Fontein was juist ook inspiratiebron Smalstad zonder torenspits Hoorzitting Stavenisse Stavenisse hangt erbij Cosmetica in smalstad Hardrijders op de bon Extra geld bouwplannen Mini-enquête Teer op strand Krabbenkreek- weg oprijden uit zijwegen mag niet meer Donderdag 23 juli 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ongeldige stemmen ruilverkaveling van 4.03.65 ha Stemmen van lezers Twijfels Unanimiteit Tholenaar beboet voor wraakactie WARMLOPEN VOOR DE DUINEN Thoolse schapen internationaal kampioen in Goes In 1993 Oostvest St. Maartensdijk zestien woningen De fontein aan het Van der Lek de Clerqplein zou volgens de bevolking van Stavenisse nieuw leven ingeblazen moeten worden. Beeldhouwer Hessel Kikstra vindt het Van der Lek de Clerqplein een mooie plaats voor zijn kunstwerk. "Ik ben er eerst gaan kijken en heb de fontein gezien. Dat stelt op zich niet veel voor. Pas tijdens een tweede bezoek hoorde ik wat voor emotionele waarde die fontein vertegenwoordigt, gezien de ramp. Ik ben er bij mijn ontwerp wel van uitgegaan dat de fontein weg zou moeten. Maar ik heb geprobeerd met de elementen die er al ston den heel zaak op te waarderen." Kikstra licht toe dat de fontein en de waarde ervan hem juist meer inspiratie hebben gegeven 'dan al leen maar het uitwerken van het idee van het Veer'. Het beeld bevat volgens de Til- burgse beeldhouwer 'alle symbo len' die in de emotionele waarde van de fontein tot uitdrukking ko men. "De beweging die ik er in heb gebracht is continue. Het slin gerachtige van de Schelde zit erin. Om de getijden aan te geven heb ik het beeld rechtop geplaatst. De twee vlakken links en rechts zijn de eilanden." Kikstra stelt dat de inwoners van Stavenisse in de loop der jaren 'gevoelens' zijn gaan koesteren voor de fontein, maar dat de men sen nog niet in de gelegenheid zijn gesteld die emoties in zijn werk te kunnen vinden. "Zoiets moet groeien." Dat zijn werk modern is De gemeenteraad heeft 175.000,- extra beschikbaar gesteld voor de uitvoering van sanerings- en bestemmingsplannen. In decem ber trok de Thoolse raad voor heel 1992 al 1,85 miljoen uit. In dat bedrag zat 45.000,- voor bestemmingsplan West Scherpe- nisse. Van die post is maar 1500 gulden meer over, terwijl nog be planting moet worden aange bracht bij de Beatrixlaan en Scarpe Eelaan en nog voor minstens twee woningen grond bouwrijp moet worden gemaakt. De raad trok dan ook 125.000,- extra uit. Ook voor plan Stoofweg III te Sint-Annaland is meer geld nodig. Van de uitgetrokken 15.000 gul den is nog 6550,- over. Door de verkoop van vier bungalowkavels moeten werken worden uitgevoerd om een deel bouwrijp te maken. Er is 50.000 gulden extra voor be schikbaar gesteld. De raad stelde, eveneens stilzwij gend, het geld beschikbaar dat nodig is om een riolering en nood- bestrating aan te leggen in een deel van de Meanderlaan en Rosa rium in Tholen (Buitenzorg III, 2de fase). De twee ongeldige stemmen bij de ruilverkaveling St. Annaland be troffen totaal een oppervlakte van 4.03.65 ha, zo blijkt uit het proces-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau. Veertig eigenaren/pachters hadden het provinciaal bestuur gevraagd om per volmacht te laten stemmen, van wie er dat 36 daadwerkelijk gedaan hebben. Met een vrij ruime meerderheid van 65% van de oppervlakte en 62% van de uitgebrachte stemmen werd tot uitvoering van het plan besloten. De 132 voorstemmen vertegenwoordigden een opper vlakte van 1565.86.29 ha, de 82 te genstemmers 857.08.69 ha. Totaal 207 stemgerechtigden met 721.38.74 ha brachten geen stem uit. Door middel van versnippering zijn vernietigd: de lijst van stem gerechtigden, 216 ingenomen oproepingen, 36 machtigingen, 40 volmachtberichten, 207 niet ge bruikte stembiljetten, 10 blanco stembiljetten, 214 geldige en 2 on geldige stembiljetten. In het schrijven aan alle inwoners van Stavenisse stellen de 'initia tiefnemers Behoud de fontein' dat het onduidelijk is waarom de fon tein zou moeten worden wegge haald voor een kunstwerk. 