'Er wordt wat gemekkerd over dat suikergehalte' CSM Tholen onder Zeeuwse vlag Verkoop nieuwe auto's gedaald Showroom sportartikelen St. Maartensdijk Wormenkwekerij speelbal procedure Politie controle Reductie suikerexport benutten voor grondstof G Reijngoudt Sint-Philipsland Ook Suiker Unie zoekt verbreding Nissan populair bij Tholenaren Donderdag 20 februari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Prikkels Zaadbedrijf Naar de beurs Zonnebloem ook in Scherpenisse en de smalstad Opstopping Spannend !&r' ™;v-: De stichting controle suikerbietenverbouw Steenber gen is vrijdagavond in Tolrust te Poortvliet opgeheven. Het district Tholen van de CSM valt voortaan onder de bietentelersvereniging Zeeland. Op de bres Motor Vorig jaar kochten inwoners van Tholen 397 nieuwe personenauto's. In 1990 waren dat er nog 436, dus een daling van 8,9%. Landelijk was er sprake van een reële verkoopverbetering van 1 a 2%. Nissan was op Tholen met 87 auto's het meest populair. Top tien Voorzitter Bietenfederatie in Poortvliet: Voldoende voedsel Chemisch afval Obligaties Terug naar af Basismest uit Rijswijk Afschuifsysteem Hel te lage suikergehalte op Tholen en St. Philipsland ten opzichte van het vlakbij gelegen Schouwen-Duiveland en in vergelijking met de ons omringende landen. Dat was donderdag het hoofdthema tijdens de kringvergadering van de Suiker Unie in St. Philipsland. 'Er wordt wat gemekkerd over dat suikergehalte', merkte één van de aanwezigen in het volle dorpshuis de Wimpel op. Landbouwer De Jager uit Dreischor kon het ge heim van Schouwen-Duiveland niet verklaren, want hij zondigt met kippemest en stikstof tegen alle regels. Toch komt Schouwen gemiddeld aan 15.84% suiker bij na een procent boven de 14.91% van Tholen/St. Philipsland en dat is in de portemonnee te merken. Bovendien is de opbrengst met 65,177 per ha ook hoger dan de 64,608 op Tholen. Ook het win- baarheidscijfer van 87.4 ten op zichte van 86.9 steekt gunstiger af op Schouwen. Bodemgesteldheid, grondsoort, rassenkeuze en de aanwezigheid van rhizomanie(worteldolheid) beïnvloeden opbrengst en suiker gehalte. De nieuwe kringvoorzit ter, A.A. van Nieuwenhuyzen uit Anna Jacobapolder(opvolger van M.C.J. Kosten) moest constateren, dat de collega's van Schouwen 'een veel beter financieel resultaat hebben'. Een procent suiker meer staat gelijk met bijna een tientje. Het streven is gericht op minder kilo's en meer suiker. Om de telers daarvoor warm te maken, komt er met ingang van de oogst 1993 een ander betalingssysteem, zo maak te voorzitter C. Geerligs duidelijk. "We zullen goede voorwaarden scheppen met de juiste prikkels om voor de bieten te betalen wat ze waard zijn." Volgens Geerligs geeft de daling van het suikergehalte met 2% te denken. Hij constateerde 'giganti sche verschillen'. De voorzitter verzette zich zeer sterk tegen prijs- en produktiebe- perkingen. "Aan de bieten valt nog wat te verdienen; het is een goede teelt voor de landbouwers. En de EEG kost het niets, want de heffingen worden door de in dustrie betaald." Geerligs advi seerde de télers wel om zo dicht mogelijk bij het quotum te blij ven. De prijzen voor de oogst 1991 zijn vastgesteld op 117 gulden per ton tot maximum 35 ton per aandeel; overbieten 114 gulden. De surplus C-bieten brengen 36 gulden op tot maximum 35 ton per aandeel; overbieten 33 gulden. Directievoorzitter dr. G. Bresser belichtte de verschillende onder delen van Suiker Unie, zoals Ne- dalco in Bergen op Zoomfverdubbeling van de winst) en Van der Have in Kapelle(een la ger resultaat dan in 1990). De to tale winst van Suiker Unie kwam met 58.2 miljoen gulden 12% la ger uit dan de 66.4 miljoen in het topjaar 1990. Over de afgelopen zeven jaar behoort 1991 overigens nog tot het tweede beste jaar. E. Hage en P.K.M. Stouten maak ten zich zorgen over de toekomst. De zaadsector