maar veel meer om de vent' Duidelijkheid gewenst Kladblokfabriek in St. Philipsland Van Basten en Romario Uitbreiding de Annewas pas in 1994 OVZ autopolis Over landelijk beleid huisvesting ouderen Gereformeerd en evangelisch Grondprijzen Thoolse wijk Buitenzorg III Grondprijzen Muijepolder bijgesteld Bedrijfsbezoek van scholieren Weinig huizen komende jaren Genoeg betaald, nu met de startkorting max. 20 4? géén verhoogd eigen risico onder de 24 jaar! Zeker weten! Bel 01100-33399 C/3 QJ Q Donderdag 12 november 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 gemeentehuis te St. Maartensdijk, nadat de trouwzaal Drukke ondernemersavond in St. Maartensdijk donderdagavond al vol was met ondernemers, ban kiers, accountants, raadsleden en ambtenaren. Meer "W" "W" a a a ~m a a keüjke dfe^twrIaiingWamen °P onderwer^ m~ .Het lUCl OIÏ1 UC 16111, Steun en toeverlaat Lastige bank Bedrijfsvriendelijk Zwakke poot Betrokkenheid Durf Taxi Volkshuisvesting Alternatief V Je moet 't gezien hebben bij De Schelde... CJ Belangstellenden voor de ondernemersavond over zakelijke dienstverlening in de trouwzaal te St. Maartensdijk. De luisteraars liepen echter niet gauw warm voor het abstracte thema in vaak Engels jargon, ook al zeiden de sprekers te proberen het modieuze ondernemers blabla te vermijden. Ondanks dat ge tracht werd met het opvoeren van de nationale topvoetbalier Marco van Basten wat peper en zout toe te voegen, klonk er pas bij de laat ste spreker een spontaan applaus. Oud-directeur E.Ph. Nieuwkerk van Budelpack uit Poortvliet stal de show met een helder betoog dat de ondernemers van het Thoolse midden- en kleinbedrijf aansprak. Stilstand is achteruitgang, zo hield burgemeester Van der Mun- nik de luisteraars in zijn wel komstwoord voor. Vernieuwen, aanpassen, uitbreiden is nodig en daarin paste ook deze onderne mersavond die het gemeente bestuur in samenwerking met het Overleg Orgaan Industrie organi seerde. Op een tableau waren kaarten en luchtfoto's van de in dustrieterreinen in Tholen en St. Maartensdijk weergegeven met kleurenfoto's van verschillende nieuwe bedrijfspanden. Dhr. J. "Boost van de Delta Secon Adviesgroep uit Middelburg - daarin zijn mensen van de vroege re Zeeuwse Ontwikkelingsmaat schappij (ZOM) ondergebracht - leidde de sprekers over zakelijke dienstverlening in. "Wees op uw hoede wanneer u adviseurs ont moet die alle specialismen beheer sen", zo waarschuwde hij. Troost noemde de accountant de steun en toeverlaat van een onder nemer, wanneer die tenminste meer doet dan het jaarrapport sa menstellen. Maar ook in die we reld treedt schaalvergroting op en dan worden de rekeningen prak tisch altijd hoger, terwijl de voor delen niet evenredig stijgen, aldus Troost. Directeur G.J. Harmsen van de Rabobank St. Maartensdijk pre senteerde op luchtige wijze, geïl lustreerd met varkens en paraplu's, de bank als een kriti sche, zakelijke dienstverlener voor ondernemers. "U moet de bank gebruiken en die niet nodig heb ben." Volgens Harmsen is een on dernemer niet gebaat bij het rammelen van de geldbuidel. "Ik wens u een lastige bank toe wan neer uw spaarvarken leeg is. Een kritische, professionele financiële partner die samen met u de situa tie bekijkt en de onderneming op het gezonde spoor zet. Uw pro- dukt is daarbij het belangrijkste." Harmsen waarschuwde ervoor, dat er ook aan groei een grens zit. "Houdt uw weerstandsvermogen op peil; gebruik