Provincie beloont Tholen voor actieve werving van bedrijven Ideale situatie naakt voor TSG Kolossale kaars druipt al drieëndertig jaar lang Twee keer op vrijdag Kritiek op extra geld KERST GESCHENKEN Uitbreiding van bedrijfsterrein Sint-Annaland Gedeputeerde Bruinooge onder de indruk van geweldige score Concentratie in St. Maartensdijk Bij 77-jarige JJ Berk in Sint-Maartensdijk Donderdag 19 decemb 48e Jaargang no. 6 De mooiste vindt u bij: De Eendrachtbode ver schijnt de komende twee weken in verband met de kerstdagen en de jaarwis seling op vrijdag. Het oudejaarsnummer komt op vrijdagavond 27 december; berichten en advertenties voor de kerstdagen binnen; familie-advertenties kun nen 27 december tot 10.00 uur opgegeven worden. De eerste E.B. in 1992 verschijnt vrijdagmiddag 3 januari; kopij binnen 2 januari voor 12.00 uur. Subsidie voor onderhoud molens De gemeente Tholen krijgt een prominentere plaats binnen het provinciaal beleid om bedrijven naar Zee land te halen. In het nieuwe acquisitie- en promotiebe leid zal Tholen meer dan voorheen aandacht krijgen. Die boodschap bracht gedeputeerde D.J.P. Bruinooge van economische zaken vorige week woensdag mee tij dens zijn bezoek aan Tholen. Bouman-Potter Directeur A.A. Meloen van de Thoolse scholenge meenschap is blij dat de Thoolse gemeenteraad maan dagmiddag de knoop ten aanzien van de Oesterschelp heeft doorgehakt. Een ideale situatie is nu in het voor uitzicht: alle afdelingen(lhno uit Tholen en motor voertuigentechniek uit Scherpenisse) kunnen dankzij de opbrengst van de verkoop geconcentreerd worden in St. Maartensdijk. Twee bouwlagen Optimale situatie Deze week Buikflesje Blikvanger w J- 1 Fa. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij (■rote kerkstraat 5-7-13 - 4651 BA Steenbergen Telefoon (01670) 6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar t 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de eerste herziening van bestemmingsplan Bedrijfsterrein St. Annaland goedgekeurd. Daar door kan een uitbreiding met 5 ha plaatsvinden. Het plan is 30 sep tember van dit jaar vastgesteld door de Thoolse gemeenteraad. De provinciale subcommissie voor de stads- en dorpsvernieuwing en de gemeentelijke bestem mingsplannen had een positief advies uitgebracht. Tegen het plan bestaan ook geen planologische bezwaren. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg geeft subsidie voor het onderhoud van de standerd molen aan de Molendijk in St. Annaland en de korenmolen de Nijverheid aan de Oudelandseweg in St. Maartensdijk. In beide ge vallen gaat het nog om onder houd in 1990. Hiervoor moeten de originele rekeningen en betaalwij zen worden bijgevoegd. Afschrif ten worden niet door Monumentenzorg geaccepteerd. De gemeente heeft in 1990 voor de St. Annalandse molen 5278 gul den uitgegeven, maar daarvan is maar 5000 gulden subsidiabel. Dat is het maximum in het kader van de regeling voor in bedrijf zijnde molens. De subsidie is 40"% van 5000 of 2000 gulden. De pro vincie geeft nog eens 20% subsi die of 1000 gulden. Voor de molen in St. Maartens dijk is in 1990 maar 447 gulden aan onderhoud uitgegeven. Daar van betaalt Monumentenzorg 40% of 179 gulden en de provin cie 20% of 89 gulden. Het beschikbaar stellen van extra geld voor de Zeeuwse Muziek school (ƒ16.095,41) en de Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst Zeeland (ƒ6336,-) bracht I.C. Moerland er in de gemeenteraad toe, te constateren dat gemeenten in gemeenschappelijke regelingen maar weinig meer te vertellen heb ben. "Het is op den duur niet meer te beheersen, zeker als het allemaal achteraf gebeurt," zei de PvdA-er maandag. Hij kreeg steun van P. van Belzen (RPF/GPV): "Budgetfinancie ring is op dit moment schering en inslag. Daarbij moet men het met het beschikbaar gestelde budget zien uit te