Proficiat Dacomex en veel succes! Vragen onderzoek pendel Tholen op goudschaaltje 'Koning van uienexporteurs' opent vernieuwd kantoor in de smalstad Matrix kampioen Duitsland Natte, maar drukke braderie NNZ industriële verpakkingen zeeland bv groep Dacomex is een tastbaar bewijs van succesvol zaken doen Honderden mensen komen naar Veronica9s Zomertruuk in Tholen 11 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 3 september 1992 Verpakkingsnetten in geweven-, ■•geraschelde- en gebreide uitvoering, jutezakken en -doek, polyaethyleen en polypropyleen geweven zakken en - doek, flexibele containers, polyaethyleenzakken voor industriële- en kleinverpakking, meerwandige papieren zakken p.o. box 8 4413 ZG Krabbendijke bezoekadres: oostpolderweg 2 telefoon 01134-3310* telefax 01134-2692 Verrekijker Het onderzoek naar de pendel van Tholenaren naar elders laat nog even op zich wachten. In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1993 laten b en w weten dat in september een begin zal worden gemaakt met het onderzoek. Uit het bestand De koning van de exporteurs van uien naar Frankrijk. Zo typeerde voorzitter R. Osinga van de vereniging voor de groot- en tussenhandel in groenten en fruit Dacomex te Sint-Maartensdijk. Het bedrijf houdt er niet van om in de schijnwerper te staan, maar pakte vrijdag uit ter gelegenheid van het gereedkomen van een nieuw kantoor. Tegelijkertijd nam oud-vennoot W. Dehé afscheid van Dacomex. De regen was niet gewenst, maar het publiek bleef er niet voor thuis. Vrijdagmiddag al zorgden de para plu's voor een kleurrijke aanblik in de Thoolse straten tijdens de jaarlijkse braderie. Dat leek wel een interna tionaal evenement met Vietnamese loempia's, muziek uit Ecuador, een Frans aperitiefje en oliebollen uit Sint-Philipsland. Damsimultaan Kopen Spijkerbroek Muziek soneel werd overgenomen). André en Martin van Damme kwamen in de zaak en reisden 'onontgonnen gebied' af op zoek naar nieuwe re laties. "Ik kijk met grote dank baarheid terug en wens jullie heel veel geluk voor de toekomst," besloot Dehé. Buiten hees hij ver volgens een vlag als teken van de officiële opening van het ver nieuwde kantoor. "Een stijlvol, modern en efficiënt gebouw." "Hoe is het mogelijk dat je ruim dertig jaar samen in uien kunt doen," grapte Van Damme. Hij bood zijn oud-compagnon een verrekijker aan. "We staan hier bij de bewijzen van goed onderne merschap," aldus de heer Van Harberden van het accountants kantoor. Hij keek terug op een harmonieuze samenwerking en prees de krachtige wil, het goede verstand, de vasthoudendheid en het enthousiasme van de mensen achter Dacomex. In zijn dankwoord zei Van Dam me dat het hem vreemd is om in de belangstelling te staan. "Ik ben gewend om samen te doen wat ge beuren moet." Hij vond dat er nu voldoende is geïnvesteerd in Da comex, dat het bedrijf weer een tijd vooruit kan. Een dankwoord was er voor aannemer Van Houte, de onderaannemers en bouwkun dig adviesbureau Habo. Voor het gebouw van Dacomex wordt nog een zuil geplaatst, waarop de tijd en de temperatuur af te lezen zullen zijn. "Iets nieuws voor Tholen," aldus Van Damme. Maar directeur P.J.F. Castricum van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) zegt dat het onderzoek nog in voorbereiding is. De studie is bedoeld om 'inzicht te verkrij gen in de pendelstromen'. De ge meente vindt het nodig dat bekeken wordt of het waar is dat 60% van de Thoolse beroepsbe volking nog pendelt. Castricum legt uit dat het opstellen van een vragenlijst de nodige hoofdbre kens kost. "Wil je dat goed doen dan moet je ze zo formuleren dat het door iedereen begrepen wordt en dat je er ook nog andere gege vens mee kan krijgen. Bijvoor beeld over wat voor vooropleiding iemand heeft. Als er veel mensen bij zijn die geen vakgerichte voor opleiding hebben, dan hoeven Thoolse bedrijven die wel behoef te hebben aan geschoolde mensen onder die groep werknemers niet