'Polen overal blij mee' Sanering Tuttelhoek en de Suzannapolder Weg wordt meter breder Stuwende kracht zorgverbreding ontvangt en geeft complimenten Meer ruimte voor begraven Ontwerp-bodemsaneringsprogramma 1993 Veste-directeur Gilles Geschiere opgevolgd door André Wisse Waterschap meer geld van de provincie Alle vacatures zijn vervuld Verbouw van PZEM-kantoor Vrijstaande huizen in plan Stoofweg Gloria 22 cent Donderdag 23 juli 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Negende transport Thoolse stichting naar Debno en Lomza Bedankbrief Buitengebied De christelijke school voor moeilijk lerende kinderen de Veste aan het Schuttershof in Tholen is niet zomaar een school. Het is een schoolwerkplaats waar een groot deel van de onderwijswereld van Tholen en St. Philipsland elkaar treft. Dat bleek ook vrijdagmiddag weer tijdens het afscheid van directeur Gilles Geschie re, die naar Nijmegen vertrekt. Afscheidscadeau Spin in het web Actief luisterend 't Klonk als een klok Gigantische betrokkenheid In de laatste week van juni is een transport met hulpgoederen van de stichting Tholen helpt Polen afgeleverd in Debno en Lomza. De echtparen Vroegop-Kloet uit Sint-Maartensdijk en Bal uit Bruinisse reisden mee naar Polen. Nadat de vrachtwagen al op zater dag in Sint-Annaland was gela den, vertrokken de begeleiders 's maandagsnachts uit Sint- Maartensdijk. Via Bruinisse reed men richting Duitsland, waar bij Helmstedt op de vrachtwagen werd gewacht om samen door te rijden naar Polen. De Tholenaren konden aan de grens zo doorrij den, zonder dat ze hun passen hoefden te tonen. In Debno wer den voor het kindertehuis onder meer bruine bonen, waspoeder, bananen, sinaasappels en schoe nen gelost; verder spullen voor het ziekenhuis (rolstoelen, krukken, looprekjes en medicijnen). De mensen kwamen alles zelf halen. Dinsdags werd de reis vervolgd naar Lomza, waar de adoptiefa milie van de Vroegops woont. Er werd gelost bij twee kindertehui zen, een school en de rest bij de kerk. "Ze waren overal erg blij mee," aldus mevrouw Vroegop. Terwijl de vrachtauto op woens dag werd gebruikt om hout te la den, hadden de beide meegereisde families een vrije dag. Op de te rugweg naar Debno, donderdag, kreeg men te kampen met auto pech en arriveerde daardoor laat bij het tehuis. Vrijdagmorgen werd de terugreis naar Nederland aanvaard, waarbij het gezelschap nog een uur in de file moest staan. Om tien uur 's avonds was men weer terug in de smalstad. "We hadden voor ons vertrek al een bedankbrief van het zieken huis in Debno," vertelt mevrouw Vroegop. "Ze vroegen ons om hen de volgende keer niet te verge ten. En de kinderen in het tehuis lieten via de directeur vragen of we weer met kerstpakjes zouden komen." De stichting hoopt over enkele maanden weer te beginnen met de kerstactie. "We zijn alle mensen en bedrijven dankbaar die deze reis mogelijk hebben ge maakt en hopen opnieuw een be roep op hen te kunnen doen," zegt mevrouw Vroegop. De stiching houdt zich aanbevo len voor gebruikte (of nieuwe kleding. Dat kan worden ingele verd in Sint-Maartensdijk bij de fam. Vroegop (Oudestraat 20), in Sint-Philpsland bij de fam. Ten Hove (Gladiolenstraat 24), in Sint-Annaland bij de fam. Goede- gebuure (Nieuwstraat 44) en in Tholen bij de fam. Vroegop (Kerkstraat 19a). VVD-statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen heeft in de