THOLENDERWIJS Veel bekijks hobby oud-Tholenaar informatierubriek van de gemeente tholen WAT LIGT TER INZAGE? Kamermuziek in Vossemeer en in Tholen OPENBARE KENNISGEVING VERZOEKEN OM VERGUNNINGEN SPREEKUUR B W 'THOLENDERWIJS' MET VAKANTIE BEWAAKTE FIETSENSTALLING BIJ ZWEMBAD DE SPETTER IN THOLEN KINDEROPVANG: EEN GEDEELDE VERANTWOORDELIJKHEID Visserijtentoonstelling trekt meer dan achthonderd bezoekers SLUITING SPORT EN GEMEENSCHAPSCENTRA Eerste Thoolse geslaagde AOC te Sommelsdijk Donderdag 23 juli 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 HINDERWET Visserskoor GEMEENTE THOLEN BIEDT BEDRIJVEN f 2.000,- PREMIE VOOR KINDEROPVANG Oude ■bekenden schudden hem de hand. Bezoekers ge ven aanvullende informatie bij foto's of brengen cor recties aan. Weer anderen komen met fotoalbums om te kopiëren. Een vissersdochter brengt een plakboek over het opvissen van Nehalennia-altaren door haar vader. Adrie Blaas uit Ede is er mee ingenomen. De expositie 'Tholen en de visserij' in de Gasthuiskapel- grotendeels ingericht met zijn materiaal - levert volop nieuwe gegevens op. Mossels Groene School Diversen Thoolse scholengemeenschap Geslaagd dus gefeliciteerd I BEKENDMAKING Er zijn bouwplannen ingediend door: 1. De heer P. Kruize, Machteld van Gelrestraat 46 te Tholen voor het oprichten van een carpoort op het perceel ka dastraal bekend Tholen, sectie N, nummer 286, plaatselijk gemerkt Machteld van Gelrestraat 46. 2. De heer W. Bosters, Molenweg 44 te Oud-Vossemeer voor het bouwen van een volière op het perceel kadastraal be kend Oud-Vossemeer, sectie M, nummer 218, plaatselijk gemerkt Molenweg 44. 3. De heer A.C. van Poortvliet, Coentjesweg 17 te Oud- Vossemeer voor het bouwen van een overkapping met een open constructie ten behoeve van houtopslag op het per ceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sectie K, nummer 111, plaatselijk gemerkt Coentjesweg 17. Deze plannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om van 24 juli 1992 tot en met 6 augustus 1992 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 23 juli 1992 De burgemeester van Tholen Kom Stavenisse eerste herziening De burgemeester van Tholen maakt bekend dat met ingang van 24 juli 1992, gedurende één maand voor een ieder ter se cretarie van de gemeente. Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zee land van 7 juli 1992, nummer 926197/55, dir II, RO, waarbij goedkeuring is verleend aan het mede ter inzage liggende bestemmingsplan "Kom, Stavenisse, 1e herziening". Gedeputeerde Staten hebben krachtens artikel 29 lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening een onherroepelijk besluit genomen. Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden in gesteld bij de Kroon door hen, die zich tijdig met bezwaren tot zowel de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend. De beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van Staten te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 23 juli 1992 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Algemene Plaatselijke Verordening, eerste wijziging Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat met ingang van heden gedurende drie maanden ter gemeente secretarie, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter lezing is neder- gelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld de door de raad in zijn vergadering van 24 februari 1992 vast gestelde eerste wijziging van de Algemene Plaatselijke Veror dening van de gemeente Tholen. Deze wijziging treedt in werking op 26 juli 