'Wat raar: het fietspad houdt hier plotseling op' Ten Anker beschikt nu over pluche tafelkleed met franje Kerkorgel Hervormde Gemeente in Tholen kan weer juichen Bedrijfsleven schenkt grootbeeldtelevisie en video Spoeling voor restauratie monumentale kerk dun Commissaris geeft Stavenissenaren hoop Verwarring over identiteitskaart Commissaris leert provincie intensief kennen Donderdag 25 februari 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Voordelen Hulpbehoevend Unieke situatie Directeur F. Bordui van Ten Anker in Tholen ging woensdagavond bij het in ontvangst nemen van een grootbeeldtelevisie met video terug naar zijn jeugd. De tijd van de ouderwetse, pluche tafelkleden, met en zon der franje. Serviceclub Personeelsvereniging The winning team "Kijk eens. Het is toch raar dat hier plotseling het fietspad ophoudt." Burgemeester H.A. van der Munnik wees commissaris Van Gelder er donderdagmiddag met na druk op tijdens zijn korte busrit van St. Maartensdijk naar Stavenisse. Fietstocht Rondweg Poortvliet Met een serie orgelconcerten hoopt de Nederlands Her vormde Gemeente in Tholen geld binnen te krijgen voor de restauratie van het kerkgebouw. Vrijdagavond werd de orgelconcertagenda gepresenteerd in het pro grammaboekje bij de heringebruikneming van het ge restaureerde Van Dam -orgel in de hervormde kerk in Tholen. Het eerste concert vindt op zaterdag 13 maart plaats. Noodklok luiden Romantisch Meer durf De gemeenteraad van Tholen heeft een verordening vastgesteld voor de gemeentelijke identiteitskaart die sinds 1 januari is ingevoerd. Duidelijkheid over het door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) ontworpen docu ment is er allerminst. Na een ordinaire ruzie tussen het ministe rie van binnenlandse zaken en de VNG - met als inzet de vraag wie er nu eigenlijk zo'n kaart mag ma ken - hebben beide instanties on langs besloten om samen een identiteitskaart te ontwikkelen. Die geldt dan tevens als reisdocu ment binnen de Europese Ge meenschap. Dat riep vragen op bij P. van Bel- zen (RPF/GPV) en J.L. van Gorsel (VVD). Als er een gezamenlijke kaart komt met meer mogelijkhe den, verliest de VNG-kaart dan zijn geldigheid? Moeten de men sen de oude inleveren en opnieuw 30,50 gulden uitgeven voor zo'n kaart? Van Gorsel sprak van 'een stuk verwarring' en Van Belzen vroeg zich af of het vaststellen van een verordening eigenlijk niet ach terhaald is. Burgemeester H.A. van der Mun- nik gaat er van uit, dat de oude kaart intact blijft. Daarnaast wordt gezamenlijk een model ont wikkeld. Maar hoe het verder gaat, wist ook Van der Munnik niet te vertellen. Dat zei hij uiteindelijk, toen zowel Van Gorsel als Van Bel zen bleven beweren dat er een hele nieuwe kaart komt. Of er veel belangstelling is voor de identiteitskaart wist de burgemees ter niet, maar hij dacht zelf van niet. Een telefoontje naar de afde ling bevolking van de gemeente Tholen leert, dat nog niemand er naar heeft gevraagd. De gemeentelijke identiteitskaart - die vijf jaar geldig blijft - is be doeld voor mensen die geen paspoort of rijbewijs hebben, maar wél gevraagd kunnen worden zich te legitimeren. Ze wordt ver strekt aan inwoners van de ge meente met de Nederlandse nationaliteit of inwoners die op grond van de wet betreffende de positie van Molukkers als Neder lander worden behandeld. VERVOLG VAN PAG 1 dat niet lukken, dan moeten we sa men overleggen wat we wel willen. Over anderhalve week hebben alle betrokken instellingen op Tholen een gesprek met de provincie. Dan zullen we de mogelijkheden voor Sint Maartenshof bekijken met de 29 beschikbare woonzorg-plaat sen", aldus burgemeester Van der Munnik. De commissaris bezocht donder dagmiddag naast het gemeente huis in St. Maartensdijk alleen Ten Anker, waar directeur Bordui een gewillig oor vond bij het etaleren van alle pluspunten van het Thool- se zorgcentrum. "J-egio voordelen zijn er bij meerdere zorgsoorten onder één dak", vertelde Bordui. "Je voorkomt hier scheiding van man en vrouw wanneer men ver schillende zorgvormen nodig heeft. Men hoeft niet te verhuizen als men meer of minder zorg krijgt. We kunnen in