loopt terug, evenals het rendement en het eigen ver mogen. Bresser maakte duidelijk, dat een deel van het resultaat naar de leden gaat, zodat het rende ment van het eigen vermogen maar 7% was. De teruggang in dé zaadsector noemt hij een niet zo plezierige ontwikkeling. Door overnames in het buitenland heeft Suiker Unie verkoopkanalen veilig gesteld. De hoofddirecteur wees ook op de hoge onderzoekskosten bij het zaadbedrijf. Een strategi sche alliantie op het gebied van zaden zag hij niet zitten. Wel voor diepvriesprodukten en kant-en klaar maaltijden. Samenwerking op dat terrein met Cebeco noem de Bresser 'attractief'. Op vragen van M.C.J. Kosten ant- Sinds kort bestaat er een derde af deling van de Zonnebloem op Tholen. Deze organisatie, die zich richt op zieken, gehandicapten en alleenstaande ouderen, is nu ook actief in Scherpenisse en Sint- Maartensdijk. Om daar een afde ling op te richten, waren minimaal zes vrijwilligsters nodig en die zijn er nu (allen uit Scherpenisse). Het bestuur van de nieuwe afdeling bestaat uit de dames C. de Ruijter (voorzitster), C. Gorissen (secre taresse) en L. Schrijver (penning- meesteresse). Contactpersoon is mevrouw W. Wedzinga in Scherpenisse, tel. 01666-4301. Daar kunnen nieuwe vrijwilligers zich melden. Ook mensen die prijs stellen op een be zoek door de Zonnebloem, of be langstelling hebben voor materiaal (zoals het contactblad), kunnen bij haar terecht. De Zonnebloem heeft al langer afdelingen in Oud-Vossemeer en in Tholen. woordde de directievoorzitter, dat Suiker Unie een beursnotering niet uitsluit. "Het is niet onze eer ste optie als coöperatie maar we zouden het kunnen overwegen. Volgend jaar zal daarover meer duidelijk zijn." Bresser merkte op, dat concurrent CSM al 15 jaar lang een jaarlijkse groei van 10-15% heeft en dat leidt tot een hogere beurskoers en daarmee goedkopere financiering dan Sui ker Unie. De hoofddirecteur dacht aan de mogelijkheid om de leden vermogenswinst te geven in plaats van de huidige toeslag. Ook Geerligs sprak over het laten delen van de leden in de vermo- gensgroei. Overigens wilde hij dicht bij de doelstelling van de suikercoöperatie blijven. "Aan passing van de huidige situatie is niet gewenst. We laten alleen bie tentelers toe, geen telers van gras zaad of conserven." Met het teruglopen van de bietenteelt in Nederland en stagnatie van de groei bij de suikerindustrie zoekt Suiker Unie naar verbreding in land- en tuinbouwprodukten. "We willen ook naar een A-merk toe", aldus Geerligs. Met St. Philipsland als vergader plaats meende Van Nieuwenhuy zen een centraal punt tussen Tholen en Schouwen-Duiveland gekozen te hebben voor de kring vergaderingen. Alleen vond hij dat dorpshuis de Wimpel zich er gezien de geluidskwaliteit minder voor leende. Hij wilde dat probe ren te verbeteren. VERVOLG VAN PAG. 1 douane, 3 agenten van de ver- keersgroep Middelburg, 2 leden van de rijksverkeersinspectie, 2 controleurs van de motorrijtui genbelasting, 1 man van de radio controledienst en 6 reservisten. Rond kwart over zeven waren ze voor de uitleg van opperwacht meester E. Waasdorp en wacht meester R. Veenstra in de kantine verzameld. Er werden werkafspra ken gemaakt, ledereen kreeg een plattegrond met een briefje, waar op aangekruist moest worden wat er niet deugde aan het gecontro leerde voertuig. Degene die be keurd werd en direct wilde betalen, kon bij de 'kassière' in de kantine terecht. Daar was Waas dorp voor aangesteld. Voordat iedereen naar buiten ging en de mobilofoons verdeeld wa ren, sloot Veenstra af met: "Zon sopgang 7.52 uur." Buiten was het nog donker. Even later werd het terrein verlicht door de koplam pen yan de eerste rij auto's die was aangehouden. Automobilisten moesten het terrein oprijden om tussen de twee loodsen van ge meentewerken gecontroleerd te worden op onder meer