'Te meer daar deze fontein al sinds circa 1956 beeldbepalend is voor het plein.' Het comité stelt, op zich niets tegen een kunstwerk te hebben, maar wel tegen het ver wijderen van de fontein voor dat kunstwerk. De slechte staat van onderhoud en het sporadisch ge bruik, spreken het comité niet aan. 'Daar kan iets aan gedaan worden. Het sporadisch gebruik is een nalatighied van het gemeente bestuur dat geen roulatiesysteem van waterverbruik wil aanleggen.' Het comité doet verder aanbeve lingen het pleintje 'her in te rich ten' met bloembakken, zitbanken, sierstraatwerk. 'U kunt uzelf ook nog afvragen of een kunstwerk dat het Veer moet uitbeelden past op een plein mid den in een dorp. Behoort dit niet bij het water te staan? Het comité vraagt ook de inwoners die niet naar de hoorzitting komen, het antwoordstrookje in te vullen zo dat de uitslag van de 'mini- enquête' op de hoorzitting bekend gemaakt kan worden. Op het for mulier is zelfs een schetsje ge maakt voor het opnieuw inrichten van het plein. Oud en vertrouwd is het gezicht op het plein, waarom moet dat na zoveel jaar anders zijn? Geld MOET het kosten geloof dat van mij en dat leggen ze dan voor zo'n modern ding opzij? Laat alles bij het oude, repareer de waterbron, en laat lampjes branden na het ondergaan van de zon. Is het geld daarmee nog niet allemaal besteed, ik zal U zeggen dat ik daar een oplossing voor weet! De molen staat hier kaal en grijs en menig voorbijganger zegt: Zijn ze hier niet goed wijs? waarom wordt hij niet gewit? en als wij zeggen waarom niet, wordt er op het gem.bestuur gevit Voor onzin staan ze wel vooraan maar als de molen op Tholen stond, was het allang gedaan Zet dan wat bankjes op het plein dat zal ook een gezellige aanblik zijn en kan de soos of andere ouden van dagen op de bankjes zittend i.p.v. staand in het bushokje klagen. Oud-Vossemeer kreeg ook zo'n monument neergezet en hebt u op de reactie van de bevolking gelet?? Geld over de balk gooien heeft nog nooit "gedeugd" en dat verwoord dan spontaan onze jeugd. Vernielen is nooit goed te praten maar wat heb je aan zo'n ding van platen? A ls wij het veer willen zien, dan gaan wij ook naar 't veer want daar komt menig Stavenissenaar wel een keer DAT is een punt waar velen even komen om de schepen te zien of om even samen te bomen Een steiger op 't plein dat hoeft voor ons niet 't Is mooier als je het fonteintje in werking ziet. en waarom hebben wij als enige dorp op Tholen, zo'n grauwe verwaarloosde molen? Ach, Stavenisse hangt er maar een beetje bij en als compensatie krijgen wij een modern opgezet geval omdat b. en w. dat willen 't is toch zeker om te gillen Doe maar gewoon, da's gewoon genoeg 'k Geloof niet dat de bevolking er om vroeg? en wat zij vroegen wordt niet gedaan zo is het immers al zo vaak gegaan. De oude schoot, de houten barak De kleuterschool waar een of ander fonds in 1953 geld in stak De woning bij het bankgebouw, ja alles dat moet weg Nu ook de fontein nog??? KOM NOU ZEG!!! E. Potappel Molendijk-west 25 Stavenisse Vandaag (donderdag) wordt de spits van de toren van Sint- Maartensdijk gehaald. Met be hulp van een grote kraan wordt de spits die naar schatting 6 a 7 ton weegt naar beneden gehesen en op het gras naast de kerk neergezet. Het karwei wordt uitgevoerd met een kraan van 130 ton die ge plaatst wordt in de Hazenstraat bij de ingang van het kerkterrein. Enkele weken geleden is aanne mer Leenhouts begonnen met het plaatsen van steigers rond de to ren. Het gedeelte dat van de toren wordt verwijderd bestaat uit de bovenste lantaarn en het leien dak, tot aan de balustrade, in to taal ongeveer 18 meter hoog. Be neden wordt de spits gedemonteerd; wat slecht is wordt vervangen. Zolang