Benzine groot probleem bij reizen naar arme gezinnen in Roemenië Roemeense douane houdt Thools transport dag op O Echtpaar Wesdorp uit Poortvliet brengt goederen naar Oost-Europa Scherpenissenaren brengen spullen naar Hongaarse christenen Donderdag 19 december 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Oost-Europa blijft in de belangstelling staan. Thole- naren verlenen hulp aan de bevolking achter het voor malige IJzeren Gordijn. Ze doen dit via verschillende hulporganisaties. Een aantal brengt zelf kleding en voedsel naar Polen en Roemenië bijvoorbeeld. Soms in groepsverband met grote vrachtwagens, soms op kleine schaal. Zo reisde het echtpaar Wesdorp-Davidse uit Poortvliet naar Roemenië met de caravan vol kle ding en voedsel. Een tocht van 5300 kilometer. Naar gezinnen die ze via de christelijke internationale hulp organisatie Dorkas geadopteerd hebben. 20 Kilo bijbels Berenjacht Pakjes Sunlight Breien Pompen dicht Eind november vertrok uit Scherpenisse een trailer met hulpgoederen naar Roemenië. Het resultaat van een inzamelingsactie door de familie Noom, die deze zomer met de familie Dorst uit Sint-Maartensdijk een bezoek bracht aan Hongaarse christenen in Transsyl- vanië. Ook nu weer reisde het echtpaar Noom, samen met schoonzoon Kees van Oeveren en nichtje Annet Noom, naar Roemenië. Met een transport dat niet zonder problemen verliep, zo ondervonden de Thoolse chauffeurs Willem van Burgh en Jo Deurloo. Hier volgt hun verhaal. Christelijke lectuur Bejaardentehuis Half varkentje Spanning Je moet 't gezien hebben bij... O I Bijna vier weken waren ze onder weg. Thuis laten ze de foto's zien en de videofilm van de ontmoe tingen met de mensen bij wie ze de goederen brachten. Het filmpje moet de gevers op Tholen ervan overtuigen dat alles op de goede plaats is terechtgekomen. "Film dit kleedje ook nog even Jan. Dat is van die mevrouw uit Tholen, weet je wel," hoor je mevrouw M. Wesdorp zeggen wanneer ze een gehaakte sprei uitpakt. "We hebben de reis goed voorbe reid. We hadden 7 adressen met telefoonnummers waar we terecht konden als er iets mocht gebeu ren, plus het nummer van de Ne derlandse ambassade. Het is me zoveel meegevallen. De mensen zijn net zo als hier," vertelt me vrouw Wesdorp, "we gingen met veel spullen weg maar kwamen rijk terug." Maar ook in de koffers brachten ze nog iets mee uit Roemenië: ge borduurde kleedjes, jurkjes en bloesjes, gemaakt door vrouwen op parkeerplaatsen in de steden. "Dat gaan we hier met winst ver kopen zodat we met dat geld weer hulp kunnen geven." Wat ook als 'souvenir' uit het voormalige Oostblokland meekwam is een blocnotepapiertje waarop psalm 8 is overgeschreven tijdens het be wind van Ceausescu toen bijbels en psalmboeken waren verboden en christenen in het geniep hun geloof moesten belijden. Via het zogenaamde family care project steunen Thoolse christenen ge loofsgenoten in Roemenië door middel van geld, kleding, voedsel, medicijnen, brillen en bijbels. Wesdorp:"We hebben bijna alles los in de caravan gestort. Wel eerst gewogen in dozen. Dan weet je hoeveel kilo's je meeneemt. Op deze manier kun je veel meer ver voeren." In de caravan en de per sonenauto ging elk zo'n 400 kilo aan goederen. Daarvan was 20 ki lo bijbel. Mevrouw Wesdorp: "Ze vroegen hoeveel bijbels we mee wilden nemen. Ik heb toen ge vraagd: wat wegen ze per stuk? Het zijn bijbels van 1 pond. Toen heb ik 20 kilo gevraagd." Het wer den uiteindelijk 60 exemplaren, waarvan de helft in het Hongaars en de helft in het Roemeens. Via Duitsland en Hongarije toer de het paar naar Oradea in Roe menië. Voordat ze de grens overgingen kochten ze in Honga rije twee vierponders brood om dat dit in Roemenië moeilijk te krijgen is. Bij een Hongaarse do minee liet Wesdorp de helft van de bijbels achter. Ze konden er hun caravan in de tuin zetten. De cam ping in de buurt was al anderhalf jaar dicht. Wesdorp:"We konden stroom uit de muur van het domi neeshuis krijgen. Er waren veel arme gemeenteleden."Via Oredea ging de reis naar Cluj Napoca en Brincovenesti naar