Waardevolle brieven ds. L. Boone Provincie geeft gemeente een ton voor weg naar 3 bedrijven Watersport wacht op uitspraak R.v.S. over clubgebouw Sint-Philipsland winkel rijker Tholen vraagt meer aandacht voor Zoomse as Meer verkeer over tolvrije Zeelandbrug Donderdag 8 april 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Correspondentie predikant met Westkappelse Ka Flipse in boekvorm door J.M. Vermeulen Twee vrouwen met pamen één wn loopt uit op een rumte met hveaken Een krant samen lezen Taaipraatje De watersportvereniging Sint-Annaland heeft de bouw van het clubgebouw aanbesteed. Het werk is evenwel nog niet gegund omdat er tegen de bouw een bezwaar schrift is ingediend door zes horeca-ondernemers. Concurrentie Datheen De brieven Kerkhistorie Smeden In Zeeuws sociaal-economisch beleidsplan Het gemeentebestuur van Tholen vindt dat de provin cie niet alleen moet investeren in de Zeeuwse havenge bieden, maar ook in het midden- en kleinbedrijf. In laatstgenoemde sector vindt 71% van de Zeeuwen een baan. Het is ook een sector die in Tholen aantrekkelij ke ontwikkelingsmogelijkheden heeft. Zoomweg-Noord Euregionaal Ds. L. Boone leeft nog voort. Hoewel deze Godsgezant reeds op 25 april 1935 werd opgenomen in heerlijkheid, is zijn naam nog steeds op veler lippen. Dat bleek ook onlangs weer duidelijk, toen een bundeltje met 21 brieven binnen enkele weken was uitverkocht. Ze zijn door ds. Boone in de jaren 1904 tot 1915 geschreven aan Katharina Flipse in Westkapelle. De auteur/samensteller/uitgever is de heer Joh. Westerbeke uit Middel burg. Vóór mij liggen de eerste en de tweede (herziene en uitgebreide) druk van 'Door water en vuur'. De ondertitel luidt: 'Brieven van ds. L. Boone aan Katharina Flipse, met de geschiedenis van Westkapelle'. Na Herra vleeswaren staat er in Tholen een nieuw bedrijf van pionier W. den Hertog op stapel. De gemeente Tholen krijgt 100.000 gulden van de provincie Zeeland. Deze bijdrage was al toegezegd, maar is dinsdag door g.s. bekrach tigd. Het geld wordt overgemaakt ten behoeve van een ontsluitings- weg op het industrieterrein Slabbe- coornpolder. Daar was al in 1989 over gespro ken, maar vorig jaar is die weg aangelegd om drie bedrijven beter te kunnen ontsluiten. Naast Herra vleeswaren is inmiddels bekend wie de andere twee zijn: Van Nes kunststoffen heeft 10.700 m2 ge kocht en de exploitatiemaatschap pij Ducdalf van dhr. W.A. den Hertog heeft inmiddels 9600 m2 grond in eigendom. Alleen is nog niet bekend, welk bedrijf Den Her tog (tevens initiatiefnemer van Herra vleeswaren en eerder van Den Hertog ijs, tokkelroom, enz.) in Tholen gaat stichten. Het wordt een onderneming in de levensmid delensector, maar wat, is nog on bekend. Ook de firma Jansen (constructie bedrijf) heeft tegenover de Betho nog 6300 m2 grond in eigendom waarvoor nog geen bestemming is. Eerdere plannen gingen niet door en nu wil de firma Jansen een deel van het perceel verkopen omdat het te groot is voor eigen gebruik. Verder is men voorzichtig om in een periode van economische te ruggang grote investeringen te doen. n- Neem nu een abonnement. Voor slechts 84 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Dief Ditmaal een taaipraatje over het niet al te vrolijke onderwerp dief. Eerst de definitie. Een dief is een persoon die, als de gelegenheid zich voordoet, zich het eigendom van een ander toeëigent, buiten diens medeweten. Zo'n laakbare handeling kan bij uitzondering ge schieden, maar ook