Dieleman vernieuwd Sint-Philipsland telde voor 1832 maar twee straten Den Haag kan koe niet onderscheiden van een varken Scharretje vangt bot bij sportgala Uitreiking van de Thoolse ereprijzen Jaar schade nieuwbouw Buitenzorg Darvi voldoet aan ISO-norm Wim van Dijke 23-ste in Spanje Donderdag 20 februari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Bedrijvig Controle alcohol en snelheid Overzicht in boekvorm van bewoning sinds 1645 is Zeeuwse primeur Sint-Philipsland beleeft volgende maand een Zeeuwse primeur. In boekvorm wordt dan een historisch over zicht gepresenteerd van de bewoning tussen 1645 en 1832. Van elk huis is uit de archieven opgediept wie in die periode de eigenaren of bewoners zijn geweest. Monnikenwerk, dat ruim drie jaar in beslag nam. Maar met het resultaat is streekarchivaris H. Uil van Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland best te vreden. Windrichting Druiventros ZLM-kringvoorzitter op jaarvergadering: Star Westeinde Wereldkampioene en geen nominatie Te laag niveau Morgenavond bij sportgala in Meulvliet Damteam pakt kampioenschap in eerste klas Atletiek Vierdeklas 4 V afdelingsvoetbal Nederlaag Vosmeer 4 Smerdiek 4 klopt SPS Knap gelijkspel Thol.Boys 5 Noad 5 wint moeizaam Dieleman in de Hoogstraat te Tholen heropende gisteravond de vernieuwde boek- en kantoor boekhandel met een receptie. Na zes jaar was men toe aan een aan passing van het winkelinterieur om meer accent op bepaalde arti kelen te kunnen leggen. De kan toormachines en de wenskaarten komen door een nieuwe presenta tie sterker naar voren. Een belangrijke wijziging is ver der de vervanging van het grijze kassablok midden in de winkel door een witte balie aan de zij kant. Daardoor is er in het mid den ruimte gemaakt voor een boekentafel, waar de actuele uit gaven gepresenteerd kunnen worden. Het grote rek met tijdschriften werd vorig najaar pas vernieuwd. Er is wel een nieuwe presentatie voor geschenkpapier, lint, e.d. De verkoopruimte van 160 m2 is gelijk gebleven, maar door de nieuwe vloerbedekking met een blauwe baan en de aangepaste verlichting in het eigentijdse inte rieur lijkt het winkeloppervlak groter. Er zijn drie vaste personeelsleden onder wie cheffin Jacqueline Blokland-Keur. Op 15 december 1991 bestond Dieleman 65 jaar. In de Oude- landsestraat begon dhr. C. Diele man in 1926 met zijn onderneming. Daar is nu de druk kerij nog gevestigd. In 1928 werd het bedrijf geleid door dhr. C.J. Zachariasse, vanaf 1954 door schoonzoon dhr. J. Tichem en vanaf 1 januari 1992 hebben zijn drie zoons(Leen, Kees en Rens) het bedrijf in handen. Door de groei van de activiteiten was de combinatie drukkerij/kan toorboekhandel aan de Oude- landsestraat onhoudbaar, zodat in 1986 aan de Hoogstraat een apar te boek- en kantoorboekhandel werd gesticht, waar op meer over zichtelijke wijze het grote assorti ment gepresenteerd kon worden. Dat is aangeslagen. Vandaar dat Dieleman nu toe was aan een re organisatie om een uitgebreider pakket te kunnen laten zien, zoals faxapparatuur, copieermachines, kassa's, reken- en schrijfmachi nes. Voor het bedrijfsleven zijn er maandaanbiedingen. Dieleman heeft ook een eigen bezorgdienst, want parkeren in de Hoogstraat blijft moeilijk. Darvi te Bergen op Zoom heeft onlangs het certificaat verkregen dat de kwaliteit van de dienstver lening volgens internationaal er kende normen waarborgt. De International Standard Organisa tion (ISO) en het Nederlands Nor malisatie Instituut hebben de normen opgesteld. Darvi heeft de organisatie van het bedrijf het af gelopen jaar getoetst aan die nor men, en waar nodig bijgesteld. "Dat was verschrikkelijk veel werk," zegt