GGD-artsen zijn voorzichtig; einde epidemie niet in zicht Bouwgrond in Buitenzorg III kost 120 gulden Vijf geslachten in Vossemeren AL 47 JAAI DÈ Nekkramp in Scherpenisse Straks studeren 37k") A-6 THOOLSE COURANT Dijkwel vindt 60 mille voor zorgteam van De Rozeboom Dertig inwoners St. Maartensdijk op twee voorlichtingsavonden Vijftig mille van provincie voor restauratie Willibrorduskerk Donderdag 19 november 1992 49e Jaargang no. 1 C Meijer wil in Scherpenisse bestemming pand gaan verruimen De twee voorlichtingsavonden over polio van vrijdag en maandag in Sint-Maartensdijk zijn door dertig in woners bezocht. Vrijdagavond kwamen 23 belangstel lenden naar de burgerzaal van het gemeentehuis. Maandagavond bezochten zeven inwoners de info in het verenigingsgebouw Calvijn van de Hervormde Ge meente. Erger voorkomen Isoleren Van der Linde: Geen Tholenaartje pesten Rustig gebiedje Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,00 per halfjaar. Per jaar f 42,00, per post f 53,50 per jaar. Losse nummers f 1,50. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,41 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een vierjarig meisje uit Scherpe nisse is met nekkramp in het zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom en later in het academisch medisch centrum in het Belgische Antwerpen opgenomen. Momen teel wordt ze weer in Lievensberg behandeld. Het meisje, dat nog een jonger broertje heeft, zat nog niet op school. De GGD Zeeland heeft geen extra maatregelen getroffen omdat er te veel tijd zat tussen de ontdekking van de nekkramp en de melding. Nekkramp (hersenvliesontsteking) wordt via druppelinfectie (niezen en hoesten) overgebracht. Volgens dokter Boog van de GGD kan er met te weinig slaap en teveel in spanning minder weerstand ont staan, waardoor men gevoelig is voor besmetting. "Maar 25% van de mensen in Nederland loopt met die bacterie rond in de keel." Dokter Boog noemt voldoende rust en hygiënisch met elkaar om gaan een eerste vereiste om te voorkomen dat er zich meer geval len van nekkramp voordoen. Het zorgteam in Sint-Philipsland lijkt uit de brand. Gedeputeerde staten willen voor dit experiment 64.249,50 gulden beschikbaar stel len. Het gaat om een eenmalige overbruggingssubsidie over een pe riode van acht maanden (t/m juli volgend jaar). Maandag bespreekt de statencommissie welzijn een voorstel van gedeputeerde A.J. Dijkwel om dit geld uit de renteba ten bejaardenoorden te putten. Het zorgteam werd als experiment gesubsidieerd door het ministerie van WVC, maar dat is gestopt. Door het project is er, aldus g.s., een zorgniveau ontstaan dat opna me van Sint-Philipslandse ouderen in een verzorgingstehuis lijkt te voorkomen. Financiering op grond van de wet bejaardenoorden kan in de ogen van het provincie bestuur alleen als elders in de regio capaciteit wordt vrijgemaakt. 'De huidige ontwerp-nota ouderenzorg voorziet hierin, door inzet van 38 woon-zorg-plaatsen in de gehele regio Tholen-St.Philipsland na sluiting van bejaardenoord St.Maartenshof', schrijft Dijkwel aan de commissie. Stopzetting van het project in Sint-Philipsland be tekent volgens de gedeputeerde dat het realiseren van een voorziening voor ouderen dan verder weg is dan ooit. Het exploitatietekort van het zorg- project De Rozeboom is 85.666 gulden per jaar. Zowel de gemeen te Sint-Philipsland, als de federatie maatschappelijke dienstverlening en de stichting verpleeg- en rust huizen Zeeland hebben in Middel burg aangedrongen op het geven van een bijdrage. De Thoolse gemeenteraad behan delt maandagavond een verzoek van C. Meijer b.v. uit Kruiningen om de bestemming van de bedrijfs-opstallen aan de