Nieuw clubgebouw en 60 extra ligplaatsen haven St. Annaland Rabobank overweegt zelf bouw huizen Voorzitter roept tevergeefs op tot betrokkenheid van leden Nieuwbouw drukt de winst 1991 I Watersportvereniging informeert gemeentebestuur tijdens vaartocht In St. Annaland en Poortvliet Matheid troef op jaarvergadering Rabobank St. Annaland-Poortvliet Donderdag 23 juli 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Watersportvereniging St. Annaland hoopt de komen de winter een nieuw clubgebouw te verwezenlijken in de dijk langs de Krabbenkreek. Ook zijn er plannen voor uitbreiding van de jachthaven met 60 ligplaatsen. Dam in haven 208 ligplaatsen In samenwerking met aannemers wil de Rabobank in St. Annaland en Poortvliet zelf plannen gaan ontwik kelen om huizen te bouwen. Directeur A. v.d. Perk zei dat desgevraagd na de jaarvergadering in de Wel- levaete. Landbouw teert in Automatisering Zo'n matte jaarvergadering als woensdagavond in de Wellevaete heeft de Rabobank-Poortvliet nog niet zo vaak beleefd. De belangstelling overtrof de verwach tingen, want er moesten stoelen en tafels bijgehaald worden voor de 33 stemgerechtigden, verschillende personeelsleden en gasten. De discussie bleef echter beperkt tot één vraag van C.G. Visser, waarop direc teur A. v.d. Perk antwoordde, dat de bank de landelij ke trend volgt, zij het met lagere groeipercentages. Dure betaalvormen Moeilijke tijden Turbulent jaar Overval Herkozen Haring van Schot krijgt een negen Kosten meer gestegen dan inkomsten De uitbreiding en verbouwing van de Rabobank St. Annaland, die inclusief inrichting en apparatuur 1.3 miljoen gulden vergde, heeft zijn invloed gehad op het resultaat in 1991. De brutowinst daalde van 1.259.990 tot 1.062.272 gulden, waarvan netto (na toevoeging 875.000 gulden aan de stroppenpot en 24.724 gulden voor de belastingdienst) 162.548 (in 1990 nog 205.591 gulden) overbleef. Vlucht deposito's lil -i I g Kleinbedrijf hoofdzaak Cijfers 1991 van de drie Rabobanken Het gemeentebestuur is tijdens een vaartocht van Gorishoek naar St. Annaland ingelicht over de plannen van de w.s.v. "Het clubschip is zeer aantrekke lijk en geliefd, maar om onder- houdstechnische redenen is de Buutengaets niet langer te hand haven", zegt voorzitter A.P.M. van Gurp. De vroegere Oostzee veerboot ligt al weer ruim 25 jaar in de St. Annalandse haven en on derhoudswerk zou op het droge moeten plaatsvinden. Verven e.d. mag in verband met milieutechni sche redenen niet meer in de ha ven gebeuren. Daarom zocht de w.s.v., mede gezien de leeftijd van de boot, naar een andere oplossing. Een nieuw clubgebouw aan de waterkant van de Krabbenkreek, gekoppeld aan de twee bestaande toiletgebouwen tegen de dijk, zou voor de watersporters in St. An naland een ideaal ontmoe tingspunt moeten worden. "We hebben toestemming van de leden gekregen en de gemeente is zeer positief", zegt voorzitter Van Gurp. Het nieuwe clubgebouw zou plaats moeten bieden aan 60 tot 100 mensen. De kosten worden geraamd op 350.000 tot 500.000 gulden. De na het afdanken van de Buu tengaets vrijkomende plaats wil de w.s.v. opvullen met een steiger voor 60 extra ligplaatsen. "De St. Annalandse haven is zeer popu lair bij passanten, maar de moge lijkheden daarvoor zijn te beperkt", aldus de voorzitter. "Verder kunnen we dan de rom melige kom opknappen. Waar vroeger een zwembad is geweest, daar willen we een dam leggen. Het slib dat bij het uitbaggeren