bedrijfsleider C.P.M. Timmermans uit Oud-Vossemeer. De hele organisatie moest op pa pier worden gezet, waarna contro le bij het bedrijf plaatsvond. Het bureau Veritas heeft op grond daarvan het certificaat 9002 (dienstverlenende sector) toege kend. Darvi is het eerste touringcarbe- drijf en een van de eerste verhuis bedrijven in Nederland met zo'n certificaat. Daarnaast kent het be drijf nog een afdeling transport. De organisatie zal nu ieder half jaar worden getoetst, om te waar borgen dat de kwaliteit van de dienstverlening aan de gestelde normen blijft voldoen. Darvi is onderdeel van Meeus; de zuster bedrijven Meeus Transport en Mepavax streven ernaar om in de loop van dit jaar eveneens het cer tificaat te behalen. Bij een alcoholcontrole van zater dag op zondag is tegen E.C.P. uit Poortvliet proces-verbaal opge maakt. Hij kreeg een rijverbod van vijf uren. Ook mevrouw M. van E. uit Tholen had te diep in het glaasje gekeken alsvorens ach ter het stuur te gaan zittpn. Behal ve een boete van 400 gulden kreeg ze een rijverbod van twee uren. A. van W. uit Woerden wilde de politie eveneens doen geloven dat hij teveel had gedronken, maar bij de blaastest sloeg de meter niet eens aan. Van W. liet zijn auto besturen door zijn 13-jarige zoon en zocht een excuus daarvoor. Hij kreeg een bekeuring voor het uit lokken van een strafbaar feit. Een controle op het gebruik van de autogordel leverde donderdag vier overtredingen op. Er werden vijftig auto's gecontroleerd. De snelheid werd diezelfde mid dag gemeten op drie plaatsen, waar niet harder mag worden ge reden dan 50 km/u. Op de Paas- dijkweg in Poortvliet waren 32 van de 239 bestuurders in overtre ding met snelheden tussen 65 en 105 km/u. Op de Ten Ankerweg in Tholen reden 12 van de 143 bestuurders te hard (62 tot 72 km/u) en in de Molenviietsestraat in Tholen slechts één van de 59 gecontroleerde bestuurders. üe Voorstraat in St. Philipsland met de Druiventros; in het deurgat Anna Rijstenbil. "We hebben heel de groei van het dorp kunnen reconstrueren," ver telt hij. "Tot 1832 waren alleen de Voorstraat en een deel van de Achterstraat bebouwd. In grote lijnen was die bebouwing al voor 1700 tot stand gekomen. Er werd begonnen vanaf de dijk en zo richting kerk gebouwd; eerst de Voorstraat en toen verder met de Achterstraat." Sint-Philipsland was in 1645 opnieuw bedijkt, na geruime tijd 'verdronken land' te zijn geweest. De kerk werd in 1668 gebouwd. Pas in de tweede helft van de achttiende eeuw werd oostelijk van de Oudepolder een nieuw gebied ingedijkt, de Hen- riëttepolder. "In die achttiende eeuw beperkte het bouwen zich voornamelijk tot het vervangen van de grote huizen door een aan tal kleinere. Pas rond 1800 was er weer nieuwbouw op grotere schaal," aldus Uil. De archivaris kwam in 1988 in contact met de heren H.A. van Dijke uit Amstelveen en C. Over- water uit Nijmegen. Daaruit groeide het plan om te proberen alle gegevens over huizen en boer derijen op Sint-Philipsland te ver zamelen. De archivaris stelde een werkplan op, maakte een over zicht van de bruikbare bronnen en legde dat voor aan een aantal col lega's en deskundigen. Vervolgens ging het drietal aan de slag. Uit al le mogelijke archiefstukken wer den gegevens vergaard over koop en verkoop van onroerend goed en over hypotheken. "Het rech terlijk en het weeskamerarchief zijn voor het grootste deel doorge werkt," vertelt Uil. Mensen die in de achttiende eeuw en daarvoor hun huis wilden ver kopen, lieten door de schepenen van het dorp een akte van trans port opmaken. Notarissen kwa men er pas vanaf 1811 aan te pas. Tot die tijd bestonden er echter geen vaste gegevens