Veerdijk- seweg in Scherpenisse te verrui men. "We willen de ruimte voor meerdere doeleinden geschikt krij gen, niet alleen voor de opslag van aardappelen en uien", zegt dhr. Meijer desgevraagd. "Incidenteel verhuren we het pand al aan der den en dat willen we met de ge meente netjes regelen. Zolang we het gebouw zelf nuttig kunnen ma ken, blijven we dat exploiteren, maar als er een koper of huurder komt, zijn wij altijd geïnteres seerd." Momenteel is Meijer echter niet in onderhandeling met gega digden. Via een artikel 19 procedure willen b. en w. het bestemmingsplan aan passen, zodat de panden van Meijer een algemene bedrijfs- bestemming krijgen. "Dezelfde voorwaarden zullen gelden als op de andere lokale bedrijfsterreinen in de gemeente", zegt ambtenaar ruimtelijke ordening C. Nuyten. "De gebouwen bieden meer moge lijkheden dan alleen opslag en ze kunnen gemakkelijk gesplitst wor den voor meerdere gegadigden. De nieuwe bestemming mag echter niet milieubelastend zijn, dus bij voorbeeld geen lawaaimakers. En de activiteiten moeten naar aard en schaal aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse passen", zegt Nuyten. Ten opzichte van de eerdere grote belangstelling voor de int^fngscampagnes, zoals hier vorige maand in het wijkgebouw te Tholen, is de interesse in voorlichting afgenomen gezien het aantal '"jzoekers op twee voorlichtingsavonden in St. Maartensdijk. Daar meldden zich ook een paar volwassenen die zich wilden laten inenten. Die werden naar het kruisgebouw in Tholen gestuurd waar het kruiswerk en de GGD zit ting hield. Burgemeester H.A. van der Mun- nik stelde aan het einde van de tweede avond vast dat het houden van dergelijke bijeenkomsten 'een. hele goed zaak' is. "Het is nooit voor niks geweest. We hebben ge hoor gegeven aan het verzoek van de GGD Zeeland. Het gaat erom onduidelijkheden uit de weg te rui men." Hij beantwoordde daarmee de vraag uit de zaal of de gemeente niet te voorbarig was geweest deze voorlichtingsavonden te houden omdat het tweejarig kind uit de smalstad, waarbij polio was ge constateerd, na twee dagen het zie kenhuis alweer mocht verlaten. "Is dit nu wel zinvol geweest?," wilde de vragensteller weten. Van der Munnik: "Als er weinig mensen komen is het niet goed, als er teveel komen is het niet goed en als je he lemaal niks doet is het ook niet goed." Op beide avonden lieten de GGD- artsen R.J. Boog (adjunct medisch- directeur) en G.R.M. La- leman (hoofd afdeling algemene gezondheidszorg) weten geen voorstanders te zijn van een ver- Het bestuur van de rooms- katholieke Willibrordusparochie te Oud-Vossemeer krijgt van de pro vincie 50.114 gulden subsidie voor de restauratie van het kerkgebouw aan de Dorpsweg. Gedeputeerde staten hebben besloten maximaal 10% bij te dragen in de subsidiabe le kosten (501.136 gulden) van het restauratieplan. G.s. stellen als voorwaarde, dat de oplevering van het werk 'tot ge noegen van de rijksdienst voor de monumentenzorg' plaatsvindt. Ook moet binnen een jaar met de restauratie zijn begonnen. Dat laatste is geen probleem voor het kerkbestuur, want al enkele maan den wordt er volop gewerkt om de buitenmuren van het anderhalve eeuw oude kerkgebouw op te knappen. De subsidie wordt uitbe taald nadat het ministerie van WVC de geldelijke eindverant woording van de restauratie heeft goedgekeurd. plichte inenting. Ook burgemees ter Van der Munnik kantte zich tegen een dergelijke gebod van ho gerhand (waarover in de landelijke politiek wordt gesproken). Hij noemde het 'zelfbeschikkingsrecht een groot goed, waaraan niet moet worden getornd, zélfs als de soms droevige gevolgen in aanmerking worden genomen.' Van der Munnik stelde