Staatsbosbeheer bezint zich op aankoop dijken SGP: voorzichtig met bos op Tholen Ruimere bestemming van lege boerderijen Klaas van Steelandpolder wordt toch nog natuurgebied Bodemonderzoek nodig bij bouw nieuw huis ZLM hoort tegenvaller van gedeputeerde De Vries ■QiA\yr\ vanj ■foute 1 De Ruijter in commissie soc.cult. werk Bezwaar tegen Staatsbosbeheer SGP: hogere kosten door bouwverordening Donderdag 25 februari 1993 EEN DRACHTBODE. DE THOOLSE COURANT 11 Staatsbosbeheer is bezig met een heroriëntatie ten aan zien van de aankoop van dijken. Dit gezien de onder houdskosten van de langgerekte dijken met veel sloten en veel buren. Zeeuws Landschap Ganzenschade Onvoldoende geld Bloemdijken Geen hergebruik landbouwplastic De SGP is beducht voor bossen op Tholen. Woendag- avond sprak K.A. Heijboer in de commissie ruimtelijke ordening de zorg van zijn fractie nog eens uit toen het voorontwerp landinrichtingsplan Oud-Vossemeer be handeld werd. Geen hazen Provincie stelt vier ton beschikbaar Het provinciaal bestuur ontwikkelt een beleid voor rui mere bestemmingen van leegstaande boerderijen. Ge deputeerde mevr. G. de Vries-Hommes zei dat op de ZLM-kringvergadering op vragen van G. Hoek uit St. Maartensdijk. Een bittere pil voor de Thoolse landbouw was de me dedeling van gedeputeerde mevr. G. de Vries-Hommes tijdens de jaarvergadering van de ZLM-kring, dat de Klaas van Steelandpolder bij Poortvliet toch natuurge bied wordt. Dit stond ook al in de vorig jaar gelanceer de plannen, maar na de inspraak hadden landbouwers de hoop dat dit ongedaan gemaakt zou worden. Betrouwbaar Afblijven Aan de keukentafel Harde klappen Verdere riolering van buitengebied If Windmolens Jubilarissen Inspraak voor ruilverkaveling Oud-Vossemeer De commissie ruimtelijke ordening stemde woensdag avond in met de nieuwe bouwverordening. De gemeen te Tholen heeft het model van de vereniging Neder landse gemeenten(VNG) overgenomen. De bouwver ordening is het gevolg van de herziene Woningwet van augustus 1992 en zal, als hij door de raad wordt aange nomen, 1 september van kracht worden. Handjeklap Elke veertien dagen Geen bouwwinkel Ir. W.Z. van der Meer, regiohoofd van Staatsbosbeheer in het Delta gebied, kondigde dat woensdaga vond in Meulvliet aan tijdens de jaarvergadering van de ZLM-kring Tholen en St. Philipsland. Ook deelde hij mee, dat het minis terie van landbouw gevraagd is om een proef te mogen doen met an dere vormen van distelbestrijding. "Met mechanische bestrijding kunnen wij de distels namelijk niet in de hand houden." Staatsbosbeheer heeft 16.000 ha in beheer, waarvan 8000 ha in de Grevelingen. Als kerntaken noem de Van der Meer het instandhou den en ontwikkelen van natuurwaarden, de produktie en de oogst van hout (in 1990 is 212.000 m' hout met schors ge oogst en in 2000 is het streven 270.000 m3). recreatief medege bruik van de terreinen en als vierde punt het instandhouden van de landschapswaarden. Voor Tholen fungeert C. Mol als districtshoofd, C. van Vessem als opzichter en D. Fluijt als boswach ter. Op St. Philipsland fungeert het Zeeuws Landschap als beheerder van natuurgebieden. Dit is een particuliere organisatie die alleen in Zeeland werkt. In beheer is 6000 ha waarvan 1500 ha in St. Philips land. Het budget is 1.8 miljoen gulden, wat onder meer door 9000 donateurs (1 op de 10 Zeeuwse ge zinnen steunt de stichting) bijeen gebracht wordt. Directeur R. Willems bracht in Tholen naar voren, dat de natuur waarde bij het Zeeuws Landschap een iets groter accent krijgt dan bij Staatsbosbeheer. Zo wordt de jacht alleen toegelaten om schade te voorkomen aan de akkerbouw en dijken. Ter voorkoming van ganzenschade is 60 ha ganzenwei op