van de hui zen; ze hadden geen nummer, noch een kadastrale aanduiding. De ligging werd aangegeven door de eigenaren van de aangrenzende percelen te noemen, in volgorde naar de windrichting (noord, oost, zuid, west). Met die gegevens moest worden geprobeerd de stukjes van de puzzle in elkaar te passen en het 'historisch huizenkadaster' te re construeren. Eén karwei dat bui tengewoon tijdrovend bleek en waarmee vooral Overwater zich belastte. Hij ordende met de com puter alle gegevens per huis en per boerderij. Het werkgroepje had de beschik king over een aantal controlemid delen om de overblijvende vragen proberen te beantwoorden. Op de eerste plaats de lijsten van cijnsplichtigen (cijns is een ver goeding voor het gebruik van de grond; deze bedroeg een stuiver per roede) vanaf 1691. Verder de kohieren van de huisschatting vanaf 1674. Beide overzichten werden door de tijd heen opge maakt in een vaste volgorde. Dan waren er de boedelinventarissen (opgemaakt na overlijden), alsme de de lidmaatlijsten uit 1750 en 1758 (eveneens in een vaste volg orde). Tenslotte waren uit 1813 en vanaf 1821 bevolkingsregisters be schikbaar. Opvallend was het weinige mate riaal, dat over de periode 1811 tot 1832 beschikbaar was. Transport akten van de schepenen waren er na 1810 niet meer, maar de ver vangende administratie is verloren gegaan. Daarom werd het archief doorgenomen van notaris W.J. van Voorst Catshoek te Tholen, tevens secretaris en rentmeester van Sint-Philipsland. "Het was echter niet verplicht om een ver koop via de notaris te regelen, bo vendien was men vrij in de keuze van een notaris. Er zijn dan ook gaatjes blijven zitten," vertelt Uil. Niettemin is het gelukt om van elk pand een flink aantal gegevens te verzamelen. Dat illustreert de-be schrijving van één van de oudste panden in de Voorstraat, café De Druiventros. De vermoedelijk eer ste eigenaar Antonij Pieterse van den Eijnde liet daaraan al in 1648 een kamer bijbouwen. Vier jaar later stond er ook een schuur bij. In 1653 hertrouwde zijn weduwe met Cornelis Hijnderijcksen Po ver, die in het pand een herberg exploiteerde. De schuur deed tus sen 1657 en 1668 dienst als kerk, waarvoor Pover per jaar 24 gul den vergoeding kreeg. Op de schuur was toen een torentje met klok gebouwd. Pover verkocht zijn woning in 1685 aan Johannes van de Luister, mogelijk gedwongen door geldge brek. Deze was secretaris van het dorp en sinds 1690 schout. De functies van dijkgraaf, klerk van de polder en kerkmeester maak ten van hem een nog machtiger man. Inmiddels vergaderde het dorpsbestuur in de herberg van De Luister, die in 1706 overleed. Zijn weduwe hertrouwde met Laurens de Koek, schepen en sinds 1717 eigenaar van de hoeve Bouwlust. Later woonde een dochter van De Koek in het huis aan de Voorstraat. Zij trouwde met Simon Faasse, die het pand in 1752 kocht. Faasse was schutter en 'sherendienaar. Zijn herberg stond bekend als 'dorps regthuys' of 'dorpsregtcamer'. Na zijn over lijden nam Simon's oudste zoon Marinus het pand over. Deze over- ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel heeft gisterenavond in Stavenisse fikse kritiek geuit op de houding van de overheid ten opzichte van de land- en tuinbouw. Hij zei zich daarover ernstig zorgen te maken, ook al omdat hij in toenemende mate wordt geconfronteerd met boeren die het niet meer zien zitten. "Van achter bureaus in Den Haag worden regels gemaakt door mensen, waarvan wij het gevoel hebben dat ze nog geen koe van een varken kun nen onderscheiden," schetste Van Gorsel tijdens de algemene ledenver gadering van de ZLM kring Tholen en Sint-Philipsland. Ook de negatieve publiciteit rond om