courant Eerste staking bij Thools bedrijf uniek feit 'Littekens blijf je jaren zien bij banketfabriek De Waal' Aantal varieert Postkantoor Thoien op zaterdag open Schuur zucht onder slopershamer Sint-Philipslander na botsing auto overleden AL 47 JAAR DÈ THOOLSE Recreatieve verkenningen Landinrichting Stavenisse nog onzeker Geldboete voor slordig spuiten 32fc~] A-6 Donderdag 2 april 1992 48e Jaargang \V Nieuwe bode gemeente Thoien Voor het eerst in de Thoolse geschiedenis is er een sta king bij een eilandelijk bedrijf uitgeroepen. Banketfa briek De Waal werd maandagochtend verrassend het slachtoffer van de landelijke strijd over een nieuwe c.a.o. tussen de FNV en de werkgeversorganisatie in de suikerverwerkende industrie. Een tiental vaste mede werkers van het personeelsbestand van 34 vrouwen en mannen begon maandag niet met het bakken of in pakken van bokkepootjes. Zoon en schoondochter gewond in ziekenhuis De 74-jarige Anthonie Moerland uit Sint-Philipsland is zaterdag overleden aan de gevolgen van een tragisch auto-ongeluk, donderdagmiddag op de Kruislandse- dijk tussen Steenbergen en Kruisland. De zoon en schoondochter van het slachtoffer liggen nog met ver wondingen in het St.Franciscusziekenhuis te Roo sendaal. Invloedrijk Diepe wonden Laatste middel Landarbeiders Agentschap bij boekhandel Heijboer Het postkantoor Thoien gaat vanaf 1 mei op zaterdag morgen open van 9 tot 10 uur. Tegelijkertijd gaat het postkantoor St. Annaland dan dicht. Dat wordt om gezet in een agentschap bij boekhandel Heijboer aan de Ring. In Scherpenisse verhuist het postagentschap van drogisterij Hage naar supermarkt Moerland in de Kerkstraat. Kentekens Scherpenisse Deze week ibuott^ -^OdelbuS Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,00 per halfjaar. Per jaar f 42,00, per post f 53,50 per jaar. Losse nummers f 1,50 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,41 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Weer een nieuw gezicht als ge meentebode in de secretarie van Thoien. Dhr. P.J. Hage(45) uit Scherpenis- se wordt per 1 mei opvolger van dhr. J. Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk, die bad meester van Haestinge wordt. Hage is al sinds 1978 in dienst van de gemeente Thoien als medewerker van de al gemene dienst bij gemeentewer ken. Hij werd door b en w benoemd na een interne sollicita tie, waarop drie gegadigden af kwamen. Dhr. Hage gaat functioneren naast mevr. Wijk huizen - die na haar tijdelijke be noeming vorig jaar inmiddels een definitieve benoeming kreeg - en hoofdbode Weijler. De onzekerheid over de voortgang van de procedure voor het ruilver- kavelingsblok Stavenisse blijft voortduren. De Centrale Landin- richtings Commissie(CLC) heeft nog geen beslissing kunnen ne men, zo heeft secretaris ir. B.A.M. Holtslag vernomen. "De CLC weet nog niet waar het moment van remmen gelegd zal worden: bij het voorontwerp of pas na de stemming bij de daadwerkelijke uitvoering." Eind deze maand wordt de situa tie opnieuw bekeken. Het remmen is nodig omdat het rijk op de landinrichting wil bezuinigen. Be halve voor Stavenisse kan de ver traging ook voor de blokken Poortvliet en Oud-Vossemeer ge volgen hebben. In mei vindt er wel een inspraa kronde plaats voor het natuur- en beleidsplan voor Thoien en St. Philipsland. Dit staat los van de ruilverkaveling, al zijn er wel over eenkomsten met de daarin opge nomen natuurontwikkelingen. Intussen zoekt de