uw rekening- courant niet als thermometer. U moet zelf tegenvallers kunnen op vangen." Drs. J. van Hellemond van Atlas Venture uit Amsterdam trad als invaller op voor mr. J. de Regt om de rol van een participatiemaat schappij (PPM) te belichten. Wanneer de banken het risico niet voor de volle 100% aandurven, komt een PPM met durfkapitaal voor 2 tot 10 jaar meedoen. De onderneming krijgt er dan een aandeelhouder bij. Sommigen zeggen een pottekijker, maar posi tiever is een klankbord, een extra toegevoegde waarde, iemand die kritisch bijstuurt. Dankzij de PPM stijgt het eigen vermogen en kan het bancair krediet verruimd worden. Er wordt maatwerk gele verd, legde Van Hellemond uit. De PPM komt ook nogal eens aan bod voor de uitkoop van aandeel houders in een familie onderneming. "En het gaat niet om de tent, maar om de vent", zo hield Van Hellemond de Thoolse ondernemers voor. Wethouder J. Vérsluys belichtte de rol van de bedrijfsvriendelijke overheid met korte procedures voor vergunningen tegen redelijke tarieven. De gemeente Tholen heeft met stands op beurs moei zaam een positie verworven bij de werving van bedrijven, zei de wet houder. Met een sterke mond-op- mond-reclame is dat uitgebouwd en hoewel de werkloosheid van 20 naar 10% is gehalveerd, gaat het gemeentebestuur niet welgedaan achterover zitten, zei Vérsluys. De helft van de beroepsbevolking werkt buiten het eiland. Daarom wordt dit jaar nog een enquête onder 16-60-jarigen uitgevoerd om de pendel in beeld te brengen. Lage grondprijzen (29-43 gulden per m2), mogelijkheden voor erf pacht, de premieregeling (70 gul den per m2 bij een pand van minimaal 500 m2 mits er 5 ar beidsplaatsen geschapen worden), bemiddeling bij het aantrekken van risicodragend kapitaal en aanvangskorting op gasverbruik, subsidie voor riolering en wegen aanleg, de gemeente is op vele ter reinen actief. De wethouder vertelde, dat de pre mieregeling niet geldt voor Tho len, want daar loopt het allemaal vanzelf. "Alleen de zwakke poot moet verholpen worden, zoals u dat ook in uw eigen bedrijf doet." Vérsluys noemde ook de bedrijfs verzamelgebouwen: 2000 m2 in Tholen en 1 ha. in St. Maartens dijk. De m2 prijs van 45 gulden is inmiddels gestegen tot 52 gulden. "De gebouwen zijn altijd bezet geweest en voorzien in een be hoefte." De wethouder benadrukte de één loket-functie bij de gemeente Tholen. "Dat komt de snelheid ten goede. Wij brengen ook beleg gers en huurders bij elkaar en ge ven ook 2000 gulden subsidie voor kindplaatsen bij de stichting kinderopvang Tholen." De uitsmijter van Vérsluys deed menigeen glimlachen. "En van het aantrekkelijke belastingkli maat zult u wel op de hoogte zijn." Dhr. C.J. Friesema van de Delta Secon Adviesgroep sprak over de haken en ogen aan personeelswer- ving. "Weet u dat het aannemen van een verkeerde medewerker volgens een voorzichtige bereke ning 100 tot 150.000 gulden kost? En iemand die hard werkt, maar niet datgene doet wat u wilEr zijn meer goede banen, dan goede medewerkers. En om goede men sen vast te houden, is er meer no dig dan geld: verantwoordelijkheid, communi catie (waarom moet je iets doen) en ontplooiing. U kunt op Tholen bogen op een hoge arbeidsmo raal; daar kunt u trots op zijn. Be trokkenheid bij het werk is namelijk heel belangrijk", aldus Friesema. Oud-directeur Nieuwkerk van Bu delpack rondde de toespraken af. Hij vertelde hoe hij 45 jaar gele den gezien het grote