zeeawse Postcode Loterij met de muziek meeBOMENMARS Buitenkans in de bus WIN-EEN-MILJ0EN-B0N Lentebloemen Yerseke Handel wifertehaptboed Opnamen Hitbingo! Donderdag 9 april 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 WATERSCHAP THOLEN De winnende Hitbingo- nummers van 31 maart: 1 8 19 26 33 2 10 20 27 35 4 16 22 29 36 5 17 24 31 42 6 18 25 32 45 NATIONALE Waterkeringen INSPECTIE OEVER OF DIJKVAL ACHTERUITGANG HOUTVERSNIPPERAAR SLUITING WATERSCHAPSKANTOOR Grote collectie PIANO'S EN VLEUGELS KOSTER MUZIEK U hebt de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen. BRUIDSJAPONNEN MODEHUIS ANNETTE Weg- en Waterbouw We hebben héél wat in huis, compleet met de nodige adviezen m.b.t. toepassingen, technische oplossingen of alternatieven. Een greep uit ons assortiment: Drainage materialen Rioleringsmaterialen PVC, PP en HPE Persleidingen Kolken en Putten Afscheiders en Septictanks PVC en HDPE folie en Weefsels Draad- en Gaasmaterialen R.V.S. en Therm. Verz. Staal Tropisch Hardhout Verduurzaamd Hout Bezaagd Hout Wegbebakening Op verschillende plaatsen zie je ze nog. Betonmuurtjes bovenop de dijk. Ze vormen een tastbare herinnering aan de strijd tegen het water die op uiteenlopende wijze is gestreden. Waterkeringen zijn er namelijk in vele soorten en uitvoeringen. Naast de dammen, duinen en dijken die het water buiten moe ten houden, is in een nog niet zo ver verwijderd verleden ook ge bruik gemaakt van betonmuren. Het systeem van De Muralt, hoofd Technische Dienst (htd) waterschap Schouwen van 1903 tot 1913, bewees minder dan een halve eeuw zijn waar de. Van alle Zeeuwse zeedijken is 25 procent (120 km) tussen 1906 en 1935 met een Muralt- muur verhoogd. Bij het plaatsje Paal in Zeeuwsch-Vlaanderen is een stuk van ongeveer tien meter be- tonmuür volgens het systeem van De Muralt als blijvende her innering op de deltaveilige dijk gezet. Het restant, afkomstig uit de zeewering van de Kruispolder, symboliseert terecht de toenma lige waarde van dit verdedigings systeem. De bakermat van de betonmuren op zeedijken, die ook in het buitenland zijn toege past, ligt op Schouwen- Duiveland. Jhr. ir. R.R.L. de Muralt had meer verdiensten dan deze vinding; zo kon de uitbreiding van het grind- wegennet en de verandering van een stoomgemaal aan zijn inzet worden toegeschreven. In 1906 werd de eerste betonmuur als dijkverhoging toegepast in het Schouwse district Zuidhoek. De oplossing was aanzienlijk goed koper dan het ophogen van de dijken. Alleen al op Schouwen- Duiveland kwam 50 km van de ze betonmuur (55 procent van de hoogwaterkering) op de dijk terecht. Door de stormramp van 1953 verdwenen grote gedeel ten van deze betonmuren of werd de constructie zodanig ontredderd (kantelen, verzakken, holle ruimtes) dat opruimen noodzakelijk was. Tevens bracht het Deltaplan nieuwe ideeën over veilige waterkeringen. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen leg den de in 1932 gebouwde mu ren van de Kruispolder (3500 meter) en Ser Arendspolder (2000 meter) resp. het loodje in de periode 1978-1981 en 1967-1969. Op sommige plaatsen, zoals de scheiding tussen de Lovenpolder en de Braakmankreek bij Hoek, markeren de betonconstructies over ca. anderhalve kilometer dat er sprake was van een pri maire waterkering. Uit het bestek van het waterschap Lo ven en Willemskerke uit 1932 le zen we o.a. dat het leveren en verwerken van een m3 beton f 22,— kostte. Voor