Rode Kruis wil 1000 donors Rondweg Poortvliet na 1996 als derde Koninginnedag vol met variatie en gezelligheid Meer bloed nodig op Tholen en St. Philipsland 2>.26-ff»-G> fi? Tholen heeft kleinste aantal kabelabonnees Bromfiets en schoenen voor hulp Roemenië Donderdag 7 mei 1992 48e Jaargang no. 26 Het Rode Kruis maakt zich op om dinsdagavond 26 mei in Meulvliet 1000 Thoolse bloeddonors te ontvan gen. Deze week hebben alle inwoners van Tholen en St. Philipsland een brief ontvangen waarin ze worden uitgenodigd om bloed te geven. De antwoordkaarten worden eind deze week of begin volgende week opge haald. Nieuwe plaats Open dag Verzorging Nieuw urgentieschema voor wegen Aanleg van een nieuwe rondweg bij Poortvliet kan niet voor 1996 beginnen en dan nog gaan Vlissingen- Koudekerke en Middelburg-Koudekerke voor. Bij het oplossen van knelpunten bij wegen die fikse geluids hinder voor de omwonenden veroorzaken, staat Poort vliet op de derde plaats. Bocht Scherpenisse Oud-Vössemeer Landinrichting in voormalig bankkantoor te St. Philipsland Deze week verse ansjovis SUGGESTIE VOOR MOEDERDAG: A Vissalades/schotels Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,00 per halfjaar. Per jaar f 42,00, per post f 53,50 per jaar. Losse nummers t 1,50 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,41 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Eind vorig jaar was op Tholen 59,9% van de woningen (uitge zonderd het buitengebied) aan gesloten op de kabeltelevisie. Uit het jaarverslag van Zekatel blijkt dit percentage het laagste van 22 Zeeuwse gemeenten die inmiddels op de kabel zijn aangesloten. Er waren per 31 december op Tholen 4102 abonnees. Streefcijfer voor het platteland is 75%! Doordat in heel de provincie het aantal aansluitingen achterblijft bij de verwachtingen, ontkomt Zekatel niet aan een tariefsverho ging. Daarover wordt met de ge meenten overlegd. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan plannen voor abonneewerving. Hoewel de opbrengst uit aanslui tingen in 1991 steeg tot bijna zestien miljoen gulden, leed Zeka tel een verlies van 8,9 miljoen gul den. Delta Nutsbedrijven, als enige aandeelhouder, wil een ver gaande technische en economi sche integratie van Zekatel in Deltan. Slechts op die voorwaarde wil het nutsbedrijf de verwachte negatieve resultaten de komende jaren nog financieren. De Thoolse actie voor een bejaar dentehuis in Roemenië verloopt zeer goed, aldus de familie Noom uit Scherpenisse. Een groot aantal artikelen zijn al aanwezig om het gebouw in te richten. Zo schonk Bruynzeel uit Bergen op Zoom nieuwe keukens en kasten. Voorts kregen de initiatiefnemers wasma chines en ledikanten. Ook in Roemenië zitten de men sen niet stil. Van de opbrengst van de collecten van drie omringende dorpen zij stenen gekocht en ce ment, wat inmiddels verwerkt is. Er is nog dringend verdere hulp nodig. Zo is er vraag naar een bromfiets, levensmiddelen, kle ding en schoenen(alle maten); ook eenpersoons bedden met toebeho ren zijn welkom. In Scherpenisse staat inmiddels een volle vrachtauto met goederen gereed voor transport. Alleen de kosten zijn nog niet gedekt. Daar om zijn bijdragen nog welkom op bankrekening 34.02.31.777 t.n.v. de actie hulp aan Roemenië. De ouderen in Roemenië kijken uit naar de ingebruikneming van het bejaardentehuis. Elke zater dag van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds krijgen meisjes uit het dorp lessen van 2 artsen om straks klaar te zijn voor het werk als be jaardenverzorgster. Als naam van het tehuis is Filadelfia gekozen. De werving van bloeddonors begon officieel bij mevr. Van der Schaaf in St. Maartensdijk met v.r.n.i. dhr. H. Polderman, dhr. H.A. Moerenhout, mevr. T. de Vos en mevr. M. Hengstmengel-Bijnagte van het Rode Kruis. "Het aantal donors moet verdub belen", zegt dhr. H.A. Moeren hout, voorzitter van de werkgroep Tholen/St. Philipsland 125 jaar Rode Kruis. "Ons jubileumca deau zal een grote opkomst zijn. In Haestinge staan er altijd 40 brancards gereed, maar in Meul vliet zorgen we dat op 80 plaatsen bloed gegeven kan worden. Daar voor worden 120 vrijwilligers in geschakeld naast. De bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis uit Amsterdam kan 1000 donors per avond aan, zodat we mogelijkhe den genoeg hebben", aldus Moe renhout. Naast de