Historama Integraal waterbeheer Nieuwe bedrijven iés, Expositie over drinkwater in Sint-Philipsland Lené de Graaf de beste op solistenconcours Leuke dingen tussen de regels Van Burgh is verhuisd IN BEROEP Waterpeil Ontmoetingsdag 15-plussers in Meulvliet HOORZITTING COMMISSIES Donderdag 1 april 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 JA III flgj SnSs. BA g Abdij Nieuws is de II I I YVw I informatierubriek van Waterschappen en provincie zijn druk in de weer met de verbetering van het waterbeheer. De omstandigheden voor het milieu krijgen veel aandacht. De waterbeheerders ontvangen steun van het rijk, dat financieel bijspringt voor concrete projecten. Tholen Scherpenisse St. Maartensdijk Rondino De BerinVs: Groeten uit Rotterdam Eerste prijzen Tholenaren in Hillegom Het hoogste aantal punten op het nationaal muziek-, zang- en solistenconcours te Hillegom heeft Lené de Graaf uit Sint-Maartensdijk zaterdag een trofee opgele verd. Zijn uitvoering op electronisch orgel van 'Preludi um en fuga over psalm 68' werd door de jury beloond met 189 punten met lof. De Graaf kwam uit in de hoogste afdeling, superieur. Het decor van fietsonderdelen, overgenomen van een fietsende variété-familie die onderuit ging (door norm vervaging), biedt de Berini's een heleboel mogelijkhe den. Dat blijkt zaterdag in een uitverkocht Meulvliet in Tholen. Abdij s=y« Nieuwsia Historama Abdij Middelburg is weer open. De historie van de ruim 850 jaar oude Abdij in het centrum van Middelburg wordt gepresenteerd op een eigentijdse wijze en op een manier die is aangepast aan de architectuur van de gebouwen. Historama is een moderne mengeling van video, licht, geluid, "levensechte fi guren", voorwerpen, afbeeldingen en documenten die de ge schiedenis van de abdij vertellen. Flaauwers Inlagen Om in de juiste sfeer te komen kunnen bezoekers allereerst een videofilm van ongeveer twintig mi nuten bekijken. Wanddoeken, pop pen, tableaus en voorwerpen staan opgesteld in de kloostergan gen en crypten, het hart van de Abdij, en vertellen over het on- staan van het gebouw en over de eerste bewoners, de Norbertijner monniken. Ook de verwoesting tij dens de tweede wereldoorlog en de herbouw van de Abdij zijn in beeld gebracht. Dinsdag 6 april, 14.00 uur, houdt de AROB-commissie uit gedeputeerde staten een zit ting. Aan de orde is het weigeren van verklaringen van geen bezwaar door gedeputeerde staten, ge vraagd door b. en w. van Hulst, voor de bouw van een opslag loods en een bedrijfswoning aan de Sint Jansstraat in Kapellebrug. De heer D.J. Meijer van de Metaal unie te Nieuwegein heeft daarte- Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 27 februari tot en met 28 maart. Duikbedrijf Dietz, Oudeland 2, duikbedrijf ten behoeve van zee- en binnenvaart, 1 personeelslid. Campingwinkel de Gorishoek, Gorishoeksedijk 25-12, camping winkel, 1 personeelslid. American Phil Textiles Europe b.v. in oprichting, Schakel weg 2, im- en export van, groothandel in en distributie van onderkleding; het creëren en controleren van produk- tiemogelijkheden in textiel, 5 t/m 9 personeelsleden. Katjang Pedis International b.v. in oprichting, Geulweg 3, de groot handel in en het vervaardigen en ontwikkelen van snacks, het be werken van aardnoten en aanver wante produkten, 10 t/m 19 personeelsleden. Automobiel- en schadebedrijf Adrie van Burgh is maandag ver huisd van de Wattstraat naar Am pèrestraat 1 in Tholen, waar voorheen Maasair een onderko men