Praktisch werken of uitholling van bevoegdheden Thoolse raad? Gedeputeerde snuffelt aan Thoolse paling, drukwerk en machines A A Ouderen: lastig zijn en blijven Bezoek aan N.P.N., Aiopal en Aqua Bio Systems Kerstpakket voor de raad Douche in gemeentehuis autobedrijf krebbekx B en W beslissen voortaan zelf over bestrating en beplanting Brugwachter Kritische bestuurders bij viering veertig jaar Anbo Oud-Vossemeer Donderdag 19 december 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De Thoolse gemeenteraad heeft in 1992 een zorg min der. Over sloopplannen, de aanleg van riolering, ver lichting, beplanting, straten en trottoirs hoeft volgend jaar niet meer elke raadsvergadering gesproken te wor den. De inwoners kunnen sneller op die voorzieningen rekenen, want de ambtenaren kunnen slagvaardiger werken, zonder eerst op de goedkeuring van die soms lastige gemeenteraad te hoeven wachten. Voorwaarden Op de valreep Ambtenaren Praktische manier Vertrouwen Omzeilen Grote winst De Zeeuwse gedeputeerde van economische zaken, D.J.P. Bruinooge uit Vlissingen, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de gemeente Tholen. Hij bezocht bedrijven in de Oud-Vossemeerse Slabbecoornpolder en op het industrieterrein van St. Maartensdijk. De ge deputeerde werd vergezeld door wethouder J. Versluys en ambtenaar C. Nuyten. Goede vooruitzichten Groeistuipen Aiopal Glasaaltjes CITROËN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Lastig zijn en lastig blijven. Die boodschap had hoofdbestuurder D. Boogerd uit Middelburg voor de veertigjarige Anbo in Oud-Vossemeer. Ook de nieuwe gewestvoorzitter J. van Wezel uit Dreischor hield de feestvierende ouderen voor dat door de ouderenbon den weliswaar veel werk is verzet, maar zij zichzelf nog niet kunnen opheffen. Tien procent Regionale aanpak De grote meerderheid van de Thoolse raad(SGP, PvdA en CDA) ging meer of minder en thousiast met die nieuwe werkwij ze accoord, maar de twee partijen die geen eigen wethouder heb- ben(WD en RPF/GPV) waren fel tegen. "Zo'n behoorlijke beleids verandering hoort bij de begro tingsbehandeling thuis", zei P. van Belzen. "Dit is een uitholling van verantwoordelijkheden die bij de raad thuishoren", bracht J.L. van Gorsel naar voren. Hij noem de het 'zeer onverstandig' van de gemeenteraad om de bevoegdheid over het goedkeuren van openbare werken in sanerings- en bestem mingsplannen uit handen te geven. Nu mogen b en w volgend jaar voor 1.850.000 gulden uitgeven aan bestrating, riolering, e.d. zon der dat de gemeenteraad voor elk werk goedkeuring geeft. De com missie openbare werken krijgt de besluiten wel op papier en wordt ook over de stand van de ruim 1.8 miljoen gulden ingelicht. SGP-woordvoerder M.J. Klippel masseerde de tegenstand van zijn fractie in twee etappes weg. Hij zei, dat de SGP in de commissies openbare werken en financiën ne gatief was geweest over de nieuwe werkwijze, maar onder een aantal voorwaarden wilde de fractie bij nader inzien de bezwaren wel in slikken. Ondanks dat een door wethouder Van Schetsen in de commissie financiën toegezegd aangepast voorstel niet het licht zag, zei Klippel accoord te gaan met het ter inzage leggen van de uitgevoerde werken. "Wij willen het overzicht op de openbare wer ken in de loop van het jaar name lijk niet verliezen. Daarom moeten de stukken actueel zijn die ter inzage liggen; geen paar maan den oud dus. Verder behouden wij ons het recht voor in het openbaar over de werken te discussiëren. Voorts willen we bij de uitvoering van bestemmingsplannen een op gaaf van de werken met de kosten", aldus Klippel. Ook W.C. van Kempen had eerst wat aarzelingen, maar voor 1 jaar wilde hij b en w wel de ruimte ge ven voor de nieuwe