Openbaar vervoer in smalstad Aanslag waterschap bijna kwart omhoog Een goede zaak dat rijk gemeente dwingt zelf meer keuzen te maken Ton voor weg hammenfabriek Havenwerker komt om onder heftruck Te moeilijk nee zeggen Uytdewilligen bouwt nieuw Polderhuis "hOty ft Heeft u onze folders al ontvangen? Zo niet, ze liggen voor u klaar! Afsteken van vuurwerk met werk bestraft Hoofd financiën gemeente Tholen C. Meertens stopt na 43 jaar: Gemeente vraagt provincie subsidie Vijf nieuwe hoofdingelanden Wilgen langs weg Poortvliet Scherpenissenaar Jakob Geluk(52) Donderdag 12 december 1291 48e Jaargang no. 5 Van 195 gulden naar 240 gulden per woning Inwoners van Tholen en Sint-Philipsland moeten in 1992 meer belasting betalen aan het waterschap Tho len voor het zuiveren van afvalwater.De verontreini gingsheffing gaat met 15 gulden omhoog, van 65 gulden per vervuilingseenheid (v.e.) naar 80 gulden. Na 43 jaar zet hoofd C. Meertens van de afdeling in terne organisatie van de gemeente Tholen er een punt achter. De 60-jarige ambtenaar gaat met de VUT en laat het bureau financiën, personeelszaken, automati sering en interne zaken over aan F, Keur. Meertens is tevens ambtenaar burgerlijke stand (dat blijft hij als de raad toestemt) en loco-gemeentesecretaris (vervanger van Izeboud tijdens vakanties). Vandaag neemt het personeel afscheid van Meertens in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Voor de toekomstige hammenfabriek Herra in de Slabbecoornpolder bij Tholen wil de gemeente 100.000 gulden subsidie van de provincie voor de aan leg van een extra ontsluitingsweg. Gedeputeerde staten zijn daartoe bereid, maar willen eerst instemming van de statencommissies economische zaken en bestuurszaken. Streekambtenaar Deze week De 52-jarige Jakob Geluk uit Scherpenisse is woens dagmiddag in de haven van Rotterdam om het leven gekomen toen hij door een heftruck werd overreden. -<b Fa. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij Grote Kerkstraat 5-7-13 - 4651 BA Steenbergen Telefoon (01670) 6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Thoolse jongeren die eerder dan 30 december vuurwerk in hun be zit hebben of afsteken en door de politie worden betrapt, kunnen kiezen uit een boete of een alter natieve straf. Voor het eerst doet Tholen mee aan een project van bureau Halt (Het alternatief). Jeugdige overtreders die kiezen voor Halt, moeten twee uren werk doen bij de gemeentereiniging of de plantsoenendienst. Daarnaast wordt hun een film vertoond waarin de gevaren en eventuele ge volgen van vuurwerk worden belicht. Als de jeugd kiest voor het beta len van een boete, dan betalen kinderen van 12 t/m 15 jaar 25 gulden, voor 16- en 17-jarigen is dat 50 gulden. Het project duurt heel deze maand en de eerste week van januari. Op Tholen mag vuurwerk alleen worden afgestoken op 30 decem ber van 's morgens acht tot 's avonds acht uur, op oudejaarsdag vanaf acht uur 's' morgens tot twee uren na middernacht. Ieder jaar opnieuw wordt er veel over last veroorzaakt door het afsteken van vuurwerk buiten die aangewe zen dagen. Deze week zijn de eer ste knallen alweer gehoord. Afscheid M.CJ. Kosten. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft afscheid genomen van advi seur M.C.J. Kosten uit Oud- Vossemeer, die als voorzitter van de ZLM-kring Tholen en St. Phi lipsland jarenlang deel uitmaakte van het in Goes zetelende hoofd bestuur. "Ik heb iedereen hier zien komen", zei Kosten na de dankwoorden van voorzitter H.C. van der Maas. De fiets bovenop de abri. Een fiets op het bushokje op de Haven te Sint-Maartensdijk. Een vreemde stalling voor een twee- wieler. Zeker geen alledaags ver schijnsel. Dinsdag lag deze damesfiets de gehele dag op de overkapping van de abri. Die wordt momenteel wekelijks door de gemeente schoongemaakt. Raadsleden vragen er steeds aan dacht voor. Sommigen noemen de bushokjes 'schandalig' vanwege slecht onderhoud, kapotte ramen, haveloze verf. Het college studeert op andere vormen van beheer; niet meer door de gemeente maar door een particulier bedrijf zoals in anderen gemeenten en steden gebeurt, met of zonder verlich ting, met of zonder reclamebor den. De voors en tegens gaan aan deze fiets voorbij. Is hij gestolen? Had de eigenaar of eigenaresse zoveel haast om de bus te halen dat dit de beste oplossing leek? Of is het een staaltje vandalisme dat wacht op sociale vernieuwing in een zorgzame samenleving? Dat is een stijging van ruim 23 Naast deze uitgave valt de post procent. Voor een woning worden drie v.e.'s gerekend. Dat betekent dus 240 gulden per woning per jaar in plaats van 195 gulden nu. Wordt de woning slechts door één persoon bewoond, dan kan de heffingsplichtige 80 gulden op zijn blauwe aanslagbiljet ver wachten.Dit voorstel doet het da gelijks bestuur van het waterschap aan de leden van de algemene ver gadering. Die beslissen maandag 23 december in de Wellevaete in Sint-Annaland. Volgens het dagelijks bestuur van het waterschap is de verhoging nodig om het tekort van 150.000 gulden in 1991 te kunnen opvan gen. Verhoogt het waterschap de aanslag niet, dan zal het tekort oplopen tot 574.000 gulden. Of wel 19,59 per vervuilingseen heid. Het bestuur verwacht voor 1992 een kostenstijging van 424.000 gulden voor het bestrij den en voorkomen van verontrei niging van oppervlaktewater. Wat het meest in het oog springt, zijn de uitgaven die gemaakt moeten worden voor het verwerken van slib dat achterblijft in de 4 riool waterzuiveringsinstallaties, name lijk 200.000 gulden.Oorzaak; het waterschap mag het slib niet meer in de landjxtuw afzetten vanwege de strengere milieu-eisen. Het slib moet nu (steek-vast) afgevoerd worden naar de stortplaats Midden-Zeeland in Nieuwdorp. Meertens werd in 1989 onder scheiden voor zijn veertig dienstjaren en voor zijn talrij ke maatschappelijke ver diensten. Hij werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn functies hebben over het algemeen met zijn financiële achtergrond te maken. Bij een groot aantal verenigigen werd hij penningmeester. Vanaf 1965 is hij dagelijks bestuurslid van de christelijke Mavo in Tholen, van 1962 tot 1973 penningmeester van het Groene Kruis Poortvliet, van 1973 tot 1990 secretaris/pen ningmeester van het Groene Kruis Tholen en Sint- Philipsland, vanaf oktober 1990 algemeen bestuurslid van de kruisvereniging Rond om de Oosterschelde, vanaf 1981 lid van Raad van Toe zicht van de RabobankSint- Annaland/Poortvliet (sinds 1988 voorzitter). Van 1982 tot 1991 lid van het algemeen bestuur van het Zeeuwse Kruis. Van 1976 tot 1986 alge meen bestuurslid Vrederust en vanaf 1986 penningmeester van de christelijke vereniging voor verzorging van geestes- en zenuwzieken Zuid-West Nederland. Tenslotte vanaf 1981 penningmeester van het Rode Kruis Tholen. Boven dien penningmeester van de stichting