De Schutse mag vleugel verbouwen Indië-veteraan 40 jaar bondslid Erkenning komt 40 jaar te laat, zelf zou ik er nooit om vragen Zes ton voor opknappen Schalm Afscheid Dingemans van de Rabobank ABG verliest laatste non Boetes voor landbouwgif Oud-Indiëganger C. Goedegebuure krijgt Draaginsigne Gewonden Donderdag 23 januari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Provincie keurt plan 370 mille goed Bejaardencentrum de Schutse in St. Annaland mag de zuid-oost. vleugel voor 370.267 gulden verbouwen. Ge deputeerde staten van Zeeland hebben daarvoor dins dag een verklaring van geen bezwaar verleend. Vier maanden Receptie/balie Oud Indiëganger C. Goedegebuure zal op 7 maart in de Marinekazerne in Vlissingen opnieuw onderschei den worden. Daar zal de commissaris van de koningin Boertien hem eren vanwege zijn veertigjarig lidmaat schap van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers. Het is 15 juni 1949. De 21-jarige soldaat C. Goedege buure uit Tholen zit achterin een jeep op de oude postweg van Doedoek Sampean naar Lamongan op Oost Java. Voorin zitten een Amerikaanse officier (een militair waarnemer) en een maat van Goedege buure, G.J. Duineveld. Nooit gedaan Levensgevaarlijk Typhusepidemie Hinderlaag Geen bliksem Na 16 jaar Stavenisse/St.Maartensdijk Schippers Muisstil Achttien koppelingen gastouderproject Directeur J. Wesdorp hoopt dat het karwei nog voor de bouwvak vakantie geklaard is. Het gevolg van de verbetering is, dat het aan tal plaatsen wordt afgebouwd van 80 naar 76. Vanaf september vorig jaar is er al een opnamestop. Mo menteel zijn er 77 bewoners. Het karwei wordt voor 293.615 gulden uitgevoerd door bouwbe drijf Krijger uit Poortvliet, de aanpassing van de elektrotechni sche installaties verricht Visser uit Poortvliet voor 25.940 gulden. Aanpassing van de automatische brandmeldinstallatie vergt 4373 gulden. Architect is Rothuizen 't Hooft uit Goes, die 46.339 gulden in rekening brengt. Het provinci aal bestuur heeft dat goedge keurd. De totale 370 mille dienen naar rato te worden toegevoegd aan de activafgebouwen en instal laties) en in 20 jaar lineair te wor den afgeschreven. In het bestek staat een bouwtijd van 120 werkbare dagen aangege ven, wat neerkomt op ruim 7 maanden. Gelet op de overlast die een verbouwing met zich brengt voor de bewoners in het algemeen en voor degenen die tijdens de werkzaamheden tijdelijk zullen worden gehuisvest in het bijzon der, vinden g.s. ruim 7 maanden niet acceptabel. Het provinciaal bestuur meent dat het mogelijk moet zijn de bouwtijd in te korten tot maximaal 4 maanden. Voor wat betreft het buitenschilderwerk kan, voor zover dit geen extra kosten met zich brengt, een lange re bouwtijd worden aangehou den, aldus g.s. Volgens directeur Wesdorp is ver korting van de bouwtijd geen pro bleem. Dat is inmiddels al bijgesteld tot 4 maanden. Ou- desluys uit Poortvliet verricht het schilderwerk. De zuid-oost vleugel bestaat uit twee verdiepingen. Op de begane grond is de was- en linnenkamer, de kamer van de directeur en het hoofd verzorging, alsmede zieken kamers. Boven is de groepsverzor- ging en 6 éénpersoons kamers, oorspronkelijk bestemd voor het personeel. Er is daar alleen een wastafel. Na de verbouwing ont staan er 4 grotere kamers met een keukentje en een toilet. De ramen worden verlaagd. Op de eerste verdieping komt ook een groeps- opvang. Op de begane grond komt er een receptie/balie op de plaats waar nu het winkeltje is. Daarnaast een kantoor voor de administratrice, die nu boven