werkwijze. Hij verlangde wel in oktober een eva luatie om dan pas te beslissen of er op de ingeslagen weg zou wor den doorgegaan. De Thoolse gemeenteraad ging maandagmiddag na een bijna vier uur durende laatste vergadering in 1991 met een grote, rode doos naar huis. Een kerstpakket uit St. Philipsland. Niet van het gemeen tebestuur daar om zoete broodjes te bakken met het oog op een eventuele komende herindeling, maar van Albert Heijn/bakkerij Van der Est. Met een grote bestel wagen waren de pakketten tijdens de raadsvergadering aangevoerd en in de hal neergezet, want de raadsleden mochten bij hun ver trek het kerstpakket zelf meene men. Van Belzen verwonderde zich over de opstelling van Klippel en Van Kempen gezien hun opstelling in de commissies. Hij vroeg zich af, in hoeverre de beleidsstelling het gaat verliezen van de praktijk. Volgens b en w zou de alternatieve manier van werken voor 90% op de praktijk stoelen. De voorwaar den van de SGP beluisterend, vroeg Van Belzen zich af wat er na een jaar zou gebeuren. Hij wees erop, dat het uitvoeren van kleine openbare werken al jaren speelt. Daarom begreep het RPF/GPV- raadslid niet, dat dit na de begro tingsbehandeling nog op de val reep van 1991 moest gebeuren. Hij bleef erbij, dat het ter inzage leg gen van uitgevoerde werken niet hetzelfde is als toetsing door de gemeenteraad. Van Belzen had er best begrip voor dat niet voor elk bodemonderzoekje geld aan de raad gevraagd hoeft te worden. "Dan moet u met een laag bedrag komen waar binnen b en w mogen handelen, maar niet met 1.8 mil joen gulden voor een heel jaar", zei Van Belzen. VVD-fractievoorzitter Van Gorsel schreef het voorstel toe aan het brein van de Thoolse ambtenaren. "Wanneer de ambtenaren met alle Wethouder van der Jagt merstukken. Daarom vinden wij dit voorstel een praktische manier van werken. Het pakket herbestra tingen van 1 miljoen gulden keu ren we toch ook bij de begrotingsbehandeling goed", al dus Van der Linde. Met het ter in zage leggen van actuele stukken in de commissie openbare werken was de PvdA-fractie tevreden. Wethouder van openbare werken J. van der Jagt noemde de huidige werkwijze ondoelmatig. "Voor behandeling in de gemeenteraad gaan de stukken van kamertje naar kamertje en dat is een hele lange weg. We kunnen tijd en slagvaardigheid winnen met een nieuwe werkwijze. Het budget voor 1992 is 1.8 miljoen gulden en als dat op is, gaan we niet door. Ook als we bij een bepaald werk over de schreef gaan, leggen we dat voor aan de raad. Er is hele maal niet zoveel aan de hand eigenlijk." De wethouder vond dat de SGP wel hele strikte voorwaarden had gevraagd. Tegen een regelmatig overzicht van de openbare werken en de stand van zaken van het to tale budget had hij geen bezwaar, maar een brede discussie daarover in de commissie wilde Van der Jagt niet. "Alleen aanvullende vragen kunnen er gesteld wor den." J.L. v. Gorsel VVD goede bedoelingen zeggen: in schakeling van de raad is vergeefse moeite, dat moeten we schrappen, dan is dat uitholling van bevoegd heden van de raad en dat is niet juist. Groenvoorzieningen, ver lichting, e.d. grijpen in in de leef omgeving van onze kernen. Daarom is het goed, dat de raad over de schouder van b en w mee kijkt. Nu wil het college een blan co krediet van 1.8 miljoen en tegen het einde van het jaar zou den de ambtenaren bij een over schot van 3 ton kunnen zeggen: laten we proberen dat nog even weg te werken voor 31 december. Achteraf praten, dat is een uithol ling van de verantwoordelijkheid die bij de raad thuishoort. De hui dige werkwijze werkt voor b en w stimulerend en preventief en dat goed gebruik moeten we zo hou den." Van Gorsel vond het niet juist dat in de zomer van 1993 pas een