ambulancedienst Tholen/Sint-Philipsland. Aan het Rode Kruis wil Meertens meer tijd gaan besteden. Over al deze functies zegt hij: "Het is een kleine gemeenschap. Je rolt erin. Je wordt erbij be trokken. Het is voor mij te moeilijk om nee te zeggen." Meertens had al eerder zijn loop baan kunnen beëindigen. Drie jaar geleden had hij kunnen pro fiteren van de regeling om na 40 dienstjaren uit te treden. "Toen had ik er nog geen zin in. Ik voel de me nog te jong, maar ik wist toen al wel dat ik niet tot mijn 65ste door wilde gaan. Steeds meer collega's die ik van vroeger ken, zijn ermee gestopt. Als ik op bijeenkomsten in Utrecht kom, tref ik daar steeds meer jongere mensen in mijn functie. Die ken je niet. Op den duur word je in je functie wat eenzamer." Meertens zal op 1 januari ook stoppen met de schooladministra tie van de protestants-christelijke basisschool Juliana van Stolberg in Sint-Maartensdijk. Hij deed dat meer dan 20 jaar. "Het was vrij handmatig. Een klein admi- nistratietje. Voor zo'n kleine school is dat geen eenvoudige zaak om al die bepalingen over sa larissen in te voeren en toe te pas sen. Kennis van zulk soort zaken is hier op zo'n gemeente veel meer voor handen." Meertens, geboren en opgegroeid bij Terneuzen, begon op 17-jarige leeftijd als volontair op de ge meentesecretarie van Hoek, stapte in 1951 over naar Axel (promo veerde van schrijver 2de klas naar adjunct commies) en vertrok vier jaar later naar Papendrecht. Op 1 augustus 1959 werd hij aangesteld als commies in drie Thoolse ge meenten: Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse. De Zeeuws-Vlaming kende Tholen niet. "Ik kwam hier niet naar toe met het idee om er te blijven han gen. Toch woon ik al 32 jaar op Tholen. Onbegrijpelijk. Ik kende niemand. Veel verschil met Zeeuws-Vlaanderen wat het land schap betreft is er niet. Tenslotte ben ik ook van het Zeeuwse plat teland afkomstig, dus een grote overgang was dat niet." Wat Meer tens opviel waren de knechten huisjes bij de boerderijen. Die kende hij niet. In Zeeuws- Vlaanderen woonden de landar beiders bijeen in kleine gehuchten of buurtschappen, op loopafstan den van de hofsteden. Meertens trof op Tholen 'een Zeeuwse sfeer'. "Hier is men wel wat stug ger, maar toch woon ik er al zo veel jaren en heb ik veel contacten opgebouwd. Ik kan het goed vin den met de Thoolse mensen. Er zijn heus wel eens problemen, maar die zouden zich in Zeeuws- Vlaanderen ook voordoen." Meertens ging in Poortvliet wo nen om gestalte te kunnen geven aan zijn speciale taak. "Ik werd streekambtenaar en deed per week steeds een gemeente. Na drie we ken begon ik weer van voor af aan. Er was toen weinig geschoold personeel. Ruim 2 jaar voor de ge meentelijke herindeling in 1971 ZIE VERDER PAG. 11 De toezegging van de ton subsidie dateert al van januari 1990 toen er sprake was dat twee grafische on dernemingen naar Tholen zouden verhuizen. Dat is niet doorgegaan omdat ze zich op het nieuwe in dustrieterrein van Halsteren vestigden. Op 14 juni van dit jaar maakte het gemeentebestuur met de nieuwe gedeputeerde D. Bruin- ooge de afspraak, dat de 100.000 gulden geparkeerd zou worden tot een mogelijk volgend Thools pro ject. Op 26 september werd dat nog eens bevestigd en inmiddels is er duidelijkheid over de vestiging van de hammenfabriek. Directeur W.A. den Hertog van de exploita tiemaatschappij Dukdalf uit Dirksland koopt 10.000 m2 grond