de landbouw stoorde de voor zitter. "Ik weet dat er in onze land- en tuinbouw een heleboel positieve zaken aan de gang zijn, bijvoorbeeld ten aanzien van het milieu. Zo vinden wij het onbe grijpelijk dat milieuvriendelijke gewasbeschermingsmiddelen niet toegelaten worden, met name door de bureaucratische instelling van de toelatingscommissie." De regelgeving is, aldus Van Gorsel, niet allemaal even duidelijk en dat maakt een praktische bedrijfsvoe ring onmogelijk. Boeren willen best investeren in het milieu, maar moeten daarvoor de tijd krijgen, zei hij. De vele heffingen noemde Van Gorsel onaanvaardbaar, om dat ze demotiverend en lastenver hogend werken. "Wij kunnen niet, zoals multinationals bij een milieuheffing, dreigen dat we naar het buitenland gaan." De kringvoorzitter vond niet dat Nederland 'kilometers voorop' hoeft te lopen in vergelijking met andere Europese landen. Het stre ven van de overheid naar een over eenkomst in het kader van de Gatt keurde hij af 'omdat dit grote schade doet aan de gehele Neder landse land- en tuinbouw'. Vol gens Van Gorsel moet er rekening mee worden gehouden, dat op de lijst van groeiende exportproduk- ten de landbouw de eerste twaalf plaatsen inneemt, terwijl op de dertiende plaats aardgas komt. De gemeente Tholen werd een 'starre en ambtelijke opstelling' verweten waar het de houding ten opzichte van de landinrichting be treft. "Wanneer lanuetijke en pro vinciale overheden grote bedragen voor de ontwikkeling van de land en tuinbouw in onze streek pom pen, is het zeer bedenkelijk dat de gemeente Tholen legeskosten aan een kleine groep inwoners oplegt ten pleziere van de gehele streek. En zelfs zover gaat dat ze de kleinste, elders al lang aanvaarde planologische medewerking wei gert," aldus Van Gorsel. Ook in de slag om een tuinbouwcentrum op Tholen te krijgen zou de gemeen te met minder 'bezieling en inzet' te werk gaan dan elders in Zeeland. De kringvoorzitter ging in zijn toespraak nog op vele zaken in, zoals de dienst landbouwvoor lichting, de zoet watervoorzie ning, provinciaal ontwerpplan natuurontwikkeling, de nota jacht en wildbeheer en de fusie tussen landbouworganisaties. In dat licht raadde hij elk van de acht afdelin gen aan, zich te beraden of sa mengaan met een andere afdeling zinvol is. "Met nadruk zeg ik ech ter dat elke afdeling autonoom is en zelf een eventueel initiatief zal moeten nemen," aldus Van Gorsel tijdens de ZLM-vergadering. leed in 1793. Zijn weduwe her trouwde en haar man Cornelis Verkouteren zette de herberg voort. Na hem bewoonde de schipper Adriaan Verspoor het pand, wiens vrouw als herber gierster optrad. Na hun vertrek kocht Joseph van Nieuwenhuyzen - die van 1803 tot 1824 boerde op Het Oude Baken - de herberg. Zijn weduwe en daar na zijn oudste zoon Jacobus (te vens timmerman) zetten de herberg voort. Daar vergaderde tot 1862 nog steeds de gemeente raad, voor 20 en later 25 gulden per jaar. In genoemd jaar werd de oude school bij de kerk als ge meentehuis in gebruik genomen. Van Nieuwenhuyzen werd als lo gementhouder opgevolgd door J.A. Mol. Behalve de Voor- en Achterstraat en de boerderijen in de Oudepol der, wordt in het boek ook de buurtschap Het Westeinde be schreven. Die is nu volledig ver dwenen, maar lag tegen de westelijke dijk van de Oudepol der. De samenstellers gaan in de inleiding uitgebreid in op de wijze van onderzoek, omdat het de eer ste uitgave in Zeeland op dit ter rein is en er profijt mee kan worden gedaan voor andere dor pen. Verder worden De Druiven tros en hoeve Bouwlust als voorbeeld uitgewerkt. Daarnaast valt te lezen in welke huizen de predikanten van het dorp hebben gewoond. Het