1992. Sint-Maartensdijk, 23 juli 1992 Burgemeester en wethouders van Tholen Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat de vol gende aanvragen om vergunningen ingevolge de Hinderwet zijn in gekomen: Op 19 juni 1992 is een aanvraag ingekomen van aannemingsbedrijf Hommel B.V., Coentjesweg 6 te Oud-Vossemeer voor een vergunning voor het oprichten en in werking hebben van een aannemingsbedrijf op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sectie K nummers 134, 138, 777 en 1080, gelegen aan de Coentjesweg 6 te Oud- Vossemeer. Op 25 juni 1992 is een aanvraag ingekomen van Aannemingsbedrijf C. van Bergen Henegouwen, Schelde-Rijnweg 12-14 te Tholen voor een vergunning voor het oprichten en in werking hebben van een tim merwerkplaats op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sec tie L nummers 190, 191 en 192, gelegen aan de Schelde-Rijnweg 12-14 te Tholen. r De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 24 juli 1992 gedurende een maand op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint Maartenshof, Bloe- menlaan 2 te Sint-Maartensdijk. Na deze datum liggen de stukken tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage op de secretarie. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kun nen door een ieder gedurende een maand vanaf de dag waarop de aanvraag ter inzage is gelegd schriftelijk bij ons college worden inge bracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens de openbare zittingen, voor aannemingsbedrijf Hommel B.V. d.d. 10 au gustus 1992 om 9.30 uur en voor Aannemingsbedrijf C. van Bergen Henegouwen d.d. 10 augustus 1992 om 10.00 uur in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gege ven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er ten slotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze zoals boven omschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 23 juli 1992 Burgemeester en wethouders van Tholen De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 27 juli 1992 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders R van Schet sen, ing. J. van der Jagt en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. In verband met de aanstaande zomervakantie zal u de gemeen telijke informatierubriek 'Tholen- derwijs' een 4-tal weken moeten missen. Deze week verschijnt de rubriek voor het laatst. Op don derdag 27 augustus verschijnt de eerstvolgende rubriek op pagina 5 van dit weekblad. Overigens is het niet uit te sluiten dat, zij het in een wat andere vorm, de komende periode be langrijke of wettelijk verplichte publicaties in dit weekblad wor den opgenomen. Vanwege een groot aantal vernielingen en/of diefstallen van rijwielen bij het zwembad "De Spetter" te Tholen verleent de gemeente Tho len medewerking aan het particulier initiatief om te komen tot een be waakte fietsenstalling nabij dit zwembad. Van deze bewaakte fietsenstalling kan met ingang van maandag 27 juli aanstaande gebruik gemaakt worden. Deze proef met een be waakte stalling zal voor de rest van het zwemseizoen duren. Na afloop van het seizoen zullen de ervaringen met deze voorziening geëva lueerd worden. Voor de stalling van een fiets zal per keer een bedrag van f 0,25 gere kend worden en voor de stalling van een bromfiets f 0,50. Stichting Kinderopvang Tholen e.o. gaat zich, samen met de gemeen te aktief inzetten om de kinderopvang bekendheid te geven bij het be drijfsleven. Binnenkort zullen de bedrijven worden benaderd. Kinderopvang is een belangrijk instrument voor werkgevers om goede werknemers te behouden. Het