Ouders willen onderbouw van Schalm in Stavenisse houden Vier leraren mavo gaan niet over Stamreeks Cornells Bruynzeel Naambord bij landbouwschool Sommelsdijk Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen. Donderdag 30 januari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De gemeenteraad wil betrokken worden bij het zoeken naar een tijdelijke huisvesting voor de leerlingen van De Schalm in Stavenisse. Diverse fracties drongen daar maandagmiddag bij b. en w. op aan. In verband met vervanging van de vloer en de binnenwanden kan de basisschool vier maanden niet gebruikt worden. De raad stemde in met karwei, waarvoor 562.000 gulden nodig is. Rieburch Uit antwoord staatssecretaris blijkt: Volgens informatie van de directeur van de chr. mavo in Tholen zal waarschijnlijk 1 personeelslid met een volledige en 3 met een gedeeltelijke betrekking de re formatorische grondslag van de 'nieuwe' chr. mavo niet kunnen onderschrijven. Of zij van de ontslaguit kering gebruik zullen maken, is niet bekend. Wel dat zij daar in beginsel recht op hebben. Voorwaarde Straf Zelf betalen DOOR J.PB. ZUURDEEG Hoewel er vanuit de school in eer ste instantie geen bezwaar was te- De land- en tuinbouwschool in Sommelsdijk heeft jiet samen gaan met eenzelfde school in Ka- pelle en de middelbare agrarische school in Goes nu ook zichtbaar gemaakt. Er zijn duidelijke naam borden geplaatst met de nieuwe naam: Agrarisch opleidingscen trum Zeeland en omstreken. Door de leerlingen is - onder leiding van de leraren plantenteelt - een perk met plantenbak ingericht bij de ingang van de school. gen het onderbrengen van de leerlingen in een andere plaats - met een voorkeur voor Sassegrave te Scherpenisse - klonken in een bijeenkomst met de ouders andere geluiden, deelde wethouder J. Versluys mee. De bezwaren spitsen zich toe op de onderbouw. Er wordt, in samenwerking met de onderwijsinspectie, naar alterna tieven gekeken. De PvdA wil daar bij de kosten niet uit het oog verliezen. Overigens komt er voor de verhuis- en vervoerskosten nog een afzonderlijke beschikking van het ministerie. De VVD toonde zich, bij monde van J. van den Heuvel, voorstander van huis vesting in Stavenisse. De SGP-fractie bekritiseerde het feit, dat het bouwplan niet in een adviescommissie aan de orde was gesteld. Volgens Versluys kon dat niet in de welzijnscommissie, om dat het een bouwkundige zaak be trof en geen onderwijskundige. Gevolg was dat hij een opmerking van raadslid M.J. Klippel (SGP) over het plaatsen van dubbel glas toch nog meenam, terwijl ook een vraag van I.C. Moerland (PvdA) over het grondwaterpeil de aan dacht krijgt. Dat dit de oorzaak van de rottende vloeren zou zijn, leek de wethouder nauwelijks mo gelijk. In het rapport over het uit gebreide onderzoek, waaraan de 17 jaar oude school is onderwor pen, wordt daarover namelijk niet gesproken, liet hij weten. Klippel kreeg van Versluys de toe zegging, dat bij De Rieburch in Sint-Maartensdijk naar de bouw kundige toestand geïnformeerd zal worden. Die school is namelijk met hetzelfde systeem (zogenaam de Dura) gebouwd als De Schalm. CDA en PvdA spraken hun waar dering uit voor de mensen die er, na langdurige onderhandelingen, in slaagden het benodigde geld van het ministerie los te peuteren. De PvdA maakte van de gelegen heid gebruik zijn bezorgdheid te uiten over de kleine scholen. Moerland vroeg zich af of zij met de budgetfinanciering wel vol doende financiële armslag zouden hebben. Nadat Versluys opmerkte dat ook b. en w. niet zorgeloos waren, vroeg Moerland om op korte termijn regels op te stellen omtrent de betaling. "Anders is het gebeurd met de kleine scho len, want er pakken