Milieuprogramma 1993 Animo voor play-in is tanende V ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Najaarsactie Steenbergen School zoekt evacué's voor jubileumreünie Mannenkoor zingt met COV Donderdag 12 november 1992 Het teruggeven van in cultuur gebrachte grond aan de natuur is nog volop in discussie. Hier en daar hebben de eerste 'over drachten' echter reeds plaatsgevonden of wordt er hard aan ge werkt. Zoals in Oranjezon. IN BEHOEP Een kans Romeinen en konijnen (OM M I SS I ES Toenemend herstel Niet in natura Lokaliseert wat u echt interesseert Gastouder meer dan kinderoppas Pak even uw zakboekje Groepsrepetities IJ jijt NIEUWS ABD Tachtig jaar terug in de tijd Elk jaar maakt de provincie een milieuprogramma. Dat is een overzicht van wat er in het betref fende jaar gaat gebeuren op mi lieugebied en wat het gaat kosten. Het programma is de praktische uitwerking van milieube leidsplan "Kerend Tij". Het voeren van een milieubeleid is een kostbare en soms ook lang durige zaak. Vaak moeten situa ties die in de loop van tientallen jaren zijn gegroeid worden omge bogen naar milieu-vriendelijk den ken en doen. Dat is niet alleen een kwestie van regeltjes op papier zetten, maar het is ook de kunst om mensen, groepen mensen, bedrijven en in stellingen ervan te overtuigen dat het in de toekomst anders moet. Dat anders moeten kan nogal in grijpend en duur zijn. Produktieprocessen moeten wor den veranderd, bodems moeten worden schoongemaakt en som mige activiteiten kunnen zo anti milieu zijn dat ze moeten worden gestopt. Na een politieke discussie over de beschikbare gelden is het pro gramma '93 nu definitief door Ge deputeerde Staten vastgesteld. Het blijkt dat de uitvoering van Ke rend Tij volgend jaar f 6 miljoen kost. Van het rijk krijgt de provin cie ongeveer 2,7 miljoen om de kosten te dekken en de provincie betaalt uit eigen zak 3,3 miljoen. Volgens het programma is in mei volgend jaar het Provinciaal Af- valstoffenplan nr. 3 (PAP-III ge noemd) te verwachten Dit plan moet voor de hele provin cie gaan regelen hoe het afval wordt ingezameld en wat er mee wordt gedaan. Werd tot nu toe alles op één hoop gegooid, 't is de bedoeling dat af val wordt gesplitst in wat op nieuw te gebruiken valt, wat kan worden gecomposteerd, wat ver brand wordt en wat nog kan wor den gestort. Ook het voorkomen van afval (preventie) wordt hierbij be trokken. Om dit allemaal te beheersen, moeten de "afvalstromen" in beeld worden gebracht: waar komt welk afval vandaan, waar zou het naartoe moeten, om wel ke hoeveelheden gaat het enz. Vanzelfsprekend zijn hier allerlei "partijen" bij betrokken: ge meenten, afvalophalers, stort plaatsbeheerders, composteerders en afvalver branders. Dit geheel in beeld te brengen, te plannen en van voorschriften te voorzien is PAP-III, met als doel: een schoner milieu voor nu en de toekomst. Er moet ook een voorlich tingsplan komen om heel Zeeland te laten weten hoe in de toekomst de vuilophaal wordt geregeld. Aangekondigd wordt verder een proef met het gescheiden inza melen van afval uit de kantoor-, winkel- en dienstensector. Activi teiten zijn voorzien op het gebied van preventie van afvalstoffen bij de gemeenten en het midden- en kleinbedrijf. De bouwmaterialen worden onder de loep genomen vanaf nieuwbouw t/m sloop. Preventie en hergebruik van stof fen in de agro-incfustrie staan op het programma, evenals de uit breiding/verbetering van de zgn. milieustraat op campings. Samen met het particulier initia tief wil de provincie volgend jaar iets gaan doen tegen het "kabel- branden", het verbranden van stukken geïsoleerd koperdraad, met de bedoeling alleen het ko per overte houden. Dat levert for se en niet bepaald milieu vriendelijke rookwolken op. De bedoeling is dat de kabels op een speciale manier worden geshredderd (in stukjes worden geknipt) en van het plastic om hulsel worden ontdaan zonder dat de vlam erin gaat. Er komt een aktie "tankslag" (sa men met Hulst) om olietanks te saneren binnen