zit. Ook de directeur en het hoofd verzorging blijven er met de was- en linnenkamer. De huidige zusterpost wordt win kel en het kantoor van de admi nistratrice boven wordt na de verbouwing zusterpost. Gedurende vier maanden moeten er tijdelijke voorzieningen getrof fen worden voor drie bewoners, directeur en hoofd verzorging, alsmede de wasserij. "We probe ren zo weinig mogelijk overlast te hebben van de verbouwing, maar het zal niet ongemerkt kunnen ge beuren", aldus directeur Wesdorp. Soldaat C. Goedegebuure in Lawang, Oost-Java, 1948. Dat deelde de secretaris van de af deling Zeeland M. J. Hoek uit Poortvliet, dinsdagmiddag mee nadat bugemeester H.A. van der Munnik Goedegebuure de draag- insigne gewonden had opgespeld. De Zeeuwse afdeling telt 360 le- den.Ongeveer een derde daarvan zijn slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog, een derde uit voor malig Nederlands-Indië en 40% is dienstslachtoffer. Ook zo'n 70 we duwen zijn lid van de afdeling die jaarlijks bijeenkomt en waarvan Boertien ere-voorzitter is.De Bond organiseert ontmoetingen vpor le den onderling, geeft kosteloos ad vies over invaliditeitspensioen, verzorgt aangepaste vakantierei zen en nazorgbijeenkomsten voor Gospelconcert. Zaterdag verzorgt de groep Discipel een gospel concert in de Bethelkerk te Goes. De voorstelling, die om acht uur begint, is vrij toegankelijk. leden in Doorn 'die als militair li chamelijk en/of geestelijk het slachtoffer zijn geworden van de Tweede Wereldoorlog of een later strijdtoneel.' Voor Van der Munnik was het de tweede maal dat hij een draagin- signe opspeldde (P.j.Fase uit Sint- Annaland was eind september vo rig jaar de eerste).De burgemees ter legde uit dat het instellen van deze insigne het gevolg is van het 'te voeren veteranenbeleid' van het ministerie van defensie. "Het gaat om de maatschappelijke er kenning van veteranen. De insigne is een teken van respect en waar dering, weliswaar laat, maar niet te laat." Goedegebuure wees de burge meester erop dat hij niet uit de jeep was geslingerd, maar dat hij met zijn hoofd onder de voor bank terecht was gekomen. Spoe dig daarna verloor hij het bewustzijn. Burgemeester Van der Munnik in gesprek met ooriogsgewonde Goedegebuure uit Poortvliet. Ze hebben opdracht gekregen de officier te begeleiden, maar on derweg krijgt de jeep een ongeluk. Goedegebuure herinnert zich nu alleen een klap." De oorzaak weet ik niet. Na 24 uur raakte ik in co ma. Ik heb een vliegreis gemaakt waarvan ik niks meer weet. Het is een lege periode. Die heb ik niet beleefd. Het is net als met een boek dat je bij het lezen dichtslaat en dan later weer op die bladzijde verdergaat terwijl er een tijd tus senzit." Dat ongeval tijdens de laatste maanden van koloniaal bewind in Nederlands-Indië heeft de rest van Goedegebuure's leven in hoge mate bepaald. Dinsdag kreeg Goedegebuure het Draaginsigne Gewonden opgespeld door burge meester H.A. van der Munnik van Tholen. "Veertig jaar te laat. Het is dat de organisatie (de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers - red.) het voor me heeft aangevraagd. Als ik er zelf om had moeten vragen, had ik het nooit gedaan." Goedegebuure liep een schedelba- sisfractuur op en onderging twee zware operaties: eerst in een bur gerhospitaal in Batavia en daarna in Utrecht, waar hij op 24 oktober 1949 aankwam. Tien maanden verbleef hij in het militair herstel lingsoord in Doorn. "Om terug te komen in de maatschappij. Dat is redelijk gelukt. Maar pijn blijf je altijd houden. Ik heb een harde leerschool gehad. Het zijn geen zoete koekjes geweest. Je kunt in zo'n geval maar twee dingen doen: maken wat ervan te maken valt of jezelf van kant maken." Volgens het comité Draaginsigne Gewonden raakte het reservewiel van de jeep een tegemoetkomende truck tijdens het passeren op een noodbrug. 