de slikken van de Heen ontwik keld. Zowel J. Akkermans als G.L.D. Gaakeer klaagden over de ganzen schade op Tholen. De gronden in de Van Haaftenpolder rondom het Stinkgat worden door de ganzen gemeden omdat het agrarisch be heer, inclusief bemesting, daar gestopt is. "Dan schiet je je doel voorbij, terwijl de gronden daar juist voor opvang van de ganzen zijn aangewezen", zei Akkermans. "En de ganzen gaan evenmin naar Rammegors", meldde Gaakeer. "Daarom moet de Van Haaften polder nog een tijdje bemest wor den, zoals voorheen gebeurde." Kringvoorzitter Van Gorsel vond ook dat het ontwikkelen van een ganzenweide in Rammegors op na tuurlijke wijze te lang duurt. "Dat kan 3 of nog wel 30 jaar duren. Er zal altijd wel schade voor de land bouw blijven, maar dat moet dan wel zo goed mogelijk bestreden wordt. Als de Nederlandse samen leving ganzen wil, dan mag dat niet alleen ten koste van de land bouw gaan." L. de Oude uit St. Philipsland klaagde over onvoldoende geld voor het onderhoud van natuurge bieden. Hij vond dat Staatsbosbe heer om de hete brij heen draaide. "Er is gesproken over maatschap pelijke aanvaardbaarheid, maar met betrokkenen wordt niet over legd. Van goed nabuurschap blijkt in de praktijk niets. Het blijft bot sen als het overleg er niet is en on voldoende geld voor beheer beschikbaar komt. Dan komt het nabuurschap in de knel", zei De Oude. Van der Meer erkende het pro bleem, maar hij wilde als loyaal ambtenaar zijn minister niet afval len. "Uitbreiding van de natuur kost geld en als dat ontbreekt, dan weet ik niet hoe ik alles moet behe ren." Willems merkte op, dat het Zeeuws Landschap iets gunstiger zit met een vast bedrag per ha. waarvan een derde van de provin cie en een derde van het rijk komt. "Plaatselijk betrekken we ook zo veel mogelijk landbouwers bij het beheer door o.a. inscharing van vee, waarvoor we 1- en 3-jarige contracten afsluiten." M.C.J. Kosten uit Oud-Vossemeer wees nog op een nieuw probleem voor de landbouw: het aanwijzen van bloemdijken met alle beper kingen van dien. De kringvoorzitter antwoordde daar ook erg ongelukkig mee te zijn. "Er wordt dan ook enorme druk op het ministerie uitgeoefend om die ernstige belemmeringen te voorkomen. De datum van aanwij zing is al verschoven naar 15 maart. Ook op Tholen zou dit voor de veehouderij, de opslag van kippemest, e.d. beperkingen in houden. Het beleid van het minis terie in deze is gebaseerd op een ecologische richtlijn, waarbij er geen mogelijkheid is om bezwaren in te dienen. Staatbosbeheer, het Zeeuws Landschap en de provincie staan er volledig buiten", zei kringvoorzitter Van Gorsel. Thoolse landbouwers kunnen hun plastic niet meer kwijt. Raadslid M.J. Klippel maakte wethouder J. van der Jagt daarop attent in de commissie openbare werken. "Maar de gemeentelijke taak is niet onbegrensd", zei de wet houder. Volgens ambtenaar W.A. Blaas za melde een bedrijf uit Bergen op Zoom het landbouwplastic voor heen in. Op de stortplaats Tuttel- hoek en ook bij sommige bedrijven stond er een container voor. Na het recyclingproces in Ita lië ontstonden er echter bij het hergebruik dusdanige problemen, dat de inzameling gestopt is, aldus Blaas. Hierin is een bos opgenomen ten zuiden van Tholen van ongeveer 15.5 hectare, dat later uitgebreid kan worden tot twintig ha. "We vinden het wel positief dat het bos naar het zuiden van Tholen is ver plaatst en niet bij Luchtenburg komt, maar een meerderheid van onze fractie houdt bezwaren tegen een bos." De SGP is vooral bang voor het onderhoud dat Staatsbos beheer er gaat uitvoeren. Heijboer vertelde van zijn bezoek aan de Flevopolder waar deze instantie ook bezig is een bos aan te leggen. "Eerst