een kilo gram betonijzer werd f 0,09 be- GEZAMENLIJKE VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN, WAARIN OPGENOMEN DE INFORMATIE VAN UW WATERSCHAP uitgevoerd op plaatsen waar de 1 zeewering extra gevoelig was voor oever- of dijkvallen. Dijkverhogingen van enkele dm tot ca. een meter bleken on voldoende. Trapjesglooiïng is nog slechts op enkele plaatsen zichtbaar. taald en een m2 bezoding afsteken en opleggen bracht f 0,06 op! De inpoldering van de Braakman veranderde in 1952, juist voor de watersnoodramp, de functie van de dijk. Op Tholen aan de Westkerkse weg bij Scherpenisse is ook nog een overblijfsel te zien. Als af rastering voor de schapen doet de muur nu nog een onbedoelde dienst. De dijk tussen de Quar- lespolder en de Nieuw- en St. Joostlandpolder, nu een eerste te handhaven binnendijk, werd 75 centimeter opgehoogd. De hoogte van De Muraltmuren was afhankelijk van de bestaande dijkhoogte. Zo'n 800 meter is al daar nu nog aanwezig. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen verstevig de het waterschap zo zwakke schakels in de kustwering van de Noordzee. De betonmuren aan de Elisabethpolder bij Bres- kens en de Baanstpolder bij Nieuwvliet verdwenen als laat- Vragen omtrent onderwer pen uit deze informatieru briek kunt u richten aan de Zeeuwse Waterschapsbond Postbus 179, 4330 AD Middelburg, Tel. 01180-15751 11 april: dag van de Nationale Bomen Mars i4*jUv5Sipr" p a NAT! ON ALE blad van de Nationale Post code Loterij dat deze week in uw bus valt. Als u nog geen deelnemer bent, geef de bon dan mee. Zo wordt u lid van de-gezelligste loterij van Nederland en steunt u pro jecten ten bate van mens en natuur. Bent u al deelnemer? Dan kunt u de bon meegeven voor extra loten, want; met meer loten meer kans! Komt er geen muziekkorps langs bij u in de buurt? Stuur dan de bon meteen op. Alvast veel plezier op zaterdag! Zaterdag 11 april wordt de dag van de Nationale Bomen Mars, een dag vol muziek voor mens en natuur. Op die dag voeren immers duizenden muzikanten over het hele land aktie voor het realiseren van natuurpro jecten in alle twaalf provincies. Daarbij komen zij ook bij u langs om de W1N-EEN- MILJOEN-BON op te halen die bij uw Buitenkans zit, het Benlu deelnemer van de Postcode Loterij? Heeft u de postcode- cijfers 2282 (Rijswijk), 3755 (Eemnes) of 6533 (Nijmegen)? Dan kunt u zich aanmelden voor de volgende opnamen van Hitbingo. Bel op weekdagen tijdens kantooruren 02977-47006 en ga een gezellig tv-dagje uit! Straks lopen er meer dan duizend korpsen door heel Nederland om muziek te maken en uw bonnen op te halen. In Studio Aalsmeer wordt al druk geoefend voor de Natio nale Homenmars, die ook op de televisie wordt verslagen. Deze week valt het nieuwe nummer van Buitenkans in uw bus. Samen met uw persoonlijke set Hit bingokaarten voor de volgende spelronde plus een extra kaart voor 11 april. Lees in Buitenkans alles over de -Natio nale Bomen Mars. En vergeet vooral niet om zaterdagavond bij RTL 4 naar de Ster ren Playback Show van Henny Huisman en de Extra Hitbingo te kijken. Voor u im mers kans op een extra 25.000 gulden! Ik wil meedoen aan de Postcode Loterij en Hitbingo en kans maken op één van de vele prijzen. .Ik machtig u hierbij tot wederopzegging eenmaal per drie maanden het aangegeven bedrag van onderstaande rekening af te schrijven. Deelnameaan de Nationale Postcode Loterij impliceert aanvaarding