kost immers een hoop tijd en geld om nieuwe krachten te werven en in te werken. Door het kiezen voor kin deropvang kan voorkomen worden dat deze krachten vertrekken. Vanaf 1990 heeft het Rijk geld beschikbaar gesteld voor kinderop vang. De gemeenten Tholen en St. Philipsland hebben gezamenlijk de ze gelden aangevraagd. Het ministerie van WVC stelt echter dat kinderopvang een zaak is van de ouders, de overheid, maar ook van de werkgevers. Voor ondernemingen van de beide gemeenten bestaat in dit kader de mogelijkheid om kindplaatsen te huren bij Kinderop vang Tholen e.o. De gemeente stelt hiervoor een premie van f 2.000,- beschikbaar. Overigens is het ook mogelijk een gedeelte van éen kindplaats te hu ren. Op deze manier kan op de behoefte van het bedrijf worden in gespeeld. Binnenkort zullen de bedrijven door middel van een brief verder op de hoogte worden gebracht van de mogelijkheden van kin deropvang. Eind 1990 is Stichting Kinderopvang Tholen e.o. begonnen met geor ganiseerde kinderopvang in de vorm van een gastouderburo. Begin 1993 zal een kinderdagverblijf worden gerealiseerd. Inlichtingen met betrekking tot kinderopvang zijn te verkrijgen bij: Marleen Francke Tel. 01666 - 8208. Tanja de Bruin Tel. 01666 - 8321. Een presentatie van de produkten (Eendrachts Roem) was er tijdens de tentoonstelling 'Dit maakt Tholen' van de commissie werk gelegenheid. "Daar hadden we een stand met mossels in potten en in blikken van ondermeer vier en elf kilo. We deden er nog zaken met Amerikanen," herinnert Deurloo zich. Inmiddels legt het bedrijf zich toe op de export van mosselen en vis (ook diep- vriesprodukten). België, Frank-1 rijk en Duitsland zijn belangrijke afzetgebieden. Op de plaats van de oude inleggerij exploiteert het bedrijf een viswinkel. Ter afsluiting van de visserijten toonstelling had Tholen Stad Ak tief - om in stijl te blijven - het Bruinisser Visserskoor uitgeno digd voor een optreden. Omdat er voor de ongeveer vijftig leden te weinig plaats zou zijn op de bin nenplaats van de Gasthuiskapel, werd het podium op de Markt op gericht. Het nog maar een half jaar oude koor, geleid door J. Knuist uit Dreischor, bracht ge kleed in schipperskiel en pet be kende liederen over het vissersbestaan. Twee accordeo nisten zorgden voor de muzikale begeleiding. Voorzitter J. Huizer kondigde de nummers aan, te be ginnen met 'Als de klok van Arne- muiden'. Verder was op de wijs van 'Aan d'oever van de IJssel' Jaarlijks wordt door burgemeester en wethouders het tijdvak vast gesteld waarop tijdens de zogenaamde zomervakantie geen gebruik van de overdekte sportaccommodaties in de gemeente kan worden gemaakt. Voor dit jaar is besloten de sport- en gemeenschapscentra te Tholen en Sint-Annaland te sluiten van zondag 26 juli tot en met zondag 30 augustus. De exploitanten van het buffet in de genoemde centra zijn aan deze sluitingsperiode niet gebonden ten aanzien van te houden bruiloften en dergelijke. lemmer hengsten, hoogaarzen en kotters. Over vrouwen aan boord van de TH 36 en de inzet van vis sersschepen na de ramp van 1953. Over de verwerking van oesters bij Bona Fides en P.C. Baaij en mos sels bij Deurloo. En natuurlijk zijn er veel plaatjes van mensen. De familie Schot voert daarbij - hoe kan het anders - de bo ventoon. Het initiatief van Tholen Stad Aktief sloeg aan. Meer dan acht honderd bezoekers tekenden het gastenboek in de vijf dagen dat de expositie te zien was. Er waren mensen die vier, vijf keer kwamen kijken. En niet alleen van Tholen. Uit vissersplaatsen als