CNV wil lagere tarieven Deltan 'Gekregen, niet verdiend' PFAFFI Muzikanten vier Thoolse korpsen in de prijzen 'Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen' Benoeming ambtenaren PERSIA Nieuw plan historische stadskernen Burgemeester Boender van Aalburg geridderd Reveille Koninklijke onderscheiding JA. Nijs uit Tholen wwwwwwww B en W willen geen lawaai op Thoolse Dagen Donderdag 7 mei 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Eigen vermogen besteden aan kleinverbruikers Het CNV wil dat het grote eigen vermogen (800 mil joen gulden) van Delta Nutsbedrijven (Deltan) ten goede komt aan de kleinverbruikers. Districtsbestuur der H. van Beers zei dat tijdens een vergadering van de subdistrictsraad Tholen/Sint-Philipsland van de vakbond. Meer gas 4 etages Oosterse Tapijtkunst Verkoper Glim RV4C K E N Solisten spelen op concours Middelburg voor punten Zaterdag namen verschillende muzikanten van Thoolse muziekverenigingen deel aan het solistenconcours van de koninklijke Nederlandse federatie, afdeling Zee land in Middelburg. Concordia Oud-Vossemeer Accelerando: Zoon van SGP-wethouder uit Tholen De uit Tholen afkomstige C.G. Boender (64) te Wijk en Aalburg is op koninginnedag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden hem in 's-Hertogenbosch opgespeld door commissaris van de koningin Houben. Onderwijzer Euterpe Directeur Takx van ziekenfonds wordt ridder ON Krabbenkreekweg officieel open Ook op Tholen en St. Philipsland zijn de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op 4 mei niet vergeten. De tekst op het monument in het Thoolse Bosje - 'Ge denk allen die voor onze vrijheid vielen' - werd maan dagavond door zo'n driehonderd mensen in de praktijk gebracht. Onder hen heel veel kinderen, die soms voor het eerst op deze manier werden betrokken bij de periode 1940-1945. De vlag hing half stok. Zeven leden van de Nationale Reserve hadden de wacht betrokken bij het herden kingsteken, temidden van het prille groen in het mooie Bosje van Tholen. De koninklijke muziekvereniging Concordia speelde een aantal koralen tot even voor acht uur, toen Arnold van Bavel op zijn trompet met 'The Last Post' het teken gaf voor twee minuten stilte. Alleen de duiven in de bomen en de kikkers in de Vest waren te horen. Na het spelen en zingen van één couplet van het Wil helmus werden bloemen gelegd. Namens het gemeen tebestuur door burgemeester Van der Munnik en wethouder Van Schetsen, namens het comité Doden herdenking Tholen door de heren Renes en Geuze en namens Tholen Stad Actief door de dames Aalbrecht- se en Meerman. Als vertegenwoordigers van het r.k. kinderkoor werden er bloemen bij het gedenkteken ge legd door Suzan Troost en Karin van der Rijsen. Daar na volgden nog een tweetal particulieren. Het gemengd zangkoor Canticum sloot de plechtig heid in Tholen af met het zingen van een drietal liede ren. In St. Philipsland kwamen maandagavond velen naar de muziektent naast het gemeentehuis voor de Doden herdenking. Muziekvereniging Concordia o.l.v. Walter Siol verzorgde koraalmuziek tot het klokgelui ophield. Sam Feleus blies vervolgens The Last Post waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. Ter af sluiting werd het Wilhelmus gespeeld en gezongen. Niemand van ons - een enkeling misschien - weet wat die stilte is tussen het kanongebulder door. Maar wat is stilte in een wereld vol agressie. Een ogenblik bezinning? Minuten goede wil van iedereen? Machines voor de oorlog denderen ongehinderd door wij gaan saboteren, deserteren... we komen samen op vier mei. 3" Van Beers maakte duidelijk dat de vrees bestaat, dat