Hofstede Luchtenburg Tholen Verkooping fe Tholen. Spionageverhalen in de Druiventros Estafette bloedafname in Zeeland begint 26 mei in Meulvliet Tholen Aantal tankstations zal dalen Strengere controle en snellere aanpak villa ^Luchtenburg" bouw- en weiland, landbouwers-inspan. vruchten. Twee keer stemmen op één dag Verbod op snelle boten en jetski's Duikschool in Tholen In het kader van 125-jarig bestaan Ned. Rode Kruis Fonds provincie Oosterschelde Milieu-overtredingen in Zeeland Donderdag 6 februari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Gracht Gun je hobby BOVENTRANSPORT van PFAFF PFAFFspechust LÖ3| Notiri. D. VAN DK VELDE te Tholen wl, ten ffrioeke ren, den Weled. Oeb. Heer C. A. H. W*^tho, Krondrijfenair aldaar, op neder te bepalen dagen in bet begin der uiaaod Aoguitua a.a. in het openbaar verkoopen I. De in de onmiddellijke nabijheid fan Tholen gelegen met daarbij behoorende landbouvachuren, 3 woningen en rondom de hofatede ge legen perceelen uitmuntend •amen groot 71 hectaren 69 aren 25 centi aren. In perceeden en combinatiën. Te aan raarden de filla en de woningen op 1 April 1915; de •chorert en' bet boow- en weiland met brt rooren fan den oogtt in dit jaar 1914. Allee nader te annonceerrn. 36 20756 Vuile was Tholen wordt dinsdag 26 mei het startpunt voor een provinciale actie om het geven van bloed te stimuleren. Bij Meulvliet zal de fakkel worden overgenomen door een andere Zeeuwse afdeling van het Rode Kruis. Dit gebeurt in het kader van de viering van het 125-jarig bestaan van de vereniging het Nederlandse Rode Kruis. Rampen-keten Ledenwerving Conferentie Kaart met veldnamen in de omgeving van Luchtenburg; toestand 1954 voor de herverkaveling De naam van de hofstede Luch tenburg in Tholen was al in het midden van de 18de eeuw bekend, zo heeft gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg ontdekt. In de stadsrekening van 1761/62 is na melijk sprake van de nieuwe zand- punt achter Lugtenburg, dat toen nog met een g in plaats van met ch werd geschreven. In het midden van de vorige eeuw was Luchtenburg eigendom van Johannes Wilhelm Eltzman, arts de Tholen, die in 1859 naar Oosterbeek vertrok. Na zijn dood werd de hofstede circa 1868 eigen dom van Cornelis Waghto, een jongere broer van notaris T.A. Waghto, de bouwer van de huidi ge hofstede Buitenzorg. Cornelis werd in Delft opgeleid. Later woonde hij in Utrecht, waar hij adjunct-ingenieur was van de Staatsspoorwegen. Hij verpachtte Luchtenburg aan landman Corne lis Geluk, de echtgenoot van Wil- helmina Johanna van Gorsel. Laatstgenoemden vertrokken in 1880 naar Gouds. Na de dood van Cornelis Waghto werd zijn zoon Cornelis Anne Hendrik eigenaar van Luchten burg. Deze kwam in 1889 op de hofstede wonen. Het jaar daarop huwde hij Neeltje Adriana van der Burgt. Rond dat jaar werd in het verlengde van de lange oprij laan het huidige, villa-achtige woonhuis in overgangsstijl ge bouwd. Dit woonhuis stond op een per ceel grond, dat geheel door een gracht was omgeven. De schuren stonden buiten dit perceel. Deze gracht is bij de herverkaveling in de vijftiger jaren gedempt. In 1914 werd de hofstede Luchten burg in de Ierseksche en Thool- sche Courant met 3 huizen en 71 ha grond te koop aangeboden, evenals de boereninspan. Kenne lijk wilde Cornelis A.H. Waghto zijn landbouwbedrijf beëindigen. Of de verkoop toen is doorgegaan - eind juli/begin augustus 1914 brak de Eerste Wereldoorlog uit - is niet duidelijk. Mogelijk vond pas in 1918 de verkoop plaats aan landbouwer Leendert Johannis Mol. Laatstgenoemde verliet in 1931 Luchtenburg en vertrok naar Bergen op Zoom. Zijn Thoolse bezittingen verkocht hij aan aannemer Geluk, die op zijn beurt de hofstede enige jaren later verkocht aan Diderich Carel Schiitte, bankdirecteur in Den Haag. Na het vertrek van landbouwer Mol werd de hofstede verpacht aan Johannis E. van Gorsel, die zich in 1931 vanuit Oud- Vossemeer aan de Luchtenburgse- weg vestigde. Zijn zoon W.H. van Gorsel is de huidige eigenaar en tot voor kort bewoner van de vil la. Géén lelijke naden door stofverschuiving "Moeilijke" stoffen bestaan niet meer II. Den gebeelen III. De te velde (taande B OP ZOOM BREDA ROOSENDAAL EINDHOVEN Advertentie Ierseksche en Thoolse Courant 20 juni 1914 Adv. I.M. De perikelen bij de Inlichtingendienst Buitenland (IDB) van directeur drs. K.M. Meulmeester uit St. Philips/and geven aanleiding tot grote ar tikelen in de dagbladen. 