Ten Anker meerdere niveaus van activiteiten organiseren. Voor de bewoners is er meer kennis beschikbaar en de grensgebieden van zorg kunnen we hier beter opvangen. Alle moge lijkheden in Ten Anker werken ook stimulerend in de mantelzorg, de hulp van kinderen, buren en an deren", zo hield directeur Bordui de commissaris voor. Ten Anker is in 1955 gebouwd met steun van de Zweedse overheid. Een verzorgingstehuis voor 28 be jaarden, destijds veelal gezonde en vitale ouden van dagen. "Al snel bleek", vertelde Bordui, "dat de mensen graag op het eiland Tho len wilden blijven. Als men wat meer hulpbehoevend werd, wilde men niet graag naar het ABG in Bergen op Zoom als dichtstbijzijn de verpleeghuis. In 1972 is er op de plaats van het zusterhuis een flat gebouwd voor zelfstandig wonende ouderen. De ze flat telt 56 appartementen, waarvan er'4 voor echtparen zijn bedoeld, dus totaal 60 flatbe woners. Gezien de hulpbehoevendheid van de bewoners werden in 1973 in het kader van de zogenaamde 1 okto ber regeling 13 plaatsen voorlopig erkend als verpleeghuisplaats. In 1982 volgde een toewijzing van 90 plaatsen voor het eiland Tholen. Aanvankelijk zouden 45 plaatsen worden gerealiseerd, maar als ge volg van de normverhoging in 1989 zijn er 60 verpleeghuisplaatsen ge realiseerd. Op dit moment hebben we een unieke situatie in de stad Tholen", stelde de directeur van Ten Anker vast. "Op één terrein, onder één dak en onder zelfde leiding een voorziening met appartementen met dienstverlening (we noemen het nog steeds serviceflat, maar misschien is het beter te spreken van een woonzorgcombinatie). Daarnaast 60 appartementen met verzorging in de sfeer van de wet bejaardenoorden en sinds kort ook een verpleeghuis met 60 plaatsen en 5 plaatsen dagbehandeling. Drie zorgsoorten onder één dak voor bijna 200 mensen, voor wie aan personeel 160 koppen of - om gerekend in volledige banen - 95 medewerkers beschikbaar zijn", al dus een trotse directeur Bordui donderdagmiddag bij het bezoek van de Zeeuwse commissaris der koningin Van Gelder. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik zei donderdag middag zeer verheugd te zijn, dat commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder zijn provincie Zeeland binnen een halfjaar zo intensief leert kennen. Na zijn bezoek aan het waterschap Tholen en de ge meente St. Philipsland deed de commissaris donderdag de ge meente Tholen aan. Hij was in ge zelschap van griffier mr. J.A. Lander en de plaatsvervangend chef kabinetszaken mr. E.E. van der Hoop. In het gemeentehuis te St. Maar tensdijk werd de commissaris bij gepraat over een aantal onderwerpen als de rondweg Poortvliet, de toekomst van het voortgezet onderwijs op Tholen, het gemeentelijk ouderenbeleid (met name woonzorgprojecten), de vorig jaar door het gemeente bestuur uitgebrachte nota recrea tieve verkenningen en de positie van Tholen op het grensvlak van Zeeland en West-Brabant. Na het gesprek reed men per bus langs de T.S.G. naar Stavenisse, waar het woonzorgproject in aan bouw werd bekeken, evenals de Koning Haakonstraat met de hou ten woningen van na de ramp. Door de polder reed de bus terug door het ruilverkavelingsgebied. Dat sprak de commissaris wel aan omdat hij zich een sterke voorstan der toonde van versterking van de kwaliteit van het landschap. Daar toe rekende hij het maken van be schutte plaatsen en voorzieningen voor fietsers. Bij Tholen werd naast het in dustrieterrein Slabbecoornpolder ook even over de Thoolse brug ge keken, maar snel verliet men weer het Brabantse grondgebied op weg naar Ten Anker. Na een bezoek aan het zorgcentrum volgde in het gemeentehuis te St. Maartensdijk een kennismaking met de gemeen teraad van Tholen, waarmee het bezoek van commissaris Van Gel der donderdagmiddag werd af gerond. De vertegenwoordigers van de bedrijven en de Kiwanisclub (links) die de grootbeeldtelevisie en videorecorder aan de bewoners (rechts) van Ten Anker aanboden. "Als kind wist ik al, dat met franje veel leuker was dan zonder. Met die franje kon je zo lekker spelen. Later kwam ik er echter achter, dat die franje niet altijd mogelijk is, al