dominee Szé- kely. Wesdorp:"Die sprak perfect Nederlands. Die had in 1980 hier psychologie, Duits en Nederlands gestudeerd. De caravan stond in de tuin. We zijn zondagochtend naar de kerk gegaan. We werden opgewacht door de kerkeraad. We zaten in de bocht. Je verstaat er niks van, maar als er gezongen wordt herken je bekende melo dieën." De dominee nam het echtpaar mee om de natuur te laten zien. Ze reden tot de ingang van het gebied waar Ceausescu op beren en an der wild pleegde te jagen. Wes dorp: "Het terrein is een tijd open geweest, maar de slagbomen zijn nu weer neergelaten. De mensen mogen er niet meer in. Dat is teke nend voor de situatie."Mevrouw Wesdorp: "Mensen zijn bang. De regering reserveert leuke plekjes voor zichzelf. De vrijheid was al een stuk minder dan net na de val van Ceausescu. Er is een gevoel van onbehagen." In Comanesti bezocht Wesdorp een gezin met tien kinderen. Het plaatsje ligt in de Karpaten. Om dat de wegen niet overal even goed naast het paard een jong paardje dat op die manier alvast kan wen nen. Het was eigenlijk nergens druk op de wegen met auto's of vrachtverkeer, maar de caravan zat wel helemaal onder de paar- destront," lacht Jan. Zorgen maakte Wesdorp zich alleen om een paar rode lampjes op zijn dashboard die niet meer wilden branden. "Dan zou het niet goed gaan met de motor. Daarvoor heb ik wel even mijn garage in Tholen gebeld. Het bleek geen kwaad te kunnen." In Jibou ten noordwesten van Cluj Napoca (waar ze op een camping stonden) bezocht het echtpaar een alleenstaande vrouw met twee kinderen, een jongen van 6 en een meisje van 4. Het ge zinnetje wordt door de dochter van Wesdorp gesteund. De video beelden tonen hoe deze vrouw met haar kroost is gehuisvest. In een woonbunker, een flat die on der het regime van de dictator uit de grond werd gestampt. Me vrouw Wesdorp: "Ze had één ka mer met een bank waar de kinderen op slapen en een bank waar ze zelf op slaapt. Een hout kacheltje en een tweepits kook- toestel, plus en kastje met serviesgoed. De deurposten had ze opgestookt. De wc en de wasta fel waren apart. Het is er ontzet tend armoedig." Waar het wel beter mee gaat zijn de kindertehuizen en bejaardente- huizen."Daar wordt wel aan ge dacht. Het ene land zorgt bijvoorbeeld voor de kinderen, het andere land voor het opknap pen van het gebouw. Maar bejaar den die nog thuis wonen hebben gebrek. De voorzitter van de clas sis zei ons nog; je weet niet hoe je moet beginnen. Zelf hebben ze ook niks." Hoe nijpend de tekor ten zijn laat zich illustreren aan het volgende voorval. Mevrouw Wesdorp: "We hadden schoenen meegenomen. Om ze goed in vorm te houden hadden we de punten volgestopt met watten. Toen we dat eruit haalden en het weg wilden doen .wilden ze het dolgraag hebben." De alleenstaande en licht gehandi capte vrouw krijgt 15 gulden per maand van de staat. Het echtpaar Wesdorp bracht ook geld mee. Geld dat ze hier hebben gekregen van symphati santen. Een bundel tje van 100 briefjes van 100 lei of tewel 100 gulden betekent veel in het door armoede en hoge inflatie geteisterde Roemenië. Wesdorp: We betalen een be paald bedrag per maand aan het gezin. We hebben gezegd: we gaan zelf eens een keer kijken. We heb ben er tijd voor en we hebben er ook tijd voor genomen."Zijn vrouw: "'s Zondags in de kerk zit ten is goed. Maar door de week moet je er naar handelen. God wil wat van je. Je doet het voor je ge loof. Op deze manier kun je ook iets doen. Er zijn hier nogal wat oudere dames die truitjes, een vestje en sokken breien. Er een paar pakjes Sunlight en thee bij doen. Het zit hem niet altijd in dat kapitale." Het echtpaar hoopt volgend jaar weer terug te gaan. Ze gaan door met het zenden van goederen zo als ze dat al enige jaren doen. Jan:"Dan ga ik het wel beter voorbereiden wat de benzine be treft. Voor de rest was deze reis voor ons ook leuk. Vier weken met zijn tweeën. We hadden ge noeg eten bij ons. Als je maar melkpoeder bij je hebt, koffie en water, dan ben je al een heel eind." waren, bleef de caravan achter. Wesdorp: "Het was een prachtige rit. Het had er 's nachts gevroren. Je ziet er geen kip." Bij het gezin werden kleren uitgedeeld, zeep, tandpasta, melkpoeder, rijst, kof fie, suiker, havermout, snoep. Tot kettingenmet kralen toe. De kle ren voor dit grote gezin waren on derweg gesorteerd. Mevrouw Wesdorp wist de leeftijden van de kinderen van de lijst met namen die via het project wordt verstrekt aan mensen die gezinnen in Roe menië willen adopteren. De ge zichten waren ook niet geheel onbekend. Op de lijst prijkt een foto van vader, moeder met de tien kinderen. De vader van het gezin is chauf feur. Wesdorp: "Op een bus, dat wil dan zeggen, op een vrachtwa gen waar een bus op is gebouwd. Hij verdient 50 gulden per maand. Een kilo vlees kost er 6 gulden, voor een pak koffie betaal je 3 gulden. Ze waren bezig om een stukje aan het huis te bouwen. We waren om twaalf uur aangekomen en zouden er 2 of 3 uur blijven, maar we hebben er een eeuwig heid gezeten omdat we op benzine moesten wachten, 's Avonds om acht uur was het er dan. Toen zijn we nog teruggereden." Tijdens het bezoek spraken de bezoekers met de leden van het gezin met handen en voeten. Soms enkele woorden Duits. Als lunch kregen ze snijbo nen (ongesneden), brood en prui men te eten. Benzine bleek tijdens de reis in Roemenië het grootste probleem. Wesdorp moest er de plannen aan aanpassen. "Er is een hele rij wachtenden voor u. Veel benzine pompen zijn dicht. Je betaalt er maar 30 cent de liter voor, maar als het er niet is kom je nergens. Daar komt bij dat de kwaliteit slecht is. Hoe verder je naar het oosten komt, richting Moldavië, hoe moeilijker het wordt." Het viel Wesdorp op dat op de we gen veelvuldig paard en wagen wordt gebruikt om goederen te vervoeren. "Meestal loopt er Zo trok de familie Wesdorp uit Poortvliet namens Dorkas Hulp door de Roemeense bergen op weg naar een hulpadres. Roemeense kinderen bekijken de hulpgoederen uit Nederland. Mevr. Wesdorp past een kind een winterdas. "Om 3 uur 's morgens op 21 no vember loopt de wekker af in Scherpenisse. Eerst naar buiten kijken: volle maan, goed weer. Dit is belangrijk, want deze dag wil len wij rijden tot achter Wenen, waar de autobaan ophoudt. Ver der zijn de wegen, behalve een stuk bij Boedapest, allemaal tweebaans. Om vier uur zijn we gaan reizen, 's Avonds om half zeven kwamen wij aan in ons hotel te Bruck ach ter Wenen, totaal deze dag 1293 km gereden. Wij zaten in het zelf de hotel, waar wij vorig jaar heb ben overnacht. Het welkom van de oude eigenaresse was zeer har telijk. "Romania, Romania", wa ren haar eerste woorden. Niet onze namen, maar het doel van onze reis was haar bijgebleven. Even later zei ze: "Juliana je kin dertjes slapen vannacht hier." Zo'n een welkom na een ver moeiende reis doet een mens goed. De volgende morgen al vroeg uit bed. Bij het afrekenen viel het licht uit. Na enig zoeken kwam de vrouw met een zaklantaarn, maar in de meterkast was alles goed. Een Duitser kwam ook naar bene den om te kijken wat er gaande was. Zij gaf hem een brandende kaars met de woorden, dat haar grootmoeder en Napoleon het ook altijd zo klaarspeelden. Voor waar een bijzonder mens! La chend vertrokken wij richting Hongarije. Allereerst stopten we in Boeda pest bij een vriend om daar christelijke lectuur te kopen voor de jeugd. Daarna verder naar de Roemeense grens. Drie kwartier wachten, toen waren wij er over. Om zeven uur waren we bij onze vrienden in Oradea. Twee van ons logeerden bij ds. Tibor Mezeij en twee bij dr. Daniël Buzle. 's Zaterdags bezochten wij de stad. Ook nu weer varkens slach ten op straat. Wat opviel was dat er geen rijen auto's meer stonden te wachten bij de tankstations. Al les is veel duurder geworden sinds van de zomer. 