Milieubox komt in plaats van gele plastic zak Visserij verleden Tholen in trek Bataljon Zeeland herdenkt gevallenen a Crossen na de aardappelen Buitenzorg: lot bezegeld Plaatselijk nieuws Vragen over illegaal lozen afvalwater Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Donderdag 16 juli 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bouwplannen Scherpenisse Burgerlijke stand Getuigschriften computerles Oosterscheldeschool Uitbreiding woning Epilepsiebestrijding Illegaal kamperen Drie uur rijverbod Poortvliet Burgerlijke stand Hinderlijk parkeren Auto rijdt door Sterren in voorruit Fietstocht Plattelandsvrouwen Verkoop ambtswoning VAKANTIEREGELING St. Philipsland en Nieuw-Vossemeer Vrijheden Chemocar haalt klein chemisch afval op Bedrijven Nog tot zaterdag in Gasthuiskapel Plaquette onthuld op nationaal Indië-monument Leden van het voormalige Bataljon Zeeland 11-14 RI hebben vorige maand een nieuwe plaquette aange bracht in het nationaal Indië-monument te Roer mond. De toenmalige bataljonscommandant overste J.J. van Oort en diens plaatsvervanger majoor P. de Kam onthulden de bronzen plaat, waarop de namen staan van twintig gesneuvelden. Films Vismarkt Buitenvissers Een wereld van tapijt met korting tot 50% llpl Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. li Tel.: 01640-43509 Eigen import m mm Julianaschool krijgt 2/3 bureau en 1/3 stoelen Zes koopwoningen Schelpkreekstraat Sint-Philipsland f. f t p ding zag, reed tijdens het passeren tegen de aanhangwagen. Toen de politie ter plekke kwam, was geen van beide partijen aanwezig. Bij onderzoek bleek dat de richting aanwijzer van de achterste wagen defect was. De auto raakte be schadigd aan het spatbord, de koplamp en de bumper. De gemeenteraad zal meewerken aan wijziging van het bestem mingsplan, om enkele bouwplan nen mogelijk te maken. Het gaat om de bouw van een woning met garage aan de Westvest door J.C. Koopman, én om het vergroten van een schilderswerkplaats aan de Ds. de Bresstraat door firma Hage. In het eerste geval rust op de betreffende grond de bestem ming 'achtererf A', waardoor er slechts bijgebouwen en uitbouwen mogen komen. In het tweede ge val wordt het maximaal toegesta ne erfbebouwingsoppervlak overschreden. Geboorte: 14 jun. Maria Eliza beth dv E. Elenbaas en P.M.J. Noom. Huwelijk: 26 jun. Maarten Christiaan de Groen (23) met He lena Burger (20). Overlijden: 24 jun. Neeltje Jan netje Rijstenbil-van Eenennaam (71). Directeur M.P.M. van Gurp van de Verenigde Spaarbank in Tho- len reikt dinsdagmorgen aan 15 leerlingen van de Oosterschelde school getuigschriften uit voor de computerles. Vanaf september heeft groep 8 elke week 1 tot 1 1/2 uur lés gekregen van meester Bos. Dit betrof het zogenaamde input- project met programma's voor re kenen, taal en aardrijkskunde. Deze pakketten met o.a. een in breng van Jan Terlouw en Chriet Titulaer waren tegen een geredu ceerd tarief geleverd door de Ver enigde Spaarbank. De Oosterscheldeschool, die over twee computers beschikt, had als enige school op Tholen gerea geerd op een uitnodiging van de VSB om mee te doen aan het in- putproject. J.M. den Boer wil zijn woning aan de Westkerkseweg verbouwen, maar het plan overschrijdt de maximaal toegestane oppervlakte voor bijgebouwen. De gemeente raad heeft ingestemd met wijzi ging van het bestemmingsplan, waardoor de bouw alsnog moge lijk wordt gemaakt. De opbrengst van de collecte voor de epilepsiebestrijding heeft f 731,20. Dit is f 62,-- meer dan vo rig jaar. Hartelijk dank aan allen die aan dit mooie resultaat heb ben