Arnemui- den, Zierikzee en Goedereede kwam men erop af. Ook toeristen uit het land, uit België en zelfs iemand uit Pretoria namen een kijkje. Met eventuele vragen kon den ze terecht bij de gepensioneer de vissers die steeds in de Gasthuiskapel aanwezig waren. Piet (woensdag) en Marco Bijl (zaterdag) demonstreerden op de De oud-Tholenaar houdt zich sinds enkele jaren met de Thoolse visserij bezig. Hij viste in zijn jeugd zelf op garnalen en zijn opa Arjaan van Luyk was botvisser. Blaas raakte geïnteresseerd in de vissershistorie en merkte dat er weinig onderzoek naar is gedaan. Sindsdien verzamelt hij alles wat los en vast zit. Een deel daarvan - toch altijd nog zo'n achthonderd foto's - is gebruikt voor de ten toonstelling. Een scala van afbeel dingen over de mossel-, bot-, garnalen- en palingvisserij. Over Het vorig jaar op Tholen en Schouwen-Duiveland gehouden kamermuziekfestival krijgt in sep tember een vervolg. Tussen 4 en 9 september zijn er zes concerten, in Oud-Vossemeer, Tholen, Burgh- Haamstede en Noordgouwe. Op 5 september is de Ned. Her vormde kerk in Oud-Vossemeer het decor. De violisten Christiaan Bor en Jaap van Zweden, de cel liste Kaeko Mukoyama en de pia nist Kyoko Hashimoto voeren het Pianotrio uit van F. Mendelssohn, de Suite voor 2 violen en piano van M. Moszkowski en de Sonate voor viool en cello van M. Ravel. Het Reicha Kwintet brengt op 9 september in de Gasthuiskapel te Tholen blaaskwintetten ten geho re uit diverse stijlperioden, onder meer van de Tsjechische componist A. Reichna (waarnaar het kwintet is genoemd) en van C. Nielsen. De groep bestaat uit Jeannet Landré (fluit), Jan Jim- kes (hobo), Willem van der Laar (klarinet), Joop Oudhof (hoorn) en Jan Berend Kan (fagot). De Schouwse onderdelen van het festival zijn een optreden van het Belgisch strijkorkest Sinfonia, met Bor en Mukoyama als so listen, in de N.H. kerk te Haamstede op 4 september; het Trio Pastourelle (België) in de rid derzaal van slot Haamstede op 5 september én in rotisserie De Trouwe Herder in Burgh- Haamstede op 6 september; het Schumann Ensemble in de N.H. kerk te Noordgouwe op 8 sep tember. Kaarten voor de concerten zijn verkrijgbaar via de VVV. De honderden foto's over het Thoolse visserijverleden trekken veel belangstelling. Op de voorgrond, met gestreept overhemd, organisa tor A. Blaas. Schilderijen, scheepsmodellen en een heuse scheepsbel op de expositie in de Gasthuiskapel. binnenplaats het netten boeten, terwijl mevrouw Ruitenberg- Cornelisse allerhande voorwerpen van touw knoopte. P.J. Deurloo vertelt honderduit over het mosselbedrijf, dat zijn opa P.J. Stoffels in 1875 begon aan de Contr' Escarpe. Een pa neel vol foto's brengt het in beeld. "Door de komst van het Schelde- Rijnkanaal is het allemaal ver dwenen. Dat heeft best pijn ge daan." Het bedrijf had soms wel tachtig mensen in dienst om de mossels te verwerken, die voorna melijk voor België en Frankrijk bestemd waren. Met een eigen schip werden de schelpdieren aan gevoerd. In baaltjes werden ze vroeger de Eendracht overgezet en gelost naast de brug, vanwaar de stoomtram ze verder vervoerde. Naderhand had het bedrijf eigen vrachtwagens. Grote hopen schel pen waren bij het bedrijf te zien. "Die werden gebruikt voor het oesterbroed, ter vervanging van de gekalkte dakpannen." In de inleggerij werden de gepelde mossels met de hand stuk voor stuk in potten gezet. Eind vijftiger jaren werd het handwerk meer en meer vervangen door machinale verwerking. Toen het moeilijker werd om aan personeel te komen, ontwikkelde de branche zelf