statencommissie milieuhygiëne bij de bespreking van het ontwerp programma bodemsanering 1993 de voormalige gemeentelijke stort plaats Tuttelhoek en het terrein voor onderhoud van pleziervaartuigen bij de Suzannaweg te St. Annaland aan de orde gesteld. Mevr. Polderman citeerde, dat de situatie. Het principe is, dat de Tuttelhoek onder de zeedijk bij Scherpenisse is gesloten in een kwetsbaar gebied, vlakbij de Oosterschelde. Volgens dhr. Schrage van de provinciale griffie wordt in het derde afvalstoffen- plan(PAP 111) beleid bepaald ten aanzien van het omgaan met oude stortplaatsen. Met kwetsbaarheid is bedoeld, een woongebied of wa terwingebied. In het verleden werd Tuttelhoek goed bevonden om als stortplaats te dienen. Om verwarring te voorkomen, zal de tekst in het bodemsaneringspro gramma nu worden aangepast. Mevr. Polderman wilde verder we ten, wat er gebeurt wanneer eige naar A.W. Rijnberg van het terrein voor onderhoud van pleziervaar tuigen bij de Suzannaweg geen bodembeschermende maatregelen treft. Volgens dhr. Schrage is de ge meente in het kader van de Hin derwet in eerste instantie bevoegd om de eigenaar te benaderen. De gemeente is overigens bekend met vervuiler betaalt. Wanneer vervui lers of eigenaars van terreinen niet bereid zijn om aan sanering mee te werken, dan wordt hen een dwangbevel betekend. Een juridi sche procedure van de landsadvo caat is altijd mogelijk, aldus Schrage. De Zeeuwse Milieu Federa- tie(ZMF) mist nog steeds een to taalinzicht in het bodemsaneringsprobleem in Zee land en daardoor een lange ter mijnvisie. Volgens het provinciaal bestuur wordt in het najaar van 1992 de inventarisatie van huidige en voormalige potentieel veron treinigde bedrijfsterreinen afge rond. Aan de hand van prioriteiten wordt dan op de meest verdachte plaatsen nader bodemonderzoek uitgevoerd. In het buitengebied zijn 70 plaatsen onderzocht en op geen daarvan is ernstige verontreiniging geconsta teerd. Slechts op 1 perceel is spra ke van matige verontreiniging. Over enige tijd worden die resulta ten openbaar gemaakt. De provincie heeft voorts 53 be drijven aangeschreven om een nulfase-onderzoek uit te voeren. Op 15 ondernemingen na, is hier op positief gereageerd. Gepro beerd wordt die weigerachtige bedrijven alsnog tot uitvoering te bewegen. Voor 312 tankstations in Zeeland is een werkprogramma milieu maatregelen opgesteld. Van 100 aangemelde bedrijven zullen er waarschijnlijk 17 met hun activi teiten stoppen. Zij hebben zich aangemeld bij de SUBAT: het fonds dat door de stichting uit voering bodemsanering en amove- ring tankstations in het leven is geroepen Kamermuziek. Gedeputeerde sta ten willen maximaal 25.000 gul den subsidie verlenen voor het Kamermuziekfestival Schouwen- Duiveland/Tholen. Dit festival vindt plaats in het kader van de Zeeland Cultuurmaand, met on dermeer concerten op 5 september in Oud-Vossemeer en 9 september in Tholen. Uit op Tholen draagt 4000 gulden bij in de kosten, die op 49.800 gulden worden begroot. De Molenweg, net buiten Oud-Vossemeer, wordt breder gemaakt. Er wordt hard gewerkt aan het verbreden van de weg tussen Oud- Vossemeer en Poortvliet (Molen weg, Duivekeetseweg, Hogeweg en Kadijk). Rasenberg uit Krabben- dijke begon vorige week. Omdat de weg niet wordt afgesloten voor het verkeer, is eerst de westkant van de weg aangepakt. Gisteren werd begonnen met de