meegewerkt. Vrijdagochtend vroeg bekeurde de rijkspolitie P.B. uit België die langs de Gorishoeksedijk illegaal kampeerde. De recreant kreeg een boete van 150 gulden. Automobilist H.A. uit Sint- Maartensdijk is door de rijkspoli tie een rijverbod opgelegd van 3 uur nadat bij de ademproef op het bureau bleek dat hij te veel had gedronken. A. werd vrijdag ochtend om tien voor drie aange houden op de Langeweg. De bestuurder had 385 microgram al cohol in in bloed, wat overeen komt met 0.9 promille. Overlijden: 26 jun. Anthonia Klaui-de Haan (66), 27 jun. Mari- nus Sakko (73). Elke derde maandag van de maand, dus nu 20 juli haalt voet balvereniging S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. De rijkspolitie bekeurde woens dag twee bestuurders van perso nenauto's die geparkeerd stonden op de hoek Paasdijkweg/Paas- dijkstraat. Voor vrachtverkeer was het volgens de politie bijna onmogelijk om te passeren. De politie ging ter plaatse kijken na dat iemand over de verkeerssitua tie melding had gemaakt. Maandag werd omstreeks 20 voor 1 's ochtends op de Langeweg een geparkeerde auto aangereden. Het voertuig werd over de hele zijkant beschadigd. De bestuurder van de auto stopte niet en reed door. De rijkspolitie kwam de auto op het spoor door een verklaring van iemand die het voertuig was te gengekomen op de Postweg rich ting Thoolse brug. De auto maakte een opvallend geluid. De politie trof de auto aan op een parkeerplaats aan de Rozestraat in Bergen op Zoom. De wagen was beschadigd; de velg bleek tot de remschijf afgesleten. Verdachte A.K. uit Bergen op Zoom was niet ter plaatse. Dinsdag om half twee 's middags kreeg bestuurder W. uit Poortvliet steentjes en teer op in voorruit en bumper toen hij achter een vrachtwagen reed die voor werk zaamheden aan de Paasdijkweg zijn vracht gelost had. De steen tjes veroorzaakten sterren in de voorruit en lakschade. W. volgde de wagen tot in Steenbergen en re gelde de schade met het bedrijf. De Plattelandsvrouwen hebben dinsdag het seizoen afgesloten met een fietstocht naar Tholen- stad. Rond twee uur werden zestien dames ontvangen door dhr. Elenbaas, die een stadswan deling verzorgde door de oude binnenstad. Tevens werd een be zoek gebracht aan de Grote Kerk, de Gasthuiskapel en het stadhuis. Mede dankzij het mooie weer en de manier waarop dhr. Elenbaas vertelde over de historie, kunnen de dames terugzien op een zeer geslaagde middag. De verkoop van de woning Paral lelweg 9 aan bewoner J.A. de Boe was in de gemeenteraad een ha merstuk. De gemeente heeft sinds de herindeling in 1971 geen enkel belang meer bij het behoud van deze voormalige burgemeesters woning. Daarom zijn onderhan delingen gestart, met de verkoop als resultaat. Vakantie dr. Van Doesburg 20 juli t/m 4 augustus Vakantie dr. De Groot 20 augustus t/m 4 september Spreekuur voor spoedgevallen: te Nieuw-Vossemeer: maandag-, woensdag- en vrijdagmorgen te St. Philipsland: dinsdag-, donderdag- en zaterdagmorgen De apotheek is geopend van 9.30 - 17.00 uur Advertentie I.M. "Dan is aldus besloten." Met die woorden van burgemeester H.A. van der Munnik is maandag het lot van de hoeve Buitenzorg in Tholen bezegeld. De negentiende eeuwse boerderij - die zijn naam heeft gegeven aan het Thoolse uit breidingsplan - moet wijken voor woningbouw. Bezwaarschriften van pachter/bewoner D.J. van Gorsel en van Huis en Heem zijn door de gemeenteraad ongegrond verklaard. Dat gebeurde stilzwij gend, want geen enkel raadslid vroeg tijdens de vergadering het woord over dit agendapunt. De goedkeuring van het bestem mingsplan 'Buitenzorg