Nieuwkerk: van dorpsbakker tot internationaal verpakker Publiekstrekker Bouman-Potter niet met meubels in de Weihoek Winkel in huishoudelijke artikelen Voorstraat Stavenisse sluit deuren Provincie: centraal gelegen stedelijke vestiging Algemeen directeur Budelpack stopt na 45 jaar werken Combinatie met installatiebedrijf electra en gas werd teveel Donderdag 16 januari 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 E.Ph. Nieuwkerk heeft altijd over de grenzen gekeken. Zo'n 45 jaar geleden ging hij per fiets via het veer Gorishoek-Yerseke naar Goes, Middelburg en Zeeuws- Vlaanderen om koekjes te verkopen. Toen al was het eiland Tholen te klein om zijn energie kwijt te kunnen. In 1992 gaan er vanuit Poortvliet tientallen trailers met een bij Budelpack verpakte melkpoedervariant naar Moskou, Algiers en Hongkong. Die ontwikkeling il lustreert de glanzende carrière van een dorpsbakker die uitgroeide tot een internationaal verpakker. Voor gek Frou frou Veertig 'Organiseren en coördineren lag me beter dan produceren' Diep dal Gestoken of gebeten Regionale centra Aard en schaal Aangescherpt Open ruimte Onverwachte situaties 'Het bakkersleven in zijn ambachtelijke vorm heeft me nooit geboeid' Dankbaar en verwonderd Demontabele meubelen Gun je hobby BOVENTRANSPORT van PFAFF De winkel voor huishoudelijke en aanverwante artike len van A.C. Gebraad in Stavenisse gaat dicht. Vanaf vandaag worden alle artikelen uit de winkel aan de Voorstraat met korting verkocht. De definitieve slui ting is afhankelijk van de verkoop. Voor Anja en Adri Gebraad-Weggemans is het voor wat de winkel betreft welletjes geweest. Zeeuwse spreuken Dakbedekking duur Per 31 december heeft Nieuwkerk wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn functie als algemeen directeur formeel neer gelegd. Als mede-eigenaar blijft de relatie echter bestaan en als zeer belangstellend oud medewerker zal hij nog regelmatig bij Budelpack te vinden zijn. Bij de in uitvoering zijnde uitbreiding is voor de oud-directeur ook nog een nieuw kantoor gepland. "De onderneming gaat onverstoord verder, maar het thuisfront stelt het op prijs, dat ik over meer vrije tijd kan beschikken", vertelt Nieuwkerk in zijn 'oude' directie kamer. Tijdens het gesprek voeren busjes tientallen personeelsleden aan voor de avondploeg. Straatmakers leggen de laatste hand aan de toe gang tot de nieuwe personeelsin gang. Een hei-installatie heeft het karwei geklaard en probeert zich op het propvolle parkeerterrein een weg naar de Paasdijk te ba nen. "Wie zou 25 jaar geleden geloofd hebben dat er in de Weihoek mil joenen verpakkingen worden ge maakt op de plaats waar toen koeien liepen te grazen. Ze zouden je voor gek verklaard hebben, maar nu werken er in de verschillende bedrijven aan de Paasdijk toch 400 mensen en dat op een bevolkingsaantal van bijna 1600 in Poortvliet. Eigenlijk is er een wanverhouding tussen bedrij vigheid en .woongebied. Als je voor een vrije keuze staat, is het voorzieningenpeil met winkels, scholen, enz. nu niet aantrekke lijk. Het gemeentebestuur zou een paar extra injecties moeten doen om de aantrekkelijkheid van Poortvliet als woongebied te ver groten. De combinatie van poli tiek en bedrijfsleven wierp destijds ook via de toenmalige Commissie voor de werkgelegen heid vruchten af. Dat leidde tot een betrokkenheid van onderne mers die zich boven-regionaal ontwikkelden. Tholen kan wat, zo was de stelling en de initiatieven toen zijn op ongedachte wijze in gevuld. Nu de situatie overziende, consta teer je dat de totale arbeidsstroom uit Tholen veel groter is dan de in stroom. De overheden zouden dat arbeidsoverschot kunnen beïn vloeden door aantrekkelijkheden te scheppen. Ik verwacht ook, dat de afstand wonen/werken in toe nemende mate een belangrijke rol gaat spelen. Als je in Poortvliet