oostzijde. Aan weerskanten komt er vijftig centimeter bij. Eerst wordt een sleuf gegraven, die wordt opge vuld met twee lagen bitumen. Ver volgens komt er een laag asfalt overheen. Die fase moet eind deze maand klaar zijn. Dan blijft de weg twee maanden liggen, waarna begin oktober op de hele weg een laag dichtasfaltbeton wordt aan gebracht. Met het werk is bijna 7 ton gemoeid. Veste-directeur Geschiere kijkt in een boek vol herinneringen aan zijn Thoolse periode, rechts zijn vrouw. Links de nieuwe directeur, André Wisse en zijn vrouw. Tussen de directeuren kijkt RPCZ-medewerker Ennik mee. Als stimulator van de zorgverbre ding ontving hij schouderklopjes van inspect rice mevr.drs. A. Kolste, wethouder J. Versluys en voorzitter A.G. van de Sande. "Je was een boom van een directeur voor ons", zei de voorzitter. Aan de andere kant gaf Geschiere - gestoken in zijn rode t-shirt, spij kerbroek en gymschoenen waarin hij augustus 1989 tot directeur was benoemd - complimenten aan wethouder Versluys, lerares Mar- greet v.d. Reijdt(één van de coör dinatoren zorgverbreding basisscholen), Jan Ennik en Bob Latuheru van het regionaal peda gogisch centrum Zeeland(RPCZ) en zijn opvolger André Wisse. Daarmee werd de wisselwerking tussen de Veste en de basisscholen duidelijk tot uiting gebracht. De mlk-school met directeur Geschie re fungeerde bij de zorgverbreding als spil. "Als stuwende kracht heb je er drie jaar hard aangetrokken", zei wethouder Versluys. "Je nieuwe functie is je gegund, maar het spijt me oprecht dat je vertrekt. Als directeur heb je van de zorg verbreding een gezamenlijke zaak gemaakt in plaats van alleen iets wat de Veste aangaat. Je slaakte wel eens verzuchtingen over het tempo dat niet altijd iedereen volgde, maar je ging opgeruimd verder, ondanks dat er soms kri tiek kwam. Bedankt voor alles wat je voor de Veste en het onder wijs op Tholen en St. Philipsland, inclusief de Thoolse scholenge meenschap, hebt gedaan. Je grootste afscheidscadeau is wel de brief van de staatssecretaris, dat Strip- en Legoland in Goes. In Sportpunt Zeeland bij de Hol- landsche Hoeve te Goes is tot en met 17 augustus de kijk- en doe- show strip- en Legoland te zien. Er zijn vier onderdelen: Lego, strips, een modelspoorbaan en een fototentoonstelling. Jongeren kunnen dagelijks actief bezig zijn van 10.30 tot 17.00 uur. Het waterschap Tholen sprak vo rige week al over een douceurtje, maar pas dinsdag hebben gedepu teerde staten van Zeeland de sub sidie voor verbetering van de Oudelandseweg bij St. Maartens dijk en de Schoondorpsweg bij Poortvliet verhoogd tot 180.000 gulden. Sterkteberekeningen voor de Ou- delandseweg(het deel tussen de Provincialeweg en de Hogeweg) wezen uit, dat aanpassing van het plan nodig was. Dat leverde een kostenverhoging op van 11.000 gulden, waardoor de totale verbe tering op 120.000 gulden kwam. De algemene vergadering van het waterschap had hiervoor al extra krediet beschikbaar gesteld, maar uit overleg met de provincie bleek het waterschap, dat er voor 180.000 gulden wegverbetering geld gereed lag in Middelburg. Dat liet het waterschap zich geen twee keer zeggen. Naast de 120 mille voor de Oude landseweg kon er nog 60 mille voor de Schoondorpsweg bij. Het verbeteren van 600 meter weg kost 72.500 gulden. De 12.500 gulden past het waterschap zelf bij. het zorgverbredingsproject drie jaar is