aantal bak kers in Poortvliet - zonder adviseurs - besloot om wat anders te gaan doen. Dat was het begin van de banketfabriek. Twintig jaar geleden begon met verpakken voor derden: een markt met een lage drempel en met overschotten. Met adviseurs groeide die onder neming uit tot marktleider in Ne derland en nummer twee in Europa met een consumenten- waarde van 1 miljard gulden! De Poortvlietse ondernemer noemde durf de sleutel tot succes. "Wie zich met prijs en kwaliteit weet te on derscheiden, die kan een goede markt veroveren. Zonder adviezen is het niet te doen daarbij de kwa liteitsnorm ISO 9000 te halen." Nieuwkerk noemde groei, rentabi liteit en vernieuwing, terug naar de kerntaken, het steeds eerder ne men van fundamentele beslissin gen ook aandachtspunten voor de ondernemers. Nieuwkerk hield de belangstellen den voor, dat men ook dalen en doodlopende wegen tegen kan ko- De vermaarde Nederlandse voetballer Marco van Basten is bij de Italiaanse club A.C. Milan aangenomen om doel punten te maken, zo hield dhr. Friesema (specialist perso- neelswerving) de Thoolse on dernemers donderdagavond in het gemeentehuis voor. "Heeft hij niet gescoord, dan heeft hij gefaald, ook al komt hij bezweet van het veld." Burgemeester Van der Mun- nik had daar in zijn slotwoord een aanvulling op. "Er zijn ook mensen, die doen niet hun best en die scoren aan de lopende band", zo voerde hij de Brazilaanse spits Romaria van PSV op. men. "Maar ook afritten die lei den naar autobanen. En wanneer u de weg niet kent, neem dan tij dig een taxi. Alleen dient u bij het vragen van adviezen aan derden een prijs af te spreken; vraag geen aanvullende adviezen. Vanavond zijn een aantal ANWB-borden op de meerjarenroute van Thoolse ondernemers geplaatst. Ik wens u goede reis", zo besloot de als een geslaagde ondernemer aangekon digde spreker uit Poortvliet. Na het applaus voor Nieuwkerk als laatste spreker vond de burge meester, dat alle inleiders een ap plaus hadden verdiend, al noemde hij de oud-directeur van Budel pack 'een groot specialist in het verkeer, die ons alle goede kanten opstuurt.' De discussie bleef heel beperkt, maar des te uitgebreider was het napraten met een drankje en een hapje van de verschillende ge meentebodes. Bij het slaan van de eerste paal voor bejaardenwoningen in Sint-Philipsland stonden vrijdag alle sprekers stil bij de dreigende sluiting van Sint Maartenshof, de provinciale nota ouderenzorg en het rijksbeleid op dit terrein. 'Gereformeerd en evangelisch' heet het boek, dat prof. dr. C. Dekker heeft geschreven over het ontstaan en de geschiedenis van de Buddinggemeente te Goes en haar plaats in het Nederlands pro testantisme in de periode 1839-1881. Dekker, hoogleraar in de archief wetenschap en de paleografie aan de universiteit van Amsterdam en oud-rijksarchivaris van Utrecht, behandelt in zijn werk een ver waarloosd aspect van het pro testantisme, namelijk het ontstaan van de (oud-)gerefor- meerde gemeenten en de vrije evangelische gemeenten uit de Af scheiding van 1834. Centraal staat de predikant Huibert Jacobus Budding (1810-1870). De studie begint met het Zeeuwse schisma van 1839, waaruit een aantal oud-gereformeerde ge meenten ontstond onder leiding van Budding. Er is een uitgewerk te staat in opgenomen van allen die ooit lid zijn geweest van Bud dings gemeente te Goes (en enkele andere gemeenten) en daarmee is het boek ook een naslagwerk voor genealogen. 