lagen er koolzaadvelden, toen uitgestrekte tarwevelden. Nu is er een onmetelijk bos aange plant. Of het nou mooi is, weet ik niet. De distels staan net zo hoog als de bomen. Voorshands zijn we zeer voorzichtig met bossen op Tholen. We maken ons zorgen over het beheer van Staatsbosbe heer?' M.A.J. van der Linde(PvdA) was ook blij met de plaats van het bos tussen de wijk Buitenzorg, de Zwarteweg en de Oudelandsedijk. Hij had verder geen bezwaren te gen het plan. Tegen Heijboer zei hij: "Ik heb een partijgenoot die in distels is gespecialiseerd (Oud statenlid H. Venekamp-red)." Burgemeester H.A. van der Mun- nik wees erop dat een gesprek tus sen de landinrichtingscommissie van Sint-Annaland en Staatsbos beheer over het onderhoud en be heer van dit soort elementen in het Thoolse landschap, 'zeer verhelde rend' is geweest. "Ook voor de ruilverkaveling van het blok Stave- nisse." Voor de zoveelste keer legde Van der Munnik uit dat het bos waarover wordt gesproken eigen lijk geen bos genoemd kan worden omdat de grootte beperkt is. "Bij Sint-Maartensdijk wordt het maar tien hectare. Dat kan omdat de Pluimpot ernaast ligt. In Tholen kan het uitlopen tot twintig hecta re maar de vergelijking met de gi gantische bossen in de Flevopolder gaat niet op. Wel moeten we uitkij ken hoe het wordt ingericht. Het wordt ook bestemd als recreatief medegebruik. De landbouw zegt: er mogen geen hazen en konijnen rondlopen, Staatsbosbeheer wil er zo weinig mogelijk aan doen. We moeten goed bij de les zijn." Raadslid J.L. van Gorsel ontbrak. Hij leidde de ZLM-vergadering in Tholen. P. van Belzen (RPF/GPV) was door ziekte verhinderd. De dijkcoupure bij de Klaas van Steelandpolder (rechts) waar ook de PoortvHetse schietvereniging Nederland en Oranje haar buitenbaan heeft. Die hoop bleek tevergeefs. "Nu gaat er landbouwgrond van top kwaliteit toch nog naar de natuur gebieden", zei M.D. Geuze uit Poortvliet. "Wat heeft Tholen nu gehad aan de inspraak, waarin veel energie is gestoken", sprak E. Hage uit Scherpenisse teleurgesteld uit. Hij vroeg zich af, waarom nu juist de Klaas van Steelandpolder is geko zen en geen andere polder. Boven dien ligt er al zoveel hectare natuurgebied in de Oosterschelde, stelde Hage. "In principe maken we van goede landbouwgrond geen natuurge bied", antwoordde gedeputeerde De Vries. "Maar in de Klaas van Steelandpolder gaat het om een af ronding van een gebied; het is de ontbrekende schakel tussen de Scherpenissepolder en de Schaker- loopolder, grenzend aan de Oosterschelde. Onderdeel van de ecologische hoofdstructuur van de Thoolse zuidkust en de polder is ook een waterstaatkundige een heid. De bedoeling is echter, dat er andere, goede landbouwgrond voor terugkomt." In haar inleiding 'De boer en het natuurbeheer' had ze nog met na druk gesteld, dat het provinciaal bestuur 'betrouwbaarheid pro beert uit te stralen.' Zo wordt de vrijwilligheid wat betreft de na tuurgebieden niet via een achter deur veranderd. "Eerlijk gezegd, zou ik anders hier niet durven zit ten", aldus de gedeputeerde woensdagavond in Meulvliet. Geuze noemde die vrijwilligheid betrekkelijk omdat er in Poortvliet ook een ruilverkaveling in aan tocht is. "En bedrijven uit natuur gebieden blijken ontzettend moeilijk te verplaatsen te zijn." Mevr. De Vries vond, dat er met de ruilverkaveling sprake was van een collectieve vrijwilligheid. "En de bedoeling van de landinrichting is toch, dat je er beter van wordt." Voor de verplaatsing van bedrijven had ze nog een opsteker: er is een regeling in de maak om betrokke nen 10% extra te kunnen betalen bij hervestiging. ZLM- kringvoorzitter J.L. van Gorsel be vestigde dat. In de Klaas van Steelandpolder