Aanvoerpunt in Scherpenisse knelpunt fusie twee veilingen Huis en Heem vindt geld voor zorg monumenten Bewoners willen overleg bij invulling van bos/boomweide Wind uit westen is van de besten PORC lang: Provincie wil bijdrage aan zoetwaterproef beperken Concentratie in St. Annaland maakt uitbreiding nodig Heel weinig bezwaren tegen verkaveling Oud-Vossemeer VVD-statenlid hekelt lager afvalstorttarief voor gemeente ZMO opgericht Donderdag 15 april 1993 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Uit fonds stads- en dorpsvernieuwing De vereniging Huis en Heem heeft alle raadsleden van Tholen een brief gestuurd, waarin wordt gepleit voor het instellen van een fonds voor onderhoud van monu menten. De commissie ruimtelijke ordening adviseerde het gemeentebestuur in zijn jongste vergadering om te kijken of er geld voor zo'n fonds te vinden is. Burge meester H.A. van der Munnik vindt dat de gemeente raad aan moet geven waar dat vandaan moet komen. Tussen de veilingvereni gingen Scherpenisse en St. Annaland zijn fusie besprekingen aan de gang, maar handhaving van een aanvoerpunt in Scherpe nisse lijkt het grote strui kelblok te worden. St. Annaland ziet grote voor delen in concentratie om dat de provisie voor alle leden dan omlaag kan. Scherpenisse vindt een blijvende aanvoer moge lijkheid van vroege aard appelen een vereiste voor de telers. Nauwe samenwerking Onrendabele uren Uien weggevallen Op dood spoor Winst 1992 Zowel omwonenden van de boomweide als de Gankel- weg te Oud-Vossemeer als het Oudeland te Tholen wil len betrokken worden bij de verwezenlijking van de beplantingsplannen. Dat werd dinsdagavond duidelijk in de Vossenkuil, tijdens de eerste voorlichtingsbijeen komst over het landinrichtingsplan Oud-Vossemeer. Bos Zwarteweg Staatsbosbeheer Gankelweg Grondpot heeft 125 ha nodig Kadijk racecircuit Archeologie Op zaterdag 10 april deed ik de eerste inspectie in de bijenkasten. De ontwikkeling is zeer goed door het zachte weer. De in maart gelegde eitjes komen nu uit. De bevolkingstoename is groot, daar de zogenaamde winterbijen verdwenen zijn. Je moet 7 gezien hebben bij De Schelde... De Houwer, in 1962 gebouwd aan de Veerdijkseweg te Scherpenisse voor de veiling- en koelhuisvereniging, vormt het struikelblok bij de veilingfusie. Bij de eventuele fusie zijn bijna 200 leden (vanwie er 150 actief zijn als aanvoerder van aardappelen of bloemzaden) en 9 personeelsleden betrokken. Een volledige sa mensmelting van de al nauw sa menwerkende veilingen zou afvloeiing van medewerkers tot ge volg hebben. Begin januari is het personeel over de fusiebesprekin gen ingelicht. Onder hen is een zestiger en twee vijftigers. Onbe kend is nog, hoeveel mensen er te veel zullen zijn. Wanneer alle aanvoer van vroege aardappelen in St. Annaland zou gebeuren, dient er 1500 m2 bijge bouwd te worden. Naast de wo ning van loodschef J. Vroegop heeft de veiling daarvoor nog een strook grond beschikbaar aan de Langeweg. Er is dan zowel neerzet- als fustruimte nodig. De nieuw bouw zou gefinancierd kunnen worden uit de jaarlijkse besparin gen van de fusie en verkoop van het veilinggedeelte van de Houwer aan de Veerdijkseweg in Scherpe nisse. Dit pand is in 1962 gezamen lijk gebouwd door de veiling- en de koelhuisvereniging. Behalve in Scherpenisse heeft de koelhuis vereniging ook nog een gebouw aan de Koelhuisweg, achter de loods van Cebeco in de Joanna Mariapolder te St. Annaland. De veilingverenigingen Scherpenis se en St. Annaland werken al vele jaren samen. De administratie ge beurt grotendeels in St. Annaland, evenals het veilen van de vroege aardappelen. De telers kunnen hun Doré's en andere vroege rassen echter in Scherpenisse brengen, waar de kopers ze voor het veilen keuren. Gemiddeld