ap paratuur om de mossels machi naal te pellen en de baarden te knippen. een speciaal lied gecomponeerd over Tholen. Na afloop bedankte J. Meerman- Ottevanger het koor namens Tho len Stad Aktief. Ook Blaas werd bedankt voor zijn medewerking aan de tentoonstelling, terwijl het publiek nog eens werd gewezen op de verbondenheid van Tholen met het water en de visserij. "Waarom zouden we niet eens aan een visse- rijmuseum gaan denken," besloot mevrouw Meerman haar dank woord. De foto van de Thoolsche Mossel- exportmij. uit 1917, die twee we ken geleden in de EB stond, lever de verschillende reacties op. Inmiddels zijn meer dan twintig namen bekend van mensen uit Tholen en Oud-Vossemeer die er op staan afgebeeld. Mare Nelisse uit St. Maartensdijk is de eerste Tholenaar die geslaagd is aan het Agrarisch Opleidings Centrum (AOC) te Sommelsdijk. Sinds de opening van de Philipsdam komen er jaar lijks een aantal leerlingen van St. Philipsland en Tholen naar de land- en tuinbouwschool te Som melsdijk op Goeree Overflakkee. Op dit moment zijn dat er acht. Van de 39 geslaagden gaan er 13 naar de middelbare agrarische school, 5 naar het middelbaar dienstverlenend en gezondheids zorg onderwijs, 2 naar de middel bare technische school, 2 naar de vooropleiding hoger beroepson derwijs en 1 naar de middelbare detailhandelsschool. De overigen naar naar het kmbo of naar een leerlingenstelsel. Aan de Groene School te Kapelle (Agrarisch opleidingscentrum Zeeland) zijn geslaagd: Oud-Vossemeer: P. Droogers (leer lingstelsel fruitteelt). Sint-Annaland: J. Slager (leer lingstelsel akkerbouw), M. van der Jagt (akkerbouw-assistent) en C. van Iwaarden (akkerbouw se cundair). Stavenisse: H. Gaakeer (akker bouw-assistent). Tholen: J. Moeliker (leerlingstel sel groenverzorging-B^. Niek Westdorp uit Scherpenisse is aan het MBO college Oude Tonge geslaagd voor de korte opleiding (kmbo) administratie. C. van Dijke uit Sint- Maartensdijk is via het leerling wezen te Bergen op Zoom geslaagd voor chauffeur goede renvervoer. Aan de Thoolse scholengemeen schap behaalden de volgende leer lingen het certificaat MS-DOS: Oud-Vossemeer: A.B. Aarnoudse, F.A.J. Aarnoudse-Vroege, J.N. van Dijk, J.D. Vroege en M.W. Wisse. Poortvliet: A. de Boer, J.A. den Engelsman, J.C.L. Niemantsver- driet, LA. Quist en N. Winkel. Scherpenisse: J.J. Bolier en J.M. Suurland-Burgers. Sint-Annaland: A.J. den Braber, G. Hoogstad, J.C. IJzerman, W. Pape, H.C. Pipping-van Dijke, J.M. van Popering, J.N. van Pope- ring, M.L. van Popering, G.E. Scherpenisse, L. de Witte, L.M. de Witte en J.J.W. van Popering. Stavenisse: M.J. Knulst- Menheere. Sint-Maartensdijk: C.J. Polder man en H.A. de Rooij. Bergen op Zoom: H. Baars, Th. Huysmans en A. Jordans. J. van Dijke-Bor uit Sint-Maar tensdijk is in Breda geslaagd voor MBO sociale dienstverlening. Cecilia Scherpenisse uit Sint- Annaland heeft het diploma ma- chineschrijven blind behaald bij het instituut Scheidegger. Sjoerd van Loon uit Sint- Annaland is geslaagd aan de pabo (pedagogische academie basison derwijs) te Middelburg. Zeeuwse miss-verkiezing. In danstheater Cosmo te Vlissingen is vrijdag 24 juli de Zeeuwse voor ronde voor de miss World verkie zing. De Nederlandse finale is in september. Vrouwen van Tholen en St. Philipsland die nog willen meedoen, kunnen vanavond om zeven uur aan de laatste selectie deelnemen in de foyer van Cosmo. Tanny van Loon uit Sint- Annaland is geslaagd aan het Ned. opleidingsinstituut toe ristisch kader te Breda.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 5