vrijkomt, wordt achter de dam ge deponeerd en daar kan dan een parkeerterrein aangelegd worden. Op dit moment is er parkeerruim te te weinig. De steiger bij Cebeco Zuidwest kan ingepast worden in de uitbreiding en ook de sliklig- gers kunnen een plaats aan de nieuwe steiger vinden. In feite gaat het dan maar om 15 nieuwe ligplaatsen, naast de 20 van de Cebeco-steiger, 20 passanten en 5 slikliggers. Het gemeentebestuur ziet het gezonde van deze plannen in en maakt zich daarvoor hard in de Stuurgroep Oosterschelde", zegt Van Gurp. Op dit moment telt de gemeente lijke jachthaven in St. Annaland 208 ligplaatsen. Daarnaast is er een passantensteiger van 60 meter lang. De gehele accommodatie wordt door de gemeente verhuurd aan de watersportvereniging St. Annaland. Verder is er nog de ge meentelijke steiger bij Cebeco, waaraan 24 boten een ligplaats kunnen vinden. Deze laatste ver huurt de gemeente zelf en ook hiervoor is een wachtlijst. WSV-voorzitter Van Gurp geeft aan, dat de 24 ligplaatsen 'zonder nadelige gevolgen' ingepast zullen worden in de jachthaven. "We houden rekening met de tradtities en gewoontes van die steiger." Dat de eigenaren - veelal van motor bootjes waarmee gevist wordt - in de toekomst meer zouden moeten betalen bij een ligplaats in de uit gebreide jachthaven, is volgens Van Gurp wel op te lossen. "Ze krijgen ook water en electra", zegt de wsv-voorzitter. Hij hoopt dat de uitbreiding in het voorjaar van 1994 verwezenlijkt kan worden. Bovennatuurlijke verschijnselen. In de Zeelandhallen te Goes wordt 5 en 6 september een consumen tenbeurs gehouden over bovenna tuurlijke verschijnselen, cursussen, alternatieve geneeswij zen, voeding, opleidingen en spiri tuele vakanties. Er zijn 100 standhouders. Openingstijden: 10.00-18.00 uur. Hij had de leden voorgehouden, dat de groei van de leningen be perkt blijft omdat de meeste wo ningbouw in Tholen (Buitenzorg) en St. Maartensdijk (Muyepolder) verwezenlijkt wordt. Hoewel er in plan Stoofweg te St. Annaland toch ook behoorlijk wat huizen verrijzen, wil de bank als project ontwikkelaar dat proces gaan sti muleren, zo lichtte Van der Perk toe. vreemd vermogen", aldus Van der Perk. Al is het beperkt, de groei zit er toch nog steeds in, want behalve in de leningen, zijn ook de toever trouwde middelen gestegen. Vorig jaar van 97.882.000 tot 101.095.000 gulden en het eerste halfjaar 1992 ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar ruim 4%. De leningen stegen vorig jaar nog van 86.506.000 naar 89.942.000 gulden. In het eerste kwartaal van 1992 was er een stijging van 4% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. "De rentemarge staat echter onder druk", aldus Van der Perk, die dat ook in beeld bracht met een wereldbol, waarvan maar een platte koek overblijft. Volgens de directeur kan de bank voor de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf en de in dustrie ook niet veel van het ge meentebestuur verwachten. "Wij zijn afhankelijk van de overloop van de industrieterreinen in Tho len (Slabbecoornpolder en Welge legen) en St. Maartensdijk. En oök de provinciale wetgeving speelt mee." Daarnaast speelt de verkrapping van de agrarische bedrijfstak de Rabobank St. Annaland- Poortvliet parten. "Met name in de akkerbouw zal die teruglopen de ontwikkeling verder versterkt worden. In de tuinbouw verwach ten wij nog groei. Wanneer we de landbouw totaal bekijken, dan zie je dat het eigen vermogen af