'Zien onze spionnen spoken?', vraagt de Telegraaf zich zaterdag af. 'Conflicten blijven inlichtingendiensten achtervolgen; naast blunders ook wereldvermaarde successen'. 'Van verduistering beschuldigde IDB- chef: 'Dit is een ordinaire hetze'. Uit de Telegraaf blijkt, dat twee redacteuren op een blijkbaar mistige dag naar St. Philips/and zijn gereden om meer over Meulmeester te we ten te komen. "In dit eeuwenoude, troosteloze dorp tussen Steenbergen en Bruinisse, bezit Meulmeester zijn boerderij de Punthoeve, een land goed van 10.000 m2. Verscholen achter hoge heggen en lange rijen beu ken brengt de IDB-chef hier samen met zijn echtgenote en 26-jarige zoon zijn vrije tijd door. Bij het gietijzeren hek aan de ingang van de Punthoeve' houden twee bouviers bezoekers op een afstand. Meul meester, oud-officier vlieger van de Marine Luchtvaartdienst, liet de boerderij zes jaar geleden voor een kapitaal verbouwen. Volgens make laars in Zeeland is de hoeve nu minstens 400.000 gulden waard", zo meldt de Telegraaf. "In zijn woonplaats St. Philips/and lijkt Karei Meulmeester een onbe kende, hij komt nooit in het centrum. De afgelopen dagen is hij zelfs helemaal niet meer in het dorp gesignaleerd. In het plaatselijke café de Druiventros zeggen de Zeeuwen aan de bar: 'Volgens ons zit ie in de bak'. Na eerder een summiere reactie te hebben gegeven op de affaire, laat Meulmeester zich in Wassenaar afschermen door de rijksvoorlichtings dienst. Thuis op de Punthoeve verschijnt niet hij, maar zijn echtgenote aan de deur. Mevr. Meulmeester: 'Wij geven geen commentaar.' Tot zo- 'ver de Té Ie graaf. De Stem schrijft over 'De vuile was van een villa, hoe de IDB zich aan de openbaarheid prijs gaf'. De villa slaat op villa Maarheeze op de Rijksstraatweg tussen Den Haag en Wassenaar. De IDB staat voor zo'n 5 miljoen gutden op de begroting van het rijk, ruim 4 miljoen perso neelskosten en ruim 8 ton geheime uitgaven. Volgens ontevreden mede werkers van de IDB zouden er tijdens de Golfoorlog voor 8000 gulden voorzieningen aan de woning van Meulmeester in St. Philips/and zijn aangebracht. Niet uitgesloten is, dat het hier ging om goedgekeurde vei ligheidsvoorzieningen, zo meldt de Stem verder. Volgens de krant heeft Meulmeester nog een flat in Den Haag, die bij de IDB onder het codewoord Jumbo Cabin te boek staat. Begin van de jaren tachtig zou de administrateur van de IDB bezwaren hebben ge maakt tegen de vergoeding voor woon-werkverkeer van de toenmalige chef operaties, nu hoofd van de IDB. Minister-president Lubbers heeft de Eerste en Tweede Kamer inmiddels laten weten, dat drs. Meulmeester geen blaam treft. Hij heeft de rijksre cherche wel opdracht gegeven om een onderzoek in te stellen. Dhr. L.M. Niemantsverdriet van het Thoolse Rode Kruis verwacht 700 tot 800 donors in Meulvliet, terwijl de laatste jaren 'maar' 500 eilandbewoners op de halfjaar lijkse donoravond kwamen. "In de week van 11 tot en met 15 mei gaan we echter huis-aan-huis fol ders over het geven van bloed ver spreiden en die ook persoonlijk ophalen", vertelt Niemantsver driet. Daarvan verwacht hij een belangrijke stimulans. Volgens provinciaal voorzitter P. Apers telt Zealand 5500 éénmalige donors. Daarnaast zijn er nog 10.000 mensen die als zogenaam de reguliere bloeddonor in de zie kenhuizen komen. "Met de actie vanuit Tholen willen we met esta fettewerking in de gehele provin cie' juist het aantal reguliere donors doen stijgen. Er is immers De overeenkomst tussen rijk, pro