Kantine/buffet en pensioen voor de 266 personeelsleden Budelpack moet zwaar blijven investeren en sterk vergroten H I I I I I III Budelpack bouwt verder aan sociaal beleid André Nieuwkerk: om mee te kunnen in Europa Maywood in Meulvliet Personeel met grootste moeite werven Winst 2 miljoen Twintig jaar met voorspoed Van nationaal naar Europees werkend bedrijf De duurste en toch gekregen Donderdag 23 januari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Investeringen x l.OOO.OOO Het onstuimig groeiende verpakkingsbedrijf Budel pack in Poortvliet heeft voor 1992 verschillende voor zieningen voor het alsmaar toenemende personeelsbestand gepland. "We bouwen verder aan een sociaal beleid en zo aan een goede relatie met ons personeel", zei directeur A.A. Nieuwkerk zaterdag in Meulvliet. Ziekteverzuim Promotie Exportmanager "Om mee te kunnen in Europa moeten we zwaar in vesteren en sterk vergroten. Voor de toekomst wordt de winst volledig in het bedrijf gestopt." Dat zei Budelpack-directeur André Nieuwkerk bij de presen tatie van de cijfers over 1991 van de explosief gegroeide Poortvlietse onderneming. De weg over Maandverband Werkgelegenheid (x 40 uur) Omzet x l.OOO.OOO Orderportefeuille 31-12 x l.OOO.OOO Bedrijfsresultaat na belastingen x l.OOO Hoofdrol vrouw Budelpack heeft met de grootst mogelijke moeite vorig jaar 68 nieuwe medewerkers kunnen wer ven. "Er is een tekort aan men sen", constateerde directeur A.A. Nieuwkerk. Het bedrijf heeft de diensten van vier uitzendbureaus ingeroepen om de vacatures te kunnen vervul len. Er waren vorig jaar 170 in- leenkrachten. Van de 266 personeelsleden per 31 december waren er 186 in volledi ge dienst en 80 in deeltijd. Vier werken er langer dan 25 jaar, 8 meer dan 12 1/2 jaar. Er zijn 178 inpakkers en 35 operators. Omge rekend in banen van 40 uur had Budelpack vorig jaar 245 manja ren voor vaste- en uitzendkrach ten. Nieuwkerk rekende voor, dat er vijf keer zoveel werkgelegenheid is als in 1985. Het aantal produktie- ve manuren steeg van 239.000 in 1990 tot 375.196 vorig jaar, een toename van 56%. 1989 1990 1991 1992 De toren in Poortvliet wordt dankzij een bijdrage van Nieuwkerk in het licht gezet. Budelpack heeft vorig jaar een winst van 2 miljoen gulden be haald tegenover 720.000 gulden in 1990. Tegenover de 5000 gulden in 1985, het eerste jaar na het diepe dal waarin Budelpack aan het be gin van de tachtiger jaren verkeer de, is dat een enorme stijging. De winst voor belastingen was 3 miljoen, waarvan de belasting dienst 1.1 miljoen opeist. Het be drijfsresultaat wordt volledig benut voor de investeringen. Daarvoor komt de Poortvlietse onderneming nog 1.1 miljoen gul den tekort, wat wordt geleend bij de Rabobank. In 1992 wordt voor 6 miljoen gulden geïnvesteerd. Budelpack maakte zaterdag niet alleen een bijzondere dag mee in verband met het afscheid van di recteur E.Ph. Nieuwkerk. Het be drijf keek ook terug op 20 jaar verpakken. In 1971 begonnen met 600 m2, 5 personeelsleden en een omzet van 200.000 gulden in Bu- del, in 1991 waren die getallen ge groeid als kool. Op 12.000 m2(vorig jaar nog 9500 m2) werken nu - omgerekend in volledige banen van 40 uur - 245 mensen, die een omzet van 31 mil joen gulden bereikten. De gemid delde groei was 23% per jaar, waarvan de laatste vijf jaar zelfs 31%. In de oorspronkelijke suikerwer- kenfabriek in Budel werd begon nen met het verpakken van spekjes in ijsbekers. Op het pro jectiescherm van Meulvliet was dat zaterdag nog eens te zien. Het gebeurde allemaal nog zonder hoofddeksel, wat tegenwoordig gezien de strenge eisen ondenk baar is. Nu werkt men in afge schermde ruimten waar de lucht wordt gecontroleerd op bacteriën. Eindeloos moeten er controle