landirtrichtings- dienst nog naar een kantoor nadat de gemeente Thoien geen toestem ming gaf voor het huren van de villa Luchtenburg. De Oester schelp in Thoien werd door de ge meente aangeboden, maar ir. Holtslag vindt dat te duur. Er zou eerst een eigen ingang met keu ken, toiletten en verwarming ge maakt moeten worden. Ook een door de gemeente gepresenteerd pand van Potter keukens aan de Nijverheidsweg in St. Maartens dijk vindt de landinrichtings- dienst - vlakbij uienverwerkende bedrijven - niet zo aantrekkelijk als kantoor. Er wordt nu verder gekeken naar huurpanden die par ticulieren aangeboden hebben. J.B. uit Anna Jacobapolder moet 800 gulden boete betalen omdat hij bij het spuiten van bestrij dingsmiddelen op een blok tarwe door de wind ook twaalf tuintjes had getroffen. Aan de gedupeer den had B. al ruim 2000 gulden schade vergoed. De officier van justitie eiste de standaardboete van 1200 gulden, maar daarvan 400 gulden voor waardelijk omdat B. voor het eerst slordig was geweest met spui ten. Hij had onvoldoende reke ning gehouden met de windsterkte. De economische po litierechter in Middelburg nam de eis van de officier over. Directeur Hilbron(links) leidt bezoekers rond in de bokkepootjesfabriek aan de Edisonweg in Thoien. Inzet van het conflict is de af schaffing van de automatische prijscompensatie, optrekking van de VUT-leeftijd van 60 naar 62 jaar en de contractduur: de werk gevers willen een c.a.o. voor tien maanden, de FNV voor een jaar. Naast deze hoofdpunten is er nog een hele lijst met wensen. Op 14 april behandelt de Thoolse commissie voor het bedrijfsleven de nota Recreatieve verkenningen Thoien. In dat beleidsstuk stippe len burgemeester en wethouders de lijn uit voor de komende tien jaar. Hoofdzaken zijn dat geen nieuwe kampeerterreinen worden aangelegd, maar de kwaliteit van de bestaande wordt verbeterd. Verder spelen de rust en het land schap een belangrijke rol. De aan leg van fietspaden en aanplant van groen moet daarom de aan dacht krijgen. Voor het aanzicht vanaf het water op Thoien, Stave nisse, St.Annaland, Strijenham, Gorishoek en de Oesterdam wor den in de nota plannen gepresen teerd. Uitgebreidere informatie vindt u op pagina 13. Het drietal was donderdag om streeks half twee op weg naar dat ziekenhuis, om de vrouw van Moerland te bezoeken. Op de bochtige dijk, ter hoogte van de Kruisbeek, werd de auto inge haald door R.H. uit Roosendaal. Beide voertuigen raakten elkaar daarbij. De Sint-Philipslanders raakten van de weg en kwamen te gen een boom tot stilstand. Moer land, die achterin zat, werd door de klap naar voren geslingerd te gen de voorruit. Zijn zoon A. Moerland liep fikse verwondingen op aan hoofd, pols en been. Diens vrouw W. Moerland-Quist, die de auto bestuurde, had verschillende kneuzingen. De auto werd volle dig vernield. De man uit Roosen daal kwam er zonder kleerscheuren af en ook zijn auto had slechts lichte schade. De drie Sint-Philipslanders wer den met een ambulance naar het Roosendaalse ziekenhuis ge bracht, waar Moerland in de loop van zaterdag aan zijn verwondin gen bezweek. Hij is gisteren in zijn woonplaats begraven. Volgens directeur J.W. Hilbron heeft de FNV totaal wel 43 verlan gens opgevoerd. "Maar we zijn niet in de gelegenheid gesteld daarover te praten omdat de FNV van de onderhandelingstafel is weggelopen. Met het CNV en de Unie BLHP is er wel een overeen komst gesloten." Bij het moederbedrijf Nobo in Ede(evenals