donoravond in Tholen op 26 mei houdt St. Philipsland op 18 juni nog een eigen bloedaf name van 18.00 tot 20.00 uur in dorpshuis de Wimpel. Mannen tussen de 18 en 70 jaar mogen maximaal vier keer per jaar bloed geven met een pauze van minimaal twee maanden; voor vrouwen is het maximum drie keer. Mevr. M. Hengstmengel-Bijnagte uit St. Maartensdijk is één van de vrijwilligers die de enveloppen verspreid en later weer ophaalt. Volgens haar is het nog niet zo eenvoudig om mensen te overtui gen om 26 mei bloed te geven. "Enkelingen zeggen spontaan ja, anderen aarzelen nog en sommi gen doen het niet." Overigens heeft St. Maartensdijk al een flink aantal vaste donors omdat die al vele jaren vlakbij huis in Haestin ge terecht kunnen. Met name in Tholen blijft de deel name aan de bloedafname altijd achter gezien de ruim 6100 men sen die daar wonen. Vandaar dat de donors 26 mei voor het eerst in Meulvliet terecht kunnen. De nieuwe plaats en de actie moeten bij elkaar zorgen voor een aan merkelijke stijging van het aantal bloeddonors. Het resultaat van de actie wordt 16 mei bekend gemaakt door voorzitter P. Apers van de jubi leumcommissie Zeeland. Ook de open dag in het kader van het 125-jarig bestaan van het Ro de Kruis is zaterdag 16 mei in Meulvliet. Alle facetten van het werk komen dan aan bod: Jeugd Rode Kruis, welfarewerk, bloed donorwerving, het Rode Kruis Korps, de vakantieprojecten, de ambulancedienst en de public re lations. Vrijwilligers van de afde lingen Tholen en St. Philipsland/ Anna Jacobapolder organiseren tal van activiteiten om het publiek kennis te laten maken met alle takken van het Rode Kruis. Daar voor zijn ook zeven stands in gericht. De open dag, die gratis toeganke lijk is, wordt mogelijk gemaakt door de bijdragen van het be drijfsleven van Tholen en St. Phi lipsland. Voorzitter H. Brinkman van het Thoolse Rode Kruis opent de ju bileumdag op 16 mei in Meulvliet, waarna het Rode Kruis Korps met het welfarewerk en zes gasten een rondrit over Tholen maakt. Daar na komt het Jeugd Rode Kruis 'an de beurt met een bloemen- creatie, die later op de middag naar de verzorgingstehuizen wordt gebracht. Om twee uur geeft het Rode Kruis Korps in samenwerking met het welfarewerk een demonstratie ver zorging. Daarnaast is er nog een activiteit in de recreatieve sfeer. Om drie uur wordt de uitslag van de donorwerving bekend gemaak- ten overhandigt H.A. Moeren hout de fakkel aan een andere Zeeuwse afdeling van het Rode Kruis. Tholen heeft de primeur in onze provincie bij de werving van bloeddonors. Om vier uur besluit het Rode Kruis Korps het middagprogram ma met een demonstratie hulpver lenen bij rampen. 's Avonds om kwart voor zeven wordt de demonstratie verzorging van 's middags herhaald, waarna voorzitter A. Kosten van de Rode Kruisafdeling St. Philipsland te gen acht uur de open dag afsluit. hoogd ongevallenrisico aanwezig, zodat verbetering voor de hand ligt, aldus de provincie, die daar aan toevoegt: "De bochtverbete- ring bij Scherpenisse is door de gemeente niet opgevoerd in de on juiste veronderstelling dat deze al gerealiseerd zal zijn voor de tot standkoming van dit urgentie schema." Dat blijkt uit het voorontwerp ur gentieschema provinciale wegen 1992 dat aan de waterschappen en gemeentebesturen toegestuurd is. Ook de statencommissies wa terstaat en verkeer alsmede alge meen bestuur zullen zich over het programma buigen. Gedeputeerde staten vinden een nieuw urgentieschema gewenst omdat noch het wegennet noch de financieringswijze nog bij de in 1988 vastgestelde prioriteitenlijst past. Naast verkeersveiligheid en doorstroming laat het provinciaal bestuur ook geluids- en trillings-' hinder meetellen. Met name ge luidshinder is meetbaar en te toetsen aan wettelijke bepalingen. Waar provinciale wegen door een bebouwde kom komen, zoals de traverse Stoofstraat Poortvliet, zijn die problemen het grootst. In volgorde van urgentie komt dan eerst de weg Vlissingen- Koudekerke aan de beurt, daarna aanleg van een rondweg bij Kou- dekerke en als derde karwei een nieuwe rondweg bij Poortvliet. Als vierde staat Ovezande op de lijst. Volgens gedeputeerde staten veroorzaakt de betrekkelijk grote verkeersbelasting op de klinker bestrating van de vrij lange traver se Poortvliet een hoge geluidsbelasting. De eerste drie werken worden in verband