lijsten worden ingevuld. Het per soneel werkt met mondebeschermingsdoekjes. In 1972 werd in Poortvliet in de koek fabriek aan de Paasdijkstraat het verpakken voortgezet. In 1978 verrees tussen de koeien in de Wei- hoek de nieuwbouw van 2400 m2 aan de Paasdijkweg. Van een nationaal verpakkingsbe drijf is Budelpack opgerukt naar Europees niveau. In 1991 werd de tweede plaats bereikt en dat lijkt de top voor de Poortvlietse onder neming. "Maar niets zal echt on mogelijk zijn", zegt een optimistische directeur André Nieuwkerk. Nummer 1 Pentapack had vorig jaar echter een omzet van 160 miljoen tegenover Budel pack 31 miljoen. Onder het motto 'Budelpack the one and only, nummer one in the Netherlands, nummer two in Eu rope' wordt in de promotie sterk op het internationale karakter van het verpakkingsbedrijf in gespeeld. Op de derde plaats staat Penta pack België met 26 miljoen, de grootste concurrent. De verdere volgorde is: 4. Allpack Duitsland 25 miljoen 5. Celluplast Frankrijk 24 miljoen 6. Ivers Lee Zweden 22 miljoen gulden omzet. Budelpack noteerde de grootste groei in 1991: van 17.5 naar 31 miljoen gulden. De orderportefeuille per 31 de cember bedroeg 15 miljoen gul den; de helft van de omzet vorig jaar. De presentatie van de resultaten over 1991 van Budelpack co- packers is zaterdag royaal omlijst met een diner en muziek in de on herkenbaar gemaakte sporthal Meulvliet in Tholen. Als grote verrassing trad Maywood op, twee vermaarde zangeressen, die bege leid werden door het orkest van Henk van Montfoort. Voor verder amusement zorgde Henk Romijn. Het cateringbedrijf Maison van den Boer zorgde voor o.a. een dubbelgetrokken bouillon met verse kervel en een grand dessert. Het diner werd bijgewoond door 320 mensen. Bij de bedRijfspre- sentatie 's middags waren 160 be langstellenden. Tussendoor was er nog een ontvangst van speciale gasten, onder wie het gemeente bestuur van Tholen. De bloemen van de feestavond liet Budelpack maandag bezorgen in het bejaardencomplex Ten Anker. Enkele van de 245 personeelsleden van Budelpack werden zaterdagavond in het zonnetje gezet; v.l.n.r de heren Pollie, Geers, Verkerke, Anita Laban en dhr. v.d. Pol. Hij kondigde aan, dat er in de nu in uitvoering zijnde nieuwbouw een kantine met een zelfbedie ningsbuffet en keuken komt. Er zullen daar behalve koffie, thee en frisdranken ook maaltijden te krijgen zijn tegen kostprijs. Als het gratis verstrekt wordt, rekent de belastingdienst dat als loon. Een dia van het bedrijfsrestaurant maakte in de volle zaal met perso neelsleden zaterdag al indruk, 't Zag er veelbelovend uit en de aan kondiging van Nieuwkerk. dat er ook porselein komt in plaats van wegwerpbekertjes, werd eveneens goed ontvangen. Naast een verkiezing van de on dernemingsraad wordt er gewerkt aan de introductie van pensioen bij Budelpack. Verder komt er een personeelsblad. c In de nieuwe garderobe krijgt elk personeelslid twee kasten: één voor schone en één voor vuile kle ding. De bewassing is voortaan gratis. Niemand heeft dat thuis meer te doen. Totaal komen er 504 kledingkasten. De directeur kondigde voorts trai ningen aan voor brandbeveiling in het bedrijf. Budelpack gaat heel intensief wer ken aan bestrijding van het ziekte verzuim. Twee jaar geleden was dat nog 7% en vorig jaar gemid deld 12.3%. De technische dienst scoort het laagst met 3.61% maar de verpakkers hebben het nogal eens te pakken. Die groep zorgde in 1991 voor een ziekteverzuim van 15.18%. Bij de operators was dat 12.21% en bij het kantoorper soneel 9.49%. De doelstelling is om in 1993 toch weer op het percentage van 7% te zitten. De urenadministratie wordt ge automatiseerd. Elk personeelslid krijgt een pasje, waarmee men