evaluatie van de nieuwe werk wijze zou volgen. M.A.J. van der Linde ging ac coord met de nieuwe werkwijze, al zei hij daar minder juichend over te zijn dan in het commissie verslag was beschreven. "Het zijn nu eenmaal werken die moeten ge beuren en meestal zijn het ha- Raadslid Van Gorsel wees tij dens het debat over openbare werken naar een uitspraak van gemeentesecretaris Izeboud bij het afscheid van Meertens. Die vertelde dat er eerst een brugwachter aangenomen werd, waarna het apparaat groeide met een boekhouder en tal van andere medewer kers. Toen er op een gegeven moment bezuinigd moest worden, werd de brugwachter ontslagen. "Zo gaat het in dit geval nu met de gemeenteraad", vond Van Gorsel. "Wij zijn net als die brugwachter en dat is ver keerd." Wethouder Van der Jagt zei de functie van brugwachter ook heel belangrijk te vinden. "Maar hij kwam er bij Ize boud toch slecht af", riepen verschillende raadsleden. "Ja, maar dat was maar een verhaal", zo snoerde Van der Jagt zijn critici de mond. De wethouder stelde, dat het in feite om heel veel kleine zaken gaat die momenteel hamerstuk ken vormen. Van een uitholling van de raadsbevoegdheden wilde hij dan ook niets weten. "U bent erbij als het krediet bepaald wordt en we gaan niet buiten de kaders om. De raad geeft een bepaald vertrouwen aan b en w", aldus Van der Jagt, die nog opmerkte, dat bij bestemmingsplannen de exploitatie-opzet toch ook aan de raad wordt overlegd. Klippel bestreed dat. "Dat zou voortaan wel moeten, maar dat wordt nu niet in de commissie ruimtelijke ordening besproken." Zijn fractiegenoot K.A. Heijboer onderstreepte dat. Volgens de bur gemeester gebeurt dat bij de vaststelling van het bestem mingsplan, maar hij had er geen bezwaar tegen dat zowel in de commissie ruimtelijke ordening als financiën te doen. Van Belzen stelde, dat wethouder Van der Jagt het probleem om zichtig benaderde. "Hij omzeilt de toetsing van het beleid door de raad. Een wezenlijke discussie is met de nieuwe werkwijze niet mo gelijk." Van Gorsel was het daarmee eens. "Er vallen kamertjes af wanneer de raad de voorstellen niet meer elke maand krijgt. Als vertegen woordigers van de bevolking moe ten wij dat blijven doen. Wij hebben wel veel vertrouwen in het college, maar toch geen enkele be hoefte om onze portemonnee mee te geven. Het gaat om de leefbaar heid van de kernen. Ik neem b en w deze veranderde zienswijze niet kwalijk. Aan de andere kant van de tafel zou ik misschien hetzelfde doen, maar een aantal raadsfrac ties geeft nu met open ogen een verantwoordelijkheid weg", zei de VVD-leider. Wethouder van financiën P. van Schetsen bracht naar voren, dat de raad bij de begrotingsbehande ling in feite voor 40 miljoen gul den vertrouwen aan b en w geeft. "Efficiënt werken is een eerste vereiste. De bevolking eist ook een manier van werken die praktisch is. Bij het nieuwe systeem heeft de raad een betere inbreng dan nu, want met terugkoppeling is de huidige werkwijze heel be lastend", aldus Van Schetsen. Wethouder Van der Jagt vulde aan, dat het voorstel niet uit de lucht kwam vallen. "Begin 1992 willen we ermee beginnen en met een totaalbedrag van 1.8 miljoen wordt er richting en sturing gege ven. De pijn is, dat we niet elke maand een raadsvergadering heb ben. Het is gewoon een grote winst wanneer we met voorstellen over openbare werken niet naar de raad hoeven", zei Van der Jagt. Klippel concludeerde, dat er rede lijk aan de wensen van de SGP te gemoet was gekomen. "We geven b en w het voordeel van de twijfel, schoorvoetend stemmen we met de nieuwe werkwijze in." De burgemeester maakte Klippel duidelijk, dat alleen ja of nee mo gelijk was. PvdA, SGP en CDA zeiden ja, VVD en RPF/GPV nee, zodat het