zich donkere wolken samen." Versluys had wat moeite met die uitspraak en Moerland zwakte ze af, nadat de wethouder erop wees dat bij eer dere aangekondigde maatregelen van het ministerie (de opheffings norm) uiteindelijk ook iets anders uit de bus kwam. Bejaardenalarm. De stichting Be jaarden/gehandicapten Alarm Zeeland krijgt dit jaar van de ge meente Tholen 35 cent per inwo ner extra subsidie. Het bedrag van 6765,- komt bij de 40 cent per inwoner die BAZ al kreeg voor uitbreiding van de alarmeringsap- paratuur. «ssgSSIsll De openbare basisschool de Schalm in Stavenisse, maandagmiddag onderwerp van gesprek in de Thoolse gemeenteraad. Dat blijkt uit het antwoord van staatssecretaris drs. J. Wallage op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Franssen, Ginjaar- Maas(beiden VVD) en Netelen- bos(PvdA) over de voorgenomen fusie tussen de chr.mavo in Tho len en de reformatorische scho lengemeenschappen Rehoboth Krabbendijke en Voetius Goes. De staatssecretaris constateert, dat de 132 leerlingen tellende Thoolse school met opheffing wordt bedreigd als er geen fusie plaatsvindt. Naar zijn informatie heeft de medezeggenschapsraad van de chr. mavo bij fusie alleen adviesbevoegdheid. Het advies van de MR is door het bestuur ge vraagd, maar niet gevolgd. Volgens drs. Wallage wordt van het personeel verwacht, dat zij de grondslag van het nieuwe bestuur onderschrijven. In artikel 98 van de W.V.O. staat echter, dat bij overdracht van een school het per soneel in gelijke betrekkingen moet worden benoemd. Dat geldt als bekostigingsvoorwaarde. In de nog steeds van kracht zijnde circulaire van 30 augustus 1985 is rekening gehouden met het gege ven, dat bestuursoverdrachten ge paard kunnen gaan met een verandering van de grondslag van de school en dat in zo'n geval per soneelsleden geen herbenoeming bij het nieuwe bestuur wensen. Wanneer een betrokkene in zo'n situatie voor een ontslaguitkering in aanmerking wenst te komen, zal het weigeren van de benoe ming in het algemeen niet worden beschouwd als een weigering om een passende betrekking te aan vaarden", aldus de staatsse cretaris. De drie Kamerleden hadden ook gewezen op uitspraken van leraar Nederlands C.H.P. Dickhout in Trouw, dat hij minimaal een be risping zou krijgen wanneer hij op zondag zou tennissen. 'Tk vermag niet te oordelen welke gedragingen wel en welke niet in overeenstemming zijn met de grondslag van een bepaalde school", antwoordt de staatsse cretaris. "Als in een concreet geval sprake is van een disciplinaire maatregel is het aan de commissie van beroep en eventueel de kan tonrechter te beoordelen of zo'n maatregel al of niet rechtmatig is getroffen. Bij het oordeel zal ver moedelijk een rol spelen of be paalde gedragingen een relatie hebben met het geven van onder wijs aan de betreffende school. Overigens moet een eventuele uit spraak van een commissie van be roep over concrete gevallen zoals hiervoor bedoeld, niet worden ge lijkgesteld met een oordeel over de vraag of personeelskosten voor vergoeding in aanmerking worden gebracht. Een oordeel over de vraag of en in welke mate, in concrete gevallen bijvoorbeeld vervangingskosten terecht door een bevoegd gezag bij het departement worden gede clareerd, is voorbehouden aan de bekostigende instantie. Hetzelfde geldt voor de vraag of eventuele wachtgeldkosten onder omstandigheden ten laste van een bevoegd gezag(het schoolbestuur) moeten worden gebracht." De staatssecretaris verwijst in dit verband naar zijn mondelinge beantwoording op vragen van de Kamerleden Groenman en Nuis in oktober vorig jaar over de zaak Woudenberg. Over de resultaten van het toen aangekondigd nader onderzoek