Nieuwbouw AJP pas weer 1996 PvdA: Los probleem voor bewoners op Uitbreiding Veerhuis stilgelegd fill Bomen Oostdijk te vroeg geplant Ophogen dus Goede kans op subsidie Voorstraat Volksdansen met mannen De Rijke van Schuttevaer: 100 jaar Pfaff Wijziging bestemmingsplan voor restaurant Anna Jacobapolder Schieten in gymlokalen mag niet meer R7JCKEIM Donderdag 1 april 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Acht premie-woningen Schelpkreekstraat Gesubsidieerde woningbouw in Anna Jacobapolder wordt voorlopig op een laag pitje gezet. Het gemeente bestuur legt de komende jaren de nadruk op het dorp Sint-Philipsland, waar het bestemmingsplan De Luister III wordt ontwikkeld. Pas in 1996 is nieuwbouw in de Polder weer aan de orde. Dat blijkt uit de plan ningslij sten voor woningbouw en -verbetering 1994-1997, die door de gemeenteraad zijn goedgekeurd. Tekort Overlast garagebedrijf Molenstraat De PvdA wil snel een oplossing voor de overlast van geparkeerde auto's in de Molenstraat te Poortvliet. Be woners hebben een half jaar geleden bij de gemeente en het garagebedrijf van Niemantsverdriet geklaagd over de situatie in de straat. De uitbreiding van restaurant 't Veerhuis aan het Zijpe is op last van het Sint-Philipslandse gemeentebestuur stilgelegd. Eigenaar Moerland was zonder vergunning begonnen met het overdekken van het terras. Nu een meerderheid van de gemeenteraad woensdag alsnog heeft ingestemd met een wijziging van het bestem mingsplan, kan de bouw te zijner tijd doorgaan. Parkeerwachters Zes dagen Het ophogen van de kade van Stavenisse zal de veilig heid in de haven en de sociale omgang verbeteren; bij calamiteiten aan boord worden de schepen door de ho gere kade beter bereikbaar en het familiebezoek onder vindt geen hinder meer van het water op de kade. in Nederland Vrij minimaal Kelder Lang geleden Nuyten beste pompbediende Stavenisse Het budget voor 1993 wordt ge bruikt voor de bouw van acht premie-koopwoningen aan de Schelpkreekstraat. Zes daarvan komen overigens uit het budget voor 1992, dat aan Woonplan ter beschikking was gesteld. Die zou ook twee vrije sectorwoningen meebouwen, maar dat gaat niet door. De beschikbare grond bleek namelijk minder te zijn (smaller) dan op de kadastrale kaart stond aangegeven. Daarom is door het gemeentebestuur gekozen voor uit breiding naar acht premie koopwoningen, waarvan er twee uit het budget 1993 gerealiseerd kunnen worden. Alle percelen worden dan gewoon wat smaller gemaakt. Op een aangrenzend stuk grond onderzoekt Woonplan de mogelijkheid om alsnog vrije sectorwoningen te bouwen. Zowel wethouder L. Walpot als de SGP-fractie waren het in de ge meenteraad niet eens met de ge volgde procedure, en stemden tegen. "De manier van omzetting kan in onze visie zo niet," aldus H. Geluk. C. den Braber (PVAB) was bang voor een tekort op het bestem mingsplan Steintjeskreek als daar niet op tijd gebouwd wordt. De burgemeester stelde hem gerust. "Bijna alle grond is uitgegeven. En het nieuwe wijkje zal pas in 1996 bouwrijp gemaakt worden, waar na zo spoedig mogelijk gebouwd wordt. Dat betekent dus geen kosten door renteverlies." Bij het bespreken van de notulen van de vorige raadsvergadering kwam de SGP terug op de brief van aannemer Reijngoudt naar aanleiding van het gunnen van werken. H. Geluk constateerde dat Reijngoudt weliswaar was uitgeno digd om prijs op te geven, maar het andere plaatselijke bedrijf Haast Quist niet. Het ging om het bouwrijp maken van De Luister III (tweede fase), drainage, riolering en herstraten van 't Slaak en Krammerstraat, en