te gaan zoeken." Het punt is dat het GAB niet kan putten uit gege vens van andere onderzoeken naar pendel. "Die zijn er gewoon niet. Er zitten nogal wat haken en ogen aan. Wat is pendel bijvoorbeeld? Iemand die in Tholen woont en in Bergen op Zoom werkt? Als je dat geen pendel noemt, is iemand uit Stavenisse dan pendelaar als die in Tholen werkt?" Dat 60% van de Thoolse beroeps bevolking zou pendelen is volgens Castricum ('ik zeg dat puur voor eigen rekening') niet waar. "Dat percentage is gebaseerd op cijfers van jaren geleden. Het zou bete kenen dat de industrialisatie van Tholen niet goed zou zijn geweest. Er zijn hier de laatste jaren hon derden arbeidsplaasten bijgeko men." Het GAB dacht bij de belastingdienst een ingang te vin den om aan meer gegevens te ko men over het woon-werkverkeer, maar die 'registreert niet waar iemand werkt'. "Via normale bronnen zijn de ge gevens niet te krijgen. We moeten onze vragen op een goudschaaltje leggen om respons te krijgen. Als je ervan uitgaat dat bij een enquê te gemiddeld 5 tot 10% reageert dan mag je blij zijn. Voor Tholen betekent dat op 5800 tot 6000 wer kenden tussen de 300 en 600 reac ties." Het GAB bestudeert ook of het mogelijk is inzicht te krijgen in wat er op de arbeidsmarkt over enkele jaren te verwachten valt wat betreft het aanbod van wer kende vrouwen. "Het is interes sant om te weten hoeveel gehuwde vrouwen er binnen 4 of 5 jaar wil len gaan werken. Voor het be drijfsleven is bijvoorbeeld van belang te weten wat voor salaris sen er uitbetaald worden. Dan kunnen ze daar rekening mee houden." Het gaat er volgens Castricum nu vooral om een goe de enquête te maken. "Liever wat later beginnen dan dat straks ex terne bronnen zeggen: hebben jul lie alles als pendel genoteerd? Het arbeidsbureau is momenteel op zoek naar een kracht uit het bestand die voor de duur van 1 jaar op het kantoor wil komen werken en die ook het onderzoek zal uitvoeren. B en w noemen het onderzoek om verschillende redenen van belang; het dient als onderbouwing van het economisch beleid. Bij een onevenwichtige samenstelling kan een beroep gedaan worden op subsidie. Ook kan het een goed middel zijn om bedrijven te wer ven, omdat steeds meer bedrijven die uitzien naar een vesti gingsplaats willen weten hoe de arbeidsmarkt is samengesteld, al dus b en w. De families Van Damme en Dehé kijken toe hoe scheidend compagnon W. Dehé de vlag van de Europese gemeenschap hijst voor het kantoor van Dacomex. Rechts de drie huidige vennoten van het bedrijf, M. van Damme met zijn zoons André en Martin. Relaties uit Nederland, Frankrijk, Duitsland, België en zelfs Ivoor kust waren naar de smalstad ge komen om de familie Van Damme de hand te drukken. Ze werden door André van Damme verwel komd in het Nederlands, Frans en Duits. Dacomex - met achttien personeelsleden - exporteert uien, aardappelen en groenten naar een groot aantal Franstalige landen over de hele wereld, naar Spanje (ook fruit en ijsbergsla), Duits land en Engeland. Vorig jaar nam het bedrijf eenderde tot de helft van de Nederlandse uienuitvoer naar Spanje voor zijn rekening. "Een tastbaar bewijs van succes vol zaken doen," aldus Osinga over Dacomex. Hij noemde het vernieuwde bedrijf ook voor de gemeente Tholen een verrijking. Door de vestiging (sinds 1983) in de voormalige veiling is 'het verle den verankerd in de toekomstige industriële ontwikkeling'. Een za kelijk instinct, mensenkennis, ini tiatief kunnen en durven nemen en het verheffen van de kwaliteit tot standaardnorm zijn volgens Osinga nodig om succesvol te kunnen zijn in de branche. "Kwa liteit krijgt steeds meer de aan dacht, maar er wordt niet altijd op de juiste manier mee omge gaan. We moeten streven naar het bereiken van de hoogst mogelijke kwaliteit." Osinga zei dat Daco mex zich slechts heeft kunnen ontwikkelen doordat men initia tief durfde tonen. "Jullie kunnen dan ook met vertrouwen het Europa van 