verlengd", zei de wet houder. Inspectrice mevr. Kolste noemde Geschiere de spin in het web van de zorgverbreding. "Je gaat je maatje(W. Peeks) achteraan naar Nijmegen, nadat je in Tholen een heel communicatienetwerk hebt opgebouwd. Als er wat viel te overleggen, dan regelde jij het wel. Het begrip 'samen naar school' is hier al heel duidelijk aanwezig. Dat heb ik zelf ervaren tijdens losse en vaste projecten op de Veste, trainingen van coördina toren van basisscholen, e.d. We kregen hier mensen uit Bergen op Zoom en uit België op bezoek. En als ik de minister wat moest mel den over zorgverbreding, dan kwam ik in Tholen terecht." Pijlers van het zorgverbre dingsproject noemde de inspectri ce het sterk maken van mensen('daaraan moet je voort durend werken'), ten tweede de in terne hulp op de scholen en ten derde de externe, collegiale con sultatie. Mevr. Kolste had babbelaars mee gebracht voor Geschiere. "Je had zelf altijd hele goede babbels - geen arrogante - en ook non- verbale signalen. Wat me altijd opviel was je actieve luisterende houding. Je zorg voor het kind ging bijzonder ver en dat werkte zeer inspirerend. Daarom ben ik heel erg dankbaar voor je inbreng in Tholen. Je zult je weg in Nij megen wel vinden en wij zullen ons werk hier voortzetten", zo besloot de inspectrice, die haar bewondering voor Geschiere met enkele zoenen beklonk. Voorzitter Van de Sande prees de toewijding waarmee de vertrek kende directeur van de Veste zijn werk deed. "Je hebt je hart hier kunnen ophalen aan de zorg, welk woord een hele grote rol in je Thoolse periode heeft gespeeld. Op meer dan uitstekende wijze heb je gestalte gegeven aan de zorg voor kinderen, want hun be lang had je steeds op het oog. We hebben genoten van je ambitie, motivatie, betrokkenheid en door zettingsvermogen. Een grote mate van energie heb je hier vrijge maakt tijdens de projectkoorts. Het bestuur van de mlk- school de Veste prijst zich ge lukkig alle vacatures te heb ben vervuld. In de onderbouw is Ike Hollestelle uit Halsteren benoemd als opvolgster van Tilly Ligtvoet. Bij het voort gezet speciaal onderwijs komt Corrie Brouwers uit Heerle. Kitty Heemskerk uit Bergen op Zoom wordt logopediste in plaats van Maria Schoutens, die de Veste 10 jaar combi neerde met ziekenhuis Lie- vensberg. Zij gaat trouwen en in Sittard wonen. Zaterdag middag namen bestuur en col lega's afscheid van de vertrekkende leraren. Drie jaar is er veel van jou ver wacht, maar we hebben ook veel gekregen, ook van je vrouw Al- da." Van de Sande overhandigde tenslotte cadeaus aan de kinderen Geschiere, alsmede hun vader en moeder. Tussen de sprekers door kwamen er receptiegangers binnen en zong een koor van leraren van de Veste, de basisscholen op Tholen en St. Philipsland en medewerkers van het RPCZ een afscheidslied op de wijs van 'Mooi man', Na een metamorfose (o.a. rood t- shirt in plaats van bloemetjes overhemd - 'ik moest gaan zoals ik gekomen ben' -) sprak Geschie re met behulp van een overhead- project een afscheidswoord alsof het een les betrof. Hij zei blanco gestart te zijn. "In de warwinkel van het zorgverbredingsproject had ik behoefte aan duidelijkheid en doorzicht. Terugkijkend constateer ik, dat er gigantisch veel gebeurd is op de scholen en ook tussen mensen. Daarvan heb ik wel eens verbaasd gestaan. Ter wijl op het ministerie nog geen ambtenaar zorgplan zonder fou