De Waal behorend tot het Delacre-concern) staken al een week 50 van de 270 medewerkers. Volgens mevr. K. Hagenaars van de voedingsbond FNV is juist De lacre in Ede en Thoien uitgekozen voor de staking omdat die 'in het werkgeversoverleg nogal wat te vertellen heeft'. "Wie invloedrijk is, die moet je onder druk zetten. Het lijkt een eenvoudige op telsom, maar over het aantal stakers bij banketfabriek De Waal doen wisselende cijfers de ronde. Directeur Hilbron houdt het op 9 van de 34 per soneelsleden. FNV- actieleidster mevr. Hagenaars spreekt over 12 van de 34. Kantinemedewerkster mevr. Gunter, zelf één van de sta kers, komt aan 11 van de 31 vaste mensen met daarnaast nog 2 uitzendkrachten. Dins dag kwam er nog een vaste kracht bij de stakers bij. We staken voor een goede c.a.o., met name voor de laagst betaal den die we georganiseerd hebben. Daarom is het belangrijk om de bazen onder druk te zetten." Mevr. Hagenaars geeft aan, dat het behalve om de prijscompensa tie en de VUT ook over gelijke be handeling en goede scholing van het personeel gaat. Volgens haar kunnen de bokke pootjes in Thoien niet meer weg omdat de staking zich met name Overschot. Op de begroting voor 1991 heeft de gemeente Thoien een overschot geboekt van 330.000 gulden. Wet houder P. van Schetsen heeft dat meegedeeld in de commissie fi nanciën. Ook de rekening over 1990 vertoonde een dergelijk over schot, namelijk 328.885,25. op de inpakafdeling concentreert. Hilbron bestrijdt dat. Volgens hem werkt de Thoolse vestiging nog voor de helft, nadat maan dagochtend eerst zoals gebruike lijk twee ovens in gereedheid waren gebracht. De produktieca- paciteit in Ede is teruggebracht naar 75-80%. Met inzet van wer kwilligen wordt geprobeerd om door te draaien. Directeur Hilbron noemt de sta king 'vervelend'. "Ik wil graag zo snel mogelijk deze ellende voorbij zien gaan, want we moeten straks weer samen aan de slag. De werk gevers hebben een heel goed bod gedaan, maar er zijn grenzen. Het is een centraal conflict in de sui kerverwerkende industrie in Ne derland; bij 26 bedrijven wordt er gestaakt. Het gaat dus niet speci fiek om Delacre. Het personeel in Thoien is ook niet uit zichzelf met de staking begonnen: ze zijn over gehaald door mensen van buiten, een stakingspiket. Terwijl in Ede de staking aangekondigd was en we afspraken met de vakbondslei ding hebben gemaakt, kwam het in Thoien als een verrassing. Sta kingen laten diepe wonden n%, die niet vanzelf genezen. Die littekens blijf je jaren zien", zegt de direc teur van banketfabriek De Waal. Bestuurders van de FNV Thoien kunnen zich niet herinneren dat er al eens eerder een staking bij een Thoolse bedrijf is geweest. "Het is de eerste, regelrechte actie op Thoien", zegt FNV-voorzitter M.A.J. van der Linde. "Het geeft aan, dat de onderhandelingen om een nieuwe c.a.o. moeizaam verlo pen. Daarom wordt er in deze be drijfstak nu druk uitgeoefend." Eerder werd al eens een metaalbe drijf in St. Maartensdijk door het personeel bezet toen dat door ma lafide praktijken failliet ging, maar een staking voor betere ar beidsvoorwaarden is nog niet eer der voorgekomen bij een Thoolse onderneming. "Het hangt samen met de groei van de bedrijvigheid en ook wel het feit, dat De Waal tot een groter concern behoort. In de havens en in de bouw hebben Thoolse werknemers al vaker gestaakt. Wanneer er een beroep op onze leden gedaan wordt, wil men wel meedoen", aldus Van der Linde. A. den Haan van de bouwbond FNV heeft bij een Thoolse onder neming ook nog nooit een staking meegemaakt. "Twee jaar geleden hebben er van bouwbedrijf Wal pot uit Steenbergen wel eens 3 van de 15 mensen gestaakt op een werk in Thoien. Maar in het alge meen is men er niet zo fel op. 