en neemt nog eens een optie op 10.000 m2. B en W spreken in een brief aan het provinciaal bestuur over een 'onmiskenbare verster king van de Thoolse werkgelegen- heidsstructuur'. Het college verwacht van de hammenfabriek een trekkersfunctie, een katalysa tor. Op middellange termijn ra men b en w 50 arbeidsplaatsen. "Een verdere groei behoort, mede gelet op elders gerealiseerde in vesteringen, tot de zeer reële mo gelijkheden." Volgens b en w zal de hammenfabriek een wezenlijke bijdrage leveren aan het terug dringen van het nog steeds te hoog percentage Thoolse pende laars. Om die reden wil de gemeente 100.000 gulden uit het fonds bij zondere voorzieningen van de provincie voor de extra ontslui tingsweg, die verder door de ge meente zelf wordt aangelegd. Het desbetreffende perceel ligt in een hoek ingeklemd en grenst slechts over een lengte van 30 meter aan de openbare weg. Gisteren bracht gedeputeerde Bruinooge een bezoek aan Tho len, waarbij hij ook de Slabbe coornpolder aandeed. Hij bekeek daar o.a. drukkerij N.P.N. en ook het toekomstige industriegebied Welgelegen aan de Langeweg. In St. Maartensdijk werd de machi nefabriek Aiopal en palingkweke rij Aqua Bio Systems bezocht. Chef financiën en waarnemend-gemeentesecretaris C. Meertens uit Poortvliet neemt vandaag afscheid van de gemeente Tholen. bestuurs- en personeelskosten op: 139.000,-. Door de belasting te verhogen met 15 gulden rekent het waterschap op 439.500,- (15 x 29.300 v.e.'s). Doordat het aantal vervuilingseenheden stijgt, komt daar nog eens 84.500 gulden bij. De resterende 50.000 gulden moet dan uit de reserve komen. Van 1986 tot 1988 is de heffing niet verhoogd. Deze bedroeg toen 51 gulden. In 1989 kwam er twee gul den bij, in 1990 vijf gulden en dit jaar 7 gulden. Het waterschap Tholen krijgt vijf nieuwe hoofdingelanden. M. Dij- ke uit Scherpenisse, W.H. van Gorsel en P.P.J. Verduit uit Tho len, J. van Strien uit Anna Jaco- bapolder en M.A. van Beek uit St. Annaland staan als eerste op de kandidatenlijst van hun district om vacatures te vervullen. Die ontstaan deze maand door het afscheid van L.J. Koopman uit St. Maartensdijk, M.M. Punt uit Oud-Vossemeer en J.J. de Wil de uit Tholen wegens het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens van 65 jaar. Dhr. B. Vermuë uit St. Philipsland treedt op eigen ver zoek af in verband met zijn ver huizing naar Steenbergen. Koopman was hoofdingelande voor de waterkwaliteit, de andere vier voor de ongebouwde eigen dommen. Van Beek komt in de plaats van J.K. Elenbaas uit Poortvliet, die promoveert tot gezworene voor de industriële vervuilers. Het konink lijk besluit van zijn benoeming is gisteren ontvangen. Elenbaas volgt A.P.M.M. van Gurp uit St. Maartensdijk op die wegens druk ke werkzaamheden zijn bestuurstaak moest opgeven. In maart 1994 wordt er een geheel nieuw waterschapsbestuur geko zen als uitvloeisel van de nieuwe Waterschapswet en het rapport 'De bakens verzet'. Daarom zullen de hoofdingelanden van de one ven districten(I St. Annaland/Sta- venisse, III Poortvliet en V St. Philipsland) per 1 januari 1993 niet periodiek aftreden, zoals ge pland was. De nieuwe weg Poortvliet/St. An naland komt volgend jaar flink in het groen te staan. In opdracht van de gemeente Tholen heeft BTL 210 wilgen geplant langs de Paasdijkweg tussen de Schapeweg en de Zwarteweg. Vanaf de Zwar- teweg tot de Boneputteweg zijn 1700 stuks