'Bezetenheid voor lichamelijke oefening door de jaren heen' Ventevogel officier Zilver voor oorlogsveteraan Plichtsgetrouwe steunpilaar van L. Istha de de veehouders Provincie verliest 1.6 miljoen aan bedrijven 3-lb l R '6 JA. Nijs (80) uit Tholen Vossemeerse stamboekhouder kreeg koninklijk zilver Extra radio koninginnedag Rommelmarkten duurder uit met overschot Demonstratie van brandweer Donderdag 30 april 1992 48e Jaargang no. 25 Zilveren Oranje-Nassau voor echtpaar Smulders-Doeleman Denken dat je met vertegenwoordigers van de gemeen te komt praten over een vloer van een gymzaal die niet deugt en dan de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau opgespeld krijgen. Het overkwam Joop en Ina Smulders uit Oud-Vossemeer gisterenmor gen in de Wellevaete te Sint-Annaland. Een echtpaar getroffen door de lintjesregen. Dat is toch wel een bij zonderheid, zo was uit de woorden van burgemeester H.A. van der Munnik op te maken. Hij roemde de 'bezetenheid voor de lichamelijke oefening' van beiden. Afbouwen Turnfanaat Jongeren Helemaal in Assen kreeg de Tholenaar J.A. Nijs giste renmorgen de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Als oorlogsveteraan heeft hij zich bijzonder ingezet voor het reüniecomité van het tweede bataljon van het 3e regiment artillerie (II-3RA). Dhr. Nijs wordt vandaag, Koninginnedag, 80 jaar. Hij is mede-oprichter van de buurtvereniging Oude- landsestraat. Inmiddels is hij verhuisd naar de Kui- persdreef. Luchtaanval Grootse reünie Deze week Het degelijke, deskundige werk van stamboekhouder L. Istha uit Oud-Vossemeer is gisterenmorgen be kroond met een koninklijke onderscheiding. Burge meester H.A. van der Munnik speldde hem de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Istha heeft zich gedurende een lange reeks van ja ren bijzonder ingespannen voor een goede kwaliteit van het rundvee op Tholen en St. Philipsland. De bur gemeester noemde hem innemend en betrouwbaar. f Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 23,00 per halfjaar. Per jaar t 42,00, per post f 53,50 per jaar. Losse nummers f 1,50 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,41 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 1 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De lokale omroep Tholen is op koninginnedag met een extra pro gramma in de lucht, 's Middags tussen vier en zes uur is er aan dacht voor de Oranje-festiviteiten in de streek. Er zijn reportages van de aubade in St.Annaland, kinderspelen peuterspeelzaal Poortvliet, kinderspelen De Rie- burch St.Maartensdijk, spelen op de Pluumpot in Scherpenisse, opening zwembad De Spetter en meerkamp in Tholen, rechtstreeks verslag van het powertournooi in Oud-Vossemeer. Tussen 7 en 8 uur is er aandacht voor de open school voor ouderen van het Ree. Op 4 mei schenkt Sloth aandacht aan de dodenherdenking. Vanaf zeven uur wordt met H. van Gorsel - in de oorlogsjaren dijkgraaf in Oud- Vossemeer - teruggekeken naar de evacuatie en inundatie. Omstreeks kwart voor acht volgt een recht streeks verslag van de kransleg- ging bij het herdenkingsmonument in Tholen. De uitzending duurt tot ongeveer half negen. De organisatoren van de rommel markten in Tholen en St. Anna land kunnen hun overschotten aan het einde van deze Koningin nedag beter voor de helft van de prijs verkopen, dan zelf naar de centrale stortplaats in Nieuwdorp op Zuid-Beveland brengen. An ders kost dat al gauw 500 gulden. Raadslid M.A.J. van der Linde gaf in de commissie openbare werken aan, dat de sluiting van Tuttelhoek bij Scherpenisse ook voor verenigingen bij braderies en rommelmarkten gevolgen heeft. "Hoe speelt het gemeentebestuur daar op in? Denkt u op een posi tieve manier met de verenigingen mee?" Wethouder J. van der Jagt maakte duidelijk, dat de organisatoren zelf voor de afvoer van de over schotten moeten zorgen. Dinsdag bespraken b en w de zaak naar aanleiding van een verzoek van de muziekvereniging Accele rando, die