'Als gevolg hiervan slipte de jeep en sloeg vervolgens over de kop. De heer Goedege buure werd eruit geslingerd en raakte hierbij gewond.' In het Gedenkboek Tweede Mi trailleur Bataljon dat in 1951 ver scheen, staat het ongeval als volgt beschreven: 'Een militaire waar nemer van de Commissie van Goede Diensten raakt nabij Doe doek Sampean de macht over het stuur kwijt en maakt met zijn wa gen een paar rare buitelingen over de weg. Twee jongens van onze 2e Mitrailleur Groep, die voor de persoonlijke veiligheid van de bui tenlandse officier meerijden, lo pen hierbij zware verwondingen op. De soldaat C. Goedegebuure wordt levensgevaarlijk gewond, terwijl G. J. Duineveld ernstig ge wond raakt.' Goedegebuure heeft zijn maat na dien nooit meer ontmoet. Wel is hij al 40 jaar lid van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers. Goedegebuure slaat bijna geen bijeenkomst over. "Dat is onze familie. Ik heb er veel steun aan gehad." In zijn ba taljon van 8 a 900 man waren geen streekgenoten of andere Zeeuwen. "Misschien waren ze er wel, heb ik ernaast gelopen, maar als je er geen contact mee krijgt weet je het niet. Het land is zo groot." Goedegebuure werd voor zijn ta ken in Nederlands-Indië opgeleid in de Jan van Nassaukazerne in Harderwijk. De overgang van het Nederlandse zeeklimaat naar de tropen was groot, ook al 'kwamen er wel kolonialen van het KNIL die land- en volkenkunde kwamen geven.' "Het was toch een hele an dere wereld. Je moet het toch zelf gezien hebben, ook al vertellen ze er nog zoveel over. Het klopte wel maar toch niet alles." Goedegebuure vertrok met de s.s. Volendam vanuit Rotterdam via het Suezkanaal naar de Rode Zee en Indische Oceaan. Een maand varen. Op de heenreis brak aan boord een typhusepidemie uit op het schip. Een marinier verloor daarbij het leven. Toen de boot op 30 juli 1947 op West-Java aan kwam, moesten de mannen een paar weken in quarantaine. Het bataljon verbleef de eerste twee maanden in West-Java, maar werd daarna overgeplaatst naar Oost- Java. Met de boot. Twee etmalen varen naar Soerabaja. Met een landingsvaartuig werden de man schappen aan wal gebracht. In het district Soerabaja werd het batal jon verdeeld in compagnies van 120 man. Zo'n compagnie moest een gebied als de provincie Gelderland bestrijken. "Je moest het gebied controleren met een gevechts- en een ondersteuningsbataljon. Soms was je met 10 of 12 man voor 3 of 4 dagen weg. Met een noodrantsoen en een primus mee. Je tapte water uit de rivier. Deed er een paar chloortabletten bij. Zo had je loda," lacht Goedegebuure, "we gingen, ik weet niet hoe ver. Je kon in een hinderlaag lopen. Dat kon je niet vantevoren plan nen. Dat was de spanning." Het Mitrailleur bataljon had vol gens Goedegebuure voor- en na delen. "Het voordeel was dat je overal kwam. Het nadeel is dat je overal rottigheid kreeg. In totaal zijn er in Indië 6500 mannen ach tergebleven. Uit ons bataljon zijn er 29 omgekomen en een na repa triëring." De zogenaamde zuive ringsacties tijdens de twee politionele acties (juli 1947 en de cember 1948) waren gericht tegen de T.N.I. (het Indonesisch natio nalistisch volksleger). Dat kon zich ophouden in kampongs of in de rimboe. Naast gevechtshande lingen