hoopt de secretaris de Tweede Kamer binnenkort nader te berichten. Bruynzeel, werd geboren in Vor- selaer ten oosten van Antwer- I ca 1625 in het nabij gelegen Pul- m Ie. Laatstgenoemde komt rond de Vrede van Munster, die in 1648 een eind maakte aan de Tachtigjarige oorlog, als militair naar Bergen op Zoom, waarna hij, inmiddels gehuwd, neerstrijkt in Westkerke. Claes Janszn. Bruynzeel huwde als weduwenaar in 1654 in Scher penisse. Hij oefende het beroep uit van smid en landman. De geslachtsnaam Bruynzeel zal al in Belgisch Brabant in het be gin van de 17e eeuw bekend zijn geweest. Volgens het Middelne- derlandsch Handwoordenboek betekent zeel touw of kabel, ter wijl er ook mee werd aangege ven hetgeen door touw werd bijeengehouden, zoals een bun del hout en een koppel jachthon den. Bruyn zou ontleend kunnen zijn aan de kleur van het touw. Bruynzeel zou dan de betekenis gehad kunnen hebben van ge teerd of bruin getaand touw, mo gelijk een product dat door de eerste Bruynzeel werd vervaar digd of waarmee hij werkte. 1. Jan BruynzeeLgeboren Vorse- laar (Belgisch Brabant) circa 1600, begraven Herentals 1 febr. 1646. 2. Claes Janszn. BruynzeeLge boren Pulle (België, Prov. Ant werpen) circa 1625, militair te Bergen op Zoom, later smid en landman te Westkerke, overle den voor 1687. Hij huwde I, Hij huwde II, Scher penisse 3 mei 1654. Catelijna Cornelis, jonge dochter van Axel. Hij huwde III, ondertrouw St. Maartensdijk 11 febr. 1661, huwde Scherpenisse. Aegt- ken/Josijntje Joos, weduwe van Jacob Jansen. Hij huwde IV, Scherpenisse 5 okt. 1676. Lena Lievens, jonge dochter van Brou wershaven, geboren 1654. Zij doet 20 april 1680, oud 26 jaar, belijdenis te Scherpenisse. Na de dood van Claes huwde zij II, on dertrouw Scherpenisse 12 febr. 1687 Marinus Poot en huwde III, Scherpenisse 8 febr. 1697 An thony Machielse. Uit het vierde huwelijk werd geboren: 3. Nicolaas/Claas Bruynzeel, gedoopt Scherpenisse 31 okt. 1683, tavenier/herbergier in Westkerke, overleden Scherpe nisse mei 1750. Hij huwde, Scherpenisse 9 febr. 1706. Ja- comijntje Philips Engelvaart, ge boren Westkerke, gedoopt Scherpenisse sept. 1684, begra ven Westkerke 19 maart 1730. Zij was een dochter van Philip Jacobse Engelvaart en Wille- mijntje Michiels. Nicolaas Bruyn zeel was tavenier (herbergier) in Westkerke. Zoals gebruikelijk in kleine plaatsen vonden in de her berg ook de vergaderingen van schout en schepenen plaats en werden er rechtdagen gehou den. Op 1 mei 1708 (Lasonder inv.nr. 5972 fo. 7) bepaalde het dorpsbestuur van Westkerke dat Nicolaas voortaan een vergoe ding zou krijgen voor bovenge noemde bijeenkomsten. Naast tavenier zal hij landbouwer zijn geweest. Volgens het "gaar- boek" van het waterschap Scherpenisse (inv. nr. 191) bezat hij percelen in de Grote Brijhoek onder Westkerke met een totale grootte van ruim 3 gemet (ruim 1 ha) en was hij baander (pach ter) van ruim 4 gemet grond. 4. Pieter Klaas Bruynzeel, ge doopt Scherpenisse 10 okt. 1728, landbouwer, begraven Poortvliet aug. 1783. Hij huwde, (Scherpenisse circa 1754) Cor nelia Cornelis Cruyslander, ge doopt Scherpenisse 29 juni 1732, overleden Poortvliet 13 maart 1814, oud '82 jaar en 8 maanden. Zij was een dochter van Cornelis Cruyslander en Janna Jacobs Priem. Pieter ver trok in 1776 van Scherpenisse naar Poortvliet waar hij in Mal- land grond pachtte van Jozua de Jonge. Waarschijnlijk woonde hij in de hofstede van bovenge noemde in Malland in de Bresa- menhoek (nr. 34). Deze hofstede is thans bekend als Bresamen- hoeve, Nieuweweg 8. 