40 Liter benzine krijgt men in de maand voor de normale prijs. De volgende tank kost dan 5000 lei, terwijl men maar 7000 lei in de maand ver dient. Ook boter is in de stad Ora dea niet verkrijgbaar. Bakolie en suiker zijn op de bon. In de ge noemde stad koken de mensen met flessengas. Is de fles leeg, dan plukt. Ook suikerbieten worden met de hand gebot en alles op kleine wagens vervoerd. Er is een groot gebrek aan machines en ook de rantsoenering van dieselolie voor landbouwtrekkers is pas in gegaan. Met de winter voor de deur heeft dat grote problemen en zeer lange werkdagen tot gevolg. In Satu Mare stonden nog mensen op ons te wachten, zodat het los sen vlot verliep. Daarom werd besloten het tegen de Russische Chauffeur Willem van Burgh (links) met een grote baal kleding voor het 'rieten dak'. Alles zeer bouwvallig. Dokter Butzle controleert de bril bij een 92-jarige bewoonster van het Roemeense bejaardentehuis. moet men een bonnetje kopen en in een bepaalde straat wachten om een nieuwe fles te krijgen. Elke dag staan er zodoende hon derden mensen in die straat te wachten, van 's morgens 7 uur tot dikwijls half de middag. Op één dag was er geen gas. Boze mensen protesteerden door met lege flessen de rijweg af te sluiten, de politie leidde het verkeer toen maar om. Niet alleen de gasvoor- ziening is een groot probleem, ook de centrale verwarming in de flats laat veel te wensen over. Dit is een stadsverwarming, die bij 22 graden vorst beslist niet toerei kend is. Het komt in strenge win ters voor, dat het binnen ook vriest. De mensen op het platte land hebben het dan ook met hun houtkachels beter. Op een avond gingen wij met onze gastheer en een baptistenvoorgan ger op bezoek in een bejaardente huis, zo'n 70 kilometer buiten de stad. Wij boden aan te rijden. De dokter verstrekt er gratis medicij nen en de voorganger verricht ker kelijk werk bij enkele baptisten die er wonen. Het rijden in het donker is erg gevaarlijk door het onverlichte verkeer, waaronder veel boerenwagens, dat over de smalle wegen rijdt. Om vier uur wordt het er al donker. We kwa men opvallend veel auto's met maar één licht tegen. Het gebeur de zelfs dat een licht op ons af kwam en bij nadering een tweede lichtje aan ging om richting aan te geven en te laten zien dat we met een vierwielig voertuig te maken hadden. Bij aankomst in het bejaardente huis schrokken we van de armzali ge omstandigheden waarin deze arme mensen verkeerden. Granie ten vloeren zonder kleedjes, pot kacheltjes in de hoek. Toen wij er waren werd het avondeten binnen gebracht, bestaande uit een homp droog brood en een stukje worst. Als drinken stond op ieder nacht kastje een fles water! Wat hadden wij deze mensen graag van het. krentenbrood gegeven, dat wij van een bakker hadden meegekre gen. Maar de 25 broden zaten in de vrachtwagen die nog onderweg was naar Roemenië. Wél hadden we nieuwe brillen bij ons. Die wer den door de dokter bij verschil lende mensen gepast, om te zien of de sterkte van de glazen goed was. Zij konden toen weer in hun bijbeltje lezen. We gaven iedereen een grote plak chocola, waarmee ze erg blij waren. Een bezoek aan de markt gaf een aantal verrassende tonelen te zien. Naast de gebruikelijke verkoop, door de boerenmensen, van leven de kippen en ganzen, zagen wij dit keer hoe een half varkentje van eigenaar verwisselde. Een vrouw kwam tot een aecoord over de prijs - een weegschaal komt daar aan niet te pas - de verkoper nam een bijl en moker en sloeg het dier in drie stukken. Een gore tas ging open en het vlees verdween hierin. Een belangrijk produkt is ook witte kool, waarvan grote hopen opgestapeld liggen. Evenals ton nen met zuurkool waarvan, voor men tot koop overgaat, eerst een monster geproefd wordt, zoals dat bij ons weieens gebeurt als men kaas koopt. Daar tussendoor zi geuners in hun bonte kledij en met allerlei handelswaar. Een boeiend beeld. Wij bezochten in diverse dorpen mensen om het transport te rege len dat enkele dagen later zou aankomen, niet vermoedend dat dit anders zou verlopen dan wij gepland hadden. Wat was name lijk het geval? Op dinsdagmiddag stonden wij buiten Oradea te wachten op de vrachtauto met goederen, maar om half vier was er nog niets. Toen stopte voor ons een taxi, een van onze chauffeurs stapte er uit en vertelde dat ze de grens niet over mochten. De dag tevoren bleek een nieuwe wet van kracht te zijn geworden, waardoor technische hulpgoederen niet zon der papieren het land in mochten. Wij hadden een wasmachine, diepvriezer, naaimachines, een electrisch orgel enz. Na inschake ling van vrienden mocht de wagen 's nachts op een douaneterrein staan, waarna de volgende dag besloten zou worden wat ging ge beuren. 