wordt 60% van de te veilen aardappelen in St. An naland gebracht en 40% in Scher penisse. Daarnaast vormen beide vereni gingen samen de fustcombinatie, maar voor de toekomst bleken nog grotere kostenbesparingen nodig om rendabel te kunnen draaien. Na het verliesgevende jaar 1992 (zo'n halve ton exploitatietekort) besloot voorzitter J. Versluys van de veiling Scherpenisse in decem ber een gesprek met zijn St. Anna- landse collega A.C. Wessels te voeren. Daarbij was directeur Noordzij van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen (CBT) aan wezig. Besloten werd een fusie commissie in het leven te roepen, bestaande uit voorzitter Versluys en M.L. Schot van Scherpenisse, voorzitter Wessels en M. van Gor- sel van St. Annaland, alsmede de CBT-adviseurs Klein (bedrijfseco nomisch) *en mr. Schenk (juri disch). Inmiddels zijn er drie besprekin gen gevoerd, waarvan de resultaten aan de beide besturen zijn meege deeld. Dat bracht echter geen ver andering in de onderhandelingsposities. Gister avond hield de veilingvereniging Scherpenisse de geplande jaarver gadering, waar voorzitter Versluys de leden inlichtte over de fusie- besprekingen. Overigens vindt hij fusie 'een groot woord.' "We zijn als twee autono me veilingen aan het kijken hoe we nog nauwer kunnen samenwer ken", zegt Versluys. "Je kunt beter vroegtijdig alle mogelijkheden on derzoeken, dan in een stadium wanneer het dringend nodig is. Nu is daarvoor geen financiële nood zaak, al was 1992 niet best. Er is weinig provisie binnengekomen. Daarentegen boekten we in 1991 winst en veelal is de teelt van vroe ge aardappelen ook lonend. Maar dat seizoen duurt maar drie maan den en dat is te kort. Er zijn teveel onrendabele uren en die moeten we zien te benutten, willen we de toekomst veilig stellen. Het wegvallen van de uien met het daaraan verbonden sorteerwerk is volgens Versluys de belangrijkste oorzaak van de toename van het aantal onrendabele uren. De uien- pool, die samen met St. Annaland en de veiling Barendrecht een paar jaar draaide, is van de baan. "St. Annaland heeft het drogen van de bloemzaden nog en wij werk voor het koelhuis en de weegbrug, maar dat is beperkt. De binnenruimte van het veilinggebouw is heel mondjesmaat bezet. En de weeg brug verzorgen wij voor die vereni ging twee dagen per week. Overigens heeft de weegbrug het na sluiting van soortgelijke voor zieningen in St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer drukker gekre gen." De veiling Scherpenisse telt twee personeelsleden in de hal en een medewerkster in deeltijd voor de administratie. Versluys voorspelt voor het Thool- se veilingwezen 'een blijvende goe de toekomst met vroege aardappelen.' "Alleen moet er dan een nog intensievere samenwerking komen die voordelen oplevert. Daarvoor zijn meerdere alternatie ven aanwezig: met de veiling St. Annaland of met de koelhuisver eniging. Het is niet te zeggen, wel ke kant het opgaat", aldus de vei lingvoorzitter van Scherpenisse. De St. Annalandse veilingdirecteur D.L. Hage, die secretaris is van de fusiecommissie, meent dat de besprekingen 'op dood spoor' te recht zijn gekomen. "Wij zien een fusie best wel zitten, maar de voor delen komen pas tot uiting bij vol ledige concentratie van de activiteiten. Dan zal de provisie voor leden van beide verenigingen verlaagd worden." Tijdelijke openstelling voor 2 of 3 maanden per jaar ziet St. Anna land als een halve maatregel. Volgens de directeur heeft de vei ling St. Annaland 1992 positief af gesloten. "Daar zijn we best wel gelukkig mee als je kijkt naar de aardappelprijzen. En gelukkig hebben we na de vernieuwing ook een onderhoudsarm gebouw!' De veiling St. Annaland heeft 3 man loodspersoneel met in het sei zoen nog 1 losse