III, 2de herziening' betekent dat een ge bied wordt toegevoegd aan het oorspronkelijke bestemmingsplan Buitenzorg III. Het wordt aan de zuidkant begrensd door de Jhr. van Vredenburchlaan, in het noorden door het Hertenkamp en in het oosten door een waterloop die in verbinding staat met de Vest. Op het terrein waar nu nog de boerderij staat, worden vrijstaande woningen gebouwd op ruime percelen. Het bezwaarschrift van Van Gor sel - die zijn akkerbouw- en scha- penteeltbedrijf nog een aantal jaren wil voortzetten - is onge grond verklaard omdat het alge meen belang (de behoefte aan woningen) zwaarder weegt. Het alternatieve plan van Huis en Heem, waardoor de boerderij be houden zou blijven, wijst de raad af. Bouwstijl en staat van de be drijfsgebouwen spelen daarbij een rol, evenals het feit dat apparte menten niet passen in de oor spronkelijke opzet van een rustige woonwijk met overwegend vrijstaande woningen. Er moeten bungalows komen met een groenstrook. Eind april ging de commissie ruimtelijke ordening hiermee ook al accoord. Eveneens stilzwijgend ging de raad accoord met het starten van de procedure om op korte termijn 40 tot 50 woningen te kunnen bouwen in de eerste fase van het bestemmingsplan Buitenzorg III, derde herziening. Zeeuwse oorlogsvrijwilligers in Nederland terug aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt. Onder deze mannen van het Zeeuwse ba taljon 11-14 RI waren 41 Tholena- ren en één Sint-Philipslander. Zij vochten na de bevrijding van Ne derland in Frankrijk, België, Duitsland, Engeland, Malakka en Nederlands-I ndië. Op de militaire begraafplaatsen in Jakarta en Pa- dang rusten twintig kameraden, waaronder C.A. van der Werff uit Scherpenisse en C.J. Manteau uit Sint-Annaland. De plaquette in Roermond toont het wapen van Zeeland, met daar onder de tekst 'Het getij des le vens nam zijn keer en vreesde God noch Heer. 1945-1948'. De eerder op het Indië-monument aange brachte gedenkplaat herinnert ook aan het optreden van het ba taljon in Europa (daar sneuvelden twee leden). Het reünie-comité streeft ernaar om de oude plaat een plaatsje te geven in Middel burg, zodat ook in Zeeland zelf een blijvende herinnering bestaat aan het uit het Zeeuwse verzet in de tweede wereldoorlog voortge komen bataljon. "Laten wij, nu we hier bijeen zijn om onze gesneuvelde kameraden te eren en te gedenken, vooral niet vergeten dat hun aanmelding als oorlogsvrijwilliger in de eerste plaats en in principe voortkwam uit een fel protest tegen de onder drukking, de vervolging, de ter reur, de georganiseerde mensenjacht en de massamoord die de Duitse bezetting over ons gebracht had," zei J. Woltering van het reünie-comité in zijn her denkingstoespraak bij de onthul ling. Hij wees op de tekst van de plaquette, die verwijst naar de nietigheid van de mens wiens le ven zich afspeelt binnen de eeu- golvingen van de tijd die leven en dood bepalen. Woltering noemde het een goede zaak dat de gedenkplaats in Roer mond tot stand is gekomen, zodat de gevallenen herdacht kunnen worden. "Opdat wij niet vergeten dat zij - binnen het kader van ons vroegere militaire bestaan - geval len zijn in de strijd tégen dicta tuur en willekeur; vóór de vrijheid van meningsuiting, vóór vrijheid van godsdienst en tégen armoede en honger en angst," zei Wolte ring, daarmee verwijzend naar de vier vrijheden die de Amerikaanse president F.D. Roosevelt in 1944 uitsprak. Na zijn rede werd een dodenappèl gehouden, de taptoe en de reveille geblazen en een mi nuut stilte in acht genomen. Het nationaal Indië-monument is tot stand