zingen. Maar deze ver banden komen telkens maar weer terug naar de gemeenten om extra geld". Wethouder P. van Schetsen voerde aan dat de gemeenschap pelijke regelingen al in april hun begrotingen bij de gemeenten moeten indienen, waardoor bijstelling niet uit te sluiten valt. De inspanningsverplichting om voor 31 december 1993 op Tholen 25 kindplaatsen te realiseren in het kader van de stimule ringsmaatregel kinderopvang, werd door SGP en RPF/GPV van de hand gewezen. Bij de tariefstel ling waarschuwde de PvdA er voor, de tarieven hoger te stellen dan particulieren hiervoor reke nen. Want dan zou de kinderop vang ondergraven worden. Geduteerde D.J.P. Bruinooge krijgt uitleg over de metaalbranche van B.C. Hoogeveen van Aiopal in het bedrijfsverzamelgebouw. Ach ter hen compagnon A.J.M. de Groen, ambtenaar C. Nuyten en wethouder J. Versluys. Volgens de gedeputeerde zullen niet alleen de havenschappen (Ter- neuzen en Vlissingen) en de grote steden kunnen rekenen op een vaste plaats in het promotiebeleid, maar ook de gemeenten die liggen langs de zogenaamde Zoom-as. Daar hoort naast Tholen de ge meente Reimerswaal bij. Bruinooge: "De gemeente Tholen is daar erg blij mee. En het bete kent ook een erkenning van het actieve beleid dat ze voert om be drijven van buiten Zeeland binnen haar grenzen te halen." De PvdA-gedeputeerde is vol lof over de manier waarop de ge meente probeert ondernemers over de brug te halen voor het vestigen van hun bedrijf. "Ik heb geen spijt van dat bezoek. Ik heb een buitengewoon positieve in druk. Het gemeentebestuur is ac tief. Dat zijn anderen ook, maar ze scoren geweldig, om dat zo maar eens uit te drukken." Bruinooge werd door wethouder J. Versluys van economische za ken en bedrijfsacquisiteur C. Nuyten rondgeleid langs verschil lende industrieterreinen, waar een aantal bedrijven werd bezocht. Bruinooge nam ook een kijkje bij het nieuw aan te leggen industrie gebied Welgelegen bij Tholen. Bruinooge zei naar Tholen te zijn gekomen omdat hij er zoveel 'po sitieve verhalen' over had ge hoord. "Dat was de aanleiding. Vanuit mijn portefeuille van eco nomische zaken was ik benieuwd naar wat er op Tholen tot stand is gebracht. Ik ben door de wethou der en Nuyten langs bedrijven ge leid die zich vanuit Brabant op Tholen hebben gevestigd. Dat zijn er heel wat." De ex-wethouder van Vlissingen heeft, sinds hij is aangetreden als gedeputeerde, het acquisitie- en promotiebeleid nader uitgewerkt. "Het gaat om twee zaken. Hoe organiseer je dat beleid ofwel wie Natuurplan te ambitieus. Het Landbouwschap vindt het Na tuurbeleidsplan Zeeland te ambi tieus. Totaal 1800 ha(natuurontwikkeling) en 2880 ha(relatienota) zal geheel of ten dele aan de agrarische functie worden onttrokken. Een goed na buurschap wordt van groot belang geacht. Het Landbouwschap wil ook voorkomen, dat landinrich tingsprojecten vertraging onder vinden door de natuurplannen. doet wat en waar leg je prioritei ten. Aanvankelijk lagen die alleen bij de havenschappen en de grote steden, maar nieuw is de Zoom-as met Tholen en Reimerswaal." Voor Bruinooge was het niet de eerste maal dat hij Tholen be zocht. "Ik was er wel eens om te folderen bij verkiezingen." Op weg van het industrieterrein Slabbecoornpolder bij Tholen naar het bedrijventerrein St. Maartensdijk deed het gezelschap nog even Poortvliet aan. Aan de Paasdijkweg werden de mogelijk heden bekeken voor nieuwbouw van woninginrichting Bouman- Potter achter het brandstofstation van Cebeco. Planologisch blijkt dat een gevoelig punt te zijn bij de provincie, maar het gemeente bestuur en de onderneming hopen toch toestemming te krijgen uit Middelburg. De gedeputeerde werd na de rond leiding langs de bedrijven op het gemeentehuis ontvangen door burgemeester H. A. van der Munnik. Pagina 11: Gedeputeerde snuffelt