voorstel met 14 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Een aantal Thoolse ambtenaren hebben bij b en w een verzoek in gediend om een douche aan te brengen in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Wie per fiets komt en bezweet is, kan dan fris aan het werk achter zijn bureau. Boven dien doen een aantal medewerkers tijdens de middagpauze aan sport, waarna een douche ook prettig is wanneer men weer aan het werk moet. Op de Thoolse ge meentesecretarie bestaat de moge lijkheid om twee uur pauze te houden van twaalf tot twee uur. Gedeputeerde D.J.P. Bruinooge (tweede van rechts) laat zich voorlichten over de kweek van paling door R. van der Laan. Tweede van links ambtenaar C. Nuyten, rechts wethouder J. Versluys. In de Slabbecoornpolder bij Tho len namen zij een kijkje bij druk kerij Nauwelaerts Printing Nederland (NPN), in Sint- Maartensdijk bij de machinefa briek Aiopal in het bedrijfsverza melgebouw en bij de viskwekerij Aqua Bio Systems op het in dustrieterrein. Bruinooge bekeek bij NPN Grafi sche bedrijven in Tholen bepaalde onderdelen uit het produktiepro- ces. NPN verzorgt reclamedruk werk voor kleine en grote bedrij ven (rechtstreeks of via reclame bureaus). Er werken momenteel 11 mensen. De gedeputeerde werd rondgeleid door commercieel me dewerker W. Vermeeren. Tijdens zijn bezoek aan het bedrijf liet Bruinooge (opvolger van J. Vente- vogel) zich onder meer inlichten over de verwerking van de milieu schadelijke stoffen die vrijkomen bij het drukproces. Volgens Ver meeren worden alle afvalstoffen afgevoerd voor recycling en is het enige dat in het riool verdwijnt het afwaswater en de koude kof fie. Het bedrijf werkt nauw samen met het moederbedrijf Nauwe laerts in het Belgische Leuven. Worden er in Tholen kleine for maten reclame gedrukt (52 bij 72 centimeter), in Leuven komen de grotere formaten van de pers (72 bij 102 centimeter). NPN sloeg in oktober 1989 de eer ste palen voor de drukkerij in Tholen. Het gebouw, plus kan toor en bedrijfswoning, beslaat 1000 vierkante meter op een per ceel van 2600 m2 erfpachtsgrond van de gemeente. NPN begon met nieuwe apparatuur in de Slabbe- coorn nadat eerst in het bedrijfs verzamelgebouw in Sint-Maartensdijk gebruik was gemaakt van machines van de failliete drukkerij Sacharias. De aanschaf van een vijfkleuren- drukpers vergde alleen al een in vestering van 2,5 miljoen gulden. In mei 1990 werd de produktie gestart. Volgens Vermeeren zijn er goede vooruitzichten voor NPN. Via het versterken van de contac ten met de reclamebureaus hoopt NPN Tholen meer klanten te wer ven. Vermeeren noemt als op drachtgevers 'het bouwbedrijf op de hoek tot een grote multinatio nal'. Tholen is als plaats van vestiging volgens Vermeeren 'prima beval len'. "Het ligt centraal in de regio Rotterdam, Den Bosch en Ant werpen. Alleen zijn de verbin dingswegen niet optimaal. Vooral de noord-zuid route laat nog te wensen over." De machinefabriek Aiopal B.V. begon op 1 december 1989 in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint- Maartensdijk met 3 personeelsle den in de werkplaats en 7 mon teurs in de buitendienst. Momenteel werken er 4 tot 6 man in de fabriek, zijn er 2 administra tieve krachten en werken er 35 man in de buitendienst. Zij ver richten onderhoudswerkzaamhe den bij tientallen bedrijven. Volgens de directie wordt het werk voor 80% in Noord-Brabant uit gevoerd en voor 20% op het eiland Tholen. Het is de bedoe ling dat Aiopal ('Alles op alles') de schijnwerpers meer op Tholen gaat richten om meer monteurs bij Thoolse ondernemingen werk te laten uitvoeren. Aiopal hoopt volgend jaar te kunnen uitbreiden met twee personeelsleden in de machinefabriek. In de buiten dienst zouden er 