vincie en waterschappen voor fi nanciering van de dijkverzwaringen rond de Ooster en de Westerschelde (zogenaamde 80-10-10 regeling) bestaat niet meer. Alle partijen hebben in gestemd met opheffing van de re geling, die in 1976 in de plaats kwam van de uit 1870 daterende wet op de calamiteuze polders. Behalve de financiering van dijk versterkingen vielen er de aanleg van inlaagdijken en strandhoof- den onder, alsmede herstelwerk zaamheden na dijkvallen en oeverafschuivingen. Het rijk be taalde steeds 80% van de kosten, en de provincie en het betreffende waterschap elk 10%. Invoering van de wet op de waterkeringen maakte de regeling volgens het rijk overbodig. Omdat zeearmen als de Ooster- en de Westerschelde niet onder de nieuwe wet vallen, zijn tussen rijk en provincie nieuwe afspraken ge maakt. Die gelden voor tien jaar en kunnen stilzwijgend worden verlengd. De hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat, de commissaris van de koningin en de zeven Zeeuwse dijkgraven heb ben de nieuwe regeling onderte kend. Het rijk neemt daarbij de verantwoordelijkheid op zich, de kosten te betalen die de water schappen moeten maken ter bestrijding van oevererosie langs de Westerschelde. Voor de Ooster schelde is bepaald dat het rijk 30% van de directe kosten voor zijn rekening neemt. Verder wordt voor de zeearm een provinciaal fonds buitengewone werken in gesteld van maximaal een miljoen gulden, jaarlijks te voeden met 134.000 gulden. De waterschap pen Tholen, Schouwen-Duiveland en Noord- en Zuid-Beveland heb ben hun waardering uitgesproken over dit fonds. nog altijd een ontstellend gebrek aan bloed", aldus Apers. Volgens oud-kringcommissaris N. Bollen is er met name een groot tekort aan de factor 8 ten behoeve van hemofilie-patiënten. Daarvoor is veel bloed nodig. Voorafgaand aan de bloedafname op dinsdag 26 mei is er zaterdag 16 mei een aantal activiteiten van het Thoolse Rode Kruis. Er wordt o.a. een korte rampen-keten geor ganiseerd. De welfare-afdeling voert een toneelstuk op en de scholen doen mee aan een collage-wedstrijd. De viering van het 125-jarig bestaan van het Rode Kruis in Zeeland begint 15 februari in het gemeentehuis van Kruiningen met het aanbieden van een gedenk boek aan landelijk voorzitter mr. J.J. van der Weel. Op 7 maart is er een Rode Kruis wandelmars in Middelburg. gaan", vindt voorzitter Apers. "Tijdens de watersnood van 1953 hebben we ervaren wat het Rode Kruis kan betekenen als het op hulp aan komt. Bij het jubileum moet elke geleding tot zijn recht komen: de colonne, het welfare- werk, de telefooncirkels, de bloe dafname, enz. Kringraad en -bestuur vinden ook dat het pro gramma cachet dient te krijgen met een goede opening en een goed slot. Als een rode draad loopt door de jubileumviering de ledenwerfac tie. "Ieder lid werft een lid, is on ze doelstelling", zegt de voorzitter. "Het moet mogelijk zij., om van de 1 miljoen leden in ons land er 2 miljoen té maken. In 20 van de 24 afdelingen in Zee land zijn er jubileumactiviteiten gepland. Men gaat ook vrijwilli gers werven en postzegels verko pen. Om de belangstelling te wekken, zijn er op Nederland 1 in maart 24 t.v.-uitzendingen. In ok tober komt de TROS nog met 8 uitzendingen over het Jeugd Rode Kruis. "We hopen ook dat het jubileum een uitstraling heeft op onze jaar lijkse collecte", zegt de Zeeuwse Rode Kruisvoorzitter Apers. Provinciaal Rode Kruis voorzitter Apers (midden) met secretaris Marteijn (rechts) en oud-kringcommissaris Bollen (links). Het ziet er naar uit dat in maart 1994 voor het eerst twee verkiezin gen op één dag zullen plaatsvin den. Behalve voor de gemeenteraad, moet er dan ook gestemd worden voor het water schap. Dat krijgt een volledig nieuw bestuur als uitvloeisel van de nieuwe waterschapswet. De in gezetenen en de pachters zijn cate gorieën die dan, naast de huidige (gebouwd, ongebouwd, water kwaliteit, industriële vervuilers), een vertegenwoordiging krijgen. Door een