neemt. Men is aan het interen en dat betekent een groter beroep op Gezien de beperkte groei komt be heersing van de kosten de Rabo bank St. Annaland-Poortvliet goed uit. Directeur Van der Perk zegt de gevolgen van de miljoe nenorder van Rabobank Neder land met Olivetti voor zijn bank nog een aantal jaren buiten de deur te kunnen houden. "Het zo genaamde Laura-project zou een investering van 35.000 gulden per werkplek betekenen, zodat we blij zijn, dat dit een aantal jaren uit blijft. De kinderziekten zijn dan hopelijk ook verdwenen. Wij heb ben vorig jaar met de verbouwing de automatisering op peil ge bracht en dat draait goed", zegt de directeur. Het personeelsbestand van 20 mannen en vrouwen wordt per 14 augustus uitgebreid met een leer linge (Geertrude Hage) in het ka der van het project Ecabo. Per 1 oktober neemt Bianca van 't Hof- van Maaren afscheid van de Ra bobank St. Annaland. Haar plaats wordt ingenomen door Carmen Geluk, die nu op het as surantiekantoor van de gezamen lijke Thoolse Rabobanken werkt. Wat verzekeringen betreft, deed de Rabobank St. Annaland- Poortvliet het vorig jaar uitste kend met een groei van 21% van de portefeuille. Woningbouw in bestemmingsplan Stoofweg te St. Annaland. De vorig jaar augustus vernieuwde Rabobank in St. Annaland. Voorzitter L. Hage had in zijn openingswoord nog wel gezegd, dat een kredietcoöperatie niet goed kan functioneren zonder de daadwerkelijke medewerking van haar leden. "Alleen door een ac tieve opstelling van de leden kan onze coöperatie onder het motto 'van de leden, voor de leden' in houd geven aan haar doelstellin gen", aldus de voorzitter. Hij ging uitgebreid in op de situa tie bij Rabobank Nederland, die een bevredigend jaar achter de rug heeft. Ook de internationale samenwerking, de relatie met de Robeco-groep en verzeke ringsmaatschappij Interpolis en Avero/Centraal Beheer kwam aan de örde. Volgens Hage maken de steeds scherpere concurrentie tus sen banken en de teruglopende marges extra inspanningen nood zakelijk. Het gebruik van dure betaalvor men zal door middel van het han teren van tarieven boven bepaalde vrije voeten, worden ontmoedigd. De rekening blijft gratis en de va- lutadagen worden afgeschaft, zo dat men direct rente krijgt wanneer een bedrag is bijgeschre ven. Eerder werd het nieuwe systeem al ingevoerd voor bedrij ven, per 1 januari gebeurt dat voor particulieren. Handgeschre ven betaalopdrachten zijn de duurste betaalvormen, acceptgiro kaarten komen op de tweede plaats en de meest voordelige be taalmethode is het incasso systeem. Voorzitter Hage bracht naar vo ren, dat er nog onduidelijkheid is over wat een kredietcoöperatie precies betekent. "Voorop staat een zakelijk samenwerkingsver band, dat zich ten doel stelt om ondernemers uit de agrarische sector en het midden- en kleinbe drijf te voorzien van financierin gen tegen zo gunstig mogelijke voorwaarden en tarieven. De coö peratieve produkten bij uitstek zijn de variabel rentende leningen en de kredieten in rekening courant. Winst maken is geen doel op zichzelf, maar het is wel een randvoorwaarde om onze coöperatieve doelstelling ook in de toekomst te kunnen realise- Een concurrerend rentetarief noemde voorzitter Hage niet het enige voordeel van het lidmaat schap. "Onze leden kunnen er op rekenen, dat de bank ook in moei lijke tijden achter het lid blijft staan en de financiering voortzet, zolang dit bedrijfseconomisch verantwoord is. Om aan die