Eerste prijs voor snelle actie korps St. Annaland omstreden VVD: Vreemd en betreurenswaardig Tholenaren niet zeker van werk bij Fokker-bedrijf Elenbaas erelid van Focwa bij afscheid als voorzitter AL 48 JAAR DÈ TH00LSE COURANT Voorpagina Tholenaren in jury songfestival Poortvlietse carrosseriebouwer stopt na 22 bestuursjaren Veiligheid met voeten getreden en dat werd nog beloond ook Maaien grasvelden uitbesteed Donderdag 1 april 1993 49e Jaargang no. 20 Voor het eerst sinds jaren is een Thools brandweer korps met een eerste prijs bekroond tijdens regionale wedstrijden. Zes vrijwilligers van de St. Annalandse brandweer kwamen zaterdagavond met een persoonlijk aandenken en een kopergravure voor de prijzenkast te rug uit Oudenbosch. Met de snelle redding van twee slachtoffers werd de titel uit het vuur gesleept, maar die handelwijze leidde ook tot een flinke discussie. Bonificaties Stimulans De gemeente Tholen heeft het maaiwerk voor sportvel den en grasvelden uitbesteed. Was dit altijd een karwei voor de plantsoenendienst van gemeentewerken, nu is dit voor één jaar gegund aan een bedrijf. Botweg Kwart mensen weg bij Elmo Woensdrecht Twintig tot vijfentwintig Tholenaren verkeren in het ongewisse over hun toekomst bij Elmo in Woensdrecht. Bij het Fokker-bedrijf moeten 165 van de 636 banen verdwijnen. Over drie weken wordt bekend wie er ont slag krijgen. Het eveneens in Woensdrecht gevestigde Fokker Aircraft Services (FAS), waar ongeveer dertig Tholenaren werken, blijft buiten dit massa-ontslag. Deze week Bij zijn afscheid als landelijk voorzitter van de Focwa, de vereniging van ondernemers in het carrosseriebe- drijf, is J.K. Elenbaas (61) uit Poortvliet benoemd tot erelid. Opvolger W. Posthuma reikte hem donderdag, op de afscheidsbijeenkomst in Sassenheim, de bijbeho rende gouden penning en oorkonde uit. "Onder jouw bewind werd de Focwa pas goed geaccepteerd als vol waardige gesprekspartner binnen de autobranche," schetse Posthuma de verdienste van zijn voorganger. Koningin Examencommissie Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-Z752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,75 per halfjaar. Per jaar f 4350, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers I 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Als de zangeres Ruth Jacott op 15 mei voor Nederland het liedje 'Vrede' zingt tijdens het Eurovisie songfestival, zullen Marga Kunst en Jan-Kees Hage uit Tholen zeker naar de uitzending kijken. Zij za ten namelijk in de Zeeuwse jury die vrijdag mee moest bepalen welk van de acht ingestuurde lied jes geschikt zou zijn om in het Ier se Millstreet te vertolken. De provinciale jury voor het natio nale songfestival bestond, naast de twee Tholenaren (die waren ge vraagd door het bureau Intomart), uit zes mensen die in de muziek- branche werkzaam zijn. Ook een dame en een heer in klederdracht waren - als prominenten - aan de jury toegevoegd. Dat was voor pre sentator Paul de Leeuw koren op zijn molen. De opnamen vonden plaats in Amsterdam, op het Rembrandt- plein. Daar werden alle juryleden vóór de uitzending vergast op een etentje, terwijl na afloop samen met de andere betrokkenen nog wat gedronken werd. De beoorde ling gebeurde overigens niet live, maar aan de hand van filmbeel den. Na afloop was de 32-jarige zangeres overigens in eigen per soon aanwezig. Het uiteindelijk winnende lied 'Vrede' (83.000 punten) was niet de eerste keus van Zeeland. Het num mer is geschreven door Henk Westbroek, de muziek is van Erik van Thijn en Jochem Fluitsma. "Iedereen vond het een leuke erva ring," vertelt Marga Kunst. "En we hebben kunnen ervaren, dat