dat de medische wetenschap wel als een zegen gezien kan wor den. "Met alle respect voor diege nen die daar anders over denken." Boog en Laleman legden uit wat polio is, waardoor het wordt ver oorzaakt, hoe het zich verspreidt en hoe men zich ertegen kan be schermen. Verder werd aandacht besteed aan de risicogroepen, het meldingsprotocol en de taak van de GGD bij deze epidemie. Vol gens de GGD-artsen heeft de GGD bij een polio-explosie de op dracht de 'rest van de bevolking te beschermen' door middel van voorlichting en vaccinatie. De GGD zoekt contact met het gezin waarin zich een poliogeval voor doet voor een zogenaamd ringon- derzoek. Over dat onderzoek werden op beide avonden vragen gesteld. Omdat polio gerekend wordt tot de A-ziekten moet een behandelend arts bij een vermoe den van polio volgens Boog 'als de bliksem de GGD waarschuwen'. "Dat is hij wettelijk verplicht. De GGD moet een ring van bescher ming leggen rond het patiëntje." Binnen 24 uur vindt dan zo'n ring- onderzoek plaats. Volgens de GGD-artsen zijn het een arts en een verpleegkundige die het gezin telefonisch benaderen om te vra gen of ze de andere leden van het gezin mogen onderzoeken. Het gaat dan om het onderzoeken van bloed en ontlasting. Wordt dat af gestaan dan gaat dat direct naar het laboratorium van het rijksin stituut van volksgezondheid en mi lieuhygiëne in Bilthoven. De GGD biedt vervolgens de andere leden van het gezin een klontje of een prik tegen polio aan. Tot de eerste ring worden ook buurkinderen ge rekend die vaak bij het polioslacht offertje over de vloer komen. De tweede ring betreft de school en de werkplek. Daar wordt geen Herverdeling wegen. De herverde ling van het wegenbeheer, waarbij de provincie, de gemeenten Tholen en St. Philipsland en het water schap Tholen betrokken zijn, gaat 1 januari 1993 in. De provincie moet de nog in kas zijnde gelden uit de pot Wet Uitkering Wegen verdelen en uitkeren. bloed en ontlasting gevraagd. Vol gens Laleman is het voor de GGD 'afgelopen als de familie weigert' een arts te ontvangen voor een der gelijk onderzoek. "We hebben wel de opdracht het te proberen. De contacten die wij tot dusver gehad hebben in Zeeland getuigen van wederzijds respect. Het feit dat mensen met elkaar praten is posi tief." Vragen waren er ook over de duur van de bescherming van het vaccin tegen polio en over de behandeling van de ziekte. Volgens Boog is de inenting vijftien jaar geldig. Op de vraag of het niet beter is om ieder een maar een inenting te geven 'voor de zekerheid' antwoordde Boog: "Als je dat doet dan geef je toe dat het veel ernstiger is en wordt de paniek alsmaar groter?' Voor een poliopatiënt bestaan geen medicijnen ter genezing. Art sen kunnen in zo'n geval wel erger voorkomen. Laleman: "Als de pa tiënt ademhalingsproblemen heeft kan een arts alleen proberen te voorkomen dat het kind stikt. Er bestaat geen medicijn, alleen een vaccin en dat is zeer veilig. Het wordt op massale schaal in heel de wereld toegepast. Tot nu toe is nog niemand het slachtoffer geworden in de groep die ingeënt is." Tot nu toe zijn er bij onvolledig in- geënten geen polioslachtoffers ge constateerd. Maar Boog kon niet garanderen dat er dan ook nooit iemand uit deze categorie polio zal krijgen. "We kunnen nooit hon derd procent zeggen." Dat geldt ook voor mensen boven de 41 jaar. "Mensen ouder dan 41 jaar wor den geacht beschermd te zijn. Ik word voorzichtiger?' Als negentig procent van de mensen is ingeënt dan wil dat nog niet zeggen dat niemand die ouder is dan 41 jaar ziek zal worden. Het kan, maar het is moeilijk te vatten. Nederland heeft zo'n beetje de hoogste vacci natiegraad van de