aan Thoolse paling, drukwerk en machines "Dat is ook nodig om het voort gezet onderwijs op Tholen te be houden", zegt de TSG-directeur. "Wat kosten betreft is het heel verstandig, want drie gebouwen in Tholen, Scherpenisse en St. Maartensdijk onderhouden, dat is niet te doen. Daarom is iedereen bij de concentratie gebaat: het mi nisterie, de gemeente en de ouders. Wanneer alles onder één dak is, kun je een onderwijskun dig verantwoord rooster maken, want de huidige verplaatsing van Tholen en Scherpenisse naar St. Maartensdijk en omgekeerd geeft onrust voor leerlingen en leraren." Het streven is om de concentratie in het schooljaar 1992/1993 te verwezenlijken. "We hopen tus sen augustus en december", zegt directeur Meloen. "Wanneer alle instanties meewerken, moet dat lukken. We zijn er in januari twee jaar mee bezig en nu kunnen we verder." De nieuwbouw komt waarschijn lijk in twee bouwlagen op de bin nenplaats van de TSG in St. Maartensdijk. De noodlokalen moeten dan verdwijnen. In de nieuwbouw komt een lokaal ver zorging/groot huishouding met restaurant zoals dat nu in de Oesterschelp in Tholen is onder gebracht. De inventaris - voor het overgrote deel moderne appara tuur - kan naar St. Maartensdijk overgebracht worden. Verder komt er een lokaal gezond- heidskunde boven de keuken. Op de begane grond zal er een groot praktijklokaal voor motor voertuigentechniek komen met een meetbeproevingsruimte. Dat is nu in Sassegrave aan de Laban Deurloostraat te Scherpenisse on dergebracht. In St. Maartensdijk kan zo het voorbereidend beroepsonderwijs, de nieuwe naam voor lager be roepsonderwijs, geconcentreerd worden. Tijdens de discussie in de Thoolse gemeenteraad, maandagmiddag, vroeg J.L. van Gorsel(VVD) of het nu al hele maal zeker is dat de aanpassingen aan de TSG in St. Maartensdijk ook gebeuren. "Kunnen b en w daar een garantie voor geven?" Wethouder J. Versluys antwoord de, donderdag nog een bespreking op het ministerie gevoerd te heb ben en de koopsom van de Oester schelp, 608.000 gulden, kan volledig voor de nieuwbouw in St. Maartensdijk worden aangewend. "Er zit, nog wel een adder onder het gras omdat de kleine investe ringsregeling van 5 ton wordt af gebouwd, maar dat geldt niet voor het Thoolse geval. Daarom hebben we redelijke zekerheid dat we de huisvesting in St. Maartens dijk rond kunnen zetten." Volgens de wethouder zijn er voor de TSG veel betere perspectieven dan met de eerdere 50% regeling. De koopsom voor de Oesterschelp hoeft pas 1 mei aan het rijk be taald te worden. Versluys hield de Thoolse raad voor, dat dit 'het meest optimale moment' is voor herhuisvesting van de TSG. I.C. Moerland(PvdA) informeer de of er soortgelijke perspectieven zijn voor de twee basisscholen in Scherpenisse. De wethouder maakte duidelijk, dat dit niet het geval is. De kosten van de af te stoten gebouwen(kleuterscholen) wegen niet op tegen nieuwbouw bij concentratie van kleuter- en la ger onderwijs. Pagina 13: Inwoners tekort gedaan met verkoop Oesterschelp aan Christengemeente Vroege krassen op ijs in Tholen Gedeputeerde Bruinooge snuffelt aan Thoolse paling, drukwerk en machines Hoofdbestuurder Anbo in Oud-Vossemeer: ouderen moeten lastig zijn en lastig blijven Opknappen pomp in smalstad moet goedkoper Al volop kerstsfeer met reu- zenkaars in smalstad, kerst markt in gezinsvervangend tehuis en kerstman in Tholen Streekbewoners zien veel ar moede in Roemenië J. Kurvink erelid IJsclub Sint- Annaland na 46 bestuursjaren VVD: inwoners en onderne mers tekort gedaan met ver koop Oesterschelp Eerste parkeerwachter Bergen op Zoom in de vut Grote belangstelling voor af scheidsreceptie geslaagd man C Meertens Vragen in Tweede Kamer over reformatorische coup aan chr. mavo Tholen Tholense Boys stevent op titel in derde klas af Theo Moerland vertrekt