werkt en woont, ben je in vijf mi nuten thuis. Dat is een pluspunt. Het doet me zeer veel genoegen, dat er in plan d'Ee nu huizen ver rijzen. Misschien dat er daar 10-15 medewerkers van Budelpack kun nen gaan wonen." Filosoferen, beschouwen over zijn eigen bedrijf, maar ook over staat, kerk en maatschappij, dat heeft Nieuwkerk naast zijn dage lijks werk altijd graag gedaan. In de bakkerij aan de Langestraat 19, door vader A.A. Nieuwkerk in 1933 gesticht, etaleerde zoon Evert al een brede kijk op de plaatselijke economie. "Er waren in 1946 vijf bakkers in Poortvliet. Toen ik me over die situatie boog, dacht ik: de consumptie van brood is te weinig om zelf je brood te kunnen verdienen. Ik sloeg het oog over de grenzen en we begonnen met gevulde wafels, frou frou, dat was ons eerste ban ketproduct. In 1952 namen we de koekfabriek aan de Paasdijkstraat in gebruik, waar we een algemeen assortiment fabriceerden: Arn hemse meisjes, Willemientjes, bokkepoten en kletskoppen. Voor Jac. Hermans hebben we ook tienduizenden banketletters ge bakken. Het bakkersleven in zijn ambach telijke vorm heeft me nooit ge boeid. Organiseren en coördineren lag me beter dan pro duceren. In de bakkerij ging je van vrijdag op zaterdag niet naar bed. Vroeg opstaan betekende eigenlijk nooit naar bed gaan. Het leven begint bij de 40 zei men 25 jaar geleden en als banketfabri- kantje heb ik toen samen met col lega's in Zaltbommel en Budel de Internationale Banket Combina- tie(IBC) gesticht. Dat was een nieuwe uitdaging met grotere mo gelijkheden." Toch bleek dat geen eindstation. In Budel, waar zoon André werk te, werd een nieuwe weg ingesla gen. "Daar zijn we met verpakkingen begonnen en daar heeft het eureka geklonken: we hebben het gevonden! We zijn toen met de hele banketproduktie gestopt en in Poortvliet verder ge gaan met verpakken. Als herinne ring aan het verpakkingsbegin hebben we het bedrij f toen Budel pack genoemd. Internationaal klonk dat ook goed." De commissaris der koningin dr. Boertien verrichtte 15 jaar gele den de officiële opening van onze nieuwbouw aan de Paasdijkweg. De vertrekkende algemeen directeur E.Ph. Nieuwkerk voor de nieuwbouw van Budelpack aan de Paasdijkweg in Poortvliet. De onderneming is explosief ge groeid, maar Nieuwkerk kende ook zijn zorgen. "In het begin van de jaren tachtig zaten we in een economisch diep dal met veel werklozen en faillis sementen. Ook Budelpack kwam met 85 medewerkers in een de pressie terecht en in twee jaar le den we anderhalve miljoen gulden verlies. Er was een verbod op het ontslaan van personeel en bij ar beidstijdverkorting moest je drie kwart nog zelf betalen. Het zag er moeilijk uit, maar in zo'n diep dal ga je toch in hoop en vertrouwen aan de slag om de overwinning." Toch heeft Nieuwkerk mede ge zien zijn politieke functie als sta tenlid overwogen, wat een bankroet voor zijn toekomst zou kunnen betekenen. "Vanuit een beschadigde positie als onderne mer zou je dan voor het dilemma komen te staan: kun je nog wel politiek functioneren. Gelukkig heeft zich die situatie niet voorge daan. In 1984 kwam het herstel en daarna brak er een ongekende groei en bloei aan. Het dal was een plus voor een meer dan nor male groei. Dankzij die herschik king in het begin van de tachtiger jaren hebben de sterksten die het overleefd hadden - net als in de natuur - de nieuwe kansen benut. In moeilijke tijden is zo'n politie ke functie dikwijls een belemme ring, geen pluspunt zoals men soms denkt. Als je in de politieke wereld meespeelt, kun je je echt geen privileges aanmeten. Inte gendeel, je moet juist voorzichti ger zijn." Nieuwkerk heeft nooit voor een professionele politieke loopbaan gekozen, hoewel hij de kans kreeg om gedeputeerde te worden. Hij koos voor het bedrijfsleven. "Eer halen in de politiek, dat is bijzon