het grondwater beschermingsgebied Sint Jan steen. Allerlei rijks- en provinciale voor schriften en maatregelen worden verwacht om de bescherming van de bodem beter te regelen. Voorlichting, subsidieverlening en stimuleren van proeven gericht op vermindering van bestrij dingsmiddelen in de landbouw worden aangekondigd. Voorafgaand aan definitieve beslissingen komt er een in spraakprocedure over capaciteit, plaats en manier van opslag van baggerspecie. Dit alles is slechts een greep uit de veelheid van acties en initia tieven op milieugebied. Wie er meer van wil weten kan het milieuprogramma gratis krij gen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Ab- dij(plein) 9, Middelburg, tel. (01180)31400. tm De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt op 17 november zitting om 11.20 uur. Een inwoner van Sas van Gent heeft bij de pro vincie een beroepschrift inge diend tegen een beslissing van de gemeente Sas van Gent over al gemene bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. In het waterwingebied Oranje zon, op de kop van Walcheren, wordt een gedeelte van de wa terwinning beëindigd ten gunste van de natuur. Oostelijk van het pompstation wordt het winka- naal uit 1920 gedempt. Hierdoor zal de grondwaterhuishouding in het gebied zich herstellen en het peil van het grondwater omhoog gaan. Berekend is dat de in het begin van deze eeuw van zee afgesloten valleien vochtig tot nat zullen worden. Hierdoor kan zich de aan het grondwater gebonden plan tengroei van zgn. natte duinvallei en ontwikkelen. Om dit te bereiken is het wel nodig de oor spronkelijke situatie te herstellen door het kappen van het struweel en het verwijderen van de in de af gelopen tientallen jaren gevorm de humuslaag tot het schone (zee)zand. Inmiddels is begonnen met de uitvoering van dit karwei. Op 7 oktober begon er zich een verandering te voltrekken in Oranjezon. Zware machines dempten het waterwinkanaal en verwijderden struiken en de on dergrond tot het zand weer zicht baar werd. Sinds de intrede van de waterwin ning, zo'n tachtig jaar geleden is er nogal wat veranderd in het duingebied. De toenmalige karak teristieke duinbegroeiing ver dween, en er kwam een andere flora en fauna. De oorspronkelijke soorten - be- horend tot de levensgemeen- schap van de natte duinvalleien - verdwenen. Dat is geen typisch Zeeuws verschijnsel, ook elders zijn dergelijke stukken natuur tot het verleden gaan behoren omdat drinkwaterbedrijven het goede duinwater zijn gaan oppompen en distribueren. Vroeger verkeerde ongeveer een derde deel van de duinen onder invloed van het grondwater. Dat leverde een gro te rijkdom op aan allerlei planten en dieren, die alleen op deze plaat sen konden leven. In Oranjezon doet zich een kans voor deze bijzondere natuurlijke rijkdom terug te brengen. Toege geven: er verdwijnt iets, maar er komt iets anders voor in de plaats. En uiteraard kan een dergelijke re denering niet consequent worden toegepast op alle hedendaagse landschappen. Konijnen, bijvoorbeeld, zijn door de Romeinen, zo'n tweeduizend jaar geleden, bij ons geïntrodu ceerd. Nu zijn ze niet meer weg te denken uit de duinen en worden ze erkend als vaste bewoners. De vraag hoe ver je terug moet gaan in de tijd om een natuurlijke situatie tegen te komen, is moei lijk te beantwoorden. Nederland, en zeker Zeeland, is een gebied dat in de loop van de eeuwen nog al wat veranderingen heeft on dergaan. Het terugbrengen van veel gebie den in de oorspronkelijke staat, betekent in veel gevallen terugga ve aan het vrije spel van wind en water. En dat brengt natuurlijk on- De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor ouderen van de Ravoz vergadert op woensdag 18 november, 10.15 uur, in het Magnoliagebouw te Goes. De agenda is nu nog niet bekend. De afdeling voortgezet onderwijs en volwasseneneducatie, van de provinciale onderwijsraad, komt 18 november om 14.00 uur bijeen. Agendapunten zijn o.a. de basis vorming (verzoeken tot fusie en nevenvestiging), het