vond. De overgang van 500 naar 3300 m2 betekent een oplos sing voor het gebruik aanruimte waar Van Burgh mee kampte. Ook de steeds verdergaande milieu- en verzekeringseisen maakten de ver huizing nodig. Adrie van Burgh werkt sinds elf jaar zelfstandig. Hij heeft drie monteurs in vaste dienst. "We heb ben goed ons werk. Vooral de spe cialisatie naar het autoschadeherstel blijkt een juiste keus." De nieuwe vestiging wordt begin mei officieel geopend. Voor het pand aan de Wattstraat hebben zich al diverse gegadigden gemeld. Binnenkort verschijnt de eerste lesbrief, er komen er in totaal vier, over de geschiedenis van de Ab dij. De lesbrieven zijn speciaal ge maakt voor leerlingen die in schoolverband een bezoek bren gen aan de Middelburgse Abdij. De Nederlandse Spoorwegen heb ben, evenals vorig jaar, Historama opgenomen in het NS-dagtochten- programma. Historama is open tot 1 no vember. De openingstijden zijn van 10.00 uur tot 18.00 uur, gen een bezwaarschrift ingediend. Enkele inwoners van Kapellebrug, Delta Nutsbedrijven, Natuurbe- schermingsverening De Steltkluut en b. en w. van Hulst zullen, als belanghebbenden, hun standpunt tijdens de zitting toelichten. De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt 6 april tweemaal zitting. Inwoners van Middelburg en Vlis- singen hebben beroepschriften in gediend tegen beslissingen van hun gemeentebestuur over het verlenen van algemene bijstand. Deze maand is in hef gemeentehuis van Sint-Philipsland te zien hoe drinkwater gemaakt wordt. Er is een expositie ingericht door de N.V. Waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant in het kader van het 75-jarig bestaan. Tijdens de openingstijden van het gemeen tehuis kunnen belangstellenden er gratis terecht. In de tentoonstelling is de weg in beeld gebracht, die het drinkwater v Het peil op het Kanaal door Walcheren wordt tijdelijk met zestig centimeter velaagd tot 0,30 +NAP. Dat geldt voor de periode van 19 april tot 16 mei. De verlaging houdt ver band met onderhoud aan de kanaaloevers. De aflaat van het water begint 's morgens vroeg op 19 april, rond de klok van vijf uur. De toegelaten diepgang voor de doorgaande scheepvaart op het kanaal en met de bestemming noordzijde verbreed deel zijkanaal naar Arnemuiden blijft 3,70 meter. Schepen op die route met een ontheffing tot 4,30 meter moeten er rekening mee houden dat voor hen in de onderhoudsperiode ook een diepgang van 3,70 meter geldt. Scheepvaart naar Arnemuiden is gebonden aan een diepgang van 1,60 meter en op het verbreed kanaal en het binnenhavengebied in Vlissingen wordt de diepgang vlak voor de grote schutsluis 7,30 meter en 6,40 meter vanaf de eerste binnenhaven tot de binnen keersluisbrug. behalve op zondag, dan geldt een openingstijd van 12.00 uur tot 18.00 uur. De toegangsprijs voor volwasse nen bedraagt zes gulden en vier gulden voor 65-plussers, voor mensen die deel uitmaken van een groep van meer dan twintig personen en voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Kinderen tot vijf jaar mogen gratis naar binnen. De zittingen beginnen om 14.20 en 14.40 uur. Woensdag 7 april, 10.30 uur, behandelt de Commissaris der Koningin een bezwaar schrift van een inwoner van Sas van Gent. De bezwaarde is het niet eens met een beslissing van de Com missaris op haar aanvraag om (spoedshalve) bijstand. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. aflegt van bron tot kraan. Ook worden tips gegeven om minder water te gebruiken. In een speelse opzet wordt getoond waar het drinkwater wordt opgepompt, hoe het wordt gezuiverd, het vervoer via het ondergrondse leidingnet en kwaliteitscontroles. In de loop van het jaar reist de wa terleidingmaatschappij met deze expositie alle gemeenten af in haar verzorgingsgebied. 'i Dat de vijf kilometer oever van de hoofdwaterloop Vogelfort- Campen een nieuwe beschoei ing krijgt, is op zich niet op zienbarend. Het bijzondere is wel dat milieuvriendelijk mate riaal wordt gebruikt. Dit pro ject is een van de twee voor beelden van de nieuwe manier van waterbeheer van het pro vinciaal bestuur en de Zeeuw se waterschappen. De twee waterbeheerders krijgen daar in financiële steun van het rijk via de zogeheten bijdragere geling Regionaal integraal wa terbeheer (Regiwa). Een tweede project is aan de gang op de Flaauwers inlagen. De maatregelen daar moeten er toe leiden dat er weer een goed brakwatersysteem on- staat met de daarbij horende flora en fauna. De aanleg van milieuvriendelijke oevers en het terugdringen van verdroging en vermesting zijn sa menhangende maatregelen op het gebied van waterhuishouding, na tuur en milieu. Het "ministerie van verkeer en waterstaat hecht veel waarde aan deze zaken en betaalt uit de Regiwa-pot de helft van pro jectkosten. De andere helft moet worden opgebracht door water schappen en provincies, veelal de beheerders van het water. Bij dit soort projecten wordt het grond en oppervlaktewater onder de lou pe genomen, tezamen met de oe vers en alles wat op, in en rond het water leeft, want alles houdt verband met elkaar. In het ont- werp-waterhuishoudingsplan van de provincie staat beschreven hoe de provincie vorm wil geven aan In diezelfde afdeling werd Pia Jan- sens uit Scherpenisse gewaardeerd met 155 punten. Zij vertolkte op accordeon het werk 'Moto Perpe- tuo' van Paganini. De eerste prijs was, gezien de vlugge vingerzet ting, een mooi resultaat. Het concours in Hillegom werd voor de vijfentwintigste keer ge houden. Traditiegetrouw namen leerlingen van Han Jansens en Nel Vroegop eraan deel. Zij behaalden allemaal een eerste prijs op het electronisch orgel. In de ere-afdeling vertolkte Mela- nie van der Maas uit Sint- Annaland het werk 'Menuet Goti- que', goed voor 152 punten. Haar dorpsgenote Marianne Vroegop werd in de afdeling uitmuntend heid beloond met 186 punten voor 'The arrival of the Queen of She- ba'. Conny Larooy uit Scherpenis se musiceerde in de eerste afdeling. Haar uitvoering van 'American Patrol' was goed voor 154 punten. Pia Jansens bespeelde tijdens dit concours ook het orgel. In de tweede afdeling kreeg ze 178,5 punten voor 'Prelude in classic sty le'. Mireille van der Maas verza melde hier op accordeon 163 punten (eerste prijs) met 'Trompette-musette'. In de derde afdeling kwamen vier Thoolse deelnemers uit. Marianne Larooy uit Scherpenisse werd ge waardeerd met 158 punten voor 'Rondino', Jackelien Eikelenboom uit Poortvliet verzamelde 159 pun ten met haar uitvoering van 'Les Patineurs', Jos Uijl uit Sint- Annaland kreeg 168 punten en Elena Ketting 159 punten. De twee laatstgenoemden zijn leerlingen van Nel Vroegop, de overigen van Han Jansens. de waterhuishouding in Zeeland, rekening houdend met de belan gen van natuur en landschap, maar ook van economie, land bouw en milieu. Een samenvatting van dit plan is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie. Integraal waterbeheer is de slogan waarmee de overheden duidelijk willen