der moeilijk, want een besluit voor iets nemen, betekent bijna altijd ook tegen iets zijn. Ik respecteer en bewonder lieden die een goede carrière inwisselen voor een professionele politieke func tie, maar zo'n baan is net zoals een mand met wespen of een em mer met slangen. Je wordt gesto ken of gebeten, terwijl je hoopt dat je geaaid wordt. In de politiek moet je een harnas hebben tegen ongerechtvaardige kritiek. Bij mijn weten heb ik geen politieke vijanden; niemand heeft politiek op me geschoten. Ik blijf ook meer dan geïnteresseerd in de po litiek en misschien heeft men nog eens een politiek gedistingeerd heer nodig om plooien glad te strijken in Zeeland. Boeiende op drachten trekken me. In het bedrijf was het zoals ge zegd ook niet altijd eenvoudig, maar ik ben een realistische opti mist, waarbij ik hoop nog wel eens gauw met een hoofdletter wil schrijven. Het is ook zoals met die twee kikkers in een emmer met melk. Na uren spartelen, verdronk er één, maar de ander bleef net Van een lokale meubelwinkel is Bouman-Potter uitgegroeid tot een be drijf met een fors regionaal bereik. Tweederde van de klanten komt uit een plaats met meer dan 5000 inwoners. West-Brabant, Midden- Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden domineren het aankopenpa- troon. Volgens de provincie is Bouman te groot geworden voor Poort vliet, maar het bedrijf peinst er niet over om te vertrekken. Naar de uitgangspunten van het rijksbeleid zou de sterk gegroeide Thoolse on derneming zich in Bergen op Zoom of Goes moeten vestigen. De woninginrichting heeft nu aan twee kanten van de Molenstraat grote panden, tot voor de recente brand ook aan de Paasdijkstraat en verder op het bedrijventerrein aan de Paasdijkweg, waar de ma gazijnen staan. Daar wil Bouman- Potter een nieuwe verkoopruimte van 6000 m2 bouwen. In eerste in stantie waren er zelfs plannen voor 12.500 m2. De hoofdreden waarom de sub commissie voor de gemeentelijke bestemmingsplannen in Zeeland daartegen is, vormt het beleid van rijk en provincie ten aanzien van winkelvestigingen aan de rand van woonkernen (Vroeger wel 'weide- winkels' genoemd). Als nevenar gumenten worden de beperkingen voor de Midden-Delta en de gelei ding van de mobiliteit genoemd. 'Noch aan het rijks-, noch aan het provinciaal beleid kunnen argu menten worden ontleend voor ver plaatsing en nieuw-vestiging van Bouman-Potter, in de voorgestel de omvang, bij de kern Poort vliet', stelt de commissie. Volgens rijk en provincie dient de tailhandel op industrieterreinen, aan de rand van bebouwde komen of in buitengebieden in het alge meen te worden tegengegaan. Dit met uitzondering van detailhandel in brand- of explosiegevaarlijke goederen, detailhandel als onder geschikte nevenactiviteit en detail handel in volumineuze goederen als auto's en caravans. Voor grootschalige meubelwinkels geldt dat, als deze activiteit ruimtelijk niet valt in te passen in de be staande winkelgebieden of daarop aansluitende gebieden, een meer aan de rand van een woonkern ge legen vestiging overwogen kan worden. Dit echter binnen de be leidslijn die, gericht is op de ver sterking van de winkelfunctie van de regionale centra. Het streekplan Zeeland kent voorts de beleidslijn dat ruimte kan worden geboden voor uitbrei ding, verplaatsing en verdere ont wikkeling van ter plaatse al gevestigde bedrijvigheid. Dit uit gangspunt dient echter te worden bezien in het licht van de toevoe ging, dat het moet gaan om be drijvigheid die naar aard en schaal past bij de aard, schaal en functie van de kern. Ook moet een verantwoordelijke ruimtelijke inpassing mogelijk zijn. Het rijk plaatst aan de rand gelegen win kels uitsluitend in stedelijke si tuaties. Volgens het streekplan moet de re gionale economische ontwikke ling nauwgezet betrokken worden bij de betekenis van voorzienin gen als een meubelwinkel. De commissie heeft echter de indruk, dat de werkgelegenheid op Tho len is verbeterd. Het rijksbeleid beveelt doelgericht onderzoek sterk aan om een bete re afweging te kunnen maken. Dit dient inzicht te verschaffen in de invloedszone van het bedrijf, de alternatieve vestigingsplaatsen, de wegen, het parkeren en het open baar vervoer. Met name het de al ternatieve vestigingsplaatsen krijgen volgens de commissie voor de gemeentelijke bestem mingsplannen te weinig aandacht. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de regering in mei 1990 het detailhandelsbeleid aan de rand van kernen aangescherpt. Dit heeft in het bijzonder betrekking op de vestiging van meubeldetail handel. Het gaat om de relatie tussen ver- zorgingsbereik van de winkel en het schaalniveau waarop de ruim telijke afweging moet plaatsvin den. Dat moet corresponderen. Het aangescherpte beleid geeft aan, dat vestiging bij voorkeur in de hoofdkern van dat gebied dient plaats te vinden. Een centraal ge legen vestiging verdient de voor keur boven een minder centraal gelegen vestiging in een andere stad/ander stadsgewest. Een ander argument is de Vierde Nota Extra (Vinex) op het gebied van de ruimtelijke ordening. Het Midden Deltagebied, waartoe ook Tholen behoort, is aangemerkt als open ruimte waar een terug houdend beleid dient te worden ingevuld. Dat is al langer bekend, maar nieuw is wel de wijze waar op dit beleid inhoud gegeven dient te worden. In het verleden werd voorname lijk gewerkt langs de lijn van be volkingsspreiding en accenten in de woningbouw. Nu wordt een meer direct tegengaan van ruimte beslag beoogd. Daarmee wordt met meer nadruk ook naar andere functies gekeken die niet noodza kelijkerwijs in het buitengebied zolang trappelen, totdat er een zuur, vast laagje op de melk kwam. Dat deed overleven. De aanhouder ontdekt dat doorzet ten en niet opgeven tot overleven leidt. Wij mochten ons gelukkig prijzen op een gecorrigeerde markt tot de overlevenden te be horen." Hoewel Nieuwkerk nog voldoen de energie heeft en over een goede gezondheid beschikt, heeft hij de gebruikelijke pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar(28 november bereikte hij die mijlpaal) toch aangegrepen om als algemeen di recteur te stoppen. "In een onder neming met 250 mensen staan grote belangen op het spel. Je moet rekening houden met onver wachte situaties. De continuïteit van het bedrijf waar zoveel men sen werken, stellen we voorop. Daarom mag het vertrek van een directeur of aandeelhouder de groei en bloei niet belemmeren. Ik kan met een gerust gevoel en in het volste vertrouwen dat Budel pack doorgaat, mijn directeurs- functie neerleggen. André gaat alleen door met een versterkte staf. Er is ruimte voor jonge men sen met capaciteiten van niveau. Indirect en adviserend blijf ik er bij betrokken zoals een moeder, de dag na het huwelijk van haar dochter. Ik heb niet daar dit te rugtrekken uitgezien, maar ik wil ook niet in het harnas sterven. In de 45 jaar dat ik nu werk, heb ik menige week van 40 uren ver bruikt, zodat ik zonder schuldge voel kon stoppen. Het zou me ook irriteren als ze zeggen: hij heeft de kantjes eraf gelopen. Er is fors ge werkt, dag en nacht en niet zon der succes. Dankzij een buitengewoon goede gezondheid, dat is een geweldig voorrecht en zonder geluk en zegen vaart nie mand wel. Daarom is het in dank baarheid en verwondering omzien naar 45 jaar boeiend ondernemer schap. We mochten het grootste plaats geboden moeten worden. Hoewel het beleid op provinciaal niveau nog niet is ingevuld, kan aan deze ontwikkeling geen argu ment worden ontleend om her vestiging of uitbreiding van Bouman-Potter in Poortvliet na te streven. ,Een grootschalige meubeldetail handel is doorgaans aangewezen op aan- en afvoer van goederen