beleidspro gramma 1993-1997 van de Zeeuwse Stichting Gehandicap tenbeleid, het project leesbevor dering, en de overeenkomst platform onderwijs-arbeid. De vergadering wordt gehouden Tot en met 21 december a.s. ligt bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland (Abdijplein 9, Middelburg) de ontwerp- streekplanafwijking "Verblijfsre- creatie Oranjeplaat en vliegtuigla waai" ter inzage. Tot de genoemde datum kan men tegen deze wijziging bezwaar overkomelijke gevaren met zich mee voor de veiligheid van mens endier. De komende jaren zal er in Neder land, dus ook in Zeeland, in toene mende mate sprake zijn van het herstellen van natuurgebieden. Er zijn al plannen voor, die in onder andere het (Nationale en Zeeuw se) natuurbeleidsplan zijn ver woord, maar bijvoorbeeld ook in Kerend tij, het Zeeuws milieube leidsplan. Daarin is sprake van een gebiedenbeleid. Gebieden als de Kop van Schouwen en de Zwaakse Kreekrest dienen (voor een deel) weer in een natuurlijke staat te worden teruggebracht. Op zijn minst moet de verontreini ging worden opgeheven. Maar soms zijn er ook nieuwe mo gelijkheden voor het 'scheppen' van natuur. Dat gebeurt bijvoor beeld door een slufter, een duin- kreek met een open verbinding in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Op vrijdag 20 november, 9.30 uur, vergadert de statencommis sie ruimtelijke ordening in het pro vinciehuis te Middelburg. De agenda was bij het schrijven van deze rubriek nog niet bekend. Om 14.00 uur op 20 november is er een vergadering van de staten commissie voor milieu. Onder werpen zijn o.a.: milieusubsidies en evaluatie waterkwaliteitsbe heer 1986-1991. Plaats: directie milieu en wa terstaat, Groene Woud 1 te Mid delburg. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg. aantekenen bij Gedeputeerde Staten (postbus 6001, 4330LA Middelburg). Het ontwerp is ook telefonisch verkrijgbaar (01180) 31400; 'tligt eveneens ter inzage op de ge meentesecretarie van Arnemui- den en bij de openbare biblio theken in Zeeland. mm met de zee, aan te leggen bij het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde- monding. De herinrichting van Oranjezon wordt door het Rijk en de Delta nutsbedrijven betaald in het kader van een regionaal proefproject In tegraal Waterbeheer. De kosten bedragen f 200.000,—. Als alles volgens de planning verloopt, is het werk aanstaande december klaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bedrijvig Op maandag 16 november begint in Steenbergen de najaarsactie van de Steenbergen Steengoed winkeliers. Er doen 32 mid denstanders aan mee. Bij trekkin gen op 7, 20 en 28 december zijn meer dan honderd prijzen te win nen met een totale waarde van bij na 20.000 gulden. Dat is een verandering, want voorheen loof den de middenstanders waarde bonnen uit. Kopers krijgen tijdens de actieperiode bij elke tien gul den besteding een lot. Door die in te leveren maakt men kans op een van de vele prijzen. De te winnen kleurentelevisies, magnetrono vens, stereosets, hobbypakketten, fototoestellen, horloges, lampen, parfum sets e.d. staan uitgestald in een speciaal ingerichte winkel in de Grote Kerkstraat. De trekking van 20 december is extra, omdat die zondag in Steen bergen van 's morgens elf tot 's middags vijf uur open zijn. Uit Zeeland geëvacueerde kinde ren gingen in de jaren 1944 en 1945 ondermeer op school in het Groningse Zeerijp. De openbare basisschool in die plaats bestaat in december 125 jaar. Om dat te vieren staat voor juni volgend jaar een reünie op het programma. De directeur van de school wil graag in contact komen met oud leerlingen, die de openbare lagere school in de oorlogsjaren bezoch ten. Zij kunnen schrijven naar de heer G. Bonder, Eenumerweg 4, 9914 PT Zeerijp, of bellen naar 05967-1581. Op 19 juni volgend jaar houdt ook De Bongerd te Steenbergen een reünie. Deze school voor huishoud- en nijverheidsonder wijs gaat per 1 augustus deel uit maken van de nieuwe Steenbergse Scholengemeenschap. De onge