5. Jacob Pieterse Bruynzeel ge boren Westkerke, gedoopt Scherpenisse 25 maart 1770, landbouwer, overleden St. Anna- land 27 jan. 1851, oud 80 jaar. Hij huwde, ondertrouw Scherpe nisse 16 juni 1809 Helena/Lena Kievit, gedoopt Scherpenisse 4 maart 1781, overleden Maire (Rilland-Bath) 4 aug. 1837, oud 56 jaar. Zij was een dochter van Willem Leendertse Kievit en Eli zabeth van Damme. Jacob Pieterse Bruynzeel heeft vermoedelijk in 1833 de hofste- De hofstede Deurwaarstee van de familie Bruynzeel lag aan de Bruynzeeldreef bij de Korte Dijk in St. Anna/and. De hofstede werd aan het eind van de vorige eeuw afgebroken. de Deurwaarstee te St. Anna- land gekocht, met circa 44 ha grond in deze gemeente, van de erven van de in begin 1833 over leden lanbouwer Marinus Jansen. Deze hofstede in de Oudeland- polder van St. Annaland (Ka dastraal bekend als sectie D 145) lag ruim 100 m. westelijk van de kruising van de Zouten- dam/Kortwegje en de Kleine Dijk. De naam Deurwaarstee is ook de naam van de daar liggen de veldhoek. Na de dood van Jacob werd de hofstede met ruim 54 ha grond in St. Annaland en Poortvliet bij onderhandse akte van scheiding van 8 april 1851 toegewezen aan zijn zoon Willem Jacobszn. Bruynzeel. De andere erven wer den uitgekocht, waarvoor Wil lem f 13.000,- leende van zijn broer Pieter Jacobszn. Bruyn zeel, landbouwer te Rilland. (Ar chief notaris Wagtho 1851 nr. 5725). Dit echtpaar kreeg 10 kinderen. 6. Willem Bruynzeel, geboren Rilland 29 febr. 1820, landbou wer, overleden aan een blinde darmontsteking, St. Annaland 25 april 1874. Hij huwde, St. An naland 18 febr. 1841 Tannetje Kodde, geboren St. Annaland 13 nov. 1816, overleden aldaar 23 juli 1887. Zij was een dochter van Cornelis Kodde en Huigtje Polderman. Na de dood van Willem werden zijn bezittingen verdeeld onder zijn erven. De hofstede Deur waarstee werd toegewezen aan zijn zoon Johannes die deze ge deeltelijk liet slopen in 18(90). Nog in hetzelfde jaar werd de hofstede verkocht aan Leendert Bruynzeel die de resterende pan den in 189(4) liet afbreken. Het perceel staat hierna in de ka dastrale leggers omschreven als bouwland. Nog steeds is dit oostelijk deel van de polder van St. Annaland bekend als de hoek van Bruynzeel. 7. Cornelis (Kees) Bruynzeel, geboren St.Annaland 25 aug. 1842, onderwijzer, timmerman, firmant van architecten, timmer en aannemerszaak fa. C. de Haas en Bruynzeel, overleden Rotterdam 24 febr. 1901. Hij huwde, Rotterdam 17 aug. 1871 Magdalena Cornelia de Haas, geboren Rotterdam 17 febr. 1844, overleden aldaar 10 juni 1904, dochter van Cornelis de Haas, timmerman en Johanna Sophia Salomons. Cornelis moet op school een goede leerling zijn geweest daar hij op 16-jarige leeftijd in zijn vrije tijd de Hamlet van Sha kespeare vertaalde. Hoewel het gedenkboek van de firma Bruyn zeel uit 1931 vermeldt dat hij op de H.B.S. in Middelburg is ge weest (dit type school werd eerst in 1863 gesticht) is hij ver moedelijk aan de normaalschool een opleidingsschool voor on derwijzers, te Tholen tot onder wijzer opgeleid. Hij werd in 1861 benoemd tot onderwijzer in Zaandam, doch moest deze werkkring opgegeven wegens een longaandoening. Na een kuur van ruim en jaar vertrok hij naar Rotterdam waar hij zijn the oretische en esthetische oplei ding aan de academie van Beeldende Kunsten en Techni sche Wetenschappen te Rotter dam ontving. In 1866 behaalde hij daar een ereprijs in klas 5. Op 26-jarige leeftijd werd hij in 1868 opgenomen in de timmer- zaak van C. de Haas. Twee jaar later huwde Cornelis de dochter van zijn compagnon. De ruim 80 jaar oude zaak was tot dan toe van bescheiden afmetingen ge weest. Hierna werd deze echter steeds verder uitgebreid. Na dat in 1892 de oudste firmant C. de Haas overleed, werd de firma door C. Bruynzeel enige jaren al leen voortgezet. Nadat zijn twee oudste zoons Cornelis en Willem in 1897 in de zaak waren opge nomen en de naam van het be drijf C. Bruynzeel en zonen aan de nieuwe situatie was aange past, trok hij zich in 1899 geheel uit het bedrijfsleven terug. Hij stierf twee jaar later op 58-jarige leeftijd. Van zijn zes kinderen werden drie zoons in hét bedrijf op genomen. 