Met de trein Gesloten Landschapsonderzoek West Zeeuwsch-Vlaanderen Hogere veertarieven Uitstel 'Komt allen tesamen Anib viert kerstfeest in Vossemeer i Neeltje Jans Donderdag 17 december 1992 Milieubesparing IN HE HOEP Landschapsonderzoek beschrijft ontstaan en groei, karakter en kwaliteit van het landschap in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een schat aan informatie voor belanghebbenden. Stemmen van lexers Secretaressendag Bergen op Zoom Pak even uw zakboekje Tentoonstellingen in bibliotheken Muziekschool in Gasthuiskapel Philadelphia in de Wingerd Young voices in N.H. Kerk Mannenkoor in Rehobothkerk Oud- Vossemeer Sint- Annaland Accelerando in Sakofahal Poortvliet Kleine Kracht in 't Ouwe Raed'uus Ouderen in 't Ouwe Raed'uus Laudate Dominum in N.H. Kerk VZOS in de Wimpel Volkskerstzang 5J Sint- Maartensdijk Euterpe in Haestinge ABDIJ De provincie Zeeland heeft met de Nederlandse Spoorwegen een grootverbruikerscontract afgesloten voor het jaar 1993. Met de on dertekening van het contract verplicht de provincie zich, net ais dit jaar, 2.200 treinkaartjes af te nemen. Het is de tweede keer dat beide partijen een dergelijk contract sluiten. De treinkaartjes zijn bestemd voor de medewerkers van de provincie die een dienst reis buiten de provincie moeten maken. Over het algemeen zijn dat dienstreizen naar grote ste den die vanuit Middelburg ge makkelijk per trein zijn te berei ken. Het komt er op neer dat amb tenaren voor dit soort reizen vrij wel niet meer in de auto mogen stappen en de provincie dan ook geen kilometervergoeding voor de lange afstanden buiten Zee land hoeft uit te betalen. Op deze manier snijdt het mes naar twee kanten. Minder belasting van het milieu en minder uitgaven want de vervoersprijs per kilometer met de trein is minstens de helft goedkoper dan de kosten van een autokilometer. De provincie geeft op deze manier dik vijftigduizend gulden minder uit aan reiskosten. Het reizen per trein leverde het afgelopen jaar een besparing op van 225 duizend autokilome ters. Het verbruik daalde van driehonderduizend kilometer in 1991 naar vijfenzeventigduizend kilometer in 1992. Het bespaarde aantal kilometers komt overeen met ruim vijf keer de wereld rond reizen of, om het I EÜWS Maandag 4 en dinsdag 5 januari is het informatiecentrum van de provincie niet voor publiek toe gankelijk. Het centrum is wel te lefonisch bereikbaar onder num- mer01180-31400. De provinciale directies en alle ge bouwen van de provincie zijn gesloten van donderdagmiddag 24 december, 16.00 uur tot maandag 4 januari, 08.00 uur. De voorzitter van het college van gedeputeerde staten (de com missaris van de koningin) houdt dinsdag 22 december een zitting over spoedshalve bijstand. Een inwoner van de gemeente Vlissingen is het niet eens met de beslissing van de commissaris van de koningin over het verkrij gen van algemene bijstand. De openbare zitting begint om 14.00 uur in het provinciehuis, St Pie terstraat 42 in Middelburg. De Stichting Het Zeeuwse Land schap kan ruim elfduizend gul den gaan besteden aan de aan loopkosten die gemoeid zijn met het beheer van het duinland schap op Neeltje Jans. Dit bedrag is over van een provin ciale subsidie van driehonderd duizend gulden die men in 1991 had ontvangen voor de aanleg en inrichting van dit duinlandschap. Het college van gs vindt dit rede lijk en gaat nog bekijken of er een beheerssubsidie per hectare moet komen. dichter bij huis te zoeken, 280 maal op en