1993 ingaan." Dehé, die twee jaar geleden al uit de commanditaire vennootschap trad, keek terug op het bedrijf waarin hij meer dan dertig iaar werkte. Begonnen in 1961, met ook de vader van Van Damme se nior daar nog bij betrokken. Hij legde de aanwezigen uit dat Daco mex stond voor: Van Damme, compagnon (Dehé), Maartensdijk en export. Dehé, die vanuit Alk maar werkte, zei dat het logo van het bedrijf - de groene ster - staat voor betrouwbaarheid in het za ken doen, de garantie voor het ge leverde produkt en het vasthouden van contacten. Hij wees erop hoe door de aankoop van het veilinggebouw indertijd de werkgelegenheid voor de daar werkende mensen door Dacomex werd veiliggesteld (het veilingper- Advertentie I.M. jaar, naar het internationaal kam pioenschap. Op 17 oktober gaat Matrix naar Dortmund om te kij ken of er een Europese titel in zit. "Dat is maar afwachten, want die tentoonstelling is héél internatio naal." Matrix was volgens me vrouw Koevoets gemakkelijk 'op te leiden'. De opleiding is van groot belang voor de prestaties op de wedstrijden. Het hondje moet met een rechte rug, altijd links van de begeleider lopen en mag niet afgeleid worden door herrie of andere hondjes. Om Yorkshire terriërs te kunnen fokken is het nodig dat de teefjes tenminste 2 keer de kwalificatie 'zeer goed' hebben behaald. Voor reuen geldt 2 keer 'uitmuntend' of 2 keer 'kampioen'. "We fokken omdat we dan de reizen naar de tentoonstellingen kunnen beta len." Het echtpaar reist veel. Koe voets fokt nu al meer dan 25 jaar en heeft bijna geheel Europa afge reisd. Over de vele kilometers reis afstand haalt hij zijn schouders op. "Ach, ik heb kampioenen ge had in Oostenrijk, Polen, Portu gal, Italië, Denemarken en Frankrijk. Sommige mensen zijn gek op voetballen. Dat kost ook geld. Wij zijn gek van deze hond jes." Koevoets hoopt dat er in deze Ma trix een wereldkampioen schuil gaat. "Ik heb de erfelijkheidsleer tot in de treuren toe bekeken. De ze Matrix is een belofte voor de toekomst. In Nederland is hij 6 keer meegeweest naar een ten toonstelling en heeft 4 keer ge wonnen. Vanwege de ouders kan het eigenlijk niet missen." Matrix laat zich wel fotograferen op het nieuwe muurtje aan de Stoofdijk maar elke keer als er een auto langskomt begint hij te blaffen en aan de leidsel te ruk ken, iets wat hij op een tentoon stelling nooit zou mogen doen. Matrix in vol ornaat op het muurtje van de Stoofdijk, links mevrouw Koevoets-Neef. Vorig jaar voorspelde ze het: "Bij deze puppies zit volgend jaar een kampioen." Mevrouw J. Koevoets-Neef uit Stavenisse kreeg gelijk. Het 15 maanden oude hondje Matrix van Samotra- ce werd deze zomer kampioen van Duitsland. De Yorkshire terriër staat op tafel bij fokker Koevoets thuis aan de Stoofdijk. Om ge kapt en gekamd te worden. Het kleine hondje is eraan gewend. Bijna elk weekend staat er wel een tentoonstelling op het program ma. Mevrouw Koevoets doet twee elastiekjes in het haar van Matrix om er een rood strikje aan te kun nen bevestigen. "Eentje om het haar vast te houden en een tweede voor het geval het eerste breekt." Het is haar wel eens eerder ge beurd dat tijdens het showen van het hondje voor de ogen van een strenge keurmeester het elastiekje brak, waardoor de punten voor de rubriek 'algemene indruk' lager uitvielen. Bij het kammen stelt mevrouw Koevoets vast dat de lange haren van de reu Matrix eigenlijk gek nipt moeten worden. De heer Koevoets legt uit: "Hij heeft een fantastische vacht. Het haar is zuiver staalblauw. Zo hoort het ook. De beharing moet zijn als zijde. Voel maar; het is zwaar en veel." Dat het hondje nog niet volgroeid is, blijkt uit de zwarte puntjes aan het haar. Die moeten ook de staal blauwe glans krijgen waarmee de Yokshire terriër zich onderscheidt van andere honden. Na drie jaar is het beestje pas volledig volwas sen. In de jeugdklasse is Matrix nu al Duits kampioen. Dat stemt de fokker tot tevredenheid, al