uit gangspunten blijvend invulling te geven, dient er sprake te zijn van echte ledenbetrokkenheid. Een al gemene ledenvergadering is zo'n voorbeeld, waarbij de leden recht streeks invloed kunnen uitoefenen op het beleid van de bank." Voor de Rabobank St. Annaland- Poortvliet was 1991 een turbulent jaar, zo bracht voorzitter Hage verder naar voren. Ten eerste gaf de Golfoorlog zijn weerslag op de afdeling reizen. Later trok dit bij, zodat er uiteindelijk nog voor 612 mensen een vakantie geregeld werd: 8.5% meer dan in 1990. Directeur M.J. Hoek was geruime tijd op non-actief gesteld door een val tijdens de gladheid in fe bruari. Een beschadigde knie was het gevolg. "Door zijn inzet werd deze moeilijke periode voor de bank op een correcte manier over brugd, mede ook door de juiste instelling van onze medewerkers, speciaal op het kantoor Poort vliet." De uitbreiding en verbouwing van het kantoor St. Annaland vergde enkele maanden. "Aanpassing en flexibele opstelling was gewenst, als ook een vrij grote improvisa tie. Onder leiding van de architect en aannemer is er een mooi en functioneel kantoor gerealiseerd." 'Indringend' noemde de voorzit ter de overval op het kantooi Poortvliet, begin dit jaar. "Hoe wel aan alle veiligheidseisen was voldaan, is het toch gebeurd. De dames die toen in functie waren, hebben zich correct opgesteld en alle voorschriften in acht geno men. Voor de wijze waarop dit door onze mensen wordt ver werkt, hebben wij alle waarde ring", zei Hage. De voorzitter concludeerde, dat de kantoren Poortvliet en St. An naland na de verbouwingen ruim schoots hun dienst hebben bewezen. "Wij kunnen onze leden en klanten er vijf dagen per week en gedurende twee avondzittingen van dienst zijn voor alle bankza ken. We twijfelen er niet aan, dat een ieder op zijn/haar plaats in houd zal geven aan de slogan 'Ra bobank aangenaam'", zo besloot Hage zijn openingswoord. Bestuurslid M. Bijl en voorzitter van de raad van toezicht C. Meer- tens (beiden uit Poortvliet) waren periodiek aftredend en werden bij enkele kandidaatstelling herkozen. C.G. Visser uit Tholen en M. Geu ze uit St. Annaland werden be noemd om de notulen voorlopig vast te stellen. Bij de mededelingen meldde di recteur Van der Perk, dat de bus reis die de Rabobank elk jaar organiseert, inmiddels is vol geboekt. Van de rondvraag maakte nie mand gebruik, waarna nog een vi deoband van 25 minuten werd vertoond, die de Rabobank Tho len in bruikleen had gegeven. Tijdens de nationale haringtest van het IJmuidense instituut TNO voor vis- en visprodukten in sa menwerking met het Algemeen Dagblad is de Thoolse vishandel A.J. Schot en Zn. uitstekend uit de bus gekomen. Met een algeme ne beoordeling van 9 kwam de winkel op de hoek van de Een- drachtsweg/Vossemeersepoort buitengewoon voor de dag. De test bestond uit een willekeurige steekproef onder ruim 2000 ver kooppunten van Hollandse Nieu we. Slechts twee andere beproefde haringverkopers in Nederland overtroffen de score van Schot. Voor 2,50 werd blank visvlees geboden, fris, mals. De groene ha ring was zilt, iets romig. De ha ring was van tevoren schoon gemaakt en werd in een mooie vis winkel gepresenteerd, aldus de ju ry. De bacteriologische beoordeling was goed. Bedrijvig De kosten zijn vorig jaar harder gestegen dan de inkomsten. Aan rente, provisie en andere baten kwam 3.874.530 gulden (3.633.148 in 1990) binnen, aan salarissen, sociale lasten, huisvesting en af