't Is ook het laatste middel", zegt Den Haan. Gemeentearchivaris J.P.B. Zuur deeg moet voor een staking terug naar de Tweede Wereldoorlog en de dertiger jaren, toen het werk door landarbeiders in Oud- Vossemeer werd neergelegd. Tij dens de oorlog zou het om een so- lidariteitsstaking gaan in verband met tewerkstelling in Duitsland, in de dertiger jaren om een loon- conflict. In het boekje 'Anderhal ve eeuw parochieleven rondom de Willibrorduskerk' staat vermeld, dat er in 1922 in Oud-Vossemeer een staking uitbrak toen de boe ren maar een uurloon van een kwartje (een stuiver minder) wil den geven. Zowel in kranten als in gemeenteverslagen is daarover niets te vinden, zodat de afloop onbekend is. Pagina 3: 'Onze snoepcenten wor den afgenomen' "De planning was eerst om per 1 november het postkantoor St. An naland om te zetten in een agent schap", zegt PTT-directeur C.J. Heijnsdijk uit Bergen op Zoom. "Dan zouden we het kantoor St. Annaland echter nog een hele zo mer moeten bemannen en die mensen kunnen we goed gebrui ken voor vervanging in de vakan tie te Bergen op Zoom. Daarom is het vervroegd tot 1 mei." De directeur is ingenomen met een postagentschap bij boekhan del Heijboer. "De plaats aan de Ring en het pand klikte gelijk", vertelt Heijnsdijk. Het postagent schap wordt ondergebracht in het kantoor van de boekhandel. In de bijkeuken wordt een nieuw kan toor gemaakt. Mevr. J.P.C. van Winkelen-van Vossen van boek handel Heijboer verwacht voor deel van het agentschap. "Je krijgt meer mensen in je winkel en je kunt de klanten meer service bieden. Strippenkaarten bijvoor beeld, daar is al lang vraag naar, die kunnen we straks gaan verko pen.' De PTT benaderde de boekhandel omdat die branche het best bij een agentschap past. "De ligging midden in het dorp vond men ook ontzettend gunstig." Gezien de verbouwing en de bijkomende aanpassing van het winkelinte rieur gelooft mevr. Van Winkelen overigens niet dat 1 mei haalbaar zal zijn. "Op zo'n korte termijn zien we dat niet zitten." Er komt een open balie nieuwe stijl zoals die maandag in Brouwershaven in gebruik genomen is. Het postagentschap St. Annaland zal dezelfde openingsuren als het huidige postkantoor handhaven, behalve op woensdagmiddag(dan is de winkel gesloten) en zaterdag morgen. De postbussen verhuizen mee naar de Ring en worden 's mor gens gevuld door de agent, maar daar kan men niet dag en nacht bij zoals nu het geval is. Alleen tij dens de openingsuren van de win kel zal dat kunnen. De omzetting van postkantoor naar postagent schap betekent in St. Annaland een achteruitgang in de dienstver lening omdat het kantoor als eni ge op het eiland op zaterdagmorgen geopend was en nu ook de woensdagmiddag ver valt. Bovendien zijn er nu kente kenbewijzen, OV-j aar kaarten en stamkaarten voor busabonnemen ten verkrijgbaar. Die handelingen zijn echter gebonden aan een postkantoor. "Landelijk hebben we wel aangekaart om stamkaar ten voor busabonnementen voortaan ook bij agentschappen verkrijgbaar te stellen", vertelt Heijnsdijk. Hij heeft de garagebe drijven al ingelicht over het ver dwijnen van de kentekens in St. Annaland. Ten opzichte van