hebben twee landbouwers grond. Er zijn bezwaarschriften ingediend tegen de aanwijzing als natuurge bied. Voor 1 april doen gedepu teerde staten daar uitspraak over. De gedeputeerde noemde landin richting een goed instrument om vervangende grond te zoeken voor boeren die met natuurgebieden ge confronteerd worden. "Maar dat doet niets af aan de vrijwilligheid." Mevr. De Vries zei tegen Hage, dat er door de inspraak meer rekening gehouden is met de belangen die rond de natuurgebieden zitten. "Onze plannen zijn goed onder bouwd. Ook het nabuurschap is het resultaat van de inspraak; dat is geen modewoord. In sommige gevallen zijn er al contacten ge legd?' Kringvoorzitter Van Gorsel zei bij de provincie en andere instanties inderdaad de intentie te proeven, dat er naar oplossingen voor pro blemen gezocht wordt. "Maar als er hele goede gronden zijn, pro beer daar af te blijven, want daar op moeten we onze boterham zien te verdienen door o.a. de kosten te drukken", zei Van Gorsel, die ook duidelijk wilde stellen, dat land bouw een economische bedrijvig heid is en ook moet blijven. In haar inleiding zei de gedepu teerde, dat de provincie streeft naar een actieve ontwikkeling van de natuur, dus niet alleen behoud. Daarbij wordt de boer ingescha keld, maar volgens mevr. De Vries is er een hoop angst voor overlast, waarbij kleurrijke verwijten te ho ren zijn. "Veel klachten over o.a. beheersovereenkomsten vloeien echter voort uit communicatiefou ten. Wij moeten spelregels voor nabuurschap vaststellen, houden toezicht, bemiddelen en stellen een arbitragecommissie in bij knelpun ten als de akkerdistel, kreekran- den, wildschade, e.d. Ook op Tholen komt er een voorlichtings bijeenkomst over de spelregels om duidelijke afspraken over natuur gebieden te maken. Er is beter overleg nodig tussen landbouwers en natuurbeheerders en aan de keukentafel los je meer op dan voor de rechter?' Mevr. De Vries toonde zich bijzon- Een aantal panden in het buitenge bied van Tholen en aan de rand van dorpskommen zullen alsnog van riolering worden voorzien. Wethouder J. van der Jagt zei dat in de commissie openbare werken op vragen van raadslid M.A. van Beek. Voor rioleringswerken is voor dit jaar een bedrag van 960.000 gul den gereserveerd. Daaronder vie len ook Haven 1 tot en met 5 en Veerstraat 61 te Oud-Vossemeer, waarvoor de commissie een posi tief advies gaf. De woningen wor den aangesloten op het bestaande rioolstelsel. Voor Haven 5 is het niet mogelijk om onder vrij verval aan te sluiten; hier dient een ge- maaltje te komen. Met de bewoner is overeenstemming bereikt over de vergoeding voor het elektriciteits gebruik. Voor het leggen van de riolering en het gemaal dient nog een zakelijk recht gevestigd te worden. Wethouder Van der Jagt bracht nog naar voren, dat in het nieuwe provinciaal plan voor de water huishouding heel nadrukkelijk is aangegeven, dat alle panden aan gesloten moeten worden op riole ring. "Gezien de strengere eisen zullen wij naarstig moeten zoeken naar nog niet gerioleerde panden op Tholen. Ze zijn er wel, maar een aantal is mij onbekend. Voor de gemeente en het waterschap en dus ook voor de burger zal het stij gende kosten betekenen. Overigens zal de scheiding van hemel- en af valwater de hoeveelheid te zuiveren water doen verminderen, maar Zeeland loopt niet voorop met de ze zaak", aldus wethouder Van der Jagt in de Thoolse raadscommissie openbare werken. In dit fraaigevormde T.V./audiomeubel Kunt U al uw hedendaagse apparatuur op een funktionele wijze plaatsen. Of het nu gaat om een platenspeler, maxi-, midi- of minimuziekset en een video. Er is ruimte genoeg voor alle apparatuur. De twee deuren kunnen horizontaal