Op vrijdag Met ouderlogeerhuis kunnen moeder en vader vlakbij ziek kind blijven Beter Wonen ziet af van koop huizen Wezen Armen Mogelijk bouw woonzorgcentrum ouderen in 1992 Het jaar spoedt ten einde AL 47 JAAR DÈ TKOOtSE COURANT Bocom naar Tholen uit Steenbergen AJ. SCHOT ZN. B.V. BELASTINGVRIJ SPAREN W.A. DONKEN ASSURANTIËN 5^0'! H O Schoner milieu vraagt offers Leerlingen TSG geven 14.010 gulden aan Sophia kinderziekenhuis Oneens over prijs 86 woningen in Sint-Annaland S. de Bruijn leidt chr. mavo maar tijdelijk Vrijdag 27 december 1991 4g£^J«ftrg«itg4io.3 De eerste Eendrachtbode in 1992 verschijnt op vrij dagmiddag 3 januari. Berichten en advertenties binnen voor donderdag middag 2 januari 12.00 uur. Een ongekend succes. Dat was de sponsoractie van de leerlingen van de Thoolse scholengemeenschap (TSG) voor het ouderlogeerhuis van het Sophia kinderzie kenhuis in Rotterdam. Zo'n 300 kinderen haalden maar liefst 14.010 gulden binnen. Vrijdagochtend werd het bedrag symbolisch overhandigd aan kinderarts P.J.J. Sauer in de kantine van het hoofdgebouw in Sint-Maartensdijk. Daarbij waren bijna alle leerlingen aanwezig. Opnieuw beraden Kwaliteit achteruit Meer lijsten Hoogste gemiddelde Maximaal tien woningen in Stavenisse De stichting Beter Wonen zal op zijn minst 8 en op zijn hoogst 10 bejaardenwoningen bouwen in Stave nisse als onderdeel van het woon-zorgproject. Het aantal is afhankelijk van de plaats waar dit moet komen. Toewijzing Deze week Ruime sortering verse en gerookte visprodukten. Diverse salades Koude schotels Op oudejaarsdag: OLIEBOLLEN Thoolse vishandel (nog onbeperkt tot 31-12-1991) 01666-2979 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 23,00 per halfjaar. Per jaar f 42,00, per post f 53,50 per jaar. Losse nummers f 1,50 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Volgens dijkgraaf Hage van het waterschap Tholen is het verkeerd om teveel de nadruk te leggen op de alsmaar stijgende kosten, met name bij de zuivering van het af valwater. "Veel belangrijker is om te bezien, wat we bereiken. We zijn op de goede weg en we weten dat een schoner milieu financiële offers vraagt. Maar laten we eer lijk zijn: dat is het ook waard", aldus de dijkgraaf. Voor 1995 mag er in het afvalwa ter uit dé rioolwaterzuiverings installaties geen fosfaat en zout meer zitten. Dat betekent een aan zienlijke lastenverzwaring, maar ook toenemende werkzaamheden en investeringen bij het beheer van wegen, sloten en dijken doet de kosten fors stijgen. Pagina 7: Van der Linde waar schuwt voor schoksgewijze lastenstijging Bocom Service Megasupply, een bedrijf met zeven personeelsle den, vestigt zich in de Slabbe- coornpolder bij Tholen. Het Steenbergse bedrijf verkoopt en installeert communicatievoorzie ningen. Volgens b. en w. van Tho len voorziet het bedrijf een sterke groei - reden voor de verhuizing - en een uitbouw naar 10 tot 15 per soneelsleden 'op de middenlange termijn'. Op het industrieterrein zal half april een kantoor met showroom en werkplaats verrezen zijn. Bocom installeert bedrijfstele- fooninstallaties en zorgt daarbij ook voor de randapparatuur (au totelefoons, mobilofoons) en ad viezen. Verder nautische com municatiemiddelen en voor de particuliere markt. Een vierde poot van het bedrijf richt zich op de verkoop en levering van 'kan- toorsupplies'. Johan de Vos, Dennis Gunst en Marina Bolier bieden dokter Sauer (links) van het Sophia kinderziekenhuis de cheque van de Thoolse scholengemeenschap aan. Tweede van links initiatiefnemer J. Bolier. Voor 283 kinderen was er een ko peren beeldje van Sophietje, dat de stichting fondswerving van het ziekenhuis aan diegene belooft die voor een bedrag van 49,50 inza melt. Sommige leerlingen hadden zoveel ingebracht dat ze recht hadden op meerdere beeldjes, maar die werden verdeeld onder hen die dat bedrag niet haalden. De stichting Beter Wonen ziet af van overname van 86 woningen van de stichting Wezen Armen in Sint- Annaland. Beide partijen kunnen het niet eens worden over de prijs van de woningen. Beter Wonen voert sinds 1991 reeds het technisch en administratief beheer van deze woningen. Dit blijft Beter Wonen doen tot 1 juli 1992. Daarna wordt het weer de taak van de stichting Wezen Armen. Volgens een artikel in Woonkrant Zeeland kon het bestuur van de woningstichting niet tot over eenstemming komen met het bestuur van de stichting Wezen Armen. 