valt er meer eer te behalen met de telg uit het huis Samotrace. Koevoets: "Na de jeugd kan hij naar de open klasse en dan, over een paar I Ook zaterdag bleef het niet droog in Tholen, maar dat kon het ent housiasme van de deelnemers aan de kinderbraderie niet temperen. Het afsluitende vuurwerk was weliswaar fraai, maar minder spectaculair dan voorgaande ja ren. Het werd afgestoken vanaf de dijk richting Mosselhoekseweg, wat buiten het stadscentrum. Secretaris N. Jansen van de On dernemersvereniging had voor 15C kramen deelnemers gecontrac teerd. En deze mensen boden twee dagen lang met veel verve hun ar tikelen en attracties aan. Aan de kraam van zangvereniging VZOS stonden voortdurend mensen in de rij voor warme oliebollen. Ook een deel van de bewoners van Ten Anker werd op deze lekkernij ge- tracteerd, als troost omdat hun uitstapje naar de braderie door het slechte weer niet door kon gaan. Vele honderden, niet alleen jeug dige, kijkers kwamen vrijdaga vond naar de Kaaij voor de Veronica Zomertruuk. Het duo Frank en Mirella en Albert West sloegen aan. Maar ook Will Lui- kinga en Bart B.O.O.S. scoorden hoog. De eenarmige bandiet Har ry - die als een rode draad door de shows loopt - spuwde zijn munt jes voor enkele bezoekers heel gunstig uit, zodat zij met grote prijzen naar huis gingen. Maar ook andere kijkers werden getrac- teerd op T-shirts en sweaters. Ver onica verzorgt al vijf jaar elke zomer veertig shows en daarbij nog acht radio-uitzendingen. Het promotieteam van de omroep deelde stickers uit en de artiesten zetten hun handtekening of po seerden voor een foto. Veel rustiger ging het er aan toe in de tuin van de Gasthuiskapel. Le den van damclub De Eendracht boden voorbijgangers de gelegen heid, in een damsimultaan uit te komen. Stef Baerends, Toby Ha- ge, Daniëlle de Vos, Henk Gunter en André Kousemaker wisselden elkaar af voor de strijd tegen oud leden, huisdammers (waaronder een complete dweilband) en schooldammertjes, sommigen bij gestaan door hun secondanten. Bij één van de zaterdagavondpot jes werd voorzitter Baerends ver rast door schooldammer Saïd Oumhamed, die hij prompt uitno digde voor extra damles. Het dammen gebeurde op verzoek van de Hervormde gemeente Im- manuël, die zelf soep, koffie, ap peltaart en pannekoeken aan de man bracht. In de Gasthuiskapel toonde mevrouw G. Hoogedeure voorbeelden van een dertigtal handwerktechnieken. Ze de monstreerde bovendien har- danger. De lokale omroep Sloth timmerde flink aan de weg. Er kon geraden worden naar de lengte van een ta pe. Dat was 549 meter, winnares Ilse Poldérman zat er maar een meter naast. Wie bij het sleu- telspel de 'brandkast' kon ope nen, won een prijs. De attracties liepen goed, want na de vrijdag had Sloth de gemaakte kosten al terugverdiend. De werving van donateurs ging minder vlot. Bin nenkort start daarvoor een grote actie, die rond Kerstmis pas ein digt. De activiteiten in de straten werden live gevolgd en zangeres Anja Hage zong enkele van haar bekende nummers. De braderiebezoekers kwamen ogen en oren tekort. Heel veel kra men toonden kleding, ondanks het minder fraaie weer veelal nog op de zomer gericht. Maar ook groenten en fruit, slagerijproduk- ten, vis, bloemen, muziek, electri- sche apparatuur, fietsen en heel veel sieraden lokten het kopen uit. En daar ging het vrijdag en zater dag om. Over het algemeen be stond daarover ook tevredenheid. Sommige middenstanders trokken nieuwsgierigen met een spel. Zo had rijwielhandel Vis jasbescher- merveertjes in een pot gestopt. Het waren er 209, wat door Fr. Si mons precies werd geraden. Ver kamman werd tweede met 210 en F. Simons derde met 207. Groen teman Aalnrechtse liet raden naar het gewicht van courgettes. 