is het nog zo leuk. Zo kan de fran je voor onze bewoners - een groot beeldtelevisie met video bijvoor beeld - niet uit de normale begro ting betaald worden. We zijn dus blij met het initiatief van de vrij willigers, die deze actie op touw hebben gezet. Zij verdienen een pluim op de hoed." Directeur Bordui dankte alle vrij willigers in de persoon van mevr. A. Verschoor met een boeket bloe men. Vertegenwoordigers van de bedrijven die een financiële bijdra ge hadden geleverd, alsmede een flink aantal bewoners waren daar van getuige in de recreatiezaal. Directeur A.A. Nieuwkerk van Bu- delpack, die het woord voerde na mens de deelnemende bedrijven, had eveneens lovende woorden voor de vrijwilligers. "We kunnen de mensen die bereid zijn om zich in te zetten voor hun medemens, niet missen. Maar we weten ook, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Daarom zijn wij als bedrijven blij de grootbeeldtelevi sie te mogen geven", zei Nieuw kerk. De ingepakte t.v. werd vervolgens van kleed en strik ontdaan door de gulle gevers: servicebureau Jeroen- se, Van 't Hof aluminium, ABN Amro, Rabobank, aannemersbe drijf C. van Bergen Henegouwen, Schoonen reclame, Van der Harst koeltechniek en interieurbouw, no taris Schot en Delta Glass in Tho len, aannemersbedrijf M.J. Nortier, Budelpack Co-packers en G.L. Nieuwenhuyse landbouw werktuigen in Poortvliet, aanne mingsbedrijf Adriaan de Kok in Bergen op Zoom en installatiebe drijf Stork Nolte in Roosendaal. Het ontbrekende bedrag werd aan gevuld door de serviceclub Kiwa- nis uit Bergen op Zoom, die eerder het sociaal fonds aansprak voor een gift aan het gezinsvervangend tehuis de Annewas te St. An- naland. Dhr. W. Bos van de personeelsver eniging van General Electric Plastics in Bergen op Zoom bood een video aan. Hij vertelde, dat de contributie van de ongeveer 800 le den door het bedrijf maandelijks verdubbeld wordt. 'De helpende hand', zoals dit fonds heet, be steedt het geld aan diverse projec ten, waarvan de helft in Nederland en de andere helft in het buiten land. "Het verzoek van de vrijwil ligers van Ten Anker konden wij uit deze pot inwilligen. Al was het- dan niet het meest schrijnende doel, we vonden toch dat we een klein deel voor onze rekening moesten nemen en vandaar deze video", zei dhr. Bos. Het apparaat werd in ontvangst genomen door mevr. Verschoor en directeur Bordui, waarna dhr. Je- roense de techniek zodanig instel de, dat de belangstellenden twee videofilms op het grote scherm konden bekijken. Ten eerste de nieuwe promotiefilm van Budelpack onder de titel 'the winning team', waarvoor een pro gramma van de TROS-t.v. over de beroemde White Bread zeilrace als basis diende. Op zeer professionele wijze wordt het verpakkingsbedrijf aan potentiële klanten gepresen teerd. De promotiefilm is in het Nederlands, Engels, Frans en Duits beschikbaar. Directeur Nieuwkerk verontschuldigde zich bij de ouderen bij voorbaat voor de snelheid van de beelden, want de beslissers in de verpakkings branche leven in een jachtige wereld. Daarna vertoonde de personeels vereniging van General Electric beelden over een ander project, na melijk een ziekenhuis in Roeme nië. De bezoekers werden onthaald op een hapje en een drankje, terwijl dhr. M. de Vos op orgel voor de muzikale omlijsting zorgde. Als dank voor hun medewerking bood de directie van Ten Anker de gulle gevers een fles wijn aan. Burgemeester Van der Munnik probeerde op de therapie-afdeling van Ten Anker tot grote hilariteit van staten-griffier mr. Lander zijn fietskwaliteiten. tot 2000, maar mogelijk komt daarin verandering. In de Provincialeweg stopt het ge scheiden fietspad plotseling en moeten de tweewielers de rijbaan op, waar ook auto's, vrachtwagens en tractoren met landbouwwerk tuigen hun deel van het asfalt opeisen. "Dat is minder wenselijk en min der acceptabel", erkende de Zeeuwse commissaris. "De pro vincie zou nog 600 meter fietspad moeten aanleggen", hield de bur gemeester hem voor. Het compleet maken van de fiets- verbinding St. Maartensdijk/Sta- venisse zou anderhalf miljoen gulden kosten. Deze missende schakels staan echter nog niet