Elitestier is luxe bespierd Extra ringen voor paarden en ruiters Kinderspelen recreatiewerk Thijs en Thijs op de Thoolse Dag bij Speelmansplaten Vossemeerders plaatsen zich voor w.k. vissen Donderdag 4 juni 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Angelique eerste in dressuur klasse LI Het provinciaal concours hippique van de landelijke ruitervereniging Eendrachtruiters heeft zaterdag op de Thoolse Dag enkele honderden paarden en pony's bin nen de ringen gebracht. Babbelaars Dorp radijs Te weinig kilo's Thijs en Thijs kunnen het goed met elkaar vinden: de vleesstier van v.o.f. W. en J. van Putte uit Sint-Annaland behoorde zaterdag tot het 'elitevee' onder de Thoolse veehouders. Het stageproject van 4 Nijmeegse studenten Recreatie en Toerisme, zaterdag op de Speelmansplaten, kwam wat moeizaam op gang. De 25 vrijwilligers die met materiaal van de stichting recreatiewerk Zeeland kinderen actief wilden la ten deelnemen aan het watereve nement, hadden 's morgens ruim de tijd om hun spelattributen klaar te maken. Veel kinderen wa ren er op dat moment niet en de aandacht ging vooral naar de red- dingshelicopter van de koninklij ke marine, die ook verhinderde dat het springkussen en de glij baan opgeblazen konden worden (vanwege de wind die de heli ver oorzaakt). Toch slaagden enthou siaste vrijwilligers erin om kinderen mee te laten doen aan het recordspel klepelhangen. Pas in de middag kreeg het team meer publiek en konden bijna alle spel letjes worden uitgevoerd. VERVOLG VAM PAG. 1 Volgens Kosten hebben in totaal 3000 bezoekers (betalende en niet betalende) het terrein aangedaan. "Mijn indruk is dat er iets meer mensen zijn geweest dan vorig jaar. Het is een geslaagd evene ment; de combinatie bevalt nog goed. Alles is op de dag zelf ge middeld goed verlopen. Het tijd schema is redelijk gehandhaafd. Alleen het para-sailing is minder tot zijn recht gekomen. Na het op treden van de paarden is het pu bliek weggegaan." Kosten roemt het terrein dat zo geschikt is 'voor activiteiten van zo'n om- vang'."Het heeft enorme moge lijkheden. Dat wordt te weinig beseft. Als het gaat om parkeren, is er veel ruimte. Er is een rijbaan langs het grasveld. Bovendien is de grondslag van het terrein goed. Er waren zo'n 460 paarden. Aan de grond kun je nauwelijks zién dat ze erop geweest zijn." De zomerse temperaturen spelen de deelnemers in de tent wel par ten. Tot ongeveer 4 uur is het drukkend en heet in de tent. Se cretaris L. Bijnagte van de studie club voor bloemzaadteelt merkt, dat er meer bezoek binnen is wan neer er buiten niks te doen is. "Ach, je laat jezelf als studieclub weer eens zien." De dia's van de studieclub trekken belangstelling. Het zijn niet alleen bloemetjes die gekiekt zijn, maar ook de veren tussen Oud-en Nieuw-Vossemeer en Anna Jacobapolder-Zijpe zijn in beeld gebracht. Grote trek pleister is de borstelmachine waarmee onkruid wordt bestreden en die opgesteld staat in de tent. "Het is een beetje improviseren," zegt Robin de Boer," drie weken geleden wisten we pas dat er ook een helicopter zou komen. Daar om moesten we met sommige on derdelen wachten." Kinderen konden zich laten schminken, er was een sjoelbak, er kon met ka no's gevaren worden, een meeleef theater en er waren oud-Hollandse spelen. Die laatste lagen niet erg in het zicht. "Daar leer je weer van," vertelt Robin na afloop, "die hadden tussen het luchtkussenkasteel en de glijbaan in moeten liggen." De Boer is der halve niet ontevreden over de dag op de Speelmansplaten: "Je bent hier natuurlijk wel helemaal af hankelijk van het weer. Als het slecht is, kun je niet uitwijken. Wat dat betreft hebben we geluk gehad." "En we hebben vandaag weer drie nieuwe leden ingeschreven." Bij de stand van de ZLM kunnen bezoekers meedoen aan een za- denquiz: tien schaaltjes met ver schillend zaad staan opgesteld waaronder tarwe, cichorei, veld- boon, vlas. Rond vier uur is mevrouw N. de Wilde van de kleindierenvereni- ging Animo uit Halsteren haar vier konijnen, die te koop zijn, nog niet kwijt. Ook de