5650 Gram was juist en dat leverde Van Leeuwen uit Oud-Vossemeer de eerste en J. Deurloo-Bolier de tweede prijs op. De inhoud van een fles aan de gevel van opticien Hans Kok was 29,08 liter. De prij zen, in de sfeer van ray-ban bril len, gingen naar R. Nagtegaal, P. den Engelsman en H. v.d. Zande. Niet alleen kopen kon men, maar ook gokken. Veelal om verenigin gen te steunen door het kopen van loten, eitjes rapen, enveloppen trekken, of meedoen met raadspelletjes. Ook hier was bijna iedereen content. Toch had de Anib vrijdag de helft minder lo ten verkocht dan andere jaren. Maar zaterdag liep het prima. Muziekvereniging Concordia liet het gewicht van een bas raden. Het instrument woog 5690 gram en dat leverde C. van Poortvliet uit Oud-Vossemeer en H. Mabelis uit Tholen een prijs op. Met het ballen gooien bij volleybalvereni ging AVC '87 werd J. Quist uit Poortvliet eerste (1100 p.), Corina Oudesluijs (na loting tussen zeven personen) tweede met 1000 pun ten en R. van Nijnatten derde. Bij gymvereniging Olympia kon ges joeld worden. De uitslag bij de jeugd tot 12 jaar: 1. Sander Snoeyers 111 p., 2. Niel Hopmans, Eddy Stokkers, Heleanne de Gof- fau en Arjan Verkamman 108 p., 3. Saskia v.d. Zande. En ouder dan 12 jaar: 1. Gerard de Rooy 148 p. (het maximum), 2. Leo de Raay 144 p. en 3. Nantko Ruiter 130 p. De kermissfeer kwam goed naar voren bij de grote wagens met 21-spelletjes, waar beren, olifan ten, apen en andere pluche beesten gewonnen konden worden. Spijkerbroek hangen is een sport die je weinig tegenkomt, maar scouting Heenetrecht bood daar toe gelegenheid. Er was iemand die het meer dan vijf minuten vol hield en daarmee een taart won. En er waren nog meer spelletjes, terwijl ook geknoopte sleutelhan gers en vriendschapsbandjes aan de man werden gebracht. Tussen door probeerde de leiding mensen te werven voor het kader. Bij duikschool Orka mochten eventuele nieuwe leerlingen alvast een duik onder water nemen, wat mooie taferelen voor de voorbij gangers opleverde. Het van de t.v. bekende apparaat Acrobat trok ook de nodige deelnemers. Op diverse plaatsen dansten leden van zowel de demogroep als de jongste kinderen van dans- en fitness-school Laura Ouwens. De demo met ondermeer een Spaanse dans, de jongsten als Roodkapje en op muziek van de Blues Brothers. Mevrouw A. Boxhoorn bood haar pentekening van de Thoolse ker ken te koop aan. Daarvan zijn er slechts honderd eenmalig afge drukt. Verder stonden er enkele dames met keramiek, de ijzeren woonaccessoires waren de moeite waard evenals de driedimensiona le schilderijtjes van mevrouw Nooy en de poppen die aan dat kraam te koop waren. Houten speelgoed, zelfs houten stropdas sen, trok de aandacht van de kij kers. Ook poppen maken en pergamano werden gepresenteerd. De Grote Kerk was zaterdag voor het publiek open. Diverse artike len waren te koop en verschillende organisten verzorgden orgelbespe lingen. Overigens wordt er mo menteel aan het orgel gewerkt, zodat zondag tijdens de dienst de zang op het rug-positief zal wor den begeleid. Als achtergrond werden c.d.'s gedraaid. President kerkvoogd L. van Dijke vond het aantal bezoekers niet tegenvallen. Wel vindt hij het jammer dat op Tholen dit jaar geen monumen tendag wordt gehouden. Dan trekt de kerk namelijk meer be langstellenden. Muziek was er volop de beide bra- deriedagen. In de tent op de Markt werden vooral de avonden druk bezocht, waarbij Garfield heel hoog scoorde. Maar ook boe- renkapel De Klienkers en een Halsterse dweilband speelden er lustig op los. De terrasjes trokken gezien het slechte weer misschien wat minder bezoekers. De brade rie op zich verliep, tot tevreden heid van de politie, bijzonder rustig. Tholen bood het afgelopen weekeinde voor elk wat wils. Naast de vaste zwemsters van de ochtendploeg meldden zich vrij dagmorgen ongeveer zeventig deelnemers voor het dauwzwem- men in zwembad De Spetter. Na het afleggen van de nodige baant jes schoven zij aan een rijk gevul de ontbijttafel. Tijdens het optreden van Frank en Mirella gebruiken toeschouwers de Wal als tribune.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 11