de ju ry inderdaad een doorsnee van de bevolking is." ^.tioolóe oiókandel <5- <Schot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Het betere adres voor al uw vissoorten Specialiteit in tong, paling en mosse len. Eigen vervoer direkt van de aan- voerplaats naar de konsument Tel. 01660-2540 Fax 01660-3252 Deze week: GRIET FILET per 1/2 kg f 12,50 RODE POON 3 kg f 10,- WIJTING 3 kg f 10,- KABELJAUWFILET p. kg. v.a. 12, Voor in de winkel op vrijdag en zaterdag 4 GEBAKKEN SCHAR 6,- 3 GEBAKKEN BOKKING f 5,- Nieuwe uitgave Lente Viskrant met paasmenusuggesties ligt voor u klaar Advertentie I.M. De winnende ploeg van de St. Annalandse brandweer v.l.n.r. Adrie v.d. Reest, Han Ridderhof, Leo van Poortvliet, Johan Elenbaas, bevel voerder Bram van Iwaarden en in de cabine pompbediende Nico Overbeeke. "Er was veel onvrede over de be oordeling van de jury", zegt com mandant R.J. Weggemans van het korps St. Maartensdijk, die in de zelfde klasse als St. Annaland een vijfde plaats behaalde. "Persoon lijk heb ik er geen moeite mee. Ik gun de jongens van St. Annaland die eerste prijs graag. Het is ook beter dat een Thools korps met de eer gaat strijken, dan één uit Bra bant. Maar St. Annaland is werke lijk in het pand gevlogen, zonder de eigen veiligheid in acht te ne men. Zo zijn wij niet opgeleid. In feite is de veiligheid met voeten ge treden en dat werd nog beloond met een eerste prijs ook." Weggemans had maandagavond de nodige moeite om zijn man schappen tot rust te brengen bij de nabespreking van de wedstrijd. "Wij hebben meer fouten ge maakt dan St. Annaland, maar wij hebben wel netter gespeeld, meer volgens de regels en dat kostte nogal wat tijd. St. Annaland bluste niet voor het pand werd bin nengetreden. De jury gaf het korps daarvoor wel drie knock outs, maar dat werd ruimschoots ge compenseerd door de tijdwinst. Enkele juryleden lieten blijken, het eigenlijk ook niet eens te zijn met zo'n optreden, maar ze konden niet anders. Volgens de wedstrijd reglementen was de handelwijze van St. Annaland terecht", aldus Weggemans. St. Annaland bleef met 1143 pun ten het korps Roosendaal slechts 4 punten voor. Volgens bevelvoerder A. van Iwaarden van de St. Anna landse wedstrijdploeg had zijn korps tijdens de verkenning direct de twee slachtoffers. "Daarmee hebben we snel punten gescoord, want een korte redtijd wordt hoog aangerekend. Het redden van mens en dier gaat immers voor bij de brandweer!' St. Annaland kreeg voor de snelle redtijd van 32 minuten een bonifi catie van 168 punten en de werk tijd van het korps was het kortst van alle negen deelnemers, wat een bonificatie van 27 punten oplever de. St. Maartensdijk daarentegen had die bonificaties niet. "Vorig jaar hebben we technisch goed gespeeld, maar er veel te lang over gedaan", zegt bevelvoerder Van Iwaarden. "Het resultaat viel toen tegen, maar zaterdag hadden we een meevaller!' Na de oefening en de uitslag hoorde de St. Annalandse brand weerman al kritische geluiden van collega's. "Niemand kan echter aan ons resultaat tornen. Het is heel rechtvaardig gebeurd: de pun ten zijn volgens de regels gegeven. Ik geef toe, dat we technisch niet zo hoog scoorden. Het opruimen buiten gebeurde wat rommelig, maar daarvoor hebben we ook strafpunten gekregen. Maar bin nen hebben we optimaal gescoord en dat heeft de jury ook gezien. ZIE VERDER PAG. 11 In de commissie openbare werken wilde de PvdA-er M.A.J. van der Linde dinsdagavond weten of de gemeente bezig was met een priva tisering van de onderhoudsdienst. Nee, zei wethouder J. van der Jagt, geen sprake van, de machine was versleten. "We hebben ons toen af gevraagd of we een nieuwe