op het provinciale prioriteitenschema beleid, waarbij de landschaps waarde meer tot uiting komt", zei Van Gelder. In april/mei wil de commissaris namelijk via het fietsveer Yerseke- Gorishoek nog eens terugkomen naar Tholen om het eiland op de tweewieler te verkennen. "Voor 100 km per dag draai ik de benen niet om", liet de ervaren fietser we ten. In de winter schaatst Van Gel der om de spieren soepel te houden. De commissaris stelde donderdag middag, dat een scheiding van functies in het verkeer een goede zaak is. "Goede en veilige fietspa den passen ook in het toeristisch De nieuwe rondweg bij Poortvliet kwam ook nog aan de orde. "We zitten op het goede spoor", stelde de commissaris vast. De huidige verbinding dwars door het dorp kon hem ook niet bekoren. Volgens de burgemeester is er in verband met toevoegingen aan het plan - rotondes - een nieuwe bestemmingsplanprocedure nodig. De ruilverkaveling brengt de rond weg bij Poortvliet door de moge lijkheden voor grondruil ook dichterbij. Met een speciale dienst besteedde de kerkvoogdij aandacht aan de restauratie van het monumentale orgel uit 1832 (kosten, bijna 250.000 gulden). Orgelbouwer S.F. Blank en adviseiir J. Jongepier wa ren er voor naar Tholen gekomen om een en ander toe te lichten. Na mens de kerkelijke gemeente sprak president-kerkvoogd L. van Dijke die iedereen welkom heette en heel veel vrijwilligers bedankte voor hun inzet tijdens de werkzaamhe den aan het orgel. Namens de bur gerlijke gemeente wees H.A. van der Munnik de kerkvoogdij er nog eens op dat de gemeentelijke spoe ling voor restauraties steeds dun ner wordt. Dominee J. van Dijk hield een me- didatie voor een bijna volle kerk. Daarna werd psalm 100 vers 1 en 3 gezongen. Deze werden ook 161 jaar geleden gezongen toen het or gel in de Galileërkerk in Leeuwar den voor het eerst werd bespeeld. Van der Munnik keek nog eens te rug op de bekostiging van de restauratie van het Van Dam-orgel. "We hebben meerdere gesprekken gehad met de voogdij. Die was al tijd vasthoudend en wist de belan gen van de kerk goed te verdedigen." Deze gesprekken mondden volgens de burgemeester uit in een subsidie van tachtig pro cent door de gemeente Tholen, tien procent door de provincie Zeeland en een bijdrage van zes procent van het Prins Bernhard- fonds. "Het resultaat is vanavond niet alleen te zien maar ook te be luisteren." De burgemeester maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op het krapper wordende budget waarover de gemeente beschikt voor restauraties. "Per jaar ont vangen we 230.000 gulden op een meerjarenplan van 6.18 miljoen. Voor 1993 keldert het budget met 30.000 gulden. Zo vorstelijk het van Dam-orgel is gesteund zo moeilijk wordt het voor de rest van de restauratie. Het zwaartepunt in de financiering van restauraties komt op de (mede)eigenaren van het monument." Van der Munnik zei blij te zijn dat het niet eerder nodig was geweest om 'de nood klok te luiden'. Dit kwam omdat de gemeente er een aparte pot op nahield waarmee restauraties voor uitbetaald konden worden. "Tot mijn spijt is die reserve eindig. Ex tra geld is er niet; de zaak is niet al te rooskleurig. De rek is er wat uit maar eigenaren hebben dat niet meteen in de gaten. Zij zullen zelf meer moeten doen. De gemeente zal daarvoor weer met de kerk voogdij om de tafel gaan zitten." In een extra raadsvergadering besloot de gemeenteraad in juni 1991 dat de Hervormde Gemeente een half miljoen subsidie krijgt, uitgesmeerd over een periode van zes jaar (P.van Belzen RPF/GPV diende een alternatief voorstel in om pas na 1995 geld -in grotere bedragen- beschikbaar te stellen, maar dat haalde het niet). Van Dij ke onthield zich van commentaar op de uitspraken van de burge meester, maar zei dat hij op 18 maart met Van der Munnik over de materie gaat praten. Van der Munnik wenste de kerk voogdij geluk met het opgeknapte orgel. "Het is als een schat dat goed gekoesterd moet worden. Ik ben blij met de concerten dit jaar. Het is een gloednieuwe aanwinst voor het kerkelijke- en culturele le ven in Tholen." Orgeladviseur J. Jongepier schet- Het van Dam-orgel tegen de