'De door deze stichting gestelde voorwaarden waren voor Beter Wonen onaanvaardbaar,' zo schrijft de woningcorporatie. Over de hoogte van het overname bedrag willen beide partijen niets zeggen. Volgens directeur J. Kloet van Beter Wonen is het verschil 'aanzienlijk'. Volgens voorzitter W. Heijboer van Wezen Armen wil Beter Wonen er 'te weinig voor geven'. "Het is puur een kwestie van prijs. Daar zit het op vast. Dat is het enige," aldus Heijboer. Volgens de voorzitter van Wezen Armen zijn er in de onderhande lingen over de verkoop van het bestand 'vele cijfers op tafel geko men'. Daarover bestaat verschil van mening. Wezen Afmen heeft bij het bepalen van de waarde een taxatiebureau in de arm genomen. Dat is uitgegaan van de boek waarde van de woningen. Beter Wonen hanteert een andere norm, namelijk de exploitatiewaarde. Volgens Kloet dienen in die in schatting ook de te verwachten kosten voor onderhoud een rol te spelen. "Er bestaat verschil van inzicht in de gehanteerde waardes. Voor ons moet de waarde gelijk zijn aan de exploitatiewaarde. Dat is ons grootste probleem. Voor de ze prijs verkopen zou wel kunnen, maar als sociale verhuurder zitten wij aan bepaalde regels vast." Heijboer noemt het 'vervelend' dat de transactie niet door- gaat."Tot nu toe ben ik alleen nog maar telefonisch door de direc teur van Beter Wonen van de be slissing van 10 december op de hoogte gesteld. Wij moeten ons weer gaan beraden." Voor de huurders van de 86 wo ningen verandert er het eerste half jaar niets. Ze blijven de huur be talen zoals dat nu gebeurt. Ook voor klachten kunnen ze nog steeds bij de Beter Wonen terecht. Het gaat om in totaal 86 wonin gen in de Burgemeester Baas straat, Van den Bosstraat, Kerke- blokstraat, Tienhoven en Huy- genssstraat. Het bestand bestaat uit 20 eengezinswoningen en 46 bejaardenwoningen. Eronder twee aangepaste woningen in de Burg. Baasstraat. In december 1990 heeft het bestuur van Wezen Armen beslo ten de huizenexploitatie af te sto ten. Dit stond in verband met het vertrek van de voorzitter M.Ph. van der Weele en de secretaris J. Leune. Volgens Heijboer is Beter Wonen toen gevraagd om de ver huur en het beheer over te nemen. "Dat wilden ze doen op voor waarde dat wij de intentie uitspra ken ze op termijn aan Beter Wonen te verkopen." Wezen Ar men besloot daartoe en vanaf 1 januari 1991 kwamen de verhuur en het onderhoud bij de woning corporatie terecht. Nu de verkoop is afgeketst, is het volgens Heij boer voor Wezen Armen zaak bin nen een half jaar het technisch-en administratief beheer weer 'op de rails te hebben'. De voorzitter: "Het is jammer dat het niet ge lukt is. Met de gemeente Sint- Philipsland is Beter Wonen wel tot overeenstemming gekomen, maar ons principebesluit om de exploi tatie van de woningen over te he velen staat nog overeind." Directeur Kloet wijst erop dat er tussen de besturen was afgespro ken dat in 1991 overeenstemming bereikt zou moeten worden over de overname. "Omdat we mét de overname van het bestand in Sint- Philipsland zaten, waar veel werk aan was, hebben we wel de admi nistratie voor Wezen Armen wil len doen. Maar ook gezegd: komt het niet rond, dan krijg je het te rug." Kloet betreurt het dat pas in november duidelijk werd hoe het standpunt van Wezen Armen lag. "De besluitvorming is te laat tot stand gekomen." Uit oogpunt van 'volkshuisvesting in de gemeente Tholen' ziet Kloet liever dat het bestand bij Beter Wonen komt: "Ik ben bang, maar het hoeft niet, dat de kwaliteit van de woningen achteruit zal gaan. Het is voor kleinere instellingen zonder werkapparaat steeds moei lijker om die zaken goed te behar tigen." Wezen Armen heeft naast de 86 woningen landerijen en tuintjes