boek is verluchtigd met een aantal kaarten en (oude) foto's van huizen en boerderijen. Die zijn grotendeels door J. Kem- peneers uit Sint-Philipsland bij een vergaard. Achterin zijn naamsindexen opgenomen. Om de gegevens in boekvorm uit te geven, werd contact opgenomen met de stichting Kadastrale Atlas Zeeland. Die geven van alle Zeeuwse plaatsen de eerste ka dastrale gegevens en kaarten uit 1832 in druk uit. Gezien het bij zondere van het Sint- Philipslandse project maakte de stichting een uitzondering. Dat houdt in, dat het boek behalve het historisch huizenkadaster 1645-1832 ook de kadastrale gege vens uit 1832 bevat. Voor dat ge geven is drs. O.W. Hoogerhuis verantwoordelijk. Kadastraal ken de Sint-Philipsland vier secties: Benoorden de weg (A), Bezuiden de weg (B), Den nieuwe polder (C) en Het Schor (D). Anna Jacoba- polder bestond nog niet, het schorrengebied behoorde tot Bruinisse en zal ook in de ka dastrale atlas van die plaats wor den opgenomen. Voor het boek is de Rabobank Tholen als sponsor bereid gevon den. Dit mede in verband met de nieuwbouw van het bankkantoor in Sint-Philipsland. Bij de ope ning van de bank, op 19 maart, zal voorzitter J.L. van Gorsel het eerste exemplaar van het boek overhandigen aan burgemeester T.A. Vogel. Belangstellenden kun nen intekenen op het boek, dat ƒ32,50 kost. Inwoners van Tholen en Sint-Philipsland ontvangen daartoe een folder in de bus. De perikelen met de provincie over het bestemmingsplan Buiten zorg III, waarbij een oplossing ge zocht moest worden voor de geluidsoverlast van het bedrijf van Overbeeke, heeft volgens bur gemeester H.A. van der Munnik 'een jaar schade opgeleverd'. Hij zei dit tijdens de bespreking van de kwestie in de commissie ruim telijke ordening toen hem door M.A.J. van der Linde (PvdA) ge vraagd werd wanneer de gemeente denkt met de nieuwbouw in de omgeving van het bedrijf te kun nen beginnen. De gemeente heeft in overleg met betrokken partijen nieuwe afspraken gemaakt om ge luidsoverlast terug te dringen. Die Maar tot het najaar zijn we er nog wel mee bezig. Een niet goedkeu plannen zijn aan de provincie aangeboden. Van der Munnik leg de uit dat 'alles geregeld wordt in de Hinderwet en bestemmings voorschriften'. Bovendien komt er nog een hoorzitting en wordt de zaak ter visie gelegd. "Na de bouwvak hopen we weer bouw vergunningen af te kunnen geven. De keuze, die de sportcommissie van de gemeente Tholen bij de verkie zing van de sportman en het sportteam van het jaar 1991 heeft ge maakt, zal morgenavond ongetwijfeld weer ter discussie staan. De beoordeling van de prestaties in de verschillende takken van sport blijft immers appels met peren vergelijken. Enkele sportbeoefenaars zijn al voor aanvang teleurgesteld. Hengelsportvereniging 't Schar retje meende wel degelijk in aan merking te komen voor een nominatie. Via de krant vernamen zij, dat hun aanmelding kwalita tief van een te laag niveau was. Het betreft mevr. Lindhout- Houke uit St.Maartensdijk die, na selectie te hebben afgedwongen, deelnam aan de wereldkampioen schappen kusthengelen in Frank rijk. Het optreden van de Thoolse was succesvol. Ondanks de matige vangst werd zij met de da- mesploeg wereldkampioen. "Een prima prestatie. Zeker als je in ogenschouw neem onder welke haast mensonwaardige omstan digheden de strijd plaatsvond," meent mevr. Rijnberg van de Vos- semeerse hengelsportvereniging. "De erbarmelijke omstandighe den waren eigenlijk te zwaar voor de vrouwen. Zij heeft het met de andere dames toch volgehouden, met als resultaat de wereldtitel. Als je dan geen nominatie krijgt, dan wordt de sport door de ge meente Tholen enorm onderge