aanleg van een speelveld in Steintjeskreek II. Voor de twee eerstgenoemde wer ken leent de gemeente een half mil joen tegen 6,6% rente (looptijd tien jaar). De overkapping van het terras achter restaurant Het Veerhuis in Anna Jacobapolder is stilgelegd in afwachting van een bouwvergunning. Het verfwerk is half klaar. Enkele maanden geleden is er weer overleg geweest tussen bewoners en de gemeente en daarbij zijn 'harde woorden' gevallen, zo zei PvdA- raadslid M.A.J. van der Linde dinsdagavond in de commissie openbare werken. "Ik weet wel dat een en ander tijd vergt, maar ik denk dat het voor de bewoners frustrerend moet zijn als het zo lang duurt." Van de Linde vond het maar een vreemde zaak dat de algemene plaatselijke verordening (APV) door de politie niet ge bruikt kan worden om op te treden tegen de garagehouder als er auto's hinderlijk geparkeerd staan. "Kan of wil de politie niks met de APV doen? Ga rond de tafel zitten." Van der Linde vroeg zich af wat de waarde van zo'n verordening is waarin staat wat een bedrijf met zijn geparkeerde auto's moet doen. "Anders is het niks dan oud pa pier. Dan kun je dat beter inleve ren bij muziekvereniging Concordia." (Van der Linde is mu zikant bij deze vereniging). De sociaal-democraat wees erop dat de binnenstad van Bergen op Zoom voor het parkeren een ver gunningenstelsel kent. "Als je daar toch gaat staan, is dat niet zonder gevolgen. Ik heb het zelf onder vonden." Wethouder J. van der Jagt legde uit dat er niet veel waarde aan de APV wordt gehecht. Bovendien zijn er onvoldoende politiemensen die controle uit zouden kunnen oefenen. "De burgemeester heeft met de officier van justitie gespro ken over hoe men met de APV kan optreden in een vergelijkbare si tuatie als Poortvliet. Daar wordt niet zoveel aan gedaan. Alles staat of valt met een goede controle. VERVOLG VAN PAG. 1 Elmo, in de produktievoorberei- ding. "Er is nog niks van te zeggen wie zijn baan kan houden. Het blijft speculeren," geeft hij de on zekerheid weer die bij het perso neel leeft. Dat werd donderdag door de directie van de maatregel op de hoogte gebracht. "Het aan tal dienstjaren telt niet. Er wordt naar allerlei factoren gekeken, zo als leeftijd." De bedoeling van de directie is, om op 19 april bekend te maken wie zijn baan verliest. "Maar het is niet zeker dat die da tum wordt gehaald," aldus Van der Jagt. Dagelijks rijden een bus en enkele auto's van Tholen naar de Fokker- bedrijven. Zij vervoeren de onge veer vijftig personeelsleden, waar van het grootste deel bij FAS (800 werknemers) werkt. Bij Elmo wor den de bekabeling en panelen ge maakt voor nieuwe vliegtuigen. De verkoop van vliegtuigen stag neert wereldwijd. Als gevolg daar van moet Fokker de produktie inkrimpen, waardoor 2118 van de 12.500 arbeidsplaatsen verdwijnen. De directie onderhandelt met de vakbonden nog over een sociaal plan en Financiële maatregelen om de onderneming gezond te hou den. Voor het personeel zou dat betekenen: twee jaar geen loons verhoging, geen gratificaties, pro moties of periodieken. Dat geldt ook voor vergunningen. En Tholen heeft geen parkeer wachters." Volgens de wethouder wordt er wel gewerkt aan een par keergelegenheid. Dat zou moeten komen in wat nu nog een 'groen voorziening' is. Van der Linde zei zelf ook geen oplossing te kunnen geven. "Maar de burgers moeten het gevoel van recht hebben. Ik vind het moeilijk te verkopen. Vraag ook incidenteel om wat meer door te pakken." Dan heeft u stenen nodig... gevelstenen en straatstenen. En een fundering, en dak pannen, dakplaten, een