3 of 4 nieuwe monteurs bij moeten komen. Aiopal wordt geleid door B.C. Hoogeveen die in het Noordbra bantse Hank geen mogelijkheden had zijn bedrijf uit te breiden en naar Tholen kwam en door A.J.M. de Groen, die bedrijfslei der was bij Akkermans in Dor drecht. Hoogeveen behartigt de zaken in de fabriek en verzorgt de administratie, De Groen de com mercie en de buitendienst. Vol gens De Groen heeft het bedrijf een omzet van 3,2 miljoen gulden. Als jonge ondernemers hebben ze last gehad van 'groeistuipen'. Bankzaken en kostenbewaking be horen tot de onderdelen die het duo langzaamaan onder de knie begint te krijgen, zo bleek uit het gesprek van de directie met de be zoekers. Op de vraag van Versluys of ze te spreken zijn over de vesti ging op Tholen zegt de directie niets te klagen te hebben. De Groen: "Verhuizen nee, maar als we weggaan gaan we zelf bouwen. Om op Tholen te zitten, is geen probleem, maar waarschijnlijk dan meer vooraan op het eiland." De onderlinge contacten met de andere bedrijven zijn volgens Hoogeveen goed. Fresh Products (failliet) was een goede klant van Aiopal. Volgens Nuyten is het percentage jonge starters in on dernemerscentra dat failliet gaat 60. "Voor de Tholen ligt dit een stuk onder het landelijk gemid delde.' Na het bezoek aan Aiopal reed het gezelschap via het terrein van het BVG naar een nieuwe vesti ging: Aqua Bio Systems. Een laag wit gebouw tussen de Westkerkse- dijk en de gebouwen van woning inrichting Van Houte. Binnen kri oelt het van leven. Bruinooge kreeg daar paling te zien. In tien tallen bijna manshoge kweekbak- ken in een spaarzaam verlichte ruimte. R.F. van der Laan legde de gedeputeerde uit hoe de paling van glasaaltjes uit de Sargassozee in het bedrijf in 1 tot 2 jaar opge kweekt worden tot consumptiepè- ling. Deze moet zijn weg vinden naar ondermeer rokerijen. Aqua Bio Systems maakt gebruik van recirculering. Water dat in het cir cuit gebruikt wordt, wordt gefil terd en ontgast om zodoende opnieuw in de installatie gebracht te worden. In een bak van 2 kuub water zwemt zo'n 130 tot 140 kilo aal. Ze worden gevoerd met speci aal visvoer. Geprobeerd wordt een dag en nachtritme (via de verlich ting) aan te brengen in het leven van de vis. De temperatuur in de bakken bedraagt zo'n 23 graden. Volgens Van der Laan is het mo gelijk via de voeding het vetgehal te en het gewicht van de dieren zodaning te regelen, dat de paling voor de rokerij uitstekend ge schikt is. Aqua Bio Systems begon eind april met de kwekerij. Naast van der Laan werkt W. Rotman bij het bedrijf. Advertentie I.M. Meer dan honderd van de 230 le den van de Algemene Ned. Bond voor Ouderen vierden in de Vos- senkuil het achtste lustrum van hun afdeling mee. Ook vertegen woordigers van Welzijn voor Ouderen en Graag Gedaan waren aanwezig. Allen kregen bij bin nenkomst een koker met het feest programma en een roos om op te spelden. De koffie met gebak werd afgewisseld met toespraken, voordrachten, enkele ronden bin go en trekkingen van de jubileum loterij. Na het aperitief volgde een koffietafel met lekkernijen als worsteballen, gekookte ribben, tong en koppast. Het bijgeschon- ken glaasje boerenjongens ging er in als koek. 