vandaag de rommel markt in St. Annaland organiseert. Van der Jagt zei des gevraagd, dat het standpunt niet gewijzigd is. "De gemeente ver leent geen service op dit terrein. Voor elk bedrijf geldt ook, dat de afvoer van vuil duurder is dan voor de sluiting van Tuttelhoek. Wij hebben overigens aanwijzin gen, dat de opbrengst van de rom melmarkten ver uitkomt boven de 500 gulden, zodat de extra kosten er wel af zouden kunnen." De provincie Zeeland heeft 1.6 miljoen gulden verloren omdat een aantal bedrijven hun aflossing en rente voor geldleningen niet betaald hebben. Daaronder zijn ook een aantal Thoolse onderne mingen. In de periode 1982 tot en met 1991 heeft de provincie voor 5.025.000 gulden aan achtergestel de leningen verstrekt. In 1984 wer den de grotere risico's aan de achtergestelde leningen(de bank 'gaat met zijn normale leningen voor als er problemen zijn) voor het eerst werkelijkheid. De pro vincie moest toen 639.387 gulden oninbaar verklaren. Dat was ook de zwaarste strop. In 1985, '87 en '88 was het verlies zo'n anderhal ve ton, maar in 1989 bleef de kater tot 44 mille beperkt. In 1990 moest de provincie echter 379.986 gulden als verlies afboeken; vorig jaar was de strop 'maar' een ton. In 1982 is een begin gemaakt met het verstrekken van geldleningen uit het provinciale werkgelegen- heidsfonds; toen totaal 590.000 gulden. Vorig jaar gebeurde dat voor het laatst met een bedrag van 25 mille. Het topjaar was 1983 met 1.2 miljoen gulden aan lenin gen. De provincie heeft nu nog 2.8 mil joen gulden tegoed van bedrijven. Ter dekking van het risico van on inbaarheid is voor 100% een voorziening opgenomen. Dat was al voor de strop van 1.6 miljoen gulden het geval, zodat dit verlies geen directe gevolgen heeft voor de provinciale begroting. Na de onderscheiding werd het echtpaar Smulders in de bloemetjes gezet voor de prijzenkast van WIK. De 68-jarige Joop en zijn 60-jarige vrouw Ina hebben hun hart verpand aan de turnsport. "Gedurende ruim 35 jaren heb ben zij zich, in bestuurlijk opzicht zowel als als leid(st)er, bijzonder ingezet voor de bevordering er van. Zij stonden en staan immer klaar om gymnastiekverenigingen met raad en daad bij te staan. Zo hebben zij geregeld Kwiek te Sta- venisse door moeilijke perioden heen geholpen," aldus de burge meester. Hij haalde aan dat bei den nog steeds cursussen volgen als er nieuwe oefenstof uitkomt. De Thoolse gymnastiekverenigin gen doen dan ook graag een be roep op hun kennis. Van der Munnik herinnerde er aan, hoe beiden de deelname aan nationale en internationale evene menten stimuleren. Hij noemde de gymnaestrada's in Zürich, Herningen (Spido en WIK) en Oud-gedeputeerde J.B. Ventevo gel, tijdens de zogenaamde be lastingaffaire bij de provincie Zeeland als portefeuillehouder van financiën één van de hoofd rolspelers, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Commissaris der koningin dr. C. Boertien speldde de hoge ko ninklijke onderscheiding gisteren morgen op. Ir. A. Krijgsman, oud-hoofd mi lieubeheer provinciale waterstaat, werd ook officier, evenals ir. P.A. Zijderveld, oud-hoofd natte wa terstaat provinciale waterstaat. SGP-statenlid W.P. Rentier werd ridder in de Oranje van Oranje Nassau, evenals burgemeester W. den Boer van Middenschouwen. Amsterdam (Spido, WIK, Olym- pia en Excelsior), alsmede de we- reldspelen voor gehandicapten in Assen (Spido, WIK en Excelsior). "Het overbrengen van uw enthou siasme op anderen was daarbij be langrijk." Ook jureert het echtpaar bij regionale en landelij ke wedstrijden. "Zij ondervinden veel waardering voor hun werk in de gemeente Tholen en genieten groot vertrouwen bij de gym nastiekverenigingen en daarbui ten." Zowel de heer als mevrouw Smul ders gaan in de loop van dit jaar een groot deel van hun activiteiten op sportgebied beëindigen en in elk geval afbouwen. "Als een goed sportman moet je dat doen. Het lichaam draagt je immers net zo ver als dat het kan. U wordt nu eenmaal