het bedrag ge bruikt gaat worden voor de Westerschelde oeververbinding. Het is echter bijeengebracht door alle gebruikers van gas, licht en water in Zeeland. Daarom wil het CNV dit eigen vermogen gebrui ken om een tariefsdaling door te voeren. Van Beers deelde verder nog mee dat door het nutsbedrijf een verbruikersadviesraad is op gericht. Het jaarverslag van Deltan over 1991 maakt melding van een eigen vermogen van ruim 792 miljoen gulden per 31 december. Er werd een winst geboekt van 7,5 miljoen gulden. In het verslag stelt het be drijf, dat door de grote reserve een flintc bedrag aan rente wordt bespaard (vorig jaar 42 miljoen gulden) doordat geen geld hoeft te Bij het bureau algemene zaken en welzijn van de gemeente Tholen is N.J. Reijngoudt uit Sint- Philipsland benoemd tot schrijver-A. F.K. van der Graaff uit Tholen en J.M. Nuiten uit Steenbergen zijn benoemd tot vakman bij de buitendienst (reini ging en vervoer) van de gemeente. Allen zijn in tijdelijke dienst aan gesteld. Bij het bureau burgerza ken is eervol ontslag verleend aan hoofdschrijver mevrouw H.C. de Viet-van Dijke. De gemeenteraad heeft een nieu we verplaatsingskostenverorde ning vastgesteld. Daarin wordt geen verschil meer gemaakt tussen mensen die voor het eerst in over heidsdienst treden en zij die al in overheidsdienst werkzaam zijn. Hoewel ambtenaren zich niet meer verplicht in de gemeente hoeven vestigen, hecht het ge meentebestuur daar wel aan. Daarom wordt een tegemoetko ming in de verhuiskosten van nieuwbenoemden gehandhaafd- Wie toezegt op Tholen te komen wonen en daarvan later alsnog af ziet, kan worden verplicht een ontvangen vergoeding voor reis- en pensionkosten terug te betalen. De SGP verklaarde zich, bij mon de van M.J. Klippel, principieel tegen de artikelen in de verorde ning waarin een echtgenoot en een levenspartner aan elkaar ge lijk worden gesteld. I.C. Moer land (PvdA) constateerde dat de SGP daarmee tegen de wet han delt. De gemeenteraad heeft 6600 gul den beschikbaar gesteld voor het aanbrengen van een scheidings wand in een werkruimte op de af deling welzijn in het gemeentehuis. Dat is nodig omdat door personeelsuitbreiding een ruimteprobleem is ontstaan. worden geleend. Die bespaarde rente wordt via de tarieven aan de verbruikers doorgegeven. Ook de accountant die de jaarrekening heeft gecontroleerd, schrijft in zijn rapport dat 'het eigen vermo gen een wezenlijke functie heeft in het blijvend laag houden van de tarieven'. Het eigen vermogen moet ook nog dienen als buffer tegen risico's. Aan electriciteit zette Deltan vorig jaar 442 miljoen gulden af, ruim vijf miljoen minder dan in 1990. Bij de grootverbruikers werd 13 miljoen minder afgezet, bij de kleinverbruikers 6 miljoen meer. De opbrengst uit gas steeg met bijna 50 miljoen gulden. Naast een verhoogde gasprijs van ge middeld 10% steeg ook het ver bruik in kubieke meters. De kleinverbruikers gebruikten, als gevolg van de beduidend koudere winter 61 miljoen m! meer gas. De waterlevering bracht 189.000,- minder op, veroorzaakt door een daling bij de grootverbruikers. De stijging bij de kleinverbruikers kon dat niet compenseren. Het aantal medewerkers nam vo rig jaar af met 47, zodat per 31 december 1170 mensen in dienst waren. De personeelskosten daal den met twee miljoen gulden. In het ondernemingsplan 1993 is Deltan redelijk optimistisch over de electriciteitstarieven. Door een in 1991 en 1992 opgebouwde re serve verwacht het bedrijf dat de tarieven in 1993 en 1994 niet hoe ven stijgen. Voor de komende ja ren wordt wel een aanmerkelijke stijging van de inkoopkosten ver wacht, alsmede andere kostenstij gingen. Kostenbesparing en efficiëncy zijn nodig om een posi tief bedrijfsresultaat te bereiken terwijl tegelijkertijd wegens het milieu wordt gepleit voor een la ger gebruik. De gastarieven wor den aangepast op grond van het landelijke minimum. Om het wa terverbruik terug te dringen zal het vastrecht geleidelijk worden omgeslagen in de kubieke me- terpHjs.'