'Wees niet bang voor machtigen' Hondenvereniging kan geld voor kabels niet opbrengen Troebel water en jetski's hinderen duikers in Tholen 'Bankbestuur met een wijde blik in de breedte nodig' Kantongerecht Tholen Door uitbreiding begraafplaats Scherpenisse Bij vacatures minder landbouwers in Rabobank Tholen Cor van Raay weg uit Tholen Tholen garant voor tekort van fietsveer Zeeuwse dag van het paard 1274 mensen op vakantie Donderdag 25 juni 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Terugdringen kosten betalingsverkeer Door de uitbreiding van de algemene begraafplaats in Scherpenisse raakt de vereni ging van liefhebbers en fokkers van Duitse herders (VDH) een stukje oefenveld kwijt. m Jaap Schot vist brommer op uit bruine Eendracht 'Rommel zat, duik Holland schoon.' Dat was zondag het motto van de landelijke schoonmaakactie van sportduikverenigingen. Op Tholen gingen op twee plaatsen duikers het water in om rommel van de bodem te verwijderen. Nek omdraaien Auto kapot Failliet Computer Verwijtend Modderpoel Telebankieren Kerkcollecte Hoge rente Het bestuur van de Rabobank Tholen zal bij vacatures rekening houden met de wens om meer niet- landbouwers voor een functie voor te dragen. "Het signaal uit de vergadering is heel goed begrepen", zei voorzitter J.L. van Gorsel tijdens de 84ste algemene vergadering in dorpshuis de Wimpel te St. Philipsland. Kantoren blijven Meer geleend Assurantie Herkozen Leden van De Snotdolf en Amphora bij het opgedoken vuil bij de Oesterdam. Ook het speelveld tussen het club terrein en de tuinen van de huizen aan de Langeweg wordt daardoor kleiner. Om de uitbreiding te ver wezenlijken, moet de vereniging de leidingen van gas, water en electriciteit, die van de Langeweg naar de kantine lopen, verleggen. Bovendien zou er nog eens 150 meter leiding extra bijgelegd moe ten worden. Volgens het bestuur van de VDH kost dat karwei de club 10.000 gulden. En dat bedrag kan de vereniging volgens het bestuur niet op tafel leggen. De hondenvereniging zit in financiële moeilijkheden. Eind vorig jaar ontstonden er problemen in de club die tot een scheuring in de vereniging leidde. Het nieuwe bestuur van de VDH kwam naar eigen zeggen met een schuld te zit ten van een niet afbetaalde lening van het vorige bestuur. Voorzitter R. van der Laan:"Vol- gens het contract met de gemeente zijn wij verplicht de leiding op te laten graven. Als er iets verlegd wordt moet het oude spul eruit en worden er nieuwe kabels gelegd. Maar wij kunnen dat niet betalen. Dat zou de vereniging de nek om draaien. Geen water is niet zo erg, maar elektriciteit hebben we no- VERVOLG VAN PAG. 9 De officier van justitie eiste een boete van 500 gulden. "U kunt namelijk wel financiële proble men hebben, maar als u schade hebt in het verkeer, hoe moet het dan met de ander wanneer u on verzekerd rijdt?" G. bood aan om de 500 gulden te betalen, maar niet in één keer. Hoewel de kantonrechter 500 gul den aan de lange kant vond voor iemand die voor de derde keer on verzekerd rijdt, toonde hij begrip voor de moeilijke financiële posi tie van G. Daarom bepaalde hij de straf op 500 gulden waarvan 200 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. "Maar de volgende keer moet u zitten", hield mr. Melens de inwoner van Poortvliet voor. H.D. uit Tholen was 22 april vorig jaar onverzekerd in zijn auto aan getroffen. Aangezien de wagen stuk was, moest die toch naar de sloop en dat gebeurde 27 juni. "Ook auto's die kapot zijn, die nen echter verzekerd te zijn", vond de officier van justitie, die 500 gulden boete eiste. D. vond dat nogal veel, want de sloopauto had maar 250 gulden meer opgebracht en hij heeft al leen een aow-uitkering. De