Schelpenpad op dijk wordt 'modderboel' 'Je krijgt toch geen bedrijf naar Stavenisse gepraat' Kritiek op kunstwerk voor plein Veer- en Kerkweg zijn racebanen 'Moedig besluit van bestuur chr. mavo' Geld beter te gebruiken voor aantrekken bedrijven Meegenomen Terrein ligt aan verkeerde kant Donderdag 19 maart 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De jachthaven van Stavenisse krijgt volgens secretaris M.J. Hoek van de sportvissers- en watersportvereni ging in het dorpsplan niet de aandacht die ze zou moe ten hebben. En het gebruik van schelpen voor een wandelpad op de havendijk wordt een modderboel, al dus bewoner P. de Vos van de Molendijk. Renovatie rioolputten Stavenisse/Poortvliet Banjeren Hoe trek je werkgelegenheid aan in Stavenisse? Op die vraag werd tijdens de bespreking van het dorpsplan Stavenisse verschillend gedacht. Geen wonderdokters Broos evenwicht Grondprijs Het kunstwerk dat de gemeente Tholen op het Van der Lek-de Clercqplein in Stavenisse wil plaatsen, oogstte op de hoorzitting over het dorpsplan Stavenisse woensdagavond in de Stove kritiek nog voordat het verwezenlijkt is. Landarbeiders Het veer De Veerweg in Stavenisse wordt een racebaan. Dat vre zen omwonenden wanneer deze weg van de kom naar het veer verbreed zal worden bij de uitvoering van de administratieve ruilverkaveling. Medische voorzieningen Sluipend vergif Blinde meisjes Voorzitter Duvekot van kiesvereniging SGP: Het zoeken van toenadering tot het reformatorisch on derwijs op Zuid-Beveland door het bestuur van de christelijke mavo Tholen was een moedig besluit. Dat heeft voorzitter J.W. Duvekot gezegd tijdens de jaar vergadering van de gemeentelijke kiesverenigin van de SGP. Duvekot is bestuurslid van de Rehoboth scholen gemeenschap voor lbo en mavo in Krabbendijke. Afgesloten voetpad r "Op de lijst van prioriteiten komt de jachthaven niet voor," zo zei Hoek tijdens de hoorzitting. De secretaris wees op een aantal za ken die aangepakt zouden moeten worden. Zo is volgens hem de bo- tenhelling 'niet meer functioneel'. Verder zou de gemeente eens wat moeten doen aan de steigers die in slechte staat verkeren. En wacht de vereniging op het zogenaamde havenpreventieplan. De vereni ging wil spoed achter het plan zet ten en schreef op 1 februari een brief naar het college van b. en w. Wethouder J. van der Jagt van openbare werken zei dat er een 'nader gesprek' zal volgen over het plan. Hij wees erop dat het niet alleen zal gelden voor de ha ven van Stavenisse, maar ook voor de andere Thoolse havens. Hoek (die vaak naar de microfoon liep om zijn zegje te doen): "Wordt er rekening gehouden met de wa tersportvereniging? De eerste ron de van het havenpreventieplan dateert van 20 januari 1990." Van der Jagt moest toegeven dat een en ander lang op zich liet wach ten: "Wij wilden wel harder lopen maar moesten, te lang, wachten De rioolpompputten in Stavenisse en Poortvliet zijn door de lange verblijftijden van rioolwater dus danig aangetast, dat vervanging noodzakelijk is. Als de gemeente raad dat maandagmiddag goed vindt, gebeurt dat door gewapend beton met een pvc-bekleding, zo dat aantasting wordt voorkomen. op rijksinstellingen, met name waterstaat." Het verwijderen van kistdammen op de havendijken en het aanleg gen van een schelpenpad werd door P. de Vos aan de orde gesteld. De Vos zei juist in de zo mer 'zo lekker in zijn tuinstoel te zitten op de dijk'. Hij had er zelfs al wat beton gestort om zijn meu bilair niet op het grint te hoeven zetten. Het schelpenpad vond hij geen vooruitgang: "Het wordt ene modderboel."Tot hilariteit van de zaal vroeg burgemeester H.A. van der Munnik of De Vos daar inderdaad beton had gestort. "Ach," zei De Vos," laat dat mis schien niet mogen. Het was beton, als er wat over was. Maar veel bu ren zijn het met me eens." Van der Jagt zei dat er voorlopig niks aan de situatie verandert."Ik weet nog niet of wij uw beton la ten opruimen op uw kosten, maar de betoncaissons blijven voorlo