'Ein herrliches unberührtes Gebiet' Slechts beperkt geld voor herstel Bloemenpracht oogst bewondering archiefstukken Handhaving wetten wordt gecoördineerd Zeven wandelroutes op Thoien voor toeristen en eilanders Het 7-dorpenlied Veel belangstelling voor initiatief zaadteeltstudieclub Opengestelde gebouwen Burgemeester: je gaat soms aan veel dingen voorbij Musea willen meedoen aan Cultuurmaand Donderdag 23 juli 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 (wijze: He's got the whole world) Sein Gesicht wird gepragt von Natur Lichte daling bezoekersaantal Thools archief 'Thoien ist ein herrliches, unberührtes Gebiet', zo staat in de rubriek 'Für unseren Deutschen Gaste' van de Zeeland Recreatiekrant te lezen. Het lijkt een tekst uit vervlogen jaren, wanneer men de Thoolse brug passeert en de met industrie volgebouwde Slabbe- coornpolder aanschouwt. Maar dat is nog een eldora do in vergelijking met het Ruhrgebied, moet men maar denken. Vorig jaar is voor bijna 20.000 gulden restauratiewerk verricht aan Thoolse archieven. Met hetzelfde bedrag voor dit en volgend jaar kunnen slechts de meest ur gente gevallen worden aangepakt, schrijft archivaris J.P.B. Zuurdeeg in zijn jaarverslag. Lijst raadsleden Om de handhaving van milieuwetten in het Ooster- scheldegebied te coördineren, is de Lokale Kontakt- groep Milieu (LKM) Oosterschelde geïnstalleerd. Afspraken Naar schatting een paar honderd mensen kwamen za terdag naar Sint-Annaland en de Weihoek om er de opengestelde tuinen en het proefveld van de zaad teeltstudieclub te bekijken. "We zijn volop tevree, een bijzonder geslaagde middag," reageert L. Hage van de studieclub. Bloemenvelden Op de fiets zie je al meer dan in de auto en al lopend ontdek je nog veel beter wat voor schoons er in de ze ven Thoolse kernen allemaal te zien is. "Want je gaat soms aan veel dingen voorbij", zei burgemeester H.A. van der Munnik woensdagavond in dorpshuis de Stove te Stavenisse bij de presentatie van een VVV-map met wandelroutes door de zeven Thoolse kernen. Actief zijn Zak vol ideëen Refrein: Je schoenen aan, je veters vast. We gaan weer stappen, dus opgepast. Naar zeven dorpen, we komen eraan en langs de kant zien wij u staan. Al vele jaren zijn wij sportief. Nu niet gaan grijnzen, toe alsjeblieft. Want wind en regen, het deert ons niet en daarbij klinkt ons vrolijk lied. Langs zeven dorpen, een mooie tocht, want alle kernen, worden bezocht. En overal staat er dan een post, problemen worden daar opgelost. En dan aan het einde, het resultaat, medaille en bloemen, da's waar 't om gaat. Het eiland rond, zo zijn we al klaar. We zien U weer het volgend jaar!!!!!! bloei moet nog komen. Een struik die vrijdag nog vol bloemen stond, was na de regenbui van vrijdag volledig verpest. "Zater dagmorgen was ik al om half ze ven bezig om de zaak toonbaar te maken." De tuin van mevrouw Van Lammeren ligt open en bloot langs de Krabbenkreek. "Een ho ge haag er omheen kan niet, want ik moet rekening houden met de bezoekers van het restaurant die juist een uniek uitzicht op het wa ter hebben." Tijdens de open dag is er ook veel belangstelling voor Addy Bliek uit Haamstede, die bloemen aquarelleert. De beelden van Paula Schillemans uit Halste ren trekken eveneens belang stelling. De familie Koppenhol in De Wei- hoek zat nog te eten, toen de eer ste bezoekers zich al meldden. "De toeloop was eigenlijk te druk, er waren veel vragen," aldus de heer Koppenhol. Niettemin is ook de gepensioneerde tuinbouw- leraar tevreden over deze open dag. Hij kreeg vooral vragen over de soortnamen van planten, over ziektebestrijding en bemesting. "Dat laatste vergeet men nogal eens. Er was verwondering over de sterke groei van mijn rozen, maar ik bemest vier keer per jaar." Toen Koppenhol elf jaar geleden uit Dalfsen naar zijn geboor testreek terugkeerde, stond er niets bij de woning