tamelijk vaak. Soms is er zelfs sprake van een zie kelijke neiging tot stelen. Dat noemt men kleptomanie. Daarte genover staat kleptofobie, de zieke lijke vrees bestolen te worden. Frederik van Eeden schreef eens 'stelen doen we allemaal'. Hij ge bruikte daarvoor de uitdrukking 'dief en diefjesmaat', wat later uit groeide tot een staande uitdruk king. Diefstal komt ook voor bij het zich toeëigenen van onstoffelij ke zaken. Zo lazen we eens 'er zijn geen groter dieven dan dichters en filosofen'. Dat gebruik heet plagi aat of letterdieverij. Het overne men van stukken, redeneringen of gedachten van een ander en deze laten doorgaan voor eigen werk. Een grappige woordspeling ont stond uit de verontschuldiging 'neem mij niet kwalijk', door het antwoord hierop: 'die kwalijk neemt is een dief'. Bekend is de uitdrukking 'ieder is een dief in zijn eigen nering'. De betekenis is: ieder is geneigd naar zich toe te rekenen. Vroeger ook 'elk is een dief in zijn ambacht'. Eveneens komt voor 'een dief in ie mands nering zijn'. Dat wil zeg gen: iemand afbreuk doen, hem nadeel berokkenen, onder zijn dui ven schieten. Het woord dief lever de een groot aantal spreekwoorden en zegswijzen op. Als eerste noe men we het tamelijk onbekende 'het is kwaad stelen waar de waard een dief is'. Een variant hiervan was 'het is moeilijk stelen in het huis waar de baas zelf een dief is'. Een andere, eveneens onbekende, zegswijze luidde 'hij roept als een dief in de paardestal'. De betekenis was: hij houdt zich doodstil als er gevaar dreigt. Nog zo'n veel bete kenende uitdrukking was 'liever een dief aan mijn klink (deurslot) dan een luistervink'. Een gedegen deurslot was voor een dief, vroeger althans, een moeilijk te nemen obstakel, maar tegen luistervinken kan men zich niet zo eenvoudig wapenen. In vroeger tijden werden dieven opgehangen. Vandaar de zegswijze 'waren er geen dieven dan waren er geen galgen'. Daarvan is afgeleid 'kleine dieven hangen ze op, maar de grote vallen door de (wijde) strop'. Zegswijzen met soortgelijke betekenis zijn 'kleine dieven ziet men (op)knopen, grote dieven laat men lopen'. Ook 'de grote dieven hangen de kleinen'. Zo luidde een oud spreekwoord van De Brune: 'De grote dief met klein bescheid, de kleine dief ter galge leidt'. Uit al deze uitdrukkingen blijkt duidelijk, dat diefstal en vergrij pen niet overal en altijd gelijk wor den behandeld. Dat wordt nog eens extra geïllustreerd door de zegswijze 'kleine dieven hebben ij zeren, grote dieven hebben gouden ketenen', in de betekenis: als men geld heeft, wordt de gevangen schap licht. Een nog steeds vaak gebruikt spreekwoord is 'wie eens steelt is voor altijd een dief'. Wie één keer iets verkeerds heeft ge daan wordt, ook al heeft hij part noch deel aan een vergrijp, er toch op aangekeken. Ook de zegswijze 'de gelegenheid maakt de dief' is algemeen be kend. Als de omstandigheden er aanleiding toe geven, vervalt men licht tot het kwade. Ondanks al de ze waarschuwingen moet men niet altijd wantrouwig zijn. Vandaar de Friese zegswijze 'het zijn niet alle maal dieven, daar de honden tegen blaffen'. Menigeen is beter dan hij op 't eerste gezicht lijkt. Zo kende men in Vlaanderen het spreek woord 'de dief en de leugenaar wo nen onder één dak'. Die liegt is een bedrieger, een leugenaar wordt ge makkelijk een dief. Volgens een oud volksgeloof moet men dieven met dieven vangen, want die weten hoe een dief te werk gaat. Iemand die slim is, moet worden verschalkt