maken rekening te houden met een reeks van factoren en be langen die op elkaar inspelen. Vogelfort-Campen De beschoeiing of betuining in de hoofdwaterloop was erg verouderd en daardoor verval len. Zo kon op sommige plaat sen sterke afkalving ontstaan waardoor de taluds erg steil waren geworden. Over een lengte van vier kilometer is een beschoeiing gemaakt van Twee leden van muziekvereniging Euterpe, Nad ja Goedegebuure en Mariëlle Westdorp uit Sint- Annaland, vertolkten als duo een nummer op de tuba. Dat werd ge waardeerd met 150 punten in de test-afdeling. Het concours telde 34 deelnemers uit Noord- en Zuid-Holland en van Tholen. 'Het peil van onze deelnemers is, vooral de laatste vijf jaren, behoorlijk gestegen. Er wordt kwalitatief betere muziek uitgevoerd en men bereidt zich, technisch en muzikaal, beter voor', schrijft organisatrice B. Camphorst-van Marsbergen in het programmaboekje. Harry opent, gesouffleerd door Annie, de culturele avond staand achter een mintkleurig spreek gestoelte, dat eveneens is opge bouwd uit fietsen. Terwijl Annie haar post-moderne kaptafel nog niet compleet vindt zonder de lam pen. En daar wringt nou net de schoen. Waarom doet hij niet wat zij wil? "Hoe zie je me?" is de vraag die door Harry ontweken wordt. Hij, de pantoffelheld, zoekt zijn heil in het schuurtje en vindt daar prach- I onbehandeld hout met doorgroei- mat van kunststof en riet. Andere delen zijn voorzien van onbehan deld hout met uitsluitend een doorgroeimat of met een riet berm. Op een stuk van vierhon derd meter is het talud zo inge richt dat de natuur er zich spontaan kan ontwikkelen. De be heerders verwachten dat de oe verbescherming net zo lang mee gaat als de milieu-onvriendelijke variant: ongeveer 25 jaar. Behalve de combinatie van goed onderhouden taluds en het nastre ven van schoner water en een schonere bodem wil het water schap bereiken dat de hoofdwa terloop aantrekkingskracht krijgt voor diverse soorten vissen, vo gels en kleine reptielen. Als de ot ter ooit terug zou keren in het Zeeuws-Vlaamse, is zijn bedje ge spreid in de Vogelfort-Campen. De Hervormd-Gereformeerde Jeugdbond organiseert op tweede Paasdag in Meulvliet een ontmoe tingsdag voor Zeeuwse en Bra bantse jongeren vanaf 15 jaar. Het evenement, dat om half drie 's middags begint, heeft als naam Zebra '93. Het programma van de dag in Tholen vermeldt bijbelstudie, sa menzang, muzikale optredens en keuzeprogramma's. Medewerking wordt verleend door de predikan ten G. van Goch en J. Mulderij, de tekstschrijver en liedjeszanger Rob Favier, de podiumgroep Eigenwijs uit Middelharnis. Deelnemers moeten zelf een lunch pakket meebrengen. tige, onpraktische zaken uit. Met de bellenblaasmachine als hoogte punt. Annie wil echter meer. Espe ranto onder andere. En een echte vent. In haar lied 'Het is maar be helpen mevrouw' geeft ze, zichzelf op Spaanse gitaar begeleidend, op schitterende wijze haar ziel bloot. De Berini's willen in hun program ma 'Groeten uit Rotterdam' méér dan de nostalgie die ze met 'Het naadje van de kous' brachten. Maar als je zo'n echtpaar bent, kun je niet zo hard als je zou wil- Flaauwers Inlagen De Flaauwers Inlagen, gelegen aan de zuidkant van Schouwen- Duiveland, was oorspronkelijk een boezemgebied voor de achterlig gende polders. Deze functie ging verloren doordat het directe con tact met de Oosterschelde werd verbroken in de jaren zestig. Het gebied werd niet meer schoongespoeld en vervuilde doordat het