over de weg. Dit krijgt nog een ex tra accent bij nieuwere winkelfor mules in de meubeldetailhandel die gericht zijn op het vervoer van demontabele meubelen door de consument. Ook in het geval Bouman-Potter kan worden gesproken van een publiekstrek ker, aldus de commissie. Gerekend wordt op 39.000 auto bezoekers per jaar. Uit het oog punt van mobiliteitsbeleid is de bereikbaarheid van een dergelijk beleid met het openbaar vervoer een aandachtspunt. Het gemeen tebestuur van Tholen heeft gesteld, dat de toename van het aantal verkeersbewegingen slechts gering is. De commissie meent echter, dat bij verplaatsing van de woninginrichting ook het mobili teitsbeleid in de afweging moet worden betrokken. De commissie is met b en w van mening dat Bouman-Potter in de huidige, verspreid over Poortvliet gelegen panden, aan het einde van zijn groeimogelijkheden is geko men. Nu wordt gedacht aan ver plaatsing en uitbreiding vormt dit een aangewezen moment om te streven naar een, uit ruimtelijke overwegingen, optimale oplos sing. Gelet op het beleid van rijk en provincie acht de commissie dit initiatief bij Poortvliet uit een oogpunt van een goede ruimtelij ke ordening niet aanvaardbaar. bedrijf van Tholen worden, de grootste verpakker in Nederland en in Europa horen we bij de top vijf. Daarop terugziende, kan ik met een gerust hart bij Budelpack af scheid nemen. Ik zal me verder met een aantal andere activiteiten bezig kunnen houden, waarvan de NCRV één van de belangrijkste is. Als Zeeuwse afgevaardigde maak ik deel uit van het dagelijks bestuur en die taak vult enkele da gen per maand. De vraagstukken zijn niet eenvoudig: hoe hou je het publiek bestel overeind? Daarnaast zal ik me meer gaan verdiepen in de relatie maatschap pij, kerk en politiek in Zeeland. Ik probeer een antwoord te vinden op de verrechtsing. Uit de litera tuur blijkt, dat Tholen aan het be gin van deze eeuw kerkelijk één van de meest linkse delen van Zee land was. Naar mate het isole ment afneemt, treedt er een verrechtsing op. Nog nooit wer den er zoveel onnodige kilometers gereden. De verrechtsing houdt ook een verarming in en dat wil ik nader onderzoeken", aldus de in middels oud-directeur van Budel pack in Poortvliet, die na een loopbaan van 45 jaar met pen sioen is gegaan. Géén lelijke naden door stofverschuiving "Moeilijke" stoffen bestaan niet meer PFAFF SPECIALIST in?i B. OP ZOOM BREDA ROOSENDAAL EINDHOVEN Adv. I.M. Gebraad blijft als installateur van gas en electra gewoon doorgaan en zal een deel van de ruimte die vrijkomt in de winkel gaan ge bruiken voor magazijn. Zijn vrouw Anja kan dan meer tijd besteden aan de administratie als de verkoop van huishoudelijke ar tikelen is afgestoten. De sluiting van de winkel betekent evenwel een gevoelig verlies voor het voor zieningenniveau van Stavenisse. Vanaf september vorig jaar was de winkel alleen 's middags open. "Het werd gewoon teveel," legt mevrouw Gebraad-Weggemans uit, "we werken 6 dagen in de week, mijn man maakt 80 uren. Ikzelf stond in de winkel. Dan heb je overdag gewerkt maar dan moet je 's avonds de administratie gaan doen. Dan moet je nog gaan werken om je geld binnen te krij gen. Het is gewoon te druk. Het is het een of het ander. Je moet ook aan je gezondheid denken. Er is zoveel werk aan dat we besloten hebben met de winkel te stoppen, zodat ik wat meer aan de admi nistratie van het installatiebedrijf kan gaan doen." Het echtpaar runt sinds 1978 de winkel en het bedrijf aan de Voor straat. Adri stapte in de voetspo ren van zijn vader die in 1950 in het pand een electriciteitswinkel begon. Nu de winkel wordt gesloten komt er ook een einde aan het verhuren van fietsen aan toeristen door Ge braad. Adri: "We zijn al bezig ze links en rechts te verkopen. Mijn vader is daar in 1977 al mee be gonnen. We hadden er een