neer naar Parijs. Uitgaande van een gemiddeld brandstofverbruik door een auto van 1:11 tot 1:13 is er minimaal ze ventien tot maximaal twintigdui zend liter benzine bespaard. Welke delen van het landschap van West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn kwetsbaar voor ingrepen als bebouwing, nieuwe wegen, lei dingen en windmolens. Welke elementen in het landschap zijn het waard om behouden te blij ven. Een antwoord op onder meer deze vragen is te lezen in het rapport Landschapsonder zoek West Zeeuwsch-Vlaande- Het rapport is een uitgave van de provincie en geeft informatie die van nut is bij het maken van bij voorbeeld streek- en bestem mingsplannen en plannen voor landinrichting, beplanting en landschap. Op die manier is het rapport niet alleen interressant voor de provincie, maar ook voor gemeenten, waterschappen, rijksdiensten, belanghebbende inwoners en andere belangstel lenden. Handhaven van het karakter en bevorderen van de kwaliteit van het landschap in de provincie Zee land is een van de hoofdlijnen van het provinciaal bestuur. Om dat goed te kunnen doen zijn gege vens nodig over de opbouw van het landschap, het karakter en de kwaliteit. Vandaar de opdracht van de provincie een dergelijk rap port samen te stellen. Een zelfde soort rapport is eerder versche nen over Walcheren. Uitsluitend kiezen voor behoud of herstel kan niet want een land schap is nu eenmaal het resultaat van de wisselwerking tussen mens en natuur. Het historisch gegroeide cultuurlandschap zal zich steeds verder ontwikkelen in samenhang met zich steeds wijzigende behoeften vanuit de de samenleving. Niet alleen eco nomische kwaliteiten maar ook Wallen Retranchement landschappelijke kwaliteiten ho ren een rol te spelen Het rapport is bedoeld gegevens te verschaffen om afgewogen beslissingen te nemen. Deze be slissingen moeten er toe leiden dat de wisselwerking tussen mens en natuur niet tot gevolg heeft dat er een eenvormig land schap ontstaat. Met de beschik bare technologie zou men ertoe in staat zijn signaleert het rapport. Men stelt vast dat tot de twin tigste eeuw de mens sterk afhan kelijk was van plaatselijk natuurlijke omstandigheden als reliëf, waterhuishouding en vruchtbaarheid van de bodem. De mens paste zich veelal aan en zo ontstonden verschillende land schappen met ieder een eigen aard en eigen gezicht. Met name na de Tweede Wereldoorlog wist de mens, met behulp van de snel opkomende technologie, dras tisch in te grijpen. Het aantal ver- Met ingang van vijf januari gaan de tarieven voor de veerdiensten over de Westerschelde met 2,5% omhoog. De verhoging is een gevolg van een eerder besluit van provinciale staten om de tarieven jaarlijks te corrigeren als gevolg van de inflatie. schillende landschappen vermin derde hierdoor. Afgewogen be slissingen, op grond van gege vens kunnen er voor zorgen dat het karakter van een landschap niet verloren hoeft te gaan. Het landschapsonderzoek draagt die gegevens aan. In het rapport is uitvoerig be schreven hoe het landschap is ontstaan. Kaarten geven inzicht in de aardwording van het land schap, terreinvorming, gesteld heid van de bodem, reliëf en oppervlaktewater. Via een korte beschrijving van menselijke in vloeden uit de Romeinse tijd, van Noormannen en uit abdijen komt men in de twintigste eeuw. Te lezen valt hoe het is gesteld met opgaande beplanting, flora, vege tatie en fauna. De lezer van het rapport komt aan zijn/haar trek ken als men kennis wil nemen