aan de Bram Groenewegeweg. Hij plantte eerst hagen aan, want bescherming te gen de wind en een goede tempe ratuur zorgen voor een rijkere plantengroei. Er werden fruitbo men geplant, maar die sneuvelden grotendeels tijdens de strenge winter van 1985/1986. Het restant staat nu tussen de heesters en bloemen. In Engeland zag Kop penhol een rozenpergola en met behulp van de overbodig gewor den boompalen realiseerde hij die in zijn eigen tuin. Nadat het be weiden met een schaap van een weitje geen succes bleek, werd ook deze grond bij de tuin getrok ken. "Zo is mijn hobby m'n werk geworden." De Tholenaar wil Thoien graag promoten via de bloemenvelden, die een prachtig gezicht vormen. "Daar kan zo'n dag aan bijdra gen. Bovendien is tuinliefhebberij een rage geworden." Als de studie club de open dag herhaalt, moet in de ogen van Koppenhol de openstelling een hele dag zijn om het bezoekersaanbod te spreiden. De lyrische teksten over Thoien vervolgen met: 'Sein Gesicht wird gepragt von Natur, alten Bauernhöfen und ei- ner herrlichen Fernsicht. Typisch für Thoien is sein Gartenbau und in immer starkeren Masse, seine Blumensamenzucht.' Voor Duitsers is er een ander cen trum dan het gemeentebestuur veelal aangeeft: 'Mittelpunkt der Insel ist die Stadt Thoien, die ih- ren Namen dem berühmten grafli- chen Zoll zu danken hat. Thoien war im Mittelalter sehr wohlha- vend. Aus dieser Zeit stammen die Renaissance Bauwerke, wie das Rathaus mit seinem schlanken, sechtseckigen Turm und ein aus dem 17 Jahrhundert stammendes Glockenspiel. Gross ist auch die Liebe Vrouwe Kirche aus dem 13 Jahrhundert, im brabantgoti- schen Stil erbaut. In Sint Maartensdijk stand früher das Schloss von Frank van Bors- sele und Jacoba van Beieren. Das Schloss ist abgebrochen, aber die Portrats im Sitzungssaal des Rat- hauses erinnern noch an diese Epoche. Eindrucksvoll is auch die spatgotische Pseudo-Basilika. Im aussersten Westen der Insel liegt Stavenisse, welches im 12 Jahrhundert der geistliche Mittel punkt der Insel gewesen sein muss.' D.L. Koppenhol (tweede van rechts) beantwoordt vragen van geïnteresseerde tuinbezoekers. Een aantal bevolkingsregisters, delen van het weeskamerarchief van stad Thoien en enkele andere archiefbescheiden zijn vorig jaar gerestaureerd bij het gemeentear chief Helmond en De Tiend schuur te Tilburg. Op Vrederust is een aantal jaargangen van tijd schriften ingebonden. De provinciale archiefinspectie heeft de zuurgraad onderzocht van 42 bevolkingsregisters. Drie waren er neutraal, de anderen min of meer zuur. Door het meerdere keren vouwen van een hoek van het papier werd de kwaliteit van het papier bepaald. Bij twee re gisters kon zes keer of minder ge- vouwd worden, een aanduiding dat op korte termijn restauratie en conservering nodig is. In drie ge vallen trad bij tien keer vouwen een breuk op. Overigens voldoet de archiefbewaarplaats goed. Temperatuur en luchtvochtigheid kunnen zonder speciale voorzie ningen binnen aanvaardbare gren zen gehouden worden. Studenten onderzochten de schimmel op ar chiefbescheiden van de voormali ge gemeente Stavenisse, die in een vochtige kluis zijn bewaard. Deze schimmel bleek niet schadelijk voor de gezondheid. De verble king van inkt van akten van Thoolse notarissen wordt nader onderzocht door het Centraal La boratorium te Amsterdam. De kadastrale leggers van 1832 tot 1964 verkeren door veelvuldig ge bruik in een zorgelijke toestand. Om ze veilig te stellen, zouden de ze op microfilm gezet moeten worden. In het verslagjaar werd de inventa risatie van het archief van de voormalige gemeente Scherpenis- se vervolgd. De Gereformeerde Kerk te Thoien gaf een belangrij ke aanvulling op het archief in be waring; daarop is de inventaris hiervan vernieuwd. Voorlopige lijsten werden gemaakt van de burgemeesters, wethouders en raadsleden van de zeven voormali ge gemeenten