dakraam, isolatie, kozijnen, een massa goede ideeën en nog veel meer. Daarbij wilt u dan ook nog ruime keuze en een gedegen advies. Loop daarom eerst 'ns binnen bij de Bouwinfo van De Schelde, want daar vindt u het allemaal! Advertentie I.M. Woensdagmiddag brachten zeven volksdansgroepen van Tholen en West-Brabant in Haestinge onge veer 130 dansers op de vloer. In de sportzaal hadden ze samen een derde van de ruimte nodig om op te kunnen treden. Door de aanwe zigheid van enkele groepen uit Ber gen op Zoom, Halsteren en Lepelstraat waren er ook ongeveer acht mannen onder de deelnemers. Bij de Thoolse groepen laten de mannen nog steeds verstek gaan. De middag was een initiatief van volksdansgroep Ivanicia uit Sint- Maartensdijk. De bedoeling was om zoveel mogelijk volksdans groepen uit de omgeving uit te no digen. Omdat groepen met jonge dansers moeilijk doordeweek op kunnen treden, werden dansgroe pen van ouderen uitgenodigd. Uit Sint-Maartensdijk was de Zeeuwse Reie present, Lenigheid maakt Het plan om de Voorstraat in Sint- Philipsland op te knappen maakt grote kans op een provinciale bij drage uit het dorpsvernieuwings fonds. Burgemeester T.A. Vogel heeft dat woensdag gezegd in de gemeenteraad. Een subsidie aanvraag voor de Achterstraat is door Middelburg afgewezen. Vogel legde de raad uit dat er een nieuw systeem komt voor het ver delen van de gelden. De provincie denkt aan projectsubsidies voor de meest aansprekende dorpsvernieu- wingswerken. "Als je dan scoort, zit je meestal ook goed en komt er een flink bedrag los." Nu krijgen alle gemeenten een zogenaamd sleutelbedrag. Daarnaast kunnen ze een beroep doen op de knelpun- tenpot. Gedeputeerde staten moe ten nog beslissen of dit systeem op de helling gaat, maar al wél is be kend dat de knelpuntenpot vanaf 1994 vervalt. "De gemeenten kunnen niet op g.s. wachten. Wij hebben daarom zoveel mogelijk werken opgegeven in de meerjarenplanning 1993-1997," zei Vogel. De Voor straat staat voor 1994 op het pro gramma, de Achterstraat is naar 1996 verschoven. "Uw handelwij ze is te volgen, maar het is een beetje sneu want de Achterstraat ligt er slecht bij," vond SGP- fractievoorzitter H. Geluk. Vogel beaamde dat. "We zullen tussen tijds reparatiewerk moeten uitvoe- ren. Jong uit Tholen, Ovodan uit Oud- Vössemeer, Wisselpas voor ons plezier uit Halsteren, Vrolijk onder ons uit Lepelstraat en de Crabbe dansers uit Bergen op Zoom (met twee groepen). De dames van Ivanicia oefenden voor dit optreden speciaal dansen voor ouderen in, omdat zij ge woonlijk andere dansen op hun re pertoire hebben. Nelly van Gorsel-Wolse leidde de groepen. Het optreden werd geopend met een Israëlische dans, Ivanicia en dansen uit het ouderenprogramma Meer bewegen voor Ouderen. Tus sen de optredens door verzorgde modehuis Morelli een modeshow van zomerkleding voor dames. Rudy Nijssen was de speaker. On geveer 100 bezoekers waren er voor naar Haestinge gekomen. Achterstevoren. Zo omschreef raadslid L.C. Vroegop (CDA) de gevolgde procedure. "Eerst wordt er gebouwd en dan vergunning ge vraagd." Hij vond dat op dit soort zaken in het vervolg beter gelet moet worden. Ook H. Geluk (SGP) meende dat het gemeente bestuur 'omgekeerd bezig' is. "Niet alleen wat de bouwvergun ning betreft, maar ook de exploita tie." Burgemeester T.A. Vogel legde uit dat de bouw was stilgelegd, zodra de gemeente er lucht van kreeg dat Moerland aan de slag was gegaan. "Hij was tevoren uitvoerig over de uitbreiding geïnformeerd en wist welke procedure er nodig was. Tóch is hij begonnen." Wethouder J. de Jager vulde aan, dat