee vrij kaartjes voor zwembad De Parel in Domburg (van de VVV) en derde werd Ben ny Boogert in 16.52 die een VVV- tas won. Bij de dames eindigde Maddy van den Hoek als eerste met 15.16 seconden. Zij kreeg een doos bonbons. Voor dit onderdeel kon men zich voor 26 april in schrijven. Niemand had dat ge daan, toch bleken er voldoende deelnemers tijdens het spel. De volksspelen bestonden uit tien onderdelen. Dit jaar koos het co mité voor een andere opzet: geen kijkspektakel maar het publiek zo veel mogelijk zelf laten meedoen. Maar liefst 75 personen deden mee, al was het duidelijk dat er een grote groep kinderen in de leeftijd van vijf tot vijftien de koelte van het zwembad hadden gezocht. Er waren uiteenlopende onderdelen zoals de spijkerbalk, fietsbanden gooien, kegelbaan, tennisballen vangen, een kegelbaan en een ap- pelwip. Kees de Korte uit Scherpe nisse won met 71 punten een dinerbon voor twee personen, tweede werd Alex Opree met 69 pnt (2 vrij kaartjes voor Speelstad Oranje in Beilen van de VVV) en derde Chris Koopman met 67 pnt, goed voor een speelgoedbeest. Muziekvereniging Euterpe speelde tijdens de spelen ontspannen in de schaduw voor het gemeentehuis. Nieuw was ook de fancyfair van de peuterspeelzaal 't Hummeltje dat ook 's middags plaatsvond. Het concert van Euterpe 's avonds trok minder publiek dan andere jaren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 10