rijbewijs, kentekenbewijs, verzekering, gor dels, verlichting, claxon, ruitewis- sers. Ip een mum van tijd stonden er 6 tot 7 auto's op een rij, die door de verschillende diensten onder de loupe werden genomen. Bij de in gang van het terrein deed zich even na het begin van de actie een opstopping voor omdat grote vrachtwagens onvoldoende ruimte hadden om te parkeren. Boven dien kwamen toen ook de ambte naren van gemeentewerken het terrein op en reed er werkverkeer van de aannemer die momenteel riolering legt op het terrein, af en aan. Na een kwartier werd besloten om de vrachtwagens en bussen niet meer op het terrein voor het hek toe te laten, maar op de Langeweg te controleren. Ook de aanrijrich- ting van de personenauto's werd omgelegd om een vlottere afwik keling van het verkeer te bevorde ren. Bromfietsen werden getest op hun vermogen. Voor sommige jeugdi ge rijders leverde dat spannende momenten op. Ook automobi listen waren verrast door de uitge breide controle en het grote aantal politiemensen dat daarbij op de been was. Een enkeling kon zijn kentekenbewijs niet tonen omdat hij in de auto 'van de zaak' reed en er geen kentekenbewijs door het bedrijf aan 'huurwagens' wordt afgegeven. Een begeleider op een bus met kinderen voor het speciaal onderwijs mopperde op de controle wegens het opont houd. De man werd gerustgesteld, dat één en ander maar kort zou duren. De vrouwelijke chauffeur moest evenwel de bus achteruit het terrein op rijden om te keren; een volgende vrachtwagen diende zich weer al aan. Werd het te druk op het terrein, dan werd via de mobilofoon door gegeven geen auto's op de Provin- cialeweg meer aan te houden. De opslag van suikerbieten in de Oudelandpolder bij St. Maartensdijk. In aanwezigheid van de hoogste CSM-baas, ir. G.M.L. van Loon uit St. Annaland, nam voorzitter M.A. Steenpoorte uit Oosterland afscheid van 'Steenbergen'. Het West-Brabantse deel van het dis trict wordt opgenomen in de stichting Wittouck te Breda, de te lers van Tholen en Schouwen- Duiveland zijn toegevoegd aan de Zeeuwse telersvereniging. Steenpoorte blikte terug tot fe bruari 1970, toen de contro lestichting in het leven werd geroepen. A. Geluk uit St. Anna land en J. Versluys uit Scherpenis se waren de eerste Thoolse vertegenwoordigers. "In 22 jaar is er heel wat veranderd", consta teerde Steenpoorte. "In 1972 wer den de bietenlaadplaatsen op Tholen gesloten en in 1980 sloot de suikerfabriek in Steenbergen. Het schip werd vervangen door de vrachtwagen en de teelt ging van 'handwerk over naar volledige me chanisatie. CSM keek verder dan alleen de suiker. Er is een concern ontstaan met een omzet van 1.83 miljard gulden (plus 14%), waar van de suikerdivisie nog 38% uit maakt." De voorzitter stelde vast, dat de drang naar grotere eenheden ook voor de controlestichtingen gevol gen heeft. Voortaan zal K. Poppe uit Grijpskerke, tevens bestuurslid van de Nederlandse Bieten federa tie, als voorzitter optreden. J. Goense wordt de Thoolse verte genwoordiger in Goes. "Je was bij ons actief en ook straks zul je je niet zomeer gewonnen geven", bracht Steenpoorte naar voren. "Als het echt nodig was, stond je op de bres voor de bietentelers." Namens de telers sprak dhr. C.P. de Rijke uit Tholen een dank woord. Hij herinnerde aan de pe riode, dat vele boeren nog zelf hun bieten naar de fabriek in Steenbergen brachten. "In de winter de bieten en in het voorjaar haalde je de schuimaarde op. Dat bracht gezelligheid mee in de ca feetjes rond de fabriek, maar de tijd van de romantiek is voorbij. De controlestichting trad als een pitbullterriër op bij de tarrering, controle en de behandeling van klachten. Het bestuur vormde een schakel tussen telers en CSM- directie. Dank voor uw inzet", zei De Rijke. Steenpoorte richtte ook nog een afscheidswoord tot ir. Van Loon, die hij vanaf het begin bij CSM had bewonderd. "U