ten kon schrijven, hadden we op Tholen al 10 jaar een zorgsysteem dat klonk als een klok. Het draai de hier nooit om geld of identiteit, maar om kinderen en samenwer king tussen onderwijsgevenden. Het zal op Tholen blijven werken, na een periode van veranderen en ontwikkelen." De Veste-directeur overhandigde zijn afscheidscollege aan Mar- greet v.d. Reijdt(lerares ter Tolne) omdat die als één van de coördi natoren enorm veel voor elkaar gekregen had. Geschiere huldigde vervolgens wethouder Versluys wegens 'zijn gigantische betrokkenheid bij de scholen.' "Je hebt je echt serieus druk gemaakt om kinderen." De directeur noemde Tholen een bij zondere gemeente op onderwijs gebied. Zijn afscheidsmap ging verder naar Jan Ennik en Bob Latuheru van het RPCZ en de nieuwe direc teur André Wisse, die op zijn beurt een ordner vol herinnerin gen aan de Thoolse periode van Geschiere aanbood. "Ik heb in Tholen heel veel kun nen leren. Oudoe gegroet en het ga u goed", zo besloot Geschiere. De begraafplaats in Scherpenisse moet uitgebreid worden; de bomen links op de achtergrond moe ten daarvoor wijken; rechts het gebouw van de hondenvereniging VDH kringgroep Tholen. I)e adviescommissie openbare werken besprak gisterenavond het plan voor uitbreiding van de alge mene begraafplaats in Scherpenis se. Ten noordoosten van de bestaande begraafplaats komt ruimte voopr 420 graven, wat vol doende moet zijn voor de eerstko mende twintig jaar. Dit stuk van het kerkhof komt te liggen tussen de clubgebouwen van Philadelp hia en de VDH kringgroep Tho len. De hondenvereniging verliest 700 m2 van haar oefenterrein en moet een aantal leidingen ver leggen. De uitbreiding, die met een door braak wordt verbonden met de bestaande begraafplaats, bestaat uit vier blokken. Deze zijn van el kaar gescheiden door een drie me ter breed verhard pad. Langs de vakken komen twee rijen leilinden en rondom de begraaipiaats zijn hoog opgroeiende heesters ge dacht. De kosten zijn geraamd op 140.000 gulden. Voor dit werk moet het bestemmingsplan wor den gewijzigd. De betreffende grond heeft namelijk de bestem ming 'recreatie/veldsport'. Gede puteerde staten hebben dinsdag de zogenaamde 'verklaring van geen bezwaar' verleend om het bestemmingsplan te herzien. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag een verklaring van geen bezwaar verleend om de kantoorbestemming van het voor malige PZEM-kantoor aan de Ten Ankerweg in Tholen te wijzigen. Dhr. D. van den Houten uit Tho len wil daarvan twee huizen ma ken, waarvoor de gemeenteraad een artikel 19 procedure was be gonnen. De woonbestemming is in strijd met bestemmingsplan Molenvliet, maar aangezien het pand niet meer in gebruik is als kantoor en er planologisch geen belemmeringen zijn om het mid den tussen de woonbebouwing ge legen perceel voor bewoning aan te merken, wilde het provinciaal bestuur wel goedkeuring verlenen. Er zijn ook geen bezwaren in gediend. Bouwbedrijf Hans Weggemans uit Scherpenisse heeft dinsdag een verklaring van geen bezwaar ge kregen van gedeputeerde staten voor het bouwen van een vrijstaande woning aan de 's Gra- venkreek in St. Annaland. G.S. kregen hiervoor een positief ad vies van de inspecteur van de ruimtelijke ordening. Hoewel er gebouwd wordt op landbouw grond, heeft de provincie begrip voor de argumentatie van hét ge meentebestuur. Het bouwperceel grenst direct aan