na vijf seizoenen bij WHS WIE DE DUISTERNIS NIET HINDERT, ZAL NIET NAAR EEN LICHT ZOEKEN Dit nummer bestaat uit 26 pagina's Zij weegt ongeveer 75 kilo. Is 1 meter 25 hoog, heeft een omtrek van 1 meter 50 en zij brandt. Elk jaar tijdens de feestdagen en al 33 jaar lang. De 77-jarige J.J. Berk in Sint-Maartensdijk koestert zijn bezit als een kind. Elke dag is hij ermee bezig. Tot 1 januari. Dan wordt de druipkaars weer bij het raam weg gehaald en krijgt ze een wat min der opvallend plaatsje tussen de meubels in de woonkamer van de bejaardenflat waar Berk met zijn vrouw (76) woont. Rood, groen, oranje, paars, wit, geel, blauw, in banen geleid kaarsvet. Uit hon derden kaarsen samengesmolten door de eigenaar die er twee keer een stuk van vijftien centimeter afzaagde omdat de kolos te hoog werd. "Het is begonnen in no vember 1958 in Spaarndam toen mijn vrouw met hernia thuis lag en we van de hoofdonderwijzer een fles kregen met een druip kaars. Die hebben we aangestoken en die begon zo mooi te druipen op het flesje dat we ermee door zijn gegaan." Voor de kinderen was het toen niet moeilijk meer te bedenken met welk cadeau ze va der een plezier konden doen. "We kregen elk jaar kilo's kaarsen. Dit jaar van kinderen en kleinkinde ren 28 in totaal. Wat ik krijg gaat erop. En zelf kopen we er meestal ook nog een paar doosjes bij. Vo rig jaar is er zo'n vijf kilo bijgeko men. Ik brand ze allemaal op." In 1958 was een buikflesje nog af doende om de toorts te dragen, maar het flesje moest al gauw ver vangen worden door een schotel tje en dat weer door een boter hambordje. Nu zitten er twee hou ten blokken onder, die de kaars een degelijk fundament geven. "Het eerste blok werd ook te klein. Dat staat nu weer in een groter blok. Om het vast te zetten heb ik eerst een kilo kaarsen gesmolten," legt Berk uit. Af en toe valt er een stukje kaars vet op het zeiltje op de vloer. De kaars staat op een aardappelkist, onzichtbaar onder een zeiltje met kerstversiering. Berk's schoon zoon H. Poot en kleinzoon Ard verslepen de superkaars elk jaar naar het raam. Berk: "Per jaar groeit hij met zo'n 22 kaarsen. Tot oudejaarsavond brandt hij over dag. Dan stop ik ermee. Ik ben er de hele dag mee bezig, want ik wil dat het vet zover mogelijk naar onderen valt. Je moet het zo uit kienen dat je daar of daar die kleur wil hebben, maar je weet nooit wat hij doet. Kijk daar is een stukje rood. Daar moet ik mee verder." Berk brandt twee kaarsen per dag op. Tot half ne gen 's avonds. Als er gaten inval len, vult hij ze op met ander kaarsvet. "Ik ben er 8 tot 10 uur per dag mee in de weer. Het heeft me al heel wat zweetdruppels ge kost." Zeventien jaar geleden verhuisde het echtpaar van Spaarndam naar de smalstad. De kaars moest mee. Die ging in een theekist de ver huiswagen in en kwam heel aan, al waren er tijdens de reis hele kleine stukjes afgevallen. De grote stukken die Berk van het gevaarte afhaalde, verwerkte hij overigens weer in het geheel. Hij maakte het object van zijn huisvlijt aan de onderzijde breder. "Dat moest ik wel doen, want anders zou hij te hoog en te dun worden."Om de kleine brandende kaars bovenin de kans te geven zijn vet zo ver mogelijk langs de kaars naar be neden te laten druipen, plaatst Berk de kaars schuin op de top. De familie Berk heeft niet alleen bewonderaars in de familiekring gekregen voor de hobby van het kaars druipen. Ook winkels heb ben interesse om de reusachtige kaars als blikvanger te gebruiken. "Dat doen we nooit," zegt de eigenaar, "we hebben gezegd dat we ermee door zullen gaart zolang we kunnen. Mijn vrouw is geluk kig hersteld van haar ziekte, kon weer gaan lopen. Daar ben ik dankbaar voor. De kaars blijft bij ons." J. Berk uit St. Maartensdijk bij zijn reusachtige kaars.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1