kracht; daarnaast op het kantoor 2 mensen in volle dige dienst en 1 vrouw in deeltijd. Huis en Heem doet de raadsleden een idee aan de hand. De vereni ging tot behoud van de historische kernen van het landschap van Tholen wijst in haar brief op het fonds voor stads- en dorpsvernieu wing. Deze pot van het rijk bevat ook geld dat is bestemd voor restauraties. Juist die bestemming is door de gemeente geschrapt. Daarmee onttrekt Tholen, aldus Huis en Heem, overheidsgeld aan de particuliere monumentenzorg. De vereniging stelt vast dat de ge meente winst maakt op de particu liere monumentenzorg. Gemeenten als Bergen op Zoom, Vlissingen, Middelburg en Borsele gebruiken het voor restauratie be doelde deel van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds om er een subsidie voor onderhoud of restauraties aan vast te koppelen. In Tholen werd dit deel van de rijksbijdrage toegevoegd aan de sector verplaatsing van milieuhin- derlijke bedrijven of de sector wo ningverbetering. Huis en Heem constateert dat in laatstgenoemde sector vorig jaar 200.000 gulden is overgeschoten. En stelt meteen vast dat dit, met andere overschot ten, wordt gebruikt voor het herin- richten en verbeteren van straten. Op dat beleidsterrein geeft Tholen jaarlijks grote bedragen uit. Huis en Heem trekt uit het voor gaande de conclusie, dat een fonds voor onderhoud van monumenten kan worden bekostigd zonder ge bruik te maken van gemeentefi- nanciën. De burgemeester rekende in de commissie voor, dat er jaar lijks 80.000 gulden nodig zou zijn. Volgens Huis en Heem kèn het niet dat een financieel gezonde ge meente een subsidie van de hand wijst, die met tekorten geconfron teerde rijks- en provinciale overhe den wél toekennen. Marco Bakker. De bekende zanger Marco Bakker verzorgt op 8 mei een avondvullend programma in de Zeelandhallen te Goes. Ook treedt de sopraan Sylvia Leentvaar op. Het Haags Salon Orkest bege leidt hen muzikaal. Voorzitter J.L. van Gorsel kon zo'n vijftig belangstellenden be groeten voor een toelichting bij het laatste plan van de vijf ruilverkave- lingsblokken op Tholen en St. Phi- lipsland. Er bleken nauwelijks bezwaren te zijn tegen het vooront werp. De grote lijnen werden on derschreven. De landbouwers kunnen in de toe komst doelmatiger gaan werken op grotere percelen: gemiddeld 10.5 in plaats van 7.9 ha. Een be hoorlijke vooruitgang is ook de daling van het aantal kavels per bedrijf van 7.0 naar 5.3 en de ge middelde afstand van de boerderij en naar de percelen van 1100 tot 600 meter. De netto bedrijfsecono mische baten zijn berekend op 44 gulden per ha. De kosten worden via 18 gulden ruilverkavelingsrente per ha. uitgesmeerd over een reeks van jaren. Ir. M. den Boer rekende voor, dat 38% van de oppervlakte land bouwgrond in het blok Oud- Vossemeer (waartoe ook Tholen behoort) bij ruiling betrokken zal zijn. Naast de verbeteringen in de agra rische sector zijn er ook toevoegin gen aan het landschap in de vorm van een boomweide, beplanting (dijken, wegen, bermen) en bos sen. Bij de Gankelweg te Oud- Vossemeer komt 7 1/2 ha boom weide als wandelgebied voor de in woners. De gemeente krijgt het onderhoud. Bij het Oudeland bui ten Tholen komt 1 ha beplanting. De weg daar wordt verbreed ten behoeve van de bewoners van het gehucht. Aan de Zwarteweg in Tholen komt 15 1/2 bos, waarvan Staatsbosbeheer het onderhoud op zich zal nemen. Aan één kant ligt nog een huiskavel van een land bouwer en aan de andere zijde een boomgaard. Als daarvoor vervan gende grond is, wordt het bos nog groter, maakte projectleider P.C.M. van Kleef duidelijk. De meeste vragen gingen over de invulling van de beplanting. Een bewoner van het Oudeland wilde aan de noordkant vrij zicht hou den. Volgens Van Kleef