's Morgens al vroeg op pad met de vrouw van de dokter, die ook Duits sprak. Na veel ge praat en de toezegging van een pakket levensmiddelen en medi cijnen voor verschillende mensen, mochten wij om twaalf uur onder begeleiding van een douane beambte aan de uitdeling begin nen. Bijna een dag ging hierdoor verloren. Allereerst reden we naar Felixhaze (ca. 25 km van Oradea). Hier was natuurlijk niemand meer op 'onze komst berekend, maar met behulp van een aantal oudere mensen werd in de baptistenkerk gelost. Bij het weggaan kreeg de douane beambte nog vlees en een levende kip mee van deze mensen. Ook naar de volgende plaats, Sallard, ging de man nog mee. Maar hal verwege het lossen - ook al in de baptistenkerk - moesten wij hem naar de stad terugbrengen. Toen we met de vrachtauto terugreden, stopten we bij een zeer bouwvalli ge woning. Onder een rieten dak leefde een gezin met kinderen in wel zeer primitieve omstandighe den. De vloer in de kamer bestond uit aangestampte aarde, een ka chel in de hoek zette alles in de rook. We losten er kleding en le vensmiddelen. Zelf reed ik mee in de cabine van de vrachtauto, daar de anderen al vooruit waren gereden. Ik voelde toen de spanning om met zo'n grote auto in het donker te rijden: 14 meter kwam er nog achter ons aan. Wij besloten, gezien het tijd verlies, deze dag nog twee andere plaatsen aan te doen. Eerst het 131 kilometer verderop gelegen Satu Mare, waar we 's nachts om kwart over een aankwamen. Rond middernacht reden we nog boe renmensen met paard en wagen voorbij. Deze mensen werken let terlijk dag en nacht. Vele hectaren maïs stonden nog op het land; de kolven werden met de hand ge- grens gelegen dorp Iojip, 25 kilo meter verder, nog aan te doen. In de nacht zouden de zigeuners ons niet lastigvallen. We arriveerden om half drie, enkele gezinnen wer den uit hun bed gehaald en het lossen van bijbels, kleding en le vensmiddelen kon beginnen. Ook voor een dorp 7 kilometer verde rop, dat eveneens tot de Hongaars gereformeerde kerk behoorde. De chauffeurs en enkele begeleiders bleven hier slapen, maar wij reden terug naar Satu Mare. Na 23 uur onafgebroken in touw te zijn ge weest, kropen we om half zes in onze slaapzakken. Twee en een half uur later vertrokken we weer naar Oradea, waar we bij Charitas nog moesten lossen. Van een zaadhandel hadden we zakjes tuinzaden meegekregen, niet we tend dat deze zo goed van pas zouden komen. Aan de gewoonste dingen is veel gebrek, of ze zijn onbetaalbaar voor deze mensen." Terug in Nederland is Noom dankbaar voor alle hulp die het mogelijk maakte de arme mensen in Roemenië te helpen. Op tweede kerstdag vertrekt vanuit Papen- drecht een zending hulpgoederen naar dit land en daarmee wil de Scherpenissenaar nog graag een aantal electrische dekens meegeven. ...het Poggenpohl keukenprogramma behoort tot het mooiste wat er voor de keuken wordt gemaakt. Het blinkt bovendien uit door duurzaamheid en functionaliteit. Zulke keukens vindt u bij De Schelde, waar Jan Buermans u graag laat zien hoe mooi en bijzonder uw keuken er uit kan zien, helemaal naar uw wensen, eisen en mogelijkheden. Hij zorgt ervoor dat u jarenlang plezier beleeft aan die keuken. gn QJ Advertentie I.M. Over de hele wereld wor den miljoenen dieren met de dood bedreigd. Oorzaak: de lichtzinnige manier waarop we met onze natuur omgaan. We mogen de dieren en onze kinderen niet het slacht offer laten worden van onze "welvaartshonger". Doet u dus mee met die 340.000 andere Nederlanders? Doet u mee om onze aarde weer leefbaar te maken? Leefbaar voor rtWi/j, onze dieren. Leefbaar voor onze kinderen. WW F GEEF OM DE TOEKOMST. GIRO 30. ZEIST

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 23