een postkantoor is er bij een agent schap ook geen telefooncel. Even min kan men een aanvraagformulier voor een tele foonaansluiting ophalen. Inwoners van Thoien gaan er op vooruit met de zaterdagopenstel ling, de OV-jaarkaart, de kente kenbewijzen en de registratie snelle motorboten. Dat gaat al vanaf 15 april in op het postkan toor aan de Dalemsestraat, zodat er tot 1 mei nog een overlapping is met het kantoor St. Annaland. In Scherpenisse verhuist het postagentschap wegens de sluiting van drogisterij Hage in de Westraat rond 1 juni naar de su permarkt van de fa. M. Moerland in de Kerkstraat. Er waren ver schillende kandidaten, zodat de PTT een keuze kon maken waar het nieuwe agentschap zou ko men. ZIE VERDER PAG. 3 Akkerbouwers zijn de laatste landarbeiders Schoenmaker Quist vijftig jaar bij zijn leest College Sint-Philipsland her stelt fout met grondprijs Anna Jacobapolder wordt een echt dorp Echtpaar Mijnheere-Quist zestig jaar getrouwd Provincie wijzigt streekplan voor Bouman-Potter Recreatieve verkenningen op Thoien voor de komende tien jaar Na 22 jaar afscheid bad meester en gastronoom Bocxe Fietspad van half miljoen over kruin van dijk langs Oosterschelde Noad 5 en D-pupillen Tholen- se Boys voetbalkampioenen Vijftien jaar Batho: Badmin ton is meer dan tegen een shuttle slaan op de camping Derde tennisbaan in Sint- Philipsland geopend DE WILSKRACHT VAN DE ZWAKKERE WORDT EI GENZINNIGHEID GENOEMD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De monumentale schuur aan de Korte Vest ging maandag tegen de vlakte. Sloopbedrijf Jeroense haalde maandagochtend het dak van de monumentale schuur aan de Kor te Vest te Sint-Maartensdijk naar beneden nadat vorige week de pannen van het dak waren verwij derd. De slopers haalden eerst-aan de oostkant een stuk van het dak om te voorkomen dat een gedeelte van de schuur op de woning van de familie Kaat terecht zou ko men. Ook aan de andere zijde was voorzichtigheid geboden. Aan de westkant grenst de schuur aan de schuur van Iz. Riedijk. Ook die moest bij de sloopwerkzaamhe den gespaard blijven. Daarom werden de dakbalken op zo'n vijf meter van de belendende schuur doorgezaagd. Bij elke balk die doorgezaagd was, zakte het dak een stukje naar beneden en kraak te en zuchte het gebint zonder naar beneden te vallen. Door de druk op de wanden sloeg er een deur open en ontsnapte er stof van de rietbedekking. Vanaf een veilige afstand bekeken voor bijgangers de afbraak van de mo numentale schuur. Er kwamen verhalen van vroeger los, over de vraag wie nu de eerste eigenaar is geweest en hoe oud de schuur eigenlijk was, hoeveel beesten er in gehouden zijn en hoe het moge lijk is geweest dat de schuur die in steeds slechtere staat kwam te ver keren zoveel stormen had weerstaan. Ook de laatste eige naars, de gebroeders Hoek en D. Kwaak, kwamen een kijkje ne men. De schuur behoorde bij het woonhuis aan de Hazenstraat 10. Ook het huisje tussen Het woon huis en de schuur. De schuur moet plaats maken voor woningbouw. Ook het ge deelte van Riedijk (wiens grootva der een stuk tegen de schuur van Kwakkelaar bouwde) moet tegen de vlakte. En diens woning. Dat gebeurt wanneer Riedijk een nieu we woning heeft betrokken die ge bouwd gaat worden op de hoek Westvest/Ds. de Bresstraat. Tot zolang wordt de houten wand af geschermd met plastic en enkele steunbalken om inregenen en in storten te voorkomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 1