zal er te zijner tijd voor de bewoners een voorlichtingsavond worden gehou den. Rond de begraafplaats Oude land worden verspreide boomgroepen geplaatst met moge lijkheden voor beweiding. Naar achter toe zal de beplanting meer open zijn. M. Veraart was weinig gelukkig met onderhoud van beplanting door Staatsbosbeheer. "Dat ge beurt namelijk zeer slecht. Als het waait, moet je takken opruimen." Voorzitter Van Gorsel meende dat het wel mee zou vallen omdat Staatsbosbeheer maar een beperkt deel zal onderhouden. Alleen het bos aan de Zwarteweg, vulde Van Kleef aan. De boomweide aan de Gankelweg onderhoudt de ge meente, de beplanting aan de Oudelandse- en Kortendijk het wa terschap. Dhr. Mantel maakte zich ook be zorgd over het onderhoud van de boomweide aan de Gankelweg. Hij zag nu al stekels en distels staan tussen de denneboompjes van de stichting Promotie Oud-Vossemeer achter de begraafplaats. "Er is een zorgvuldig beheer nodig", vond voorzitter Van Gorsel. De landin richtingscommissie zal de eerste twee jaar het onderhoud nog ver zorgen, zei Van Kleef. Via bestrij ding van onkruid of via beweiding. Als de graszoden nog niet dicht zijn, zullen er het eerste jaar nog distels zijn. De projectleider vertel de, dat er aan de rand lagere be planting komt van 1 m, voordat het 4 tot 5 meter wordt. A.J. de Wit zag de waarde van zijn huis aan de Marehoekstraat al ver minderen door de boomweide aan de Gankelweg met beweiding van schapen en paarden. "Zou u het leuk vinden?", zei De Wit tegen Van Gorsel. De voorzitter zag liever een boom weide met schapen dan een nieuwe woonwijk, wanneer hij het zicht toch moest verliezen. "En groen is bij een dorp toch goed voor het wandelen of trimmen van de be woners. De Gankelweg is dan de beste plaats, want de Coentjesweg is te klein omdat er ook nog een boomgaard ligt. Dat is ook aan de Voor het compenseren van boeren die grond verliezen door aanleg van bos en boom weiden, is 125.6 ha grond no dig. Het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) heeft 37 ha verworven, zodat er nog 88 ha nodig is. C.P. de Rijke was bang, dat wanneer de grondpot over loopt (zoals in het blok St. Annaland) de overblijvende boeren het gelag moeten beta len. Ir. P.M. Bruijning ontzenuwde dat. "Verliezen of winsten ko men volledig ten laste of ten goede van BBL." B. Kok van het Kadaster legde uit, dat er na de stemming ge bruik gemaakt kan worden van de regeling afkoop toede lingsrechten. Boven de norma le koopprijs, betaalt BBL dan tien keer de pachtwaarde aan boeren die daarvan willen pro fiteren. In het blok St. Anna land is dat door vier bedrijven gebeurd. andere kant van het dorp het ge val. Achter de sportvelden is een boomweide evenmin ideaal gezien de landbouwkundige inpassing. Daarom is het de Gankelweg ge worden", zei Van Gorsel. Overigens zegde projectleider Van Kleef toe, dat er met de omwonen den van de Gankelweg overleg ge voerd zal worden over de invulling van de boomweide. Het belemmeren van het door gaand verkeer aan de Roolandse- weg en de Zoetendijk riepen vragen op bij C.P. de Rijke. Hij verwachtte nog meer 'scheurende auto's op het racecircuit Kadijk.' "Leg toch een brede snelweg aan van de Oester- naar de Philips- dam, dwars door Tholen." Voorzitter Van Gorsel vond de ca paciteit van de bestaande provin- Aan de Gortzakweg in Tholen wordt het natuurgebied, dat nu al bij de oprit naar de Oesterdam aanwezig is, verder uitgebreid. ciale wegen voldoende. Ir. R. van den Hoek vulde aan, dat de lan dinrichtingscommissie in een laat stadium is geconfrontreerd met problemen over sluipverkeer van de Oester- naar Philipsdam en om gekeerd. zui|en effecten voor andere wegen van de geplan de knik in de Roolandseweg nog bekijken", liet de secretaris