er geen spits op de toren staat wordt deze afge dekt en krijgt de smalstad een tijdje een plompe toren. In ieder geval zal tot 24 augustus wanneer de bouwvakantie ten einde is, de toren waterdicht worden gemaakt. Ook het carillon wordt uit de to ren verwijderd. Alle onderdelen zullen naar de gemeentelijke werkplaats in Scherpenisse wor den gebracht. In de toren komt voor de beiaardier een andere speeltafel met een direct overbren gingsmechanisme naar de klok ken. Deze roestvrij stalen draden vergemakkelijken het onderhoud. Een dergelijk mechanisme is ook in 1983 ook in het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen toegepast. Nu de toren in de steigers staat zullen ook andere zaken onder handen genomen worden. Het voegwerk wordt bekeken en waar nodig opnieuw aangebracht en ook de stukken natuursteen zullen zonodig vervangen worden. Op de toren komt ook een nieuwe blik semafleider. De balustrade zal na de vakantie onder handen worden genomen. De stijlen zullen stuk voor stuk uit elkaar gehaald wor den. Wat goed is zal opnieuw ge bruikt worden. De spits op de grond wordt ook in de steigers gezet. Met het werk is een bedrag gemoeid van ongeveer 900.000 gulden. In het ondernemerscentrum op het industrieterrein in Sint- Maartensdijk heeft zich Internati onal Ceiling Productions (ICP) gevestigd. Dit bedrijf maakt en verkoopt cosmetica: lippenstift, nagellak, mascara, make-up. De onderneming heeft volgens b en w van Tholen 6 personen in dienst maar de directie hoopt het aantal arbeidsplaatsen te kunnen uitbrei den tot 10 a 12. Bij ICP werken hoofdzakelijk vrouwen in de pro ductie. ICP betrekt grondstoffen (half fabrikaten) van het moeder bedrijf Ceiling Cosmetics uit Ita lië. ICP zet het als compleet product af op de Nederlandse-, Duitse- en Belgische markt. Vol gens b en w beweegt het bedrijf zich 'in het bovenste marktseg ment.' ICP komt uit Bergen op Zoom en 'moest vanwege de groei uitzien naar een grotere bedrijfs ruimte', aldus het college. De hoorzitting maandagavond in De Stove te Stavenisse over het plaatsen van een kunstwerk was voor de belangstellenden ook de gelegenheid om andere zaken aan de orde te stellen. Zo vroeg M.J. Hoek aandacht voor het nieuwe strandje. Hij was er blij mee dat de gemeente in zeer korte tijd erin geslaagd was zand op te spuiten, maar wees erop dat er zich proble men voordeden voor strandgasten toen ongeveer tegelijkertijd het waterschap de glooiing ging teren. "Op twee zomerse dagen is er geen ouder in Stavenisse geweest die geen kind had met teerproble- men. Het is toch niet onze zaak om het waterschap te vragen het in september te doen en niet in de zomer? Wethouder J. Versluys van recreatie legde uit dat de plan nen van gemeente en waterschap elkaar hebben doorkruist en dat daar geen overleg over is ge pleegd. Hoek had nog meer in petto: "Ik heb u er vorige keer op attent ge maakt dat de plaats waar het strandje moest komen de vuilste hoek van de Oosterschelde is. Toen heeft wethouder Versluys ge zegd: als het vuil wordt dan ruim ik het op." Versluys ontkende dat hij dat gezegd heeft. Hoek had dezelfde middag nog foto's geno men van de situatie en bood ze het college aan. Mevrouw Boot deed haar beklag over Belgische toeristen die met hun campers op de dijk gaan staan. "Ze trekken de slagbomen er gewoon uit. Er moet meer con trole komen. Onder aan 't Scheld stond er eentje met een patat- frites wagen. Ik ben ernaar toe ge gaan en heb gezegd dat als hij niet weg zou gaan ik de politie zou bellen. Het loopt de spuigaten uit." vindt Kikstra logisch: "Je bent een produkt van deze tijd. Dat geef je weer in vormtaal." Het is voor de kunstenaar de eer ste keer dat hij met een lokatie- kwestie wordt geconfronteerd. "Ik heb wel meegemaakt dat er onbegrip was voor een beeld, maar als je dan de zaak toelichtte kwam er meer enthousiasme. Het