'Gereformeerd en evangelisch' telt ongeveer 800 bladzijden en is rij kelijk geïllustreerd. Het is uitgege ven bij J.H. Kok b.v. te Kampen. De uitbreiding van het gezinsver vangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten de Annewas in St. Annaland kan op zijn vroegst nas in 1994 doorgaan. Dat blijkt uit het advies van gedeputeerde sta ten van Zeeland aan staatssecreta ris Simons van WVC. Het g.v.t. wil al geruime tijd met 3 plaatsen uitbreiden, maar de 743.390 gul den die voor 1993 beschikbaar is, gaat naar andere voorzieningen. Mede gezien het advies van de Zeeuwse stichting voor gehandi captenbeleid geven g.s. de voor keur aan 8 plaatsen voor begeleid zelfstandig wonen op Walcheren, 6 plaatsen in het g.v.t. de Zwaan in Schoondijke (daar komt volledige nieuwbouw) en eventueel nog 4 plaatsen in de Westerhof in West- Souburg. Dit laatste is ook een g.v.t. van de stichting Philadelp hia, waartoe ook de Annewas behoort. De hoofdschotel van het papier- verwerkende bedrijf dat volgend jaar vanuit Amsterdam naar St. Philipsland wordt verplaatst, is het maken van kladbloks voor scholen. Dhr. J. Bechthold, die zijn onderneming vlakbij het Olympisch stadion heeft, moet daar wijken voor de aanleg van een trambaan. "Nieuwbouw el ders in Amsterdam is niet te beta- De grondprijs in bestem mingsplan Buitenzorg III in Tho len wordt 120 gulden per m2, exclusief btw. Over dat voorne men van b. en w. brengt de raad scommissie ruimtelijke ordening maandagavond advies uit. Buiten zorg III omvat het verlengde van de Meanderlaan en de Oranjerie, aansluitend op de bestaande Voor de eerste herziening van bestemmingsplan Muijepolder in St. Maartensdijk en het al in 1989 in exploitatie genomen bouwter rein wordt de m2. prijs herzien. De commissie ruimtelijke orde ning van de Thoolse gemeente raad bespreekt maandagavond een voorstel van b. en w., waarbij de grondprijzen aangepast zijn aan het gestegen prijspeil voor de aanleg van riolering, bestrating, verlichting, e.d. De actualisering van de cijfers voor de Westpoort, Bosdreef en Plevierlaan toont aan, dat de m2. prijs 108,80 wordt. Dat is praktisch gelijk aan Stoofweg St. Annaland, hoger dan in de kleinere kernen en lager dan in Buitenzorg Tholen. Er is len. Dankzij mijn familie in Anna Jacobapolder kwam ik aan het Cebeco-gebouw in St. Philips land. Met 12.000 m2 (inclusief de volkstuintjes) heb ik daar ruimte zat. Ook voor het bouwen van een woning (laagbouw). Wij hopen in de zomer van 1993 te kunnen ver huizen." De houten droogkanalen die Ce- beco voor de opslag van granen woonwijk. Gezien de wachtlijst bij de gemeente, is er behoorlijke behoefte aan bouwgrond. rekening gehouden met huurwo ningen van Beter Wonen, waar voor de maximale grondprijs 13.500 gulden, exclusief btw, per huis bedraagt. Voor dezelfde ka vels moet 14.785 gulden betaald worden, wanneer daar geen wo ningwetwoning op gebouwd wordt. In St. Maartensdijk zijn nog vol doende kavels aanwezig. De voor raad bouwgrond is voor de komende 10 tot 15 jaar veilig gebruikte, worden gesloopt. Daar na komt er een gladde vloer in om vier snijmachines te kunnen plaatsen. Bechthold krijgt papier aan de rol, snijdt die tot stroken en lijmt ze. "Het is allemaal handwerk, arbeidsintensief", ver telt Bechthold. Behalve voor groothandels die aan scholen leve ren, maakt hij ook kladbloks voor Albert Heijn en Dirk v.d. Op basis van de exploitatiebereke