weten. I.C. Hage uitte twijfels over de ontsluiting van boerderijen en landbouwpercelen onderaan de dijk, met op- en afritten. Van Kleef zei zoveel mogelijk te streven naar ontsluiting via plattelandswe gen, maar dat vond Hage een te leurstellend antwoord. "De vrachtwagens worden alsmaar gro ter en kunnen nu al moeilijk bij bedrijven komen", zei Hage. M. Polderman was blij met dat standpunt. "Op de waterschaps vergadering was u er als dijkgraaf niet voor, terwijl vrachtwagens bij bedrijven toch beter moeten kun nen draaien." M. Veraart liet weten, dat het niet meevalt om een extra op- en afrit te krijgen. Hij kreeg nul op rekest bij de Oud-Vossemeersedijk. Dhr. Van Dijk informeerde naar de gevolgen van het meldingsge- bied archeologie aan de Langeweg. Projectleider Van Kleef antwoord de, dat bij graafwerkzaamheden de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek ingelicht moet worden omdat daar even tueel archeologische vondsten ge daan kunnen worden. Langs de Oosterschelde wordt bij de Gortzakweg het natuurgebied uitgebreid. Er ligt al 21 ha en daar komt 41 ha bij. Het gebied wordt deels afgegraven en verlaagd, zo dat het een waterrijk terrein zal worden. Dhr. Plompen was be nieuwd naar mogelijkheden voor binnenvisserij, maar voorzitter Van Gorsel moest hem te leurstellen. Donderdag 22 april is de tweede voorlichtingsbijeenkomst in Meul- vliet en op vrijdag 23 en donder dag 29 april kunnen belanghebben de landinrichtingscommissie per soonlijk spreken in het stadhuis van Tholen. Behalve voorzitter Van Gorsel maken M.J. Stoutjes- dijk en C. van den Berge deel uit van de commissie. Adviseurs zijn H. Venekamp (natuur), H.A. van der Munnik (gemeente) en J.A. Dees (waterschap). Gemeenten die afval aanvoeren op de stortplaats Midden-Zeeland be talen daarvoor minder dan parti culieren. Het VVD-statenlid mr. ir. J. Huisman uit Goes vindt dat niet juist. Hij heeft er schriftelijk vra gen over gesteld aan gedeputeerde staten. De stortplaats te Nieuwdorp - waar ook Tholen en Sint- Philipsland hun huisvuil dumpen - kent acht categorieën afvalstoffen. De stortkosten per ton lopen uit een van 47,50 gulden tot 345 gul den. De negende categorie, gemeenten, betaalt maar 25 gulden per ton. Huisman wil van g.s. weten waar om er een aparte categorie ge meenten is en hoe die is ontstaan. Volgens hem bieden gemeenten nu bedrijfsafvalstoffen aan tegen het goedkope tarief, dat bedoeld zou zijn voor huishoudelijk afval. Een ongewenste situatie, aldus de libe raal. Als gemeenten het storten van afval aan bedrijven uitbeste den, is er op deze wijze sprake van een prijsopdrijvende werking, stelt hij. Huisman wil dat g.s. hieraan, indien mogelijk, wat doen. Het storten van minder dan 100 ki lo afval in Nieuwdorp is gratis. Voor elke twintig kilo daarboven moet 63 of 80 cent, of 4,60 gulden betaald worden, al naar gelang de soort afval. Oude auto's en auto banden zijn het duurst. De stortkosten per ton zijn op dit moment: grond, zand, steekvaste modder en steekvast slib, bouwaf val en verontreinigde grond, puin en daarmee vergelijkbare stoffen, stedelijke afvalstoffen, afvalstof fen van land- en tuinbouw en vei lingen 47,50 gulden; as, poeder, stof enz., andere afvalstoffen 60 gulden; oude auto's en autoban den 345 gulden; gemeenten 25 gulden. Gedeputeerde staten van Zeeland willen dit jaar een subsidie van 30.000 gulden verlenen voor de zoetwaterinlaatproef bij Tholen. De commissie waterbeheersing en ontzilting wil de proef, die in 1989 begonnen is, met twee tot drie jaar verlengen en heeft een bijdrage van 83.250 gulden gevraagd. In die periode zou gekeken moeten wor den naar het belang en de conse quenties van hogere polderpeilen in relatie tot eutrofiëring en het functioneren