vertegenwoordiging naar kostentoedeling zal het aan tal zetels per belangencategorie aanzienlijk veranderen. Daar komt nog bij, dat provinciale sta ten hebben besloten het aantal bestuurszetels flink terug te bren gen. Volgens het algemeen Zeeuws wa terschapsreglement treden om de drie jaar een aantal hoofdingelan den af. Per 1 januari 1993 zijn de oneven districten aan de beurt, zodat in oktober eigenlijk verkie zingen zouden moeten worden ge houden. Gedeputeerde staten willen het reglement nu wijzigen, waardoor die verkiezingen niet hoeven plaatsvinden. Nieuwgeko- zen hoofdingelanden zouden an ders een zittingstermijn van maar vijftien maanden hebben, terwijl een aantal door de nieuwe struc tuur niet meer in het waterschaps bestuur zou .terugkeren. Verder wijzen g.s. op de hoge kosten van twee waterschapsverkiezingen in korte tijd, terwijl ook de stembe voegden twee keer naar de stem bus zouden moeten. Op 8 mei is in Den Haag de lande lijke opening van de festiviteiten en op 9 mei in Kruiningen voor Zeeland, in aanwezigheid van ere voorzitter dr. C. Boertien. Het ge meentebestuur van Reimerswaal koppelt daar een aantal festivitei ten aan i.s.m. de middenstand. Op 13 juni is er een wandeltocht in Bruinisse, op 27 juni staat het Jeugd Rode Kruis centraal in Axel, op 26 september is er een wandelmars in IJzendijke, op 26 september een evenement van het provinciaal Rode Kruis Korps in Zierikzee, op 8 oktober een kring dag voor welfare- en telefooncirkel-vrijwilligers in Ar- nemuiden gevolgd door een regio nale aanvulling op 17 oktober voor Tholen/St. Philipsland. In november volgt de sluiting van de jubileumviering met een sym posium in Middelburg waar de rampenbestrijding centraal zal staan. Leerlingen van groep 5 en 6 (leef tijd 8-10 jaar) van de Zeeuwse ba sisscholen krijgen in oktober een jubileumkrant van het Jeugd Ro de Kruis. Daarin wordt een wens kaart opgenomen, die verspreid zal worden onder gehandicapten, langdurig zieken, enz. voor het Kerstfeest. "Zeeland is aan het Rode Kruis verplicht om het 125-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij te laten Boekenbeurs. Zaterdag 15 februari tussen 10 uur en half 5 wordt in Meul vliet te Tholen een tweedehands boe kenbeurs gehouden voor de reformatorische gezindte. Gedeputeerde staten willen, dat het Binnenvaartpolitiereglement zo wordt gewijzigd, dat er nergens in Zeeland met snelle motorboten en jetski's gevaren mag worden. Het gaat om vaartuigen die snel ler dan 20 kilometer per uur kun nen varen. Alleen voor de banen in de Grevelingen en het Veerse Meer willen g.s. een uitzondering maken. De Oosterschelde is voor een groot deel natuurmonument, waarmee snelle boten op gespan nen voet staan. In de Westerschel de spelen zowel nautische als recreatieve redenen een rol. G.S. hebben de directeur-generaal van rijkswaterstaat gevraagd de wettelijke maatregelen te nemen die het verbod mogelijk maken. Duikschool Orka uit Dinteloord vestigt zich begin maart in het pand aan de Eendrachtsweg in Tholen waar voorheen het kan toor van makelaardij Koetsenruy- ter gevestigd was. Men is al met de aanpassing van het gebouw be gonnen. Behalve duikschool wordt het ook verkoopruimte van duikartikelen en persluchtvullin gen voor sportduikers en de brandweer. Dhr. R. van den Meerendonk is van beroep zwemonderwijzer. Hij is chef van het openluchtzwem bad in Dinteloord, waar hij ook blijft wonen. Sinds vijf jaar heeft hij samen met zijn vrouw een duikschool, maar ze waren al lan ger op zoek naar een goede ruim te. Op Tholen, waar ze regelmatig duiken bij de Veerweg, Strijen- ham en Gorishoek, lukte het om het pand aan de Eendrachtsweg te kopen. Daar zal de theorie van de duiksport worden gegeven, de praktijk gebeurt 's winters in het binnenbad te Bergen op Zoom en 's zomers in de Oosterschelde. Van den Meerendonk heeft ook al langer contacten met de Thoolse onderwatersportvereniging de Snotdolf. Er komt een strengere controle op het milieu