verleende de troepen ook op verzoek van de bevolking (me dische) hulp. Op het internationa le .vlak werd de positie van Nederland in de loop van 1948 steeds zwakker. De Verenigde Na ties stond erop dat Nederland de souvereiniteit overdroeg. Goedegebuure:"Toen ik in Bata via lag, was die overdracht al aan de gang. We hebben de zaak ver kocht aan de Amerikanen en En gelsen. Nederland had geen interesse meer." De oud-Indiëganger vindt dat de overheid voor de Nederlandse mi litairen na de oorlog 'geen blik sem heeft gedaan.' "Na de oorlog is er voor de nabestaanden van de Amerikanen, Canadezen, Engel sen en Polen veel gedaan. Er zijn veel fondsen opgericht om men sen naar hier te kunnen laten rei zen om de graven te bezoeken. Natuurlijk gun je ze dat, maar op West- en Oost-Java liggen veel Ne derlandse soldaten begraven. Ik heb de graven allemaal gezien op de video. Maar er is nooit een fonds voor de nabestaanden, voor broers of zusters, gekomen. Er ge beurt niks." Goedegebuure kwam na zijn reva lidatie terug in Tholen en verhuis de in 1955 naar Poortvliet. Hij vond werk bij ondermeer Philips (6 jaar) en VMS Stork, later As- selbergs. Hij werkte tot zijn 52ste. "Ik heb het altijd met gebreken moeten doen."Door zijn ernstig ongeval valt Goedegebuure onder de categorie Dienstslachtoffers. Terug naar Indonesië is hij nooit geweest. "Dat trekt me niet, hoe wel het een fantastisch mooi land is." De gemeenschapsruimte van de openbare basisschool de Schalm in Stavenisse; alle binnenwanden worden tijdens de verbouwing gesloopt. Het vervangen van de rotte vloer in De Schalm te Stavenisse kost, samen met de vervanging van nog enkele zaken in de openbare basis school, 562.000 gulden. Het kar wei zou in april moeten beginnen en neemt vier maanden in beslag. De leerlingen van de school moe ten die periode elders worden on dergebracht. Nog deze week wil de medezeggenschapsraad in een gesprek met wethouder J. Versluys bekijken of er een mogelijkheid in Stavenisse zelf is. Tegen uitwijken naar De Rieburch te Sint- Maartensdijk of Sassegrave te Scherpenisse maakt de helft van de ouders - voornamelijk van kin deren uit de laagste groepen - be zwaar, zo is uit een enquête gebleken. "Er zijn goede argu menten aangedragen zoals wat te doen als een kind ziek wordt of naar de dokter moet," zegt direc teur CG. van den Hoek. De bouw van tijdelijke noodlokalen in het dorp is door de gemeente van de hand gewezen omdat het te duur zou zijn. Het verhuizen naar el ders geeft volgens Van den Hoek ook problemen met het gebruik van computer, televisie en copieer- apparaat. "Er is geen mens blij mee, maar het moet gebeuren," constateert hij. De gemeenteraad beslist maan dagmiddag over het plan. De rot tende vloer wordt vervangen door een vloer van staalplaat en ce ment, met een isolatielaag. Om de vloer te vervangen moeten echter - een gevolg van de constructie van het schoolgebouw - alle binnen wanden verwijderd worden. Die wanden bestaan uit asbestplaten en hoewel het ministerie de extra kosten bij hergebruik daarvan wil vergoeden, voelen burgemeester en wethouders daar niets voor. Hoewel bij een onderzoek geen asbestdeeltjes in de lucht zijn aan getroffen, wil het college inspelen op het verbod om asbest te ge bruiken. Dat zit er namelijk aan te komen. Vervanging van de platen kan de gemeente betalen uit de alsnog door het ministerie toegekende rijksvergoeding van 64.000,- voor het verbouwen van de Mon tessorischool te Tholen. De ge meente had die kosten al vervroegd afgeschreven. De