moesten kopen. Als we het zelf zouden moeten doen, dan hadden we een man aan moeten trekken. We hebben gekeken naar wat het voordeligst was en drie bedrijven gevraagd prijsopgave te doen. Het blijkt dat er geen verschil is met het uitvoeren in eigen beheer!' De wethouder legde uit dat een en ander samenhangt met een nog te verschijnen beleidsnota over het beheer van groenvoorzieningen. "Daarom hebben we even uitstel genomen om deze machine te ko pen. Het is geen privatiseren!' Van der Linde was niet tevreden met het antwoord maar ook niet met het feit dat de commissie hier van niet op de hoogte was gesteld. "Wat met maaien kan, kan ook op een ander terrein. Is dit nieuw be leid?" Van der Jagt ontkende dat ten stelligste: "Anders hadden we het wel voor langer dan één jaar uitbesteed." Ook J. van de Heuvel (VVD) voel de nattigheid. "Ik sta ervan te kij ken dat het niet is meegedeeld aan het personeel. U bent botweg met nieuwe mensen aan de slag ge gaan. Ik vind dat betreurenswaar dig. Ik kan me voorstellen dat het personeel onrustig wordt. De werklast is niet zo zwaar. Er komt angstgevoel op bij deze mensen." Van der Jagt antwoordde dat er 'op geen enkele manier' ontslagen zullen vallen. Het bleek volgens de wethouder juist een probleem om iemand aan te trekken. Van den Heuvel merkte op dat het werk door het uitbesteden voor de eigen dienst is verminderd. Van der Jagt zei dat het college ervoor past om iemand te ontslaan, gezien de hoge kosten van een wachtgeldregeling. De liberaal noemde het een vreem de manoeuvre om, op een moment dat de dienst het werk wel aankan, het onderhoud toch uit te besteden. Van der Jagt: "We moeten door- maaien. We hebben er geen machi ne voor en een man te weinig." Het kon Van den Heuvel allemaal niet overtuigen: "Het is mij niet duide lijk. Het is een vreemde zaak. Het is geen goed beleid voor de groen voorziening. Het spijt me." De ondernemingsraad van Elmo zoekt nog naar mogelijkheden om het aantal gedwongen ontslagen te beperken. "Er wordt ondermeer een enquête onder het personeel gehouden om de bereidheid te pei len om een paar uren minder te werken," vertelt Bert van der Jagt uit Sint-Maartensdijk. Het schep pen van deeltijdbanen is een van de mogelijkheden om meer men sen aan de slag te houden. Door natuurlijk verloop kan het aantal ontslagen mogelijk ook worden beperkt. Driekwart van de werkne mers bij Elmo zijn vrouwen. Van der Jagt werkt zeven jaar bij ZIE VERDER PAG. 11 Herindeling Tholen en Sint-Philipsland voor statencommissie geen punt Uitbreiding restaurant 't Veerhuis in Anna Jacobapolder stilgelegd Izné de Graaf de beste op solistenconcours Tholen gaat alsnog op zoek naar geld voor monumenten Nieuwe parallelweg bij mini-rotonde Tolrust Streekmuseum De Meestoof heeft nieuwe voorzitter Stemmen van lezers over paddentrek, voetbal en SGP Sint-Philipsland Uitgebreid aandacht voor openingsfeest Budelpack in Poortvliet Arjan Rijnberg negende bij nationaal kampioenschap bootvissen Ter Tolne naar finale schooldammen WHS verweert zich tegen beschuldiging KNVB VOOR BEDACHTZAAMHEID BIJ DE KOOP ZAL DE BUIDEL U DANK BETUIGEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Het is geen 1 april grap dat de Ie zer vandaag een speciale voorpagi na van de Eendrachtbode aantreft. Ter gelegenheid van de officiële opening van het Poortvlietse ver pakkingsbedrijf Budelpack kwam het reclamebureau Sigma 10 uit Bergen op Zoom met het idee van een advertentie op de volledige voorpagina. Dit is een Nederlandse primeur. Onlangs gebeurde dat in België, waar de volledige voorpagina van een aantal Vlaamse dagbladen in beslag werd genomen door Peuge