veer 1500 oud-leerlingen (in 1969 werden de eerste geslaagden afge leverd) en 130 oud personeelsleden zullen zoveel mo gelijk persoonlijk voor de reünie worden uitgenodigd. De Christelijke Oratoriumvereni ging (COV) uit Bergen op Zoom - die een groot aantal Thoolse leden telt - geeft in april volgend jaar in Halsteren een uitvoering samen met het Smalstads Mannenkoor uit Sint-Maartensdijk. Voor Pasen 1994 staat bij de COV de 'Johan nes Passion' op het programma en ook wordt 'Die Schöpfung' van Haydn ingestudeerd. Op 24 november houdt de COV een open avond voor liefhebbers van koorzang. Zij kunnen vanaf acht uur terecht in het repetitielo kaal, gebouw Eigen Haard aan de P. Breughelstraat in Bergen op Zoom (Nieuw-Borgvliet). Bedoe ling van de avond is om geïnteres seerden gelegenheid te geven kennis te maken met de COV en met de zangkunst in het al gemeen. "Gastouder zijn, is een verant woordelijke taak. Het is meer dan kinderoppas." Dat zei coördina trice Marleen Francke van de stichting kinderopvang Tholen tij dens een ouderavond in Meul- vliet, waar negen 'werkende' gastouders aanwezig waren. Dui delijke afspraken tussen vraagou- ders en gastgezin over eten, snoepen, buitenspelen, enz. zijn van groot belang. Naarmate het kind meer uren per week bij de gastouders is, neemt de aanvullen de taak in de opvoeding toe. Peda gogische regels, de ontwikkeling en gezondheid van het kind, sa men een spelletje doen, op je beurt leren wachten, e.d. gaan dan meer spelen. Plezier hebben in het omgaan met kinderen is essen tieel, evenals kennis van de ont wikkeling. Men moet voldoende tijd en ruimte hebben om een gastkind op te vangen. Heeft men zelf ook kinderen, dan moet er goed georganiseerd worden, want even om een boodschap met vier peuters kan niet meer zo gemak kelijk. De stichting kinderopvang Tholen kan nog steeds gastouders gebrui ken, die tegen een vaste vergoe ding per uur werken. Bel donderdag of dinsdag 01666-8208 of schrijft naar postbus 81 in Tholen. Sakkoprijs. De Sakkoprijs voor kunsten en letteren is dit jaar toe gekend aan de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Ber gen op Zoom. De vereniging bestaat 25 jaar en telt inmiddels ongeveer 1100 leden. Euterpe-secretaris M. Wèsdorp op zijn sopraansax tijdens de achtste play-in met naast hem een saxofoniste van O.V.M. torium vereniging voor liefheb bers van koorzang, P. Breughelstr. 20 u. 20 nov. t/m 19 dec. Expos, schilderijen-structuren enz. van Gerard Konings, Stuart Galerie Zuid-Zijde haven 7 t/m 22 nov. Expos, etsen 'Groeten uit etsland' van Jan Prins, Mar kiezenhof t/m 29 nov. Expos, schilderijen van Jan Baartmans, een franse Brabander, Markiezenhof t/m 29 nov. Expos, schilderijen uit collectie van ING-bank 'Uit de kunst van de bank', Markiezen hof f ilm film film ROXY 1: Housesitter - a.L, do 20 u., vr, za en zo 19 en 21.30 u., ma, di en wo 20 u. Olivier, onrust in Vógelland - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Medicine man - a.L, do 20.15 u., vr, za en zo 19 en 21.30 u., De Noorderlingen - a.l., ma, di en wo 20.15 u. My girl - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Universal soldier - 12 jr, do 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 20.30 u. Assepoester - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Boome rang - a.l., do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Basic in stinct - 16 jr, do 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en wo 20 u. Flodder in Amerika - a.l., vza, zo en wo 14 u. Einde Ravoz. De provinciale raad voor de volksgezondheid (Ravoz) houdt na 33 jaar op te bestaan. De instelling gaat op in de nieuwe Zeeuwse raad voor volksgezond heid, maatschappelijke ontwikke ling en cultuur. Ook de stichting Zeeland en het steunpunt kunst zinnige vorming worden in de nieuwe organisatie onderge bracht. Een leuk concert en een goede sfeer, maar de belangstelling voor de play-in van de vijf muziekvere nigingen van Tholen en St. Phi- lipsland was zaterdag aan de magere