is vaak het onbekende waar men sen voor terugdeinzen, zo van: wat moet ik er mee." Over de actie van het comité Be houd Fontein heeft Kikstra zo zijn twijfels. "Als de papiertjes alleen door het hoofd van het gezin zijn ingevuld, heb je geen doorsnee van de bevolking. Wat me van avond is opgevallen, is dat er wei nig jongeren in de zaal zaten. Ik zie een bepaalde bevolkingsgroep. Ik vind het een beetje rechtlijnig denken. Als er nou eens iemand bij had gezeten die er voor was ge weest? Bij zoiets wil je toch ieder een in zijn waarde laten.?" Of Kikstra bereid zal zijn om naar andere plaatsen te gaan kijken, wist hij maandagavond nog niet te zeggen. "Het beeld moet in een ruimte waar het iets betekent. Ik ben in de beslotenheid van het kleine pleintje aan de gang ge gaan. Die intimiteit heeft iets ei gens. Ik weet niet of dat op andere plaatsen terug te vinden is." De fontein is overigens in 1955 ge maakt door twee gemeentewerk lieden, A. Moerland en M. Smits. Volgens oud-wethouder C. Moer land van Stavenisse is het be kostigd uit restanten van het rampenfonds, maar is de uitgave niet terug te vinden op de gemeen terekening. Wie de fontein ont wierp kan hij zich niet herinneren, maar waarschijnlijk is het een produkt van een gemeenteopzich ter geweest. Van het beeld van Kikstra was maandagavond een model van lood te zien in de Stove tijdens de hoorzitting. In werkelijkheid moet het kunstwerk van roestvrij staal 1,80 bij 2,80 meter worden, op een arduinen sokkel van 1,10 hoog. De totale hoogte zou dan ongeveer vier meter bedragen. Ambtenaar J. de Kok van de gemeentelijke kunstcommissie samen met de burgmeester bij het mo del van beeldhouwer Kikstra. VERVOLG VAN PAG. 1 De burgemeester lichtte toe dat het college na de hoorzitting de kunstcommissie zal inlichten over de hoorzitting (er zit ook een lid in namens de provincie Zeeland). "Dan zullen we zien of men vast- Ifoudt aan de plaats die eerst ge kozen is of dat het ergens anders komt. Maar gezien de unanimiteit hier de commissie te vragen of er naar een andere plek gekeken moet worden."Waarop Hoek zei:"U kunt toch nu een besluit nemen?" Van der Munnik:"Een goede verstaander heeft maar een half woord nodig." Oud-wethouder C. Moerland stel de een compromis voor. Hij noemde het grasveld in het Bos voor de zorgwoningen als geschik te plaats voor het kunstwerk. L. Potappel adviseerde het college om rekening te houden met de wensen en suggesties van de inwo ners. "Ik hoop dat het bestuur het ziet als een hoorzitting en niet als een aanval. Ik hoop niet dat het uitmondt in Oud-Vossemeerse toestanden." Waarop een dave rend applaus volgde. L. den Braber sloot zich daar bij aan. "Ik zie de laatste spreker niet als dreigement maar als waar schuwing." Den Braber herinner de het college er nog eens aan dat de slagvaardigheid van de ge meente wat Stavenisse betreft te wensen over laat. "We hebben in een hoorzitting in augustus 1990 gevraagd naar parkeerborden voor de Julianastraat. Dat is toe gezegd maar ze staan er nog niet. Vandaar dat de bevolking denkt: wat heeft zo'n hoorzitting voor zin." Subsidie fruitteelt. De stichting proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp krijgt voor de periode 1993 t/m 1996 van de pro vincie 60.000 gulden subsidie. Een Belgische automobilist heeft een bekeuring van duizend Belgi sche franken gekregen, omdat hij vanaf de Hollaereweg de Krab- benkreekweg tussen Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland opreed. De borden die bij de krui sing staan, geven aan dat vanuit de Hollaereweg uitsluitend mag worden overgestoken naar de pa rallelweg. Datzelfde geldt op de kruisingen met de Broeksedijk, de Zeedijk en bij de werkhaven. De blauwe borden met witte pijl die de verplichte rijrichting aange ven, staan al sinds de openstelling langs de Krabbenkreekweg. Vori ge week besloten gedeputeerde