waardeerd. Blijkbaar telt alleen voetbal." Vorig jaar kon 't Scharretje zich wel verheugen in belangstelling van de gemeente. Ilja Graauw- mans werd genomineerd, maar de ereprijs ging naar Toby Hage. Dit al tot onvrede, blijkt uit de ver melding van dit feit in het jubi leumboekje: 'Zoals we zelf al vreesden, wordt deze sport niet al tijd als volwaardig gezien'. Voor het eerst zijn er bij het sport gala slechts twee individuele spor ters genomineerd voor de ereprijs. Voor de derde nominatie waren volgens de sportcommissie de prestaties van een te laag niveau. "Gewoon belachelijk. Is er nog een hoger niveau denkbaar, dan de wereldkampioenschappen," vraagt mevr. Rijnberg zich geër gerd af. "Al behalen wij in de toe komst nog zulke opzienbarende resultaten, wij twijfelen er over, ooit nog als vereniging een aan melding te doen. Bij het bestuur bestaat er nauwelijks interesse om het gala nog bij te wonen. De ge meente zou onze prestaties moe ten vergelijken op landelijk niveau, 't Scharretje presteert al jaren nationaal en internationaal en dat is uniek voor een kleine vereniging," aldus mevr. Rijnberg. Naast mevr. Lindhout had 't Scharretje tevens de jeugdploeg aangemeld voor sportteam van het jaar 1991. Clarinda Rijnberg, Conja Burgers en Jarco Plompen vallen echter ook buiten de prij zen. Het trio behaalde goede klas seringen, met als hoogtepunt het Nederlands kampioenschap, dat gewonnen werd door Jarco Plom pen. Zelfs voor de aanmoedi gingsprijs vist de jonge Nederlands kampioen achter het net. Mogelijk dat zwemster Heidi den Engelsman uit St.Maartensdijk hier aanspraak op kan maken. Zij was immers aangemeld voor sportvrouw van het jaar 1991, maar werd door de sportcommis sie te licht bevonden. Voor de vijfde keer organiseert de gemeente Tholen morgenavond (vrij dag) het sportgala. Een avond met sport en amusement, waarbij de ver kiezing van de sportman en het sportteam van het jaar 1991 centraal staat. Het gala begint om half acht in Meulvliet. Naast de uitreiking van de sport- prijzen is er in het avondvullend programma veel amusement. Met dans zorgen de Crab City Girls uit Bergen op Zoom voor show, ter wijl tevens de rolschaatsvereni- ging Markiezaat een demonstratie geeft. Van Zeeuwse bodem komt zanger en conferencier Peter Die leman en geven de gymnastiekve renigingen WIK (St.Annaland), Olympia (Tholen) en Spido uit Oud-Vossemeer een demonstratie. Zij voeren het nummer uit dat zij ook bij de Gymnaestrada ver toonden. Sportschool Dinam uit Steenbergen demonstreert ver schillende dansvormen. Voor het tweede jaar presenteert Leo Troost uit St. Maartensdijk het sportgala. Naast een grote hoeveelheid amu sement is er ook een educatief on derdeel. Theo Struijs van de Zeeuwse Sportraad belicht het on derwerp 'Ouderen en sport'. Hoogtepunt van het gala is de uit reiking van de sportprijzen. ring levert een jaar schade op." De burgemeester legde uit dat er voor het bedrijf een lijst is opgesteld waarin staat wat het bedrijf niet mag. "Dat werkt beter dan wan neer je opsomt wat wel mag."Koe- len en het sorteren bij Overbeeke worden gestaakt. Nieuw is de opslag en overslag van niet scha delijke produkten.Raadslid P.van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af of de gemeente wel voldoende is ingedekt. "Als er straks weer ge bouwd wordt en bewoners gaan klagen ook al is het maar om een marginaal verschil?" Van der Munnik antwoordde dat er zich dan weer een onderwerp voor on derzoek aandient. Wordt het net als in 1988 atleet Wim van Dijke, die de titel in de wacht gaat slepen of voetballer Leo Havermans uit Vossemeer? De Smerdiekenaar lijkt grote kanshebber met zijn prolongatie