bent een zeer attente directeur, die CSM tot gro te hoogte hebt doen stijgen. Dat hebt u niet alleen gedaan, maar u was wel de motor van het geheel", concludeerde de voorzitter. Over het afgelopen bietenseizoen meldde hij een opbrengst van 63 ton per ha met een suikergehalte van 14.85%, tarra 18.5% en win- baarheidsindex 85.9. Het lande lijk gemiddelde was 57.8 ton, 15.5% gehalte, 18% tarra en 86.5 w.i.. Bij een gehalte van 16% ont vangt de teler tussen de 117 tot 120 gulden per ton. Dhr. Van der Zande toonde zich ontevreden over de premiebetaling voor vroege levering. Hij had maar ƒ5,00 in plaats van ƒ7,50 ontvangen omdat de vrachtwagen pas een week na het rooien kwam. CSM-medewerker J. Wisse zegde toe, dat aan de hand van de gege vens nog eens te zullen nagaan. De landelijke top drie Opel, Ford Europe en Volkswagen/Audi sco ren op Tholen respectievelijk als derde, zevende en vierde. Van de merken Porsche, Jaguar/Daimler, Lancia en Mitsubishi werd geen enkele nieuwe auto aan een Thole- naar verkocht. Slechts vier merken werden vorig jaar op Tholen meer nieuw ver kocht dan in 1990. Daarbij springt Citroen er uit met een ver dubbeling (van 8 naar 16). Toyota verkocht 44,4% meer, Nissan 31,8% en Renault 13,6%. Alle an dere merken werden minder ver kocht, met Mercedes (-71,4%) Opel (-41,3%) en Volkswagen (-40,9%) als uitschieters. Peugeot en Subaru bleven met 13 en 22 auto's precies gelijk. De top tien over 1991 (met tussen haakjes de plaats in 1990) ziet er als volgt uit: 1.(2) Nissan 87 auto's, 2.(3) Renault 50 auto's, 3.(1) Opel 44 auto's, 4.(5) Mazda 30 auto's, 5.(3) Volkswagen 26 auto's, 6.(7) Subaru 22 auto's, 7.(6) Ford Europe 20 auto's, 8.(-) Citroën 16 auto's, 9.(10 en -) Peu geot en Toyota 13 auto's. De nieuwkomers Citroën en Toyota hebben Audi en Mercedes uit de lijst verdrongen. Andere aan Tholenaren verkochte nieuwe auto's zijn Audi (12), Alfa Romeo en BMW (elk 9), Suzuki (8), Hyundai en Volvo Nederland (elk 7), Seat, Rover, Daihatsu en Mercedes (elk 4), Fiat en Honda (elk 2), Saab en Volvo Zweden (elk 1) en nog twee auto's van niet nader aangegeven merken. Verder kochten Tholenaren nog 56 nieu we bestelauto's. In heel Nederland werden vorig jaar 490.407 nieuwe personen- en combinatieauto's verkocht. De RAI spreekt van een stabiele auto markt in ons land, terwijl in bijna alle omringende landen (uitgezon derd Duitsland, Oostenrijk en Portugal) de verkoop van nieuwe auto's fors is gedaald. Ook voor dit jaar is de RAI optimistisch, omdat de Nederlandse economie zich stabiel ontwikkelt en de con sumptieve bestedingen - volgens het Centraal Planbureau - met on geveer 2,5% zullen stijgen. In dit hoekpand aan de Molenstraat wordt de showroom voor sportartikelen gevestigd. "Ik begrijp niet dat we voor een dumpprijs suiker exporteren en intern geen afzet zoeken. Ik ga ermee door om dat te zeggen, net zo lang tot men het gezonde boerenverstand krijgt." De voorzitter van de Neder landse Bietenfederatie, dhr. A. Maarsingh, zei dat vrijdagavond in Tol rust tijdens de districtsvergadering van CSM te Poortvliet. produktie in Europa 14 miljoen ton is, terwijl de consumptie 11.2 miljoen ton bedraagt. "Als je niet zelf tot een standpunt komt, nemen anderen een beslis sing. De 24% exportreductie moe ten we zien te benutten voor het verwerven van grondstoffen op basis van de wereldmarktprijs. Voor interne produkten, voor gra tificatie. We moeten de produktie afstemmen op de 'afzetmogelijk heden, met redelijke prijzen voor producenten en consumenten. Een pak suiker is niet te duur voor de consument. Het is goedkoper dan een bos bloemen", aldus Maarsingh. Hij noemde de bietenteelt 'het meest stabiele gewas van de laatste drie jaar'. "Het is de smaakmaker van veel voedselprodukten en het levert ons ook veel energie. Bie tenteelt levert geen budgetpro bleem op, het is zelf