van het reglement. Het reglement is verkrijgbaar bij het secretariaat van de Nationale Postcode Loterij. loten (a 10,-) per maand 1 lot 10,-) per maand _l_ De loten worden voor drie maanden tegelijk geïnd. A.u.b. uw keuze aankruisen en verder invullen met blokletters Naam; Adres: dhr. D mevr. Postcode: i i I I l l l Plaats: 175.92.04 Postbanknummer: Banknummer: ImL Datum: Handtekening: lllllllll LOTERIJ Bon invullen, uitknippen en opsturen in een enveloppe (zonder postzegel) naar: Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503, 2501 ZV Den Haag Het waterschap Tholen heeft het beheer en onderhoud van ca. 73 km zeewering. Onderhoud betekent niet alleen het repareren van de steenglooi ing, grasmat en kreukelberm, maar ook het bekijken of de vooroever door uitschuring van het zeewater niet te stijl wordt. Dit gebeurt door het verrichten van peil- en meetwerk- zaamheden. Aangezien de vooroever onder water ligt kan dat niet met het 'blote oog'. Hiervoor is speciale meetappara tuur en een (peil)boot nodig. Het waterschap Tholen heeft geen eigen peilboot maar maakt gebruik van een peilboot die de 7 Zeeuwse waterschappen ge zamenlijk exploiteren en waarin moderne computerapparatuur aanwezig is. Vroeger voerde men peilingen uit met behulp van een bootje en een dieplood. Ook werd bij laag water vanaf de kant inspectie Wat is nu eigenlijk zo'n oever- of dijkval en hoe ontstaan deze? Door een plotselinge verplaat sing of afschuiving van zand naar diepere gedeelten van de zeebodem ontstaat een val. Als bij deze verschuiving alleen de vooroever onder water ver dwijnt, noemt men het een oe- verval. Wanneer ook een gedeelte van de zeedijk daarbij afbrokkelt, heet dit een dijkval. Afschuivingen komen meestal voor bij extreem lage waterstan den en ontstaan door een te groot drukverschil van het bui tenwater ten opzichte van het grondwater (binnendijks). Door een extreem lage wa terstand neemt de druk van het buitenwater af en krijgt de druk van binnenuit de overhand. Bij een zandige vooroever vindt dan meestal verschuiving plaats. Bij dergelijke gevallen zal het wa terschap alert reageren en her stelwerkzaamheden uitvoeren. Een oever- of dijkval vormt im mers een ernstige bedreiging voor de veiligheid van het ach terliggende gebied. Tegenwoordig wordt, aan de hand van en met behulp van computerapparatuur verkregen ste acht jaar geleden uit het landschap. Ook als duinvoetverdediging paste men dit systeem toe. Vaak zoals op Noord-Beveland combi neerde men de stenen borstwe ring met een trapjesglooiing (Vlietepolder) of een spijker- glooiing (Oud-Noord- Bevelandpolder). De 'spijkers' waren betonnen dopjes die, mid- denop de betonblokken, de kracht van de golven moesten breken. Achteraf bezien bleek het systeem slechts een tijdelijke oplossing. gegevens, bekeken hoe het met de veiligheid van de zeewering is gesteld. Na het gereedkomen van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde in 1986 en de aanleg van de compartimen- terings,dammen (Oester- en Phi- lipsdam) in 1987 is ten opzichte van vroeger een andere situatie ontstaan. Rijkswaterstaat directie Zeeland presenteerde in november 1991 het samenvattend eindrapport 'Veilig Getij' over de evaluatie van de Oosterschelde na 5 jaar stormvloedkering. Uit dit rapport blijkt dat de ero sie, zoals werd verwacht, de overhand heeft gekregen boven aangroei. Door het verminderd getijvolume zijn