schrijving werd 2.812.258 (2.373.158) gulden uitgegeven. Te genover 439 mille meer kosten stonden maar 241 mille meer in komsten. De nettowinst kwam nog op 162.548 gulden uit doordat er be langrijk minder in de stroppenpot werd gestort (875.000 in plaats van 1 miljoen gulden) en de be lasting een aanzienlijk lager be drag opeist (24.724 in plaats van 54.399 gulden). Het balanstotaal nam toe van .120.609.417 naar 124.170.266 gul den. Per 31 december was er ruim 4 ton meer in kas. Directeur Van der Perk schreef dat toe aan het voeden van de geldautomaat in het kantoor St. Annaland rond de Kerstdagen en de jaarwisseling. De leningen namen met 4 miljoen gulden toe tot 82.9 (79) miljoen gulden. bobank St. Annaland-Poortvliet zit het merendeel (46%) in het midden- en kleinbedrijf, 40% in de agrarische sector en 15% in de dienstverlening en overige be drijven. De landbouw uitgesplitst, is 46% akkerbouw, 23% tuinbouw, 13% gemengd, 7% veehouderij en 11% overige. Het midden- en kleinbedrijf ver der geanalyseerd, hebben zowel de detailhandel als transportbedrij ven/garages een aandeel van 19%. Op de derde plaats komt de com merciële dienstverlening met 16%, gevolgd door de bouwnijverheid met 13% en de horeca met 12%. Groothandel en overige bedrijven nemen elk 7% voor hun rekening. In percentage van de uitgezette middelen (leningen) is het aandeel van de landbouw met 44% net iets groter dan het midden- en kleinbedrijf met 42%. Dienstver lening en overige bedrijven nemen 14% van de leningen voor hun re kening. Bekeken vanuit de toevertrouwde middelen (rekening-courant) bete kent het midden- en kleinbedrijf De spaargelden zaten wat in de plus: 82.8 in plaats van 80.4 mil joen gulden. De termijndeposito's liepen ondanks de gunstige rente terug van 2.3 naar 1.7 miljoen gul den. De directeur schreef dat toe aan een momentopname, want over het geheel genomen was er toch een vlucht van spaargeld in deposito's gezien de omgekeerde rentestructuur: de korte rente is hoger dan voor langere spaar- vormen. Via een computer en overhead projector werden de cijfers en gra fieken in beeld gebracht in de Wellevaete. Van de bedrijfsrelaties van de Ra- weer meer met 46% tegenover 42% voor de landbouw. Overige bedrijven en dienstverlening zijn goed voor 12%. Wanneer echter behalve de rekening-courant, ook het spaar geld en de deposito's in ogen schouw worden genomen, is het aandeel van de agrarische bedrij ven met 61% het grootst, tegen over 35% het midden- en kleinbedrijf en 4% voor de dienst verlenende sector. Het aantal leden bleef vrijwel sta biel met 827 (828), maar de spaar rekeningen liepen met 27 terug tot 6582. Daarentegen stegen de rekeningen-courant van 2723 naar 2783 en de leningen van 862 naar 901. St. Maartensdijk Tholen St. Annaland balanstotaal 146.309.322 129.073.284 124.170.266 brutowinst 1.976.400 1.076.204 1.062.272 stroppenpot 800.000 550.000 875.000 belastingen 382.814 185.214 24.724 rente reserve 551.822 185.340 0 netto winst 241.764 155.650 162.548 spaargeld enz. 116.567.000 91.228.000 101.095.000 leningen 117.407.000 107.249.000 89.942.000 leden 619 673 827 spaarrekeningen 7.896 8.370 6.582 leningen 1.059 1.025 901 rek.courant 3.344 4.079 2.783 personeel 23 27 20 reizen 280 1.274 612 Wethouder J. Versluys en gemeentescretaris A. Izeboud naast het roer op het achterdek. Links CDA-raadslid WC. van Kempen en J.L. van Gorsel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 11