pig bestaan. Schelpen lijkt ons een goede verharding." Ook Hoek roerde zich over de wandelpaden over de dijken van het dorp. De spreker noemde de dijken langs het havenkanaal waar de elementen (door het wa terschap) zijn weggehaald. "Wij hebben al heel lang om wandelpa den gevraagd." Van der Jagt ver wees naar het waterschap die eigenaar is van deze dijken. Hoek:"U neemt het wel op in uw plan, maar we moeten er vijf jaar op wachten." Van der Munnik: "Het heeft geen hoge urgentie." Hoek:"De wandelaar wil het eer der omdat hij in het weekend nu door de modder moet banjeren." zei dat de keus op de Pilootweg was gevallen omdat er elders, bij voorbeeld aan de zuidkant van het dorp, geen geschikte plek was. Bovendien zou het verkeer derma te gering zijn dat er van overlast nauwelijks sprake kan zijn. B en w van Tholen zien mogelijk heden in het bedrijventerrein aan de Piloot- al krijgt wethouder J. Versluys van economische zaken er 'geen bedrijf naar toe gepraat.' De jachthaven dan. Die wordt uit gebreid. Daarmee kan het voor zieningenniveau van winkels op peil worden gehouden omdat er in de zomer extra klanten zijn. Het college denkt in het plan aan toeleverings- en onderhoudsbe drijven voor toerisme en jachtha ven. J. van de Berg^ betwijfelde dat woensdagavond sterk: "Daar kan niemand een volledig bestaan van hebben. Waarom de gemeente zegt dat daarmee meer werkgele genheid komt, is een loze belofte. Daar komt niks van." Versluys antwoordde dat er zich geen bedrijven melden om zich in Stavenisse te vestigen. Van de Ber ge stelde dat het wel mogelijk is als b en w het zouden willen, net zoals in Tholen en Sint- Maartensdijk is gebeurd. De wet houder benadrukte dat het wel het streven van het college is. "Er ko men geen bedrijven naar Stavenis se Maar als u erin slaagt om bedrijven hierheen te krijgen, dan houden wij ons zeer aanbevolen," kaatste Versluys de bal terug. Van der Munnik stelde dat een passantensteiger voor meer be drijvigheid zal zorgen. "Er ko men meer toeristen. De winkels kunnen dan wat gemakkelijker draaien. Op die manier behoudt je werkgelegenheid." Oud-PvdA wethouder C.J. Moer land had in de opsomming van de bedrijven in het dorpsplan enkele ondernemers gemist, zoals 2 tim merbedrijven, 2 aannemersbedrij ven, 2 installatiebedrijven en 1 schoenmaker. J. Dorst zei er geen hoge pet van op te hebben dat er bedrijven ko men. "Het bedrijventerrein aan de Pilootweg is een totaal verkeer de plaats wegens de verkeersveilig heid. Aan en afvoer van verkeer moet dwars door het dorp." Van der Munnik bestreed dat. Hij A.J. Zwerus vroeg zich af, of de factor werkgelegenheid voldoende is om de uitstroom van jonge gezinnen uit het dorp te stoppen. Hij zei de in spanningen van het college om meer werk te scheppen te begrijpen en noemde zelf de zaadteelt als mogelijke stimu lans voor meer banen. Van der Munnik legde uit dat met het plan niet wordt beoogd Stavenisse 'groot te laten wor den'. "Het gaat erom de be volking vast te houden. Dat het inwonertal stabiel blijft. Er wordt ook geregeld bijge bouwd. Er keren ook wel mensen terug, maar het blijft een broos evenwicht. Tot dus ver staan ondernemers niet op de stoep. We kiezen voor een verantwoorde toeristische ont wikkeling die kan bijdragen tot de leefbaarheid." Versluys noemde verder de in dustrie in Sint-Maartensdijk belangrijk voor de werkgele genheid in Stavenisse wegens de korte afstand. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde EEUWEN LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen IJSTWERK Advertentie I.M. C. den Braber stelde voor om de grondprijs voor woningbouw te verlagen zodat mensen gestimu leerd worden in Stavenisse te bou wen. Den Braber nam het woord verpaupering in de mond, maar daar was Van der Munnik het niet mee eens: "Er wordt in het plan niet over verpaupering gesproken. We zijn natuurlijk geen wonder dokters die met dit plan Stavenis se een geweldige stoot naar boven geven. Die pretentie hebben we al lerminst. We willen behouden wat er is en er is veel moois in Stave nisse.' Het verlagen van de grondprijs vindt het college geen goed mid del om de particuliere bouwers aan te trekken. "Dan krijg je een onevenwichtigheid ten opzichte van andere kernen." Volgens de burgemeester maakt het aspirant kopers de prijs niet uit als ze er gens 'per sé' willen wonen. Hij wees er op dat de grondprijzen in de kleine kernen hoger hadden ge legen. Deze nu nog verder verla gen vinden b en w niet nodig. De 35.000 gulden die voor plaat sing van het kunstwerk uitgetrok ken wordt, kan beter voor andere zaken gebruikt worden, zo meen den enkele sprekers. J. van de Ber ge zei dat er 'niemand op zit te wachten.' "Het is beter om de fon tein op te knappen. Met het geld dat overblijft, kun je beter bedrij ven aantrekken. Naar zo'n kunst werk kijkt niemand." Ook L. den Braber zag het geld liever anders besteed. Hij was het er wel mee eens dat het Van der Lek-de Clercqplein een opknap beurt moest krijgen en stelde voor om het grasveld er weg te halen en rondom de fontein sierbestrating en een andere groenvoorziening aan te brengen ('hagen of heggen, zo u wilt'), uit te voeren met het geld dat nu is gereserveerd voor het kunstwerk. De heer Nieuwenhuize deed het voltallige college achter de tafel een suggestie aan de hand: "Voor de ramp kwamen achter de kerk de landarbeiders samen. Ik stel voor er een kunstwerk te plaatsen van een landarbeider met een kor te schrepel." De spreker brak ook een lans voor het behoud van de vloedplanken die wellicht het veld moeten ruimen bij het opnieuw inrichten van de Stoofdijk. "Zou den er niet een paar kunnen blij-» "Het lijkt wel of heel Stave nisse hier aanwezig is," zei burgemeester H.A. van der Munnik woensdagavond in de Stove, de zaal overziend, waar zo'n 80 belangstellenden za ten. De eerste versie van het dorpsplan Stavenisse was op 30 augustus 1990 al besproken met alle verenigingsbesturen. Nu was het de beurt aan 'de hele bevolking' om te praten over het herziene ontwerp. Dat had ter inzage gelegen. Maar het was ook te koop ge weest voor een tientje. De bur gemeester maakte bekend dat er in Stavenisse 3 van verkocht waren en dat er 1 exemplaar van het ter visie gelegde plan was 'meegenomen.' "Er was brede belangstelling voor," zo concludeerde Van der Mun nik, die met het voltallige col lege, de gemeentesecretaris, enkele ambtenaren en een ver tegenwoordiger van de provin cie naar naar Stavenisse was gekomen. ven als aandenken, ergens bij de molen of zo?" Burgemeester H.A. van der Mun nik legde uit dat het plaatsen van een kunstwerk voort vloeit uit het gemeentelijk kunstbeleid dat door de raad is goedgekeurd. "Het is politiek aanvaard. We hebben er zelfs een eervolle vermelding van de provincie voor gekregen. Het eerst komt Oud-Vossemeer, als tweede Poortvliet en daarna is Stavenisse aan de beurt. Het is herkenbare kunst; geen kunst van nu. We zullen het zo plaatsen dat u er niet omheen kunt," zei hij gekscherend tegen Van de Berge: "En we hopen dat u dan zegt: toch mooi dat het er staat." Het thema dat een kunstenaar voor Stavenisse moet gaan uit beelden is 'Het veer', zo lichtte de burgemeester toe: "Dat moet Van de Berge (van het gelijknamige bergingsbedrijf-red.) ook aan spreken. A.M. Smits herinnerde b en w er aan dat de buurtbewoners een brief gestuurd hebben aan het col lege waarin gevraagd wordt om drempels aan te leggen. Ook op de smalle weg langs de dijk wordt volgens de bewoners hard gere den. Smits vroeg of er wat aan ge daan wordt. Wethouder J. van der Jagt be vestigde de ontvangst van de brief maar zei dat de brief naar het wa terschap Tholen is gestuurd om dat deze weg buiten de bebouwde kom in beheer is bij het wa terschap. S.A. van Dommele wees erop dat het gedeelte waarover in de brief is gesproken, niet buiten de bebouw de kom valt. Ook hij verwacht dat de weg een racebaan wordt als er geen verkeersremmende maatre gelen worden getroffen. Burgemeester H.A. van