met een ruilverkaveling uitgesteld tot na 1996. Het -eerste pro- ject(Vlissingen-Koudekerke) is het meest kostbaar met 15 miljoen gulden, Middelburg-Koudekerke is stukken goedkoper met 2.5 mil joen en de nieuw© rondweg bij Poortvliet zal 4 miljoen gulden gaan vergen. Gedeputeerde staten schrijven ge meentebestuur en waterschap, dat bij het vaststellen van het nieuwe urgentieschema, vijf projecten meegewogen moeten worden, waaronder de kruispunt- en bochtverbetering in de provinciale weg Scherpenisse/St. Maartens dijk, die 2.3 miljoen gulden gaat kosten. Bij de door derden voorgedragen projecten staan twee wegen op Tholen. Ten eerste de weg Tho- len/Poortvliet. Verbetering zal 3 miljoen gulden vergen. De aanwe zige bochten vormden, in combi natie met de zware boombeplanting, een ernstig ver- keersveiligheidsrisico. Nu een groot deel van de bomen verwij derd is, blijkt nog steeds een ver- Als tweede door derden voorge dragen Thoolse projecten noemt de provincie een verbetering van de traverse Oud-Vossemeer, Onder de Molen, de verbinding van Tho len naar St. Annaland. Bochtver beteringen in de weg Tholen/Oud-Vossemeer zijn door de ligging van de weg op een dijk en de nabijheid van een kwetsbaar gebied niet eenvoudig en kostbaar. Voor de aanleg van een fietspad tussen Oud-Vossemeer en de Hik- seweg ontbreekt plaatselijk de ruimte. Wellicht kunnen deze pro blemen in combinatie worden op gelost door aanleg van een nieuwe weg op grotere afstand van Oud- Vossemeer. Voorgesteld wordt dit als studieproject toe te voegen aan het urgentieschema, aldus gede puteerde staten. ZIE VERDER PAG. 9 Het gemeentebestuur van St. Phi lipsland heeft het van de Rabo bank gekochte kantoor aan de Schoolstraat aangeboden voor kantoor- en vergaderruimte ten behoeve van de landinrichtings- dienst. Ir. B.A.M. Holtslag ziet dat als een tijdelijke mogelijkheid voor vier jaar. "Daarna willen we toch een geschikt pand op Tholen hebben omdat zich de werken daar dan afspelen. Het voormali ge bankkantoor is voor de ruilver- kavelingsblokken St. Philipsland en St. Annaland wel geschikt. Er is ook parkeergelegenheid. Heel belangrijk is echter, of het in ver band met de kosten haalbaar is." Holtslag rekent dan mee, dat hij over vier jaar moet verhuizen en nog eens een pand moet aanpas sen en inrichten. Kruisbasiliek Tholen heeft strop om de hals van ruim 300.000 gulden Twijfel over oplossing Over- beeke bij hoorzitting nieuw bouw Tholen In weekeinde en avonduren meer bussen nodig naar Sta- venisse Gekregen, niet verdiend, zegt koninklijk onderscheiden J. Nijs Veel kinderen bij dodenher denking in Tholen Koninginnedag uitbundig en gevarieerd gevierd op heel Tholen en Sint-Philipsland Eerste prijs Smalstads Man nenkoor bij Zeeuws Zan gersmanifest CNV vraagt aandacht voor de leefbaarheid in de kleine kernen TSG-directeur Meloen voor zitter Thoolse VVV Moe aast op Thoolse spits Jan Groenewegen Droom voor Noad '67 is uit DE WARE VRIJHEID IS NIETS ANDERS DAN DE GERECHTIGHEID Dit nummer bestaat uit 18 pagina's 'tT/iooióe oiókandel (5- sSckot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Er is weer A Geep A Gebakken poontjes 7 stuks voorI 5,- Zeeuwse paling Advertentie I.M. St. Annaland had op Koninginnedag een trekpleister met een zes kamp op het WHS-terrein. Jolanda Bazen, coach van gym nastiekvereniging WIK, concentreert zich hier op het eierspel, waar bij verrassing hard gekookte en rauwe eieren uit de lucht kwamen vallen. Koninginnedag is donderdag 30 april op grote schaal gevierd op heel Tholen en St. Philipsland. Het begon 's morgens koel, maar zonnig, 's Middags kwam er meer bewolking, doch pas 's avonds na negenen vielen de eerste regendruppels. Toen hadden de meesten al een gevarieerde en gezellige Koninginnedag achter de rug. Zie voor een uitgebreid verslag in woord en beeld van alle kernen op Tholen en St. Philipsland pagina 14 en pagina 15. Voorzitter G. Nieuwenhuyse van het Oranjecomité Poortvliet naast gelegenheidstrompettist J.A. de Boe en M. Hage. Stavenisse was op 30 april twee koninginnen rijk: Elna Beeke (links) en Cobie Westdorp (rechts) die met zelf gemaakte, fel oranje schorten in dorpshuis de Stove slaatjes, popcorn, chips en babbe laars ten bate van de openbare basisschool de Schalm verkochten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 1