wereld. Als er straks een vijftigjarige polio heeft dan wordt het chaos en paniek." In Calvijn werd gevraagd naar de kans op polio van iemand die twintig jaar geleden volledig is in geënt. Laleman: "U loopt meer, kans op een ongeval als u drie keer naar het kruisgebouw gaat om een inenting dan dat u kans op polio heeft." Het ontslaan na twee dagen van het poliopatiëntje uit het zieken huis wekte bij een bezoeker enige verbazing. "Is het niet veiliger dat kind wat langer in het ziekenhuis te laten?" Volgens Laleman is het niet nodig om het patiëntje langer te isoleren als er geen ziektever schijnselen meer zijn. "Preventief gezien heeft het niet veel zin. Scho len worden ook niet gesloten. Je zou mensen dan maanden op moe ten sluiten." Of het ook beter zou zijn voor schoolkinderen voorlo pig niet aan sport te doen kon La leman niet zeggen. "Als je moe bent heb je verminderde weerstand maar ik kan geen wetenschappelij ke reden geven waarom je kinderen niet aan sport mag laten doen. Hoe lang zal dat dan moeten du ren? Dat vraag ik na bij de genees kundige hoofdinspectie." Volgens Boog is het eind van de epidemie nog niet in zicht. "Er zijn nu dertig gevallen. Dat is 1 op de 30.000 besmetten. In 1979 wa ren er 110 mensen met polio. Dat betekent dat er 110.000 besmet zijn geweest." Honderdtwintig gulden per vierkante meter voor bouwgrond in de twee de fase van Buitenzorg III te Tholen is voor de commissie ruimtelijke or dening aanvaardbaar. Maar dat in die prijs alvast rekening is gehouden met een stuk ontsluitingsweg voor Buitenzorg VI waarvan de aanleg al lerminst vaststaat, was voor sommige commissieleden moeilijker te verteren. Zowel K.A. Heijboer (SGP) als J.L. van Gorsel (VVD) gaven aan dat de bouwgrond in Tholen best wat meer mag kosten dan in de kleinere woonkernen. Heijboer noemde 125 gulden 'alleszins rede lijk'. M.A.J. van der Linde (PvdA) was het met die stellingname hele maal niet eens. "Ik dacht toch niet dat de mensen in Tholen rijker zijn dan elders in de gemeente." En wanneer de prijs zou worden opge dreven omdat er veel belangstelling is om in Tholen te bouwen, dan zou dat volgens Van der Linde 'Tholenaartje pesten' zijn. P. van Belzen (RPF/GPV) twijfel de aan de noodzaak van een bre dere Hertenkamp en Gemaalweg. "Ik dacht dat u van Buitenzorg VI een rustig gebiedje wou maken," zei hij. Ook maakte hij zich zorgen over de toenemende druk op de splitsing Jhr. van Vredenburch- laan/Hertenkamp/Ten Ankerweg. Mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) en Van der Linde zaten eveneens met de ont sluitingsweg in hun maag. Laatst genoemde dacht bovendien dat het plan Stadszicht nog vóór Buiten zorg VI ontwikkeld zou worden. En Van Gorsel wees erop dat zijn fractie Buitenzorg VI al helemaal niet ziet zitten. Bovendien zijn er diverse onderzoeken aan de gang naar de realiseerbaarheid van dit plan. "Erg voorbarig," was dan ook zijn conclusie. Burgemeester H.A. van der Mun nik gaf toe dat er nog helemaal geen inzicht bestaat in de verkave ling en ontsluiting van Buitenzorg VI. "De ontsluiting maakt deel uit van heel Buitenzorg, het vormt een afronding, en dus mag je de kosten omslaan. Nu kan dat nog bij de tweede fase van Buitenzorg III, maar over een jaar niet meer?' zei hij. De kosten van de verschillende mogelijkheden liggen tonnen uit elkaar, vandaar dat er op deze ma nier een reserve wordt opgebouwd. "Dan heb je een aardig bedrag, in clusief rente, en zullen we ons be slist geen buil vallen. Het ontbrekende halen we uit het fonds stads- en dorpsuitleg." Volgens Van der Munnik is 120 gulden een arbitrair bedrag, maar blijft het zo dicht mogelijk bij het verkoopbaar houden van de