* H1004 Z A7 M/l E»t r Mhi&m s.3kyAiM?.iA. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import Dhr. Nijs uit Tholen met zijn zilveren medaille. "Ik ben ijdel genoeg om te zeggen dat ik het prachtig vond, maar ik heb de koninklijke onderscheiding gekregen, niet verdiend", vertelt dhr. J.A. Nijs uit Tholen. Aan de vooravond van Koninginnedag en ook zijn 80ste verjaardag kreeg hij in de J.W. Frisokazerne te Assen de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. grossier in speelgoed. Van 1948-1960 woonde hij in Bergen op Zoom, daarna in Tholen. Advertentie I.M. "Ik beschouw de onderscheiding maar als een beloning voor al mijn werk ten behoeve van de reü niecommissie van II-3RA. Dat heb ik allemaal verschrikkelijk graag gedaan. Met 5 adressen ben ik begonnen en het zijn er 312 ge worden. Dat geeft voldoening." Volgens Nijs krijgen de bezoekers van de reünie steeds het gevoel dat het de laatste keer is dat ze elkaar zien. De uitreiking van de koninklijke onderscheiding was voor hem een grote belevenis. Hij zou door het ministerie van defensie in Tholen opgehaald en weer thuis gebracht worden, maar zijn dochter moest zogenaamd naar Deventer en een kleinzoon naar het Groningse Haaren, zodat vader en opa Nijs wel mee kon rijden. Ze bleven ech ter allemaal in Assen, na de ont vangst door kapitein Pais. "Ik schrok me wild toen we na de kof fie naar buiten kwamen, waar 350 soldaten stonden opgesteld, 2 rij en officieren en 6 grote vuurmon den. Er was een tribune vol met gasten en de Johan Willem Friso- kapel trad op. Van mijn plaats moest ik voor de uitreiking van de onderscheiding 70 meter lopen. Ik dacht toen: Als mijn moeder op een randje van een wolk dat eens zou kunnen zien, wat zou ze dan zeggen." Oorlogsveteraan Nijs was er van onder de indruk. "Het was gewel dig. De plechtigheid heeft me zeer aangegrepen. Daarna was er in het huis van de regimentscom mandant nog een staande recep tie." Zijn 80ste verjaardag op Konin ginnedag verliep daardoor extra feestelijk met een bezoek aan de dierentuin in Antwerpen en steen grillen in Putte. De uit Brabant afkomstigde Nijs bezocht als vertegenwoordiger van poetsmiddelen('Wees slim, gebruik Glim') al heel vroeg het eiland Tholen. Hij logeerde dan in hotel Zeeland van de familie Engelvaart en bezocht per fiets de verschillende winkels op het eiland. Toen de Glim-fabriek door de op komst van Erdal in de problemen kwam, was Nijs nog een tijdje vertegenwoordiger van de Oranje boom bierfabriek uit Rotterdam. Vanaf 1972 was hij zelfstandig Super voordeelprijs Zolang de voor raad strekt. PFAFF sPEctAusr Kortemeestr. 17. Tel.: 35878 BERGEN OP ZOOM 4* Als gevolg van de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht van delen van Tholen en Sint-Maartensdijk moeten de bestemmingsplannen worden aangepast. Een deel van het voorbereidende werk gebeurt door het stedebouwkundig ad viesbureau RBOl. De kosten daarvan zijn voor Tholen 63.841,- en voor Sin|- Maartensdijk 76.970,-. De stads kern van Tholen is op dit moment opgenomen in een bestem mingsplan uit 1982. Het oostelijke deel van de smalstad, begrensd door Provincialeweg, Nijverheids- weg, Sportlaan, Wal, Westvest en Onder de Linden, is momenteel in vier bestemmingsplannen