van bebouwingspatronen, verschil lende typen nederzettingen, cul- De verhoging van de enkele reizen is afgerond op een kwartje, die van de waardekaarten op een stuiver. Onderstaand volgt een overzicht. De tussen haakjes ge plaatste bedragen zijn de huidige tarieven. Deze blijven gelden tot vijf januari. De tarieven gelden voor een enkele reis, retourkaar tjes zijn er niet. Tarief voor voertuigen met een lengte van 0 t/m 6 meter. Oversteektarief in de periode 16 september tot 15 mei f 8, f 8,25; oversteektarief in de pe riode 15 mei tot 16 september (f 10,50) f 11,=; waardekaart normaal met lage korting! 3,90) f 3,95; waardekaart normaal met hoge korting f 3.05) f 3,15; waardekaart voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met lage korting (f 3, f 3,05; waarde kaart voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met hoge korting (f 2,45) f 2,55. tuurhistorisch belangrijke sil houetten, bebouwing en bouw werken, archeologische monu menten en terreinen, wegen- en verkavelingspatronen en grond gebruik. Een fors deel van het rapport be vat een beschrijving van de sa menhang tussen alle gegevens. Gedeeltelijk in kleur uitgevoerde kaarten zijn een belangrijk onder deel van het rapport. Vijf kaarten op schaal 1:50.000 zijn los bijge voegd. Een van deze kaarten is een weergave van een indeling van het landschap in bijna tachtig landschapstypen, waarvan ook de mate van kwetsbaarheid is aangegeven. De andere kaarten geven inzicht in de landschappe lijke hoofdstructuur, ecologische waarden, cultuurhistorie en een inventarisatie van cultuurhisto risch belangrijke boerderijen. Het rapport is tegen betaling van f 17,50 verkrijgbaar in het infor matiecentrum van de provincie. Abdij 9 in Middelburg, telefoon 01180-31400. ms Tarief voor voertuigen met een lengte van6t/m12 meter. Oversteektarief ongeacht de pe riode (f 15,25) f 15,75; waarde kaart normaal met lage korting f 7,40) f 7,60; waardekaart normaal met hoge korting f 5,70) f 5,80; waardekaart voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen met lage korting f 6,50) f 6,70; waardekaart voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen met hoge korting f 5,10) f 5,20. Tarief voor voertuigen die langer zijn dan 12 meter. Oversteekta rief ongeacht de periode (f 24,25) f 24,75; waardekaart normaal met lage korting (f 12,15) f 12,40; waardekaart normaal met hoge korting f 9,25) f 9,50; waardekaart voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen met lage korting f 11,25) f 11,50; waardekaart voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen met hoge korting (f 8,65) f 8,90. Tarieven voor motoren zonder zijspan of aanhangwagen. Oversteektarief in de periode 16 september tot 15 mei (f 4, f 4,=; oversteektarief in de perio de 15 mei tot 16 september (f 5,25) f 5,50; waardekaart normaal met lage korting f 1,95) f 2,=; waardekaart normaal mfet hoge korting (f 1,50) f 1,55; waardekaart voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met lage korting f 1,50) f 1,55; waarde kaart voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met hoge korting (f 1,25) f 1,30. mm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 In het verslag van de waterschaps vergadering, op pagina 15 in de E.B. van 10 december, werd het uitstel behandeld van de zoetwa terplannen voor Sint-Philipsland. Uitstel vanwege de veel te hoge kosten voor nu en in de toekomst. De heer Van Nieuwenhuijzen gaf het gebied Sint-Annaland als voor