in de nieuwe personeelsingang door een poortje gaat. Dan rolt er een opdracht uit naar welk project men zich dient te begeven. Is dat afgewerkt, dan gaat het pasje op nieuw in de computer, die de ge werkte uren registreert. De uren hoeven dan niet meer - zoals nu - handmatig bijgehouden te worden. De technische dienst van Budel pack wordt in twee groepen gesplitst. De afdeling nieuwbouw en opstart staat onder leiding van Kees Verkerke, de afdeling storing en onderhoud wordt geleid door René Geers, die daarmee promo tie maakte. Directeur Nieuwkerk onderstreepte dat met bloemen. Er werden zaterdag rn Meulvliet nog meer ruikers uitgedeeld. An dré Pollie uit Oud-Vossemeer werd in het zonnetje gezet omdat hij zo uit de winkel promoveerde tot assistent-operator bij het Always project, waarvoor Budelpack on telbare pakjes maandverband ver pakt. Dim Verkerke uit St. Philipsland klom op tot groepsleider, operator Dirk v.d. Pol uit Tholen eveneens tot groepsleider en Wilco Sale- mink tot plaatsvervangend maga zijnmeester. De enige vrouw die bloemen kreeg, was Anita Laban uit Tho len. Zij ontwikkelde voor Budel pack een planningsysteem. De staf werd versterkt door de be noeming van de 47-jarige Gerard Jansen tot exportmanager. Ook hij kreeg een ruiker als een stimu lerend begin bij Budelpack. Voor dit jaar werdén al twee kope ren jubilarissen aangekondigd: Janneke van Houdt-de Jonge en Wim Wielaard. "Samen met al ons personeel zul len we hard werken aan de verdere opbouw van de onderneming, die in een fantastische stroomversnel ling is geraakt en voor grote uitda gingen staat", zei André Nieuwkerk. Budelpack bouwt aan de overkant van de weg op gemeentegrond een tijdelijke loods voor opslag van goederen. De bedoeling is om de grond te kopen en te bebouwen met een nieuw magazijn. Links op de achtergrond Cebeco, in het midden Dekker en rechts De Graaf. Voor 160 personeelsleden belicht te hij 's middags met behulp van dia's en videobeelden de resulta ten en verwachtingen. Er klonk een applaus op toen hij tergend langzaam de omzet over 1991 in beeld bracht: 31 miljoen gulden! Bijna een verdubbeling ten op zichte van de 17.5 miljoen vorig jaar. Na de 5.6 miljoen gulden investe ringen vorig jaar, staat er voor 1992 weer 6 miljoen aan gebou wen en machines op het program ma. Werden er vorig jaar 21 verpakkingsmachines gekocht en drie nieuwe pakruimten en een garderobe van twee etages(nu tij delijk kantine) verwezenlijkt, voor 1992 is de planning: een magazijn van 2.3 miljoen gul den met 13 los- en laadperrons die geen hinder van tocht en regen ondervinden en waar 3000 pallets met goederen kunnen staan. De nieuwe kantine vergt 1.2 miljoen, 6 kantoren 500.000 gulden, een lo gistiek kantoor 200.000 gulden, de nieuwe hoofdingang 600.000 gul den. Er komen voorts 2 nieuwe pa kruimten, een tweede werkplaats en 5 verpakkingsmachines. Budelpack steekt ook de weg op het bedrijventerrein over. De laatst beschikbare grond wordt momenteel bebouwd en het ge meentebestuur heeft toestemming gegeven om tijdelijk een romney- loods te plaatsen voor de opslag van goederen. Die loods komt aan de overkant van de weg op ge meentegrond, maar Nieuwkerk zei desgevraagd, dat hij daar 3500 m2 grond wil kopen en - na goed keuring van de provincie voor uit breiding van het bedrijventerrein - nog eens 2400 m2 in optie wil ne men. Dit om daar in de toekomst een nieuw magazijn te kunnen bouwen, zodat de produktieruim- te allemaal aan de andere kant van de weg kan blijven. Eventueel zit daar in de toekomst nog een uitbreidingsmogelijkheid in de pen wanneer de zuiveringsinstal latie verdwijnt. Procter Gamble is voor Budel pack de belangrijkste opdrachtge ver. Met name de afdeling