wat ouder, al is dat niet te zien," aldus Van der Munnik. Hij somde vervolgens de ver diensten van Joop Smulders op: van 1946 tot 1959 assistent-leider van de turnafdeling van PSV Eindhoven, van 1957 tot heden ju rylid en jurydocent, van 1959 tot 1964 bestuurslid gymnastiekvere niging Jong Dreischor, 1965 tot 1991 voorzitter gymnastiekvereni ging Spido te Oud-Vossemeer (on langs benoemd tot erelid), van 1969 tot heden voorzitter van de turnfederatie eiland Tholen en sinds 1979 lid van de commissie van advies en bijstand voor sport zaken van de gemeente Tholen. Daarnaast een periode van twaalf jaar lid van de technische com missie Zebra (Zeeland-Brabant) van het KNGV en erelid van de re gio Zebra. Vanwege al die verdiensten deed het de burgemeester deugd om Smulders een onderscheiding op te spelden. Daarvan waren verte genwoordigers van de gym nastiekverenigingen WIK, Spido en Excelsior getuige, alsmede wet houder P. van Schetsen en ambte naar P. v.d. Vlies van sportzaken. Ook zoon André met zijn vrouw en twee kinderen was aanwezig in de Wellevaete. Maar Van der Munnik was na de uitreiking nog niet klaar en richtte zich tot mevrouw Smulders. "Een echtpaar staat aan elkaar gelijk. En u hebt dezelfde interesses en dezelfde drang om te presteren. Als je met zo'n turnfanaat trouwt, en je hebt zoals u ook van jongsaf een grote liefde voor de turnsport, betekent dat een dubbele inzet." Volledig verrast kreeg ook me vrouw Smulders een onderschei ding opgespeld. "Ik geloof dat dit uniek is voor Tholen. Voor mij is het in ieder geval de eerste keer dat ik een echtpaar een onder scheiding uitreik," zei Van der Munnik. De lijst van verdiensten op turnge- bied was ook hier indrukwek kend: leidster bij Jong Dreischor (1954 tot 1964), WIK (1965 tot he den), Spido (1967 tot heden), Ex celsior (1970 tot 1991) en De Flippers te St.Philipsland (1980 tot 1984), secretaris van Jong Dreischor (1954 tot 1964) en van Spido (1965 tot heden), sinds 1966 jurylid en jurydocent. Bovendien verzorgt Ina Smulders al tien jaar de gymnastiek voor ouderen in Oud-Vossemeer, Tholen en Sint- Annaland. Gisterenmorgen deed ze dat eerst nog in Ten Anker, al vorens naar de Wellevaete te ko men. "Een gezonde geest hoort in een gezond lichaam. Bezeten door de lichamelijke oefening hebt u bei den door de jaren heen veel jonge ren het besef bijgebracht dat een goede lichamelijke conditie inspi rerend werkt op de geest," besloot de burgemeester. WIK-voorzitter P.J. Moerland memoreerde aan sluitend hoe het echtpaar al 27 jaar bij zijn vereniging betrokken is. "WIK neemt een heel speciaal plekje in in jullie hart, dat weet ik." Hij bood namens WIK bloe men aan en vervolgens ook na mens de turnfederatie, een ware bloemenhulde. De gedecoreerden, die afgelopen week 35 jaar getrouwd waren, wa ren beduusd van alle hulde. Maar er best mee ingenomen. "We heb ben ze naar de Wellevaete gelokt met de smoes dat er met de vloer van de gymzaal iets niet in orde zou zijn. En daar wilden we ook hun technische kennis bij hebben tijdens overleg met mensen van de gemeente,vertelt Moerland. Spido-bestuurslid mevrouw Heijboer-Schipper vertelt dat Ina Smulders 's morgens op Omroep Brabant hoorde over de lintjesre gen. "Toen ging er bij haar wel een lichtje branden, maar ze dacht daarbij aan haar man Joop." Luitenant-kolonel H.T. Komen, commandant van de 42ste afde ling veldartillerie in de Johan Wil lem Frisokazerne in Assen, speldde de medaille gisteren op. Hij prees de niet aflatende ijver van dhr. Nijs voor het reüniecomi té. "Mede door uw inspanningen werd het mogelijk de waardering voor de ontberingen en inspan ningen in de jaren 1939 en 1940 over te brengen aan de overgeble ven veteranen", zei luitenant kolonel Komen. "Uw inzet heeft in hoge mate bijgedragen aan het verwerken van de oorlog door de veteranen van 11-3 RA." Vanaf de mobilisatie in 1939 tot 14 mei 1940 heeft Nijs als dienst plichtig wachtmeester deel uitge maakt van die