beeld, waar volgens hem de land bouw van zoet water voorzien wil worden. Ook in het landbouwblad van 6 november werd gesugge reerd, dat er nog veel boeren bereid zijn een niet onaanzienlijke prijs voor de zoetwateraanvoer te betalen. Ik ben zeer benieuwd uit welk on derzoek zij hun gegevens putten. Als geheugensteuntje wil ik nog even herinneren aan de vele bezwa ren, die tegen dit plan werden ge opperd. In één van de mooiste zomers van deze eeuw (droge zo mer 1989) werden tijdens een blik semactie van ongeveer anderhalve dag tweehonderdenelf handteke ningen opgehaald tegen de zoetwa terplannen. Daarbij ongeveer 80 grondgebruikers en -eigenaren uit het gebied Sint-Annaland De behoefte vanuit de landbouw voor deze in gang gezette presti gieuze zoetwaterprojecten is mini maal, zoals ook nu weer blijkt in Sint-Philipsland. Volgens mij geldt voor deze zaak als voor geen an der: Het is beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. A.C Geluk, Krommeweg, Sint-Maartensdijk. In restaurant Moerstede te Bergen op Zoom wordt 14 januari een speciale bijeenkomst voor secreta ressen belegd. Het programma be gint bij Philip Morris met een film en een rondleiding door de sigaret- tenfabriek. Daarna is er in Moerstede een voordracht door mevr. R. Hedges van de Europese organisatie van secretaresses, de EAPS. Zij spreekt over het belang van netwerken. Daarna is er een buffet en een cosmetica- presentatie. Ook secretaresses van Tholen en St. Philipsland zijn wel kom op deze gratis bijeenkomst. Wel dient men zich voor 25 decem ber aan te melden bij dhr. B. Oostelbos: tel. 01640-58800. De komende dagen staan traditioneel overal kerstvieringen op het programma. Ook zijn er al vieringen geweest, zoals zaterdag van de Anib. In De Vossenkuil te Oud-Vossemeer kon voorzitter F. Janmaat ongeveer 130 leden met hun huisgenoten verwelkomen voor de uitgebreide lunch. Nadien kwamen er nog ruim twintig mensen bij voor de bingomiddag. Het werd een heel gezellige bijeenkomst. "Voor sommigen is het het enige uitje dat ze jaarlijks hebben," zegt Janmaat. Landelijk gezien is de Anib op Tholen en Sint-Philipsland met rond de 300 leden procentueel het grootst. THOLEN 19 dec. Kerstuitvoering leerlingen Zeeuwse Muziekschool, Gasthuis kapel, 16 u. 18 dec. Kerstviering soos, Ten An ker 14 u. 21 dec. Kerstsamenzang in N.H. Kerk, m.m.v. Herv. zangver. Im- manuel en Jongerenkoor, 19.30 u. 26 dec. Kerstzangmiddag in Reho- bothkerk, m.m.v. mannenkoor 'Rehoboth' en zangver. Crescendo, 14.30 u. 30 dec. Berjaardensoos, Ten Anker 14 u. OUD-VOSSEMEER 18 en 19 dec. Uitvoering Rederij kerskamer Eendracht, Vossenkuil 20 u. 21 dec. Kerstviering Anbo, Vossen kuil 21 dec. Volkskerstzangdienst, R.K. kerk 20 u. 23 dec Kerstviering AVB, Vossen kuil 19.30 u. 28 dec Bingomiddag Anbo, kanti ne v.v. Vosmeer, 14 u. SINT-ANNALAND 19 dec Kamp. tafeltennis Thol./St. Phil, dames-heren, Wel- levaete 14 u. 22 dec Kerstviering Plattel.vrou- wen, Wellevaete 17 u. 23 dec. Kerstviering Schutse, 16.30 u. STAVENISSE 22 dec. Kerstzangavond in N.H. kerk, m.m.v. Chr. gem. koor 'Met hart en Stem' en Chr. gem. koor 'Laudate Dominum', 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 17 dec Kerstavond Plattel.vrou- wen, Haestinge 19.30 u. 18 dec Klaverjassen Pendelaars, café Smerdiek 20 u. 19 dec Volkskerstzang Smalstads mannenkoor, Haestinge 19 dec Zangavond, Herv. Maar tenskerk 19 u. 29 dec Kindervoorstel. Poppen theater Alteklein, Haestinge 14.15 u. SINT-PHILIPSLAND 22 dec Zanguitvoering, De Wim pel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 19 dec. Expos, schilderijen structuren enz. van Gerard Ko- nings, Art Galerie Zuidzijde Ha ven 7 19 dec Internat, speelgoed ruilbeurs, zaal Den Ronden, Rem- brandtstr. 