ning is een m2. prijs van gemid deld 120 gulden uit de bus gekomen. Dat is hoger dan de 100 tot 105 gulden in de kleinere ker nen. In het nieuwe bestem mingsplan Stoofweg III te St. Annaland is de grondprijs geschat op 107,50 per m2. Die verschil len vinden b. en w. acceptabel. gesteld. Er bestaat volgens b. en w. geen aanleiding om op korte termijn voorbereidingen te treffen voor het bouwrijp maken van een volgende fase. Zeeuwse LTS-meisjes. Vandaag, morgen en zaterdag maken 42 van de 55 meisjes die in Zeeland een opleiding technisch voorberei dend beroepsonderwijs (voorheen lts) volgen, met elkaar kennis op de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. Zij volgen een spe ciale cursus van het Zeeuws net werk meisjes, vrouwen en techniek, wat voor 70% door de provincie wordt gesubsidieerd. Broek. Naast kladbloks maakt hij nog kubusvullingen, waarvoor hij papier snijdt. Behalve het echtpaar Bechthold werken twee dochters en een zoon in het bedrijf. De vijf perso neelsleden buiten de familie ver huizen niet mee. Daarvoor zullen o.a. inpaksters uit St. Philipsland aangetrokken worden. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland, H.J. van Hunnik, ging in op de landelijk gevoerde discussie 'wo nen en zorg'. Er wordt geprobeerd een driedeling te maken: zelfstan dig wonende bejaarden, bejaar den in verzorgingstehuizen en een tussengebied. Voor dit laatste wil de overheid met een aparte rege ling komen. Een nota over deze materie is volgen Van Hunnik (binnenkort inspecteur van de volkshuisvesting in Noord- Brabant en in Zeeland) dit jaar niet meer te verwachten. "Dat is uiterst vervelend, want er moet zo spoedig mogelijk duidelijkheid komen." Volgens Van Hunnik heeft staats secretaris drs. E. Heerma van volkshuisvesting geconstateerd dat op kosten van zijn departe ment zaken zijn gerealiseenl die bijna een verzorgingstehuis zijn. "Ik had dat door, deed er niet moeilijk over en inmiddels zijn er in Zeeland tal van dergelijke voor zieningen." Tussen enerzijds het langer zelfstandig wonen van be jaarden en anderzijds het verzor gingstehuis bevindt zich, aldus Van Hunnik, een scala van din gen. Momenteel is er een trend om te bouwen voor ouderen, waarbij het richtgetal van 25% aangepaste woningen nog door geen enkele gemeente wordt ge haald. In Sint-Philipsland staan ongeveer zestig bejaardenwo ningen. Voorzitter L.A.M. Elenbaas van Beter Wonen zei dat zijn woning corporatie nog bijna uitsluitend woningen bouwt die aangepast kunnen worden zodat mensen er langer kunnen blijven wonen. "De sociale kant moeten we voor op stellen, maar dat is moeilijk Vijftig aanstaande leerlingen van het voorbereidend beroepsonder wijs van het Agrarisch Opleiding scentrum Zeeland (AOC) gaan zaterdag op bezoek bij drie Thoolse agrarische bedrijven en de gemeentewerkplaats. Zij ma ken kennis met het veeteeltbedrijf van dhr. J.A.C. Vissers aan de Ra- zernijweg in Tholen, de plantsoe nendienst van gemeentewerken Tholen aan de Langeweg in Scher- penisse, het fruitteeltbedrijf van A. van Rossum aan de Buurtweg in Stavenisse en het akkerbouwbe drijf van J. Akkermans aan de Kleine Dijk in St. Annaland. door de regels van de staatssecre taris." Hij riep in herinnering hoe Van Hunnik bij het gereedkomen van de aanleunwoningen bij Ten Anker in Tholen - in december 1990 - zei dat een betere koppeling nodig is tussen huisvesting en zorg. En dat hij tegelijk zijn zorg