bosplantsoen aan de bermgrond tussen het fietspad en de betonweg toevertrouwd. Vanaf de St. Annalandse kant wordt de beplanting tot aan de Noorddijk beperkt, mede in verband met klachten van landbouwers over het uitzicht bij dammen. CDA St. Philipsland wil Oost- dijk afgraven volgens algeme ne beschouwingen begroting 1992 Brand aan de Poortvlietse Paasdijk blijft beperkt tot één bedrijf: half miljoen schade voor Multi Meubel Discount Zilveren jubilarissen bij gebr. Moerland en Bruynzeel kasten Buurtvereniging Oranjerie Tholen begint met kerstboom Personeel en slib waterschap is kostbaar Groep vrijwilligers onmisbare schakel Grote schuur in St. Maartens dijk en loods in St. Annaland wordt gesloopt Chr. mavo Tholen per I au gustus 1992 reformatorisch Thoolse successen in snel- damtoernooi Jan Lindhout: met het kleinste duivenhok de mooiste doffer van de Zwaluw WAT MEN NIET NODIG HEEFT, IS MET HET GE RINGSTE NOG TE DUUR BETAALD Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Bouwbedrijf Uytdewilligen uit Nieuw-Vossemeer slaat begin ja nuari de eerste paal voor de uit breiding van het Polderhuis van het waterschap Tholen in St. Maartensdijk. Het werk is na een lange periode van voorbereiding via een onderhandse aanbesteding gegund. De centrale verwarming, de elektrotechnische installatie, het gas-, water- en loodgieters- werk worden verzorgd door Visser uit Poortvliet. Alles bij elkaar is de voorberei ding een zware bevalling geweest, waarvoor uiteindelijk na de bouwvakvakantie Archikon uit Goes werd ingeschakeld. Tevoren had de eigen technische dienst van het waterschap geprobeerd de zaak technisch gereed te krijgen. In juli werd nog een extra krediet gevraagd van de algemene verga dering, waardoor het totale bud get voor de uitbreiding van het Polderhuis op 650.000 gulden kwam. Met de gunning aan Uyt dewilligen en Visser wordt dat be drag niet overschreden. Het ongeluk gebeurde om vijf voor half drie, toen vijf Thoolse havenwerkers van de SHB(Samen- werkende Haven Bedrijven) bezig waren om een schip met bundels en blokken aluminium te lossen. Het schip lag aan de Loydkade bij het handelsveem Steinweg. Met twee kranen werd het aluminium uit het schip gehesen. Bij elke kraan stonden aan de wal twee mensen. Geluk was in afwachting van een nieuwe hijs even naar de twee collega's bij de andere kraan gelopen om een praatje te maken. Toen hij terugliep naar zijn maat M. Uyl uit Poortvliet werd hij van achter aangereden door een hef truck die met zes blokken alumi num geladen was. Geluk was op slag dood. De heftruck reed op een zes meter brede strook heen en weer. Door de lading aluminium had de Rot terdamse chauffeur, die helemaal van streek was door het ongeluk, geen zicht. De arbeidsinspectie stelde een onderzoek in. Voor schrift is, dat men achteruit moet rijden wanneer men geen uitzicht heeft. Geluk, die 22 jaar in de Rotter damse haven werkte(15 jaar bij Terminal en 7 jaar bij SHB), werd maandagmiddag onder grote be langstelling in Scherpenisse begra ven. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door dhr. Koster van de afdeling personeelszaken van SHB, die de overledene schetste als een gewaardeerde, be reidwillige medewerker. Ook ds..J. Beens, die de rouwdienst in de Ge reformeerde Gemeente leidde, voerde nog het woord. Dhr. J. van 't Slot sprak namens de familie een dankwoord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1