door iemand die nog slimmer is. Van de vele samenstellingen noe men we slechts de dagdief. Dat is iemand die zijn tijd verluiert, meestal gezegd van iemand die in loondienst is bij een ander. We besluiten met enkele rake spreek woorden en uitspraken. Van Juve- nalis is 'de reiziger wiens zakken leeg zijn, zingt zelfs in het aange zicht van een dief'. Juvenalis was een Romeins hekeldichter, die in het begin van onze jaartelling het zedenbederf van de Romeinse heersers veroordeelde. Een oud Hebreeuws spreekwoord luidde 'een dief die geen gelegenheid ziet om te stelen, vindt zichzelf een eer lijk mens'. De raadsman van de zes heeft bij de Raad van State een schorsings- verzoek ingediend. Zolang hier over nog geen uitspraak is gedaan, wordt er niet gebouwd. Voorzitter A.P.M. van Gurp van de w.s.v. wil de niet zeggen welke bedrijven een offerte hebben uitgebracht voor de bouw van het clubhuis dat onge veer 355.000 gulden gaat kosten. "We hebben enkele ondernemers uitgenodigd. In afwachting van de uitspraak hebben we ons huiswerk gedaan. We wachten tot de zaak is beslist door de Raad van State." Zolang het verzoek dient mag de w.s.v. niet met de bouw beginnen. De uitspraak wordt echter over en kele weken al verwacht. Als de Raad van State de horeca in het gelijk stelt dan wordt het een zaak van langere adem. Dan moeten beide partijen wachten op de be handeling van het bezwaarschrift door de afdeling bodemgeschillen van de Raad van State. Die proce dure kan anderhalf tot twee jaar duren. Vorige week vond er op het ge meentehuis een hoorzitting plaats over de kwestie. Namens de horeca-ondernemers lichtte advo caat mr. E.G. Karei de bezwaren toe, namens de w.s.v. voerde secre taris C. Nuyten het woord. Tijdens deze hoorzitting zijn geen nieuwe feiten naar voren gebracht. Zoals bekend is de horeca bang voor concurrentie als het clubgebouw met terras aan de Havendijk is ver rezen. Gezien de opzet, aard en grootte van het gebouw gaat het volgens de ondernemers om meer dan alleen een clubgebouw. De wa tersportvereniging ontkent dat. Er mogen alleen leden, introducé's en passanten in, zo stelt de vereni ging. De gemeenteraad ging ac- coord met de bouw. B. en w. verleenden een bouwvergunning. Katharina Flipse werd als meisje van zeventien jaar in 1890 bekeerd onder een preek van de toen 30-jarige oefenaar Laurens Boone uit Borssele. Geen wonder dat er tussen Boone en Ka Flipse een nauwe geestelijke verbondenheid ontstond. De brieven leggen daar van ook een sprekend getuigenis af. Ds. W.C. Lamain schreef later: "Wanneer je op zaterdagmiddag dat kleine huisje binnenkwam, dan duurde het niet lang of je kwam onder de indruk van dat vrije souvereine werk Gods, dat in die vrouw verheerlijkt was." Westerbeke heeft, om de tijd waar in de brieven geschreven zijn beter te kunnen belichten, ook de voor geschiedenis van het kerkelijk le ven te Westkapelle behandeld. Hij begint rond 1773 met de invoering van de nieuwe Psalmberijming. Die bundel leidde tot grote conflic ten, want Gods volk deed er aan vankelijk niet aan mee; de bundel was 'opgedrongen', 'onrechtmatig ingevoerd' en af en toe 're monstrants'. Want bijvoorbeeld 'het pad der deugd' uit Psalm 1 wenste men door genade niet te betreden. Toen werden de 'stijve Voetianen' met geweld onderworpen. Zelfs na 1776 werden er nog mensen uit Westkapelle verbannen. Lourens Ingelse, Cornelis de Korte en ds. Bosboom werden gevangen gezet. Deze droeve gebeurtenissen wor den omkleed