plan- kosten worden door het ministerie maar tot ƒ41.500,- vergoed, zodat Tholen ƒ12.650,- moet bijleggen. Aan de andere kant kent het mi nisterie ƒ20.000,- toe voor de - en kele jaren geleden uitgevoerde - integratie-aanpassingen aan CNS De Regenboog te Tholen. Met vervanging van de vloer in Stave nisse is in totaal een half miljoen gulden gemoeid. Daarnaast is ƒ62.000,- nodig voor vervanging van de verwarmingsketel en opti- maliseringsapparatuur, alsmede voor de vloerbedekking. Met een druk bezochte receptie in Haestinge heeft dhr. R.L. Dinge mans woensdagavond afscheid genomen van de Rabobank St. Maartensdijk, waaraan hij zestien jaar verbonden is geweest. Hij heeft inmiddels Stavenisse verla ten en zich in Lage Zwaluwe ge vestigd. Vele klanten en andere relaties via het werk bij de bank of de bestuursfunctie bij de bibliotheek kwamen hem, zijn vriendin en dochter de hand schudden. Ook kon men kennis maken met zijn opvolger Chr. Cornet en zijn vrouw. Na de openbare receptie vond er in kleine kring een officieel af scheid plaats van bestuur en per soneel. Voorzitter J.L. Noom wees erop, dat het niet zoveel meer voorkomt dat men 16 jaar in een topfunctie bij dezelfde bank werkzaam is. Het moderne perso neelsbeleid leidt tegenwoordig va ker tot mutaties. Dingemans deed zijn werk in Sta venisse en St. Maartensdijk met veel plezier en volle inzet, stelde de voorzitter. "Toch gaat u ver trekken en daarvoor hebt u niet alleen zakelijke redenen. Zeer ze ker zijn er ook persoonlijke om standigheden die tot het besluit om van werkkring te veranderen, hebben bijgedragen. Wij kunnen dit volkomen respecteren, maar desondanks vinden wij het jam mer, dat wij een zo goed ingevoer de kracht moeten missen." De voorzitter wees op de vele ver anderingen in 16 jaar. Dingemans begon als beheerder van het kan toor Stavenisse en kwam na de fu sie in 1976 naar het hoofdkantoor in' St. Maartensdijk. "Alle beslommeringen van de verbou wingen en automatisering brach ten voor de commerciële afdeling de nodige aanpassingen met zich mee. U wist op de juiste wijze de betrokken medewerkers hiervoor te interesseren, zodat het niet als een bedreiging, maar als nuttig en noodzakelijk werd ervaren." Noom herinnerde verder aan de directeurswisselingen; met G.J.Harmsen is Dingemans al aan zijn vierde directeur toe. Ook ver schillende andere personeelsleden kwamen en gingen. De bank groeide van 60 tot 150 miljoen gulden balanstotaal. Daarmee steeg ook het aantal za kelijke relaties in verschillende branches. De voorzitter prees Din gemans met name voor zijn zeer goede contacten in de schippers wereld. "Het marktaandeel is me de door uw selectieve aanpak voor onze bank een niet meer weg te denken, belangrijk onderdeel. Een nieuwe uitdaging bij het inte rim management van Rabobank Nederland breekt nu voor u aan. Met de brede bankervaring die u in 16 jaar hebt opgedaan, hebben wij het volste vertrouwen dat het zeker zal lukken. Wij wensen u dan ook een succesvolle verdere bankloopbaan en ook in uw pri- véleven het allerbeste toe", zo besloot voorzitter Noom. Hij overhandigde het vertrekken de hoofd commerciële zaken een ets, waarin de hobby van Dinge mans (natuur, eenden) naar voren kwam. Namens het personeel sprak Nap Hage, rechterhand van Dinge mans. In een plezierige toespraak liet hij een aantal anecdotes de re vue passeren. Het gezamenlijke personeel deed ook nog een voor dracht, waarvan de gecalligrafeer- de tekst ingelijst werd aangebo den. Ook was er nog een en veloppe. De zaal was