gere geld: uitbreidingsplan St.Maar tensdijk (1955), Kom (1969), Wilhelminastraat (1980) en Sport laan (1974). Alle betreffende plan nen zijn qua regeling en beleidsvisie verouderd. Mede met het oog op geluidsover last en beperkingen die aan de Oosterschelde als natuurgebied verbonden zijn, geven b en w geen toestemming voor lawaaierige ac tiviteiten tijdens de Thoolse Da gen. Het bestuur wilde op 30 mei o.a. waterscooters, snelle motor boten, parasailing en een hover craft naar de Speelmansplaten bij de Oesterdam halen. B en W staan dat niet toe. Ook de helicopter van de marine luchtvaartdienst die een de monstratie komt geven, mag niet gebruikt worden voor rond vluchten. Een andere voorwaarde van b en w is, dat de toegangsprijs inclusief parkeergeld(nu een rijksdaalder) niet meer mag bedragen dan vijf gulden. Wie de Speelmansplaten wil bezoeken zonder de Thoolse Dag-activiteiten bij te wonen, moet dat ook kunnen voor een rijksdaalder parkeergeld. Het gemeentebestuur noemt een kleine tentoonstelling van bedrij ven in een tent, zoals het stich tingsbestuur van plan is, geen bezwaar. 48 In de concert-en gehoorzaal be haalden een aantal Thoolse deel nemers eerste- en tweede prijzen. De entourage van deze zaal geeft aan het solistenconcours een extra dimensie, niet in de laatste plaats door de zeer goede akoestiek. De solisten musiceerden in de derde-, tweede- en eerste afdeling. Van Thoolse bodem namen muzikan ten deel van Euterpe uit Sint- Maartensdijk, Accelerando uit Sint-Annaland, O.V.M. uit Oud- Vossemeer en Concordia uit Tho len. De oud-dirigent van de Mari nierskapel J. Koo'ps (nu inspecteur-generaal militaire mu ziek) jureerde de bijdragen.Daar bij werd gelet op onder meer klankgehalte, ritme en samenspel, zuiverheid en techniek, dynamiek en articulatie. Sommige solisten werden begeleid op de vleugel, an deren speelden samen een partij. Derde-afdeling: Joyce van Pul-klarinet 44 pnt, 2de prijs. Marjolein Kettelerij- klarinet 48.5 pnt, le prijs. Carla van Tienen en Rosemarie Pons klarinet 43.5 pnt, 2e prijs. Robert Huiskamp- saxofoon 45 pnt, 2e prijs. Mariët Krijger- hoorn 48.5, le prijs. Wim Geuze-trompet pnt. Ie prfis. Tweede afdeling: Carla Visser en Remke Rombouts 45.5 pnt, 2e prijs. Eerste afdeling: Corrie Bijl 45.5 pnt, 2e prijs. Derde afdeling: Trudy van Halm-sopraansax 51 pnt, le prijs (en promotie naar de tweede afdeling). Corneel Droogers-bugel 50 pnt, le prijs. Erik Capelle-trombone 43,5 pnt, 2e prijs. Introductie afdeling: Rika Goedegebuure- bugel 44,5 pnt, 2e prijs. Derde afdeling: Nadja Goedegebuure-bugel 48 pnt, le prijs. A.M. Boogaard-de Lint - tuba 48 pnt, le prijs. D.M. Goedegebuure-bugel 49 pnt, le prijs. Eerste afdeling: I.J. Goedegebuure- bugel 52 pnt, le prijs. Ere afdeling: Johan van Vossen- "Dat deed hij heel leuk, met een kleindochter van me op de arm," vertelt Boender. Hij was naar het provinciehuis gelokt voor een ge sprek in verband met zijn pensio nering volgend jaar. "Heel plausibel, maar zo'n gesprek uit gerekend op 29 april wanneer zo wel de commissaris als ik lintjes mogen uitreiken, deed me toch wel wat vermoeden." Behalve zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen waren ook Boender's broer uit Tholen en diens kinderen in Den Bosch aanwezig. Boender is sinds 1972 burgemees ter van Aalburg. Verder is hij se cretaris van het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij, voorzitter van de Chr. Bond van Oranjeverenigingen en voorzitter van het Willem van Oranjecollege in Waalwijk (scho lengemeenschap voor mavo, havo en vwo). Het burgemeestersgezin werd naar aanleiding van de ko