overtollig water niet langer via de inlagen werd ge spuid op de Oosterschelde. Door de opeenhoping van stikstof en fosfaten, onder meer afkomstig van vogelpoep, ontstond verdro ging. Vermesting trad op als ge volg van sterke algengroei en het verdwijnen van hogere waterplan ten. De eilandjes in het gebied ver ruigden door de lage waterstand in de winter en werden daardoor minder aantrekkelijk voor sterns, plevieren en kluten: pioniersvogels die op de kale grond broeden. De kolonies verdwenen dan ook. Vorig jaar is voor een bedrag van een kwart miljoen gulden veel werk verzet: twee stuwen ge maakt en drie vogeleilanden. Er zijn vier kwelputten aangelegd, er is slib gebaggerd en de oevers zijn versterkt met stortsteen. Dat laatste was nodig omdat een gro tere golfslag ontstaat bij een ho ger waterpeil dan voorheen. Water en vogels domineren nu de Flaauwers Inlagen in de winter. Alleen wat eilandjes steken boven water uit. De in lagen hebben meer weg van kleine binnenmeertjes. In feite zijn het grote brakwaterplas sen. Later in het jaar zakt het peil weer door menselijk ingrij pen. Er wordt dan meer grond zichtbaar en zal blijken of het zoute milieu zijn invloed doet gelden op de begroeiing. Wie meer wil weten over deze twee projecten en andere die op stapel staan en over de samen hang met het ontwerpwaterhuis- houdingsplan, kan het informatie blad "waterbrief" opvragen bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. THOLEN 3 en 17/4 Ophalen voor rom melmarkt 12 apr. Jongerenontmoetingsdag, thema: Met open ogen, Meulvliet 14.30 u. 18 apr. Viswedstr. De Pieterman, vanaf Salamander 1 19 apr. Plattel.vrouwen, thema: schoonheidspecialiste, Patronaats gebouw 20 u. 21 apr. NCVB, project Pakistan, Het Visnet 19.30 u. 23 apr. Lezing Ned. Prot. Bond, thema: vijandsbeelden, Oudel.str. 19.30 u. 24 apr. Oriëntatierit MAC, start Zoekweg 19 u. OUD-VOSSEMEER 17 apr. Optreden Jazzdans Laura Ouwens en Dansz, Vossenkuil 20.15 u. SINT-ANNALAND 3 apr. Jaarvergad. en bingo Anib, Wellevaete 13.30 u. 3 apr. Paaszangavond in Ned. Herv. kerk, 19.30 u. 17 apr. Fancy-fair bij G.V.T. de An- newas i.v.m. 5-jarig bestaan, 10 u. 17 apr. Regionale, sportieve ont moetingsavond voor 16+ jeugd, Wellevaete 19 u. len. Er is er altijd één te behou dend. Toch is Harry op een bepaald moment te bewegen tot een strijdlied, met vaandel en al. De bekende nummers op bas en ukelele worden vertolkt. Harry mag zijn sprongetjes weer maken. En je denkt dan, dat is allemaal al geweest. Maar als zij, ieder voor zich, hun filosofieën laten horen, blijkt toch dat er een band is. Al is het maar de dood van de hond Tom. De natuur ligt de mannelijke helft van het duo duidelijk na aan het hart. De zeer realistische redding van een paar eendjes door een vrachtwagenchauffeur; Harry wordt er lyrisch van. Er worden zelfs plannen gesmeed om zoiets als Natuurmonumenten na te doen. Het totale programma zit eigenlijk hetzelfde in elkaar als het vorige. Een sukkel van een vent, en een dominante vrouw met dromen waarvan ze eigenlijk niet wil dat die uitkomen. Maar als je inventa riseert, doen ze allerlei nieuwe leu ke dingen tussen de regels door. x Een goochelact, een flamengo- dans, sterke scènes met licht en ge luid. En gelukkig nog steeds de in strumentale begeleiding op bas, ukelele en deze keer ook blues- harmonica. Maandagavond vijf april is er een hoorzitting over het pro vinciaal waterhuishoudingsplan (ontwerp). De zitting begint om 19.30 uur in de