kantonrechter nam de eis van 500 gulden echter over, want de auto van D. bleek al op 1 mei 1990 uit de verzekering gehaald te zijn. In december van dat jaar was de auto overgeschreven naar een vriendin van D., zodat de kanton rechter het maar onduidelijk dig voor de verlichting omdat we 's avonds trainen." Het bestuur heeft in een onder houd met wethouder J. van der Jagt van openbare werken de kwestie besproken. Secretaris me vrouw L. van Dijke: "Er zijn voorstellen gedaan door de ge meente om uit te zien naar andere terreinen, de Pluimpot in Scher penisse en de Oesterputten in Tholen. De Pluimpot is in de win ter niet te gebruiken omdat het onder water staat voor de ijsbaan. Op de Oesterputten moet je ge bruik maken van voorzieningen van de scouting. We willen liever in Scherpenisse blijven zitten. Dat is hardstikke centraal." Van der Laan: "De gemeente houdt zich alleen maar aan het contract. Dat klopt wel, maar menselijkerwijs niet. We hebben wel een gesprek met de wethouder gehad, maar het college had het al zo besloten." De uitbreiding staat voor septem ber op de rol. De vereniging is dé huur opgezegd voor 700 vierkante meter en houdt 5300 vierkante meter over als de begraafplaats is uitgebreid. Van Dijke: "Als we het geld dan niet hebben, gaat onze vereniging failliet. Maar dan gaat vond. Vast stond voor hem wel, dat de auto onverzekerd was. C. den H. uit Stavenisse, die om 14.45 uur was opgeroepen en om 16.25 uur aan de beurt was, vond het onbegrijpelijk. Hij had via Bovemij. een zogenaamde garage verzekering voor zijn auto's lo pen, maar op 15 maart 1991 zou er een auto van hem in Rotterdam niet verzekerd zijn geweest. Vol gens de gegevens van justitie liep de verzekering maar tot 17 mei 1990. Den H. vertelde, dat de Bovemij. eigenlijk wilde dat hij een compu ter aanschafte voor het doorgeven van de auto's. "Daar ga ik echter niet aan beginnen. Ik heb een tele foon en een fax en dat vind ik vol doende. In mijn bedrijf is het de hele dag hollen en vliegen en van zo'n zaak als deze word ik ziek. Ik heb de verzekering betaald. In de garageverzekering zitten 6 auto's die je op naam (niet op kenteken) ook achteraf mag aanmelden", al dus Den H. Omdat er wel meer moeilijkheden waren met Bove mij. had hij voor de ene auto via Aegon maar een aparte verzeke ring afgesloten. De kantonrechter wilde hier alle maal precies laten uitzoeken, want zo was het niet duidelijk. "Ik vind het zonde van mijn tijd om er nog een middagje aan te besteden", zei de Stavenissenaar. Dat liet de kantonrechter aan zijn beleefd heid over, maar hij wilde de zaak in elk geval eerst verder uitzoeken. Bij verstek werd J.H.L. uit Tholen tot 600 gulden boete veroordeeld wegens onverzekerd rijden, even als C.A.M.H., L.L. van der L. en A.Y. het de gemeente wel meer kosten, want ze staat voor 20.000 gulden garant. Wat is nou goedkoper? Nu een paar duizend gulden geven is beter, dan dat je straks met meer kosten komt te zitten." Van der Jagt: "Als we subsidiëren, gaan we voorbij aan het contract. Het besluit is door de ambtenaren geadviseerd, het college heeft besloten niks te doen. Voor de vereniging zal dat een zware wissel trekken op hun financiën. Ik heb dat standpunt meegedeeld. De vereniging moet er voor opdraai en en dat is een koude douche ge weest." De wethouder wijst erop, dat er het college alternatieven heeft aangeboden. "Het enige wat we kunnen doen. En dan kan de vereniging zelf uitzoeken wat het beste is. De vervanging op de ijs baan vinden ze geen oplossing. Dat zou ledenverlies tot gevolg hebben. De voormalige Oester putten zou bekeken kunnen wor den. Die mogelijkheden zijn niet geaccepteerd." Van der Jagt kan het onderhoud met het bestuur 