Volop spuitdiploma's bij brandweer Ouders bezorgen kinderen Stavenisse mooie feestdag Zeskamp de trekpleister van saamhorigheid in St. Annaland Fraaie stoepen Vossemeer Donderdag 7 mei 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 4600 oliebollen Rommelmarkt 4500 gulden Zeskamp Oriëntatierit Vrolijk en monter Meerkamp Powertournooi 15 De jeugd mocht naar hartelust spuiten tijdens de open dag van de brandweer. "De ouders schenken alle prijzen, maken 's morgens vroeg de slaat jes en bakken zelf de popcorn", vertelt directeur CG. van den Hoek van de openbare basis school de Schalm in Stavenisse tij dens een koffiepauze in het volle dorpshuis de Stove. Dankzij de grote medewerking van de ouders kunnen de kinderen in Stavenisse ook op feestelijke wijze Koningin nedag vieren. In de Stove was een circuit met 12 spelletjes uitgezet: bussen gooien, ring werpen, voorwerp voelen, spijker poepen, spiraal, dob belsteen werpen, gardirol, blaasspel, stoelendans, sjoelen, mikado en visspel. In de kleine zaal waren er een aantal spelletjes en was er ook nog een raad- wedstrijd. Bram van Prooijen zorgde in de grote zaal voor mu ziek bij de stoelendans, waarbij ook burgemeester en mevrouw Van der Munnik in de loop van de morgen een kijkje namen. De kinderen kregen twee keer een tractatie en iedereen kreeg een kladblok met viltstiften. De peu ters ontvingen een emmertje met een schepje. Van elke groep kreeg de winnaar van de spelletjes nog een extra prijs. Elna Beeke en Cob ie Westdorp verkochten in fel oranje schorten 200 slaatjes, popcorn, babbelaars, chips en snoep. De stemming zat Vol concentratie bij het mikado-spel in de Stove te Stavenisse. er goed in. Els Smits-Marinissen had een stand met pottebakkerswerk, waarvan een deel van de op brengst ook voor de Schalm bestemd was. "We moesten wegens de verbou wing van de school noodgedwon gen naar de Stove, maar .de activiteiten hier trekken wel volk", concludeert directeur Van den Hoek met genoegen. "Eens in de vijf jaar, wanneer we Konin ginnedag en Bevrijdingsdag com bineren, organiseren we de spelletjes in de Voorstraat, maar daar komen minder mensen op af dan in de Stove." Met een aubade in de ochtendzon en een druk bezochte zeskamp op het sportveld in de middaguren, is Koninginnedag in St. Annaland op brede schaal gevierd. De be vordering van de saamhorigheid, zoals WHS-secretaris P.A. Rid derhof met het nieuwe onderdeel zeskamp had ingebracht op de vergadering van de Dorpsgemeen schap, vond weerklank. "Alleen in St. Annaland kan men op zo'n speciale manier Koningin nedag vieren", zei burgemeester H.A. van der Munnik tijdens de aubade in de tuin van bejaarden centrum de Schutse. Hij dankte alle vrijwilligers voor hun inzet op deze dag. "Wij zijn gelukkig deze feestdag voor jong en oud te kun nen vieren. Vooral de jeugd kan zich tijdens de kinderspelen met veel overgave aan de Koninginne dag wijden." De burgemeester schetste de bete kenis van koningin Beatrix en het vorstenhuis van Oranje. "Wij mo gen erg gelukkig zijn met onze vorstin. Wanneer we een republiek zouden hebben, zou koningin Beatrix de best denkbare presi dent zijn. Door een wijs en ver standig optreden over een reeks van jaren hebben de leden van ons vorstenhuis zich aan het Neder landse volk verbonden. Zo mogen we in betrekkelijke rust één zijn onder het Huis van Oranje. Graag wens ik koningin Beatrix Gods rijke zegen toe. Leve de konin gin!", aldus de burgemeester van Tholen. Mevr. Van der Munnik had van mevr. Rijstenbil uit De Schutse bloemen gekregen en na de auba de genoot het burgemeesterspaar in het bejaardencentrum van de koffie. Aan de aubade werd meegewerkt door de koninklijke fanfare Acce lerando o.l.v. Pierre van Broekho ven en het