der Mun nik adviseerde de betrokkenen zelf contact te zoeken met het wa terschap. Ook L. den Braber pleitte voor verkeersremmende maatregelen, maar dan voor de Kerkstraat. Hij vroeg b en w dringend daar voor de zomer nog wat aan te doen. "Ook de Kerkstraat is een race baan." Den Braber maakte zich verder zorgen over de medische voorzie ningen in zijn dorp. Hij wilde we ten of deze wel op 'voldoende hoog peil' blijven wanneer het Groene Kruisgebouw gaat ver dwijnen. "Blijft het consultatie bureau dan bestaan in het woonzorgproject? Of is daar geen plaats voor?" Wethouder J. Ver sluys antwoordde dat het consul tatiebureau blijft bestaan en dat het Groene Kruis een steunpunt krijgt in het woonzorgproject. De wethouder vond zelfs dat de voor zieningen in Stavenisse versterkt worden omdat in het woonzorg project verschillende instanties werkzaam worden: kruiswerk, maatschappelij ke dienstverlening, de Schutse. Ook de fysiotherapeut krijgt er onderdak. De Veerweg (links in de gebutste spiegel) wordt een racebaan, vre zen buurtbewoners. 'Kamer Vrij' wijst op een toeristische activi teit in Stavenisse die de gemeente graag ondersteunt. In de polder komt een boomweide (rechtsbeneden). Nu lopen deze kinderen nog over de straat op de Stoofdijk in Stavenisse. Over enige tijd kunnen voetgangers gebruik maken van een stoep wanneer de kistdam (links) is verwijderd en vervangen door een keerwand die minder plaats inneemt. De nieuwe wand moet 4,50 meter plus N.A.P. zijn vanwege de waterkende functie. De commissie openbare werken ging onlangs accoord met het plan. VERVOLG VAN PAG. 1 weest. Ook heeft hij de provincie als tweede man vertegenwoordigd in het hoofdbestuur. Ook mevrouw Opree was aftre dend. Leune had in de jaarversla gen gelezen dat mevrouw Opree bij elke herverkiezing weigerde op te stappen omdat er een geschikte opvolger zou zijn. "Zij is de moe der van onze vereniging. We heb ben veel waardering voor wat u en de heer Quaak aan pionierswerk heeft verricht. U bent er altijd bij geweest. Met sukerspekken verko pen en de verloting." Mevrouw Opree blijft beschikbaar voor de soos op donderdagavond. Opvol ger is mevrouw J. Bijl uit Scher- penisse. Hoofdbestuurslid prof. dr. Knol wenste de vereniging geluk met het jubileum. Knol zei een preek te houden en de vereniging te wil len vermanen voor de tekst op de uitnodiging waarop staat dat Phi ladelphia er is voor het 'afwij kend' kind. "Dat wil ik nooit meer horen. In de nota van de re gering worden onze kinderen meerjarige schadegevallen ge noemd. Deze gedachtengang is te kenend voor de overheid in een wereld die wordt beheerst door wetenschap en techniek. In die fi losofie van deze tijd is zo'n kind een schadegeval. Er wordt alleen gekeken naar wat het kost. Maar onze kinderen zijn kinderen met mogelijkheden. Begin niet als u met een collecte langs de deur gaat dat het om gehandicapte kin deren gaat. Het zijn mensen met mogelijkheden. Daar moeten wij voor vechten. We moeten waken voor het sluipend vergif van de overheid die alleen denkt in kosten en baten." Knol wees op het grote belang van vrijwilligers. "Zonder hen kan dit werk niet bestaan. We bestaan bij de gratie van vrijwilligers. Voor de voortreffelijke wijze waarop me vrouw Opree zich heeft ingezet heeft het hoofdbestuur een speld." Knol zei dat het bestuur 'trots is op de mensen die zo ver groeid zijn met de club. "U bent begonnen in de woestijn." De on derscheiding bleek geen speld maar een kettingje te zijn dat Knol bij mevrouw Opree omhing. Ook Leune bedankte mevrouw Opree en overhandigde een bos bloemen. Mevrouw Opree zat in de pauze alweer met een plastic zak vol en veloppen voor de verloting klaar. Die waren in een mum van tijd verkocht. Ze wilde vier jaar gele den al stoppen met het werk voor Philadelphia. "Maar ik mocht er niet uit. Ik heb het met veel ple zier gedaan. Het is zulk dankbaar werk." Mevrouw Opree herinnert zich het zwemclubje waarmee ze naar Bergen op Zoom ging. "Er waren twee