muisstil, toen Dinge mans zijn - zeer bewogen - dank woord sprak. Hij laat na 16 jaar op Tholen niet alleen zijn werk kring bij de Rabobank achter, maar met name in de persoonlijke sfeer ook heel veel dierbaars. Terug naar de zakelijke kant stipte Dingemans met een kwinkslag nog de fusie van de drie Raboban- ken op Tholen aan. Volgens hem moet dat er toch een keer van ko men, zo hield hij de bestuurders voor. Voorzitter Noom (links) bood dhr. Dingemans bij zijn afscheid een ets aan. (Foto Cor Poot). De laatste religieuze van het Alge meen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom, zuster Gerarda, verlaat vrijdag het ABG. Na vele decen nia in de weer te zijn geweest voor zeer vele patiënten in het 'oude ziekenhuis' en het verpleeghuis, maakt zuster Gerarda gebruik van de vut-regeling. Ze heeft steeds in de keuken gewerkt. Bestrijdingsmiddelen in de sloot laten lopen, dat is uit den boze. L.B. uit Anna Jacobapolder kreeg daarvoor van de economische po litierechter in Middelburg een boete van 1200 gulden. Bij het schoonmaken van de spuitmachi- ne was er Topper in de sloot geko men. Een passant had het waterschap attent gemaakt op een abnormale kleur van het water. De officier van justitie sprak B. nog niet aan op overtreding van de Wet op de bodembescherming. Hij had namelijk de sproeikar op zijn verharde erf leeggespoten, wat ook verboden is. Chemisch afval moet naar het gemeentelijk depot. A.L. uit Scherpenisse kreeg 1000 gulden boete omdat hij het voor slootkanten verboden middel Gramoxone had gebruikt. Maaien was de aangewezen methode om het onkruid van de slootkanten weg te krijgen, zodat het perceel bloemzaden niet aangetast zou worden. J.R. uit St. Philipsland werd ver oordeeld tot 500 gulden boete om dat hij het verboden middel Ridomil in huis had om aardbeien te beschermen. Rode Kruis. Mevrouw Th.J. Balkenende-Sandee is benoemd tot kringcommissaris van het Ned. Rode Kruis in de kring Zee land. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde EEUWEN LIJSTENMAKER STWERK V°0rh®' eiland Tholen Advertentie I.M. De stichting Kinderopvang Tho len en omstreken heeft vorig jaar totaal 18 koppelingen tot stand gebracht. Onder een koppeling wordt de opvang van kinderen van een vraagouder door een gastge zin verstaan. Er werden 1688 uur kinderopvang verzorgd door op- pasgezinnen via bemiddeling en begeleiding van coördinatrice Marleen Francke. Zij is op dins dag en donderdag van 9.30 tot 12.30 uur in het gemeentehuis te St. Maairtensdijk te bereiken: 01666-8208. Vraag en aanbod in de kinderop vang worden daar met een forse rijkssubsidie bij elkaar gebracht. Januari-februari vorig jaar werd begonnen met 11 gast- en 8 vraag- ouders. De eerste koppelingen kwamen in maart tot stand. Het gastouderproject groeit lang zaam, maar zeker. "Dat is een goede zaak", aldus mevr. Francke, "want hardlopers zijn doodlo- pers.' Toch neemt het bestand gast- en vraagouders volgens haar 'nog dagelijks' toe. "Met name voor de buitenschoolse opvang is erg veel belangstelling: kinderen van 4 tot 12 jaar die Voor en na school tijd een paar uur opgevangen moeten worden. Ook in 1992 blij ven de aanmeldingen met de re gelmaat van de klok binnen komen. Vooral veel vraagouders weten de weg naar het gastouder project te vinden. Met name in Tholen en St. Annaland kunnen we opvanggezinnen gebruiken, mensen die plezier hebben in het omgaan met kinderen. Gastou ders ontvangen een vaste vergoe ding per uur", aldus mevr. Francke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 3