58, 10-14 u. 19 en 20 dec De Grote Markt staat decor voor sfeervolle kerstmarkt, 10-17 u. 20 dec. Internat. Vogelbeurs, Club lokaal Rozenoord, Beukenlaan 14, 10-13 u. 21 dec. Komedie 'De Markiezin', met top-acteurs, de Maagd 20.15 u. t/m 27 dec. Expos, gobelins van Pilvi Blankin, Markiezenhof da- gel. 14-17 u. film film film ROXY 1: Bodyguard - a.l., do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za eazo 14, 18.45 en 21.30 u., ma, di en wo 14 en 20 u. ROXY 2: Far and away - a.l., do t/m wo 20.15 u. Kleine Nemo, avomturen in Dromenland - a.l., za •t/m 14 u. CINEMACTUEEL 1: Sister act - a.l., do 20 u., vr en za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en wo 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Home alo ne II - a.l., do 20 u., vr 14, 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.45 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.45 u., ma, di en wo 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Single white female - 12 jaar, do 20 u., vr t/m wo 21.30 u. Belle en het beest - a.l., vr 14 en 19 u., za 14 u., zo 14 en 16 u., ma, di en wo 14 en 19 u. Kerstmarkt. In de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes wordt vandaag en morgen (van 1 tot 9 uur), alsmede zaterdag (van 10 tot 5 uur) een kerst markt georganiseerd. Een deel van de opbrengst is bedoeld voor kinderen uit Joegoslavië. De tentoonstellingen in de biblio theken van St. Annaland, St. Maartensdijk en Tholen staan in het teken van het Kerstfeest. Mevr. Hoogedeure-Kievit uit Tho len toont in St.'Annaland zelfge maakte kaarten. Gebruikte technieken zijn o.a. zijde schilderen, quilten, filigraan, stro, borduren op papier en kraaltjes. St. Maartensdijk heeft een exposi tie van eigen gemaakte kaarten en t-shirts van Elly Breure uit Scher- penisse. Als techniek gebruikt zij zandschilderen. In Tholen zijn kaarten te bewon deren uit de collectie van de dames De Laater en Aantjes uit Halste ren. Ze zijn zelf gemaakt door fa milie en vrienden met behulp van diverse technieken. Bij de tentoonstellingen staat een grote verzameling boeken die op het Kerstfeest betrekking hebben. Het bestuur van de stichting ge meenschappelijke openbare biblio theek Tholen heeft besloten om het leengeld in 1993 niet te verhogen. Zaterdag a.s. om vier uur is er in de Gasthuiskapel in Tholen een kerstuitvoering van de Zeeuwse muziekschool. Het kinderkoor o.l.v. Janny Dieleman brengt be kende en minder bekende kerstlie deren ten gehore. Het programma wordt afgewisseld door instrumentale bijdragen van een blokfluitensemble o.l.v. Jolan- da van 't Veer en een dwarsfluiten semble o.l.v. Angélique Linders. Verder zullen enkele orgelwerken te beluisteren zijn. De toegang is gra tis. Philadelphia, de oudervereniging van geestelijk gehandicapten, viert zaterdagavond om half acht het Kerstfeest in het hervormd vereni gingsgebouw de Wingerd. Maandagavond om half acht vindt in de N.H. Kerk de jaarlijkse kerst- samenzangdienst plaats. Medewer kenden zijn de hervormde zangvereniging Immanuël o.l.v. Iz. Riedijk en het jongerenkoor Young voices o.l.v. M. van Gorsel. Soliste is mevr. L. van Gorsel. Als organiste treedt mevr. Hage-v.d. Velde op. Op Tweede Kerstdag begint om half drie