filmzaal van het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. ledereen die belangstelling heeft kan een plekje zoeken in de film zaal. De hoorzitting is speciaal be doeld voor degenen die tijdens de inspraakperiode, die duurde tot 1 april, schriftelijk commentaar heb ben gegeven op de plannen van het dagelijks provinciebestuur. De briefschrijvers kunnen tijdens de zitting hun reactie aanscherpen of de achtergrond schetsen van hun mening. In de maand april gaat het college van gs de binnengeko men reacties bestuderen en be antwoorden in een zogeheten nota van antwoord. Daarna komt het ontwerpplan aan de orde in de statencommissie milieu, naar ver wachting is dat 4 juli. Vervolgens zullen de staten, kort voor of na de zomervakanties, in een plenai re vergadering het ontwerpplan, al of niet gewijzigd, vaststellen. De afdeling basisonderwijs en voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad ver gadert woensdag 7 april, 14.00 uur. Gesproken wordt over de samen werking tussen onderwijs en jeugdhulpverlening, de schoolbe geleidingsdiensten, versterking van de plattelandsscholen, uitbrei ding onderwijsvoorrangsgebied, personeelsformaties kleine basis scholen en de startwet "weer sa men naar school. De vergadering is openbaar, be langstellenden kunnen gebruik ma ken van spreekrecht en wordt ge houden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg. SINT-MAARTENSDIJK 2 apr. Paasbingo, St. Maartenshof, 19 u. 3 apr. Zangavond, Herv. Maar tenskerk, 19 u. 9 apr. Bloemschikken, St. Maar tenshof, 14 u. SCHERPENISSE 21 apr. Plattel.vrouwen, thema: wereldwinkel, Holland Huis 20 u. 17 apr. Bekerwedstr. hsv De Zee baars, Gorishoek 12.30-15.30 u. SINT-PHILIPSLAND 23 apr. Benefietconcert vocalgroep Rejoice uit Anna-Jacobapolder, Ons Dorpshuis 20 u. BERGEN OP ZOOM 1 apr. Tragikomedie: Een doos vol kruimels, de Maagd 20.15 u. 2-3 apr. Cabaret van Jack Spijker man: Afslag Dokkum, de Maagd 20.15 u. 4 apr. Koffieconcert van blaas- kwintet Reicha Kwintet, Markie zenhof 12 u. 4 apr. Volksmuziekfestival Rom- melpotterij, Stoelemat 14-17.30 u. 4 apr. Muziek en fiamencodans La Gota, de Maagd 14.30 u. 6 apr. Optreden Nation. Ballet van Kameroen, de Maagd 20.15 u. t/m 11 apr. Expos, schilderijen en prenten: geschiedenis van Carna val, Markiezenhof t/m 12 apr. Expos, schilderijen van Jacques v.d. Smissen, markiezen hof 24 apr. Internat, speelgoed-ruil beurs, zaal Den Ronden 10-13.30 u. t/m 9 mei Expos, schilderijen, te keningen en grafiek van Herman Gordijn, Markiezenhof film film film ROXY 1: The distinguished gent leman - a.l., do 20 u., vr, za en zo 18.45 en 21.30 u., ma, di en wo 20 u. Tom en Jerry, the movie - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Death becomes her - a.l., do 20.15 u., vr, za en zo 19 u., ma en di 20.15 u. Bodyguard - a.l., vr, za en zo 21.30 u., wo 20.15 u. Ho ney, i blew up the kid - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: De kleine blonde dood - a.l., do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: De zevende hemel - a.l., do 20 u., vr 19, 21.30 en 22.45 u., za 14, 16.30, 19, 21.30 en 22.45 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Scent of a women - a.l., do t/m ma 20 u. Junglebook - a.l., za en zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. Howards end - ma, di en wo 20 u. Waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant exposeert in het gemeentehuis in Sint-Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7