de geulen te ruim in verhouding tot de hoe veelheid water die er door stroomt. De geulen worden vooral opgevuld met zand en fijn slib van platen en slikken. Door gaande erosie lijkt voorlopig on ontkoombaar. Naar het zich laat aanzien heeft de ontwikkeling in de Ooster schelde ook gevolgen voor de vooroevers van het beheersge bied van het waterschap Tholen. Met name de hoogteligging van de bovenzijdse belopen van de geulen en het voorland vertoon den de laatste jaren een door gaande achteruitgang. De in 1991 uitgevoerde peilingen be vestigen dat. Er is geen sprake van een verontrustende situatie. Dit neemt niet weg dat ondanks de aanwezigheid van een storm vloedkering, het waterschap de voortdurende zorg heeft voor de waterkering en invloeden daarop nauwlettend moet blijven volgen. Daarom zullen ieder jaar op nieuw peilingen aan de vooroe vers nodig zijn. Waakzaamheid blijft derhalve geboden. Het waterschap Tholen heeft het beheer en onderhoud van ca. 330 km waterschapswegen. Langs een groot gedeelte van deze wegen staan bomen of an dere bermbeplantingen. Regel matig moeten bomen of andere beplantingen worden gesnoeid, gerooid, enz. Daarbij komen tak ken, boomstronken en ander houtafval vrij. Tot nu toe werd dit houtafval afgevoerd naar de stortplaats 'Tuttelhoek' te Scherpenisse of eenvoudigweg verbrand. Door sluiting van deze stortplaats is afvoer niet meer mogelijk, terwijl verbranding steeds meer ter discussie staat. Dit gaf het waterschap aanlei ding zich te beraden over andere middelen om van het houtafval af tè komen. Uiteindelijk besloot het water schapsbestuur voor een oplos sing die functioneel en tevens erg milieuvriendelijk is, namelijk de aanschaf van een boutver- snipperaar. Het versnipperde hout strooit men tussen de wegbeplanting als bodembedekker. De houtlaag heeft een remmende werking op de doorgroei van onkruid tussen de wegbeplanting. In verband met arbeidsduurver korting (ADV) is het Polderhuis op vrijdag 17 april en 1 mei a.s. na 12.30 uur voor het publiek gesloten. Informatie over lichtingsrubriek baar bij het Waterschap Tholen, Onder de Linden 7, 4695 BV Tholen, Tel. 01666-3255 deze voor- is verkrijg- Heeft U -als ik- goed rond gekeken in deze eerste lenteweken? Dan zag u ook dat ons klimaat veranderingen ondergaat. De winter zag ik graag verdwijnen en onze zon gaat langer schijnen. De klok staat al op zomertijd de maartse buien zijn we kwijt. Ik zag de vele voorjaarsplanten die botten uit aan alle kanten. Ze laten 't jonge groen al zien en soms nog bloemen bovendien. Ik keek ook naar m'n perebomen en zag de bloesemknoppen komen. Die zullen straks -als z' open gaan- in lentepracht te bloeien staan. Zo zijn er heel wat lentebloemen. Maar namen kan ik weinig noemen. Ik ken de Crocus, Primula, de Ribes en Forsythia. Er bloeien ook veel bolgewassen in alle kleuren, soort en rassen. Ik zag de Prunus, zeldzaam mooi Japanse kers in bloementooi. De lente is er, zeker weten. De vogels ben ik wel vergeten. Ik heb er honderden gezien maar die beschrijf ik nog, misschien. M. van Eekelen nieuw en gebruikt vanaf f 995,- Fortuinstraat 20, Bergen op Zoom 01640-53508 van 198.-- tot 998.-- in satijn, taft en santung Zandpad 90 Middelharnis Telefoon 01870-2431 Breeweg 128, 4401 BS Yerseke Tel. 01131-2336/06-52770732 Fa*. 01131-3621 Achterweg 4, 4521 CA Biervliet Tel 01152-2000

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 15