torenmuur van de kruisbasiliek. ste de geschiedenis van het orgel dat voor de Galileërkerk in Leeu warden was gebouwd door de broers Jacob en Luitje van Dam. Reeds vier generaties Van Dam wa ren orgelbouwers. Anderhalve eeuw lang waren de Van Dam's (een afkorting van Van Appinge- dam) actief in Leeuwarden. "De klassieke noordelijke trekken zijn nog steeds aanwezig in dit orgel." Jongepier vertelde dat de helft van de orgels van Van Dam verloren zijn gegaan, onder andere door brand. Zo gingen twee orgels van Van Dam in Rotterdam in vlammen op. Van het tweede geslacht zijn volgens Jongepier nog maar veer tien orgels over. De derde generatie ging in 1893 in Ovezande orgels bouwen, voornamelijk bestemd voor Zuid-en Noord-Beveland en Walcheren. Het orgel in de kerk in Tholen werd in 1939 gedemonteerd en opgeslagen in Doesburg. De Galileërkerk werd afgebroken en niet herbouwd. De beelden op het orgel Hoop, Geloof en Liefde uit 1832 kwamen uit Antwerpen en gingen over zee naar Rotterdam en met binnenschepen naar Leeuwar den. "In 1955 kwamen ze weer vlak bij Antwerpen terug" Overi gens poetste L. Moerland de drie beelden weer schoon, zo liet de president-kerkvoogd weten. Restaurateur S.F. Blank uit Her wijnen legde uit dat de restauratie in feite een completering en een correctie behelsde van de restaura tie in 1955 toen het orgel in Tholen terecht kwam. De plaatsing van het orgel gaf toen wat problemen omdat de gaanderij anders is dan in de kerk in de Friese hoofdstad. "Kleiner en korter. Het orgel kwam te krap tegen de torenmuur te staan en was moeilijk toeganke lijk. Het kon ook niet meer die windvoorziening krijgen als voor heen." De wind werd gemaakt met blaas balgen. Daarvoor in de plaats is een ventilator geplaatst. Die werd aangesloten op een magazijnbalg waar op verschillende plaatsen lucht wordt afgetapt. Over de bespeelbaarheid zei Blank dat het 'wat taai en wat zwaar' ging. "Dat kwam omdat de ervaring met een mechanisch orgel niet zo groot was." Aan het pijpwerk is niets ver anderd, behalve op onderdelen. Het orgel bestaat uit 22 registers, verdeeld over hoofdwerk, boven werk, rugwerk en pedaal. In 1955 verdween volgens Blank een stukje van het karakter van het orgel toen men ervan uitging cat de klanken 'romantisch' moeste, zijn. "De strijkers en gamba's waren te wee. Die moesten luider?' Volgens Blank heeft men bijna veertig jaar geleden niet erkend dat het orgel de Biedermeierperiode karakteriseerde. "Het was de tijd van 1830 tot 1850 waarin gevoelig heid, de liefde voor de natuur, het sprookje, de aandacht voor mooie dingen, centraal stonden. Dus geen luide klanken." Volgens Blank is er in 1955 ge restaureerd naar de toestand zoals die rond de eeuwwisseling is ge weest. Hij vergeleek sommige re gisters met verstopte trompetten die een erg 'ingetogen' klank voortbrengen. Blank had ook oog voor kleine wijzigingen. "Na 1955 is er een da me komen spelen met hoge hak ken. De orgelbank is daarvoor zes centimeter korter gemaakt. Er stonden klossen onder de bank. Tegenwoordig zou je zeggen: doe dan maar je schoenen uit of speel helemaal niet." Volgens Blank kon men aan de ruimte waarin het orgel staat niets doen. "Toch hebben we gepro beerd het aanblazen er beter in te brengen door één centraal kanaal. In de traptuur zijn de draaipunten verbeterd. Ook het klavier is ge restaureerd. Aan de fluiten is niets gedaan, alleen het stof verwijderd. De open pijpen zijn hier en daar wat gecorrigeerd. "Bij sommige delen zaten pijpen op een vreemde manier bevestigd. Die hebben we eruit gehaald en op de goede plaats gezet." Volgens de restaurateur 'durft' het orgel meer. "Het kan weer jui chen. Dat is het meest opvallende. Wat we hebben gedaan is een com pletering van 1955. Een derde van de klank werd niet gehoord omdat de blazers vervormd waren." Over de orgelkast zei Blank dat de ze (grijstint met blauw) wat 'mistig is weggeverfd'. Oorspronkelijk was dit mahonierood. "Dit is niet her steld. Dat zou de komende jaren kunnen. Door n:eer kleur te geven kan het orgel duidelijker, spreken der worden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 13