8. Cornelis Bruynzeel, geboren Rotterdam 28 jan. 1875. Hij huwde Rotterdam 4 mei 1899 Antoinette Leis, geboren Rotter dam 4 dec. 1872, overleden nov. 1962, dochter van Hessel Murk Leis, koopman/cargadoor en Teuntje Kloos. Uit het huwelijk werden drie kinderen te Rotter dam geboren: Cornelis 19 febr. 1900, Willem maart 1901 en An toinette 6 nov. 1904. Cornelis Bruynzeel werd opge nomen in de zaak van zijn vader, die werkte onder de fa. C. de Haas Bruynzeel, architecten, timmer- en aannemerszaak. Op 1 jan. 1897 werd de naam der firma veranderd in C. Bruynzeel Zonen. Daarna werd door (zoon) Cornelis de Stoomtim- merfabriek "De Arend" opge richt. Deze fabriek werd in werking gesteld op 1 aug. 1897 met de oprichter als enige fir mant. Na een moeilijk begin volgde de eerste uitbreiding in 1899. Over het algemeen ging de zaak daarna bevredigend en werd er steeds uitgebreid en ge moderniseerd. In 1901 maakte Cornelis een studiereis naar Noord-Amerika. Hij had in het bijzonder belangstelling voor deurenfabrieken. De tijd om daarvoor een speciale fabriek te bouwen was nog niet rijp. Intus sen werd ook meer aandacht be steed aan de fabricage van vloeren en van produkten der schaverij. De Eerst Wereldoorlog bracht veel moeilijkheden mee. In 1919 werd het oude fabrieks gebouw door brand verwoest. De fabriek werd gedeeltelijk we der opgebouwd. Een speciale deurenfabriek kwam in 1920 te Zaandam gereed, waarvan de oudste zoon Cornelis jr. directeur werd. Het oude bedrijf werd in 1920 omgezet in een N.V. met de naam C. Bruynzeel's Vloerenfabriek-Schaverij-Zagerij en Houthandel. In 1927 werd een fabriek uitsluitend voor de vervaardiging van vloeren, even eens te Zaandam opgericht met Willem als directeur. In 1928 werd een schaverij gebouwd, met Cornelis sr. als directeur. De fabriek in Rotterdam werd afge broken en het terrein verkocht. In 1938 werd onder leiding van Willem ^ruynzeel de fabricage van fineer, triplex- en meubel plaat ter hand genomen terwijl men zich ook ging toeleggen op de vervaardiging van keukens. Aan de lange reeks van produk ten kon in 1948 het Bruynzeel potlood worden toegevoegd. De Bruynzeel-fabrieken groeiden met de stichting van de Donar Turenfabriek te Hamburg in 1928 uit tot een concern met belan gen buiten de landsgrenzen. In Suriname werd een fineer en tri- plexfabriek gebouwd, toen de grootste en meest moderne van Zuid-Amerika. Ook op Borneo en in Zuid-Afrika zijn Bruynzeel- ondernemingen gesticht. Corne lis sr. trad in 1936 af als direc teur der N.V. Bruynzeel's Schaverij en werd evenals in de drie andere vennootschappen, benoemd tot gedelegeerd com missaris. Op 60-jarige leeftijd werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Dat de Bruynzeels St. Annaland niet hebben vergeten blijkt in 1940 uit een schenking van een Bruynzeelvloer voor de raadszaal in het nieuwe gemeentehuis. Ruim 50 jaar later lopen de be zoekers van het museum De Meestoof, dat in het voormalige gemeentehuis is ondergebracht, over deze vloer. Het gezin van Cornelis Bruynzeel, de in St. Annaland geboren grondlegger van de Bruynzeelfa- brieken, met zijn vrouw Magdalena Cornelia de Haas en hun kinderen Cornelis, Willem, Tan netje Wilhelmina (op schoot), Sophia Johanna en Jacob Pieter. Foto van (1879).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 15