's Avonds kwamen vertegenwoordigers van plaatselij ke verenigingen, zuster-afdelingen van de Anbo en anderen het bestuur de hand drukken. Voorzitter F.G. van der Zande zei in zijn welkomstwoord, blij te zijn dat ongeveer tien procent van de plaatselijke bevolking lid is van de Anbo. Hij tekende er meteen bij aan, dat dit de vergrijzing in het dorp aangeeft. Tijdens zijn vijfja rig voorzitterschap zag Van der Zande de samenwerking met Wel zijn voor Ouderen sterk verbete ren. In die periode overleden zo'n vijftig leden van de afdeling. Zij werden herdacht met een minuut stilte en een 'in memoriam' door secretaresse M. Bijl-Vaders. Me vrouw J. Boogaart-Adams droeg daarna ook een gedicht voor. Het bejaardenlied dat door de aanwezigen uit volle borst werd gezongen, bleek een heus strijd lied te zijn. "Als je dat lied en het gedicht hebt gehoord, is eigenlijk alles al gezegd," meende burge meester H.A. van der Munnik. Hij was, samen met zijn vrouw, graag naar de Anbo gekomen. "De bijeenkomsten met ouderen zijn altijd heel blijmoedig, de ouderen zelf kijken er naar uit." De burgemeester omschreef het bestuur als 'krachtig, actief en en thousiast', wat een sterke binding van de leden met de vereniging tot gevolg heeft. De sfeer tijdens d& vele ontmoetingen noemde hij be langrijk. "Veel mensen weten niet dat er levendigheid en beweging onder de ouderen is. Hen die er Het bestuur van de veertigjarige Anbo-afdeling in Oud-Vossemeer. Staand v.l.n.r. voorzitter F.G. van der Zande, A.J. van Tilbeurgh- Gunst, C.W. van Poortvliet, penningmeester J. Smulders en A.J. Geuze. Daarvoor zitten secretaresse M.H. Bijl-Vaders, Adr. Haver- mans en B. Berkeij-van den Boogaard. Wegens ziekte ontbreekt A.J. Duine. aan deelnemen, kun je best geëm ancipeerd noemen." De groeiende groep ouderen in ons land stelt, aldus Van der Mun nik, eisen, maar beseft tegelijker tijd dat de overheid niet alles kan. Daarom is het van belang dat ouderen zich aaneensluiten. "Ge lukkig gebeurt er op Tholen het een en ander, maar het kan altijd beter." Mensen die met pensioen gaan of in de vut komen, hebben allerminst afgedaan; noch voor zichzelf, noch voor anderen. Ouderen moeten zichzelf dwingen actief te blijven, zei de burgemees ter, die een enveloppe met inhoud aanbood. Datzelfde deed de heer Van Wezel, die samen met L. Mayer uit Poortvliet het Zeeuwse gewest- bestuur vertegenwoordigde. Hij bekritiseerde het feit, dat de ge meente geen regionaal bestuur wil subsidiëren. "De regionale aan pak is er niet voor niets. Knelpun ten in het ouderenbeleid moeten doorgenomen en besproken wor den, ook in regionaal verband." Van Wezel zag twee kanten aan het Anbo-jubileum: enerzijds het doorzettingsvermogen om het veertig jaar vol te houden, ander zijds het feit dat het nog steeds nodig is dat de belangen van ouderen behartigd moeten wor den. Hij greep terug in de geschie denis. De bedeling en liefdadigheid die eeuwenlang op geld deden. Pas na de tweede we reldoorlog deden de beleidsmakers werkelijk iets aan de soms slechte omstandigheden van de 65-plussers. Het stempel van afgeschreven voor de gemeen schap, dat de bejaarden toen kre gen opgeplakt, noemde Van Wezel ongepast. "Ouderen werden en worden dikwijls niet serieus geno men; niet door de overheid, niet door de gemeenschap, maar soms ook niet door hun eigen kinde ren." Dat dit de laatste jaren ver andert komt, doordat de oudere zich ervan bewust wordt dat hij niet hulpbehoevend hoeft te zijn. Dat men er, wat het ouderenbeleid betreft, nog niet is, illustreerde Van Wezel aan de hand van de no ta 'Ouderen in tel'. Daarin geeft de rijksoverheid zelf de knelpun ten aan. "Schandelijk dat na zo'n mooie nota de minister een bezui niging van 25% aankondigt. Dat kost de Anbo alleen al drie ton," zei hoofdbestuurslid Boogerd daarover. Deze bleek in Oud- Vossemeer geboren te zijn, maar op vijfjarige leeftijd was het hele gezin naar Rotterdam vertrokken. Boogerd had enkele jaren terug bemoeienis met de pogingen op Tholen een seniorenraad op te richten. Dat lukte toen niet. "Maar burgemeester, die senio renraad komt er. Men kan er na melijk niet omheen!" aldus Boogerd tijdens de viering van veertig jaar Anbo in Oud- Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 11