'nauwelijks een gesprek noemen.' "Het was nogal verwijtend naar de gemeente toe. We zouden wel alles voor de tennis- en voetbalverenigingen doen. We proberen het objectief te benaderen. Het is een unicum dat we voor zo'n gering bedrag van 350 gulden huur per jaar zo'n gro te oefenweide beschikbaar stellen. We trekken ze het vel niet over de oren." Dat de vereniging schulden heeft, doet volgens Van der Jagt niet ter zake: "Uit het contract is dat ons niet gebleken. Dan nog; als gemeente hebben we daar eigenlijk geen boodschap aan. Het enige wat ze kunnen doen, is een brief schrijven aan het college om gelet op hun financiële posi tie, een en ander te heroverwe gen." Na bijna dertig jaar sluit Cor van Raay de winkel aan de Boter markt in Tholen. Vanaf 1963 was daar een filiaal van het electro- technisch bedrijf aan de Halster- seweg in Bergen op Zoom gevestigd. Vorig jaar was de huur van het pand in Tholen opgezegd. Dat kwam eigenlijk goed uit om dat de groei in de Bergse zaak zo danig was, dat de zus van dhr. Van Raay die het filiaal aan de Boter markt exploiteerde, hard nodig is in Bergen. "We krijgen het daar steeds drukker", aldus dhr. Vap Raay. Het is opmerkelijk dat er in korte tijd twee winkels met audio-video- apparatuur in Tholen sluiten. Be halve Cor van Raay ook Ver- burgh(die in het pand van Quist-Duine zit) aan de Markt. Verburgh concentreert zich volle dig in St. Maartensdijk, Van Raay in Bergen op Zoom, waardoor Tholen twee winkels minder krijgt. Bij de Oesterdam bundelden sportduikvereniging De Snotdolf uit Tholen en Amphora uit Rot terdam de krachten en in de haven van Tholen doken 11 leden van duikschool Maculata Raja uit Bergen op Zoom naar zaken die niet op de onderwaterbodem thuis horen. Vooral bij de veerdam (waar de brug over de Eendracht heeft gelegen) stuitten de elf dui kers van de Bergse club op een hoop rotzooi: een brommer, stuk ken oud ijzer, kettingen, een boot je gevuld met zakken, verfblikken, glas, een jerrycan met 20 liter olie, een antenne en nylon touwen. Bij de Oesterdam was de vangst aanzienlijk minder. Daar gingen 16 duikers het water in, steeds twee aan twee. Na onge veer een uur lag de bodem van de container aan de dijk vol. Een mand volgespoten met beton was het zwaarste voorwerp dat van de bodem werd gelicht maar ook een autodeur met zeepokken behoor de tot de grotere stukken. Het zicht was slecht. Omdat de dui kers over de bodem zwommen dwarrelde het slib op waardoor het zoeken bemoeilijkt werd. Bo vendien hadden de duikers last van jetski's die over het water scheerden. Leo de Graaf: "Het was gevaarlijk. Stel iemand moet snel naar boven en er komt zo'n jetski over je heen. We hebben de politie gewaarschuwd maar toen die kwam waren de jetski's al aan wal." De duikers doken steeds twee-aan- twee ofwel 'buddygewijs'. Oud-Tholenaar Jaap Schot van Maculata Raja is geschrokken van de hoeveelheid afval dat in de Eendracht terecht komt. "We wil den via de eerste steiger van de sportvissers naar de tweede steiger toe maar zover kwamen we niet. Dat is geen goed teken. Om het daar allemaal weg te halen moet je wel 6 of 7 keer terugggaan. Maar je krijgt niemand zo ver om in dat stinkende water te gaan. Leuk om te doen is het helemaal niet." De materiaalcommissaris van de duikclub legt uit dat Tho len is gekozen omdat de haven van Bergen op Zoom vorig jaar al een schoonmaakbeurt heeft gehad. "Toen is Scharendijke voorgesteld maar dat vond ik te ver. Ik kwam op het idee de vluchthaven te doen. Havenmeester Zoeteweij heeft toen aangeraden om bij de veerdam te duiken." Het zicht be droeg in het zoete rivierwater niet meer dan 30 centimeter. "Het was een modderpoel. Je moest op de tast zoeken. Normaal