van 1811 tot 1971. Uit de bevolkingsregisters is een voorlopig overzicht gemaakt van emigranten. Verder werd gewerkt aan het toegankelijk maken van het weeskamerarchief van Sint- Annaland, de 17de eeuwse trans- portregisters van Sint- Maartensdijk de repertoria op ak ten van notarissen. De verzamelingen van het archief werden uitgebreid, ondermeer met boeken, foto's en negatieven. De rooms-katholieke kerk van Oud- Vossemeer gaf een aanvulling op het al in bewaring gegeven archief. Ook werden stukken uit de vorige en deze eeuw ontvangen betref fende de diaconie en de kerkvoog dij van de N.H. gemeente Sint-Maartensdijk. Het algemeen rijksarchief verschafte op micro film de rekeningen van de rent meesters van de Oranje's van Sint-Maartensdijk en Scherpenis- se (1575-1673) en die van de geestelijke goederen in beide heer lijkheden (1585/86-1621). In 1991 brachten 147 personen to taal 375 bezoeken aan het archief, een lichte daling ten opzichte van 1990. Van de bezoekers kwamen er 20 van Thoien en drie uit het buitenland. De correspondentie nam met 11% toe tot 224 brieven. Het merendeel van de bezoeken en brieven heeft betrekking op fa milieonderzoek. Het tarief voor het laten doen van onderzoek in de archieven werd vorig jaar ver dubbeld van 20 naar 40 gulden per uur. De Federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers wil jaarlijks meewerken aan de Zeeland Cul tuurmaand in september. Een pro ject 'Kijk op dorpen in Zeeland' kan dit jaar echter niet meer wor den gerealiseerd en wordt daarom verschoven naar 1993. De federa tie kon met name de financiering niet tijdig rond krijgen. De kosten van het project worden op onge veer 43.000 gulden geschat. Een verzoek om voor 1993 alvast 20.000 gulden provinciale subsidie te reserveren, is door gedeputeer de staten niet in behandeling ge nomen. G.s. laten de museumvereniging weten, dat de activiteiten van Zeeland Cultuur maand in een afzonderlijke stich ting zullen worden ondergebracht. Die stichting moet dan gaan advi seren over subsidie-aanvragen. Het dorpenproject zal door g.s. aan de stichting in oprichting worden doorgespeeld. Dat gebeurde in navolging van een groot aantal LKM's die er al zijn op het land (ondermeer voor Tho- len/Sint-Philipsland). In het alge meen zijn de ervaringen daarmee positief. In de contactgroep voor de Oosterschelde zijn instanties vertegenwoordigd die een taak hebben ten aanzien van handha ving, toezicht en controle op de vele wetten en verordeningen op het gebied van natuur en milieu. Het gaat om de rijkspolitie te wa ter, rijkswaterstaat, het consulent schap natuur, bos, landschap en fauna, de provincie Zeeland, de waterschappen, de algemene in spectiedienst, gemeenten rondom de Oosterschelde, de directie vis serijen, de rijkspolitie (waaronder de veldpolitie), het openbaar mi nisterie en de door de stuurgroep Oosterschelde aangestelde coördi nator/voorlichter. De deelnemers komen maande lijks bij elkaar om onderling in formatie uit te wisselen over handhavingszaken in het Ooster- scheldegebied. Ook worden af spraken gemaakt over het gecoördineerd optreden bij over tredingen, kunnen vergunningen zonodig bekeken worden op hun handhaafbaarheid en kunnen het bestuur en het openbaar ministe rie geïnformeerd worden over knelpunten op het gebied van handhaving. Tot nu toe maakten de diensten onderling wel bepaalde afspraken over handhavingsprojecten, maar het ontbrak nog aan onderlinge afstemming en informatie- uitwisseling. De installatie van de LKM Oosterschelde zorgt ervoor dat meer informatie bij een grote re groep handhavers in het Oosterscheldegebied bekend wordt. De LMK heeft verder als voordeel, dat het dubbel uitvoeren van werkzaamheden of onderzoe ken kan worden voorkomen, waardoor meer tijd vrij komt voor zaken waar men nu minder aan toe komt. Met het instellen van de LKM Oosterschelde