in bezit. Het bestuur van de stichting bestaat naast voorzitter Heijboer uit secretaris D.L. Hage, C.W. Goedegebuurde, C. van Dijke, M.M. de Rooy, W.A. Boogaard, J.A. Snoep-Overbeeke en K.A. Heijboer. Kinderarts Sauer was erg in zijn nopjes met de opbrengst van de actie voor het ouderlogeerhuis. "Ik ben een gelukkig mens. Het kindvriendelijke ziekenhuis is weer een stukje dichterbij geko men,", zei Sauer. De stichting fondswerving heeft in totaal 13 miljoen gulden nodig, waarvan zo'n 8 miljoen binnen is. Sauer vond de actie juist zo leuk omdat het geld voor kinderen bij een is gebracht door kinderen. "Als alle scholen in zuid-west Ne derland jullie voorbeeld volgen dan komen we er wel. Stel dat er 200 scholen meedoen en ze halen per school 10.000 gulden op, dan heb je weer 2 miljoen. Jullie heb ben het startschot gegeven." Sauer legde uit dat de plannen voor een ouderlogeerhuis bij de overheid wel goed zijn ontvangen, maar dat er geen geld voor was. We willen dat de ouders vlakbij het kind blijven als dat opgenomen is. Een ziek kind moet je niet schei den van zijn ouders." Sauer zei dat hij als dokter tegen zijn pa tiënten zegt: "Ik hoop u nooit meer te zien. Ik hoop jullie in het Sophiaziekenhuis te zien als be zoeker en niet omdat je ziek bent." Voor de prijzenkast van de school bracht de kinderarts een Sophietje mee. "De school heeft een grote prijs verdiend." Drie leerlingen die het hoogste be drag bijeenbrachten boden de cheque aan de vertegenwoordiger van het kinderziekenhuis aan: Jo han de Vos 525,-) uit Stavenisse (klas 4MT), Dennis Gunst 411,75) uit Tholen (klas 2TD) en Marina Bolier 411,-) uit Scherpenisse (klas 2H). Docent mechanische techniek J.J. Bolier blikte terug op het verloop van de actie. Die begon op vrijdag 22 no vember. De vraag naar sponsor- lijsten bleek groot. "Op een maandagochtend voor 8 uur kwam er een leerling om nog eens zes lijsten vragen." Bolier toonde de aan elkaar geplakte lijsten aan de aanwezigen. Op dinsdag 26 no vember was de stand 1908,10. De volgende dag was het bedrag gestegen tot f 2772,- en donderdag was de score 5386,-. Op vrijdag 29 november was er 13.200 gulden aan sponsorgeld. In de loop van de eerste decemberweek kroop het naar de 14.000, met een toezeg ging van een leerling van 23,50 tot het bedrag van 13.986,50. Het werkelijk bedrag viel hoger uit en zo eindigde de stand in 14.010,-. Tijdens de actie mochten de leer lingen raden naar het uiteindelijke bedrag. Jacky van Dienst uit Oud- Vossemeer was er heel dichtbij: 14.010,45. Ook Geraldo Cop- pens uit Sint-Annaland was warm. Hij raadde 14.007,50,-. De twintig leerlingen van klas 2TD lieten zich voor een bedrag van 2057,- sponsoren, het hoog ste gemiddelde van de school. Bo lier vertelde dat er ook sponors uit Australië en Spanje bij waren. Adeleida de Jong, die 352,80 bijeenbracht, vloog op het mo ment van de feestelijke overhandi ging naar haar oma in Spanje die ook geld voor het ouderlogeer huis gaf. Directeur A.A. Meloen noemde het resultaat 'enorm'. "Het geld gaat naar een belangrijk doel. Jul lie zijn op een geweldige manier in. actie gekomen. Daar zijn we trots op." De school bood de kinderen na afloop een balpen aan als dank voor de inzet. Namens het bestuur van de TSG was mevrouw M.K. van Gorsel-de Oude aanwezig, na mens de medezeggenschapsraad mevrouw L. Jansen-Oudesluijs. ZIE VERDER PAG. 13 Volgens een artikel in de woon krant Zeeland is het de bedoeling dat de woningstichting in 1992 met de bouw van deze woningen begint. Er zijn twee plaatsen in Stavenisse die in aanmerking ko men voor het woon-zorgproject: het Van der Lek-de Clerqplein en het Bos (achter het gebouw van de Rabobank). Het project kent twee pijlers: een woongedeelte en een zorggedeelte. De woningen wor den gebouwd en geëxploiteerd door de woningcorporatie, het zorgcentrum door de stichting Protestantse Zorgvoorziening voor Ouderen Eiland Tholen en Sint-Philipland i.o. In dat zorg centrum komen verschillende ruimten: een ontmoetings- annex recreatie .tal, een keuken, een badkamer