ninklijke onderscheiding overla den met bloemen. Zaterdagmiddag was er een recep tie in het gemeentehuis. Daar kreeg mevrouw Boender door haar oudste kleinkind een 'draag- medaille in goud' opgespeld. Zij is sterk bij het werk van haar man betrokken en vergezelt hem altijd overal. Na de lagere school en de ulo in zijn geboorteplaats Tholen te heb ben doorlopen, bezocht Boender - wiens vader raadslid, wethouder en lid van provinciale staten was - de kweekschool in Dordrecht. Hij was onderwijzer in Scheveningen en Rijssen en hoofdonderwijzer in Nieuw-Beijerland en Kootwij kerbroek. Politiek actief was Boender als raadslid, hij werd in 1969 penningmeester van het SGP-hoofdbestuur en drie jaar la ter volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Mariekerke op Walcheren. Na zes jaar verruilde hij Zeeland voor het Brabantse Aalburg. Daar hoopt de oud- Tholenaar volgend jaar met pen sioen te gaan. Cebeco-voorzitter officier. De voorzitter van Cebeco-Zuidwest, J. van Iwaarden te Aardenburg, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. concertslagwerk 54 pnt, le prijs plus onderscheiding. Introductie afdeling: D. Nieuwenhuize-bariton 43 pnt, 2e prijs. J. van Bruggen-trompet 43 pnt, 2e prijs, (beiden gaan over naar derde afdeling) Derde afdeling: M.J. Wesdorp-bugel 49 pnt, le prijs. Bij zijn pensionering is zieken fondsdirecteur mr. A. Takx te Ber gen op Zoom benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Takx werd in 1981 directeur van de stichting MZB en gaf sinds de fu sie in 1989 leiding aan het regio kantoor West-Brabant van zorgverzekeraar VGZ. Hij wordt opgevolgd door mr. drs. J. Ra- meijer (46). Het regiokantoor, dat ook Tholen en Sint-Philipsland bedient, heeft ruim 135.000 verze kerden onder zijn hoede. Takx begon zijn loopbaan in de gezondheidszorg bij het Wit-Gele Kruis Noord-Brabant te Tilburg, werd directeur van die organisatie in Noord-Holland en was van 1973 tot 1981 directeur van het Sint Claraziekenhuis te Rotter dam. Hij blijft lid van het stich tingsbestuur van ziekenhuis Lievensberg. Ter gelegenheid van koninginne dag ontvingen nog twee inwoners van Bergen op Zoom die banden met Tholen hebben een lintje. Oud-directeur J.C. Haverhoek van PTT Post kreeg de gouden eremedaille behorend bij de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. De bronzen eremedaille was voor drs. V.G.P.J.M. Schoenmakers, deken van het rooms-katholiek dekenaat Bergen op Zoom en kannunik van het kathedrale kapittel van het bisdom Breda. Gedeputeerde J.I. Hennekeij van waterstaat en verkeer verricht maandagmiddag 25 mei de offi ciële opening van de Krabben kreekweg tussen het eiland Tholen en St. Philipsland. Aan de Thoolse kant is deze verbinding, die door provinciale waterstaat als S5 wordt aangeduid, inmiddels klaar. Het stuk aan de St. Phi- lipslandse zijde, dat aan de ene kant wordt begrensd door de Krabbenkreek en aan de andere kant door het natuurgebied Ram- megors, moet nog geasfalteerd worden. Met veel werkbare dagen in mei zal dat voor 25 mei wel luk ken. Voor en na de opening om kwart over drie komen de gasten bijeen in de Vossenkuil te Oud- Vossemeer die ook pas een verbe tering heeft ondergaan. Leden van de Nationale Reserve, muziekvereniging Concordia en zangvereniging Can ticum werkten mee aan de Dodenherdenking. Mevr. Pollie legt bloemen bij het Thoolse oorlogsmonument, waarop de tekst staat: 'Gedenk alten die voor onze vrijheid vielen'. Namens het gemeentebestuur werden maandagavond bloemen gelegd door burge meester Van der Munnik en wethouder Van Schetsen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 3