babbelaars lopen niet hard. "Daar is het te warm voor. Ze zijn pas op Poort vliet rondgeweest. Dat scheelt. De belangstelling voor de konijnen is goed, maar het is te warm in de tent." De agrarische commissie van de Plattelandsvrouwen heeft met Thoolse land- en tuinbouwpro ducten het eiland Tholen vorm ge geven. De dijken zijn kroppen sla, de woonkernen grote bossen ra dijs en de verbinding met Sint- Philipsland is een brood van de stichting Zeeuwse vlegel. Ook die is present. A. Geluk, die het brood promoot, vindt het ook te warm in de tent om zijn product goed onder de aandacht te kun nen brengen. Toch is de belang stelling voor het product groeiende. Vorig jaar werd er op Tholen 1 hectare tarwe voor dit brood verbouwd, dit jaar zijn dat er 6. Bij de natuurvereniging is het vrij stil. Op de panelen van Rubia Tinctorum hangen foto's en pla ten van vogels en landschappen. Een jonge bezoeker verbaast zich over de tekst bij een nest van de velduil: 'Een van de meest voor komende roofvogels is de velduil', staat er. "Ja, daaag!" is de reactie. I/I3| ^3 c Thijs is geboren op 23 november 1990. Zijn moeder heette Roos en zijn vader Baaf. Zijn vader was een 100 procent Belgisch Blauw ras en zijn moeder een 50 procent Pimontees uit Italië, de andere helft is onbekend gebleven. Door deze kruising is Thijs een vleesstier geworden, die volgens kenners gerekend wordt tot het elitevee. Zaterdag stond het dier op de Speelmansplaten; rustig liggend, af en toe opstaand, een enorm ge vaarte dat zo mak als een lamme tje blijkt. Thijs komt uit de stallen van v.o.f. W. en J. van Putte uit Sint-Annaland en is een van de in drukwekkendste dieren bij de vleesrassen die op de Thoolse Dag gepresenteerd werden. De vleesstier is genoemd naar Thijs van Putte. De jongen is gewend om met de dieren om te gaan. Hij klimt zonder aarzeling de drang hekken over, terwijl andere kinde ren een gepaste afstand bewaren. De kolos weegt volgens een schat ting van de eigenaar W. van Putte momenteel ongeveer 1000 kilo. Het vlees is het meest geschikt wanneer het dier 16 a 17 maanden oud is, legt Van Putte uit, dus de stier is geen lang leven meer be schoren. Schoon aan de haak zal de stier zo'n 600 kilo doen. Het beest krijgt snijmais, hooi en krachtvoer. Thijs is een product van een krui sing. Zo zijn er meer vleeskoeien en stieren ontwikkeld. Voorlichter R. Boogaard van het K.I. Noord- West (kunstmatige inseminatie) licht toe waarom veehouders meer vleeskoeien zijn gaan hou den." Dat is als een tweede tak van het bedrijf opgekomen na de in voering van de superheffing in 1983/'84. Met minder koeien werd meer melk geproduceerd en toen kwam er ruimte vrij. Een aantal veehouders is zich toen gaan toeleggen op vleesvee." Dat werd gekweekt via kruisingen. Koeien die weinig melk gaven, werden bevrucht met zaad van een vleesstier waardoor er een '50% vleeskalfje' ontstond. Dat werd na twee jaar weer bevrucht met het sperma van de vleesstier, waar door een '75% vleeskalf' het licht zag. Tegenwoordig is de embryo transplantatie in opkomst. Boo gaard: "Als je een vleeskoe laat bevruchten door een topvleesstier, dan worden - zeven dagen na de bevruchting - de embryo's eruit gespoeld. Gemiddeld zijn dat er vier of vijf. Dan kun je ze invrie zen of transplanteren in een ont- vangstdier, bijvoorbeeld een ge wone melkkoe. Die kun je zo be handelen dat zij er na die 7 dagen aan toe is om het embryo op te ne men. Op die manier kan het dier een kalf uitdragen dat een 100% vleeskoe is. Dan heeft een melk veehouder in eén keer zuiver vleesvee. Een nadeel zijn de kosten. Embryotransplantatie is veel duurder dan kunstmatige in seminatie." Boogaard heeft de dieren van de negen Thoolse inzenders bekeken: "De kwaliteit is zeer best; ze zijn luxe bespierd." De Thoolse vee houders ondervinden wat moeite met het houden van de Blond d' Aquitaine (hij is duur van aan koop en produceert te weinig ki lo's) en grijpen terug op de Belgische Blauwe die in deze regio gemakkelijk uit België is in te voeren. Door het grote aantal inschrijvin