van de eerste prijs bij de Schiphol- loop over 61 kilometer en zijn kwalificatie voor de wereldkam pioenschappen over 100 kilometer in Spanje (die hij onlangs met succes volbracht). Bij de teams zijn er drie genomi neerden. Het eerste team van bad mintonvereniging Batho, voetbalvereniging Smerdiek en het eerste mixed-team van tennis vereniging St.Annaland behoren tot de kanshebbers. Met het beha len van het kampioenschap in de Zeeuwse hoofdklasse en het vero veren van de Zeeuwse titel zal ten nisvereniging St.Annaland hoge ogen gooien voor de ereprijs. Naast de titels voor sportteam en sportman van het jaar wordt een aanmoedigingsprijs uitgereikt aan een aankomend talent. Het tweede team van damclub De Eendracht heeft de titel behaald in de Zeeuwse eerste klas. Het team, een combinatie van Thole- naren en Sint-Philipslanders, be haalde 13 punten uit 8 wedstrijden en is daarmee onbe reikbaar geworden voor Middel- harnis I. Door het behalen van de titel komen volgend seizoen zowel het eerste als het tweede team van De Eendracht uit in de hoofdklas. De laatste wedstrijd, tegen hek- kesluiter 's-Gravenpolder 5, was een formaliteit. Het eerste en achtste bord speelden remise, ter wijl de overige zes spelers hun partijen wonnen. Einduitslag 14-2. De uitslagen: A. Slager-A. ten Hove 1-1, C. Droogers-R. Nijsse 2-0, P. v.d. Velde-C. van Overloop 2-0, J. v.d. Velde-M. Nijsse 2-0, J. den Braber-G. Baars 2-0, L. v.d. Velde-D. Huissoon 2-0, J. de Rijke-M. Boogert 2-0, S. Schot-L. Stouten 1-1. Samenwerking provincies. In aan wezigheid van staatssecretaris mevr. D.Y.W. de Graaff-Nauta van binnenlandse zaken hebben de commissarissen van de koningin in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg een intentieverklaring ondertekend met betrekking tot samenwerking van de drie provin cies. Die zal worden uitgewerkt in concrete projecten op de terreinen sociaal-economische ontwikke ling, kennisontwikkeling, cultuur cn welzijn. Wim van Dijke uit Sint-Maartensdijk is in het Noord-Spaanse Palamos 23-ste geworden op de wereldkam pioenschappen hardlopen over hon derd kilometer. Aan de wedstrijd deden zo'n 600 atleten uit ongeveer 30 landen mee. Van Dijke finishte na 7 uren 7 minuten en 49 seconden. "Het was een pittig parcours, onverwacht heuvelachtig," vertelt de atleet. Bij het klimmen ondervond hij geen proble men, maar de afdalingen gaven last in de bovenbenen. In de laatste twintig kilometer kostte dat tijd. In september liep Wim van Dijke voor het eerst een wedstrijd over honderd kilometer. In Winschoten deed hij er toen ruim acht minuten sneller over, 6.59.20 uur. Vosmeer 4 moest met 2-1 de meerdere erkennen in Moerstraten 3. Na een kwartier rondde Johan Geuze een dieptepass van Jan Duine doeltreffend af. Tien minuten voor de rust ver dween een vrije trap van Moerstraten langs de muur in het doel (1-1). Na de rust had Vosmeer het moeilijk tegen de wind in. De ploeg kreeg de bal niet weg. Na een half uur kreeg de Thoolse doelman de bal uit een vrije trap niet onder controle, waardoor de Braban ders de leiding namen. Vosmeer pro beerde nog wel wat aan de achterstand te doen, maar kreeg geen kansen meer. Smerdiek 4 verstevigde de koppositie met een 0-2 overwinning op SPS 4. De veel lager geklasseerde ploeg uit Poortvliet gaf echter prima tegen stand. In een gelijkopgaande wed strijd kregen beide Thoolse teams in de eerste helft weinig doelkansen. SPS probeerde door middel van afstands schoten voor gevaar te zorgen, maar dit leverde geen problemen op voor doelman Theo Rijnberg. Voor de tweede helft kwam bij Smer diek Pierre Tröster in het veld voor Ta- har Allali. Smerdiek werd gevaarlijker