papier(luiers en maandverband). Het Always-maandverband werd eerst voor de Duitse markt ver pakt en vervolgens voor Frankrijk en Engeland. Procter Gamble wasmiddelen is de tweede opdrachtgever in groot te, op de derde plaats gevolgd door DMV Campina(melkpoe- der). Maple Leaf(kauwgum) staat al dertien jaar bij de top vijf en zorgde voor de op vier na grootste opdracht. De op de vijfde plaats staande Unilever is ook al tien jaar een graag geziene klant in Poortvliet. Tot 1986 was een Nederlandse on derneming de grootste opdracht gever. Daarna Inco zuivel uit België, vervolgens Philips buiten land, in 1989 een Zwitserse klant, in 1990 Procter Gamble België en vorig jaar Procter Gamble Duitsland. 300 240 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 16 12 15,0. 8,0 7,0 "«^5,5 6,0 1,5 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 2000 1500 ÏOOO 500 1985 1986 1987 1988 1989 199Q 1991 De vertrekkende en de blijvende directeur van Budelpack, Nieuw kerk sr. en jr. VERVOLG VAIM PAG. 1 "Dat is 4 van de 5. Ik mag me gelukkig prijzen die 1 van de 5 te zijn en na een boeiend en actief le ven op mijn 65ste te kunnen stop pen. Ik heb de heuvels beklommen en de bergen gezien, maar ik ben ook door dalen ge gaan. Zonder geluk, zonder ze gen, vaart niemand wel en bij mijn afscheid kan ik constateren, dat ons succesvolle bedrijf een rij ke toekomst tegemoet gaat. De mogelijkheden in Europa zijn na- Nieuwkerk vertelde, dat zijn offerte voor het verpakken van Always maandverband de allerduurste was, maar toch had Budelpack de enorme op dracht van het internationale concern Procter Gamble ge kregen. "We konden namelijk capaciteit bieden en zekerheid garanderen", aldus de di recteur. Hij liet echter weten, dat zo'n order stukje bij beetje binnen komt. "We merken dat het steeds harder vechten wordt om een opdracht te krijgen. De beslissingen vallen elders, buiten Nederland. Dan speelt mee dat we maar een klein land zijn. In Europa moeten we harder knokken", aldus Nieuwkerk. Tot Sinterklaas is Budelpack nog wel zoet met het verpak ken van Always maandver band. Daarentegen raakt men Philips batterijen kwijt, even als Persil, Dash en Soupline. melijk groot. Wij konden dit be reiken dankzij de onmisbare inzet van velen. Ons personeel is name lijk niet alleen in het bedrijf aan- wezig, ze werken allemaal en als het moet voor twee", aldus Nieuwkerk, die Budelpack in Poortvliet nog vergeleek met Phi lips in Eindhoven. De vertrekkende directeur zei dat elke generatie Nieuwkerk tijdig de fakkel van de commerciële estafet te heeft overgedragen aan de nieu we generatie, de jongeren. "Dat gebeurt ook hier. André heeft de kwaliteiten en capaciteiten om een internationale onderneming te lei den. De andere zoons, Johan en Adriaan, kozen andere maat schappelijke carrières en alle drie zijn ze gelukkig." Nieuwkerk schreef zijn vrouw een hoofdrol toe in zijn loopbaan, zo wel in het bedrijf als in de poli tiek. Hij liet weten, dat ondanks zijn formele afscheid als directeur de betrokkenheid bij het bedrijf zal blijven. "Budelpack blijft ook Nieuwkerk en niets anders dan Nieuwkerk. Het optierecht op mijn aandelen is vastgelegd voor André." In een weerwoord zei André als 'jong broekje hele enge ideëen' te hebben gelanceerd: verpakken in plaats van bakken. "Mijn vader gaf me een geweldige vrijheid om veel te kunnen doen. Men zegt soms - zeker als u onze beider na turen kent - kan dat wel, vader en zoon samen in een bedrijf. Ik kan zeggen: het heeft uitstekend ge gaan. Er was een goede samen werking door eikaars mogelijkheden en capaciteiten te respecteren", aldus de enig over gebleven directeur van Budelpack.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 13