christelijk gemengd koor VZOS o.l.v. Jan Wesdorp. De directeur van de Schutse verving dirigent Johan van Broekhoven die wegens familie omstandigheden onverwacht ver hinderd was. Dorpsgemeenschap-voorzitter J.W. van Popering kondigde de nummers aan. Tussendoor was er samenzang van het Zeeuws volkslied, In naam van Oranje en het Wilhelmus door de leerlingen van de twee St. Annalandse basis scholen. De kleuters waren ge tooid met mutsen. Verder zorgden vlaggen en ballonnen voor een feestelijke entourage. Na de aubade liepen de kinderen terug naar hun school, waar aller lei spelletjes werden gedaan, on der grote belangstelling van ouders en andere familieleden. De ouderraad van de Casembroot- schaal had een circuit met 18 spel letjes opgezet. Begeleid door muziek van Queen werkte groep voor groep deze Vlaamse kermis af. De kleuters opereerden in groepjes van 6, de leerlingen van groep 4 t/m 8 keken in de speel zaal naar films. Tussendoor gin gen er steeds 6 kinderen op pad voor een speurtocht in het dorp. Om elf uur werd er gewisseld. Groep 4 t/m 8 werkte het spelcir- cuit af, groep 1 t/m 3 ging naar de film. De koraalrhuziek uit de toren was 's morgens niet doorgegaan om dat de muzikanten de sleutel van de N.H. Kerk niet te pakken kon den krijgen. De oliebollenbakkers van WIK waren toen al lang in de weer. De gymnastiekvereniging verkocht de lekkernij traditioneel aan de Ring. Vanaf 's morgens zes uur tot 's middags half vier wer den er 4600 oliebollen gebakken en verkocht. Vooral in de morgen uren was de drukte groot. De bak- ploeg kon de rij met wachtenden voor het kraam niet bijhouden. Vanaf twee uur 's middags slonk het aantal kopers in verband met de zeskamp. WIK verkocht de laatste oliebollen op het sportveld. De rommelmarkt van Acceleran do bracht bruto 4500 gulden op, ongeveer evenveel als vorig jaar. Bode Toon van Iwaarden was weer in zijn element bij de ver koop ,van waardevolle artikelen rond twaalf uur, waarbij een twee tal oude stoelen voor 90 gulden een nieuwe eigenaar kregen. Naast werkelijke geïnteresseerden profiteerde de muziekvereniging ook van de jolige bui van enkele jongeren, die niet op een tientje keken. Verder blies dirigent Pierre van Broekhoven volop zijn partij mee om het bod telkens wat hoger te krijgen, waardoor ook wel eens wat voor hem apart werd gezet. Het overschot bleef in de Sakofa- hal staan, behalve het glas, dat di rect in de glasbak werd gedeponeerd. Op voorstel van de burgemeester worden de restanten gespreid met de vuilnisophaal dienst meegegeven. Daarmee spaart Accelerando huur van een conta)ner(260 gulden, exclusief btw) en stortingsrecht(40 gulden per ton) uit. De muziekveréniging kwam voor het eerst voor het af valprobleem te staan door de slui ting van de gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek bij Scher- penisse. Het middagprogramma was rijk gevuld met een zeskamp op het sportveld, georganiseerd door de activiteitencommissie van WHS o.l.v. S. Westdorp Mzn. Hij maak te ook deel uit van de jury, samen met vertegenwoordigers van Acce lerando en de Dorpsgemeenschap. De commissie van beklag, ge vestigd aan de Krabbekreek 30 te genover de Kleine Nol, hoefde niet in het geweer te komen omdat het programma prima verliep. Veel kijkers genoten ook van het zaklopen, het ladderspel, de ski loop, het zeephelling-dakgoot- doorgeefspel, de skippy ballen estafette/wisselrace en de hup-op- de-plank steltloopwaggel. De finale vormde een spel voor de 12 coaches, wat een spectaculair evenement bleek. De ploegleden gooiden eierenfgekookte en rau we) over een afgeschermd doel, die de coach moest opvangen en in een emmer deponeren. Af en toe belandde een uit de koers ge raakt ei temidden van de toe schouwers, wat grote hilariteit veroorzaakte. Tafeltennisvereniging Smash o.l.v. David van Driel zegevierde met 96 punten. 