wordt een belang rijke bijdrage geleverd aan de uit voering van het coördinatieplan dat in 1988 door de Stuurgroep Oosterschelde is vastgesteld. manier wat kunnen laten zien," vindt Hage. Het merendeel van de bezoekers bestaat uit tuinliefhebbers. Ze krijgen een kaartje van het weste lijke deel van Thoien, waarop be halve de drie opengestelde tuinen ook de bloemenvelden rondom Sint-Annaland zijn aangegeven. Hage krijgt leuke reacties van mensen die daar langs zijn gere den. Op het proefveld kan hij, bij gestaan door anderen van de studieclub, de meeste bezoekers een antwoord op hun vragen ge ven. Hage: "Er waren er nogal die wilden weten hoe je aan de zaden kunt komen. Ze staan gewoon in een zaadcatalogus of zijn bij een tuincentrum te koop." Mevrouw M. van Lammeren heeft 'een fantastische dag' gehad. "Het was erg gezellig, er kwamen meer mensen dan gedacht. En dat terwijl mijn tuin nog niet eens af is." Bezoekers kregen een stencil met enige informatie over de aan leg. Rondom het restaurant van de familie - De Lagune - bevindt zich het oudste gedeelte van de tuin. Er staan een kleine zestig rozensoor- ten, waaronder de oudere, geuren de. Verder bijzondere planten zoals een groene roos, vijgeboom en verschillende kruiden. Voorbij het terras is een jaar geleden een nieuw stuk aangelegd. Daar staan inmiddels al weer zo'n tien soor ten rozen. "Ik heb alles zelf aangelegd, er is geen architect aan te pas geko men." Voor de rozen komt de open dag eigenlijk niet op een goed tijdstip: de eerste bloei is grotendeels voorbij en de tweede Mevr. Hovestadt, VVV-voorzitter Meloen en de heren Benou, Bakker en Muller wandelen langs het voormalige gemeentehuis van Stavenisse, waarin nu de bibliotheek, peuterspeelzaal en be- jaardensoos is gehuisvest. Vorig jaar trok een openstelling van het proefveld maar tien be langstellenden. "Dat was te leurstellend. We concludeerden dat het een fout was in de aan pak," vertelt D.L. Koppenhol. "Dit jaar hebben we er daarom mijn tuin bijgepakt en ik heb me vrouw Van Lammeren gevraagd ook haar tuin open te willen stel len." Vervolgens werd er behoor lijk publiciteit gemaakt en dat resulteerde in bezoekers uit alle delen van Zeeland, Goeree- Overflakkee en West-Brabant, maar ook uit Breda en Den Bosch. "Tuinen zijn in," verklaar de een Zierikzeeënaar zijn komst. "Op een gegeven moment liepen hier wel vijftig mensen in groepjes rond. Daar was niet op gerekend, het heeft ons wat overrompeld," stelt Hage. Dat het proefveld aan de Lange- weg na de regen van vrijdag wat modderig is, deert de meeste men sen niet. Belangstellend lopen ze langs de verschillende veldjes met eenjarige zaaibloemen op het 1,4 hectare grote perceel. Lezen de wetenschappelijke namen op de bordjes. Soms staat de Neder landse naam erbij. De studieclub underzoekt aan de hand van proe ven wat de veiligste middelen zijn op het gebied van onkruidbestrij- ding. Zo'n zestien soorten of ras sen worden - over een periode van drie jaar, elk jaar op een ander stuk grond - gevolgd. Dat gebeurt in samenwerking met de proef- boerderij Westmaas en het proefstation voor de akkerbouw in de volle grond. Het proefveld is duidelijk voor de handel bedoeld. "Maar het is leuk dat we als stu dieclub ook de bevolking op deze Hij had zelf zes jaar geleden met gids H.J.J. Elenbaas in Thoien een rondwandeling gemaakt. "Met het hoofd in de wind en toen ging er een klein wereldje voor me open", vertelde de burge meester. Onlangs had hij ook al weer voor de vierde keer de Zeven dorpentocht zonder schade vol bracht. "Dat is schitterend, of het nu regent of de zon schijnt, elk jaar opnieuw is het weer een an dere kennismaking met het bui tengebied van Thoien." Voorzitter T.C. Benou van de pro motiecommissie van de streek VVV eiland Thoien was dus bij de burgemeester aan het goede adres met de wandelroutes. VVV-voorzitter