naar binnen geschoven worden. Ook uw cd's kunt U prachtig opbergen in deze van massief europees eiken vervaardigde plantenzuil. In de lage uitvoering (75 cm) passen 32 enkele en 4 dubbel-cd's terwijl U in de 108 cm hoge zuil 52 enkele en 4 dubbele cd's kunt opbergen. De plantenzuil en het muziekmeubel zijn leverbaar In alle gangbare eikenkleuren. i n t e r i efl He rzo rgi ng H Markt 23 4695 CG Sc Ma«rt«nsdi|k Tal 0 I664 2ÏI2 J Advertentie I.M. Mevrouw C.A.Th.M. de Ruijter- Riemslag Baas uit Scherpenisse volgt mevrouw A. Lankhorst op als lid van de adviescommissie sociaal-cultureel werk. Zij kreeg maandagavond in de gemeente raad twaalf stemmen. Twee stem men werden uitgebracht op mevrouw H.A. Moormans-Vlot uit Sint-Maartensdijk en één stem was blanco. De raadsleden I.C. Moer land (PvdA) en J. van den Heuvel (VVD) ontbraken maandag. In de commissie voor het be drijfsleven werden J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer en H. Vermaas uit Stavenisse benoemd als opvol gers van M.C.J. Kosten en D.C. Kaashoek. Zij vertegenwoordigen respectievelijk de landbouworgani saties en de vakcentrale FNV. De twee nieuwkomers kregen alle vijf tien stemmen. Datzelfde gold voor de herbenoeming van J.K. Elen- baas (namens het Overleg Orgaan Industrie) en plaatsvervangend lid A. Abrahamse (namens de land bouworganisaties), beiden uit Poortvliet. der ingenomen met het bijwonen van de ZLM-kringvergadering in Tholen, die honderd belangstellen den trok. "Je ziet en je hoort weer eens wat. Wanneer je direct en goed begrijpelijk informatie mee krijgt, geeft dat een ander licht op de zaak. En de landbouw is een belangrijke sector in de streek. Zeeland is een echte akkerbouw- provincie, waar helaas harde klap pen vallen. Verpaupering en ontvolking dreigt als de landbouw terugloopt. Daarom geven we als provinciaal bestuur ook subsidies voor nieuwe ontwikkelingen, hoe wel een nieuwe koers voor de ak kerbouw niet simpel in te zetten is. Maar die nieuwe kansen zijn wel nodig, daar heeft de landbouw in Zeeland recht op. Ook de streek Tholen en St. Philipsland heeft een gezonde landbouw hard nodig voor de leefbaarheid en de kwali teit van het landschap", aldus de gedeputeerde. Die informeerde met name naar recreatieve mogelijkheden, maar volgens hem stuit dat nu op allerlei beperkingen door bestem mingsplannen en vergunningen. Mevr. De Vries erkende het pro bleem. "We zoeken naar zelfde mogelijkheden als het kamperen bij de boer. Uit reacties is ons ge bleken, dat er veel positieve be langstelling voor is. Wij krijgen er ontzettend veel telefoontjes over. De provincie heeft 400.000 gulden opzij gezet voor dit beleid. De op zet is om alleen interne verbouwin gen van de leegstaande boerderijen toe te staan, dus geen uitbreidin gen. Wij kijken daarbij ook naar de omliggende gronden. Alles ge beurt in goed overleg." Kringvoorzitter J.L. van Gorsel was blij met het aangekondigde beleid. "Er is op korte termijn dui delijkheid nodig op dit terrein, want er komen steeds meer leegstaande boerderijen." A.L. Hage uit St. Annaland roerde de plannen voor windenergie aan de westkust van Tholen nog aan. Hij informeerde of de ZLM be zwaren zou indienen, maar de kringvoorzitter liet weten, dat al leen het Landbouwschap en de drie gezamenlijke landbouworga nisaties dit overwegen. Deze zijn van oordeel, dat grootschalige windenergieparken niet passen in het open landschap, maar thuis horen op industrieterreinen. Te vens wordt getwijfeld aan het ren dement ten opzichte van de kosten. De landbouw is - onder beperkte regelgeving - wel voorstander van eigen windmolens bij (landbouw) bedrijven. Secretaris P.K.M. Stouten vulde aan, dat er met de