duiken we bij Tuttelhoek of Sint-Annaland, daar heb je 4 a 5 meter zicht." Toen Schot naar de kant zwom, stuitte hij op centrale verwar mingsbuizen van zes meter die volgens hem splinternieuw waren. Ook trof hij grote stukken ijzer aan (afkomstig van schepen) die op de bodem van de Eendracht wegroesten. Toestemming geven voor meer in casso's is een prima middel om de kosten van het betalingsverkeer te beperken. Dat maakte directeur W.H. Louwerse duidelijk tijdens de algemene vergadering van de Rabobank Tholen. "Wees niet bang voor machtigen, want u hebt vier weken de tijd om foutieve betalingen terug te draai en", zei Louwerse. Hij herinnerde aan de plannen om 25 gulden per rekening te gaan heffen voor particuliere rekenin gen, wat tot zijn opluchting van de baan is. "Maar toch moeten we de kosten van het betalingsver keer leggen waar ze thuishoren om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Je kunt niet elke dag 25 gulden op de bank komen halen, zonder kosten. Ook levert men soms betalingsopdrachten in voor 2,50. De klant moet kostenbewust worden, maar daar staat tegenover, dat ontvangsten elke dag rentedragend worden. De valutadagen verdwijnen per 1 ja nuari 1993", aldus de directeur. Voor de bedrijfsrekeningen zijn er al eerder kosten in rekening ge bracht. Mede daardoor is het tele bankieren in ontwikkeling gekomen. Inmiddels heeft de Ra bobank Tholen meer dan 10 deel nemers. "En er zijn nog vele aanvragen", liet Louwerse weten. Het abonnement voor telebankie ren is bijna gehalveerd. Er is ook een nieuw systeem voor particu lieren en kleine bedrijven. Wie zelf niet over een computer be schikt, kan bij de Rabobank voor 300-400 gulden apparatuur kopen om ook te kunnen telebankieren. Nu de postkantoren niet meer als betaalkantoor van de Ned. Bank fungeren, zitten de banken met hun pasmunt (guldens, kwartjes, enz.) in de maag. Daarom is daar voor stortingsrecht verschuldigd: 1% van het stortingsbedrag met een minimum van 3,50. Alleen het storten van de inhoud van kin- derspaarbusjes blijft gratis. Mevr. Deurloo noemde 1% stor tingsrecht veel bij kerkcollectes. "We hebben nog liever geen pasmunt dan de 1%", antwoord de directeur Louwerse, maar hij maakte duidelijk dat kerken geen kosten hoeven te betalen. Zij krij gen namelijk speciale zakken voor de pasmunt. Dhr. J. Stoop merkte op, dat ouderen moeite hebben om de kosten van het betalingsverkeer te drukken omdat zij zich niet zo ge makkelijk aanpassen aan de auto matisering. Zij zullen de handgeschreven betaalopdrachten blijven gebruiken. "De automati sering gaat echter door", stelde voorzitter J.L. van Gorsel, al er kende hij, dat er kleine ongemak ken zijn, zoals voor ouderen. Dhr. De Winter stelde de lage ren te op de rekening-courant aan de orde, maar volgens directeur Lou werse zijn er vele goede spaarmo- gelijkheden, die hij verder persoonlijk met De Winter wilde bespreken. Hij ging nog wel in op hoge rente percentages die nu geboden wor den. "De mensen gaan daar soms snel op in, maar ze vergeten dat je er met een belastingpercentage van 50% niets wijzer van wordt. Je moet kijken, wat fiscaal aan trekkelijk sparen is en die moge lijkheden hebben wij", aldus directeur Louwerse van de Rabo bank Tholen op de algemene ver gadering. De gemeente Tholen wil garant staan voor de helft van het tekort van 3400 gulden in de begroting van het fietsveer Gorishoek- Yerseke. De commissie welzijn en onderwijs schaarde zich achter dat voorstel van burgemeester en wethouders. De gemeenteraad van Reimerswaal heeft inmiddels besloten eveneens voor de helft in te staan. Wethouder J. Versluys zei in de commissie dat de belangstelling voor het veer nog altijd toeneemt. Niettemin