gekomen uit onvrede bij een aantal inwoners van Roer mond. Zij vonden het een gemis, dat bij de nationale dodenherden king op 4 mei de gevallenen uit de jaren 1945-1962 (Indonesië en Nieuw-Guinea) niet werden her dacht. Het door Dick van Wijk en Wienand Thuönissen ontworpen monument is in twee fasen uitge voerd. De eerste fase was een obe lisk met bronzen schijf, een kroonduif en aan de voet twee karbouwen, verder een hardstenen bokaal en trap. Op twee tafels konden plaquettes worden aange bracht. In de tweede fase is het monument uitgebreid met een ga lerij van achttien zuilen, waarin de namen van 5843 gesneuvelde Nederlandse militairen zijn gegra veerd. Op zes tafels bevinden zich 112 plaquettes van eenheden die in Indië zijn ingezet. Het monument bevindt zich in het stadspark Hat- tum in Roermond. De chemocar komt dit jaar op Tholen twee keer langs om de gele plastic zakken met klein chemisch afval (kca) op te halen. Dat afval kan dus niet meer met de vuilniswagen worden meegegeven. De gemeente raad trok er 42.000 gulden vodr uit. Volgend jaar verdwijnt de gele zak en komt er een milieubox voor in de plaats. "Eigenlijk is dit half werk, want maar tegen kostprijs kunnen inle- de milieubox en de chemocar ho ren bij elkaar," reageerde P. van Belzen (RPF/GPV) in de gemeen teraad. Wethouder J. van der Jagt kondigde op korte termijn een voorstel aan om tot het instellen van milieuboxen over te gaan. Hij verduidelijkte dat er in de begro ting van dit jaar geen ruimte meer voor is. Van Belzen vond het ook lastig voor de voorlichting aan de burgers. Die moeten nu bekend worden gemaakt met de chemocar en volgend jaar moet hun de gele zak uit het geheugen worden gepraat. M.A.J. van der Linde (PvdA) vond dat het de inwoners niet te moeilijk gemaakt moet worden. Inzameling via de gele zak is vol gens hem 'kwalitatief goed'. Hij wees erop, dat er wettelijk niets aan te doen is wanneer inwoners hun kca niet gescheiden inleveren. "Inderdaad is er geen controle uit te oefenen waar het kca blijft. We doen een beroep op de inwoners. Het gaat om de mentaliteit, de wil om iets aan het milieu te doen. Daar vertrouw ik op." Meerdere fracties vroegen om een goede voorlichting en vonden vier keer ophalen per jaar niet erg veel. "Volgens het college betekent dat best heel wat. Na enkele keren op halen weten we al meer; binnen een jaar moeten we het zeker we ten. Maar als de chemokar meer dere keren moet rijden, hangt daar wel een prijskaartje aan," zei de wethouder. Dat bedrijven hun kca niet aan de chemokar kunnen meegeven, veren bij het depot van de ge meente, had niet meteen ieders instemming. "Bedrijven zouden het gratis moeten kunnen meege ven, waarna het op een andere manier verrekend wordt. Bijvoor beeld in de prijs van de afvalcon tainer," merkte Van der Linde op. Van der Jagt raadde dat af. "Dat zou niet eerlijk zijn. Er zijn be drijven die wel een container no dig hebben, maar geen kca aanbieden en omgekeerd." Volgens de wethouder voorziet de chemocar niet in het aanbieden van grote hoeveelheden kca. "Honderd kilo - of liter - per maand is geen kleine hoeveelheid meer (Volgens Van Belzen is 200 kg per maand wettelijk kca). Het aanbod zal op het depot moeten gebeuren en dan zal de gemeente een rekening schrijven. Maar gro te stromen chemisch afval willen wij niet veroorzaken." Van der Jagt wees erop, dat de gemeente geen vergunning heeft voor het in zamelen van chemisch afval van bedrijven. Bij de rondvraag stelde M.J. Klip- pel (SGP) de trage uitvoering van de actie tankslag aan de orde. Van der Jagt verklaarde