betrokkenen aan de westkust van Tholen een gesprek zal plaatsvinden om indi vidueel bezwaren in te dienen. Het huishoudelijk deel van de ver gadering was door het toesturen van de notulen en jaarverslagen dit keer vlot afgewerkt. Het aantal leden daalde tot 659 (cijfer 1 september), maar kringse cretaris Stouten was blij met de da ling van het teruglooppercentage van 3 naar 2%. J. Lindhout is L. Hage opgevolgd in de zoet watercommissie van het waterschap Tholen. J.H.M. Akker mans nam de plaats in van D. Ver maas bij zowel de districtsraad van het Landbouwschap als de akker bouwcommissie van de ZLM. Kringvoorzitter J.L. van Gorsel werd voorzitter van de commissie grondgebruik van de ZLM. M.C.J. de Wilde uit Stavenisse volgde Ph. Verduit uit Tholen op in de financiële commissie; dhr. Weggemans uit Tholen werd als plaatsvervanger benoemd. De kringvoorzitter meldde ver schillende gouden jubilarissen, die op hun afdelingsvergaderingen of in huiselijke kring het ZLM- insigne zullen krijgen. Overigens zijn ze veel langer lid dan 50 jaar omdat de administratie tijdens de Tweede Wereldoorlog zoek is ge raakt. Zo blijkt mevr. A. van Gorsel-van Nieuwenhuijzen (nu in Bergen op Zoom woonachtig) al vanaf 1931 lid te zijn, M.C. de Groen uit Poortvliet al vanaf 1938, A.M. Geluk uit Oud-Vossemeer vanaf 1939, C.W. van Dalen uit Tholen vanaf 1940. Verder jubi leerden L. de Jong uit Halsteren en mevr. Van Luijk. Kringvoorzitter Van Gorsel, die in zijn openingswoord 1992 een rampjaar had genoemd, hoopte in zijn slotwoord op een gezond boe- renjaar 1993. "Laten we niet bij de pakken neerzitten", zei Van Gorsel woensdagavond in Meulvliet. De inspraakavonden voor het ruil- verkavelingsblok Oud-Vossemeer zijn vastgesteld op 13 en 22 april. In het blok St. Annaland, waar de landinrichting met grote meerder heid is aangenomen, heeft de schattingscommissie het eerste re sultaat in een rapport vastgelegd. Met enige vertraging zal eind 1993 de stemming in het ruilverkave- lingsblok Stavenisse kunnen plaatsvinden. Poortvliet volgt wel licht half 1994 en het laatste blok Oud-Vossemeer eind 1994 of begin 1995. Nieuw aan deze verordening is on der meer dat er bodemonderzoek verricht moet worden voordat ge bouwd mag worden (dus gekop peld aan de bouwaanvraag). Ook de bepalingen voor het functione ren van het welstandstoezicht zijn uitgebreider geworden. De aan dacht voor het milieu komt ook naar voren in de bepaling dat bouw-en sloopafval gescheiden af gevoerd moet worden. Moet er een gebouw tegen de vlakte dan is er een sloopvergunning nodig (voor heen alleen meldingsplicht). Het model van de VNG geeft echter de ruimte aan gemeenten alternatieve teksten te kiezen. SGP-er K.A. Heijboer stelde dat de kosten voor de bouwer worden verhoogd als er meer onderzoeken moeten plaatsvinden. "De vraag stelt de prijs. Als een indicatief on derzoek (zoals in de huidige bouw verordening staat red.) voldeed en het voldoet nog steeds kan er dan bij de grondaankoop vrijstelling worden verleend voor een vervolg onderzoek?" Heijboer toonde zich daar een groot voorstander van om de kosten voor de particu liere bouwer niet de pan uit te doen laten rijzen. Ook pleitte hij ervoor over de kosten van het on derzoek overleg te plegen met de twee bureau's die dat uit willen voeren. "Aan de offertes van beide onderzoekbureau's zie je het al: vraag maakt prijs?' (De offertes la gen voor de leden van de commis sie ter inzage). M.A.J. van der Linde(PvdA) vond het van belang dat de modelveror dening van de VNG zoveel moge lijk uniform wordt gevolgd 'om problemen te voorkomen.' Over de prijsstelling zei hij: "Bij een gelijk blijvende bestemming is bodem- toets niet relevant. Als