blinde meisjes bij. Die moesten we thuis ophalen met een busje en alles voor doen. Uitkle den, zwemmmen en weer aankle den en naar huis brengen, van A. tot Z."Ook al is ze geen bestuurslid meer, mevrouw Opree blijft wel elke donderdag naar de soos gaan. "Dat blijf ik doen, zo lang als ik kan." In zijn openingswoord tot de ruim Markt, wat gevaar oplevert voor dertig aanwezigen (waaronder de voltallige raadsfractie) noemde Duvekot vrijdag in Scherpenisse de stabilisatie of zelfs het terug dringen van de werkloosheid op Tholen verheugend, evenals de vestiging van een aantal milieu vriendelijke bedrijven in de ge meente. Verder toonde hij zich bezorgd over het grote aantal ver keersongevallen, waarvan enkele met dodelijke afloop, alsmede het opkomende anti-militarisme in ons land. Ook bij de eenwording van Europa en de ontwikkelingen op de Balkan en in het Gemene best van Onafhankelijke Staten stond hij stil. De verslagen van secretaris en penningmeester werden in orde bevonden. Laatstgenoemde vroeg de plaatselijke kiesverenigingen hun contributie tijdig te willen voldoen. In het bestuur werden H. Knuist uit Tholen en A. Aarnoud- se uit Oud-Vossemeer met grote meerderheid herkozen. Na de pauze kwamen de schriftelijke vragen aan de orde, die door de verenigingen uit Stavenisse, Sint- Maartensdijk en Scherpenisse wa ren ingediend. Stavenisse vroeg naar parkeergele genheid voor vrachtauto's. Raadslid M.J. Klippel zag daar voor geen grote mogelijkheden, misschien in de toekomst het ha venplateau. Het parkeren van vrachtauto's is namelijk aan ver schillende regels geboden, zoals goede bereikbaarheid, veiligheid, voorkomen van overlast, geluids hinder e.d. Uitbreiding van het speeltuintje aan de Boswei zou weliswaar technisch mogelijk zijn, maar lijkt financieel niet haal baar. Klippel zou beide zaken in de fractievergadering aan de orde stellen. Scherpenisse wees op de hoge snelheden van het verkeer op de aansluiting Spuidamstraat/Hoge overstekende voetgangers. Klippel gaf voorbeelden van snelheidsbe- perkende maatregelen. Een moge lijke oplossing zag hij in een afgesloten voetpad, zodat niet meer overgestoken kan worden. Het hekwerk bij de begraafplaats in Sint-Maartensdijk blijft nog wel zes tot acht maanden weg, doordat er verschillende instanties bij de restauratie betrokken zijn en gegevens over de oorspronkelij ke staat ontbreken, liet wethouder J. van der Jagt weten. Aan de orde kwam ook het plaat sen van gokautomaten. M. Dijke zei dat de SGP het liefst een totaal verbod zou zien. Over de aantal len die geplaatst mogen worden bestaan duidelijke regels, maar volgens het raadslid is er een dui delijke toename van de gokversla ving. Onlangs in Goes en Bergen op Zoom genomen maatregelen geven volgens hem aan dat het de verkeerde kant opgaat. Dijke ging ook in op een vraag over het tui nonderhoud bij bejaardenwonin gen. De SGP is voor stopzetting van deze service om rechtsonge lijkheid te voorkomen. Raadslid A. Kersbergen zette de visie van de fractie uiteen over de openbare bibliotheken. De SGP is tegen de uitleen van compact discs en videobanden en zal nauwlet tend de kostenontwikkelingen vol gen en mede daarvan zijn standpunt laten afhangen. Vervol gens spraken Van der Jagt en Dij ke over 'Herindeling waarom?', 'Welke samenwerkingsverbanden kent de gemeente Tholen reeds' en 'Gemeentebeleid - provinciaal be leid, wie heeft het laatste woord'. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 67:1 en 2, lezing uit Johannes 17:1-15 en gebed. Na de pauze werd heropend met het zingen van Ps. 32:1. Ds. P. van Bergen Bravenboer sprak een slot woord naar aanleiding van Jozua 4:19-24, waarna dankgebed en sa menzang uit Ps. 85:1 de vergade ring besloot. De fontein op het Van der Lek-de Clercqplein waar een kunstwerk komt met als thema 'Het Veer'. Op de achtergrond de oude kleuter school die tegen de vlakte gaat, samen met de bomen op het schoolplein.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 9