met citaten van ds. Th. van der Groe, die óók niet di rect zo gelukkig was met '1773'. Hoewel er een periode van gewen ning ontstond, bleef 'Datheen' le vend, vooral op Walcheren. Geen wonder dat men bij de Afschei ding van 1834 deze stoffige psal men direct weer uit de kast haalde. De leraren H.J. Budding en L.G.C. Ledeboer zorgden rond 1840 voor een absoluut eerherstel. Verder geeft Westerbeke in een apart hoofdstuk beschrijvingen van per sonen die in de historie en de brie ven genoemd worden, zoals W. Roelse, W. Houmes, A. Westerbe ke, A. Sanderse, J. Minderhoud en anderen. In de brieven komen we, behalve veel geestelijke zaken, ook talloze gebeurtenissen tegen uit het gewo ne dagelijkse leven. Te noemen zijn ondër andere Boone's vertrek uit Terneuzen, zijn komst naar Sint- Philipsland, de geboorte van Pie- ternella Laurina, de Vereniging van 1907, contacten met andere predi kanten, plaatsen waar hij preekte en de eerste wereldoorlog. In de vijftiende brief schrijft hij: "Ik ben met mijn vrouw naar Schiedam geweest en twee avonden Ds. L. Boone met zijn kleindochter Johanna. Pro versmarkt Ridderhof heeft zijn deuren geopend in het voormalige postkantoor aan de Wilhelminastraat. In de kleinere kernen gaan er meer winkels dicht dan er open gaan, maar St. Philipsland maakte don derdagmorgen het tegenovergestel de mee. Toen opende in het voormalige postkantoor aan de Wilhelminastraat de PRO verswin kel van de familie Ridderhof. Daarvoor verdween wel de rijden de winkel van de SRV-man, maar een permanente vestiging kwam er voor terug. De eerste drie dagen waren boven verwachting, aldus ondernemer G Ridderhof, die samen met zijn vrouw, een winkelmeisje en een oproepkracht de verswinkel ex ploiteert. "Het was enorm druk. De openingsaanbiedingen waren ook aantrekkelijk en velen kwa men om de gratis slagroomtaart, waarvoor men in de rijdende win kel al gespaard had." Zaterdag 27 maart reed de rijden de winkel voor het laatst. Ridder- hof noemt het 'een pure noodzaak' om te stoppen gezien de hoge kosten. Voor menige (oudere) bewoner van Anna Jaco- bapolder, het buitengebied en St. Philipsland zelf, wordt het ver dwijnen van de rijdende winkel als een gemis ervaren. Ridderhof pro beert dat op te vangen met klan tenboekjes, die twee keer per week opgehaald worden. "De mensen betalen daar niets extra's voor." De PRO verswinkel heeft een ver koopoppervlakte van 75 m2. De nadruk ligt op de versartikelen als brood en banket, groente en fruit, zuivel in het pak en in de fles, ver pakt vers vlees en vleeswaren. De buurtwinkel is woensdag de gehele dag gesloten. "We zouden anders alleen 's morgens open zijn, maar uit onderzoek is gebleken, dat overdag bijvullen door de consu ment als hinderlijk ervaren wordt. Daarom zijn we de gehele woens dag dicht", aldus Cor Ridderhof. te Scheveningen. Wij waren gelijk in Den Haag, toen de koningin daar was bevallen. De drukte is groot; ik reis veel en ben nu in kor te tijd op zeventien plaatsen ge weest. Ik heb viermaal gepreekt in Rotterdam, in de kerk van Be versluis, welke geheel op zijn eigen staat. Zien is nog geen hebben. Be geren geen bezitten. Dorsten is geen drinken. Bespreken geen bele ven. Een besproken geloof is geen zaligmakend geloof." De heer Westerbeke hééft er veel werk aan gehad de brieven te ont cijferen, want schrijven was Boo ne's liefste werk niet. Maar de inhoud van de brieven is vol 'geest en leven'. Ik noem nog een paar uitdrukkingen: "Wij zijn dikwijls