ot voor de introductie van het nieuwe autotype 306 de Rivaal. Op 1 april zet Budelpack enerzijds het nieuws op zijn kop, anderzijds is dit uw vertrouwde nieuwsblad. Dagverzorging. De voorlopige kostenbijdrage voor de dagverzor ging in Sint Maartenshof is door gedeputeerde staten voor dit jaar voorlopig vastgesteld op 35.330 gulden. J.K. Elenbaas (links), de scheidende voorzitter van de FOCWA (de Ned. Vereniging van carrosseriebedrijven), is door de nieuw gekozen voorzitter van de FOCWA (rechts: de heer W. Posthuma) onderscheiden met gouden penning oorkonde n.a.v. Elenbaas' benoeming tot erelid van de FOCWA. Elenbaas is 22 jaar actief geweest binnen de Focwa. In februari 1971 werd hij lid van het hoofdbestuur en in december 1978 lid van het dagelijks bestuur. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot lande lijk voorzitter (de vijfde), nadat hij die functie al een tijdje had waar genomen. Na herverkiezingen in 1984 en 1988 zette Elenbaas er in december vorig jaar een punt ach ter. "Je was een bestuurlijke dui zendpoot, die nooit te beroerd was om verantwoordelijkheden op zich te nemen" zei Posthuma. Vanaf 1965 was de Poortvlietenaar bestuurslid en penningmeester van de afdeling Zeeland. Daarnaast voorzitter van de stichting ABC, de stichting beheer centrum car rosseriebranche en de VOC (vak opleiding). Verder lid van de examencommissie en bestuurslid van de stichting opleidings- en ont wikkelingsfonds carrosserie- bedrijf. Tijdens de bestuursperiode van Elenbaas is de Focwa uitgegroeid tot een landelijk bekende organisa tie. Hij heeft veel bemoeienis ge had met het opzetten van het centrum carrosseriebranche, met de bouw van het Focwa- secretariaat in Sassenheim en met de aankoop van het VOC- secretariaat. Het veertig- en het vijftigjarig bestaan van de organi satie maakte hij eveneens mee, evenals verschillende nieuwjaarsre cepties van de koningin. Onder Elenbaas' voorzitterschap kreeg ook de stichting Focwa garantie fonds zijn beslag. Zelf had hij er zijn twijfels weieens over. Posthu ma: "Voor jou moet het prettig zijn te constateren, dat dat garan tiefonds met zijn classificatie systeem inmiddels heel goed functioneert." Het vertrek van Elenbaas valt sa men met de komst van een nieuwe verenigingsstructuur. Er zijn twee secties gevormd - schadeherstel en carrosseriebouw - die elk een eigen bestuur hebben. De beide sectie- besturen vormen nu het hoofd bestuur van de Focwa. Behalve van Elenbaas, werd donderdag daarom ook van andere hoofdbestuursle den afscheid genomen. "Gezien de nieuwe structuur was het een goed moment om afscheid te nemen", zegt Elenbaas. "Ik had nog een periode kunnen doorgaan, maar in het belang van de organi satie was het beter om nu te stop pen. In 1971 was ik de jongste in het hoofdbestuur en van de groep die destijds aantrad, ben ik de laatste die is opgestapt. Ik zit nu alleen nog in de examencommissie van de Focwa." Elenbaas kijkt met genoegen terug op de bijeenkomst in het centrum van de carrosseriebranche te Sas senheim. "Het was donderdag een prachtig afscheid met 250 mensen en mooie cadeaus." Hij blijft nog bestuurlijk actief op andere terreinen. Voor de laatste periode van vier jaar is Elenbaas in het bestuur van de Kamer van Koophandel herkozen. Daarnaast is hij dagelijks bestuurder van het waterschap, waar hij nog geruime tijd kan doorgaan omdat de leef tijdsgrens wordt opgeheven. Verder is Elenbaas voorzitter van het Overleg Orgaan Industrie Tholen. "Als de gezondheid het toelaat, ga ik door, maar de leeftijd gaat wel meetellen", zegt de Poortvlietse carrosseriebouwer. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1