A.A. Meloen sprak van een unieke presentie. "Deze wandelroutes, die door iedereen gelopen zouden moeten worden, vormen een stapje in de goede richting. Zowel voor toe risten als voor eilandbewoners is het echt de moeite waard." Benou bracht naar voren, dat zon, zee en strand het imago van Zee land vormen, maar in het be leidsplan van de VVV wordt seizoensverlenging gepropageerd. "Eigenlijk is dat niets nieuws voor Thoien, waar we inmiddels al onze tiende fietsdag achter de rug hebben. Er zijn al langer fiets routes en plattegronden van Tho ien en St. Maartensdijk. De provincie komt eigenlijk ontzet tend laat met een plan om de mensen van de campings te halen om ze actief bezig te laten zijn." De voorzitter van de promotie commissie stelde vast, dat er op Thoien goede mogelijkheden zijn voor recreanten om iets leuks te doen. "De wandelroutes geven aan, dat alle zeven kernen best de moeite waard zijn, ook de kleine kernen, waar eveneens een ge bouw is opengesteld tijdens de wandelroute. Zo loont ook een be zoek aan Stavenisse." Burgemeester behoort tot kleine minderheid die 7 kernen goed kent Benou sprak over een 'kiem mijl paaltje.' "Maar we zijn er nog lang niet, al hebben we dan ook pas drie cultuur-historische routes gekregen. Een goed bewegwijzer- de fietsroute via het veer Gorishoek-Yerseke staat ook nog op onze wensenlijst. Met deze ze ven wandelroutes hebben we een stap in de goede richting gezet, 't Is heel leuk geworden. Dank aan gemeente-archivaris Zuurdeeg voor de cultuur-historische gege vens, mevr. Steketee-Bijl voor de hele leuke verhalen en mevr. Frig- ge voor de eindredactie, naast de medewerking van onze eigen VVV-medewerkers. We hopen dat recreanten en Tholenaren er inte ressante wandeltochten mee kun nen maken. Ook streekbewoners want heel veel Tholenaren kennen hun eigen eiland niet. De burge meester behoort tot een kleine minderheid die de kernen wel goed kent", zei Benou, die hoopte dat de map een goed onthaal zou krijgen. De burgemeester vond het bijzon der fijn om als eerste kennis te kunnen nemen van de wandelrou tes. "De grote waarde van deze map is, dat de wandelroutes pas sen in een stuk recreatieve ontwik keling van Thoien, waarin de VVV een grote rol speelt. In het najaar komt de gemeentelijke no ta recreatieve verkenningen in de inspraak. Het is een zak vol ideëen - haalbaar en niet haalbaar - voor de komende tien jaar." Van der Munnik wenste de VVV van harte geluk met de presenta tie. "Dat er velen goed en dank baar gebruik van de wandelroutes mogen maken." Daarna maakte het gezelschap een rondwandeling door Stavenis se, waarbij onder meer de molen en karakteristieke panden in de Voorstraat bekeken werden. Mevr. Frigge, die haar opleiding als pro vinciaal VVV-gids bijna heeft vol tooid, gaf op verschillende plaatsen een toelichting. Verschillende gebouwen zijn tij dens de wandelroutes te bezichti gen, maar de openstelling is veelal beperkt tot één morgen of middag. Op maandag kan men alleen in de N.H. Kerk te Stavenisse terecht, van 10.00 tot 11.00 uur. Dinsdag is er meer keus: 10-11 ur stadhuis Thoien, 10.30-11.30 u R.K. Kerk Thoien, 11-12 u Gast huiskapel Thoien, 14.30-15.30 u N.H. Kerk Poortvliet, 15-16 u mo len de Korenaar Poortvliet. Donderdag is alleen de N.H. Kerk te Oud-Vossemeer opengesteld. Vrijdag zijn in St. Maartensdijk zowel de N.H. Kerk(14-15 u) als de molen de Nijverheid voor het pu bliek te bezichtigen. In St. Annaland is van dinsdag tot en met zaterdag van 15-17 u streekmuseum de Meestoof ge opend. Alleen in Scherpenisse heeft de VVV geen openstelling van een karakteristiek gebouw kunnen regelen dat tijdens de wandelroute geopend is. Voorzitter T.C. Benou van de promotiecommissie van de streek VVV eiland Thoien overhandigt de zeven wandelroutes aan burge meester H.A. van der Munnik. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 9