te goed voor de hel en te slecht voor de hemel" (pag. 87); "Wij sluiten de Geest zelf uit en houden het bij onze flauwe klachten" (pag. 92); "Als ik werk dan lijd ik honger, en als ik net werk dan krijg ik eten" (pag. 94). Kortom, allemaal zaken die ons tot naden ken zouden moeten aansporen. Wat heeft hij getrouw mogen bou wen op het fundament van de apostelen. In het boekje komt ook nog wat 'kleine kerkhistorie' aan de orde. Westerbeke heeft zijn brieven heel goed 'verpakt' in de tijd van toen. Maar hij had er iets meer litera tuur op moeten nalezen. Zo schrijft hij op pag. 23 over Middel burg: "In 1858 werd ds. Pieter van Dijke uit St.Philipsland beroepen, die dit beroep aangenomen heeft". Maar dit is onjuist. Ds. P. van Dij ke verhuisde op 20 februari 1857 naar Middelburg. En beroepen was hij er niet, want hij was predi kant van alle zuidelijke Ledeboeri- aanse gemeenten tegelijk. Hij keerde dan ook in de loop van 1858 (zonder er beroepen te zijn!) weer terug naar Sint-Philipsland. Hij verhuisde gewoon een paar keer, meer niet. Verder schrijft Westerbeke over Jan Vader (pag. 24): 'Nog steeds bleef hij lid van de Chr. Geref. ge meente te Meliskerke, maar nadat hij ook in andere gemeenten van ds. Ledeboer sprak, is hij in Melis kerke afgevoerd'. Het duurde juist vrij lang voordat Vader in andere gemeenten sprak en ruim vóór die tijd heeft hij (in een vriendelijke brief van 1 dec 1877) zijn attesta tie opgevraagd. Tenslotte zou ik nog willen wijzen op de naam van de predikant die ds. Boone tot lidmaat van Yerseke bevestigde (pag. 120). Dat was niet ds. A. v.d. Velde, maar ds. L. v.d. Velde (Leendert). Maar ik haast mij van dergelijke kleinigheden af te stappen. Ze nemen niets weg van mijn grote waardering voor dit boek. Het is de auteur gelukt alle boven genoemde componenten - Da theen, de geschiedenis van West kapelle, de levensbeschrijvingen en de kerkhistorie - te smeden tot een goed lopend geheel. Immers, de kans is altijd aanwezig dat een veelzijdig boek als dit wat romme lig wordt. De uitgever heeft het boek in een fraaie band gestoken. De kwaliteit van het papier is heel goed en de ongeveer vijftig foto's zijn voor treffelijk afgedrukt. Jammer, dat een aantal regels niet goed werd uitgevuld, waardoor de rechter kantlijn af en toe een wat slordige indruk maakt. Maar dat doet na tuurlijk aan de inhoud niets af. Westerbeke is erin geslaagd - en daar ben ik juist zo blij om - het geestelijk leven van ds. Boone en zijn tijdgenoten goed te verwoor den. De tegenwoordige geschied schrijving is vaak zo 'zakelijk'. De liefhebbers van de aloude bevinde lijke waarheid weten waar ze te recht kunnen: bij de brieven van ds. L. Boone. 'Door water en vuur', door Joh. Westerbeke is een uitgave van Uit geverij Middelburg. Het boek telt 130 bladzijden en kost 19,75 gul den. Het is verkrijgbaar in de boekhandel. Dat laatste wordt opgemerkt in een in opdracht van de provincie door Marktplan Amsterdam op gesteld rapport. Dat bureau pleit daarin nadrukkelijk voor het laten ontwikkelen van het gebied langs de zogenaamde Zoomse as voor industrie- en bedrijfsvestiging. Tholen is teleurgesteld dat er in het provinciale sociaal-economisch be leidsplan 1993-1997 nauwelijks wordt ingegaan op de mogelijkhe den die de Zoomse as heeft. Tholen ligt, aldus b. en w. in een reactie op het beleidsplan, 'in de invloedssfeer van een oprukkende Randstad en een expanderend West-Brabant'. Die positie is door het gereedkomen van de