kost het de exploitant nog steeds geld. Deze vroeg de ge meente om een subsidie over 1991, maar die aanvraag vonden b. en w. veel te laat. Daarop is voor dit jaar een begroting opgesteld en besloten de tarieven - die al vier jaar onveranderd zijn - met een gulden te verhogen. De wethouder benadrukte dat het niet in de be doeling van de gemeente ligt om de tarieven op te drijven, iets waarvoor P. van Belzen (RPF/GPV) en I.C. Moerland (PvdA) bang waren. Moerland wilde nog weten of er een verzekering is afgesloten voor het vervoer van passagiers. Dat wist Versluys niet, maar hij wees erop dat de veiligheid wordt ge waarborgd door een jaarlijkse keuring van de boot. In Serooskerke op Walcheren wordt zaterdag de 23-ste Zeeuwse dag van het paard gehouden. In twaalf ringen vinden keuringen plaats. Inschrijvers uit de streek zijn J.B. Groen uit Oud- Vossemeer (Shetland pony's), P. den Ouden uit Sint-Philipsland (Welsh pony's), C.P. de Boer uit Tholen, Th.J. Frigge uit Oud- Vossemeer en J. v.d. Werf uit Scherpenisse (haflingers) en tenslotte A.L.C. Brooijmans en Zn. uit Steenbergen/Tholen (trek paarden). De keuringen beginnen om 9 uur. 's Middags volgen de demonstra ties, ondermeer menparade, sprin gen pony's, défilé, show- en dressuurnummers. Paarden van Brooijmans en van Frigge doen mee aan concoursnummers dub belspan. Het middagprogramma begint om een uur en duurt tot vijf uur. IJsselmeerprijs. De aanstaande commissaris van de koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder, heeft de IJsselmeerprijs ontvan gen. Deze wordt om de twee jaar toegekend aan mensen of instel lingen die zich hebben ingezet voor een verantwoord beheer van het IJsselmeer. "Als je de bestuurssamenstelling nu ziet, lijkt het erop dat het ver stand alleen bij de boeren zit", zei dhr. J. Stoop uit De Heen. Vijf van de zes bestuurders komen uit de land- of tuinbouw, terwijl di recteur W.H. Louwerse aangaf, dat de landbouw bij de krediet verlening op de laatste plaats komt met 22%. Naar de particu liere sector gaat 43% van de kre dieten bij de Rabobank Tholen; naar de handel, industrie en dienstverlening 35%. Landelijk zijn die cijfers 26(landbouw), 34(particulieren) en 40(handel). Stoop pleitte voor een bestuur 'met een wijde blik in de breedte'. Ook mevr. N. Zeeman-v.d. Zande had bezwaar tegen de huidige si tuatie. Zij vond het met name een probleem, dat je tien handteke ningen moet hebben om een kan didaat te kunnen voordragen naast de door het bestuur zelf naar voren geschoven mensen. Voorzitter Van Gorsel legde uit, dat er historisch veel landbouwers in het bankbestuur zitten. "Maar het ligt voor de hand, dat dit ver andert. Bij vacatures zullen we kritisch kijken, maar een bank bestuur is geen biljartvereniging. Er moet continuïteit zijn. We moeten ook mensen hebben die vertrouwen genieten en capabel zijn om een bank te besturen. Mo menteel hebben we goede bestuursleden, maar de leden beslissen", zei voorzitter Van Gorsel. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij de handhaving van de bijkantoren in Oud- Vossemeer en St. Philipsland. In de laatste plaats is 19 maart een vernieuwd kantoor in gebruik ge nomen. "Het persoonlijk contact tussen klant en bankmedewerker moet het zwaarst blijven wegen. Dat feit en het kostenaspect heeft de Rabobank Tholen doen beslui ten om te kiezen voor kantoren met personeel in Oud-Vossemeer en St. Philipsland in plaats van gelduitgifteautomaten." Bij het hoofdkantoor in Tholen is de geldautomaat inmiddels inge burgerd met 4300 tot 4600 opna mes per maand. In juli/augustus is er een piek door de vakantie gangers. De geldautomaat heeft het aantal kasposten bij de Rabo bank Tholen doen dalen van 