een zangmiddag in de Re hobothkerk aan de Hoo gaarsstraat met medewerking van het mannenkoor Rehoboth o.l.v. Rijk Rijkse en de christelijk ge mengde zangvereniging Crescendo o.l.v. Paul Heijboer. Organist is Kees Zwaai. Hervormde en de Gereformeerde kerken. Het thema van de dienst, die om acht uur begint, is 'Kerst feest, feest van vrede of van lief de?' Voorgangers zijn ds. P. Wulfraat, ds. D.A. Snijder en pastor W. Wiertz. Verder wordt medewerking verleend door de Oud-Vossemeerse Muziekvereni ging en het kinderkoor Hadas'sa. voor de elfde keer de volkskerst zang in Haestinge gehouden. Me dewerking verlenen het Smalstads mannenkoor en muziekvereniging Euterpe. Een flink deel van de tijd wordt besteed aan samenzang. Burgemeester Van der Munnik verricht de opening, pastoor Van den Brule en ds. De Goei zullen de overdenking verzorgen. Mevr. Van Zijst-Vogelaar neemt een declama tie voor haar rekening. Volgens een nieuwe formule is er een strak tijd schema. Zaterdagavond om half acht is het traditionele kerstconcert van de koninklijke fanfare Accelerando in de Sakofahal met speciale mede werking van een houtblazerstrio uit Wissenkerke. Dat speelt o.a. het Divertimento van Mozart en Ron do van Henry Purcell, alsmede de Bourré uit de Royal Fireworks van Handel. Naast een aantal samen- zangwerken en de traditionele kerstmuziek speelt Accelerando Little drummer boy, Mary's boy- child, de Exodussong, Variazioni in blue en Adagio en allegro met als solist op trompet dirigent Pier re van Broekhoven. Twee muzikan ten zullen zaterdag voor het eerst meespelen: Jacqueline Heijboer op altsax en Martijn Krijger op bugei. Bloemist Ligtendag en lady speaker Elna Boon zorgen mede voor een sfeervol concert. Woensdag 23 december om zeven uur hopen de kinderen van de zon dagsschool de Kleine Kracht het Kerstfeest te vieren in 't Ouwe Raed'uus. Ouders en andere be langstellenden zijn daarbij van harte welkom. De beheerscommissie van 't Ouwe Raed'uus organiseert morgen (vrijdag) een kerstmiddag in het dorpshuis. Hiervoor zijn alle zestig-plussers uit het dorp uitge nodigd, maar ook oud-inwoners die in en Anker, de Schutse of Sint-Maartenshof verblijven. De bijeenkomst begint om vier uur. Dinsdagavond om half acht is er in de N.H. Kerk volop (samen) zang m.m.v. het christelijk gemengd koor Met hart en stem uit St. Maartensdijk o.l.v. C. Egas en het christelijk gemengd koor Laudate Dominum uit Stavenisse o.l.v. P. Heijboer. Ds. W.C. Meeuse uit St. Annaland heeft de leiding. Orga nisten zijn Piet Priem en Ad Scherpenisse. Dinsdagavond om half acht geeft de christelijk gemengde zangver eniging VZOS haar jaarlijkse kerstconcert in dorpshuis de Wim pel. Medewerking verlenen VZOS o.l.v. J. Wesdorp, de chr.gem. zang vereniging Maranatha o.l.v. C. den Braber en het jeugdkoor Van knop tot bloem o.l.v. W. van Duuren- Kosten. Organisten zijn Kees Lem- son, Johan Geuze en Eveline Geense. De declamatie wordt ver zorgd door Nelly Geluk-Ampt. In de Rooms-Katholieke kerk wordt maandagavond een volks kerstzangdienst gehouden in sa menwerking met de Ned. Zaterdagavond om half acht wordt Kerstbijeenkomst Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tho- len van de gehandicaptenzorg van de Geref. Gem. houdt zaterdagmiddag in gebouw Salem te Nieuwerkerk een kerstbijeenkomst. Die begint om half drie en duurt tot ongeveer half zeven. Ds. A.J. Gunst uit Tholen houdt een kerstvertelling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 7