zuidelijke Zoomweg nog versterkt. Om die reden zou met extra geld en plano logische maatregelen het gebied aantrekkelijker gemaakt moeten worden voor vestiging van bedrij ven. Het rendement van die inves tering zou hoog zijn, aldus b. en w. Aandacht voor de Zoomse as zou bovendien een positieve uitwerking kunnen hebben op de positie van de landbouw en de geringe werk gelegenheid voor vrouwen op Tholen. Middelburg stelt het gemeente bestuur teleur, door de spoedige aanleg van de Zoomweg-Noord niet te verheffen tot een van de be langrijkste investeringsprojecten ip de regio. Sinds de opheffing van de tol op de Zeelandbrug maakt er 25% meer verkeer gebruik van de ver binding tussen Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland. Dat blijkt uit tellingen over de eer ste twee maanden van het jaar. In januari en februari gingen respec tievelijk 6486 en 6971 voertuigen over de brug, tegen 5166 en 5468 een jaar eerder. De groei is voor een deel afkomstig van verkeer dat tot dan toe gebruik maakte van de weg over de storm vloedkering. Ook komt er verkeer vanaf rijksweg 58. Verwacht wordt dat er gemiddeld per dag 700 auto's minder over de stormvloedkering zullen rijden. Over de Zeelandbrug wordt een groei verwacht van gemiddeld 1400 voertuigen. Maar niet alles in het beleidsplan wordt door Tholen afgekeurd. Het instellen van een financiële ont wikkelingsmaatschappij (partici patiemaatschappij) juicht het gemeentebestuur toe. Deze instel ling zou niet alleen starters van ka pitaal moeten voorzien, maar met name 'bedrijven die wat groeistui pen hebben'. Zelfs een breder vlak, zoals het regionale industriefonds van de minister van economische zaken, spreekt Tholen wel aan. B. en w. stellen dat sectoren als kan toorfuncties en high tech-projecten afhankelijk zijn van de aanwezig heid van industriële activiteiten. Met name in de sfeer van in dustrievestigingen zou er planolo gische ruimte moeten komen voor het inhalen van achterstandssi tuaties. Ook de CNV-districtsraad is blij met de komst van een Zeeuwse ontwikkelingsmaatschappij, maar vindt dat die de zaken moet aan pakken in Euregionaal verband. "Als we alleen provinciaal gericht blijven, zullen we de boot missen," meent districtsbestuurder H. van Beers. Het CNV heeft twijfels over de fusie van de drie zuidelijke energiedistributie-bedrijven en pleit voor een egalisatiefonds dat tariefschommelingen voor klein verbruikers moet opvangen. De beide Zeeuwse kamers van koophandel ondersteunen een ont wikkelingsmaatschappij eveneens. Maar dan moet er wel voldoende geld in worden gestopt. Enige zorg bestaat er over de financiële risi co's die de provincie hier met ge meenschapsgeld neemt. Het beleid moet meer op de industrie gericht zijn, vinden de kamers. En grens overschrijdende projecten moeten voortvarend worden ontwikkeld. De havenschappen zijn belangrijk voor de Zeeuwse economie, maar meer nog de havengebonden be drijfsactiviteiten. De kamers vra gen om een duidelijke provinciale visie over de mogelijkheden van vestiging van detailhandel buiten winkelgebieden (zoals Bouman- Potter). Miniatuur Walcheren. Het in 1954 geopende park Miniatuur Walche ren te Middelburg wordt ingrij pend vernieuwd. De bedoeling is om het landschap en de bebou wing van het echte Walcheren te realiseren rondom de nu aanwezige bijzondere gebouwen. In het park komen informatiepanelen en er wordt een expositieruimte ge schapen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 15