eenheid. Op 14 mei werd zijn eenheid aangevallen door zeven Duitse jagers. Bij deze luchtaanval lieten een collega wachtmeester-stukscommandant, twee kanonniers en een buurtbe woonster het leven. Ter herinnering hieraan heeft Nijs enige maanden later, geheel op ei gen initiatief, een steenhouwer een gedenkteken laten maken met de namen van de gevallen kamera den. Het monument is later ver plaatst naar de Berkenlaan in Schelluinen, waar het voor de plaatselijke bevolking op 4 mei en voor de veteranen van 11-3 KA op 14 mei het middelpunt van de jaarlijkse herdenking is. Begin 1980 meldde Nijs zich als een der eersten aan voor het op te richten reüniecomité, waarvan hij secretaris werd. Door zijn inspan ningen is 40 jaar na dato een bestand van 312 adressen tot stand gekomen. In 1980 kwam mede op zijn initiatief een grootse reünie in Schelluinen tot stand. Sindsdien wordt jaarlijks op 14 mei een kranslegging bij het monument en vervolgens een samenkomst in Breda gehouden. In 1990 is vooral door de bemid deling van Nijs een goed contact ontstaan met de 42ste afdeling veldartillerie (42 Afdva) in Assen, de artillerie-eenheid die de traditie van II-3RA voortzet. Vanaf dat moment is 42 Afdva actief betrok ken bij de herdenkingen. De vete ranen van II-3RA hebben hier door het gevoel gekregen, weer er gens bij te horen. Dhr. Nijs is meer dan 30 jaar ver tegenwoordiger geweest. Vanaf 1972 tot aan zijn pensioengerech tigde leeftijd was hij zelfstandig grossier. Tussen 1948 en 1960 zette hij zich in zijn toenmalige woon plaats Bergen op Zoom in voor buurt- en verenigingswerk, wat hij later in Tholen voortzette. Werken van Ben van Rooij in streekmuseum de Meestoof Afscheid postbesteller Koe teeuw in Tholen na 40 jaar PTT Rabatstrook Markt in St. Maartensdijk moet toch auto vrij worden Kantine en toiletruimten te riant in nieuwbouwplan ge meentewerkplaats Scherpe nisse Voor recreatie-fietspad wel geld, maar voor 'normale' fietspaden niet Hoogste punt verpleeghuis Ten Anker en 20 jaar Ten An kerflat in Tholen Waterschap onteigent grond in de Hollaerepolder voor aanleg watergang basisplan Tunnel St. Philipsland goed koper dan afgraven Oostdijk Vossemeerder herinneringen datie 1944 Gelok haalt op over inun- Scherpenissenaar Walter Be velander in nationaal ama teurelftal BEZIT HEEFT ZIJN PLICHTEN ZOWEL ALS ZIJN RECHTEN Dit nummer pagina's bestaat uit 20 Vanmiddag van één tot vijf uur houdt de brandweer in Tholen open huis. De nieuwe brandweer auto kan worden bewonderd, er is een fototentoonstelling van bran den uit het verleden en heden en videofilms voor de jeugd. De brandweerlieden geven nog een demonstratie met kleine blusmid delen en met apparatuur voor hulpverlening. Voor jongeren bestaat de mogelijkheid om een spuitexamen af te leggen. L. Istha met kleinzoon en burgemeester Van der Munnik. Istha was volledig verrast door de Zeeuwse Rundvee Syndi- komst van de burgemeester en caat(ZRS) en de stichting Thoolse de vertegenwoordigers van het Dagen, oud-collega's en dieren arts A. Rinses. Zijn vrouw en dochter wisten hem thuis te houden door voor te wen den dat dochter Marja met haar kinderen uit Tholen gehaald moesten worden om bij haar ouders in Oud-Vossemeer een taart te bakken voor haar verjaar dag op Koninginnedag. Mevr. Ist ha wist haar man ook nog in een net pak te krijgen. "Je ziet er zo boerachtig uit, kun je niet iets be ters aantrekken", had ze hem gezegd. Het was een hele drukte in huize Istha aan de Kalisbuurt, toen bur gemeester Van der Munnik de vele functies en verdiensten van de stamboekhouder schetste. Gedu rende 25 jaar(1955-1980) voorlich ter bij de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland; door een reor ganisatie werd Istha op wachtgeld geplaatst. Verder 28 jaar(1962-1990) stam boekhouder en schetser van rund vee voor de fok- en controlevereniging, waarvan 14 jaar(1977-1991)secretaris- ZIE VERDER PAG. 2

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 1