met een gelijke behande ling in verschillende gemeenten en bedrijven en een snellere aanpak van overtredingen, waarbij allerlei betrokken instanties beter met elkaar zullen samenwerken. Dirk Bruynzeel voor zijn inmiddels al verdwenen benzinepomp in St. Annaland. Het ziet ernaar uit, dat het aantal tankstations op Tholen en St. Philipsland zal verminderen. In St. Annaland is het aantal al ge halveerd door sluiting van garage Hommel aan de Veilingweg en het opruimen van de benzinepomp bij rijwielhandel Bruynzeel. Dat laat ste hield verband met de steeds strenger wordende milieu-eisen. Bovendien moest de pomp gere pareerd worden en alles bij elkaar wogen de kosten niet meer op te gen de baat. Bruynzeel had alleen nog superbenzine, waarvan de verkoop terugloopt omdat steeds meer auto's euroloodvrij tanken, wat goedkoper en milieuvriende lijker is. Volgens de Thoolse milieu ambtenaar S. Westdorp wordt het aanpassen aan de nieuwe regels 'voor velen een kostbaar verhaal'. "Ieder bedrijf zal een afweging maken aan de hand van de omzet. Feit is, dat de grote brandstofleve ranciers het beneden de 2 miljoen liter niet meer interessant vinden. Een tankstation heeft een vloeistofdichte vloer nodig, dampretourleidingen, een verkla ring dat de grond schoon is en goede tanks. Alles bij elkaar kost dat gemiddeld zo'n 200.000 gul den. Een ton voor sanering van de grond en een ton voor de aanpas singen. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat het aantal tankstations op Tholen zal ver minderen. Er zijn nu overal on derzoeken ingesteld en tot juni a.s. kan men zich aanmelden bij de stichting Subat voor sanering. Stelt men grondonderzoek in, dan heeft men nog uitstel tot juni 1993. De bedrijven zijn ook door hun belangenorganisaties bena derd. In een zogenaamde AMvB ligt de regelgeving vast. Het mi nisterie van VROM heeft tot 1996 een werkprogramma opgesteld", aldus Westdorp. Dat zullen burgers en bedrijven merken van de nieuwe 'Structuur handhaving milieu-wetgeving in Zeeland'. Het provinciaal milieu overleg(PMO) - een platform van bestuur, justitie en politie - geeft een aantal hoofdpunten aan, langs welke weg zij dit wil berei ken. Minder vrijblijvend overleg moet resulteren in doelgerichter optreden. De nadruk zal liggen op de regio nale afstemming, coördinatie en samenwerking met inschakeling van de lokale contactgroepen mi lieu. Hoewel Tholen en St. Phi lipsland onder één groep van de rijkspolitie vallen, zijn we wat mi lieuregio betreft gesplitst. Tholen vormt samen met Zuid-Beveland een regio, St. Philipsland maakt onderdeel uit van de milieuregio Walcheren/Noord-Beveland- Schouwen-Duiveland. De bedoe ling is echter om vanaf 1995 naar een milieuregio boven en onder de Westerschelde toe te werken. Op 27 maart vindt er een confe rentie voor burgemeesters, wet houders, dijkgraven, gedeputeerden, officier van justi tie, korpschefs, bijzondere opspo ringsdiensten, milieu-inspectie, organisaties van het groene milieu en ambtenaren die belast zijn met de milieu-handhaving voor de re gio Tholen, op 3 april voor de re gio St. Philipsland. Door het nieuwe nationaal mi lieubeleidsplan (NMP) kunnen overheden hun milieu-diensten flink uitbreiden met ambtenaren voor de handhaving. Ook in Zee land stellen gemeenten en water schappen milieu-handhavers of coördinatoren aan. Vorig jaar kreeg de Middelburgse rechtbank een aparte milieu-officier van justitie, per 1 oktober begon het regionaal bureau milieuzaken van de politie Zeeland en na de reor ganisatie bij de provincie ging per 1 september een bureau milieu handhaving aan het werk. Een steeds groter aantal ambtena ren met toezichthoudende en/of opsporingstaken, maar als de groeiende inzet als los zand gaat opereren, kunnen enthousiaste in spanningen van handhavers wor den ontkracht en de milieu-handhaving juist tegenwer ken. Vandaar de noodzaak om tot overleg en afstemming te komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 11