gen waren de deelnemers over ze ven dressuur- en twee springringen verdeeld. Het hippi sche onderdeel van het evenement besloeg meer ruimte, maar dat was op het grote terrein niet te merken. Een voordeel ten opzich te van vorig jaar was dat de twee ringen voor het springen meer centraal op het terrein waren uit gezet, waardoor het publiek niet zover hoefde te lopen om de ver richtingen van de ruiters te kun nen volgen. Bij de Eendrachtruiters mani festeerde zich Angelique van Lammeren in de LI klasse dres suur. Met haar paard Romeo be haalde zij de eerste plaats in ring 1 met 125 punten. Irma en Tjarda van de Wal (Sasru iters) werden tweede en derde. In de klasse L springen bezette Eendrachtruiter Jan van Dalen met Delila een vijfde plaats. Hij reed een foutloos parcours maar was 16,21 seconden langzamer dan de nummer één, Elma Oo- men van de vereniging Prins Maurits. De uitslagen: Springen paarden Z2: 1. Joyce Nop- pen/Insulcan Dancer, Strieneruiters 0/80.19; Z springen: 1. Johan Kersten/Zanno le Surcaut, Oranjerui- ters 4/50.22; M springen met barrage: 1. Tanja Kommers/Fendt, Pr. Karei 0/41.90; L springen: 1. Elma Oo- men/Cliff, Pr. Maurits 0/37.11; B springen: 1. Sabina Eist, Volharding Zundert 0/46.5. Springen progressief klasse B: 1. Marloes Schoonen/Sireb, Oranjeruiters 36/49.04; klasse L: 1. Leonie Klompe/Nandor, Schouwse- ruiters 29/34.26; klasse M en Z: 1. Cristiaan vd Plasse/Inca, Zuid Beve land 25/36, 2. Margreet Walravén/mr Donald, Oranjezon 41.03 Springen pony's klasse Z cat. C, D, E:l. Christiaan vd Plasse/Inka, Zuid Beveland 0/59.71; klasse M cat C,D: 1. Anke van Keulen/Rinora, Oranjerui ters 0/67.42; klasse L cat. C,D,E: 1. Thirza Baas/Duranche, Oranjer. 0/29.05; klasse B cat. A,B,C,D,E: 1. Angela Rockx/Lady Jane, Oranjer. 0. Individuele dressuur paarden klasse LI en L2 ring 1: 1. Angelique van Lammeren/Romeo, Eendrachtruiters 125; ring 2: 1. Annette Grem- men/Destiny, Heerjansruiters 130; ring 3: 1. Sandra Zoutenwell/Samoe- rais, Pr. Auvergne 132; ring 4: 1. Mar- ko Plasse/Apart, Dionysius 128; ring 5 klasse Ml: 1. Corina Verbogt/Furst Bauer, Pr. Auvergne 136; ring 6 klasse Ml en M2: 1. Yvonne Groot/Uraya U, Heerjansr. 126; ring 7 klasse Zl: 1. Marjan de Visser/Battista, Pr. Karei 185; klasse Z2: 1. Ad vd Broek/Wesley, Heerjansr. 183. Individueel dressuur pony's klasse B:Cat. A/B: 1. Meredith Brown/Eef- je, Flakkee 123; cat. C: 1. Roosje Jans sen/Tornado, Wouw Vooruit 125; cat. D/E: 1. Roy de Nijs 127;Klasse LI cat A/B: 1. Neeltje vd Sande/Isabel, St.Isidoris 120;cat. D/E: 1. Chantal van Tilburg/Cita, Wouw Vooruit 132; klasse L2 cat. D/E: 1. Carolien Mou wen/Nadien, Wouw Vooruit 124; klas se M2 cat. B/C: 1. Jan W. de Feijter/Gladstone, Luctor et Emergo 123; cat. D/E:l. Kitty vd Wegen/Pepi- ta, Scaldis 121; klasse Ml cat. D/E: 1. Cindy van Eekeren/Santi's P, Mau- ritsruitertjes 124; cat. C: 1. Lenny vd Sande/Vicky, St. Isidorus 120. Dressuur paarden klasse B ring 5: 1. Nicole v Kalmthout/Astva, Rodeo Ruiters 129; ring 6: 1. Loek van Oosten/Evita, Rodeo Ruiters 134. Dressuur pony's klasse Z cat. D/E: 1. Cinda Heinsdijk/Gondi, Paarde bloem 181. Ilja Graauwmans en Clarinda Rijnberg uit Oud-Vossemeer heb ben zich geplaatst voor het we reldkampioenschap kustvissen voor jeugd, in september in Frankrijk. De selectiewedstrijd aan de Brouwersdam werd gewon nen door Graauwmans, terwijl Rijnberg vijfde werd. Zij vingen al snel vis, die deze wedstrijd ver rassend dicht onder de kant zat. Zoals gewoonlijk was de vis klein. Sommige deelnemers hadden last van zwemmers en surfers, die we gens het goede weer het strand op zochten. Voor deze selectiewedstrijd plaatsten zich eerder nog drie le den van hengelsportvereniging 't Scharretje. Arjo Noordsij, Peter Stols en Rini Plompen vielen ech ter buiten de prijzen. De NVVS- ploeg voor het wereldkampioen schap wordt gecompleteerd door Martijn Bosters van de Een drachtvissers uit Nieuw- Vossemeer, Jan Riemen van de Knorhaene en Jordy Conté van Westkapelle.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 15