uitsprak over de komende bezui nigingsronde van het rijk. "En wat een gelijk krijgt hij," aldus Elenbaas. Volgens hem had de provincie de ouderen beter duide lijk kunnen zeggen dat de sluiting van bejaardentehuizen - zoals in Sint-Maartensdijk - voortkomt uit bezuinigingsmaatregelen. Algemeen directeur A.F. Aertssen van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland kondigde aan, dat er druk gewerkt wordt aan een verantwoord alternatief voor de ouderenzorg op Tholen en Sint-Philipsland als Sint Maar tenshof dicht moet. Hij vindt de 140 woonzorgplaatsen die de pro vincie wil scheppen, onvoldoende vervangende capaciteit voor de 440 verzorgingsplaatsen die in te huizen moeten verdwijnen. "De gevolgen zijn onvoldoende onder zocht en ook is geen onderzoek gedaan naar de kosten van thuis zorg." Aertssen wil dat de staten de nota in maart aanhouden en de landelijke ontwikkelingen - zoals het afbouwen van de wet op de bejaardenoorden - in hun beleid meenemen. "De SVRZ is met ge deputeerde Dij kwel van mening dat er, ook in de regio Tholen, een groot aantal knelpunten zijn, met name op financieel gebied. Maar we hebben bezwaren tegen de ge volgde procedure, die was onzorg vuldig." Volgens Aertssen heeft de SVRZ aan Dijkwel voorgesteld om te praten over een integraal beleid voor Tholen/Sint- Philipsland, maar dat verzoek is niet gehonoreerd. Burgemeester T.A. Vogel stuitte 's morgens op de dreigende sluiting van Sint Maartenshof. Als water schapsbestuurder wachtte hij de komst af van commissaris van de koningin W.T. van Gelder voor een werkbezoek, maar werd bij het Polderhuis geconfronteerd met protesterende bewoners en personeelsleden van het bejaar dentehuis. Beter Wonen verwacht de komen de jaren niet veel huizen te kun nen bouwen op Tholen. "Wanneer ik het uit Middelburg zo hoor, zullen de eerstkomende jaren de contingenten niet zo groot zijn," zei voorzitter L.A.M. Elenbaas van de woningcorpora tie vrijdagmiddag in Sint- Philipsland, waar de eerste paal werd geslagen voor de bouw van acht woningen voor bejaarden. Bij Beter Wonen zijn op dit mo ment 530 woningzoekenden inge schreven. De verwachting van Elenbaas wordt onderschreven door de no titie woningbouw 1992 van de provincie Zeeland. Daarin staat dat bij nieuwbouw de prioriteit in de huursector ligt bij huisvesting voor ouderen en voor gehandicap ten. Vervolgens komen projecten aan de beurt die samenhangen met stads- en dorpsvernieuwing en die dienen om bestaande wo ningen te vervangen. Nieuwbouw voor de marktsector moet vol gend jaar verplicht voor 90% worden toegewezen aan Middel burg en Vlissingen. De toewijzing voor woningbouw op Tholen en Sint-Philipsland zal in de toekomst via de Oosterschel- deregio gebeuren. Elenbaas: "Maar de woningbouwverenigin gen in Bergen op Zoom en Halste ren zijn voor ons zeker zo belangrijk. De druk daarvandaan is groot." •bij acceptie 2 treden Advertentie I.M. Natuursteen en tegels i in ajle afmetingen, kleu- ten, dessins en van l4 Ld&e men. !*"-• vi -OOI vloer. Voor entree, woonkamer, keuken, lla d k aln e rottQïlËt— jl \VÓ- De Scfelde vindt u een uiterst inspiiierepd 5 j,, >- assortiment. Van Mosa I f bijvoorbeeld en Sbhinx. i - "f-*"- 1 jl jgfö er bovendien een smaakvol en vak kundig advies. De Cebeco-gebouwen op het industrieterrein te St. Philipsland waarin de kladblokkenfabriek gevestigd wordt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 17