financierend, de suikerprijs is geordend in eigen huis, maar we worden mee gesleept. Bij een verdergaande prijsdaling van granen zal de sui kerprijs meegaan of er zal een aanslag gepleegd worden op de omvang van de produktie", voor spelde Maarsingh. De voorzitter van de Nederlandse Bietenfederatie stelde, dat de we reld gewend is aan vangnetten en hangmatten. "De markt moet de prijs gaan bepalen. Het beste is een toekomst zonder ingrijpen. Oost Europa zal echter een hele zware wissel trekken op de ont wikkelingen in de rest van Euro pa. Voldoende voedsel bieden tegen betaalbare prijzen, dat is de sleutel om grote onrust te voorko men.." Maarsingh vreesde, dat de telers grote produktiebeperkingen en prijsdalingen boven het hoofd hangen via de onderhandelingen binnen de GATT. "De prikkel om ondernemer te zijn, is voor een groot deel verdwenen." Hij gaf aan, dat de totale suiker- Dhr. J. Wisse hield in Tolrust een onderhoudend praatje aan de hand van dia's. Hij schetste daar bij mogelijke problemen ten aan zien van tarra, wat nu als slik, maar straks misschien als che misch afval wordt aangemerkt wanneer er verontreinigingen aan getroffen worden. "Dan kost de tarra u geen 35, maar 135 gul den", zei Wisse. Ir. A.A.H. Smook, hoofdland- bouwkundige aan de CSM- fabriek Breda, waarschuwde voor de kwaliteit van de landbouwpro- dukten die steeds belangrijker wordt. "Vroeg of laat krijgt u problemen met het suikergehalte wanneer men frequent doorgaat met dierlijke mest. Dat stuurt im mers zo moeilijk. Gebruik het daarom met mate. Het motto van de bietenteelt dient te zijn: niet meer, maar beter." Ten aanzien van de betaling van bieten telers kan het volgens ir. Smook niet zo zijn, dat de winst op hagelslag bij één van de CSM- dochters van invloed is op de bie- tenprijs. "Telers kunnen wel aan deelhouder worden door middel van converteerbare obligaties, die later omgezet worden in aandelen. Bij een tienjarig contract heeft een teler recht op 6 converteerbare obligaties, die in 5 jaar betaald worden. Op deze manier prtifi- teert men van de groei van het concern, die op dezelfde wijze doorgaat. Bietenprijs en partici patie dient men bij elkaar op te tellen. Mocht het verkeerd gaan, dan wordt u nooit meegesleurd, want op elk gewenst moment kunt u er uitstappen. Obligaties dient men wel privé te houden, want be drijfsmatig zijn ze belast." Is het kweken van wormen Hinderwet- of Afvalstoffenplichtig? De af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State zal hierover uiteindelijk het verlossende woord moeten spreken. Dat schrijven gede puteerde staten van Zeeland in een brief aan b en w van St. Philipsland over de aanvraag van C Reijngoudt. Er lijkt een spraakverwarring te ontstaan of hij nu wormen kweekt of mest produceert. In de woning Molenstraat 2 te St. Maartensdijk wil sportgroothan- del J C een showroom gaan openen. Aangezien er nu nog een woonbestemming op het pand rust, neemt de gemeenteraad maandagavond een voorberei- dingsbesluit voor wijziging van het bestemmingsplan. Initiatiefnemer dhr. J.W. Leeu wenhaag wil het pand na een ver betering eind maart in gebruik nemen. "De voorbereidingen zijn in volle gang", aldus de tennisle- raar, die zich met de showroom vooral op verenigingen richt. Het wordt geen detailhandel voor ver koop aan particulieren. J C richt zich op tennis-, voetbal-, badminton- en zwemkleding, als mede trainingspakken en sport schoenen. Leeuwenhaag exploiteert het bedrijf samen met Jannie Stoutjesdijk. "We zijn al lebei goed bekend in de sportwe reld en weten wat modieus is." J C huurt het pand van dhr. M.J. van Houte. Reijngoudt kweekt wormen aan de Campweg, tot ongenoegen van de daar wonende mr. J.G.W. Vreij- ling en E.J. van Riessen. Voor uit breiding van zijn bedrijf vroeg Reijngoudt een vergunning aan in het kader van de Hinderwet, waartegen