stuk of twintig. Dat zijn er wel eens 40 ge weest, inclusief kinderfietsen maar daar zijn we langzaamaan mee geminderd. Toen de mensen een huisje kochten op het bunga lowpark schaften ze zelf een fiets aan en tegenwoordig nemen ze ze mee achterop de auto. Het was wel een goede business al had je er veel lopen aan." Als het echtpaar terugkijkt op de zaak dan blijken de toèristen die in de zomer Stavenisse aandoen regelmatige klanten te zijn ge weest. Zo herinnert mevrouw Ge braad zich de jaren dat de verkoop van souvenirs goed liep. "We hebben het een keer meege maakt dat we in één ochtend de hele nieuwe zending met poppen in klederdracht verkochten. Dat liep als een trein; poppen, Delfts blauw en spreuken van Zeeland. Dan stond je als een gek in te pak ken. Toen besteedden de mensen er tachtig gulden aan, maar de laatste jaren mag een souvenir niet meer dan een tientje kosten. Het hele bestedingspatroon is ver- anderd."Volgens Adri is dat on dermeer te merken aan het vakantiegedrag. "De mensen besteden meer geld om op vakan tie te gaan. Wat gaat er tegen woordig niet naar het buitenland? Dat was vroeger niet zo." Het winkelbedrijf moet steeds in spelen op de veranderingen in het koopgedrag van de consument en op de veranderingen die zich bin nen andere sectoren voltrekken. Een voorbeeld daarvan is de ver koop van verlichting. Anja: "Dat hebben we ook nog een tijd ge daan. Maar een lamp verslijt je niet gauw. En verlichting is het laatste waar de mensen geld aan willen uitgeven. We zijn ermee gestopt omdat ook woninginrich ters het in hun pakket namen. Het was tijdens de oliecrisis. Er zat toen flink de klad in, want er is toen zelfs een vertegenwoordiger voor Zeeland ontslagen." Volgens Adri is het onmogelijk om met een kleine 'omzetsnelheid' van de produkten op nieuwe zaken in te spelen. "Op zo'n durp als Stave nisse is dat niet mogelijk." Het assortiment bestond naast electrische apparaten en huishou delijke artikelen ook uit doe-het- zelfspullen, fietsonderdelen en schoolartikelen. In de loop der ja ren breidde het aantal artikelen zich uit. "Vroeger had je bijvoor beeld de keus uit twee fluitketels, nu zijn het er tien. Je groeit mee waar vraag naar is," legt Anja uit, "ook voor de loodgieterij en het electrisch. Je moet alles op voor raad hebben. En voor iedere tak is een administratie nodig. Op zo'n 'dorp deed je van alles." De combinatie van winkel en in- stallatiewerk heeft ook zijn beslag gelegd op de ruimte. Van tijd tot tijd moesten er aanpassingen ge maakt worden, zowel in de winkel als in de werkplaats en magazij nen achter het pand aan de Wil- helminastraat. Adri: "Je hebt er onderhand een plattegrond voor nodig." Gebraad heeft momenteel veel werk in Steenbergen en Bergen op Zoom. Aan de ontwikkelingen binnen deze branche past Ge braad zich zo snel mogelijk aan. Actueel is de strengere eis die de gemeenten stellen bij het vervan gen van dakbedekking. "Vanwege het milieu kost het verwijderen van het dak in sommige gemeen ten al meer dan een nieuw leg gen." Op installatiegebied vergen nieuwe communicatiemiddelen veel aandacht; telefooncentrales, computers en faxen. "Je krijgt steeds meer specialisten als je de vakbladen leest. We stoppen met de winkel, maar dan is het eigen lijk nog te veel." Anja zegt geen hekel aan de win kel te hebben gehad, maar beseft dat ze erg gebonden was. "Eens even zelf op je gemak ergens gaan winkelen zat er niet in. Laatst heb ik dat eens een paar uurtjes ge daan. Dat was gewoon een uitje." Als de winkel leeg is, wil Gebraad zo'n 80 vierkante meter aan de achterzijde gebruiken als maga zijn. De winkel aan de voorkant van het monumentale pand uit 1716 wordt weer woonkamer. De winkel van A.C. Gebraad aan de Voorstraat in Stavenisse gaat dicht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 13