109.722 in 1989 tot 82.856 vorig jaar. Ondanks de automatisering is het personeelsbestand evenwel geste gen van 22 in 1989 tot 27 vorig jaar. Directeur Louwerse deelde echter mee, dat dit jaar een aantal vacatures niet opgevuld zijn om de kosten te beperken. Hij noem de - in navolging van hoofddirec teur Wijffels - het kostenaspect zorgelijk. "We moeten de kosten beperken om concurrerend te kunnen blijven", aldus Louwerse. De Rabobank Tholen heeft vorig jaar voor 1274 mensen een vakantiereis geregeld, 14% meer dan in 1990. Vooral de verkoop van vliegreizen vertoonde een grote stijging. De omzet van de afdeling rei zen bedroeg ruim 600.000 gul den, een historisch hoogte punt. De personeelslasten stegen vorig jaar met ruim 2 ton tot 1.7 mil joen gulden. Overigens was het brutoresultaat meer dan 150 mille beter. Voor het eerst kwam het bo ven de 1 miljoen gulden uit dank zij een hogere opbrengst van rente, provisie en andere baten. Sinds 1989 overschrijden de lenin gen al de spaargelden en dat was vorig jaar ook het geval. De uitge zette middelen bedroegen vorig jaar 107.249.000 gulden (in 1990 nog 96.532.2000) tegenover de toevertrouwde middelen 91.228.000 gulden (in 1990 nog 84.447.000). De kredietverlening lag 11% bo ven het landelijk gemiddelde, te genover vorig 1990 met de vele nieuwbouw in plan Buitenzorg Tholen 14%. Voor andere onder delen waren de resultaten: spaar- middelen 8 (9)%, provisie 6 (19)%, kostenstijging 8 (31-in 1990 was de verbouwing van het kan toor Tholen)%, brutoresultaat 17 (-31)% en nettoresultaat +14 (-3)% boven het landelijk ge middelde. De rentemarge - het verschil tus sen de rente die de bank ontvangt voor leningen en moet betalen voor spaargelden - loopt terug. In 1987 was die nog 2.4% en vorig jaar 2.3%. J. Stoop legde de vinger bij een balanspost overige activa van 16.339 gulden, wat hoofd be drijfsvoering L. de Korte ophel derde. De Rabobank Tholen heeft namelijk vorig jaar een assuran tieportefeuille overgenomen voor 27.000 gulden. Die post wordt in vijf jaar afgeschreven. De feestelijke heropening van de Rabobank St. Philipsland in maart van dit jaar. Het balanstotaal steeg van 121 naar 129 miljoen gulden. Het resterende winstsaldo kwam uit op 155.650 gulden tegenover 128.838 gulden in 1990, na een brutoresultaat van 1.076.204 (916.800). De stroppenpot moest vorig jaar extra versterkt worden: 550.000 gulden, wat 50 mille meer was dan in 1990. De belasting eiste meer op: 185.214 (117.583), maar de netto winst was met 340.990 gulden toch nog hoger dan in 1990 met 299.217 gulden. De 5% rentebijschrijving bij de algemene reserve verminderde die bedragen met 185.340 (170.379) gulden, waardoor het resterende winstsaldo op 155.650 (128.838) uitkwam. Het aantal spaarrekeningen nam toe van 8231 naar 8370, de lenin gen van 957 naar 1025 en de rekeningen-courant van 3911 naar 4079. Dit laatste gesplitst in 822 (829) bedrijfsrekeningen en 3457 (3283) betaalrekeningen voor par ticulieren. De groei zat dus alleen in de particuliere sector. Bestuurslid J. van Strien, die we gens opname in het ziekenhuis verhinderd was, werd bij enkele kandidaatstelling tijdens de alge mene vergadering op maandaga vond 15 juni herkozen. (Nog diezelfde dag overleed hij in het ziekenhuis.) Dhr. M.D. Moelker werd als lid van de raad van toezicht herko zen. De heren Verkamman en Rip- pen, beiden uit Tholen, werden aangewezen voor de voorlopige vaststelling van de notulen. Als eerste Rabobank had Tholen de notulen meegestuurd met de uitnodiging, zodat een lange voorleesbeurt van secretaris C. van den Berge achterwege kon blijven. Het aantal leden liep terug van 675 naar 673.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 7