dat Tholen bij de firma Martens wat later aan de beurt is gekomen. Dat bedrijf werkt nu om en om een week op Tholen en in Reimerswaal. "Er zijn 156 tanks aangemeld door 112 personen. Inmiddels zijn er 75 gevuld met zand of verwijderd en vier aanmelders hebben zich te ruggetrokken," gaf de wethouder de stand van zaken weer. Deze week werkt Martens twee dagen op Tholen en volgende week de hele week. De tentoonstelling 'Tholen en de visserij' trok dinsdagmiddag, na de opening, al zo'n vijftig belangstellenden. Dat geeft al aan dat het een goed idee was van Tholen Stad Aktief om deze expositie te herhalen. Dat geldt ook voor de filmavond in Meulvliet, waar dinsdagavond meer dan honderd mensen op af kwamen. Een bezoekje aan de expositie in waardevolle - werk van Cornelisse De oude plaquette van het bataljon 11-14 R.I. krijgt mogelijk een plaatsje in Middelburg. In februari 1948 keerden 499 wigdurende, niet te beïnvloeden de Gasthuiskapel betekent uren lang langs de plaatjes wandelen die Adri Blaas verzameld heeft over het Thoolse vissersverleden. En ondertussen praten, herinne ringen ophalen, sterke verhalen vertellen en onderschriften bij de foto's verbeteren. Langs de wanden hangen olieverf schilderijen van C. Schot en J. Baaij. Ook Tj. Burger stelde teke ningen en schilderijen van Thool se vissersschepen beschikbaar. Modelbouwer Wisse uit Goes toont authentieke vissersschepen, de firma's Van Duivendijk en Oerlemans en de familie Schot hebben gezorgd voor spullen als een grote fuik, een klos en een slof. Van J. Melse liggen er wat za ken die in de loop der jaren zijn opgevist. In de foto's en stickers van F. Zoeteweij herleeft 'Tho- len's Faam', de mosselcultuur van de firma Schot. Belangstellenden kunnen nog drie dagen terecht in de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. Vandaag (don derdag) 14-17 u., vrijdag 14-21 u. en zaterdag 10-17 u. Die middag omstreeks half vijf treedt - waar schijnlijk op de Markt - het Brui- nisser visserskoor op. De beheerscommissie schoot in de roos met het verzoek aan Willem Cornelisse, zijn oude films over Tholen te willen vertonen. Een volle zaal genoot van de vooroor logse opnamen van de mossel- en oestercultuur, het bejaardenreisje uit 1939, een Oranjefeest, de inun datie, bevrijding en heropening van de herstelde Thoolse brug na de oorlog. Volop geroezemoes en verrassende uitroepen wanneer een familielid of markante inwo ner werd herkend. Schoonzoon Karei Dietvorst van de Thoolse ci neast leidde het programma in, na een welkomstwoord door voorzit ter Henk Nieuwenhuis van de be heerscommissie van Meulvliet. Een daverend applaus en een staande ovatie gaven de waarde ring van het publiek voor het - weer. Al in 1462 is er sprake van een vismarkt in Tholen. Het oudste reglement op de visverkoop da teert uit 1614. In de zestiende eeuw vond een uitbreiding van de visgronden plaats door het ver drinken van een deel van Zuid- Beveland. Dat gaf diverse keren aanleiding tot twisten tussen Tho len en Bergen op Zoom. In 1781 bepaalden de Zeeuwse staten waar de Bergenaren mochten vissen. De uit het verdronken Reimerswaal weggetrokken vissers brachten waarschijnlijk de mosselvisserij naar Tholen. Omstreeks 1910 bestond de Thoolse vissersvloot uit bijna 100 schepen, voornamelijk hoogaar zen, schouwtjes, hengsten en jachten. Zij visten veelal op oesters, mosselen, bot, ansjovis en bliek. Bekende bedrijven waren in die tijd de oestermaatschappij van mr. Wagtho, de firma Baaij en de mosselbedrijven van B.W. Schot (stamvader van de Zierikzeese fa milie) en de firma