de afge legen ligging van het restaurant er de oorzaak van is dat de bouwacti viteiten vrij laat zijn ontdekt. "Je komt er'niet dagelijks langs, dus dan weet je ook niet zo gauw dat daar wat loos is!' Zijn partijge noot Vroegop nam met die uitleg geen genoegen, waarop de wethou der nog zei dat er maar moeilijk dagelijks door alle straten in de ge meente gelopen kan worden om te controleren of er illegaal gebouwd wordt. Alvorens burgemeester en wethou ders een bouwvergunning kunnen verlenen, moet het bestem mingsplan Buitengebied veranderd worden (op grond van artikel 21 van de wet op de ruimtelijke orde ning). Op het adres Rijksweg 5 rust nu nog de bestemming 'veer haven', maar die is achterhaald sinds het opheffen van de veer dienst Anna Jacobapolder-Zijpe. "Om het pand vorig jaar te gaan exploiteren als restaurant was geen bouwvergunning nodig, dus hoef de ook geen bestemmingsplanwij ziging gevraagd te worden," zei Vogel. Geluk was het daarmee niet eens. "Bovendien zijn er vóór de opening wel degelijk bouwactivi teiten gepleegd aan het terras." Die opmerking schoot C. den Braber (PVAB) in het verkeerde keelgat: "Je mag toch gerust een wind scherm neerzetten, daar is geen vergunning voor nodig!" SGP-wethouder L. Walpot had he le andere argumenten om de uit breiding van 't Veerhuis af te wijzen. "De zondagsrust en - heiliging ken ik een zeer hoge waarde toe. Het is één van de be langrijkste zaken die ik in het maatschappelijk leven als bestuur der voorsta. De dag des Heeren zou in het teken moeten staan van de verkondiging van wet en evan gelie." De wethouder citeerde het vierde gebod en zondag 38 uit de Heidelberger catechismus. Volgens Walpot behoort het bedrijfsleven op zondag niet te draaien, daar heeft het zes dagen van de week voor. "Jammer dat dit voorstel er ligt. Dat ook in onze gemeente het economisch verkeer voorrang krijgt boven de zondag. Ik kan er geen steun aan geven." De Jager zei dat op grond van de argumenten van Walpot geen pla nologische medewerking geweigerd kan worden. "Ik vind dat het wel mag. Dat staat dan tegenover me kaar," reageerde laatstgenoemde. De vrouw en zoon van de uitbater van 't Veerhuis hoorden op de pu blieke tribune de hele discussie aan. De SGP-fractie schaarde zich achter haar wethouder en stemde tegen, PVAB en CDA waren vóór wijziging van het bestem mingsplan. Op de Oostdijk in Sint-Philipsland gingen woensdagmorgen - in het kader van de boomplantdag - 35 essen de grond in, maar pas 's avonds werd de gemeenteraad ge vraagd hel geld hiervoor beschik baar te stellen. Wethouder J. de Jager verontschuldigde zich voor de gevolgde procedure. "Uw kri tiek is terecht, eerst had het krediet gevraagd moeten worden." Ook voor het tevoren rooien van 17 po pulieren was dat geld nodig. "I)e wortels daarvan gaven veel over last. En als je gerooid hebt, wil je zo snel mogelijk weer planten. Daarom is er haast gemaakt," zei De Jager. Burgemeester Vogel her innerde eraan hoe de resterende populieren vier jaar geleden op zijn aandringen zijn blijven staan, zodat niet de hele Oostdijk in één keer kaal werd. De gemeenteraad nam genoegen met die uitleg. H. Geluk (SGP) was het opgevallen dat de aanplant verder doorloopt dan voorheen. "Als de bomen later de wind maar niet uit de wieken van de molen halen," merkte hij op. Zoals wij vorige week meldden, zijn de bo men geplant door 37 leerlingen van de beide basisscholen. Alles bij elkaar is er 5000 gulden mee gemoeid. Dat stelde voorzitter Ph. de Rijke van de afdeling Stavenisse van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer dinsdagavond voor de vergadering van de commissie openbare werken. Nadat bekend was geworden dat b. en w. van het plan wilden afzien, is er overleg ge weest tussen Schuttevaer en de ge meente. Daaruit bleek, volgens De Rijke dat de geraamde kosten van 290.000 gulden, te laag zijn. "Dit wordt zeker 400.000 gulden. Waar die dan plotseling vandaan ko men?" Het ophogen tot op twee meter van de damwand vindt Schuttevaer geen goede oplossing. Dit zou het laden en lossen onmo gelijk maken. "Toch is het de be doeling de handelshaven open te houden. Het is een beetje wrang dat nu juist deze groep van gebrui kers zou worden uitgesloten van gebruik. Ophogen dus." Dat er maar een paar binnenschip pers van de haven gebruik maken, vond De Rijke een onvoldoende reden niet tot ophoging over te gaan. Eerst classiferen, was zijn boodschap. "Als u een prognose gebruikt voor het gebruik van de haven door beroepsvaart, dan moet dat dezelfde zijn als die wel ke gebruikt wordt bij het opstellen van het havenpreventieplan. Daar in komt dertig procent van de kosten ten laste van de handelsha ven." En als het haventje zo weinig voor handelsdoeleinden wordt ge bruikt, dan zou het beleid daarin moeten veranderen, want, zo becij ferde De Rijke, het schip gebruikt het minste brandstof, vergeleken De schietverenigingen op Tholen mogen niet langer gebruik maken van de gymnastieklokalen. Het ge meentebestuur heeft dat in overleg met de gemeenschappelijke ge zondheidsdienst Zeeland (GGD) besloten. Bij het schieten komt loodstof vrij. Dat kan schadelijk zijn voor jonge kinderen die daar aan extra worden blootgesteld. Gisterenavond zijn de schietvereni gingen van de maatregel op de hoogte gesteld. Ze waren uitgeno digd voor een bijeenkomst in het gemeentehuis, zonder op de hoog te te zijn van het onderwerp van gesprek. In Poortvliet, Scherpenis- se en Stavenisse zijn de gymzalen bij de schietverenigingen in ge bruik. In Sint-Annaland wordt de Sakofahal gedeeld met de muziek vereniging. Ook voor dit gebouw gaat het verbod gelden. Tholen is de enige vereniging met een eigen onderkomen. Secretaris G. Vos van de Zeeuwse Schietbond toonde zich gisteren middag 'onaangenaam verrast'. "Het is niet leuk, maar het hoeft niet zo erg te zijn als er voor ver vanging wordt gezorgd," aldus de Stavenissenaar. Zover is de ge meente nog niet. Ambtenaar sportzaken P. van der Vlies: "Al ternatieven hebben we nog niet. Maar in april gaan de clubs meestal naar de buitenbaan, dus het tijdstip is gunstig om op zoek te gaan naar iets anders." Vos kijkt niet op van het verhaal over loodstof. "In het verleden is er weieens iets gezegd over vrijko mend loodstof. Dat zou in de lucht blijven hangen. Het kan best na tuurlijk, maar of het veel of weinig is weet ik niet." De schietbond is elders in Zeeland niet eerder met een dergelijke maatregel gecon fronteerd. "Bijna alle schietvereni gingen hebben een eigen onderkomen." PFAFFspeoaust NAAIMACHINESSINDS 1926 ONS VAK BERGEN OP ZOOM: ROOSENDAAL: BREOA: Korteraeesti. 17 Nieuwe Markt 48 30 lel. 35878 tel. 35546 tel. 211745 Advertentie I.M. met vrachtauto, trein of vliegtuig. Het parkeren op de kade noemde hij een risico. Langparkeerders wijken uit naar straten in het dorp. En blijven daar soms drie weken lang staan. Gemorste olie en ande re schadelijke stoffen op de kade komen in de haven terecht als de kade onderloopt, zo zei De Rijke. "Ophogen dus." De commissieleden vroegen de spreker een en ander toe te lichten. Zo wilde J. van den Heuvel (VVD) weten hoeveel schepen er gemid deld in de haven liggen. De Rijke