2. Huygensstraat I 91 p 3. Huygensstraat II 64 p 4. WHS 77 p 5. WIK II 64 p 6. Tennisvereni ging 62 p 7. Burg. Smithstraat 62 p 8. Accelerando I 62 p 9. Accele rando II 61 p 10. WIK I 56 p II. EHBO 50 p 12. WHS jeugd 22 p. Om vijf uur vertrok bij het sport veld de eerste van de 78 deelne mers aan de oriëntatierit van WHS. Voor de autorit over 25 km kwamen er deelnemers uit heel Tholen en St. Philipsland. Veel fouten werden er gemaakt omdat het nieuwe reglement niet goed was doorgelezen. Verder waren er enkele opdrachten met een puzzel element, zodat opletten geboden was. De organisatoren hadden kosten noch moeite gespaard om een aantrekkelijke prijzentafel te kunnen bieden: van een fles wijn tot en met een fantastische schaal met vlees. Overigens had iedereen prijs. Kees en Bets Smits uit Bergen op Zoom bleken de besten met 60 strafpunten, op de voet gevolgd door Johan en Corry Overbeeke uit Tholen met 62 p. 3. J. Goor- den uit Tholen 66 p 4. Jaap en Ria van 't Hof, St. Annaland 92 p. 5. Kees Vroegop, St. Annaland 6. S. de Korte, Tholen 7. mevr. Deur- loo, Tholen 8. Cor Vroegop, St. Annaland 9. M. Reijngoudt, St. Philipsland 10. Cent van Dijke, St. Annaland. De feestelijke Koninginnedag in St. Annaland werd 's avonds besloten met een lampionoptocht, mogelijk gemaakt door mid denstandsvereniging Activa. Door de bewolking was het vroeger donker, maar er was behoorlijk veel wind en in de slotfase kregen muzikanten en deelnemers aan de optocht met de eerste druppels van een flinke^regenbui te maken. Het gehele programma was echter ongeschonden afgewerkt en dat was een 100% vooruitgang ten opzichte van vorig jaar. "Boven verwachting," noemden de leden van de vrijwillige brand weer het aantal bezoekers tijdens de open dag op koninginnedag in Tholen. "We hebben niet speci fiek geteld, maar binnen een uur waren zo'n honderd spuitdiplo ma's uitgereikt aan de jeugd," vertelt J. Nieuwenhuijzen. "Het was prachtig te zien hoe door de kleine blussers de grote slang werd gehanteerd. Wanneer er maar genoeg water in de achter de wand hangende emmer viel, kwam de vlag automatisch naar boven. En dat betekende een spuitdiploma. We hebben er meer dan 250 uitgedeeld." De ouders bekeken ondertussen de fototen toonstelling in de brandweerka zerne. Er waren foto's en kranteknipsels van ongeveer der tig jaar geleden te zien, maar ook de meest interessante gegevens van de afgelopen jaren. Ook wa ren er videobeelden van diverse branden, zoals de veiling in Sint- Annaland. Er kwamen minstens 1000 bezoekers - waaronder leden van het gemeentebestuur - een kijkje nemen bij de nieuwe brand weerauto, het reddingsvlot en de demonstraties. Er werd een auto opengeknipt met behulp van een schaar en spreider, terwijl ook werd getoond hoe het wel en niet moet bij het blussen van een vlam in de pan. "We vonden dat er vooral veel mensen kwamen die nieuw zijn in Tholen. Er was zelfs iemand die zo bij ons wilde beginnen, maar zo werkt dat nu eenmaal niet. Dat gaat via een sollicitatie en aange zien we een redelijk jong team zijn en je er pas op je 55-ste mee moet stoppen, is het verloop niet zo groot. Maar we zijn blij met zo'n grote belangstelling voor de vrijwillige brandweer. De viering van koninginnedag be gon 's morgens op de Markt met een aubade door alle basisscho len. Voorzitster J. Aalbrechtse- Tichem van Tholen Stad Aktief verwelkomde iedereen vanaf de kiosk, feestelijk versierd door de buurtvereniging. Leden van scou ting Heenetrecht hesen de vlag gen. Daarna werd, ondersteund door Concordia, het vaste pro gramma afgewerkt: het Zeeuwse volkslied, Kom mee naar buiten (canon), Het oude huisje ("omdat de kinderen dat zo graag zin gen"), en twee coupletten van het Wilhelmus. Maar J.F. Kousema ker had met zijn 'koor' ook Vro lijk en monter ingestudeerd, een vrolijk lied dat pas vorig jaar werd gecomponeerd ter gelegen heid van een bezoek van koningin Beatrix aan een van de gemeenten in ons land. Wethouder J. van der Jagt, die de aubade afnam, vroeg een driewerf hoera voor de jarige vorstin, prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven. Het einde van de aubade beteken de automatisch het startsein voor de rommelmarkt van het christe lijk jeugdwerk en de scouting. Na veel voorbereiding ontvingen de medewerkers duizenden klanten. De pannekoeken waren snel uit verkocht. En de verkoop bij op bod bracht 1600 gulden op. Bruto bracht de rommelmarkt 9000 gul den op. Niettemin zet de organisa tie vraagtekens bij de grote kosten die er aankomen. Er zullen con tainers gehuurd moeten worden om de overgebleven spullen te storten en dat betekent een flinke hap uit de opbrengst. "En we zul- Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 n vrijdag en zaterdag I geopend De gerenommeerde vLt jt" 1 EEUWEN LIJSTENMAKER 'jzjIJSTWERK V°0r ,h®' eiland Tholen Advertentie I.M. len onze medewerkers nog beter moeten motiveren," vertelt Josien van den Hoven van het christelijk jeugdwerk. De kinderen van de groepen 4 t/m 8 van de vier basisscholen deden mee aan een vossenjacht door alle straten van Tholen. De vossen - de ene keer nauwelijks, andere keren overduidelijk herkenbaar - be hoorden tot het grote leger vrij willigers zonder wie zo'n feestdag onmogelijk georganiseerd kan worden. De jongens en meisjes van de groepen 1 t/m 3 (uitgezon derd de Eben-Haëzerschool) ke ken in Meulvliet naar een voorstelling van het poppenthea ter Lucia. 'De reis en weer terug' was een beetje spannend verhaal, aldus Maaike de Lang. "Vooral de blauwe sarretrap was een beet je griezelig. En we mochten niet meedoen toen het alfabet achter stevoren moest worden opgezegd en toen van tien naar nul moest worden teruggeteld. Maar we de den het toch. En de vliegende ze bra moesten we helpen, want die wist niet of hij zwart met wit of wit met zwart was." De kinderen van de Eben-Haëzerschool deden ondertussen spelletjes op het Oud-Vossemeer kan terugzien op een geslaagde koninginnedag. Niet alle evenementen trokken evenveel belangstelling, maar de hele dag door waren toch behoor lijk wat inwoners op de been. Zeer velen deden dienst als vrijwilliger bij een van de onderdelen. Dat begon 's morgens al bij de au bade, toen de schooljeugd en de peuters van De Pluus door mu ziekvereniging OVM naar het dorpshuis werden gebracht. Na mens het gemeentebestuur nam wethouder P. van Schetsen de zanghulde voor koningin Beatrix in ontvangst. Achtereenvolgens werden Piet Hein, het Zeeuwse volkslied en het Wilhelmus gezon gen. De peuters zongen toen nog 'Hoedje van papier'. De wethou der feliciteerde de drie inwoners die ter gelegenheid van koningin nedag een lintje kregen. Voorzit ter J.F. Hommel van het Orahjecomité bedankte de bevol king voor de steun die het ver nieuwde comité kreeg. Ook prees hij wethouder J. Versluys voor diens betrokkenheid bij het van de grond krijgen van een nieuw Oranjecomité in Oud-Vossemeer. Op het sportveld vermaakten de peuters en de kinderen van groep plein. Voor iedereen was er na af loop een presentje. Voor de door Tholen Stad Aktief georganiseerde meerkamp in zwembad De Spetter hadden zich tien groepen aangemeld. Nadat de eerste enthousiaste zwemmertjes van badmeester J. Jansen het wa ter in mochten, kwamen de spel- onderdelen aan bod. Een natte estafetteloop, spel met hindernis sen, goudtransport, kaastransport, watertransport. In het diepe bad werd de rode draad