mr. R.A.D. Koppelaar namens Vreijling en Van Riessen een bezwaarschrift indiende. Kop pelaar voerde aan, dat de wor menkwekerij mogelijk onder de bepalingen van de Afvalstoffen wet valt. Daarop werd de proce dure stopgezet. B en W vroegen echter advies aan de inspectie van de volksgezond heid voor de hygiëne van het mi lieu voor Zeeland, die 21 november liet weten, dat de wor menkwekerij wel degelijk onder de Afvalstoffenwet viel. Uit de sa menstelling van de basismest blijkt heel duidelijk, dat het gaat om afvalstoffen, aldus de inspec tie, die verder verschillende ge rechtelijke uitspraken aanhaalde. Inspecteur ir. A.H. Bussemaker adviseerde b en w om een nieuwe aanvraag bij g.s. in te dienen in het kader van de Afvalstoffenwet. Dat gebeurde op 13 december, waarin b en w nog eens benadruk ten, zich niet te kunnen verenigen met het standpunt van het provin ciaal bestuur, dat de wormenkwe kerij van Reijngoudt niet onder de Afvalstoffenwet zou vallen. "Een aanvraag indienen om ver gunning in het kader van de Af valstoffenwet is op dit moment van de procedure niet mogelijk", schrijven g.s. nu aan het St. Phi- lipslandse college. "Op de aan vraag zal een besluit moeten worden genomen of dhr. Reijn goudt zal zijn verzoek moeten in trekken. De stukken ontvangt u dus voor de tweede keer terug." Inhoudelijk blijft het provinciaal bestuur bij het in februari en au gustus vorig jaar ingenomen standpunt. De argumenten van de inspectie van de volksgezondheid, die overigens als adviesorgaan be trokken is geweest bij de vergun ningaanvraag, hebben niet geleid tot wijziging van het standpunt van g.s. Wanneer er sprake is van een in richting bestemd tot het verwer ken en composteren van mest, is het bedrijf afvalstoffenwet- plichtig. "Het bedrijf van Reijn goudt is echter bestemd tot het kweken van wormen en geen mestverwerkingsinrichting.' De inspectie wees op een rundvee houderij annex wormenkwekerij elders, maar volgens de provincie mengde het betrokken bedrijf - Groeneveld te Rijswijk - af valstoffen van de conservenin- dustrie, papierpulp, groenteslib e.d. van anderen afkomstig, tot een basismest. Deze stoffen zijn door de Raad van State aange merkt als een afvalstof. Reijngoudt koopt echter de door Groeneveld samengestelde ba sismest als grondstof voor het kweken van zijn wormen. Daarom ziet de provincie de inrichting van Reijngoudt niet als afvalstoffenwet-plichtig. Telefo nisch contact met de beleidsdirec tie Milieubeheer heeft hiertoe mede bijgedragen. G.S. wijzen er verder op, dat de aanvraag betrekking heeft op uit breiding van het bedrijf van Reijngoudt. Er is dus al sprake van een hinderwet-vergunning. "Teneinde tot een oplossing te ko men in deze zaak, die vooral voor Reijngoudt nadelige gevolgen heeft, adviseren wij de gemeente de procedure voort te zetten", al dus het provinciaal bestuur. Mevr. Reijngoudt karakteriseert de gang van zaken als een 'af schuifsysteem tussen gemeente en provincie'. "Wij hebben voor de Raad van State al twee keer een procedure gewonnen, vorige week nog. We draaien gewoon door. Er staat nu 1 tunnelkas voor het kwe ken van wormen voor zeeaas, maar er is inmiddels vergunning om 6 tunnelkassen te bouwen. Te gen de zomer plaatsen we er een tweede bij", aldus mevr. Reijngoudt. Ophogen Zeeuwse kust. Op het werkschema kustverdediging 1992 staan de kust bij Domburg (1.000.000 m3), de kust tussen Zoutelande en Valkenisse (530.000 m3), de kust ten westen van Vlis- singen (230.000 m3) en de kust ten westen van Breskens (100.000 m3). Voor het strandseizoen begint, dienen de zandsuppleties uitge voerd te zijn. Doel is, handhaving van de kustlijn op de plaats waar deze begin 1990 lag. Dit is nodig om te voorkomen dat de Deltavei ligheid wordt aangetast, dat duin gebied verloren gaat of stranden te smal worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 11