er op De Kuil. In dorpshuis Kaj Munk te Hansweert brengt cabaretgroep De Kuil op 6 maart het programma 'Wees je eigen vriendje'. De avond begint om acht uur. verontreinigde grond gebouwd moet worden, is het dan zinvol om het bouwen duurder te maken?" De PvdA-er vroeg zich ook af of de (veelbesproken) welstandscom missie niet in het openbaar zou moeten vergaderen. "Welstand staat nogal eens ter discussie. De motieven van mensen die daar in zitten, zijn niet bekend. Om het minder elegant te zeggen: het gaat via handjeklap, achter de scher men." Mevr. Deurloo-van Broekho- ven(CDA) wilde weten wat een kandidaat-bouwer van de gemeen te aan informatie meekrijgt als die zich bij de afdeling bouwzaken meldt. Ambtenaar G.D. Roeland beant woordde de vragen. "Het bodem onderzoek dat als gevolg van de nieuwe verordening plaats moet vinden, gebeurt beter dan nu het geval is. Dat geeft kwalitatief een beter resultaat maar je krijgt wel een hogere prijs. Het overleg daar over lijkt me een goede zaak." Heijboer benadrukte nog eens dat het van belang is om de burger zo veel mogelijk van dienst te zijn: "College, bekijk het nog eens van alle kanten. Er komt zoveel op ons af. We moeten ons best doen om de burgers zoveel mogelijk te ont zien. Je moet niet alles op de bou wer afwentelen." Burgemeester H.A. van der Munnik stemde daarmee in. Roeland legde uit dat het bouwen op verontreinigde grond zoveel mogelijk moet worden tegenge gaan (dat is vastgelegd in de Wo ningwet). "Voor meldingsplichtige bouwwerken (aanbouw, uitbouw, vrijstaande bijgebouwen tot een inhoud van 50 m1) hoeft geen bo demonderzoek plaats te vinden. Het model bouwverordening geeft vrijstelling voor bijvoorbeeld het veranderen, vernieuwen van be staande bouwwerken of bijvoor beeld tijtHijke bebo iwing. /ds het vermoeden bestaat dat de bodem verontreinigd is, dan zal er voor zichtig omgesprongen moeten worden met het verlenen van vrijstellingen." Over het wel of niet openbaar ma ken van de zittingen van de welstandcommissie -zei de burge meester dat hem daar de zin van ontgaat. "Daar worden ook niet concrete zaken besproken. Wel stand praat over specifieke privé- problemen die samenhangen met de woonvorm. Het is geen gevoel van handjeklap. Dat wordt niet ge daan." De raad heeft het toezicht op de welstand uitbesteed aan de vereni ging Dorp, Stad en Land die in Rotterdam zetelt. Een subcommis sie, bestaande uit drie architecten, zetelt in Zierikzee. Eén van hen be zoekt elke veertien dagen de ge meente Tholen om de bouwaanvraag te beoordelen. Een ambtenaar van de afdeling bouw zaken licht de aanvraag toe. Bij een negatief oordeel gaat de bouwaanvraag naar de commissie ter beoordeling. Van der Linde was niet tevreden met de uitleg van Van der Munnik: "Zijn er alternatieven? Hoe ge beurt het elders?" Wat betreft de openbaarheid van bestuur zou de PvdA-er wel meer openheid willen. Hij had in een regionale krant de resultaten van een onderzoek gele zen naar de openbaarheid van bestuur in deze regio. "Dat zou beter kunnen." Maar Van der Munnik was het niet eens met de 'hooggeleerde' die het onderzoek had verricht. "Ik denk dat het niet veel voorkomt dat de commissie openbaar is. Voor ons was het van zelfsprekend dat het niet openbaar is." Als er bij de afdeling bouwzaken iemand komt die zegt te willen gaan bouwen dan verstrekt de des betreffende ambtenaar een infor matiemap. Roeland: "Onze belangrijkste stelregel is: kom eerst overleg plegen met de ambtenaar bouw-en woningtoezicht. We zijn geen bouwwinkel maar we willen wel zoveel mogelijk inlichtingen verstrekken om later veel werk te besparen bij de controle."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 11