afgewerkt. Hoewel de tempera tuur niet hoog was, was het water in elk geval 22 graden. Na een spannende strijd, gadegeslagen door burgemeester Van der Mun nik, konden jury en scheidsrech ters de uitslag bekend maken. Winnaar werd Even iets anders met 55 punten, 2. Buurtvereniging Doelweg 49 p., 3. Buurtvereniging Oranjerie en jeugdleiders Tholen- se Boys 48 p., 5. Ondernemersver eniging 43 p., 6. De Dolfijn '92 40 p., 7. The Pub 39 p., 8. A-team Tholense Boys 25 p., 9. Olympia en Sloth 19 p. Captain Tonja Bo- 1 t/m 4 van de basisscholen zich vervolgens met allerhande spelle tjes. Tussendoor verorberden ze een ijsje en limonade. Na afloop was er voor ieder kind een prijsje. Datzelfde gold 's middags voor het stoeptekenen in de Ring en Raadhuisstraat. Maar liefst 130 kinderen brachten met krijt de fraaiste afbeeldingen aan op het plaveisel. De puzzeltocht voor de groepen 5 t/m 8 van de scholen sloeg eveneens aan. De filmmid dag voor ouderen en gasten van de Zonnebloem, trok in de Vos- senkuil slechts zestien belangstel lenden. De fancy-fair van peuterspeelzaal De Pluus mocht zich in een goede belangstelling verheugen, ondanks dat het 's middags fris was. Het powertournooi werd een da verend succes. Ongeveer 190 deel nemers vormden 1'6 heren- en 6 damesteams (ingedeeld naar straat) die elkaar op verschillende onderdelen bekampten. Voor de wedstrijden was veel publiek op de been en dat zorgde voor een bijzonder gezellige sfeer in de dorpskern. Het touwtrekken luijt kreeg een grote beker uit han den van de speciale zwembad-burgemeester. De ande re deelnemers ontvingen een stan daardje. Natuurlijk bleef de onderdompeling van de diverse captains niet achterwege. Hoewel er pasgeleden enkele hon derden vissen waren teruggezet in de Vest, slaagden de jeugdige deelnemers aan de viswedstrijd van De Pieterman er niet in, er ook maar één te vangen. Niette min beleefden de 41 kinderen er veel plezier aan. Ze kregen een consumptie, Concordiam kwam langs om een muzikale hulde te brengen en rond half zes werden in De Tol na loting de prijzen uit gereikt. Mare de Vos .won een gro te beker met hengel. Jordi Deurloo werd tweede en kreeg de zelfde prijs. Voor Martijn van den Berge was er een beker met een viskoffertje en Jacco van Dis kreeg een cadeaubon. Voor alle andere kinderen was er een geld- prijsje. 's Avonds sloten de Oranjebals op verschillende plaatsen de konin ginnedag af. Ook de stadsbeiaar- dier leverde deze dag zijn muzikale bijdrage aan het feest. vormde een afzonderlijk onder deel. Bij de heren won Mo lenstraat 2 (incl. Burg. Versluijsstraat) de finale van Ma- rehoek. Bij de dames was het team Kalisbuurt/Veerstraat even eens sterker dan Marehoek. De vierkamp (tractor trekken, bran cardrace, waterspel en skilopen) werd zowel bij de heren als de da mes gewonnen door Onder de Molen 1. Bij de dames werd Kalis- buurt tweede en Marehoek 2 der de. Bij de heren werd Marehoek 2 tweede en W. van Beierenstraat derde. Voor de grootste stunte laars was een stuntelprijs beschik baar. Die ging naar de dames van de Patrij'zenweg/Dorpsweg en de heren van C. Frankenstraat/Dr. Renesstraat. De prijzen werden na afloop uitgereikt door F. Haver- mans, onder wiens leiding dit hele spektakel plaatsvond. 's Avonds volgde een bijzonder groot aantal kinderen met lampi ons OVM door het dorp. En enke le minuten nadat die tocht beëindigd was, vielen de eerste re gendruppels van de dag. Een ge zellig Oranjebal sloot de viering van koninginnedag in Oud- Vossemeer af. Arie Borst van de tennisclub tijdens het ladderspel van de zeskamp in St. Annaland. Een hele drukte in de Ring van Oud-Vossemeer, waar kinderen fraaie tekeningen op het wegdek maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 15