staten van Zeeland de weg als au toweg aan te wijzen en een ver plichte rijrichting in te voeren. Het is verboden vanaf de zijwegen de autoweg op te gaan, of vanaf de autoweg een van die wegen in te slaan. Dit in verband met de verkeersveiligheid, die door af remmende auto's in gevaar zou kunnen komen. Het eerste stukje van de parallelweg (vanaf de Broekseweg) is aangewezen als verplicht fietspad. Vijftien automobilisten zijn maandagavond bekeurd omdat ze te hard reden. De overtreders wer den ter plekke door de politie staande gehouden en bekeurd. Op de Paasdijkweg te Poortvliet (het gedeelte binnen de bebouwde kom) reden twaalf van de 101 bestuurders te snel (tussen 65 en 80 km/u), op de Broekseweg bij Oud-Vossemeer reed iemand 105 km/u (er werden 69 bestuurders gecontroleerd) en op de Oud- M.B. uit Tholen is door de Breda se politierechter tot 1000 gulden boete veroordeeld waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hem was mishandeling, huisvredebreuk en vernieling ten laste gelegd omdat hij vorig jaar oktober met drie an dere familieleden vernielingen bij zijn schoonvader in Steenbergen had aangericht. Oorzaak van de ruzie was een erfeniskwestie. Vossemeersedijk waren twee van de 42 automobilisten in overtre ding (97 en 98 km/u). Bij controles vorige week reden achttien bestuurders harder dan was toegestaan. Op de Oud- Vossemeersedijk passeerden 189 auto's, acht kregen een bekeuring (96 tot 107 km/u). Op de Poort- vlietsedijk reden tien van de 136 passerende automobilisten te hard (96 tot 110 km/u). U maakt vast wel eer\s een wandeling in de duinen. En ongetwijfeld geniet u dan volop van het mooie landschap en de unieke flora en fauna. Voor jlo lang als het duurt, want het gaat hard berg afwaarts met de duinen. Zure régen, watëiwinningén massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toe roepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud.' Bel vandaag fiög' voor. meer informatie. Telefoon 071-131800/140548. "Een geweldige prestatie", aldus G.M. Geluk uit St. Annaland, die samen met D.J. Van Gorsel uit Tholen zaterdag in Goes een kam pioenstitel van de vereniging Ne derlands Texels SchapenstamDoexriN a; in ue wacht sleepte. Het was een internationale keu ring, waarvoor een paar honderd schapen uit Nederland en België naar de Zeelandhallen waren ge komen. Geluk eiste een kam pioenschap op bij de oudere rammen en Van Gorsel bij de jaarling rammen. De keurmeesters beoordeelden het vlees, uiterlijk en gedrag. In het kader van de stads- en dorpsvernieuwing mogen er in 1993 aan de Oostvest in St. Maar tensdijk 16 huizen gebouwd wor den. Dat blijkt uit de verdeling nieuwbouw- en verbeteringspro gramma 1993 t/m 1996 dat gede puteerde staten dinsdag vastgesteld hebben. St. Philips- land heeft in bestemmingsplan de Luijster III 2 projecten aangemeld van elk 6 huizen. Volgens de pro vincie is het ene plan niet con creet, terwijl het andere deel UUU111U111& vuil ill,. U *V UUU V» treft. Tholen en St. Philipsland vormen samen met Noord- en Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland een regio die de volkshuisvestings gelden moet verdelen. Voor 1994 staan er 242 huizen in de sociale sector op het programma, in 1995 wat minder: 23.6 en in 1996 nog iets minder: 231. In de marktsec tor is een heel klein, aantal huur woningen voor beleggers gepland: 3, 4 en 3. Uit de door de gemeenten inge diende planningslijsten blijkt, dat de vraag naar sociale woning bouw het aanbod ver overtreft: in heel Zeeland 1101 tegenover 623; de vraag ligt ruim 200 woningen boven het niveau van vorig jaar. Dit in tegenstelling tot de gesubsi dieerde marktsector, waar de vraag belangrijk minder is dan vorig jaar: 374 tegen 166. Voor woningverbetering staan in 1993 op Tholen 42 en op St. Phi lipsland 3 huizen op stapel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 3