het uitleggebied van bestemmingsplan Stoofweg. Wegens een Kroonberoep tegen een onderdeel is er geen bouw grond voor vrijstaande woningen. Om enigszins aan de vraag naar grond voor bungalows e.d. te vol doen, heeft de gemeenteraad de mogelijkheid geopend in een strook langs de 's Gravenkreek vrijstaande huizen te bouwen. In middels hebben de families De Witte, Van Vossen, Van Beveren en Vermaas daar al plannen ver wezenlijkt of in uitvoering. Er zijn geen bezwaarschriften in gediend. Veiling Sint-Annaland, woensdag 22 juli. Doré gewone 12-27, bon ken 8-12, drielingen 8-12, kriel 162-172; Première gewone 13-23, bonken 45-52, drielingen 10, kriel 176; Gloria gewone 15-22, bonken 43-45, drielingen 9-10, kriel 175-183; Eigenheimer gewone 35-41; Bildstar gewone 28-43; drielingen 6. Aanvoer 399 ton. Dinsdag 21 juli. Doré gewone 22-31, drielingen 9-11, kriel 142-151; Première gewone 22-29, bonken 50-52, drielingen 8, kriel 160; Gloria gewone 18-27, bonken 42-47, drielingen 9-10, kriel 158-170; Eigenheimer gewone 46; Bildstar gewone 42-51. Aanvoer 327 ton. P Duivenrubriek De Zwaluw St. Maartensdijk, Roye 18 juli. In concours 310 duiven, los 7.45 uur bij een zuid-westen wind. Eerste duif 11.08.59 u. is 1134.005 m/min. en laatste duif 13.19.26 u. is 692 m/min. J. v.d. Repe 1, 52, 62, 75 en 76; A. Zwagemaker 2, 26, 43 en 44; Vermaas en Zn. 3, 19, 56, 67 en 78; J. de Rijke 4, 6, 30 en 71; L. v.d. Berge 5, 7, 20, 21, 23, 29, 31, 32, 37, 38, 41, 42 en 60; J. Scherpenisse 8, 9, 18, 27, 28, 47, 55, 65 en 66; J. Heijboer 9; H.T. van Hemert 11, 17 en 46; Bentschap-Knook 12, 34 en 53; C. van Gorsel 15, 16, 36, 54, 70 en 72; L. Lindhout 22, 35, 39 en 45; A. van Gorsel 24, 33, 49, 51, 64, 73 en 77; I. Kwaak 25, 50, 57, 68 en 69; A. Bijl 40, 48, 61 en 74. De Reisduif Scherpenisse, Dax 10 juli. Eerste duif 12.37.12 u. is 1041.77 m/min. P. Potappel 1; J. Moerland 2 en 7; J. Op den Brouw 3; J. v.d. Zanden 4, 5, II, 15, 17 en 19; L. de Koolaard 6 en 18; P. Bevelander 8; A. Moerland 9 en 12; G. Larooij 10, 13 en 16; D. Uijl 14. De Reisduif St. Philipsland, Etampes 18 juli. Adr. Verwijs 1; Mevr. Quist en Zn. 2, 6 en 8; Comb. Bolijn 3, 4, 5, 7, 9, 10, .11, 13, 14, 15 en 16; Jac. Geense 12. De Reisduif St. Philipsland, Roye 18 juli. Mevr. Quist en Zn. 1, 3, 4, 10, 13, 21, 25, 29 en 40; Br. Verwijs 2, 24, 38 en 39; Adr. Verwijs 5, 17, 18, 22, 27, 32, 33, 37, 43 en 46; P.A. van Raaij 6, 7, 28 en 30; Jac. Geense 8, 9, 11, 15, 16, 20 en 35; J. Zuidweg 12, 41, 42 en 44; Comb. Bolijn 14, 19, 23, 31, 36, 47 en 48; J. Walpot en Zn. 26 en 34; J. Suur- land en Zn. 45. De Reisduif Scherpenisse, Roye 18 ju li. Eerste duif 11.02.20 u. is 1144.06 m/min. en laatste duif 12.40.34 u. is 768.55 m/min. J.J. Bolier 1, 2, 10, 11, 14, 16, 18, 19, 23, 25, 50 en 51; L. Hage 3, 20, 47 en 57; G. Larooij 4; D. Menheere 5, 17, 34, 42, 43 en 45; H. Krijger 6; D. Uijl 7, 24, 44 en 49; J. op den Brouw 9, 12, 33, 38, 46 en 48; A. Moerland 13, 15, 21, 36, 37, 39 en 53; J. Moerland 8, 26, 28, 29, 31, 35, 40, 41, 54, 55, 58, 59, 60 en 61; M. Potappel 22, 52 en 62; C.D. Uijl 27; A. Hage 30 en 56; P. Potappel 32. Subsidie trekpaard. De koninklij ke vereniging het Nederlandsche Trekpaard ontvangt van het pro vinciaal bestuur 1000 gulden sub sidie over 1989 tot en met 1992. Ook een kinderfietsje is welkom in Polen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 13