Deurloo. De oester- en mosselvisserij verschaf te tot aan de strenge winter van 1963 veel werk bij de firma Bona Fides, de Baaijen, Schotten en Deurloo's. Nu zijn van al die be drijven slechts twee mosselfirma's overgebleven, de TH 4 van fa. Schot en de TH 48 van fa. De Jonge. De Thoolse botvisserij is nu ge heel verdwenen, maar was destijds alom bekend. De bot werd gevist met een botnet, dat met afgaand water rond een plaat werd gezet. Op een laars water werden de net- houten geplaatst die het rechtop hielden. Bij laag water werd de bot opgeraapt en in een botsleetje gedaan. Dat werd naar de botben- ne gebracht en van daar in de beun van de botter of hengst. De garnalenvisserij werd in Tho len al lang voor de oorlog met de borden toegepast, maar verander- PERSIA De TH 21 'Elisabeth Jozina' omstreeks 1935 in de Eendracht bij Tholen. Het schip (18,4 m lang, 4,2 m breed en 1,6 m hol) is in 1906 te Kruispolder gebouwd als YE 2. Vijf jaar later werd Arie Jacob Schot eigenaar van de TH 21, waarmee op garnalen, bot en kreeften werd gevist. In 1930 werd Johannes Cornelis Schot eigenaar, met Arie Jacob Schot als schipper. In 1961 werd het schip als pleziervaartuig verkocht aan R. Storncaster in Enge land. de omstreeks de jaren vijftig in de bokkenvisserij met motoren van maximaal 80 pk. Naarmate de pk's toenamen, namen ook de vangsten toe zodat dit voor velen een goed lonende visserij werd. Ook al omdat op tijd op de plat vis of de kabeljauw werd overge schakeld. Op dit moment varen er nog tien buitenvissers vanuit Scheveningen of Stellendam. De weervisserij op de Oosterschel- de is al meer dan duizend jaar oud en werd door enkele bedrijven uit Tholen uitgeoefend met sterk wis- Volgens de rijksnormen moet schoolmeubilair 30 jaar meegaan, maar de Koningin Julianaschool in St. Philipsland wil het in 1973 aangeschafte directiebureau met stoel nu al vervangen. Ook de in 1982 aangekochte stoelen voor de leerkrachten in de klas zijn vol gens het schoolbestuur aan ver vanging toe. Formeel had het verzoek bij de ge meenteraad ingediend moeten worden in plaats van bij b en w, maar daar wil het college nog overheen stappen. Ook met de norm van 30 jaar springen b en w soepel om, mede gezien eerdere beslissingen van de St. Phi- lipslandse raad. Het college stelt daarom voor het directiebureau met stoel voor 2/3 te betalen en de leraarstoelen voor slechts 1/3 te vergoeden. De ge meenteraad beslist er woensdaga vond over. Ook de begrotingswijziging voor het aanbrengen van klimijzers aan de Koningin Julianaschool en de School met de Bijbel in Anna Ja- cobapolder komt dan aan de orde. Om de vervoerskosten van het be wegingsonderwijs van de School met de Bijbel uit Anna Jacoba- polder naar dorpshuis de Wimpel te verminderen, zal met ingang van het nieuwe schooljaar een deel van dit onderwijs in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder gebeuren. Dat vergt wel de aan schaf van enkele materualen en de aanpassing van het dorpshuis met betrekking tot de veiligheid van de kinderen. Woensdagavond staat ook het huisvestingsoverzicht basisonder wijs 1994-1996 op de agenda van de St. Philipslandse gemeente raad, maar dat is meer een forma liteit dan een voorstel met grote praktische gevolgen. De aardappelen op een perceel bouwland aan de Oudelandseweg te St. Maartensdijk zijn nauwe lijks gerooid, of er is al een nieuwe bestemming: crossterrein. Ondanks aanzienlijk lagere aan voeren dan vorige week, toen er meer dan 500 ton werd gebracht, is de aardappelprijs op de veiling St. Annaland gedaald tot 36 cent. Woensdag 15 juli: Doré 25-35, bonken 11, drielingen 12, kriel 1.00-1.05, Première 22, bonken 50, drielingen 11-12, Glo ria 18-34, bonken 52-60, drielin gen 12, kriel 1.00-1.05, Eigenheimer 25-35, aanvoer 231 ton. Dinsdag 14 juli: Doré 23-36, bonken 28, drielingen 17-18, kriel 1.32-1.36, Première 23-32, drielingen 15-17, kriel 1.30-1.44, gloria 24-33, bonken 63-69, drielingen 16-17, kriel 1.41-1.46, Eigeheimer 50, Bildstar 38-39, Frieslander 28, bonken 65, kriel 1.38, aanvoer 329 ton. selende resultaten. De laatste weervisserij op Tholen was van Verkamman, die in de jaren zestig overstapte op de paling visserij. Laatstgenoemde visserij wordt sinds de zestiger jaren uitgeoefend op de Oosterschelde en het Volke rak, en de laatste jaren ook vanuit het Zoommeer. Eerst werd met kubben gevist, maar de laatste ja ren steeds meer met grote fuiken en schietfuiken. Vissers uit Goedereede, Stellen dam of Ouddorp, Arnefnuiden, Vlissingen, Bergen op Zoom, Bruinisse, Zierikzee, Schevenin gen en Urk kunnen hun vorige schip terugvinden op de ten toonstelling over de Thoolse vis sers, want veel schepen zijn in de loop van de tijd naar Tholen ver kocht of gekocht van een Tho- lenaar. Aan de Schelpkreekstraat in St. Philipsland wil Woonplan b.v. uit De Bilt 6 premie-A koopwoningen bouwen. De gemeenteraad beslist er woensdagavond over, maar b en w zijn heel positief. "Het is van groot belang dat de aanvraag op zo kort mogelijke termijn wordt ingediend. Voor bestem mingsplan de Luyster III zou dit een positieve impuls zijn", aldus het college. Overigens hangt het doorgaan van dit project af van de herverdeling van het overschot van de premie- pot volkshuisvesting per 1 okto ber. De 8 huizen die dit jaar in de huursector gepland waren, staan al op de rol: 4 seniorenwoningen aan de Eendrachtstraat en 4 flats bij het bejaardenwoningencom- plex de Rozeboom. Wethouder L. Walpot maakt een voorbehoud tegen de bouw van de 6 premie-A woningen door Woon plan b.v. Als mocht blijken dat de huizen verkocht worden aan men sen die een alternatieve samenle vingsvorm voorstaan, heeft dat niet de instemming van Walpot. Het jaarverslag waterbeheer 1991 van het waterschap Tholen heeft aanleiding gegeven tot het stellen van vragen in de Thoolse gemeen teraad. Dat gebeurde niet monde ling tijdens de rondvraag, maar schriftelijk. Het antwoord komt daarom niet eerder dan de eerst volgende raadsvergadering in sep tember. Vragensteller M.A.J. van der Linde (PvdA) maakte vorige week in de algemene vergadering van het waterschap - waarvan hij als hoofdingeland deel uitmaakt - geen enkele opmerking over het rapport. Noch deed dat toen iemand anders. Van het gemeentebestuur wil Van der Linde, ondersteund door P. van Belzen (RPF/GPV), weten of op grond van een integrale milieu vergunning regels kunnen worden gesteld met betrekking tot milieu belastende lozingen en hinder, én op welke termijn een vergunning aan bedrijven kan worden afgege ven. Bij de begrotingsbehandeling voor 1992 is door b. en w. de in voering van een integrale milieu vergunning aangekondigd. De vragenstellers willen verder weten, welke maatregelen de ge meente heeft genomen om de schade te beperken, nadat de in het verslag genoemde illegale lo zingen in Sint-Maartensdijk wa ren gemeld. Verder wordt gevraagd in hoeverre de voor dit jaar geplande uitvoering van de lozingsverordening en de controle daarop zijn gerealiseerd. Tenslotte zijn beide raadsleden benieuwd wat er tussen gemeente en water schap is besproken naar aanlei ding van de lozingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 17