en kreeg verschillende kansen. In de tiende minuut liet doelman Johan de Groen een slap schot van Jos Guiljam door zijn vingers glippen, waardoor Smerdiek op 0-1 kwam. Vijf minuten later maakte Jan Guiljam 0-2. Na goed voorbereidend werk van Kees v.d. Hoek en Piet Bazen besliste hij de wedstrijd 'definitief in het voordeel van de koploper. SPS probeerde iets terug te doen, maar de Smerdiek- verdediging gaf de spitsen geen kans. Met nog vijf minuten te spelen viel Kees v.d. Hoek met een spierblessure uit en kwam Piet de Jonge voor hem in het veld. Het bleef 0-2, waarmee Smerdiek fier op kop blijft, met vier punten voorsprong en één wedstrijd minder gespeeld. De nieuwe nummer twee (door terug trekken van Smerdiek 5) in de vierde klasse B, DVO 6, had het tegen Tho- lense Boys 5 niet gemakkelijk. Het werd 2-2, ondanks dat de Tholenaren maar met tienen waren en door het uitvallen van Ben van Olffen halver wege de tweede helft met negen spelers de wedstrijd eindigden. De blessureperikelen bij Tholense Boys speelden ook de vijfde keus par ten. Jaap Schot, Leen Ottevanger en Toon Baaij ontbraken, maar niettemin domineerde de ploeg de hele eerste helft. Na tien minuten kwatnen de Tholenaren zelfs op voorsprong. Mar tin Dinkelberg soleerde door de verde diging en schoot - schuin voor het doel - hard in. De sporadische DVO- aanvallen werden door de Thoolse de fensie vroegtijdig onderschept. Na een half uur werd een Thools doelpunt af gekeurd. Ben van Olffen schoot een vrije trap net buiten het strafschopge bied ineens in het doel. Vlak voor de rust kwam DVO langszij. Na een uit val over links werd de rechterspits aan gespeeld en die haalde hard uit. Na de rust was duidelijk te zien dat Tholen een man minder had. De Roo sendalers hadden nu het initiatief, hoewel de eerste scoringskans op naam kwam van Piet Quist. Het eerste half uur hielden de Tholenaren nog redelijk stand, maar na het uitvallen van Van Olffen werd het steeds moei lijker. Met een gelukje kwam DVO aan de leiding. Een bal werd eerst afgesla gen, maar vervolgens weer ingescho ten. Via het lichaam van Chris Quist werd de bal van richting veranderd en verdween zo in het Thoolse doel. Vrouwe Fortuna was Tholense Boys echter gunstig gezind. De laatste man van DVO wilde terugspelen op zijn doelman, die echter juist kwam uitge lopen. Met een fraaie lob verdween de bal in het doel en dat betekende een punt voor de Tholenaren. De vijfde keus van Noad behaalde een 1-3 overwinning op Alliance 5. In een gelijkopgaande beginfase opende Marco van Herpen na twintig minuten de score voor Noad. De ploeg pro beerde gelijk door te drukken, maar de tweede treffer liet op zich wachten. De harde afstandsschoten van Van Herpen en Van Westen werden gestopt door de uitstekende keeper van Allian ce. Na een half uur viel Huismans met een knieblessure uit, waarna de 45-jarige Han Quist zijn positie innam. In de tweede helft ging Alliance sterk van start. In de vijfde minuut scoorde men met een afstandsschot de gelijk maker. Noad werd vastgezet op eigen helft en stond met de rug tegen de muur. Met een prachtige redding voorkwam Filius een tweede doelpunt van Alliance. Tien minuten voor tijd trof Noad doel. Rini Scherpenisse klopte de verdedi ging op snelheid en rondde een pass van Geert Verkerke met een doelpunt af. Alliance zette alles op de aanval, waardoor de St.Philipslanders ruimte kregen voor de counter. Hierdoor kon Noad in de slotminuten de winst veilig stellen. Een afstandsschot van Van Herpen werd dcor de keeper gelost, waarna Rini Scherpenisse in de re bound de eindstand bepaalde op 1-3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 17