van onder water lig gende drains. De provincie wil echter niet afwij ken van het eerder ingenomen standpunt, dat de subsidie vooral bedoeld is voor onderzoek naar de milieu-effecten van de proef. De provinciale bijdrage werd sinds 1989 jaarlijks vastgesteld. In het kader van de beperkte provinciale middelen vinden g.s. een bijdrage niet langer verantwoord. De 30 mille voor dit jaar zou moeten ko men uit het budget dat beschik baar is voor onderzoek. Provinciale staten moeten de ver deling daarvan nog goedkeuren. Vrijwilligers. In de volkshoge school te Aardenburg wordt op 7 mei een studiedag over vrijwilli gerswerk georganiseerd. Deze is bedoeld voor iedereen die, be roepshalve of als vrijwilliger, de zorg voor of begeleiding van vrij willigers tot zijn taak rekent. Ook voor vrijwilligers die beleidsver antwoordelijkheid dragen, bij voorbeeld als bestuurslid van een vereniging of coördinator van een project. Één kast had een darrenbroedige koningin. Zij legt onbevruchte ei tjes waaruit alleen darren (manne tjesbijen) voortkomen en is dus voor de imker waardeloos. Op on geveer twintig meter voor de stal zijn de raten afgeschud en zijn de diertjes bij de buurman ingetrok ken. Voor mij is, met de streken die we ontvingen, het seizoen weer in geluid. Deze maand is het weer vaak wis selend. Vandaar een oud imkersge zegde: Wind uit het noorden komt bijen vermoorden; wind uit het oosten brengt grote kroosten; wind uit het zuiden brengt nectar in kruiden; wind uit het westen is van de besten. Het aanbod van bloemen wordt voor de bijen ook talrijker nu het voorjaar vordert. Ze bevliegen nu de paardebloem, het blauwe druif je, winterheide, kruisbes, aalbes en enkele andere bloeiende heesters. Ook de peren gaan bloeien. Nu de temperatuur stijgt en er voedsel als stuifmeel en nectar komt, neemt ook de bevolkingssterkte snel toe. De imker zal meer ruimte moeten geven, omdat deze maand ook de voortplantingsdrang toeneemt. Bijvoorbeeld in de bouw van dar- renraat. Bij de voorjaarsinspectie worden de zwakke volkjes verenigd met de buurman, na de ondeugdelijke ko- De landbouworganisatie Zuid- Midden-Oost (ZMO) is en feit. De voorlopige statuten zijn onlangs verleden voor notaris G.B. van Sis- seren in Goes. De algemeen secre taris van de ZMO, mr. J. Oggel, tekende de akte namens de hoofd besturen van ZLM, GMvL en ULG. De besturen van de drie fu serende landbouworganisaties stel den de statuten begin februari vast. Eind dit jaar worden ze ter toetsing voorgelegd aan de leden raden van ZLM en GMvL én aan de algemene vergadering van het ULG. De ledenraden zullen zich dan ook uitspreken over aanpas sing van de eigen statuten. Overi gens blijven de drie verenigingen vooralsnog bestaan. Muziekspektakel. Muziek uit de jaren vijftig en zestig staat op 29 april centraal in de Zeelandhallen te Goes. De artiesten die voor het voetlicht treden zijn: Tee-Set, Shoes, Big John Russell, Crazy Rockers, Kaz Lux en Terry Walker. ningin verwijderd te hebben. Dit gaat in het voorjaar zonder vech ten. De eisen voor een goede ko ningin zijn: alle cellen aaneengesloten belegd, niet te agressieve nakomelingen, goede verzamelaars. Daarom ook wordt selectie toegepast, zodat verder ge teeld kan worden met koninginnen met die goede eigenschappen. Volgende maand hoop ik in te gaan op de bijzondere wijze van voortplanting bij bijen. PJ. Koopman Sint-Maartensdijk Natuursteen en tegels in alle afm&inggn^ kleuren, dessins/en vormefi. oor wan(J of vlo Ir. /oor entfee, woonkamer, keuken, badkarpgr, iHöilërv. bjL De Schelde vindf-tt^ërr' uiterst inspirerend assor^rïieflt. Sjütunx en Mosa. Marian Wierckx levert er eelfsmaakvol en vakkundig advies bij. Advertentie LM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7