grond in Buiten zorg III. Dat Buitenzorg VI er komt staat voor de burgemeester als een paal boven water. Het onderzoek van het waterschap naar overlast door het gemaal haalt volgens hem het plan niet onderuit. En ook het provinciale onderzoek naar de ge varen van het Schelde-Rijnkanaal zal in zijn ogen geen roet in het eteri gooien. "We hebben een voorbeeld in Breskens, waar aan het waterfront is gebouwd. Daar komen veel meer schepen met ge vaarlijke stoffen langs dan hier?' Buitenzorg VI wordt tegelijkertijd met Stadszicht ontwikkeld, omdat 'de vraag naar woningen ons in haalt'. Wat de ontsluiting via de Gemaalweg betreft, dat blijft vol gens Van der Munnik koffiedik kijken. Over de nieuwe grondprijzen in het bestemmingsplan Muijepolder te Sint-Maartensdijk werd door de commissie geen enkele opmerking gemaakt. Ja, maar waar... Kijk op pagina 8 Hogeschool Rotterdam Omstreken Familiegeneeskunde trekt dokter Panis naar St. Maartensdijk Thoolse notarisklerk J.L. Duijzer neemt na ruim 38 jaar afscheid NMS-agente St. Philipsland hoort werkstraf tegen zich eisen voor fraude Bedrijfsleidster Thoolse supermarkt beroofd van geldcassette Nieuwe spits Maartenskerk bijna twee ton zwaarder Volkstuinders in Tholen ongerust over verontreiniging Vest Voldoening en dankbaarheid bij opening uitgebreide kerk Ger. Gem. in Ned. te Oud-Vossemeer Bovenverdieping karakteristiek pand in Tholen uitgebrand Draaginsigne gewonden voor oud-militairen uit Scherpenisse en St. Maartensdijk Oud-burgemeester en oud- gedeputeerde J. van den Bos overleden Een boek is net een kind, zegt schrijfster Ellen Tijsinger Vier mille voor dagopvang in de Schutse Opbrengst verkoop politiepost valt St. Philipslandse gemeenteraad tegen Weg vrij voor woonzorgcentrum in Stavenisse Bronzen speld KNVB voor vertrekkende Vosmeer-secretaris Kees de Koning A. den Engelsman prolongeert kampioenschap bij 20-jarige de Vogelvrienden IJVER IS DADENDRANG VAN ALLE BEKWAAM HEDEN DIE MEN BEZIT Dit nummer bestaat uit 28 pagina's De vijf geslachten in Nieuw-Vossemeer. De drie weken oude Lieke Dormans in de armen van haar betovergrootmoeder D. Schot-van Duivendijk. Daarnaast zit overgrootmoeder N.M. van den Tol-Schot. Achter haar staat moeder Annelies Dormans-van Eijk en rechts grootmoeder J.J. van Eijk-van den Tol. De drie weken oude Lieke Dor mans uit Barneveld was vrijdag middag op bezoek bij haar betovergrootmoeder D. Schot-van Duivendijk in Nieuw-Vossemeer. De 98-jarige woont daar al negen jaar naar volle tevredenheid in be jaardentehuis De Vossemeren, maar ze is een geboren en getogen Thoolse uit het geslacht van de scheepsbouwers Van Duivendijk. Tot 1953 dreef ze in Tholen een kruidenierszaak op de Markt, die later door haar zoon werd voort gezet. Mevrouw Schot hoort en ziet slecht, maar is verder nog goed gezond. Ze overwoog zelfs om voor de ontmoeting met haar eerste achterachterkleinkind een nieuwe jurk te kopen. Want het is natuurlijk niet niks, vijf generaties van een geslacht. En dat dan in de vrouwelijke lijn. Ze waren er vrijdag allemaal in De Vossemeren, ook al bijzonder want de dames komen uit diverse hoe ken van het land. In de eerste plaats Lieke en haar 28-jarige moeder Annelies Dormans-van Eijk uit het Gelderse Barneveld. Grootmoeder JJ. van Eijk-van den Tol (52 jaar) woont in Ermelo (ook Gelderland) en overgroot moeder N.M. van den Tol-Schot (74 jaar) in het Noord-Hollandse Huizen. Het werd een gezellig tref fen in de recreatiezaal van het be jaardentehuis. Lieke, toch de aanleiding voor deze 'bijeen komst', trok er zich maar weinig van alle drukte aan en sliep rustig door in haar wagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 1