kon dat niet precies aangeven. Hij noemde het bergingsschip, een kokkelvisser en de beroepsvaart die de haven als thuishaven ge bruikt tijdens vakanties en vooral tussen kerst en nieuwjaar. "Vrij minimaal." P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg hoe vaak het is voorgekomen dat er ongelukken aan boord zijn ge weest waar de dokter of ambulan ce voor moest komen. De Rijke zei zich geen enkel geval te kunnen herinneren. "Gelukkig maar. Het gaat om preventie. We willen voor komen dat de put gedempt wordt als het kalf verdronken is." VERVOLG VAN PAG 1 We hebben voor snelheid gekozen omdat het redden van mensen zo zwaar telt. Het korps St. Annaland vindt het resultaat een stimulans om verder te gaan bij de gewestelij ke wedstrijden op 12 juni in Baar land." De wedstrijden in Oudenbosch voor de klasse II lage druk vonden plaats in een oud klooster. In de kelder was brand ontstaan bij de toiletruimten en de kantine, waar twee slachtoffers lagen.. Het vuur was doorgeslagen tussen het ver laagde plafond, waar een ventila tiekanaal was. Het korps St. Annaland had dat allemaal snel gevonden, evenals een gasfles. "Het was heel donker en een lamp mochten we niet gebruiken omdat je in werkelijkheid met volop rook ook weinig ziet", vertelt Van Iwaarden. "Maar op de tast had den we alles snel onder controle." Vijf brandweerlieden waren voor zien van perslucht. Het korps St. Annaland is trots op de resultaten van bevelvoerder Van Iwaarden, pompbediende N. Over- beeke, alsmede de brandweerlieden A. v.d. Reest, J. Ridderhof, L. van Poortvliet en J. Elenbaas. Op 19 juni 1982 haalde de St. Annaland- se brandweer een derde prijs in de eerste klas en op 9 juli 1955 een eerste prijs. Dat is heel lang gele den, zodat de eerste prijs in Ou denbosch zaterdag met beide nanden aangegrepen werd. De uitslag luidde: 1. St. Annaland 1143 p 2. Roosendaal 1139 p 3. Sprundel 1129 p 4. Huijbergen 1113 p 5. St. Maartensdijk 1106 p 6. Dinteloord 1089 p 7. Philip Morris 1041 p 8. Nieuw-Vossemeer 1068 p 9. Vliegbasis Woensdrecht 1053 punten. Zaterdag 24 april is St. Annaland gastheer voor regionale wedstrij den in de 1ste klas, waaraan 11 korpsen deelnemen waaronder St. Philipsland. De bevelvoerder en pompbediende kregen aparte beoordelingen, waarbij St. Maartensdijk een suc ces boekte. P. Nuyten kreeg name lijk een wisselbeker als beste pompbediende van alle negen ploegen. Zijn collega van Huijber gen had weliswaar evenveel punten (ook 148) maar het technisch to taal van St. Maartensdijk was ho ger dan dat van Huijbergen. Bevelvoerder J. de Feijter had 232 punten, zijn St. Annalandse colle ga A. van Iwaarden 236 p, wat goed was voor een derde plaats. De wedstrijdploeg uit St. Maar tensdijk bestond naast bevelvoer der J. de Feijter en pompbediende P.M. Nuyten uit J. Dorst, G. Ver maas, D. Vermeulen en mevr. A. Oostdijk. Als derde Thoolse korps deed Sta venisse zaterdag mee aan de wedstrijden in Oudenbosch. Ook in de tweede klas, maar op een an dere baan. Van de acht deelnemers werd Stavenisse zevende. Het korps kreeg een andere opdracht dan St. Annaland en St. Maartensdijk. Er waren ook twee slachtoffers, die tijdig gevonden werden, maar de doorslag van de brand tussen de vloer onder het podium werd niet ontdekt. Dat kostte Stavenisse punten. Bevelvoerder M. Moerland verza melde 204 punten, goed voor een derde plaats. Pompbediende J. Moerland was tweede met 138 p. De ploeg haalde totaal 932 p. De overige leden waren M. Dorst, J. van Dijke, I. de vos en J. Pol derman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 11