m;t lift, een logeerka mer, een wasserette, een werk ruimte voor de medewerkers, een uitleenpost van de kruisvereni ging, een garderobe en een spreek kamer. Hulp voor de ouderen in de woningen wordt gegeven door de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland. Het gaat hierbij om huishoudelij ke hulp, verzorging, begeleiding en zogenaamde meerzorg. De an dere instellingen die betrokken zijn in het project voor zelfstandig verzorgd wonen, zijn het kruis werk en het bejaardentehuis De Schutse uit Sint-Annaland. Het kruiswerk verzorgt de wijkverple ging, de ziekenverzorging, de uit leen van hulpmiddelen, voorlich ting, preventie en meerzorg. De Schutse zorgt voor ziekenopvang, tijdelijke dag- en nachtbehande ling, activiteitenbegeleiding en meerzorg. Beter Wonen gaat de woningen toewijzen volgens de regels die ook voor andere woningzoeken den gelden. Volgens directeur J. Kloet van Beter Wonen was dit voor de woningstichting voor waarde om aan het project deel te nemen. Wel zal een 'coördinatie team' (waarin de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening, de Schutse en het kruiswerk zijn ver tegenwoordigd) advies uitbrengen aan de woningstichting over de toewijzing van woonruimte. De woningen zijn vergelijkbaar met de aanleunwoningen in Tho len, niet wat betreft de vormge ving (met plat dak) maar wat betreft de indeling. Hoe het ge heel er uiteindelijk uit komt te zien, is nog niet duidelijk. Volgens Kloet zullen de woningen wel aan het zorgcentrum worden gebouwd. S. de Bruijn uit St. Maartensdijk is tijdelijk voorzitter geworden van de chr. mavo in Tholen. Hij volgt T.A. Vogel uit St. Philips land op, die zich met vier andere bestuursleden niet kon verenigen met de verandering van identiteit: reformatorisch in plaats van alge meen protestants-christelijk. In middels heeft ook J.G. Kats uit St. Annaland, diaken van de Her vormde Gemeente, aangekondigd om als bestuurslid te stoppen. Het bestuur is nu onder de statu tair vereiste sterkte gekomen. Daarom dient er eerst gezocht te worden naar nieuwe mensen om de vacatures zoveel mogelijk te vervullen. Tijdelijk voorzitter De Bruijn en Ieraar P. van Belzen hebben op het ministerie van onderwijs een ge sprek gehad over de toekomstige situatie van de Thoolse school. Men kreeg zo over en weer infor matie uit de eerste hand, wat ook van pas kan komen om de vragen van Tweede Kamerleden van VVD en PvdA over de chr. mavo te beantwoorden. Volgens penningmeester C. Meer- tens is het nog niet zo gemakkelijk om vandaag op morgen verande ringen in te voeren. "De basisvor ming is nog niet rond en nevenvestiging kunnen we in Tho len pas in 1993 worden. Begin 1992 hopen we meer duidelijkheid te krijgen. In februari komt er dan een voorlichtingsavond voor de ouders m.m.v. de Voetius scholen gemeenschap uit Goes en de Re- hoboth scholengemeenschap uit Krabbendijke." Sint-Philipsland houdt vast aan zelfstandig voortbestaan adslid A.P. Kornaat na elf ja..r uitgezwaaid Uitbreiding verkeerd Diepe Gat valt V. ierschap Tholen zwaait ge- ts >rene en vier hoofdingelan- uit 'tS> ie A inleg van strandje bij Stave nisse duurder dan geraamd M van der Linde waarschuwt tegen lastenstijging wa terschap Weer flamingo's lipsdam bij Phi- Zeven grondeigenaren liggen dwars bij aanleg sloten. Favoriet Christian van 't Hof verliest tafeltennistitel aan aartsrivaal Johan Snoep Zeven Thoolse vogelkwekers districtskampioen UREN, DAGEN, MAAN DEN, JAREN VLIEDEN ALS EEN SCHADUW HEEN Dit nummer pagina's bestaat uit 32 Eendrachtweg 15 Tholen, tel. 01660-2540 Advertentie I.M. Advertentie I.M. Hoort, zegt het voort! Het oude jaar spoedt ten einde, 1992 kondigt zich aan! Stadsomroeper Gatze de Moed riep in augustus heel iets anders om in het 625 jaar oude stadje Tholen, waar hij meedeed aan de Nederlandse kampioenschappen. In onze oudej aarsbij lage blikken wij - in beeld - terug op 1991. Natuurlijk melden we ook weer wat 25, 50, 75 en 100 jaar geleden op Tholen en Sint-Philipsland gebeurde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1