kant. Met zestig deelnemers lijkt de ani mo elk jaar iets minder te worden. "De eerste jaren hadden we 100 muzikanten van de 210 instrumen ten in onze streek", zegt Euterpe- secretaris M. Wesdorp. "Vooral de middenpartijen waren zaterdag slecht bezet; bijna geen saxofoons en een klein aantal bugels. En in plaats van zes slagwerkers waren er nu twee: Jack Westdorp uit St. Annaland en de 11-jarige Richard van Kuijk uit Tholen. Hij had het zwaar, maar deed het goed." Wesdorp vindt het jammer, dat verschillende muzikanten het la ten afweten. "Je hebt toch een ge zellige muziekdag, waar je met collega's van andere verenigingen contact hebt. Andere jaren waren er nog wel eens muzikanten van THOLEN 20 nov. Bingomiddag soos, Ten Anker 14 u. 20 nov. Gevarieerd programma van het jeugdwerk, thema: Een avondje uit, Meulvliet 19.15 26 nov. Zendingsavond met zang ver. Crescendo, Rehobothkerk 19.30 u. 27-28 nov. Vogeltentoonstel, en tuinplantenshow, Meulvliet tot 22 u. OUD-VOSSEMEER 13 nov. Ledenverg. v.v. Vosmeer, kantine 19.30 u. 13 nov. Anbo naar vogelver. 'De Vogelvrienden', de Vóssenkuil 14 u. 22 nov. Clubwedstr. hsv 't Schar retje, v. Haaftenpolder 13-16 u. 25 nov. Bingo-middag Anbo, Vós senkuil 14 u. 28 nov. Theater Split met 'Abel', Vóssenkuil 20.15 u. SINT-ANNALAND 12 nov. Ouderavond Casembroot- school m.m.v. schrijfster Ellen Tijsinger, aanvang 20 u. 17 nov. Creatieve avond Plat- tel.vrouwen, kerstkaarten maken, De Gouden Leeuw 19.30 u. 21 nov. Bekerwedstr. hsv De Zee baars, Anna Vosdijkpolder 12-15 u. 21 nov. Aankomst Sinterklaas met boot in haven, ca. 15.15 u. 23 nov. Cursus bloemschikken met droogbloemen Plattel.vrou- wen, café Van Dijke, 19.30 tot 21.30 u. 25 nov. Keutjesmaaltijd voor be woners van de Schutse, 16.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 14-21-28 nov en 5 dec. Belasting cursus FNV, café Smerdiek, 9.30 u. 12 nov. Doe-avond Plattel.vrou- wen o.l.v. mevr. Hoogedeure, Haestinge 19.45 u. 14 nov. Lampionoptocht vanaf St. Maartenshof, start 19 u. 21 nov, Intocht Sinterklaas, On der de Linden 15 u. 23 nov. Antiek-cursus Plat- tel.vrouwen, Haestinge 13.30 - 16 u. 28 nov. Kerstbeurs in St. Maar tenshof, 13.30 tot 17. u. BERGEN OP ZOOM 15 nov. Internat. Vogelbeurs, in clublokaal Roozenoord, Beuken laan 14, 10-13 u. 16 nov. Winkelochtend voor Zon nebloemleden bij V&D, vertrek Oud-Vossem. 9 u. 20 nov. Concert door Jeroen de Groot (viool) en Jochem Geene (vleugel), de Maagd 2015 u. 20 nov. Open avond van Chr. Ora elders, nu alleen uit de streek en de deelname van de zustervereni gingen was dun." In de verschillende ruimten van Haestinge in St. Maartensdijk werd vanaf half tien gerepeteerd. De groepsrepetities werden geleid door Marcel Hartendorp (Con cordia Tholen), Pierre van Broek hoven (Accelerando; hij liet zich nog vervangen door Tonie van Meel uit Putte), Walter Siol (Con cordia St. Philipsland) en René Hendrickx (OVM). Peter de Rooy van Euterpe nam de slagwerkers voor zijn rekening. De generale repetitie om half vijf sloot het dagprogramma, waarna om kwart over acht het concert begon o.l.v. Peter de Rooij. Uitge voerd werden: Westouverture van André Waignein, Latin sounds van Rendy Beck, Air for winds van Waignein, Who wants to live for ever van Brian May en Skata- co van Jabovski. Samen met de drumband Ons Genoegen/Eup- honia uit Kapelle/Goes, die tus sendoor ook apart optrad, werd Lambada van Beck uitgevoerd. Daarvan volgde ook nog een toe gift voor het redelijke aantal luisteraars. De muzikanten hadden nog een achtste nummer in portefeuille (Quatre jours de Paris), maar er was tijd te weinig om dat goed te leren spelen. Voorzitter M. van Damme van de Bond van Muziekgezelschappen Tholen en St. Philipsland sprak een dankwoord, waarbij hij met name de jeugdige slagwerker Ri chard van Kuijk noemde. De diri genten bood hij nog een attentie aan. De organisatie van de play-in 1993 is in handen van de Oud- Vossemeerse muziekvereniging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 7